1870. N°. 99. 28 Jaargang. Vrijdag 19 Augustus. BINNENLAND. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Eivr HELDERSCHE JVIEVWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede.3 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal 1.30. franco per post - 1.65. Pér laatsten trein van den Melder vertrekt Woensdag den 84 dezer over Triest en Donderdag den 85 dezer over Marset! Ie de Mail naar Oost-Indië, China en Japan. HELDER en NIEUWEDIEP, 18 Augustus. Wij stellen ons voor om onder de Laatste Berigten als naar gewoonte de meest belangrijke tijdingen omtrent den oorlog mede te deelen. Intusschen vatten we hier het volgende te zamen. Parijs wordt met grooten ijver in staat van tegenweer gebragt. De regering heeft doen weten, dat men omtrent de verdediging der stad geene valsche of onrustbarende geruchten verspreiden mag, onder bedreiging, dat men voor den krijgsraad zal moeten teregt staan voor zulke feiten. Het Journal des Débats waar schuwt de Pranschen tegen het opwekken van een volkshaat tegen de Pruissen. Het blad zegt o. a., dat het denkeu aan verraad in oorlogstijd, vooral wanneer men het onderspit delft, zoo oud is als de wereld. Het ordelijk terugtrekken van het Eransche leger bij de geledene nederlagen wordt zeer geroemd. Het Wetgevend Ligchaam heeft met 252 stemmen tegen 1 besloten tot vaststelling der wet, waarbij is uitgemaakt, dat men 30 dagen tijd heeft tot het instellen eener vervolging tegen een in gebreke blijvend debiteurdat men binnen dien termijn geen vervolging zal mogen instellen en ook aan de endossanten geen rembours zal mogen vragen zoo het wisselbrieven geldt. De jongste gevechten bij Metz, waarvan in telegra- phische berigten met zooveel ophef was gewag gemaakt, schijnen niet van dat belang te zijn, hetwelk men er aan vankelijk aanhechtte. De nadere berigten omtrent het voorgevallene tusschen de vijandelijke legers in de nabijheid van Metz zijn schaars. De vraagwie der beide partijen is er den 14 dezer over winnaar geweest? is nog niet voldoende beantwoord door de berigten die ter onzer kennisse zijn gekomen. De Pruis- sische berigten, uit 's Konings hoofdkwartier afkomstig, vermelden, dat de Frauschen in Metz zijn teruggedreven en dat zij een verlies van 4000 man hebben geleden. De Fransche minister Palikao heeft daarentegen in het Wet gevend Ligchaam gezegd, dat, volgens de tijdingen door hem ontvangen, de Pruissen teruggetrokken zijn en een nederlaag ontvangen hebben in niet minder dan drie of vier gevechten. Wachtende op nadere berigten, meenen wij ons verzekerd te kunnen houden, dat de bedoelde gevechten niet kunnen beschouwd worden als te behooren tot den grooten veldslag, die verwacht wordt en die voor de partijen als beslissend kan aangemerkt worden. Het voorgevallene moet gerekend worden tot die kleinere gevechten, die den grooten kamp strijd voorafgaan en waarop thans Frankrijk en Pruisseri beiden hunne hoop gevestigd hebben. Van beide zijden verzekert men, dat de soldaten met den besten geest zijn bezield. Och, was dat voor een edeler zaak dan voor den menschonteerenden broedermoord! Van Fransche zijde wordt met eenig meerder vertrouwen de toekomst te gemoet gezien. Maarschalk Bazaine neemt, zoo verzekert men, de meest geschikte maatregelen. Met ijver wordt er in de arsenalen gewerkt en het vervaardigde terstond afgezonden naar het tooneel des oorlogs. Met grooten spoed worden de troepen zooveel mogelijk ver zameld om weldra een grooten slag te slaan. Maar ook de Duitschers zitten inmiddels niet stil. Zij oefenen zich om vlugger te zijn dan de Franschen en eerder dan deze hunne beschikbare troepen op een bepaald punt bijeen te hebben. Welhaast dus weder een vijandelijk treffen; welhaast weder tal van gekwetsten, gesneuvelden, treurende betrekkingen! Zat urdag a. s. wordt alhier hot schroefstoomschip 1ste kl. Zilveren Kruis in dienst gesteld. Het bevel wordt opgedragen aan den kapitein ter zee W. C. Klis. De luitenant ter zee lste kl. J. M. L. A. P. Wirix is benoemd tot lsten officier. Het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wasse- naer, onder bevel van den kapitein ter zee F. L. Gfeerling, is, volgens een bij het departement van Marine ingekomen berigt, den 22 Julij jl. te Curafao aangekomen. Aan J. Krijnen, zeeloods ter standplaats Willemsoord, is vergunning verleend tot het aannemen en dragen der gouden medaille voor roemwaardige daden, hem door Z. M. den Koning van Zweden en Noorwegen geschonken. Uit Dover wordt gemeld, dat het wrak van het overzeilde Nederl. schip Maximiliaan, kapt. Schill, van Suriname naar Amsterdam, nabij Folkestone met de stengen boven water zit. