GROOT CONCERT, Weerkundige Waarnemingen te Helder, LOKAAL TIVOLI. Viool-Virtuoos zonder armen PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. De Slag- van Sédan, 's Keizers overgave, Na den slag bij Gravelotte betrok een regiment infanterie het bivak. Alle manschappen klaagden over een aller- onaangenaamsten stank en, naar de reden daarvan zoekende, vond men in een drooge sloot het lijk van een cavalerist, dat, zooals men vermoedde, sedert den slag van Vionville, dus sinds twee dagen daar moest gelegen hebben. Terstond gaf de kommandant den last een graf voor den doode te graven. Het geschiede, maar toen men tot de teraarde bestelling wilde overgaan, kwam het lijk tot het leven terug, sloeg van zich af en schopte de personen, die het bij de armen en beenen wilden opnemen, en liet bleek toen dat het een beschonken Duitsch dragonder was, die de sloot had uitgekozen om zijn roes uit te slapen. Uit Avesnes wordt van jl. Woensdag aan le Temps gemeld, dat de keizerlijke Prins aldaar dien ochtend te 5 ure was aangekomen, vergezeld van zijnen adjudant, baron Duperré, van drie andere officieren en van twintig centgardes. De Prins, die met den spoortrein was aan gekomen, had zijnen intrek bij den voorzitter der regtbank, den heer Hannove, genomen. Duitscliland. Toen de Kroonprins van Pruissen zoo verhaalt een Duitsch blad den 20 Aug. met zijn leger door St. Michiel voortrukte, nam hij met zijn staf intrek op de eerste verdieping van het raadhuis, in welke vertrekken de maire zijn verblijf hield. Het toeval wilde, dat de echtgenoote van den maire juist bevallen was. Zoodra de Kroonprins dit vernam, gaf hij den maire zijn leedwezen te kennen voor de moeite welke hij hem in deze oogen- blikken aandeed; voorts liet hij zijne gastvrouw zijn com plimenten overbrengen. Des avonds informeerde de Kroon prins naar den gezondheidstoestand van zijne gastvrouw, waarop de maire antwoordde: //Mijne vrouw dankt u voor uwe welwillendheid en wij zullen het als een eer beschou wen, als U. K. H. mogt toestaan, dat mijn eerstgeborene den naam van U. H. dragen mag. De Kroonprins ant woordde lagcliende: ik heb er niets tegen dat gij mij als peet van uw kind in het doopboek laat inschrijven, en hoe het lot ook loope, steeds zal ik aan mijn petekind gedachtig zijn. De Kroonprins vereerde aan de gastvrouw eene kost bare speld en voor het kind liet hij 50 ducaten achter. LAATSTE BEBICTEA. stemming met de groote staatsligchamen neemt de regering alle maatregelen, die door den staat van zaken worden geëischt.» De proclamatie is door alle ministers geteekend. Parijs, 4 Sept. Wetgevende Vergadering: Er zijn drie voorstellen betreffende de te nemen maatregelenvan Palikao, Thiers en Favre. De eerste stelt voor een raad van nationale verdediging in te stellen, bestaande uit vijf leden, gekozen door de Wetg. Verg. De benoemingen der ministers zullen door die leden worden gecontrasigneerd. Palikao zal luit.-gen. van dezen raad zijn. Thiers en 45 leden van het linker-centrum stellen voor, de benoeming eener regerings- en verdedigings-commissie. Een constitueerende vergadering bijeen te roepen, zoodra de toestand dit gedoogt. Er wordt besloten de zitting te schorsen en de drie voorstellen terstond in de bureau's te onderzoeken. Bij het hervatten der zitting zijn de tribunes door het publiek geheel ingenomen. De kreet weerklinkt //Leve de Republiek!" Onderscheidene leden verlaten de zaal. Gambetta maant het volk op de tribunes tot stilte aan. Vruchteloos tracht men zich te doen verstaan. De geestdrift neemt steeds toe. Gambetta en andere leden der linkerzijde spreken de vervallenverklaring der Napole ons uit. Men verzekert dat een deputatie uit bet linker centrum naar het stadhuis is vertrokken en aldaar het volgend bestuur heeft geproclameerd. Trochu, Gambetta, Simon. Pelletan, Favre, Ferry, Keratry, Cremicux, Picard, Grevy, Parijs, 