1870. N°. 105. 28 Jaargang. Vrijdag 2 September. Uitgever A. A. BAKKER Cz. B IIV N_EN_LA IV D. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, W ij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN. N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Dingsdag den 6 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische uiail over St. STazaire. Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 7 dezer over Triëst en per laatsten trein Donderdag den O dezer over MurseiUe de mail naar Oost-Indië, China, Japan en Australië. HELDER en NIEUWEDIEP, 1 September. Hoogst belangrijk nieuws wordt ons van het tooneel des oorlogs medegedeeld. Het leger van Mac Mahon, dat er naar streefde om zich met dat van Bazaine te vereenigen, is door de Pruissen, niet verre van de Belgische grenzen, verslagen. In Parijs had men zich gedurende de laatste dagen bestendig gevleid met de hoop, dat het plan der vereeniging van beide legercorpsen gelukken zou. De Pruissen daarentegen hebben hun togt naar Parijs opgeschort, wachtende op eene ontmoeting met den zwervenden maar schalk, die, vereenigd met zijnen wapenbroeder voor de Duitsche troepen lastig, zoo niet gevaarlijk zou zijn geworden. De voortzetting van den togt der Duitschers naar Parijs is nu ,te voorzien en met die voortzetting klimt onze belang stelling omtrent de berigten van het tooneel van den krijg. Straatsburg en Metz door de Duitschers ingesloten, Parijs weldra belegerd voorzeker stof genoeg voor hoogst belangwekkende tijdingen. Meer dan ons vaderland is België regtstreeks geroepen zijne neutraliteit te handhaven. De onverwachte loop der krijgsgebeurtenissen legt aan de Belgische regering de ver- pligting op om een observatie-corps aan de zuidelijke grenzen bijeen te trekken. De jongste nederlaag, door de Franschen geleden, heeft die bezetting der grenzen zeker nog te meer noodig gemaakt. De communicatie tusschen Parijs en Brussel heeft thans opgehouden te bestaan. Eergisteren middag werd de trein uit Frankrijk's hoofdstad in Brussel te ver geefs gewacht. De laatste dagen zijn echter nog tal van personen uit Frankrijk naar België overgekomen om daar tijdelijk te verblijven. De dringende uitnoodiging dat allen, die niet zouden kunnen medewerken om Parijs te verdedigen, die stad zouden verlaten heeft zeker medegewerkt dat velen een toevlugtsoord tegen de lasten en jammeren van den krijg hebben opgezocht. In België gelooft men, dat de Duitschers hun marsch naar Parijs hebben voorgewend om de Franschen te verschalken; vóór dat Mac Mahon ver slagen was, zouden zij niet van plan zijn geweest verder voort te rukken. Het noorden van Spanje wordt thans weder door de woelingen der Carlisten verontrust. De gouverneur der Baskische provinciën heeft de doodstraf voorgespiegeld aan allen, die gewapend zullen aangehouden worden. De kosten van het bedwingen des oproers zullen volgens zijne verzekering door de oproerige steden gedragen worden. Men verzekert, dat Z. M. de Koning in den loop der volgende week een bezoek aan deze gemeente zal komen geven. Door den majoor-commandant der dd. Art.-Schutterij alhier zijn benoemd: tot sergeant-majoor W. Brouwer, serg.; tot sergeants A. Tegel, fourier, C. Boon, korporaal en J. E. A. van den Heuveltot fourier P. C. Wouters, korporaal tot korporaals R. Geus, C. de Groot, J. H. Sonstral en J. Bethlehem, schutters. Bij de 14de comp. van het 1ste reg. Vesting-Artillerie, alhier in garnizoen, is geplaatst de kapitein der Artillerie jrh. W. A. Alting von Geusau. In een tijd als deze, waarin de vaderlandsche zin des volks en zijne gehechtheid aan het geliefde Stamhuis van Oranje, zich zoo sterk openbaart, verdient iedere poging om dien nationalen zin en die gehechtheid te verlevendigen te worden toegejuicht en ondersteund. Daarom maken wij, onder verwijzing naar achterstaande advertentie, onze lezers attent op het plan eener feestviering in Musis Sacrum, waarbij de heer Bamberg heeft rekening gemaakt op talrijke deelneming. Wij bevelen deze Seance gaarne in de belang stelling van allen, die op a. s. Zondag den avond aan genaam wenschen door te brengen, den avond van den verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje. Heden ontvingen we ter bezigtiging een plaat, voorstellende den «aftogt der Engelsche en Russchen van de Helder in de maand November in 't jaar 1799." Wij vinden er op voorgesteld de plek, waar te dier tijd de inscheping plaats vond der troepen, die voor de magt der Fransche en Nederlandsche wapenen in de nabijheid van Oastricum hadden moeten zwichten. De Britsch-Russische vloot bevindt zich nabij de kust, gereed om de landings troepen weer aan boord op te nemen. Het is wel bijzonder, dat deze plaat, indertijd algemeen verkrijgbaar gesteld, niet meer algemeen wordt aangetroffen in deze gemeente, de getuige van de aankomst en 't ver trek der legers van de beide gealliëerde mogendheden. Tot leeraar in de Engelsche taal en letterkunde en de aardrijkskunde bij de hoogere burgerschool te Breda is benoemd de heer K. F. Modderman, privaat-doeent te Hoorn. Tot kantonr. te Naarden is benoemd mr. B. D. Weyland, thans kantonr. te Edam. