MUZIEK liT TIVOLI, KAPITÜLATIE VAN SÉDAN. Keizer Napoleon III krijgsgevang-en. Telegram van den Koning aan de Koningin. //Sédan heeft gekapituleerd. De kapitu- latie is zoo even gesloten met generaal Wimpffen, die in plaats van den gekwetsten maarschalk Mac Mahon het kommando voerde. Geheel de bezetting is krijgsge vangen gemaakt. De Keizer zelf heeft zich slechts aan mij overgegeven, omdat hij het opperbevel niet voert en alles aan het reg-entschap te Parijs overlaat. De plaats van zijn verblijf zal ik bestemmen, nadat ik hem gesproken zal hebben, een rendez- vous dat onverwijld gehouden zal worden. Welk een wending door de leiding Gods Wilhelm." Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Correspondentie. ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. ADVERTENTIE N. Eenige Kiezers P. IIO IV I N G, Het centraal-bnreau te Londen, dat giften voor de gewonden in den tegenwoordigen tijd ontvangt, bekwam tot heden toe reeds 7| ton gouds. Duitschland. Uit een geregtelijk protocol, bij den krijgsraad berustende, opgemaakt den 21sten in het veldlazaret! te Saarallen, ont leent men het volgende ontzettende verhaal De ritmeester Fürstenberg van het 10de huzarenregiment lag in den nacht van den 18den op den 19den gewond op het slagveld van Gorze. Toen hij tegen den morgen uit eene onmagt ontwaakte, zag hij hoe eenige gedaanten heen en weer liepen en met iets bezig waren; toen een hunner naderbij kwam, zag hij duidelijk het Johanniterteeken op zijn arm. Hij wilde den man om hulp roepen, maar de stem bleef hem in de keel gesmoord bij het zien van het schouwspel dat zich voordeed. De man met het ridderkruis riep de andere gedaanten bij een groep gewonden en dooden//ik herkende," gaat de gewonde voort, //duidelijk een man met de teekenen van een veldpriester en twee Johanniters. Toen de mannen bij de groep gekomen waren, begonnen zij met messen en scharen de uniform op de borst van ieder die daar lag open te scheuren, wie zich nog bewoog werd met de handen geworgd, als er op de borst niets lag, begonnen zij de zakken en handen te onderzoeken, iedere ring aan de hand van een doode of gewonde werd met den vinger afgesneden. De kleinodieën stak de priester bij zich. Daarop kwamen de hyena's nader bij de plaats waar ik lag, met moeite trachtte ik mij op te rigten en om hulp te roepen, maar een hunner had mij reeds bemerkt en sprong op mij toe. In mijn doodsangst schreeuwde ik zoo hard ik kon; twee dier mannen liepen vooruit om op wacht te staan. Gelukkig voelde ik dat mijn zesloops-revolver naast mij lag, ik gaf vuur en de veldpriester viel gewond neer, de anderen vlugtten, maar werden door naderende veldgendarmen gevat." Bij onderzoek bleek, dat de Johanniters verkleede veld- hyena's waren en wel een waard uit Düren, een welgesteld man en twee Belgische bergwerkers. Men vond bij hen omtrent tachtig ringen (velen staken nog aan de afgesneden vingers), nagenoeg drie honderd horloges, geldbeurzen, epauletten enz., gezamenlijk tot eene waarde van 20,000 thaler 36.000.) De Neue Freie Presse, het orgaan van den Oosten- rijkschen minister-premier eindigt, na het zonde-register van Napoleon III opgemaakt te hebben, aldus: //Daarheen heeft de wereld dezen met schuld overladen man gebragt, die sedert 20 jaren eer en geregtigheid uit de politiek verbande, Europa bedroog en zijn eigen volk ontzedelijkte. Op zijn hoofd valt de verantwoording van al het bloed, dat op de slagvelden vloeit, over zijn hoofd kome de straf voor al de afschuwelijkheden, die thans begaan worden. Hem te bestrijden, hem te verdoemen is niet de zaak van politieke overtuiging of van