Marine-Haven Nieuwediep. Effecten-Beurs te Amsterdam. ALIvMA AESCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. den dag, hemden uit, en ieder man kreeg ook van het comité een sigaar voor zijne verdere reis. Een mijner vrienden (een officier) en ik onderhielden ons met de gevangenen, waar onder een jong officier was uit den Elzas, en de eenige zijner kameraden, die uit den slag overgebleven was. Hij kwam juist uit het cadettenkorps. Men leest in een brief uit Kaiserslautern «Ik moet u nog eene scène mededeelen, die in al hare eenvoudigheid hoogst treffend was. De Protest, kerk alhier is tijdelijk tot eene kazerne ingerigt. Gisteren middag (1 dezer Jieerschte aldaar een gejoel, vrij wat erger dan men het soins in een gewoon kamp ziet. Rondom, tuschen en op de kerkbanken liepen een aantal soldaten heen en weer, terwijl de overigen druk bezig waren met het poet sen der geweren, het uitkloppen van kleedingstukken, het hakken van vleesch en zoo al meer, alles te midden van een verward zingen, fluiten, schreeuwen en lagchen... Eensklaps ruischeu plegtstatig de orgeltoonen langs de hooge gewelven.... Een der militairen, een bekwaam musicus, was met den organist naar boven gegaan en deed de gevoelvolle melodie «Herr Gott, Dich loben wir!» op het klavier hooren. Treffend was de indruk van dat koraal! Het soldatenrumoer in het ruim der kerk was als met oen tooverslag verstomdliet was of aller gemoe deren een schok hadden ondergaan. Eene plegtige eerbiedige stilte heerschte in het bedehuis. Langzamerhand stemden eenigen in de toonen van het lied mede, en weldra klonken uit de volle borst de volgende regels van het eerste couplet. Een algemeene danktoon, eene gemeen schappelijke bede rees uit het tempelruim naar boven.... Nooit heb ik zulk een indrukwekkend kerkgezang gehoord als op dat oogenblik De gevangene Fransche Turcos en Savoyaarden ver kochten, volgens de Köln. Zeit., te Frankfort hun epauletten voor sigaren en riepen: a bas Napoleon, vive Frankfort! De Saarbriicker Courant deelt de volgende episode mede, ontleend aan de ontruiming van die plaats door de Franschen «De nacht werd door niets gestoord; bij het krieken van toen een deel van de bevolking de nog slechts weinige uren geleden door den vijand bezette punten bezocht, was deze nergens meer te zien. De grond was bedekt met allerlei voorwerpen, die door den vijand in der haast waren achtergelaten, képis, ransels, epauletten, kleedingstukken, alles lag daar in bonte verwarring dooreen. Men vond zelfs een soldaat in den omtrek van het slagveld, wiens diepe slaap niet gestoord was geworden door het signaal tot het vertrek. Op het geschreeuw van onze straatjongens: „Daar heb j' er nog een!" liep de man, half gekleed, wat hij loopen kon. In verscheidene mutsen vond men gedrukte of geschreven billetten. Het waren gebeden tegen de wonden. Bovenaan stonden de woorden: //Deo gratias" en //waarborg voor de overwinning op de kettersche Pruissen." i Op de volgende wijze beschrijft een correspondent van de Köln. Ztg. een Duitseli bivouac aan de Saar: z/Digt bij het dorpje Aschbach, in een groene weide, door beekjes doorsneden, slaan we onze tenten op. Een prachtiger gelegen bivak kan men zich niet denken. En welk een vrolijke, strijdlustige stemming onder onze soldaten! Hier wordt gegeten, gedronken, gedanst, muziek gemaakt, gebraden, gewasschen, hier worden brieven geschreven, kousen gestopt en wat al nietVan de takken der heesters wappert sneeuwwit linnengoed; de fornuizen gloeijen, de veldkeukens dampen en de soldaten zitten half en négligé er om heen, wachtend op den maaltijd. Een looflnittendak, half met stroo, half met twijgen gedekt, dient den officieren tot verblijf. Des avonds dansen de soldaten in den rooden flikkerschijn der legervuren, terwijl de hoornmuziek lustige fanfares laat weerklinken en ten slotte het koraal van het avondgebed speelt. Thans is ons bivak in eene kolonie herschapen. Vrouwen en kinderen zijn heengesneld om den rustdag