Hof Bewegingen van Zi'. Ms. schepen in Nederl. Oost-Indië, dato 15 Julij 1870. INGEZONDEN. Weerkundig-c Waarneming-en te Helder, Marine-Haven INieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. Hoe de afschaffing van het keizerschap in Frankrijk een zuinigheidsmaatregel is, laat de Temps ons uit het volgende duidelijk zien: De civiele lijst was vastgesteld op 25 millioen in geld, en zij ontving bovendien aan verschillende renten en pachtpenningen omstreeks 5 millioen. Voegen we hierbij de 1,500,000 francs, die Prins Napoleon en zijne zuster uit de schatkist ontvingen. Wanneer wij van deze 311 millioen aftrekken hetgeen het personeel voor en het onder houd van de kasteelen, musea, bosscheu, enz., vereischen, die natuurlijk nu ten laste van de schatkist komen, dan blijft er nog altoos een zuivere som van 14 a 15 millioen over. Dat is reeds iets, waarvoor wij kruid en kogels kunnen koopen. Het besluit, waarbij de Senaat afgeschaft wordt, geeft verder den staat eene bezuiniging van 5 a 6 millioen. In het geheel dus heeft de Republiek reeds 20 millioen gewonnen. De bisschop van Straatsburg is overleden. De 76jarige grijsaard was niet bestand tegen den schok van de laatste gebeurtenissen. In de week van 2027 Aug. zijn niet minder dan 8000 centenaars lood en ijzer tegen Straatsburg geslingerd. De val van deze stad verwacht men dat niet lang zal uitblijven. Te Toulon is een transport Turcos ontscheept, dat een vaandel bij zich had met het opschrift: Bataillon de la vengeance! (Bataillon der wrake). Engeland. Parijs zoo schrijft de Daily News bereidt zich voor tot den strijden, gelijk de krijgers van vroegere tijden, legt de stad zich zelve een zuiveringsproces op; zij houdt opruiming en zij ontdoet zich van hare benden schurken en ligtekooijen. Laat het voor de toekomst vruchten baren, want te lang toch heeft Parijs bekend gestaan als de hoofd zetel van losbandigheid. Wel zijn andere steden misschien nog onzedelijker, b. v. de groote steden van Groot-Brittannië, de bakermat van dronkenschap, of Weenen en Berlijn waar men groote, doch bedekte ongebondenheid vindt. Maar in al die plaatsen heet zonde nog zonde en juicht men het kwaad niet toe. Parijs is sints jaren het erkende Elyseum van de demi- monde en op die reputatie beroemd zich de Seine-stad. Zij was "t, die een uiaatschappelijken kanker ten troon verhief als een nationale instelling. Dat snoeven op ondeugd is merkbaar in conversatie en litteratuur zoo zelfs, dat menig vreemdeling dikwijls meent, dat er te Parijs geen zedelijke mannen en vrouwen, geen gelukkige huisgezinnen, geen onschuldige vermaken te vinden zijn. Wel is zulk een meening valsch, maar zij werd geregtvaardigd door hetgeen men oppervlakkig hoort en ziet. Behalve toch dat de Parijzenaar in al zijn doen en laten ligtzinnig is, behalve dat Parijs de verzamel plaats is van de rijke leegloopers der geheele wereld kan men niet ontkennen, dat door een aantal Parijsche schrijvers schijnt zamengezworen te zijn om de ligtekooi als godin van hun volk te verheerlijken. Nooit te voren werd de levenswijze der courtisane zóó opgevijzeld als in de Parijsche letterkunde onzer dagen. De heldin van den tegenwoordigen roman en, wat erger is, van het Fran'sche drama, is niemand dan Laïs met een chignon en een sleep japon, een schoothondje en een rijtuig om in het Bosch van Boulogne te toeren. Voor dat schepsel even diep gevallen als harteloos, wier eenige eerzucht is, zich in weelde te baden en vorsten door haar luimige buiten sporigheden tot den bedelstaf te brengen; voor dat schepsel knielt een goed deel van de mannen, die de Fransche natie en half Europa op hunne letterkundige produkten vergasten. Vraagt men in hoeverre de politieke dienstbaarheid, waaronder het Fransche volk sinds jaren gezucht heeft, aan dat verval schuld is, dan is het zeker dat met den aanvang van het tweede keizerrijk dit zich het sterkst geopenbaard heeft. Zou de verbanning van deze priesteressen van Venus in de ure des gevaars misschien het