partijinzigt, het is de pligt van eiken edele, van eiken mensehen- vriend. Zonder Napoleon's eergierigheid en gewetenloosheid zou er op dezen oogenblik diepe vrede tusschen Frankrijk en Duitschland heerschen; hij alleen is de oorzaak der vreeselijk hooge rekening, welke thans tusschen deze beide volken vereffend wordt. En deze man, wiens weg over lijken liep, sedert hij eene rol in de geschiedenis speelt, deze slechte acteur, die den grooten oom naaapt, heeft niet eens de eigensehap van den minste zijner soldatenpersoon lijke moed. Heeft hij zich wel eenmaal aan het hoofd gesteld eener colonne, die storm liep? Heeft hij in den kogelregen zelf het geschut gerigt Waar blijft zijn Arcola, zijn Montereau? Terwijl zijn leger, dat hij in den steek liet, bij Metz bloedde, zat hij in den hoek eener kamer, ver van het slagveld en staroogde donker voor zich uit. De eenige opwelling van humaniteit bij hem is dezehij denkt er gedurig aan zijn eigen leven in veiligheid te brengen. Zonder hart, als Napoleon I, ontbreekt hem nog diens moed en misgunt, hij den menschenvriend zelfs de zelfvoldoening, die eenige, welke hij hem kon verschaffen, en die nog eenigzins het vreeselijke offer des oorlogs kon verzoenen: zijn dood in het gewoel van den strijd." In de varkensslagterij van Koopmann te Hamburg worden jaarlijks ongeveer 90,000 varkens geslagt. Griekenland, De Koningin is jl. Woensdag van een zoon bevallen. Amerika. Een Amerikaansche dame, in Syrië reizende, schrijft aan een dagblad van haar geboorteland de volgende op lossing van bet geheim van dr. Livingstone's oponthoud in de binnenlanden van Afrika: //Er is een vrouw in het spel. Men had Livingstone er toe overgehaald een inland- sche Prinses te huwen, en toen hij tot zijn vrouw over het voortzetten zijner reizen sprak, maakten zij en hare familieleden er bezwaar tegen en hielden hem feitelijk gevangen. De wittebroodsweken hadden nu reeds twee jaren geduurd, en de vrienden van Livingstone, die zijn huwelijk niet konden goedkeuren, hebben die omstandig heden tot nog toe verborgen gehouden." De Amerikaansche had dit te Damascus vernomen van een ander Engelsch reiziger, die veertien talen sprak, en dus //gelegenheid genoeg had om de waarheid te spreken." LAATSTE BERIKTES. Brussel, 2 Sept. L'Indépendance bevat een berigt uit Bouillon van Dondèrdag, meldende dat sedert vijf ure 's ochtends, tusschen Douzy en Sédan, een verschrikkelijke en beslissende veldslag plaats heeft. Het gevecht duurt nog steeds voort. De uitslag is nog onzeker. Beide strijdende partijen schijnen hare wederzijdsche zijden stel lingen te behouden; de Pruissen rukken evenwel voort. Zij houden thans de dorpen la Chapelle en Givonne (respectievelijk 3± en 7 kilometers N. O. van Sédan) bezet. De dorpen Barzeilles, Balan en Villers Cernay (ten N. van de Maas) en Remilly (ten Z.) staan in brand. In de Maas drijven een aantal lijken. Brussel, 2 Sept. De uitkomst van den gisteren gele- verden veldslag is nog niet met juistheid bekend, maar algemeen houdt men het er voor, dat zij gunstig voor het Fransche leger is geweest. Van Donderdag avond wordt van de grenzen gemeld, dat de stelling van Mac Mahon goed was; de vestingen, waarop hij steunde, zouden 300,000 Pruissen bezig kunnen houden. De positie van Bazaine is goed. Het ontbreekt hem noch aan leveusmidelen, noch aan aramunitie; hij zal zijne stelling verlaten, zoodra hij zulks verkiest te doen. De meeste der heden ochtend hier uitgekomen dagbladen beweren, dat de Koning van Pruissen krankzinnig is geworden. Brussel, 2 Sept. Ongeveer 700 Pruissen en ongeveer 2000 Franschen, op Belgisch grondgebied geworpen, hebben