1870. N°. 103. Zondag 28 Augustus. 28 Jaargang. "^ÊRSTEÖm^ Uitgever Bureau: A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. HELDERSCHE EN \IEl!WEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal f 1.80. franco per post - 1.65. MOLENPLEIN, N0. 163. Prijs der Advertentiën Van 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Per laatste n trein van den Melder vertrelit Woensdag den 31 Augustus over Marseille de mail naar Oost-Iudië, China en Japan. Woensdag den 31 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. Bij den brand in den nacht van den 23 dezer in de Tuinstraat alhier, hebben zes zeer behoeftige buisgezinnen hun inboedel verloren, betzij door den brand of de aan gewende middelen tot blussching. Op verzoek dier lieden heeft het gemeentebestuur het doen eener COLLECTE in de gemeente toegestaan. De opbrengst zal naar billijkheid worden verdeeld. De ondergeteekende beveelt die Collecte bij de ingezetenen minzaam aan. H e ld e r, De Burgemeester, den 27 Augustus 1870. STAKMAN BOSSE. De uitslag der stemming heeft ons bedroefd en verbaasd. Nimmer hadden wij kunnen vermoeden, dat het gevoel van regt en billijkheid der kiezers in dit district zoo gemak kelijk op een dwaalspoor was te leiden. Er zijn zaken in de politieke wereld, die verklaren, hoe zoovelen in den lande een afkeer hebben van staatszaken, en zich onttrekken aan het openbare leven. Deze verkie zing behoort daartoe. Als, niet het politieke geweten, maar het geweten van een fatsoenlijk man, zoo kan sluimeren, zoo kan dwalen, dat het niet meer inziet, hoe in dit bij zonder geval de generaal Knoop rcgt heeft op eene her kiezing, dan komt er over velen een gevoel van moedeloosheid, van wanhoop, om het duidelijke nog duidelijker te maken; een gevoel van onmagt, dat ons verhindert anderen te doen deelen in de begrippen, die voor ons helderder zijn dan het licht. En toch wij moeten spreken, misschien draagt ook onze zwakke stem tot den uitslag mede. Het is een gevolg van de inrigting van ons kiesstelsel, dat slechts een der partijen in een kiesdistrict wordt ver tegenwoordigd, tenzij men de Alkmaarsche dwaasheid uit vroeger dagen mogt willen herhalen, en twee afgevaardigden van tegenovergestelde rigting kiezen, waardoor het district in 't geheel niet vertegenwoordigd wordt. Iedere partij streeft er naar om de afgevaardigden uit haar boezem te kiezen. Dit is natuurlijk en pligtmatig. En bij elke aftre ding, door de wet voorgeschreven, heeft men dus een strijd te wachten, die van beide kanten met levendigheid wordt gevoerd. Maar dit geval doet zich thans niet voor. De regel matige verkiezingsstrijd is gestreden, en de liberale partij behaalde de zege. Indien deze bij de stembus verkregene overwinning niet door de tegenpartij wordt geëerbiedigd, en dus niet elke staatspartij bereid is zich te onderwerpen aan de wettige uitspraken van het kiezersvolk, dan is er geen constitutionele regering meer denkbaar. Dan wordt ons grondwettig koningschap een wassen neus, en wij deden beter de zaak rondweg bij den naam te noemen, het regt van referendum op te nemen in de grondwet en de repu bliek af te kondigen. Dan waren wij ten minste conse quent. Als de uitspraak aan de stembus niet is het laatste woord, het vonnis in hoogste ressort, als het de tegenpartij geoorloofd is met allerlei kunstjes en huismiddeltjes die uitspraak omver te werpen, dan is 't kinderachtig om te blijven praten van een monarchaal rijk en eene constitutie, dan aanbidde men 't gouden kalf liever openlijk, en erkenne dat men geen vastheid van regering wil, maar beheerscht wil worden door den volksluim van den dag. Dat onze tegenpartij op dit oogenblik bezig is op deze wijze door een achterdeurtje de wettige uitspraak van de kiezers in dit district te vernietigen, wordt door haar zelf erkend. Jhr. van Foreest heeft zelf gemeend te moeten verklaren, dat hij slechts zal zijn de plaatsbewaarder van den lieer Knoop. Hoe nu? Zijn plaatsbewaarder? Zal hij dan itemmen en spreken, zoo als Knoop zoude gesproken en gestemd hebben? Gij kent hem te goed, om niet te weten, dat hij zijn geheel verleden niet zal verloochenen. Zullen wij dan een plaatsvervanger hebben, die anders handelt, dan hij wiens plaats hij inneemt? Een wonderlijk soort van plaatsvervanger! En als het krijgsrumoer zal zijn geweken en, wat dagelijks waarschijnlijker wordt, de vrede binnen eenige weken zal zijn geteekend, dan zal mr. van Foreest zijn mandaat nederleggen. Maar zal hij zich niet weêr tegenover den heer Knoop verkiesbaar stellen? Doet hij het niet, dan zal hij gedurende ongeveer veertien dagen Kamerlid zyn