begin zijn van een sinetteloozer hoofdstuk in de geschiedenis van Laetitia; zal «MadeIon» voortaan zoo al niet verfoeid dan toch van haar troon gestooten en onder hare ware gedaante aan het volk worden vertoond? Louis Blanc heeft Londen verlaten om naar Parijs te gaan. Kerkelijke Staat. Volgens berigten, schijnt de toestand in Rome niet rustig te zijn; een groote demonstratie van de liberale partij schijnt op til te zijn. De politie is druk in de weer. Er hebben vele inhechtenisnemingen plaats gehad. LAATSTE BERlliTEV. Brussel, 6 Sept. Tot dusver is de ochtend-post uit Parijs hier niet aangekomen. Mac Mahon is aan zijne wonden overleden. In de nabijheid van Valenciennes moeten Pruissische veldontdekkers zijn gezien. Brussel, 6 Sept. Reeds zijn verscheidene corpsen naar hunne garnizoenen teruggekeerdmet name is dit het geval met de twee bataillons grenadiers en drie bataillons karabiniers, die hier ter stede zijn aangekomen. Brussel, 6 Sept. De Indépendance zegt: Men verze kert dat Keizerin Eugenie zich op het kasteel Meysse bij Brussel bevindt bij de familie Hoogvorst. De dépêche van Zondag 11. omtrent de Prinsen van Orleans wordt bevestigd. Zij hebben België verlaten en zich naar Frankrijk begeven. Alleen de graaf van Parijs is te Londen achtergebleven. Londen, 7 Sept. De keizerlijke Prins is gisteren namiddag van Dover te Hastings aangekomen. Parijs, 5 Sept. De heer Gamhetta, minister van binnenl. zaken, heeft twee besluiten uitgevaardigd, bij het eene van welke de heer Valentin tot prefect van den Beneden-Rijn, waarvan Straatsburg de hoofdstad is, benoemd wordt, onder bijvoeging, dat de minister van de energie en vaderlands liefde van den heer Valentin verwacht, dat hij die betrekking zal aanvaarden. Het andere besluit behelst de benoeming van den heer Engelhard tot maire van Straatsburg. In hetzelve wordt verklaard, dat de minister wel zoo veel vertrouwen stelt in de vaderlandsliefde van den heer Engelhard, dat hij verwacht, dat deze in de stad zal door dringen, en aan de dappere burgers van Straatsburg en de heldhaftige bezetting den innigen dank zal overbrengen van Frankrijk, van Parijs, en van de republikeinsche regering. Parijs, 6 Sept. Het Journal Officiel behelst o. a ver schillende decreten en andere publicatiën van den volgenden inhoudhet dagbladzegel is afgeschaft. Alle openbare ambtenaren zijn van den door hen afgelegden eed ontheven. De politieke eed is afgeschaft. De Fransche gezanten te Londen, Weenen en Petersburg zijn teruggeroepen. Alle Duitschers, tenzij van eene speciale vergunning voorzien, moeten binnen 24 uren de departementen der Seine en der Seine-et-Oise verlaten, bij gebreke waarvan zij aan de krijgswet onderhevig zullen zijn. Parijs, 6 Sept. Lord Lyons heeft gisteren een lang durig onderhoud gehad met Jules Favre. Parijs, 7 Sept. Toul volhardt in zijn tegenstand. Een decreet van het voorloopig bewind luidt«Toul heeft zich verdienstelijk gemaakt jegens het vaderland." Parijs, 7 Sept. Trochu heeft gisteren de volgende proclamatie uitgevaardigd: «De vijand trekt op Parijs aan. De verdediging der hoofdstad is verzekerd. Instructies om de omringende departementen te verdedigen zijn gegeven. Het gouvernement rekent op de vaderlandsliefde van allen. Uit officiëele mede- deelingen blijkt, dat de Pruissen nog niet te Laon zijn verschenen. Gisteren middag tegen 4 uur is generaal Vinoy behouden alhier aangekomen; hij voerde met zich 13 artillerie- treinen, 11 treinen cavallerie en 14 infanterie. Al het materieel van den Noorder-spoorweg en van andere spoor wegen is onmiddelijk teruggekeerd om de overige troepen van Vinoy over te brengen." Parijs, 7 Sept. Jules Favre (minister van Binnenl. Zaken) heeft een circulaire uitgevaardigd, waarin o. a. voorkomt «De dynastie is gevallen. Het vrije Frankrijk verheft zich. Wil de Koning van Pruissen nu nog een goddeloozen oorlog voortzetten? Het staat hem vrij deze verantwoordelijkheid op zich te nemen, tegenover de wereld en tegenover de geschiedenis. Zoo