Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarneming-en te Helder, SCHAGER MARKT van HEDEN BIJZONDERHEDEN OMTRENT DEN VELDSLAG BIJ REZONVILLE, Volgens de Correspondance Havas is het den Fran- schen generaal der artillerie de Barral gelukt om als boer verkleed Straatsburg binnen te komen, echter niet dan nadat hij herhaaldelijk gevaar geloopen had gevangen genomen te worden. Hij zal de verdediging organiseeren. Een der Fransche dagbladen deelt eene instructie mede, welke de Keizer, gedurende zijn verblijf te Metz, onder de officieren en onderofficieren van het leger heeft doen verspreiden en die tot opschrift heeft: «Over de wijze waarop tegen de Pruissen moet worden gestreden." Daarin leest men: //De Pruissen brengen in den aanvang van het gevecht zeer weinig troepen in het vuur, maar zij brengen daarentegen een aantal stukken zwaar geschut in goed gekozen stellingen in batterij en zenden een talrijke linie van tirailleurs voorop, die een levendig geweervuur onder houden. De tirailleurs trekken in het bijzonder partij van de bosschen, uit welke zij onze troepen in de flanken bestoken. Nadat de tirailleurs zich gedurende een geruimen tijd dapper gekweten hebben, laten de Pruissen eensklaps groote massa's troepen aanrukken, die zij door hoogten of andere beschuttingen, welke het terrein oplevert, trachten te dekken. Bij het gevecht te Froschweiler, heeft hun vuur hoofdzakelijk in tirailleur-, niet in linie-vuren bestaan. Het is derhalve raadzaam om van onze zijde evenzoo te han delen namelijk om talrijke scharen tirailleurs uit te zenden, een druk gebruik van het geschut te maken en sterke reserven te vormen." Dezer dagen heeft zich te Parijs eene vrouw, die acht kruisjes achter den lioogen rug had, als marketentster aangeboden. Ze was driemaal gewondbij den veldtogt van Rusland, bij Waterloo en te Parijs in 1815. Als men haar aanneemt wat betwijfeld wordt moest men haar indeelen bij het korps vrijwilligers van Parijs: meestal jongelui! Jl. Zondag bevond zich te Charonne een spion, als bedelaar verkleed, die de speciale zending had om de kazernes binnen te treden en daar schetsen te maken verscheen iemand dan nam hij zijn hoed af, zette een gezigt om een steenen hart te vermurven en vroeg een aalmoes. Maar het spelletje heeft niet lang geduurd. Men heeft het bedrog spoedig ontdekt. Uit Jemelle zijn 60 wagens, met 600,000 pond onge- bluschte kalk beladen, naar Metz verzonden. Tot welk treurig gebruik deze kalk bestemd is, zullen we maar niet zeggen Het bombardement van Straatsburg werd den 20 dezer voortgezet. In Kehl zouden veertien huizen zijn afgebrand. Een Duitsch blad verzekert dat ook de citadel van Straats burg in brand zou zijn geschoten. Engeland. De Army and Navy Gafcette verzekert, dat eerstdaags de Ariadne, de Invicimble en andere schepen uitgerust zullen zijn, en dat alsdan Engeland's marine sterker wezen zal dan zij, sedert Engeland de meester der zeeën genoemd is, ooit is geweest. De Spectator zegt o. a. over Moltke, die aan de bewegingen van het Pruissische leger de 1'igting heeft gegeven«Die kleine, magere man, baron von Moltke, die soldaat van de studeercel, die in zijn gansclie leven nooit een regiment in het veld heeft aangevoerd, die vertegenwoordiger van een klasse van tactici, die door generaals, welke juist hersens genoeg hebben, om de gewone zaken van het dagelijks soldatenleven te besturen, steeds bespot is, die man heeft het groote Fransche leger vernietigd, dat nog slechts drie weken geleden geloofde, dat het weldra in Berlijn zou staan." De Daily News zegt dat de toestand van den Keizer hopeloos is. De kansen van den oorlog hebben hem in een kolk van bloed gedompeld waaruit hij misschien nooit weder zal te voorschijn komen; aan zijne zijde staat een dapper maar overwonnen leger, voor hem een kalme en vreeselijke vijand en achter hem ligt de hoofdstad, sidderende van woede en wanhoop. Zijn prestige is voorbij, geen groote generaals die hem kunnen helpen, geen Carnot die op hetzelfde