geweest, zich als plaatsvervanger van zijn politieken tegenstander bevonden hebben in eene zeer moeijelijke positie, en voor dat alleronbeduidendste doel zuilen wij al het verdriet, de zorg en de strijd eener be twiste verkiezing hebben gehad. Doet hij het wel, dan zal zich weêr voordoen hetgeen wij thans aan onze tegen standers verwijten, dat ze door een achterdeurtje sluipen naar de plaats, die een naar den gezonden zin der wet voor langeren tijd beslissenden strijd, hun had ontnomen. Dan zullen wij weer vragen, of de generaal Knoop juist om zijne uitstekende hoedanigheden van zijn zetel moet worden geligt. Ware hij een Nierstrasz, Zijne Majesteit hadde hem in non-activiteit gelaten, zijne diensten konden worden gemist; maar nu hij is ./de generaal Knoop", de eerste onzer militaire specialiteiten, nu hem een belangrijk vaderlandslievend werk wordt toevertrouwd, nu wordt hij uit 't zadel geligt. Ware hij minder vol fijn eergevoel, hadde hij gemeend met zijn aanbod om in active dienst te treden nog wel wat te kunnen wachten, totdat er dadelijk gevaar op onze grenzen kwam, hij vervulde rustig in 't Binnenhof den tijd van zijn mandaat. Maar juist omdat hij is vde generaal Knoop," de man én van 't woord én van de daad, omdat hij naar 't zwaard grijpt bij de eerste schijn van gevaar, moet hij zich onder werpen aan eene verkiezing En nu vragen wij het open lijk, ook aan velen onzer tegenstanders, wier goede trouw wij niet verdenken, maar aan wier juist inzigt in deze zaak wij twijfelen hoe zoudt gij oordeelen over den man, die, terwijl gij, vertrouwende op zijne loyauteit, u begaaft daarheen waar eer en pligt n roepen, in uwe afwezigheid uwe plaats innam? hoe over den tegenstander, die, over wonnen in een eerlijken strijd, gebruik maakte van een oogenblik van wapenstilstand, om u in den rug te treffen? Dit oordeel kan niet twijfelachtig zijn. Sommigen van ons hebben de woorden: Christelijk en Christendom altijd in den mond; ja, uit die groote begrippen hebben eenigen zelfs een vlaggetje weten te knippen voor eene staatspartij. Christenen zijn wij al heel weinig, en voor de meesten onzer schijnt de spreuk: behandel den naaste zoo als gij zelf behandeld zoudt willen worden, niet geschreven. Laten wij toeh eens eenmaal onze daden regelen naar onze woorden. Wij spreken altijd van //een eerlijken strijd, een edelmoedigen tegenstander;" gij, kiezers van Alkmaar's hoofdkiesdistrict, weest nu ditmaal eens eerlijk en edelmoedig! HELDER en NIEUWEDIEP, 27 Augustus. De houding van het Wetgevend Ligchaam in Frankrijk is in dezen veelbewogen tijd de aandacht van den belang stellenden toeschouwer overwaardig. Aan de eene zijde eene kinderachtige aanhang der ten val neigende keizerlijke regering, aan den anderen kant een heftigen aandrang om toch in een zoo hagchelijk oogenblik waarheid en niets dan waarheid te vernemen van de mannen aan de groene tafel gezeten. Hier tot het einde toe getrouwe vrienden van het keizerlijk poppenspel, daar moedige sloopers van den verouderden en versleten regeringsvorm. Werd vroeger, tegenover het dreigen der oppositie, gedaan alsof zij er niet was, thans voorkomt de regering haast hare wenschen. De aandrang om aan het comité van defensie van Parijs eene commissie uit het Wetgevend Ligchaam toe te voegen, is onmiddelijk gevolgd door het besluit der Keizerin, dat twee Senatoren en drie leden der andere Kamer aan het bedoeld comité zullen zijn toegevoegd. Van den Keizer wordt bijna niet meer gesproken; om hem bekreunt men zich niet meer. De zon van zijn luister heeft uitgeschenen. Toen een der minjsters dezer dagen in de Kamer van keizerlijke commissarissen sprak werd hij overschreeuwd door het geroep: Wat spreekt gij van keizerlijke commis sarissen! die kennen wij niet meer. De minister was genoodzaakt het gesprokene te verbeteren en te spreken van regerings-commissarissen. De wanorde, die de zittingen van dit deel der wetgevende magt kenmerkt, moet ieder verbazen, die verwachten zou, dat in dezen tijd van gevaar allen eendragtig zouden zijn. De vijand nadert de hoofd stad, waar binnen tweedragt haar verderfelijken invloed doet gevoelen. De oorlogsgebeurtenissen zijn hoogst belangrijk en bij voort during wijden wij den inhoud van ons blad voor een groot deel toe aan de vermelding van belangrijke bijzonderheden daar omtrent. Inzonderheid bevatten de Laatste Berigten ook thans weder de jongste tijdingen van het oorlogstooneel. Naar men meldt zal Zr. Ms. stoomschip van Wassenaer, onder bevel van den kapt. ter zee F. L. Geerling, den 1 Sept. van Cura9ao naar Nederland vertrekken. In de vergadering der