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. De totale opbrengst van den spoorweg HelderUit geestZaandam heeft bedragen in Mei jl. 21,7 61.16J en in Junij jl. 26,171.46|. Z. M. van den minister van Oorlog met welgevallen vernomen hebbende, dat nog dagelijks, behalve voormalige officieren en mindere militairen, ook een tal van burgers, van onderscheiden rang en stand, zonder tot eenige mili taire dienst verpligt te zijn, en alleen door vurige en onbaatzuchtige liefde jegens den Koning en het vaderland gedreven, zich met het oog op de tijdsomstandigheden ter beschikking stellen van de Regering. Heeft goedgevonden, den minister van Oorlog uit te noodigen, aan allen, van wie tot heden dusdanige dienst aanbieding werd ontvangen, deswege openlijk, bij aankon diging in de Staatscourant, Zr. Ms. bijzonderen dank te betuigen. Het Dagblad verneemt met genoegen, dat bij de regering het voornemen bestaat om weldra de gehuwde miliciens van de verschillende ligtingen met verlof naar huis te zenden. In België wordt gelijke maatregel ge nomen hij is daar van meer gewigt dan hier, omdat de diensttijd 8 jaren is en dus de militie naar verhouding meer gehuwden zal tellen dan in Nederland. Volgens het A. D. v. N. wordt dit berigt niet bevestigd. Wel zullen de gehuwde miliciens //bij verzachtende omstan digheden" het eerst aan de beurt zijn, maar thans is nog niets besloten. In een brief uit 's Hage aan de N. R. Ct. omtrent de redenen van het ontslag van baron Gevers, wordt ge zegd, dat genoemde gezant uit eigen beweging eene poging heeft aangewend, om ons land in het onlangs gesloten tractaat tusschen Frankrijk, Pruissen en Engeland, betref fende de neutraliteit van België, te doen opnemen. Onze regering, niet verlangende, dat Nederland neutraal zal worden verklaard, op de wijze zooals België, Zwitserland, Servië, enz., heeft den gezant moeten verloochenen. Van daar het ontslag. Te Alkmaar is met een getal van 70 leden eene afdeeling van het Roode Kruis opgerigt. Bovendien hebben zich 37 dames vereenigd tot een hulpcomité, met het zelfde doel. Jl. Zondag had te Heer-Hugowaard een treffend ongeluk plaats. Twee vrienden, een hulponderwijzer en de zoon van een landbouwer, kwamen gezamenlijk ten huize van den laatste. De eerste nam een geweer, dat in de kamer aanwezig was, legde dat op den anderen aan, in het idee dat het niet geladen was, en toen deze zeide: «Ja, schiet maar toe, het is toch niet geladen," ging het schot af, en trof den ongelukkige juist in het hoofd, zoodat hij dood neerviel. Volgens een berigt uit Oudcarspel dd. 14 Aug. is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de restau ratie van het kerkgebouw der Hervormde gemeente aldaar, waaraan reeds gedurende drie jaren gearbeid is. Men be rekent, dat deze restauratie meer dan het dubbele gekost heeft van den prijs, waarvoor men een geheel nieuw, sierlijk en zeker doelmatiger kerkgebouw zou hebben verkregen. Een der merkwaardigheden bij dezen kerkbouw is, dat het den architect gelukt is om den scheefstaanden toren wederom regt te zetten. Hij heeft zich echter daarvan geen lof willen toeëigenen, maar heeft, zoodra de toren regt stond, een groote vlag laten uitwaaijen, prijkende met de woorden: //God zij de eer!// Toen er kort daarna van de gerestaureerde, d. i. afgebroken en weer op nieuw op bouwde zuilen een bezweek, en dientengevolge groote schade aangerigt werd, vroegen sommige ondeugende lieden geen wonder bij den jammerlijken godsdienstigen toe stand, waarin dit gedeelte van Noordholland verkeert vol gens twee jonge Alkmaarsche predikanten welk op schrift de architect wel boven de gebroken zuil zou plaatsen. Ook te Hoorn is een afdeeling van het Roode Kruis opgerigt. Bij het plebisciet, te Aalsmeer over de kermis, zijn van de 152 kiezers 4 opgekomen, waarvan 1 voor en 3 tegen een uitstel van de kermis hebben gestemd. Men verlangt aldaar een eigen, niet te Uithoorn wonende burgemeester. Te 's Hage overleed dezer dagen de heer D. J. Storm Buysing, oud-hoogleeraar aan de Delfitsche Academie, oud lid van den Raad van State, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, in bijna 68jarigen ouderdom. Vrij algemeen heerscht te Alphen aan den Rijn eene ziekte onder de varkens, waaraan zeer vele dezer dieren sterven. De ziekte openbaart zich het eerst door afkeer van den voederbak; zij kenmerkt zich door slaperigheid en Van regels 60 cent Prijs der Advertentiën elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. eindigt meest spoedig met den dood. Ofschoon er boeren zijn, wier gansche schot is uitgestorven, houdt men tot heden de ziekte voor niet besmettelijk. Het