oogenblik veertien legers kan dirigeeren, geen Ney standvastig en onbuigzaam, geen Murat met zijne ridderlijke voortvarendheid, geen Vandamme norsch en brommend als een beer, geen Lannes met een leeuwen hart, geen onverzettelijke Massena. Napoleons onderdanen beschouwen hem als een soort van circusgeneraal, geschikt tot het revue houden eener opera-leger, en het dirigeeren van koren. Zelfs al had hij genie van Napoleon en Alexander te zamen, toch zou hij de gezondheid missen om te leiden en te besturen. Zijn geest schijnt zijne kracht te hebben verloren. Hij geeft bevelen en tegenbevelen, als een zieke man. Hij heeft er in zijne wijsheid nooit aan gedacht voor mogelijke nederlagen voorbereidingen te maken, en moet thans voor de gevolgen boeten. Duitscliland. Trofeeën worden te Berlijn een artikel dat in trek komt. Men biedt veroverde chassepots, chassepots-patrouen, tulbanden, képis en dergelijke dingen meer alles op de Franschen veroverd op alle plaatsen te koop aan. Zoo meldt een berigtgever van een Oostenrijksch blad, dat hij zelf den pantalon van een gewonden Franschen soldaat, onder grooten aandrang der menigte, voor een bierhuis van hand tot hand zag gaan. Het bedoelde kleedingstuk was natuurlijk rood gekleurd door het bloed en had een groote scheur aan de knie. En met zulke tooueelen vermaken zich beschaafde menschen! Het lijk van den braven generaal Abel Douay, die zoo roemrijk hij Weissenburg den heldendood stierf, is in het slagveld teruggevonden en met militaire honneurs te Ilagenau begravefi. Men berekent aldus de verliezen door het Pruissische leger geleden van af het openen van den veldtogt tot en met den 17 dezer: gesneuveld en vermist 79,483, gekwetst 67,617, aan ziekte overleden 3,100: totaal verlies 150,200. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 24 Aug. Uncas. A. Nielsen. P. llaagsma. Santos naar Altona als bijlegger. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst.. Lading. Cargadoor. Stoomvaart. J. Brouwer. Simderland. Steenk. Duink.&Goedk. Aberdeenshire. W. Dodds. Newcastle. Pomona. G. Vallack. C. Berghuijs. Min. Thorbecke. J. A. Sleeksma. Huil. u ZurMülilen&Co. (Landskeet). |Augustus.| Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voclitigli. procent, ij Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 24 12 zw. 0.3k. 755.85 -4.87 16.9 - 2.3 0.80 Vlak. 25 8 nw. 0.7 755.49 -5.25 15.0 - 2.2 0.78 n 25 12 ntw. 8„ 756.17 -4.57 14.3 - 4.8 0.83 Golvend.J Weersgesteldheid: 24 Aug.12 u. Bewolkt, benev., vochtig, mooiw. 24 Aug. 8 u. Losbewolkt, mooiweer. 25 Aug.12 u. Zwaar en losbew., winder.,regenbuijig. MATSTE EERIGTBSf. 's Hage, 24 Aug. De gehuwde miliciens der lig- tingen, die 20 .inlij in dienst zijn getreden, zullen met den 1 September onbepaald verlof erlangen. Berlijn, 24 Aug. Een officieel berigt uit Carlsruhe meldt: Onder bedekking van het veldgeschut der batterij bij Kehl, heeft de infanterie gisteren nacht op 1000 schreden afstand van Straatsburg post gevat en het spoorwegstation zonder verlies genomen. Men verzekert dat het bombardement van Metz op handen is. Berlijn, 23 Aug. De generaals van de artillerie en de genie, Colomier en Mertens, hebben bevel ontvangen om zich naar Straatsburg te begeven, ten einde bij de belegering dier vesting van dienst te zijn. Na aankomst van de Pommersche en Silezische korpsen tellen de Duitsche troepen in Frankrijk meer dan 500,000 man. De Fransche troepen te Metz zijn 100,000 man sterk, die te Chalons 100,000 man en die te Parijs 500,000 man. Berlijn, 25 Aug. Het kamp te Chalons ontruimd Onze voorhoede is genoemd kamp reeds voorhij. Het leger volgt. Stuttgart, 21 Aug. Het berigt dat Pfalzburg gecapi tuleerd zou hebben is tot dus ver niet op officieëlc wijze bevestigd. Het bedoelde berigt was door den Wurtem- bergschen postdirecteur aan den minister van oorlog gete legrafeerd. Londen, 24 Aug. Men verzekert dat Mac Mahons leger bij Rheims is. Parijs, 22 Aug. Het Journal Officiël behelst twee keizerlijke decreten, waarbij de departementen