5 Sept. Bij het Wetgevend Ligchaam zijn gisteren drie ontwerpen van wet ingediend, strekkende om een raad van bestuur te benoemen. De behandeling van die ontwerpen is urgent verklaard. Daarop is het volk in de vergaderzaal en op de tribunes binnengedrongen en heeft verlangd, dat de Keizerlijke dynastie van den troon vervallen verklaard en de republiek geproclameerd zou worden. Er heerschte eene ontzettende opgewondenheid op de straat. De nationale garde en de soldaten hebben gemeene zaak gemaakt met het volk. Het voorloopig bewind bestaat uit de heeren: Favre, Simon, Picard, Pelletan, Crémieux, Ferry, Glais- Bizoin, Rochefort, Arago, Garnier-Pagès, en de Kératry. Het nieuwe ministerie is aldus zamengesteldFavre, buitenlandsche zaken; Gambetta, binnenlandsche zaken; Magnin, financiën; Simon, onderwijs; Crémieux, justitie; Leflo, oorlog; Grévy, presidend van den raad van state. Tot prefect van policie te Parijs is aangesteld de heer Etienne; tot maire van Parijs de heer Arago. De generaal Trochu blijft gouverneur der hoofdstad. Lavertujeon is secretaris-generaal vau het voorloopig bewind. De heeren Yalentin en Engelhart zijn als militaire en burgerlijke commissarissen naar den Elzas gezonden. De deuren der vergaderzaal van het Wetgevend Ligchaam zijn verzegeld. Parijs, 5 Sept. Van wege het ministerie is medegedeeld, dat Pruissische veldontdekkers gezien zijn te Louvres (Seine en Oise 5 uur o. van Pontoise) en te Fismes (Marne 4j uur w. n. w. van Rheims)en voorts dat het legercorps van den generaal Vinoy is teruggetrokken op Laon (22 uur n. o. van Parijs.) Montmédy, 3 Sept. Een tweede parlementair heeft de vesting opgeëischt, voorgevende dat ook Metz reeds gekapi- tuleerd heeft. Ook ditmaal heeft de kommandant geweigerd. De Pruissen hebben de communicatie afgebroken tusschen Mezières en Charleville. Aankomst. 26 Aug. 37 31 2 Sept. 3 Brussel, 4 Sept. Het sedert Vrijdag in omloop zijnde gerucht, dat de keizerlijke Prins bij den Prins van Chimay op het kasteel kasteel Chimay gelogeerd is, wordt meer en meer bevestigd. Brussel, 4 Sept. De Keizer en zijn gevolg, bestaande uit honderd personen, paarden en rijtuigen, zijn onder escorte van een Pruissisch generaal gisteren middag te Bouillon aangekomen, op weg naar Duitschland over Luik. De Koning van Pruissen en de Keizer hebben gemeen- schappelijk aan de Belgische regering verlof tot den doortogt gevraagd. l Brussel, 4 Sept. Volgens een particuliere dépêche van de Echo du Parlement, zouden de Pruissen, op 24 kilom. van St. Quentin, onmiddelijk naar Parijs oprukken. Men zegt dat men dientengevolge er zich op moet voorbereiden zeer spoedig de gemeenschap tusschen Parijs en Brussel, over Mons-Haumont, te zien afgesneden. Brussel, 5 Sept. Te Blankenberghe (aan de kust bij Brugge) hoort men een aanhoudend kanongebulder uit het noordwesten. Brussel, 5 Sept. Victor Hugo is heden namiddag met Marine-Haven ISicuWGfÜGp. den trein van 2 u. 35 m. van hier naar Parijs vertrokken. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Berlijn, 4 Sept. De Koning heeft heden ochtend ten 8 ure uit Varennes het volgende telegram aan de Koningin gezonden «Het was een aandoenlijk oogenblik voor mij, toen ik Napoleon ontmoette! Hij was diep terneergedrukt, maar waardig is zijne houding en gelaten. Ik heb Wilhelmshöhe bij Kassei als zijn verblijf aangewezen. Onze zamenkomst had plaats in een klein kasteel westelijk van het glacis Sédan. Gij kunt u voorstellen, welke ontvangst mij van de troepen te beurt viel. Het was een onbeschrijfelijk schouwspel! Tegen den avond, ten 7ure, had ik mijn togt te paard, die 5 uren geduurd had, geëindigd, doch ik keerde eerst ten 1 ure hier terug. God helpe ons verder! Wilhelm." Keulen, 5 Sept. Keizer Napoleon is heden namiddag te 2 ure, zonder alhier op te houden, te dezer stede door gekomen om over Gieszen naar Kassei te gaan. De trein, uit 10 wagens bestaande, was heden ochtend te 11 uur van Verviers, te 12 uur 20 min. van Aken vertrokken. Een trein met bedienden, equipages enz. was 2 uren vroeger afgegaan. Het aantal toeschouwers was groot. Parijs, 4 September. Zooeven is een officieel berigt, bestaande in eene proclamatie van den ministerraad, aan het Fransche volk uitgevaardigd. Deze proclamatie luidt als volgt: «Een groot ongeluk heeft ons vaderland getroffen, nadat er drie dagen heldhaftig was gestreden door het leger van maarschalk Mac Mahon tegen eene overmagt van 300,000 vijanden. 