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is bijeengeroepen tegen Maandag 12 Sept. a. s. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Edam de heer J. J. de Bussy, prop. bij de Algemeene Doops gezinde Sociëteit. Bedankt voor het beroep bij de Herv. gemeente te Hilversum, door ds. J. Vermeer, pred. te Zwolle. Welke reuzenschreden sommige Hervormden in de juiste waardeering der dingen die bij den doop ter sprake komen, na twee eeuwen gemaakt hebben, blijkt uit het jammergeschrei over het niet bij reglement verpligtend uit spreken der formule, terwijl bijv. Martinius, hoogleeraar te Herborn, in den aanvang der vorige eeuw deze woorden schreef: «Wij hebben eene formule in de instelling, maar zijn aan het uitspreken van geene bepaalde woorden in de bediening gebonden." (Utr. D.) Voor de herkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, jl. Dingsdag te Texel gehouden, zijn ingekomen 160 stemdriefjes. Men meldt ons van Vlieland, dd. 30 Aug. i/Gisteren nacht is alhier gestrand het Noorsche barkschip Odin en Catharina, kapt. Monig, komende van Gent, in ballast naar Riga gedestineerdde equipage is gered. Het schip is weg, de tuigage wordt geborgen." Eene collecte, te St. Maarten gehouden, voor de vereeniging het Roode Kruis, heeft opgebragt 300. Te Schermerhorn is sinds een zestal dagen weêr het zonderling verschijnsel waargenomen van voortdurenden slaap. Een lief, vlijtig, 17jarig meisje, dat wel meer over hoofd pijn klaagde, heeft plotseling na lange slapeloosheid, de oogen gesloten, en dreigt ze niet meer te openen. In blijk baar bewusteloozen toestand laaft men haar nu en dan; doch de geneesheeren vreezen voor haar behoud. Ze is zóó zwak, dat zij, wanneer men haar opzet, dadelijk weer neer valt. Men weet zich van dit zonderling verschijnsel geene verklaring te geven. (A. D. v. N.) Te Zaandam heeft het hooge water de kermisverma kelijkheden gestoord, het honden- en apenspel en verschillende andere tenten stonden jl. Maandag avond rondom in het water. Volgens observatie te Utrecht was jl. Maandag nacht de sterkste windstoot omstreeks 5| uur, die 94 kilogram drukking op den vierkanten meter bedroeg. De kollonel Engelvaart, gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda, thans commandant der vesting Helder, benevens de tot de Academie behoorende officieren, die bij de verschillende wapens des legers waren ingedeeld, hebben bevel bekomen, den 15 dezer aldaar terug te komen daar de cursus der Academie den 17 dezer zal aanvangen. De thans bij de corpsen gedetacheerde kadetten worden den 17 dezer aldaar terug verwacht. De nieuw benoemde cadets worden den 19 dezer bij de Academie in dienst gesteld. N. N. verzoekt in de Eindhovensche Ct. tot behoud van onze neutraliteit op de a. s. Stratumsche kermis geen Fran9aises en ook geen Duitsche polka's te dansen. Een Amsterdammer, die het verlaten stadje Kehl heeft bezocht, zegt daaromtrent het volgende: «De halve stad is verbrand, bommen of granaten hebben zich door de dikste gewelven een weg gebaand, overal liggen puin- hoopen, verbrijzeld huisraad en uit elkander gebarsten projectielen. Mijn geleider (een Badensch officier) noo- digde mij uit met hem op den zolder van een verlaten huis te gaan, doch op te passen dat men mij niet kon zien. Heel erg op mijn gemak was ik na deze waarschu wing niet, maar ik moest mij als Hollander toch goed houden, en bragt een benaauwd kwartier door, in afwach ting dat het schieten ieder oogenblik weêr zou beginnen. Plotseling deed een ontzettende slag de ruiten van ons venster springen; een vuurzuil steeg op, de lucht trilde en dikke rookwolken kleurden de vlammen van het bran dende Straatsburg bloedrood. O God, die arme Straats burgers! ontsnapte mij onwillekeurig. De officier glimlachte en zeide, dat het eene verrassing was die hij mij bereid had en dat hij wist dat men ten 4 ure een mijn, door de belegeraars aangelegd, zou laten springen, 's Avonds be gon men weêr te