der Nièvre en der Cher in staat van beleg worden verklaard. Parijs, 24 Aug. De minister van Binnenl. Zaken zegt in het Wetgevend Ligchaam, dat, sedert de dépêche van gisteren door de regering geene tijdingen van het oorlogs- tooneel zijn ontvangen. De heer Gambetta wenscht, dat het systeem van stil zwijgen ophoude; hij zegt, dat het land het ernstige van den toestand weten moet, opdat het er aan denkt zich te veidedigen. (Tumult). Het incident loopt hiermede af. Parijs, 24 Aug. De voorbereidende maatregelen om Parijs te verdedigen worden voortgezet. De gedetacheerde forten zijn met talrijke artillerie gevuld en van vele troepen en ammunitie voorzien. De voorziening in de behoeften van Parijs met levensmiddelen en oorlogsmaterieel is zeer belangrijk. Alles bereidt zich tot eene krachtige ver dediging voor. Indien het noodig wordt, zal de geheele nationale garde worden gewapend. De garde is met een echt vaderlandsch gevoel bezield. Zij houdt dagelijksche oefeningen. In Engeland zijn 40,000 geweren gekocht. Parijs, 24 Aug. De Patrie zegt: //Pruissen, België en Luxemburg schenden het onzijdigheidstraktaat, dezer dagen te Londen gesloten. Deze schennis bestaat in het door trekken van Pruissische gekwetsten. Pruissen handelt aldus niet uit menschlievendheid, maar om zijne spoor wegen vrij te laten voor het vervoer van proviand, ammu nitie en versterkingstroepen. De Fransche regering zal krachtig opkomen tegen zulke handelingen." Parijs, 25 Aug. Halton heeft Rheims verlaten, tot hulp van Hazaine. Brussel, 25 Aug. Het Fransche kamp verbrand; de wegen zijn met boomen versperd. De Keizer bevindt zich te Courcelles. Arlon, 23 Aug. Herhaaldelijk wordt van schending der grenzen gewag gemaakt. Nu eens tasten Pruissische soldaten Belgische karabiniers aan en komen op Belgisch- Luxemburgsch grondgebied, dan weder worden er levens middelen, bestemd voor de Pruissen, of gekwetsten over ons gebied vervoerd. Deze handelingen verontrusten ons land en doen vreezen, dat de Belgische regering in een toestand zal geraken, die met hare onzijdigheid in strijd is. Washington, 22 Aug. President Grant heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij verklaard wordt, dat gedurende den Europeschen oorlog de wetten betreffende de neutraliteit strikt zullen gehandhaafd worden, en dat hoewel aan de vrije uiting van meeningen of sympathie geen hinderpaal zal worden in den weg gelegd, het volk nogtans wordt aangemaand, direct noch indirect deel te nemen of hulp te verleenen aan eene der oorlogvoerende partijen; zullende die burgers, welke zich in strijd met deze voorschriften mogten gedragen, de bescherming der Vereenigde Staten verbeuren. Paarden f 50 al50 Magere Varkens f 13 a 35 Veulens a Vette dito a Ossen a Biggen - 5^ a 8 Stieren - 70 allO Konijnen c. 10" a 75 Gelde-Koeijen - 90a2S0 Kippen - 15 alOO Kalf-Koeijen -185 a200 Eenden a Vaarsen a - Duiven - 10 a 30 Nucht.Kalveren - 12- a 16 Ganzen a VetteRammen a Zwanen a MagereSehapen - 10 a 13 Boter per kop - 90 a Vette Schapen - 18 a 29 Kaas perK.G. - 40 a 45 Lammeren - 12 a 15 Kip- Eijeren per 100 -350 a370 Bokk. en Geiten - 3 a 7 Eenè -Eijeren a aan verschillende mededeelingen ontleend. De Koning van Pruissen geeft in een schrijven aan de Koningin het volgende verslag van den vreeselijken slag. //Rézonville, 19 Augustus 1870. Gisteren was het op nieuw een dag van overwinning, waarvan de gevolgen nog niet zijn af te meten. De garde, het 12de en het 9de legercorps gingen giste ren ochtend vroeg in de rigting van den noordelijken straatweg van Metz naar Verdun tot St. Marcel en Doncourt, gevolgd door het 3de en 10de legerkorps, terwijl het 7de en 8ste en vervolgens ook het tweede bij Rézonville, tegen over Metz bleven staan. Toen de eerstgenoemde korpsen regts zwenkten in een zeer boschrijk terrein, tegen Verneville en St. Privat, begonnen de laatstgenoemde korpsen den aanval tegen Gravelotte, niet hevig, om het omtrekken der sterke positie Amanvillers-Chastel tot aan den straatweg naar Metz