40,000 soldaten zijn krijgs gevangen gemaakt. Generaal Wimpfen, die, nadat Mac Mahon ernstig was gekwetst het bevel over het leger had op zich genomen, heeft de kapitulatie geteekend. Deze verschrikkelijke tegenspoed brengt onzen moed niet aan het wankelen. Parijs is thans in staat van verdediging. De militaire krachten van het land worden georganiseerd binnen weinige dagen zal een nieuw leger onder de muren van Parijs staan en een ander wordt op de oevers van de Loire gereed gemaakt. Uwe geestkracht, uwe vaderlands liefde en uwe eendragt zullen Frankrijk redden. De Keizer is in den strijd gevangen genomen. In overeen- (Landskeet). Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. Catharine. G. S. Bakker. Suriname. Stella Matutina. H.J. Beekman. Montevideo. Kitty. Z. Mulder. Batavia. Sindbad. J. Kooij. Soerabaija. Nederl.&Oranje. P. Haasnoot. Batavia via Birkenhead. 3 5 Sept. Orion. S.v.d.W.Miedema.Lissabon. Passagiers per Catharine: de heer J. R. G. de Veer, 2de luit. der artillerie, kommandant; benevens een detachement suppletie troepen, sterk 60 man. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 5 Sept. Viator. H. S. Sorensen. van Vliet Co. Taganrog. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Londonderry. Bebecca. Hero. Wynyard. Susan Gray. Alpha. Prince Albert. Gezagvoerder. W. Slaten. J. Manson. T. Barlinson. E. Bobson. J. Johnson. W. Bedman. J. Esson. Herkomst. Lading. Sunderland. Steenk. Newcastle. Sunderland. Seaham. Newcastle. Sunderland. Newcastle. Cargadoor. Dninker&R oedk. C. Berghuijs. Duinker&Goedk. ZurMiihlen &Co. WOENSDAG 7 en DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1870. waarop zich zal doen hooren den wereldberoemden het instrument bespelende met ÏIJNE VOETEN. Aanvang 8 ure. |Aug.&Spt| Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. A •SP c Ja o 1 i> Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 4 12 w. 61c. 761.43|f 0.53 15.5 - 2.9 0.65 wein.golv 5 12 z. I3„ 758.12!- 2.97 19 0 f 0.7 0.69 Golvend. 6 8 zzw. 6„ 751.93 - 8.99 17.0 0.9 0.96 wein.golv 6 12 zzw. 1» 751.51- 9.41 17.3 - 0.8 0.95 Weersgesteldheid: 4Sept.l2 u. Helder, ligtbewolkt, goedrveer. 5 Sept.12 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderic. 6Sept. 8 u. Betrokken, winderig, regenbuijig. 6 Sept.12 u. Digtbewolkt, winderig, liuijig. Kaas. 235 stap.Kleine f 24a29,75. 2 stap. Middelb. f 29,50 peröOK.G. Boter. Laagste prijs f 1,10, hoogste prijs f 1,20 per K.G. 276 Runderen. 19 Paarden. Veulens. 116 Vette Kalveren, 65 a 85 Cts. per K. G., handel stug. 35 Nuchtere dito, f 9 a 22 per stuk, vlug. 87 Vette Varkens 44 a 56 Cts. per K.G. vlug. 64 Magere Varkens f 15 a 19, handel stug. 370 Biggen f 5,35 a 8,50, handel stug. 1565 Schapen en Lammeren. 608 H.L. Appelenfl,al.BOen 258 H.L.Perenf2,a3,80p.H.L. Kip-Eijeren f3,30, Eend-Eijeren f-,Kievits-Eijeren f-,perlOO. ontleend aan de Echo du Bruxelles. «De slag bij Sédan, ten 4 ure 's ochtends begonnen, is tegen 2 uur geschorst, om ten 3 ure met vernieuwde woede weder hervat te worden. Ten 5 ure was zij geëindigd. Mac Mahon en zijn leger waren in Sédan terug geworpen en door een Pruissisch leger van 250,000 man omringd. De gebrekkige vestingwerken konden geen 2 dagen worden verdedigd. Ten 6 ure kwam er een officier van den Franschen staf als parlementair in het hoofdkwartier