Marine-Haven JN ieuwediep. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Uit Frankfort wordt gemeld: «Zoo even (6 Aug.) te 4J ure komt een trein met gekwetsten aan. Het zijn ongeveer 40 man, bijna uitsluitend ligt gekwetsten. Een soldaat had zich met een zouavenmantel en eene Fransche veldmuts uitgedoscht. Drie hadden chassepots bij zich. Een veroverd kanon van ligt kaliber, met kransen ver sierd en bestemd voor Berlijn, bevond zich ook op den trein. De gekwetste krijgslieden werden met een duizend- stemmig «hurrah» door de talrijk verzamelde volksmenigte begroet en mild verzorgd." Te Maintz is het geheelo terrein vóór de bastions geslecht. Alleen heeft men voorloopig een paar der schoonste lanen laten staan, hoewel ook deze waarschijnlijk zullen moeten verdwijnen. De waarde der gezamenlijke gebouwen, die tot nog toe binnen den kring der vesting zijn weggebroken, wordt op minstens 1,700.000 gulden geschat. Amerika. In New-York bevindt zich tegenwoordig een hardlooper die door zijne weddenschappen veel opgang maakt. Onlangs had hij gewed in 22 achtereenvolgende uren 100 Engelsche mijlen te loopen. Deze weddenschap heeft hij gewonnen, want de opgegeven baan werd in 21 uren, 31 minuten en 58 seconden, dus in 28 minuten minder dan bepaald was, afgelegd. Weston, dit is de naam van dezen man, is van gemiddelde grootte, en ongeveer 32 jaar oud. Iemand die hem zag loopen hij had toen juist 93 mijlen afge legd bevond dat hij er zeer ontdaan uitzag, sterk met de handen werkte en aan den linkervoet een weinig mank liep. Hij loopt zeer snel, maakt groote stappen en ligt de beenen zeer hoog op. Als hij zoo, met handen en voeten werkende, daarheen loopt, gelijkt hij meer op een machine dan op een menscher ontbreekt slechts een schoorsteenpijp en hier en daar een schril gefluit. LAATSTE lil: lil Lil'KV. Berlijn, 6 Augustus. Het volgende officiële telegram is hier ontvangen: «Zegevierende slag bij Woerth. Mac Mahon met het «grootste deel van zijn leger volkomen geslagen; de Franschen «tot Bitche teruggeworpen. «Op het slagveld bij Woerth, 4J ure in den namiddag, Frederik Wilhelm, Kroonprins.» (Woerth-sur-Sauer (dept. Nederrhijn) ligt 2| u. ZW. Weissenburg tusschen die stad en Haguenau Bitche, mede eene kantonshoofdplaats, ligt tusschen Weissen burg en Sarreguemines). Saarbrücke, 6 Aug., 7 u. 's avonds. (Pruissische bron). Saarbrücke is door het eerste Pruissische leger corpshernomen. Mainz, 6 Aug., 6 u. 's avonds. (Pruissische bron). De volgende officiële dépêche is van hier afgezonden: «Het Fransche leger heeft over de gansche linie eene achterwaartsche beweging gemaakt en is thans op den terugmarsch naar het binnenland. «Ook het, na den beroemden slag van de drie Fransche divisiën tegen drie Pruissische compagniën, door de Franschen bezette Saarbrücke hebben deze laatsten weder ontruimd. Vóór hun aftogt evenwel hebben zij deze opene en welvarende stad in brand gestoken en op hun terugmarsch hebben zij van de naastbij gelegen bergen het aangelegde vuur door gloeijende kogels nog aangewakkerd.» Mainz, Zaturdag 6 Aug., 's avonds 9 ure. (Nadere berigten uit Pruissische bron omtrent de herneming van Saar brücke). De hoofden der Pruissische kolonnes waren den 5den de Saar genaderd; heden vroeg ontmoette generaal von Hamecke, westelijk van Saarbrücke, den vijand in sterke positie op de bergen bij Spichern en ging dadelijk tot den aanval over. «Op het kanongebulder snelden afdeelingen van de divisiën Carneckow en Stülpnagel ook naar de plaats der ontmoeting; generaal von Göben nam het kommando over en hem gelukte het, na een zeer hevigen strijd, de door het Fransche corps Frossard bezette positie Saarbrücke weder te bestormen. Generaal de Franyois en overste Reuter werden gekwetst.» Berlijn, 7 Aug. Op dit oogenblik wordt hier het ge schut gelost, wegens eene behaalde overwinning. Mainz, Zondag 7 Aug. 's ochtends 4 u. 30 m. (Nadere berigten, uit Pruissische bron, omtrent den slag van gisteren bij Woerth). De Kroonprins van Pruissen berigt van 6 u. 