af te wachten. De troepen die het verste moesten trekken, kwamen eerst te 4 uur in het gevecht. De vijand bood in de bosschen een hevigen tegenstand, zoodat wij slechts langzaam terrein wonnen. St. Privat werd door de garde, Verneville door het 9de korps genomen; het 12de korps en de artillerie van het 3de namen nu deel aan het gevecht. Gravelotte werd door troepen van het 7de en 8ste korps genomen, benevens de bosschen aan weerszijden van die plaats en zij hielden die bezet, met groote verliezen. Om de door het omtrekken teruggedrongen vijandelijke troepen nogmaals aan te tasten, werd bij het invallen der duisternis een aanval over Gravelotte ondernomen, die op een zoo hevig geweervuur vau achter loopgraven en étage een geschutvuur stuitte, dat het juist aangekomen 2de korps den vijand met de bajonet moest aanvallen, de versterkte positie veroverde en bleef innemen. Het was half negen toen het vuur op alle punten lang zamerhand zweeg. Bij dien laatsten aanval ontbraken ook de historische granaten van Königgratz niet voor mij, waaruit mij ditmaal de minister von Roon verwijderde. Al de troepen, die ik zag, begroetten mij vol geestdrift met een //hoera." Zij deden wonderen van dapperheid tegen een even dapperen vijand, die eiken stap verdedigde en dikwijls aanvallende bewegingen ondernam, welke telkens werden afgeslagen. Welk nu het lot des vijands zal zijn, die in het ver schanste zeer sterke kamp der vesting Metz is te zamen gedrongen, is nog niet te berekenen. Ik aarzel om naar de verliezen te vragen en namen te noemen, daar er maar al te veel bekenden genoemd worden, hoewel dikwijls ongegrond. Uw regiment moet dapper gestreden hebben; Waldersee is gekwetst, ernstig, maat niet doodelijk, naar men zegt. Ik wilde hier bivakkeren, maar vond na eenige uren eene kamer, waar ik op den medegevoerden koninklijken ziekenwagen rustte en daar ik geen enkel stuk mijner uitrusting van Pont-a-Mousson bij mij heb, ben ik sedert 30 uren niet uit mijne kleederen geweest. Ik dank God, dat hij ons de zegepraal verleend heeft. Wilhelm." Een ooggetuige deelt omtrent den slag bij Rézonville het volgende mede Welk een bataille was dat! welk een slagting 1 Men beweert, dat de indrukkeD der jeugd den mensch het langst bijblijven. Mogen den Kroonprins, die reeds op jeugdigen leeftijd toeschouwer is van het bloedige drama, hetwelk tusschen twee groote natiën gespeeld wordt, voor altijd die verschrikkelijke tooneelen voor oogen zweven. Nooit heeft men bij menschenherinnering zulk een bloedigen slag gezien. Ik heb oude officieren gesproken, die op hunne borst het kruis van het Legioen van Eer droegen, omringd van tal van medailles, welke aan onze campagnes en onze zege pralen herinneren. Zij waren verbaasd over hetgeen zij thans gezien hadden. Solferino, Magenta, Inkermann, Alma, waren weinig beteekenende gevechten in vergelijking met Rézonville, eene ontmoeting van reuzen op het slagveld! Tegen den middag zag ik bij toeval de heer Chanloup, een der redacteuren van den National, denzelfden die bij Forbach door de Pruissen gevangen was genomen. Daar trof eene tijding onze ooren. //Te Gravelotte wordt gevochten! Een rijtuig, spoedig een rijtuig om er ons heen te brengen! Wij wenden ons tot eenige koetsiers; maar zij wei gerden. Eindelijk werd één hunner door den fabelachtig hoogen prijs, dien wij hem boden, overgehaald om er ons te brengen. Op weg kwamen ons vele wagens tegen met gekwetsten Onze koetsier zweepte de paarden; wij vlogen over den weg. Wij kwamen twee dorpen door, opgevuld met karren, met post-chaisen en wagens, die de militaire kas vervoer den. Wij zagen kurassiers zonder helm en zonder borstharnas. Een hunner gaf zijn paard wat to drinken en trachtte het bloed te stillen, dat uit zijne neusgaten vloeide. De weinige vrouwen, die buiten stonden, ondersteunden de gekwetsten en boden hun eenige ververschingen aan. Wij hielden ons niet op. Wij hoorden reeds het geschut. Yoort! De weg

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3