des Konings van Pruissen, om over de voorwaarden eener capitulatie te onderhandelen. Men vond echter dat hij niet gemagtigd was, om over het lot van een gansch leger, in eene vesting opgesloten, te onderhandelen. Aan den parle mentair werd te kennen gegeven, dat alleen met den generaal O'Reilly, kommandant der vesting, onderhandeld kon worden, die dan ook kort daarna gezonden werd. Men zeide hem dat, daar elke tegenstand van het Fransche leger te Sédan nutteloos was, eene onvoorwaardelijke overgave werd geëischt. Op dat oogenblik was er nog geen sprake van den Keizer geweest, want men wist niet dat deze zich in het leger bevond. Het werd den parlementair dan later ook hoogst kwalijk genomen, dat deze van een zoo gewigtig feit als de aanwezigheid des Keizers in het leger, op dit oogenblik geen woord gesproken had. Op éénmaal weêrklonk een daverend gejuich in het Pruissische kamp, men riep: »Der Kaiser is da!" Bijna op hetzelfde oogenblik werd een eigenhandigen brief van Napoleon III nan den Koning van Pruissen overgebragt. In dezen brief, waarvan de volledige inhoud op dit oogenblik nog niet bekend is, heeft de Keizer, volgens de verzekering van een majoor van den Pruissischen staf, de volgende woorden gebezigd: //Daar het mij niet gegund is, aan het hoofd des legers te sterven, wil ik mijn degen in handen van den Koning van Pruissen stellen." De geestdrift in de Pruissische armee was onbe grijpelijk. De soldaten wierpen hunne wapens weg en omhelsden elkander, overtuigd dat de oorlog nu geëindigd was. Een kwartieruurs later deden de Pruissische muziek korpsen hunne vreugdetoonen hooren. Eenigekorpsen begonnen het: //Partant pour la Syrië" en zelfs de jMarseillaise" te spelenmaar er werd onmiddelijk bevel gegeven, om hier mede niet voort te gaan. Men wilde niet, dat het Pruissische leger zijn triunif bezoedelde, door den overwonnen vijand te honen. De heer von Bismarck ontving van alle kanten gelukwenschen. Hij antwoordde echter: //Mijne Heeren! Ik mag mij niet het minste deel aan onze overwinningen toeschrijven. Wendt u tot den Koning en den generaal von Moltke. Hun komen aller gelukwenschen toe. Ik heb niets gedaanMaar toch hernam hij oogenblikkelijk er na ik heb wel iets gedaan. Het is nl. mijn werk, dat de Zuid-Duitsche staten ons hunnen veelvermogenden steun gegeven hebben, en de overwinning van dezen dag moeten wij aan de dappere Beijersche en Wurtembergsche troepen toeschrijven." Inderdaad waren het vooral de Zuid-Duitsche legerkorpsen, die aan den strijd op 1 dezer deelgenomen hebben. De gansche bevolking van Sédan was op de wallen, sedert het vuur had opgehouden en keek nieuwsgierig naar de bewegingen van het Pruissische leger als gold het eene parade. De Keizer was te Vendresse ontdekt geworden. Den volgenden ochtend, 's Vrijdags, begaf hij zich naar het hoofdkwartier van den Koning van Pruissen, als het ware eer als bezoeker dan als krijgs gevangene. Napoleon III was in eene kales gezeten, ver gezeld van eenige generaals, onder welke zich Lebrun en Félix Douay bevonden. Slechts twee uhlanen reden voor het rijtuig, dat verder omringd was van keizerlijke pikeurs in hun groene hofliverei. Napoleon was zeer kalm en rookte een sigaar. De overwinning der Pruissen onder de muren van Sédan wordt voornamelijk toegeschreven aan de snelheid van den marsch van den Pruissischen Kroonprins. Daar door toch was het dezen mogelijk geworden, ten vier uur 's ochtends de Franschen op de hielen te zitten. //Ja, het was alweer een overrompeling," zeiden de Franschen met ontmoediging." Omtrent de uitkomst van den slag van Donderdag, deelt de correspondent uit Bouillon van de Indépendence Beige, aan dat blad nog de volgende bijzonderheden mede (welke gedeeltelijk reeds per telegraaf zijn overgebragt): «De slag van Sédan is Donderdag 1 Sept. ten vier uur

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3