misschien den laatsten, met de mannen en vaders door te brengen. Wie gevoelt, zich niet bewogen bij den aanblik van het knaapje, dat onschuldig lagchend speelt met den sabel zijns vaders! Wie denkt niet aan de mogelijkheid, dat binneu weinige uren dat knaapje een wees zal zijn! Maar toch, al wordt er soms een traan weggeveegd, toch houdt de algemeene geestdrift voor de heilige zaak den humor gaande. En vooral de officieren geven door hunne opgewektheid aan de manschappen" een uitstekend voorbeeld." Uit Saverne wordt berigt, dat onder den buit, dien de Pruissen na den slag bij Reichshofen gemaakt hebben, de krijgskas van het legercorps van Mac Mahon behoort, waarin zich anderhalf millioen frs. aan goud bevond. Ik kan slechts verhalen (schrijft o. a. een officier der Badensche divisie, omtrent den slag bij Woerth) van het overgroote aantal gekwetsten en van den alle beschrij ving overtreffenden heldenmoed der in het gevecht geweest zijnde troepen, vooral van de Pruisen. Zoo lagen onder een boom eenige zwaar gekwetsten; ik reikte hun mijn veldflesch toe en vroeg hoe het hen ging. De een ant woordde: //Luitenant! ik sterf, maar voor Duitschland." De ander, wiens ligchaam doorschoten was, zeide«Goed, wij hebben toch overwonnen." De oorlog schijnt zijne vreeselijke zijden te willen vertoonen. Het landvolk door dweepzieke geestelijken aangehitst, koelt zijne woede aan weerloozen en gekwetsten: er zijn in dat opzigt reeds tal rijke offers te beklagen. Van onze zijde gaat men streng te werk en alleen gisteren (6 Aug.) zijn in de nabijheid van ons bivak 26 boereu volgens krijgsregt gefusilleerd. Zwitserland. Een Engelsche dame, sedert twee maanden de eclit- genoote van den heer George Marke, met wien zij sedert haar huwelijk in Zwitserland reisde, is eenige dagen geleden in liet gebergte nabij Chamouni in eene kloof gevallen en 24 uren later had men haar nog niet teruggevonden. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. 11 Aug. 18 Aug. Senior. A. van Det. Bestemming. Batavia en Soerabaija. Suriname. Bordeaux. Batavia. 11 13 Elmina. B. ltijnders. 12 i, 12 Anna Paulowna. D. van Wijk. 18 Kosmopoliet. H. Dienske. Passagiers per Senior, de beeren: H. P. en W. Keuchlin; J. N. Vosmaer, echtgenoot, 2 kinderen en baboe; L. Vree, echtgenoot, 2 kinderen en baboe. Passagiers per Elmina, de heeren: Andriesseuoff. van gezondh.. echtgenoot en kind; van Thiel met 2 kinderen, en Steijn. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 13 Aug. Ati. G. Leltis. ZurMühlen&Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. A. Nicolaysen. Helsingfors. Hout. Blikman Co. Schip. Drafna. Activ. Waverley. Christiane. J. Jensen. Hernosaud. H.B Bjonness. Egeness. O.T.Johannessen. Drammen. Min. Thorbecke. J.A.Steeksma. Huil. Flinn. Melona. Wenskabeth. Pelion. Petrus. Er ih eden. Oriental. Jane. Aimwell. Welling tou. T. Young. F.ILJ.Neale. C. N. Ore. J. Wake. J.M.Sundene. Amons Co. P. Haagsma. n van Vliet Co. SteenkZur Mühlen Co. Duinker&Goedk. C. Berghurjs. Borgo. Hout. Amons Co. Newcastle. Steenk. Zur Mühlen&Co. Onskuldsv. Hout. Amons Co. Seaham. B. A.Christenseu. Drammen. T. Hay. J. Robson. S. Earney. L. Wood. William ChapmauT. BP u r vis Cato. Nina. Mariquita. Zephyrus. Vixen. Middlesbro. Ilebrides. Harmony. Hercules. Hilda. Minerva. Vernon. Egidia. Ermina. Sunderland .Steenk. Newcastle. Seaham. Middlesbro. Newcastle. n Sunderland. Jt Newcastle. E. Turlang. J. H. Jaye. C. Earl. T. Nicholson. C. T. Arnesen. J. Sutton. A. M. Hansen L. Hall. T. Calder. D. Bedlington. A. Hindson. G.D.Laverich. Hartlepool. H. J. Basberg. Iiernosand. Duinker&Goedk. h C. Berghuijs. ZurMühlen&Co. Dninker&Goedk. Zur Mühlen Co. H. J. Tweehuijs. Hudichswall. Hout. Blikmau Co. Middlesbro. IJzer. Duinker&Goedk. Nerva. Newcastle. Seaham. Hout. Blikman Co. Steenk. Zur Mühlen Co. Duinker&Goedk. Hout. P. Haagsma. W. Uhser. Hartlepool. Steenk. Zur Mühlen Co. Nederland, Werkel. Schuld dito Spanje, Obligatiën dito dito dito dito dito dito 3 pCt. 1851. Buitenl. 