het eene uittarting mogt wezenwij nemen haar aan. Wij zullen geen duim van ons grondgebied, geen steen van onze vestingen afstaan. Een schandelijke vrede zou binnen korten tijd een ver- delgingskrijg te voorschijn roepen; en wij zullen niet onder handelen dan over een duurzamen vrede. Ons belang is het belang van geheel Europa. Maar al stonden wij alleen, wij zouden niet versagen. Wij hebben een vastberaden leger, goedvoorziene forten, eene goed aangelegde enceinte; maar wij hebben vooral de borsten van 300,000 strijders, die besloten zijn stand te houden tot den laatsten man toe. Achter de forten zijn de wallen. Achter de wallen de barricades. Parijs kan het drie maanden uithouden en overwinnen. Bezweek de hoofdstad dan zou Frankrijk, op hare roep stem, overeind staan om haar te wreken. Dat behoort Europa te weten. Wij hebben het gezag met geen ander doel aanvaard. Wij zullen het geen oogenblik langer behouden, indien wij niet zouden zien dat de bevolking van Parijs en van geheel Frankrijk besloten ware onze maatregelen te ondersteunen. Om kort te gaan: wij willen den vrede, maar zoo men dezen noodlottigen oorlog tegen ons mogt voortzetten, dan zullen wij onzen pligt tot het laatste toe volbrengen en ik heb het vaste vertrouwen dat de zaak van het regt en van de regtvaardigheid ten slotte zal zegevieren.» Parijs, 8 Sept. Van wege het ministerie van Binnenl. Zaken wordt, onder voorbehoud, de volgende dépêche medegedeeld van den consul van Bazel, gedagteekend uit Saint-Louis, 7 Sept. (10 ure des ochtends.) «3000 Pruissen, te Metterholz in garnizoen, hebben bevel ontvangen om onmiddelijk naar Straatsburg op te rukken, daar de belegerden in die vesting, bij een uitval, 8000 a 10,000 man hebben gedood en verscheidene stukken geschut genomen. Van Donderdag tot Vrijdag zijn vijandelijke troepen, door middel van pontons, tusschen de Jodenpoort en de poort van Austerlitz doorgedrongen, doch, door de Visscherspoort, tot den laatsten man gedood. In Hart, tusschen Chalampe en Kembs, lieerscht een groote beweging van scherpschutters en gewapende boeren. Op den regteroever der rivier staat een zwakke mobiele kolonne Badensche troepen, met twee mortieren. Te Freiburg bevonden zich slechts 700 man.» Berlijn, 7 Sept. (Off. berigt.) Uit Rheims is het berigt ontvangen, dat Koning Wilhelm eergisteren te dier stede zijnen intogt gehouden heeft, St. Petersburg, 7 Sept. Het Journal de St. Péters- bourg schrijft het volgende: «Het kabinet alhier heeft offi cieel verklaard, dat zijn bijstand verzekerd blijft aan elke poging om den oorlog te localiseren en te verkorten, of wel om een billijken en duurzamen vrede tot stand te brengen. De onzijdige mogendheden, welke naar dit doel streven, kunnen dan ook op zijne medewerking staat maken.» Even wel, verzekert het Journal, «zal de keizerlijke regering niet dulden, dat men haarin hare vrijheid van handelen belemmere.» New-York, 5 Sept. Te Chicago heeft gisteren een brand gewoed, die eene schade heeft toegebragt, welke op drie millioen dollars geschat wordt. Prins Alexander der Nederlanden, kapt.-luit. P. Koning, Prinses Amelia, kapt. J. E. Buys, van Speijk, kapt. J. M. I. Brutel de 'la Rivière en roeikanonneerboot n°. 14, luit. 2de kl. W. J. van Hoo- genhuyze, wachtschepen te Batavia, Soerabaija, Macassar en Sama- rang. Willem, kapt. P. Toutenhoofd, doet een kruistogt tot oefening der equipage en tot wering van zeeroof. Djambi, kapt.- luit. J. H. K. Croes, doet een kruistogt tot oefening der equipage en tot wering van zeeroof. Ouraqao, kapt.-luit. jhr. M. W. Bowier, ligt te Soerabaija om nagezien te worden. Vesuvius, luit. late kl. J. A. Greve, gest. in de Moluksche wateren. Reteh, kapt.luit. M. O. de Kanter, dok opgenomen te worden, vau Heeckeren van Walien, ligt te Onrust, ten einde in het drooge - Coehoorn, luit. 1ste kl. E. L. baron gest. ter O.kust van Sumatra. Aart van Nes, luit. 1ste kl. P. J. D. Breukelman, gest. in de wateren van Celebes. den Briel, luit. 1ste kl. J. Scheurleer, ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Maas en Waal, luit. 1ste kl. J. Spanjaard, ondergaat te Soerabaija eenige herstellingen en is bestemd voor het station in de wateren van Celebes. Ardjoeno, kapt.