afdeeling Helder van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap, jl. Donderdag gehouden, hield de heer A. J. Leijer eene wetenschappelijke voordragt over het stoomwerktuig en meer bepaald over de werking van de stoomscliuif en de excentriek. De spreker helderde een en ander op door aanschouwelijke voorstelling van de de inrigting en werking van beide belangrijke deelen van genoemd werktuig en besloot zijne voordragt met het in werking brengen van een stoomwerktuig op kleine schaal. Met belangstelling werd door de talrijk aanwezige leden gezien en gehoord. Van alle zijden ontvangt men hoogst treurige berigten omtrent den voortgang der aardappelenziekte, tengevolge van de natte weersgesteldheid. Tot plaatsverv. kantonr. te Medemblik is benoemd de heer J. B. Vroom, ontv. der reg. en dom. aldaar. Tot griffier hij het kantongeregt te Medemblik is benoemd mr. A. van Deinse, thans griffier hij het kanton geregt te Cortgene. Jl. Dingsdag is aan Z. K. H. Prins Frederik een afbeelding in zilver aangeboden van het monument in het Willemspark te 's Hage, uit erkentelijkheid voor 's Prinsen bemoeijingen bij de oprigting van het gedenkstuk voor onze onafhankelijkheid. Jl. Donderdag is aan de leden der Tweede Kamer rond gedeeld het wetsontwerp tot herziening van den census ter verkiezing van leden der Tweede Kamer. Overal, waar thans 32 en f 30 bepaald is, zal volgens dit ontwerp de census 24 worden en voor de overige districten 20. Uitzonderingen voor hoofdplaatsen zijn de volgende: Amsterdam, Botterdam en den Haag een census van 50. Utrecht 40. Haarlem 38. Leiden, Gouda, Delft, Schiedam en Dordrecht 36. Groningen, Leeuwarden, Sneek, Bolsward, Doekum, Zwolle, Arnhem, Nijmegen, Purmerend, Alkmaar, Zaandam, Vlaardingen, Brielle, Gorinchem, Middelburg en 's Bosch 30. Breda 24. Bij wijziging van het belastingstelsel zal ook nadere wijziging van den census vastgesteld worden. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is jl. Donderdag o. a. aanbesteed1°. het doen van herstellingen aan 's Rijks zeeweringen op het eiland Wieringen; minste inschrijver de heer J. Poppen, te Wieringen, voor ƒ4665; 2°. het doen van herstellingen aan 's Rijks zee- en haven werken op het eiland Vlieland; minste inschrijver de heer J. Poppen, te Wieringen, voor 4560; 3°. het doen van herstellingen aan 's Rijks zee- en havenwerken op het eiland Terschelling; minste inschrijver de heer J. Oldenburg te Bergen, voor j 4286. - Beroepen bij de Hervormde Gemeente te Vlissingen ds. Richard, pred. te Breda. De heer M. Reijerkerk L.Ozn., pred. te Graft, heeft de beroeping naar Bovensmilde aangenomen. In de herberg //de Fuik", te Oudorp, nabij Alkmaar, is jl. Donderdag aanbesteed, het maken van een straatweg door de Nollen enz. en door de kom der gemeente Oudorp, in het geheel lang 2247 ellen, benevens van een bestraat voetpad door het Oudorperland naar Alkmaar, lang 725 meters. Met voorbijgang van twee lagere inschrijvers, is het werk toegewezen aan den lieer P. Ootes, aannemer te Wognum, voor de som van 9948. Op den 6 Sept. zal in het hoofdkiesdrict Enkhuizen de herstemming plaats hebben voor een lid der Provinciale Staten tusschen den heer R. Kooiman Pz., die bij de stemming van jl. Dingsdag 146 en den heer H. Mensonides, die 124 stemmen bekwam. De heer D. J. van Rijneveld, timmerman te Enk huizen, heeft voor 1297 aangenomen de vernieuwing van de Leugenbrug aldaar. Jl. Woensdag zijn, in tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, de leden van den Gemeenteraad, de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs enz., door dr. D. Harting, president der schoolcommissie, de nieuwe lokalen der te Enkhuizen opgerigte inrigting voor middelbaar onderwijs met 3jarigen cursus en daaraan ver bonden burger-avondschool, met eene sierlijke redevoering ingewijd. Namens het gemeentebestuur heeft de wethouder M. van Simmeren en namens de docenten heeft de directeur ten Brink deze toespraak op hartelijke wijze beantwoord. Maandag a. s. zal de cursus beginnen. Jl. Donderdag middag met den sneltrein van 3| ure van Amsterdam, had een jong Israëliet de stoutheid, in plaats van in den wagon, op de treêplank zich te zetten. Hij bleef er op tot Abcoude, waar hij tusschen de treêplank en het perron letterlijk verplettert werd. Hij was dadelijk een lijk. Ook heeft de trein van 12| uur oponthoud gehad, doordien de achterste bagagewagen ontspoorde. (U. D.) Van den Prins von Wied zijn te 's Hage dezer dagen gunstige berigten ontvangen. Z. H. bevindt zich in het leger van den Kroonprins van Pruissen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1