IMIusis Sacrum. SOIREE llIMI lLi: Eï DANSANTE, Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. Engeland. De Morning Post berigt, dat de beide nichten der Keizerin en allehofdames, met uitzondering der dienstdoende, Parijs hebben verlaten. Uit het Paleis Royal worden on ophoudelijk kofiers naar Engeland gezonden. De Daily News meldt, dat Prins Pierre Bonaparte zijne villa te Anteuil verhuurd heeft en naar Corsica is vertrokken. De meeste dagblad-correspondenten op het oorlogs- tooneel zien alles en beschrijven alles behalve den oorlog zeiven. Trouwens de ondervinding, welke enkele Franschc journalisten hebben opgedaan, is niet aanlokkend voor anderen om zich te digt bij de slagvelden te wagen. Een correspon dent van de Daily Telegraph heeft echter het voorregt gehad den slag van Hagenau van nabij te zien, en wel van eene veilige plaats, van den dorpskerktoren van Hagenau zelf. //Ik werd, hoe afkeerig van het gezigt ook, vast geklonken op mijne plaats en kon mijne oogen van het tafereel niet afwenden;" zoo schrijft hij aan zijn blad. yAan beide zijden van een ruim dal zijn de hoogten bezet met zwaar geschut, dat zijn roode vuurvlammen uitbraakt. De vallei daartusschen vertoont een helsch mengelmoes van vuur, gloeijende lava als het ware en rook. En kreten en gillen Honken daar! Nooit heb ik de gelijken er van gehoord, zooals ze daar boven het bulderen van de kanonnen en het gekraak der barstende bommen uit in mijn ooren klonken. Hoe lang ik op de toren bleef, als vastgenageld op de plaats, weet ik niet, maar naar beneden ziende, ontdekte ik de straten zwart van de menschen, de vlugt der Franschen!" Een berigtgever van de Times verzekert, dat een onderzoekder patronen van de in de laatste gevechten gebruikte Fransche mitrailleuses bewezen heeft, dat zij, in strijd met de Petersburger conventie, ontplofbare kogels inhielden. Duitschland. De gezamenlijke Pruissische ministers hebben 11 zonen in dienst bij het leger. Van den minister van oorlog, generaal von Hoon, alleen zijn 4 zonen in krijgsdienst. Jl. Donderdag was Berlijn op nieuw met vlaggen ver sierd, waartoe de openbare gebouwen, zoodra het berigt betreffende de Dingsdag behaalde overwinning bekend was geworden, het sein gaven. Wederom (zegt een berigtgever) beweegt zich eene groote volksmenigte vrolijk door de straten, hoewel men ook vele bekommerde aangezigten ziet. De oudste zoon van graaf von Bismarck is, naar de Kreuz-Zeitung meldt, aan den voet gekwetsthet paard van den tweeden zoon is, de genoemde courant zegt niet bij welk gevecht, onder hem doodgeschoten. Een Duitsch officier heeft bij de Spicherer hoogte twee Fransche brieven gevonden, één van een moeder aan haar zoon en één van een soldaat aan zijn zuster, die evenwel onvoltooid is gebleven. De moeder schrijft aan haar zooni/Ik heb uw brief ontvangen en gezien, dat gij te Forbach zijt en spoedig met den vijand slaags zult raken om het bedreigde vaderland en de bedreigde godsdienst te verdedigen. Hoe veel verdriet ik en uwe zusters ook hebben, dat gij in gevaar verkeert, wij troosten ons met de hoop u weder te zien, want niet allen komen om in den oorlog en de Franschen strijden (hans voor een regtvaardige zaak, terwijl de Pruis een rooveroorlog voert; hij wil landen veroveren en zijn godsdienst anderen volken opdringen. God zal hem ten val brengen, Hij zal u de zege geven. Intusschen willen wij bidden VGor u en voor het vaderland, voor den Keizer en voor het heele leger. Bidt gij ook dagelijks, vergeet het niet, denk vooral aan Hem vóór den slag, wanneer gij in het vuur zult komen. Hij helpt, want Hij is ook de God der veldslagen." In den anderen brief schrijft de broeder aan zijn zuster, dd. 6 Augustus: //Wij hebben nu al twee veldslagen gehad en 50 a 80 man verloren. Wij hebben als goede zouaven gestreden. Wij hebben nu reeds over de 600 gevangenen en hebben hem (den Pruis) nu al tweemaal geslagen, zoodat hem de moed in de schoenen gezakt is en wanneer wij zoo voort maken, dan kunnen wij den 15 Augustus wel te Berlijn zijn. En