spek van de aangetaste en van de aan die ziekte gestorven dieren wordt voor menschelijk gebruik, tegen veel verlaagde prijzen, gretig gekocht, en daarom was het wenschelijk, dat het al of niet schadelijke voor de gezondheid van zoodanig ziek voedsel spoedig werd geconstateerd. Door de aard-beziën compagnie te Boskoop zijn in het afgeloopen saizoen verzonden ruim 450,000 potten aardbeziën. In de aanstaande jaarlijksche algemeene vergadering der maatschappij Tot Nut van den Javaan, welke den 14 Sept. e. k. te Arnhem zal gehouden worden, zal een nieuw hoofdbestuur moeten verkozen worden, daar de tegen woordige leden allen besloten hebben hunne betrekking neder te leggen. Als reden hiervoor wordt in het verslag vermeld de door die leden opgedane ondervinding, dat hunne pogingen, vroeger en later in het belang der zaak bij de regering of de natie in het werk gesteld, meesten tijds schipbreuk leden, uit gebrek aan ernstige sympathie voor het doel der maatschappij en hare beginselen. (D.) Jl. Maandag is de bliksem te Elten in een ouden eikenstam geslagen. Hij spleet dien door midden, baande zich onder den grond, door eene arbeiderswoning, een uitgang, beschadigde daar eene oude klok, zette het rieten dak in vlam en ontsnapte uit den schoorsteen, dien hij te pletter wierp. Gelukkig was niemand in de arbeiders woning, zoodat men geene persoonlijke ongelukken te betreuren heeft. Opmerkelijk is het, dat een vogelnestje in den ouden eik door den bliksem werd gespaard, niet tegenstaande de blaauwe vlam het hooi schroeide. Tijdens het onweer, dat onlangs te Valkenburg woedde, is de bliksem in de gelagkamer gedrongen van den herbergier Claus, wiens woning aan den weg tusschen Valkenburgen Aalbeek gelegen is en heeft daar eensklaps eenige drinkers zeer onaangenaam verrast, door hunne glazen, die voor hen op de tafel stonden, omver te werpen, zonder de personen evenwel eenigen hinder te doen. Uit de omstreken van Deventer wordt gemeld, dat de aardappelziekte sedert eenige dagen op eene onrust barende wijze is toegenomen. De ziekte is ook reeds in den knol ontdekt. De zeeweringen der provincie Friesland, die telken jare groote sommen vorderen om in voldoenden staat van tegenweer gehouden te worden, vorderde ook in 1869 weder het aanzienlijke bedrag van 273,207.52|. Een Engelsch hofkapelaan aan KeizebNapoleon. Zondag 17 Julij 11. hield ds. Tropford Brocks, kapelaan der Koningin van Engeland, in de St. Jacobs-kapel eene leerrede over de Fransche oorlogsverklaring. Aan deze predikatie worden de volgende regelen ontleend //Een groote misdaad tegen de menschheid en alzoo tegen God is gepleegd. Weder zal de mensch zijnen evenmensch als vijand te gemoet treden, en met welk doel? Om het standpunt van één enkelen man te verzekeren en de harts- togtelijke ijdelheid van één enkele natie te bevredigen. De wereld kent geen tweeden grooten misdadiger gelijk een heerscher, die, hetgeen door den vrede langzaam en met moeite verkregen is, bij andere natiën door zijn eigen volk in één dag weder verwoest, met geen ander doel dan om zijn ellendigen troon te behouden en om de gedachten zijner onderdanen van den eisch der nationale vrijheid af te leiden. Het is gruwelijk dat wij in het midden van Europa ge dwongen zijn met eene natie te leven, die, tengevolge van langdurige onderdrukking en stremming, hare edele krachten, het zwaard van Damocles voor ons werelddeel is geworden. (Volkomen waar! riepen eenige der hoorders). Nooit heeft de wereld gruwelijker misdaad aanschouwd. Het is de pligt van een dienaar der godsdienst van Christus zulk een wandaad aan den afschuw der menschheid prijs te geven. Er is schier geen edele eigenschap, geene van die eigen schappen, op welke de ware eer eener natie berust, welke niet vernield moet worden door een oorlog, zoo roekeloos begonnen en met zulk eene ruwe onbeschoftheid aan de wereld opgedrongen. Voor ons zeiven echter is het een keerpunt, dat wij ons tegenover zulk eene misdaad gesteld zien. Deze misdaad had bij ons moeten uitwerken, dat diplomatiek beleid voor het beleedigde zedelijke gevoel plaats had gemaakt. Zij, die het Engelsche volk vertegen woordigen, hadden hunne billijke verontwaardiging, maar niet hunne vrees moeten te kennen gevenzij hadden kalm, maar met ernst voor de zaak van het regt, voor de zaak der beleedigde menschheid moeten opkomen en in naam van het geweten der Engelsche natie moeten spreken. En wij hopen dat dit nog geschieden moge. Want wij houden het niet voor mogelijk, dat het gevoel van regt en waarheid en het geloof in één God van geregtigheid in Engeland

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1