-luit. II. P. Klerck, gest. in de W.afdeeling van Borneo tot wering van zeeroof. -Amsterdam, luit. 1ste kl. C. A. Bosch, tijdel. komm., ligt ter reede Batavia beschikbaar voor de dienst. Bromo, kapt.-luit. A. W. Keuchenius, ligt ter reede Soerabaija be schikbaar voor de dienst. Cycloop, kapt.-luit. C. A. W. Halver hout, gest. in de wateren van Celebes. Sumatra, luit. 1ste kl. A. Dronkers, gest. ter W.kust van Sumatra. Borneo, kapt-luit. D. L. Peldmann, gest. in de wateren van Riouw en Linga. Banka, luit. 1ste kl. jhr. W. F. van Spengler, ondergaat te Onrust eenige voorzieningen. Timor, luit. 1ste kl. G. W. C. Voorduin, gest. in de wateren van Menado. Suriname, luit. 1ste kl. W. J. S. de Kanter, gest. in de Z. en O.afdeeling van Borneo Celebes, luit. 1ste kl. J. B. A. de Josselin de Jong, gest. ter Z. en O. afd. van Borneo. Madura, luit. 1ste kl. J. Tromp, gest. ter W.afd. van Borneo. Onrust, luit. 1ste kl. J. C. H. Beeloo, gest. ter Z. en O. afd. van Borneo. Admiraal vau Kinsbergen, luit. 1ste kl. G. Bijl de Vroe, ondergaat te Onrust eenige voor zieningen. Stavoren, luit. 2de kl. C. L. van Woelderen, ligt op het terrein der opname ter O.kust van Sumatra. Java, kapt.- luit. II. P. van Boneval Faure, ligt te Soerabaija. Door de Burger-Societeit, aan den Burg op Texel, als comité van het Koode Kruis, is ten behoeve hunner door den oorlog ver minkte medemenschen, na aftrek der onvermijdelijke kosten, ad ƒ11,25, ingezameld eene som van 696,09£, welke gelden aan het Hoofd-Comité van het Roode Kruis te 's Gravenhage zijn overgemaakt, terwijl nog zijn ontvangen 5 pakken zeegras, 2 kistjes sigaren, een paar pantoffels en een pak oud linnen. De leden der sociëteit brengen hun hartelijken dank aan de ingezetenen van Texel, niet alleen voor de milde bijdragen, maar tevens ook voor de heusche ontvangst hun te beurt gevallen. Namens de leden der Sociëteit, STIKKEL, President. (Landskeet). |Aug.&Spt| Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. YochtighJ prricent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 7 12 zzw. 7k. 749.28 -11.65 17.3 - 0.7 0.75 wein.golv 8 8 wzw. 20„ 746.62 -14.32 13.9 - 2.0 0.93 Holwater 8 12 wzvv. 30 748.58 -12.36 13.6 - 4.3 0.89 Weersgesteldheid: 7Sept. 12 u. Digtbewolkt, betrokken, winderig. 8 Sept. S u. Zwaar en losbew., wind regenbuijig. 8 Sept. 12 u. Onstuimig, wind en regenbuijig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. 26 Aug. 27 31 2 Sept. 3 Vertrek. Schip. Catharine. Stella Matutina. Kitty. Sindbad. Nederl.fkOranje. P. Haasnoot. Gezagvoerder. Bestemming. G. S. Bakker. Suriname. H.J.Beekman. Montevideo. Z. Mulder. Batavia. J. Kooij. Soerabaija. Batavia via Birkenhead. 6 Anne. N. J. Huisman. Nantes. 6 Nelly. J. F. A. Rapp. Montevideo. 7 Nederland. E. van Ingen. Batavia. Passagiers per Catharine: de heer J. R. G. de Veer, 2de luit. der artillerie, kommandant; benevens een detachement suppletie troepen, sterk 60 man. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 7 Sept. L. G. Biglow. J. A. Corning, van Vliet Co. New-York. 7 Jury. S. Sivertsen. Taganrog. 7 Miranda. R. Watson. - - 7 ii Antonia Maria. A. Glazar. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Alarm. J. Vince. Iioness. Steenkolen. ZurMüklen8tCo. Duinker&Goedk. ZurMühlen&Co. Odessa. 20 800 5 Paarden f Veulens Ossen Stieren Gelde-Koeijen - Kalf-Koeijen Vaarsen Nucht.Kalveren- VetteRammen - MagereSehapen - Vette Schapen - Lammeren - Bokk. en Geiten - 40 al30 60 Magere Varkens f 12 a 25 a Vette ditoa a 50 Biggen - 7 a 10 90 al50 80 Konijnen c. 15 a 80 160a240 100 Kippen - 30 al25 a Eenden a a Duiven a 11 a 14 Ganzen a a Zwanen a 9 a 18 Boter per kop - 80 a92^ 24 a 30 Kaas per K.G. - 30 a42| 12 a 14 Kip-Eijeren per 100 -270 a290 a Eend-Eijeren a

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3