wij hebben nn al twee steden (Saarbrücken) genomen, waarin wij wonen; maar, zuster, wij zijn allen zoo zwart als de duivel; ik kan je zeggen dat het geen gekheid is." Talrijke benden wilde zwijnen en wolven, door het geweervuur en het geschut van Woerth en Saarbrücken uit de bosschen van Lotharingen en den Elzas verjaagd, zijn thans in de Ardennen verschenen. De wilde dieren vlugten verschrikt voor den wreedaardigen oorlog. Men heeft op verschillende plaatsen klopjagten ingerigt. In één keer werden 15 wilde zwijnen gedood. De veroveraar van het eerste Fransche kanon is een Hannoveraan, en wel Christiaan Meijer, sergeant-majoor bij de 1ste comp. 5de reg. jagers, die vroeger bij de Hanno- versche jagers diende. Hij heeft zelf op echten soldatentoon zijn gelukkige daad aan de zijnen gemeld. Een gewond Pruissisch soldaat leunde met het hoofd tegen een steen op het slagveld bij Saarbrücke; een kameraad, die rondliep om gewonden te helpen, bevochtigt zijn lippen op zijn verzoek; daarna schrijft hij op een couvert: i/Lieve moeder, vaarwel," geeft het adres op en sterft. Een luitenant, meteen onderofficier en 11 man, vergezeld van een ingenieur, zou dezer dagen bij Langluttensand, aan den mond der Weser, een torpedo laten zinken. Daartoe had hij zich in een boot begeven, die door een stoomschip op sleeptouw werd genomen. Ter bestemder plaatse gekomen werd het stoomschip voor anker gelegd en voer de boot een eind zee in, om het vemielings-werktuig onder water te brengen, toen eensklaps de torpedo ontplofte, met het gevolg dat de boot in stukken in de lucht vloog en de bemanning naar omhoog en ter zijde ver werd weggeslingerd. Na veel moeite gelukte het 7 manschappen zich uit het water te redden. Drie daarvan waren ongekwetst gebleken; I de vier anderen waren ligt gewond. De luitenant en de ingenieur werden ook nog levend aan boord van het stoom schip gebragt, doch zijn spoedig aan de gevolgen overleden. Van de overige bemanning heeft men niets meer gezien dan een paar verpletterde, misvormde lijken, die spoedig zijn gezonken. -De opera-zangeres Mina Hansel heeft haar fantastisch amazoiienplan laten varen. Generaal Vogel von Falkenstein heeft haar doen opmerken, dat zij beter deed de verwonden in de hospitalen te helpen. Er hadden zich overigens reeds 53 jonge dames bij haar laten inschrijven. Hoe men denkt over de beteekenis der jongste over winningen blijkt uit den enthousiastischen uitroep van een militair orgaan, de Wehrzeitung. //Er bestaat," zegt het blad, //geen Franscli leger meer. Er zijn nog slechts twee helften, door eene ruimte van 9 mijlen Metz-Verdun gescheiden en tusschen die beide helften staan wij 1" Beter dan eenig ellenlang betoog kenteekenen deze weinige woorden den toestand van het Fransche leger. De Fransche armee door de laatste manoeuvres in twee deelen gesplitst en dus magteloos gemaakt. Ziedaar de eenvoudigste voorstelling die van de zaak is te geven. Een fabriekant te Weenen is op het denkbeeld ge komen om zakdoeken te maken met eene kaart van het oorlogstooneel. Hij verkoopt er veel van, omdat iedereen thans gaarne den neus zonder gevaar in den Elzas en Lotharingen wil steken. Amerika. De Amerikaansche dames hebben op de badplaats Saratoga een meeting gehouden over de emancipatie der vrouw, waarop vier spreeksters het woord voerden. De vijand der emancipatie, waarop zij het 't meest geladen hadden was.... de apostel Paulus. Hoeveel eerbied de redenaarsters ook haddden voor zijne geleerdheid en logica, zo konden hem niet vergeven, dat hij het predikambt voor de vrouwen had ontoegankelijk verklaard. Een der dames, zelf een preekster, the reverend Olympia Brown, verklaarde dan ook ronduit, dat zij zich aan die uitspraak van den apostel niet zou storen. LAATSTE BERICTEM. Berlijn, 20 Aug. De Staats-Anzeiger zegt het volgende //Wanneer de edelsten van het Dnitsche volk vallen, zoo hebben wij den troost, dat wij niet als onze voor vaders den strijd te vergeefs voeren tegen een volk, dat van zijn oorsprong af heersehzuchtig en