de wapenen nedergelegd, zullen heden avond door Brussel moeten trekken en naar Brugge of Leuven gezonden worden. Antwerpen, 2 Sept. (Part. telegr.) Een gedeelte der Fransche troepen is bij Bouillon op Belgisch grondgebied teruggedrongen, waar ze ontwapend zijn. Metz zal waarschijnlijk heden gebombardeerd worden. Antwerpen, 2 Sept. (Part. telegr.) De Keizer is te Raucourt aangekomen. De keizerlijke Prins keerde naar Mezières terug. Het leger onder bevel van generaal Vogel v. Falckenstein is gelegerd tusschen Bouzonville en Forbach. Een Fransch blad adverteert, dat er eene belooning is uitgeschreven van 1.000,000 francs voor den soldaat, die den Koning van Pruissen dood of levend in 's Keizers banden zal stellen, en 100,000 francs aan hem, die een Duitschen Prins dood of levend overlevert. De berigten omtrent Metz luiden hartverscheurend. De stad is opgevuld met gewonden. Het koudvuur en de typhus heerschen in de kampen. De levensmiddelen zijn schaars. Antwerpen, 1 Sept. Een persoon, die uit Parijs is aangekomen, verzekert, dat de tot het leger van den Kroonprins behoorende uhlanen de kanalen hebben ver nield, door welke Parijs van drinkwater voorzien wordt. Londen, 1 Sept. Gisteren hebben bij Seaford (graaf schap Sussex) een Duitsch en een Fransch schip elkander beschoten. De namen dezer schepen en de uitslag van het gevecht zijn onbekend. Berlijn, 2 Sept. De Koningin heeft het volgende te legram van den Koning ontvangen: //Op het slagveld van Sedan, 1 Sept. 3| u. namid. Sedert 7| uur rukken wij zegevierend om Sédan vooruit. De garde, de 4, 5, 11 en 12de armeekorpsen, benevens het Beijersche korps, hebben aan de gevechten deelgenomen. De vijand is bijna geheel in Sédan teruggeworpen." Berlijn, 2 Sept. Een officieel berigt uit St. Barbe bij Metz van 1 Sept., 9 u, 45 min. 's avonds, meldt het volgendeSinds gisteren morgen vroeg is Bazaine met zijn geheele leger dag en nacht in gevecht geweest tegen het eerste legercorps en de daaran toegevoegde divisie Kummer. Zoowel gisteren nacht als heden is hij overal door onze troepen teruggeslagen. De Franschen vochten met groote dapperheid, doch moesten wijken voor de Oost- Pruissen. Prins Friedrich Carl heeft gisteren en heden tegenover het eerste legercorps met lof van de manschappen gesproken en hen met de beide overwinningen geluk ge- wenscht. De vierde divisie van de landweer heeft een roemrijk aandeel gehad aan de overwinning van heden." w. g. von Manteufeel. Berlijn, 2 Sept. Een telegram uit het hoofdkwartier des Konings van 31 Aug. zegt: De gevolgen van de gisteren behaalde overwinning worden bij de groote uitge strektheid van het slagveld eerst van lieverlede bekend. Tot dit oogenblik is geconstateerd, dat omstreeks 20 stukken geschut, 11 mitraillpuses en ongeveer 7000 gevangenen in onze handen gevallen zijn. Parijs, 1 Sept. De dagbladen melden, dat Bazaine den 26 Aug. een belangrijk voordeel op de cavallerie van Prins Frederik Karei heeft behaald. Den 30sten streden de Pruissen wel zegevierend tegenover bet korps van Failly, maar gisteren behaalde Mac Mahon eene overwinning. Parijs, 2 Sept. Een gisteren medegedeelde nota zegt: officiële berigten ontbreken nog, maar dépêches uit België tot Woensdag middag half vijf melden, dat den 30 Aug. een reeks gevechten plaats gehad heeft, waarbij aan beide zijden aanzienlijke verliezen geleden zijn. Den volgenden dag, den 31sten, gingen de Pruissen wederom aanvallen- derwijs te werk, maar, door Mac Mahon naar de wallen van Sédan gelokt, leden zij zware verliezen en trokken zich terug. Gisteren, Donderdag, hebben er waarschijnlijk weder nieuwe gevechten plaats