's avonds. «In den zegevierenden slag hebben wij, op Mac Mahon, wiens legercorps was versterkt door divisiën der corpen onder de Failly en Canrobert, veroverd twee vaandels, 6 mitrailleusses en meer dan 36 stukken geschut, terwijl uit de voorloopige telling is gebleken, dat meer dan 4000 manschappen krijgsgevangen zijn gemaakt. «Generaal Bose werd gekwetst. De Pruissische generaal Kirchbach kommandeerde weder zijn korps. Aan beide zijden zijn groote verliezen geleden.» Mainz, Zondag 7 Aug., 's morgens 6 ure. Generaal Göben rapporteert verder over het gevecht bewesten Saarbrücke ,/Eenige honderden manschappen hebben wij van het corps Frossard krijgsgevangen gemaakt. «Naar hunne verklaringen hebben vier vijandelijke divisiën bij het geleverde gevecht tegen ons over gestaan. De strijd nam eerst een einde toen de avond lang gevallen was. De vijand dekte zijn terugtogt door een sterk geschut vuur van Spichern uit. «Generaal Steinmetz was tegen den avond aangekomen en heeft toen het kommando overgenomen. Generaal Francjois is gesneuveld. Onze verliezen, vooral aan offi cieren, zijn groot. Aan de zijde van den vijand zijn talrijke gesneuvelden.» Homburg, 7 Aug. (Zondag avond ten 11| ure). De vijand heeft zich, na den gisteren bij Woerth geleverden slag, in groote opgewondenheid bij Niederbron terug getrokken en trachtte zijne artillerie te behouden, doch deze werd door de Beijersche troepen bemagtigd. De vijand trok toen op den weg in de rigting naar Bitche terug. De weg, over welken de vijand zijnen aftogt deed, was met dooden en gekwetsten bedekt. Heden in den vroegen ochtend is Haguenau, dat de vijand verlaten had, door ons bezet. Ook Saargemund is door onze troepen bezet. Forbach trof hetzelfde lot na een ligt gevecht. Berlijn, 8 Aug. Men verwacht heden een beslissenden veldslag tusschen Metz en Nancy. Berlijn, 8 Aug (Off. berigt). Bij den grooton generalen staf is van den dag van gisteren geen nader nieuws in gekomen. Parijs, 6 Aug. Het heden ter beurze verspreide berigt van eene belangrijke behaalde overwinning wordt tegen gesproken. Eenige personen zijn in hechtenis gesteld, wegens het verbreiden van valsche tijdingen. Er lieerscht eene sterke spanning en opgewondenheid. Tusschen de gewone beursbezoekers en andere lieden hebben heftige woordenwisselingen en vechtpartijen plaats. Parijs, 6 Aug. Eene ontzaggelijk groote volksmenigte is op het Vendöme-plein vereenigd. Die menigte vordert, dat de minister van Justitie zich 'vertoone; zij geeft haar ongenoegen te kennen over de ter beurze verspreide valsche tijdingen; zij vraagt, of de verspreider van die tijdingen gearresteerd is en hoe hij heet. De minister is op het balkon verschenen en zeer goed ontvangen. Hij spreekt de volksmenigte toe en zegt, dat alle tijdingen dadelijk na hare ontvangst medegedeeld zullen worden, behalve die van troepen-bewegingen, van welker bekendheid de vijand voordeel zou trekken. Levendige toejuiching. De minister voegt er bij, dat de persoon die het gerucht ter beurze verspreid heeft, gearresteerd is, maar dat hij diens naam niet kan noemen voor dat de zekerheid der schuld van dien persoon verkregen is. Op nieuw levendige toejuiching. «In naam des vaderlands (vervolgde de minister), laat ons geduld hebben en dat wij uiteengaan onder den kreet van «leve het Vaderland!» De volksmenigte herhaalt dien kreet en gaat uiteen. De laatste dépêches uit Metz, heden ontvangen, ver melden, dat Mac Mahon nog altijd sterke stellingen bezet houdt en dat andere leger-atdeelingen zich bij hem gevoegd hebben. Parijs, 7 Aug. De ministerraad heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd, die door al de ministers is onder teekend «Gij zijt met regt verontrust geworden door eene schandelijke kunstgreep. De schuldige is gevat en de justitie doet verder onderzoek. De regering neemt de krachtigste maatregelen, opdat dergelijke schanddaad zich niet kunne herhalen. «In naam van het vaderland en van uw heldhaftig leger verzoeken wij u, kalm en geduldig te zijn en de orde te handhaven. Wanorde te Parijs zou eene overwinning voor de Pruissen