overmoedig, Duitsch land van zijn schoonste landstreken heeft beroofd. Het zal den Koning vergund zijn een dunrzamen vrede te herstellen door een groot, eenig Duitschland in het hart van Europa, als de zetel van godsvrucht, edele zeden en ware vrijheid." Berlijn, 21 Aug. De Staats-Anzeiger zegt: Behalve de inbreuk op de conventie' van Genève gemaakt, hebben de Franschen op 18 dezer na onze overwinning ook op een door ons afgezonden parlementair geschoten, die in het belang der menschelijkheid mededeelingen omtrent gesneu velde Franschen wilde doen. Zijn trompetter is gedood. Berlijn. (Off.) In den slag van 18 dezer hebben hoofdzakelijk de garde, het 12de, 7de, 8ste, 9de en 12de armeekorps gestreden. Van het 3de en 10de korps in reserve waren slechts eenige afdeelingen in het gevecht gewikkeld, waaronder grootendeels artillerie; de vijand was in eene sterke positie gelijk die eener vesting. Het geheele Fransche leger, behalve dat van Mac Mahon en twee divisiën vgn Failly, namen aan het gevecht deel. Bij het aanbreken van den nacht waren alle hoogten bestormd, De verliezen zijn ook niet bij benadering bekend. De slag duurde van 12 ure des middags tot 9 ure des avonds. Vele duizenden zijn gevangen gemaakt. Keulen, 21 Aug. Bij het Pruissische leger zijn orders gegeven om uit de Rijnvestingen geschut naar Metz over te brengen ten einde die vesting te bombarderen. Stuttgart, 21 Aug. Volgens een door het ministerie van oorlog openbaar gemaakt officieel berigt, heeft de door Wurtembergsche troepen ingesloten Fransche vesting Pfalzburg gisteren in den namiddag gecapituleerd. Hamburg, 21 Aug. Het Fransche gouvernement heeft aan den admiraal Fourichon bevel gezonden, om tot eiken prijs de rivier de Jade te forceren en er alle verdedigings werken te vernielen. PoNT-k-MoussoN, 19 Aug. Gisteren is bij Gravelotte eene schitterende overwinning behaald. De Franschen zijn uit hunne buitengewoon sterke, achter elkander liggende stellingen verdreven en op Metz teruggeworpen. Zij zijn thans zamengedrongen in eene enge ruimte om Metz en van Parijs geheel afgesneden, nadat de spoorweg Metz- Thionville door het 12de legerkorps was bezet. De ver liezen van onze troepen zijn, helaas! zwaar en staan in verhouding tot de door hen betoonde heldhaftigheid bij de bestorming van de sterke stelling der Franschen. PoNT-a-MoüSSON, 19 Aug., des nachts De Franschen schieten op onze doctoren, die bezig zijn Fransche gekwet sten te verbinden en op onze ambulances. PONT-a-MoussON, 21 Ang. Bij voortduring worden hier Fransche krijgsgevangenen aangebragt. Gisteren avond kwam hier een transport van 2000 man aan, waaronder 36 officieren; heden een transport met 54 officieren, onder welke de generaal Plombon. Het verlies der Franschen in de gevechten van den 14, 16 en 18 dezer kan op 12 a 15000 gesneuvelden geschat wordenmet inbegrip der krijgsgevangenen en gekwetsten, op niet minder dan 50,000 man. Bij Gravelotte hebben wij omstreeks 4000 krijgs gevangenen gemaakt. Londen, 20 Aug Naar men verzekert, is Prins Orloff, Russisch gezant te Weenen, naar Parijs vertrokken, belast met eene diplomatieke zending. Rusland heeft 13 heelmeesters naar het Duitsche leger gezonden. De Czaar heeft aan het Pruissische Silezische regiment, hetwelk zijnen naam draagt, zijne gelukwenschen doen toekomen, wegens de door dat regiment te Weissen- burg behaalde overwinning. Londen, 22 Aug. Men zegt te Berlijn dat de Pruissen een ceintuur-spoorwegbaan om Metz aanleggen om daar door de spoorweg van Metz naar Parijs te kunnen gebruiken, voor dat Metz in hunne handen is. De spoorweg van Nancv naar Commercy wordt hersteld. De spoorweg- en telegrafische verbinding tusschen het koninklijke hoofd kwartier en Berlijn is in volmaakte orde. Bismarck's beide zonen zijn gewond. Het kurassiers-regiment van Bismarck heeft niet aan den slag van den 14den deelgenomen en is dus niet vernietigd, zoo als Palikao heeft medegedeeld. Zwaar belegerings-geschut is van Pruissen naar Frankiijk gezonden. Een groot aantal kanonnen zijn den 