gehad. Generaal Ulrich, de kommandant van Straatsburg, heeft in dato van gisteren, Donderdag, doen weten, dat, ondanks het bombardement, de stad tegen iederen aanval zal stand houden. Mezières, 31 Aug. De gevechten in den omtrek van de Maas zijn heden hernieuwd. Bijzonderheden omtrent het definitieve resultaat ontbreken. Mac Mahon heeft een steunpunt gezocht op de vestingen van Mezières eD Sédan; hij kan zich altijd op de eene of op de andere vesting terugtrekken. Aangezien de Pruissische krachten zeer talrijk zijn, zijn onze generaals verpligt voorzigtigheid te betrachten. Zij verwijderen zich niet van de versterkte plaatsenzij wenschen de krachten van den vijand uit te putten. Gisteren hebben gendarmes en tolbeambten 500 Pruis sische ruiters geslagen, waarvan er 50 zijn gedood. De ruiters zijn op het grondgebied van Luxemburg terugge trokken en hebben de neutralitiet van dien staat dus geschonden. Berlijn, 3 Sept. (Officieel legerberigt.) Sédan, 2 Sept. li ure namiddag. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Aug. Catharine. G. S. Bakker. Suriname. 27 Stella Matntina. H.J. Beekman. Montevideo. 31 Kitty. Z. Mulder. Batavia. 2 Sept. Sindbad. J. Kooij. Soerabaija. Passagiers per Catharine: de heer J. R. G. de Veer, 2de luit. der artillerie, kommandant; benevens een detachement suppletie troepen, sterk 60 man. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Sept. Baltasara. J. B. Chipp. Duink.&Goedk. Trinidad naar Bremen als bijlegger. 3 AnnaPaulowna. D.D. van Wijk. ZurMühlen&Co. Bordeaux. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lanoma. T. Kerr. Newcastle. Steenk. Duink.&Goedk. St. Matthew. J. Watson. Seaham. Florence. J. Davison. Newcastle. Rajah. G. Heppel. Sunderland. C. Berghuis. Elisabeth. E. Ward. Duink.&Goedk. (Landskeet) Aug.&Spt Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 2 12 zzw. 12k. 751.97 - 8.88 18.1 - 0.5 0.67 Golvend. 3 8 zw. 5 749.23 -11.65 16.4 - 0.1 0.89 Slechtw. 3 12 zwzw. 5 749.59 -11.29 17.4 - 1.1 0.88 ir Weersgesteldheid: 2Sept.l2 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 3 Sept. 8 u. Bewolkt, regenacütig, vochtig. 3 Sept.12 u. Digtbewolkt, goedweer. Aan onze geabonneerd en, aan wien wij gisteren het bulletin, bevattende o. a. het berigt van den uitslag der verkiezing voor de Tweede Kamer niet hebben kunnen toezenden, wordt het als Bijvoegsel van dit Nommer der Courant toegezonden. Wegens gebrek aan ruimte, zijn wij genoodzaakt de Prijscourant der Effecten ditmaal achterwege te laten. De stand der geldmarkt was gedurende de beide laatste dagen door geene belangrijke wij zigingen gekenmerkt. Aangevoerd 593 stapels Kaas, wegende 125,662 kilogrammen. PrijzenKleine f 30, Commissie f 31,75. Middelbare f 32,—. Laagste prijs f 17, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ruim 1000 hectoliters. Er is verkocht: Tarwe f 10,50, Rogge f 8,50, Gerst f 6,50, Haver f 4,50 a 4,75, Rood Mosterdzaad f 20,50, Geel dito f 17, Kool zaad f 14, Karweizaad f 16. 2 Paardenbov.'tjaar f 40a 60 Veulens - a 1 Koeijen - 110a Vette Kalveren - a 6 Nuchtere dito - 9a 17 176 Schapen - 8a 26 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 60 Magere dito -16 a 26 128 Biggen ben. 10 w. - 6 a 11 Bokken en Geitena Kleine dito c -a Ezels - -a Boter, per 0.630 K.G. - 75a80 na afloop van het Apollo-Concert, op ZONDAG den 4 SEPTEMBER 1870. ENTRÉE en DANS VRIJ. bevelen aan den Heer Waller, anderen stellen voor den Heer als zijnde geheel onafhankelijk, verkoopt geen meel, is geen kiek in de wereld en heeft reeds bijna 25 jaren hier gewoond. Eenige Kiezers.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3