schieten, en ik stelde mijn geleider voor ons naar een veiliger plekje te begeven dan hier, waar ons de stukken kalk om de ooren vlogen en het stof, door de in den grond woelende bommen veroorzaakt, ons schier deed stikken. Het kanongebulder was vreeselijk en duurde tot 's morgens 4 ure. Ik telde in 5 minuten tijds 97 scho ten, dan nog eens 85 en 78; daarnaar kunt gij u een begrip maken van het ontzaggelijk geweld. Straatsburg zag er uit als door bengaalsch vuur verlicht; het brandde op 6 plaatsen te gelijk. Ik zag de granaten opstijgen en hoorde den donderenden knal als zij sprongen, waalbij dan telkens brand ontstond. Te midden van dien rooden vuurgloed ver hief zich als een bittere ironie het meesterstuk van de kunst: de aan God gewijde dom.» Mevrouw de Gasparin heeft tot de vrouwen van Frankrijk en Duitschland eene welsprekende oproeping gerigt. Zij meent dat haar sekse meer kan doen dan de slagtoffers van den oorlog te verzorgen, en wil dat alle vrouwen zullen opstaan om zich met haar hart en hare gebeden» tusschen de volken te werpen die elkaêr vernielen. ,/Heidensche vrouwen,» zegt mevr. de Gasparin, «hebben in de oudheid door het uitstrekken harer armen de strijdenden gescheiden, een Christen vrouw mag niet minder doen. Vrouwen van alle landen!» zoo besluit de schrijfster, «laat ons elkaêr de hand reiken over alle grenzen heen; dwingen we de natiën, die elkander dooden, maar die elkaêr niet haten, tot onderlinge liefde. Wanneer wij, moeders, echt- genooten, meisjes, zusters in Frankrijk en Duitschland, den vrede willen, dan zal er vrede zijn. Staan wij dan op in den naam des Heeren. Winnen we dezen strijd, dan zal het de schoonste overwinning zijn van 1870.» Van het kleingeweervuur sprekende, zegt een corres pondent, die een der laatste veldslagen heeft bijgewoond: «Men spreekt altijd van het knetteren van het infanterie- vuur, doch dit geijkte woord is een zeer slecht gekozen woord. Hij die op het slagveld zelf aanwezig is, kan het geluid niet beter vergelijken dan bij het onophoudelijk voortratelen van een zwaar beladen wagen, die in vliegende vaart wordt voortgereden, of met een in het oneindige met dezelfde kracht voortrollenden hevigen donderslag. Men stelle zich dit geluid voor als de basso continua van het slagveld, afgebroken door het ratelend gekraak der mitrail- leuses, en door de hevige donderslagen van het artillerievuur gescheurd, terwijl het springen van granaten, de kreten van woede of smart, de commando's enz. door alles heenklinkt men denke zich de zee van rook en vuur, die alles tot in eene korte nabijheid verbergt, en dan geloove men nog te itaan in de laatste helft der negentiende eeuw, die zich de eeuw der beschaving, der menschlievendheid, de eeuw der zedelijke meerderheid noemt, en op de middel-eeuwen als tijden van barbaarschheid terugziet.» Een pond goud verkrijgt door bewerking eene waarde van 6800.Uit een pond ijzer maakt men 7000 kleine spiraalveeren, waarvan elk 1.20 per stuk kosten. Een pond ijzer kost hoogstens eenige stuivers en brengt na bovengenoemde bewerking circa 9000.op. Bij gelegenheid dat zeker inspecteur voor het lager onderwijs, die de pedante gewoonte had, nu en dan een Latijnsch woord te bezigen, eene inspectie-reis deed, kwam bij ook in het dorpje N., waar hij den schoolmonarch aansprak met de woorden: ,/zoo, ouwe, nog altijd coeleps?» De arme man, die deze uitdrukking voor ongehuwd niet verstond, wist zich niet beter uit de verlegenheid te redden dan door daarop te antwoorden«Neen, slechts bij tusschenpoozen Een huis door een persoon gebouwd. De South London Press deelt het volgende staaltje van vol harding mede. Voor ongeveer twee jaren, kocht een zonderling een klein stukje land, aan de oostzijde van het Nunhead kerkhof. Hij besloot, om hier een 3teenen gebouw, met 6 kamers van goede grootte, met eigen handen te bouwen. Hij begon dadelijk en heeft tot ieders verwon dering zijne taak juist afgewerkt. Hij was zijn eigen bouwmeester, metselaar, sjouwer, timmerman, loodgieter en schilder en het vreemdste van deze zaak is, dat hij de woning bouwde zonder steigers en dat hij de steenen zelf bij een arm vol te gelijk aandroeg. Men zegt, dat het werk vrij goed in elkander moet zitten en heni eer aandoet. Gedurende den bouw, woonde hij in een klein steenen hutje, dat ook door hem zelf was gemaakt, in gezelschap van een zoontje en een praatzuchtige pagegaai. Hij dacht zeker een tweede Crusoë te zijn op een onbewoond eiland en gedroeg zich daarnaar.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1