18den in den slag bij Rézonville genomen. Het verlies aan Duitsche zijde aan dooden eu gewonden is tot heden 40,000 man. Londen, 22 Aug. De Fransche gezant, de heer Lava- lette, heeft namens Frankrijk de bemiddeling gevraagd van Engeland. Men verzekert dat het Italiaansche kabinet een dergelijk verzoek ontvangen heeft. Parijs, 20 Aug. Wetgevend Ligchaam. De minister Palikao doet de volgende aankondiging: »De Pruissen hebben een berigt verspreid, dat zij groote voordeelen op onze troepen hebben behaald. Ik kom om te constateren, dat de Pruissen, die Bazaine hebben aangetast, integendeel teruggeworpen zijn in de steengroeven van Jaumonts. Het comité van defensie te Parijs werkt zeer ijverig. De regering heeft niet de minste bezorgdheid en binnen kort zal alles in den besten staat zijn." (Algemeene toejuiching). De minister van Binnenl. Zaken bevestigt, dat de nationale garde te Parijs volledig voor den krijg gewapend wordt. Zij zal den 26 Augustus 80,000 geweren hebben. Parijs, 22 Aug. (Off.) De regering beeft doo* de stoornis in de telegrafische communicatie met het leger van den Rijn geene berigten ontvangen en daarom reden te gelooven, dat het plan van maarschalk Bazaine nog niet volvoerd is. De heldhaftige houding van onze soldaten in de verschillende gevechten tegenover een veel sterkere vijandelijke legermagt doet de hoop voeden, dat de opera- tiën nog kunnen gelukken. Parijs, 22 Aug. Uit Mézières wordt van gisteren het volgende gemeld. De Pruissen hebben in de jongste ge vechten verschrikkelijke verliezen geleden. Meer dan 40,000 gekwetste Pruissen zijn zonder hulp op het slagveld blijven liggen. Pruissen, heeft vergunning gevraagd om zijne gekwetsten door België en Luxemburg te mogen vervoeren. Het gerucht, dat de Pruissen Verdun bezet zouden hebben, wordt tegengesproken. Parijs, 22 Aug. Het Pruissische oorlogsstoomschip Hertha is door onze vloot genomen. Men verzekert dat alhier van Bazaine geruststellende berigten ontvangen zijn. Kamp van CHaLONS, 20 Aug., des avonds. (Off.) De Keizer heeft gisteren te paard verscheidene legerkorpsen bezocht. Overal werd Z. M. door de troepen omringd, die tot Hd. het verzoek rigtten om tegen den vijand op te rukken. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 20Aug. Elisab.&Catharina.G.Piper. Duinker&Goedk. Taganrog. 20 ii JoshuaKing. C. Smith. van Vliet Co. New-York. 20 Calliopi, M.Consalopulo. ZurMühlen&Co. Taganrag. 21 Hetty Mary. H. Davies. Duinker&Goedk. 21 EranciscoDanovaro.F.Gardella. ZurMühlen&Co. Sulina. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Sehip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Pacific. J. Hammond. Middlesbro. Steenk. Aan order. British Empire. J. Kobinson. Seaham. California. Jt. Reweley. Newcastle. H. J. Tweehuijs. Jane Selkirk. F.Bedlington. Sisters. W. Asbtou. Duinker&Goedk. Vivid. W. Bedingfield.Sunderland. C. Berghuijs. Norge. O. Gullichsen. Sundswall. Hout. Amons Co. Spartan. J. Trueman. Sunderland. Steenk. ZurMiiklen&Co. Britisb Queen. C. Itowland. Stanley. W. Danby. Hartlepool. Seeptre. N. Forsdike. Sunderland. Warrior. T. Mould. Newcastle. Governor. J. Morgan. Sunderland. Sundswall* A.M.Gundersen.Teruguitzee. Ballast. Amons Co. Columbus. C.Hvistendahl. Egeness. Hout. Met averij wegens aanzeiling. Kaas. 220 stap.Kleine f 22a27,25. 3 stap. Middelb. f25,75 perSOK.G. Boter. Laagste prijs f 1,05, hoogste prijs f 1,20 per K.G. 257 Runderen. 29 Paarden. Veulens. 107 Vette Kalveren, 65 a 85 Cts. per K. G., handel levendig. 40 Nuchtere dito, f 7 a 16 per stuk, vlug. 65 Vette Varkens 42 a 54 Cts. per K.G. matig. 22 Magere Varkens f 14 a 17, handel redelijk. 240 Biggen f 5,a 7,50, handel redelijk. 1115 Schapen en Lammeren. Ganzen f a Zwanen f a -,per stuk. 176 H.L. Appelenf2,a-,en 230 H.L. Perenf2,50 a p.H. L. Kip-Eijeren f 3,Eend-Eijeren f-,Kievits-Eijeren f-,per 100. op DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1870. Aanvang 7| ure. De lieden hebben bet regt van introductie. HET BESTUUR.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3