1870 dito 1867 dito 1869 Binnenl. a f 6550 dito a f 1250-2500. 11 21% S 4 2i„ 3 3 3 3 3 Portugal, Obligatiën 1853 3 Rusland, Obligatiën 1798/1816. dito bij Stieglitz dito 1864 dito 1860 dito 1867 dito Poti Tiflis dito Loten 1864 dito 1866 dito Gr. Russ.Spoorw. Maats, dito ltuss. Spoorw. Jelez. Zuid-Itnl. Spoorw.-Maats. 3 pCt. Oblig. Theis. Sporen Oostenrijk, Oblig. Metalliek Mei-Nov. 5 s 5 4i 4 5 dito dito dito dito dito dito dito Pebr.-Aug. dito zilver Jan.-Julij dito April-Oct. 1854. 1860. 1864. Griekenland, Obligatiën5 Turkije, Obligatiën5 Amerika, Obligatiën5 dito 1882 6 dito 1885 6 Debentures Ohio8 Geeons. Atlantics7 St. Paul en Pacific, le sectie 7 u 2e 7 1869 7 Aug. 51 i 60 8 Of 24jf 24f 22§ 24f 29! 88 71 87 77| 64f 81 205 207 1974 197 Ui 205 41f 41 f 49f 49! 191 418 99! 9# 41i 87! 9'A 90-f 28 59| 61 12 Aug. 51E 60 80 25A 25! 25J 2 m 23f 72! 87! 77! 64! 80! 204 206 198 195j 72| 204! 41! 411 49A 49! 192 413 98! 9A 42! 87! 91A 90# 601 cvu4'." «.«bco» LAATSTE BEKIGTEAL Bij de regering is de telegrafische mededeeling ontvangen, dat de regering van den Noord-Dnitschen Bond voorwaar delijk bewilligt in den uitvoer van steenkolen naar Neder land, ten behoeve van de Nederlandsche spoorwegen en fabrieken. Brussel, 11 Aug. De burgemeester van Brussel zal een door den Gemeenteraad opgesteld en aan Koningin Victoria gerigt adres van dankbetuiging aan den Engelschen gezant overhandigen. Daarin wordt o. a. gezegd, dat de stem van het edele Engelsche volk, hetwelk op nieuw een bewijs zijner belangstelling in België heeft gegeven, het wapengekletter overheerscht. Brussel, 11 Aug. L'Etoile Beige .deelt de volgende aan den Franschen minister van Oorlog gerigte brieven mede: 1°. van den hertog van Aumale«Gij roept alle Franschen op om te strijden voor de verdediging van het vaderland. Ik ben Franschman en weerbaar soldaat; ik heb den rang van divisie-generaal en ik verzoek bij het active leger in dienst gesteld te worden." 2°. van den hertog van Chartres: «Als Franschman en gewezen officier in de oorlogen in Italië en Amerika verzoek ik eene plaats bij het active leger. Het is mijn vurigste wensch om voor mijn vaderland te strijden, al ware het ook als eenvoudig vrijwilliger." Brussel, 12 Ang. Uit Parijs wordt aan de Indépcn- dance Beige gemeld dat, ten gunste van den vrede, eene tussclienkomst der diplomatie, ten verzoeke van Frankrijk, te wachten is. Latere tijdingen doen vermoeden, dat vooraf echter nog wel een veldslag in de nabijheid van Metz wordt te gemoet gezien. Frankrijk zal eerst nog eens beproeven of de fortuin hem niet éénmaal gunstig is op het oorlogsveld. Berlijn, 12 Ang. De Koningin wijdt in persoon hare bijzondere zorgen aan de krijgsgevangen Franschen. II. M. heeft den officieren overhemden en andere kleine benoodigd- heden doen toekomen. Evenals aan onze doortrekkende troepen, worden ook aan de Fransche gevangenen door de dames-comité's verfrisschingen en sigaren uitgereikt. Aan do spoorweg-stations fungeren dames nis secretaris voor de gevangenen, die brieven naar het vaderland willen z n Ion. SaarbrüCKEN, 11 Aug. De Koning van Pruissen heeft bij zijn vertrek uit deze stad de volgende proclamatie aan de Fransche bevolking uitgevaardigd: «Wij Wilhelm, Koning van Pruissen, doen het volgende te weten aan de inwoners van het Fransche grondgebied, hetwelk door de Duitschc legers bezet is. «Nadat Keizer Napoleon te land en ter zee de Duitsclie natie had aangevallen, die nog in vrede met het Fransche volk wenschte te leven, heb ik het bevel over de Duitsclie wapenen op mij genomen om dien aanval af' te weren en door de militaire gebeurtenissen ben ik er toe geleid om de Fransche grenzen te overschrijden. «Ik voer den oorlog tegen de Fransche soldaten en niet tegen de Fransche burgers. Deze zullen derhalve voor hunne personen zoowel als voor hunne goederen in veilig heid blijven, zoo lang als zij zeiven mij niet door vijandige ondernemingen tegen de Duitsclie troepen vtln het legt om