zijn. «Zoodra er eenig zeker berigt, hetzij goed of kwaad, ontvangen wordt, zal het u onmiddelijk worden medegedeeld. Laat ons eendragtig zijn en op dit oogenblik slechts één denkbeeld, één wensch, één gevoelen koesteren, de zegepraal onzer wapenen!» Parijs, 7 Aug. In verschillende depêches, heden alhier uit het hoofdkwartier te Metz ontvangen, wordt gemeld, dat generaal Mac Mahon een slag verloren heeft, en dat generaal Frossard bij den Saar door den vijand gedwongen is terug te trekken, hetgeen in goede orde geschied is. De gemeenschap met het corps van Mac Mahon is ver broken. De Kamers zijn tegen den llden bijeengeroepen en het departement der Seine is in staat van beleg gesteld. Parijs, 7 Aug. De ministerraad is permanent vergaderd. De heeren Rouher en Schneider zijn op de Tuileriën ont boden, waar de Keizerin is aangekomen. Parijs is in staat van toeleg verklaard. De Keizerin heeft de volgende proclamatie uitgevaardigd: «Franschen! Het begin van den oorlog is ons niet gunstig. Uwe wapenen hebben tegenspoed ondervonden. Laat ons standvastig zijn in dit ongeval en laten wij ons haasten het te herstellen. Er zij onder ons slechts ééne partij, die van Frankrijkslechts één vlag, die der nationale eer. Ik kom in uw midden. Getrouw aan mijne roeping en mijn pligt zult gij mij vooraan zien in het gevaar om het vaandel van Frankrijk te verdedigen. Ik bezweer alle goede burgers de orde te handhaven; deze te verstoren zou zijn zantenzweren met onze vijanden.» Parijs, 7 Aug. Maarschalk Baraguay d'Hilliers, com mandant van Parijs, heeft een proclamatie tot de inwoners dezer stad uitgevaardigd, waarin o. a. het volgende wordt gezegd: «De staat van beleg geeft mij de noodige volmagt tot handhaving der orde in de hoofdstad. Ik reken op de vaderlandsliefde der bevolking en der nationale garde van Parijs om ze te handhaven. Elke zamenscholing is ver boden.» Officiële depêches melden dat de tijdingen der nederlagen door generaal Frossard en maarschalk Mac Mahon geleden, in alle departementen aangeplakt, onder alle klassen en standen een groote overspanning van vaderlandsliefde ver oorzaakt hebben. De mobiele nationale garde verlangt naar het leger te worden gezonden. Te Parijs lezen volksgroepen op de straat de aanplak- billetten, houdende berigt der nederlaag en de proclamatie der Keizerin. In al de wijken, vooral die waar de eigen lijke volksklasse woont, is de patriottische geest zeer over spannen. Zeer vele personen verlangen wapens en zijn naar het ministerie van oorlog gezonden geworden. Metz, 7 Aug., 's ochtends 8.30. Een officieel berigt houdt het volgende in: «Om ons hier staande te houden is het noodig, dat Parijs en Frankrijk zich eene groote inspanning van vaderlands liefde laat welgevallen. «Hier verliest men noch zijne kalmte, noch zijn ver trouwen; maar de proef is zwaar. «Na den slag bij Reichshoffen is Mac Mahon terug getrokken, den weg naar Nancy dekkende. Het corps van Frossard is zwaar geteisterd. Er worden krachtige maat regelen van verdediging genomen.» Metz, 7 Aug. De Keizer had reeds plaats genomen in zijn rijtuig om naar het station te rijden, ten einde zich van Metz naar Saint-Avold te begeven, toen hij vernam dat de spoorstaven waren opgebroken. H^j stapte toen weder uit. Men is zeer vertoornd op Mac Mahon, omdat hij de operatiën naar zijn eigen zin heeft willen doordrijven. Metz, 7 Aug. 4 ure 's nam. (Off.) De vijand heeft Mac Mahon niet vervolgd. Sedert gisteren is alle ver volging gestaakt. De maarschalk trekt zijne troepen zanten. Metz, 7 Aug., 91 ure 's avond. (Off.) In den slag bij Froschwiller is generaal Colson, chef van den staf van maarschalk Mac Mahon, aan de zijde van dezen opperbevel hebber gesneuveld. Generaal Ragout wordt vermist. Onze artillerie heeft veel geleden. Mac Mahon is in gemeenschap met generaal Failly. De stad Metz maakt zich tot een krachtigen tegenweer gereed. De opperbevelhebber aldaar heeft aiie vreemdelingen, inzonderheid de Duitschers, gelast zich van verblijfpassen te voorzien. Parijs, 8 Aug. (Off.) Er is een decreet