hun mijne bescherming te verleenen zullen berooven. «De bevelvoerende generaals der verschillende leger corpsen zullen door bijzondere verordeningendie ter algemeene kennis zullen worden gebragt, de maatregelen nader omschrijven, welke tegen de gemeenten of dc per sonen zullen genomen worden, die zich in strijd met de gebruiken des oorlogs zouden betoonen. «Evenzoo zullen zij alles regelen, wat betrekking lieeft op de requisitiën, die voor de behoeften der troepen zullen noodig geoordeeld worden en zij zullen de verhouding tusschen de Duitsclie en Fransche munten vaststellen, ten einde de verschillende transactiën tusschen de troepen en de inwoners gemakkelijker te maken. Wilhelm." Stuttgaut, 11 Aug. Bij Woerth heeft de brigade van het Wurtembergsche leger de volgende verliezen geleden: 6 officieren en 23 man zijn gesneuveld, 10 officieren en 225 man gewond en 118 man vermist. De 2de Wurtem bergsche brigade kwam ten 4 ure in het gevocht en rukte van Elzashauscn naar Froschweiler. Aan de vervolging van den vijand heeft de Wurtembergsche cavallerie deel genomen en eene mitrailleuse en 3 kanonnen buit gemaakt. De wagen van den staf van de 4de Fransche divisie, met 220,000 francs in goud, is genomen, benevens 400 ii 500 paarden. München, 11 Aug. Aan liet ministerie van oorlog is uit het 1ste Beijersclie legercorps uit Baerenthal het volgende gemeldBij Woerth verloor de 1ste divisie 36 officieren en 800 man aan dooden en gewonden en maakte 800 man ongekwetste gevangenen. Bij de vervolging veroverden 3 afdeelingen cavallerie van het regiment van Niederbroun, te midden van het vijandelijke vuur, 3 kanonnen. Hannover, 12 Augustus. De Amerikaansche generaal Sheridan heeft zich, uit Londen komende, van hier naar Berlijn begeven om den veldtogt in het Pruissische hoofd kwartier bij te wonen. Parijs, 12 Aug. Het departement der Ilautc Garonne is in staat van beleg gesteld. Parijs, 12 Aug. De Senaat heeft lieden ochtend met algemeene stemmen de ontwerpen der regering betreffende het verhoogen van het oorlogscrediet tot op 1 njilliard en den gedwongen cours der bankbilletten aangenomen. Metz, 12 Aug., des ochtends te 11 u. 9 m. (Off. her.) De Keizer heeft heden ochtend de troepen geïnspecteerd, die voor Metz stelling hebben genomen. De houding en stemming der soldaten is uitmuntend. De gemeenschap met Straatsburg is afgebroken. Parijs, 12 Aug. Wetg. Lig. Aan maars. Leboeuf is, op diens verzoek, ontslag verleend. Binnen vier dagen zullen 70,000 man naar de grenzen gezonden worden. De heer Chevreau, min. van binnenl. zaken, brengt ter kennis van de vergadering dat de reger. maatregelen neemt om al de Duitsche onderdanen van het Frans, grondgebied te verwijderen, en nadat de heer Pelletan deze handelwijze heeft afgekeurd, zegt de heer Chevreau, dat de uitzetting mot gematigdheid geschieden zal. Saint-Avold, 12 Aug. 's avonds. De Pfaltzburg en de Vogesische pas aldaar zijn in onze handen. Op Bitch wordt, daar het een bezetting van slechts 300 man der mobiele nationale garde heeft, door een compagnie het oog gehouden. Onze cavalerie staat reeds bij Luneville. Aangevoerd 835 stapels Kaas, wegende 185,834 kilogrammen. PrijzenKleine f 30, w Commissie f 26, Middelbare f 27,50. Laagste prijs f 12, De aanvoer was buitengewoon groot, hetwelk men naar alle schijn moet toeschrijven aan de weigering van eenige koopliedan, die ge woon zijn op levering te koopen en die nn terugtrekken en het aan hen aangebodene niet willen ontvangen. Ter Graanmarkt was de aanvoer onbeduidend. De prijzen van Haver, Gerst, Koolzaad en lvarweizaad ondergingen geene noemens waardige verandering. 4 Paarden bov.'tjaar f 60al30 Veulens - a 7 Koeijen ~150al75 Vette Kalveren - a 12 Nuchtere dito - 8a 16 129 Schapen - 15a 31 22 Lammeren - 8a 12 VetteVarkens,pK.G.f a 102 Magere dito -12 a 20 101 Biggen ben. 10 w. - 4 a 8 3 Bokken en Geiten - 4a 5 Kleine dito c a Ezels - a Boter, per 0.630 K.G. - 85a90

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3