uitgevaardigd, waarbij op morgen, Dingsdag, een buitengewone zitting van den Senaat en het Wetgevend Ligchaam worden belegd. Bij een ander decreet moeten alle weerbare burgers van 30 tot 40 jaar bij de nationale garde dienst nemen. Aan de nationale garde wordt de verdediging der hoofdstad en het in staat van verdediging stellen der fortificatiën van Parijs opgedragen. Een officieel bulletin vermeldt, dat de betrekkingen der keizerlijke regering met de vreemde mogendheden bij voort during bevredigend zijn. Men gelooft op goeden grond, dat de laatste gebeurtenissen, wel verre van deze goede verhouding te benadeelen daaraan integendeel nog grootere beteekenis zullen geven. Wat de gouvernementen verlangen, even als wij, is de handhaving van het Europeesch evenwigt. Een decreet, medegedeeld door het Journal Officiel, bepaalt, dat een wetsvoorstel zal worden ingediend om bij de mobiele nationale garde ook de burgers in te lijven, die den ouderdom van dertig jaren nog niet bereikt hebben. Parijs, 8 Aug. (Off dép.) Metz, 7 Aug., 7 u. 50 m. voormiddag. Het leger concentreert zich om naar de Vogezen op te rukken, en de doorgangen aldaar te verdedigen. De nacht is rustig geweest; een gevecht is niet geleverd. Parijs, 8 Aug. Uit de departementen verneemt men, dat mannen van alle partijen wapenen vragen en hunne diensten aanbieden tegen den vijand. Een Pruissische officier, die verdacht wordt van ecu spion te zijn, is in hechtenis genomen en naar het hoofd kwartier gezonden. Men heeft het volgende telegram bij hem gevonden: «Moed. Parijs zal in opstand komen. Het Fransche leger zal tusschen twee vuren geplaatst worden.» Parijs, 8 Aug. Eene nieuwe proclamatie van de Keizerin en de ministers doet een krachtig beroep op de natie tot verdediging van het nationale grondgebied. Uit Coluiar wordt van heden-ochtend berigt, dat een vijandelijk leger corps den Rijn over trekt. Metz, 8 Aug. (10 u. voorm.) Generaal Failly heeft zich in verbinding gesteld met maarschalk Mac Mahon. In den slag bij Forschwiller hebben 140,000 Pruissen het 33,000 man sterke korps van Mac Mahon aangetast. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 3 Aug. 7 Aug. Noordzeekanaal. R.P.Tjebbes. Samarang. 3 8 PaulineConstance S. P. Kuijper. Eleonore. Passagiers per Noordzeekanaal: de heeren V. Clignett en A. K. van Nerum; mevr. de wed. Schultze en baboe; per Paul. Const. Eleonore: de heer Grivell, echtgenoot en zuster. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Biunenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 6Aug. AnnaMariaWilhelmina. J.deHaau. Duinker&Goedk. Samarang. 8 Colombo. A.B.Bazzetto. ZurMühlen&Co. Galatz. Aangekomen passagiers per Anna Maria Wilhelmina: mevrouw de wed. van der Hart en 2 dochters. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Haswell. J. Chase. Hero. O. M. Olsen. A. B. Falck. H. J. Hut. Havfreun. L. K. Larseu. Elf. J. Watson. Besolution. E.J.Fredrichsen. Marts. J. H. Johnsen. Chip Chase. J. Knowles. ChristianAgathonC. Hansen. West-Friesland. M. Thomasz. Emanuel. A. F. Nijberg. Trijggve. O.Wilhelmsen. Herkomst. Lading. Sunderland. Steenk. Sundswall. Hout. Helsingfors. Abo. Middlesbro. Steenk. Fredrikstad. Hout. Nerva. Sunderland. Steenk. Holmestrand.Hout. Helsingfors. Egeness. Ornskuldsvick.,, Cargadoor. Duinker&Goedk. Amons Co. van Strijen Co. Amons Co. Duinker&Goedk. P. Ilaagsma. Blikman Co. Duinker&Goedk. P. Haagsma. Blikman Co. van Vliet Co. Blikman Co. Kaas. 379 stap. Kleine f 22 a30,3 stap. Middelb. f 25,per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,05, hoogste prijs f 1,40 per K.G. 151 Runderen. 14 Paarden. Veulens. 99 Vette Kalveren, 60 a 80 Cts. per K. G., handel vlug. 42 Nuchtere dito, f 7 a 15 per stuk, 59 Vette Varkens 41 a 50 Cts. per K.G. 11 Magere Varkens f 12 a 16, handel matig. 201 Biggen f 4,50 a 7,handel matig. 1011 Schapen en Lammeren. Ganzen f a Zwanen f -,a -,per stuk. 6 H.L. Appelenf4,a-,en 8 H.L. Perenf5,50 ap.H.L. Kip-Eijeren f2,75, Eend-Eijeren f3,10, Kievits-Eijeren f-,perlOO.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3