Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN, Marine-Haven Nieuwediep. 1 kust kan zijn geloopen, terwijl deze daarenboven zeer rijk is aan veilige havens. Door sommigen wordt vermoedt, dat het zwaartepunt van het schip te hoog is geweest, en dat het een der geweldige windstooten, waarvan de admiraal in zijn berigt gewag maakt, niet heeft kunnen weer staan. Dnitschland. Omtrent Napoleons aankomst op Wilhelmshöhe wordt aan de Hess. Morg. Zeit. het volgende gemeld Terwijl het inwendige van het slot in behoorlijken staat werd gebragt om den ex-Keizer, wien op uitdrukkelijker! last van den Koning van Pruissen alle eerbewijzingen moesten gegeven worden, aan een regerend vorst toeko mende, naar behooren te ontvangen, werden om het kas teel heen "schilderhuizen opgesteld en andere maatregelen voorbereid, die aan den eigenaardigen toestand van den nieuwen bewoner herinnerden! Een compagnie infanterie was als eerewacht aan het spoorwegstation gecommandeerd, en verder werden troepen in de naburige dorpen in kwartier gelegd. Het niet zeer talrijk publiek, dat aan het station de komst des Keizers afwachtte en daartoe den ganschen dag geduldig bleef toe zien, en dat hoofdzakelijk uit bewoners van den omtrek bestond, doch waaronder ook twee Berlijners waren, die de urenlange reis hadden afgelegd enkel en alleen met het doel om 'sKeizers intogt bij te wonen, werd uit het stationsgebouw geweerd. Op het perron bevonden zich alle civiele en militaire autoriteiten van de plaats en het district in ambtsgewaad, om den Keizer, die te half tien uur met een extra trein uit Giessen aan het station Wilhelmhöhe aankwam, te ontvangen Z. M. was met zijn gevolg in een galarijtuig van een der Belgische spoorwegbanen gezeten; hij was in generaalsuniform gekleed, doch ongewapend, de borst met decoratiën overdekt en de Fransche képi op het hoofd. Zijn gestalte is klein en corpulent, grijs haar, donkerkleu rig gelaat en doordringende graauwe oogen. Toen de Keizer den wagen uitstapte, voerden een tam boer en twee pijpers een marsch uit, en de eerewacht presenteerde het geweer. De Pruissische autoritieten wer den aan hem voorgesteld en hij onderhield zich met hen in de Duitsche taal, waarna hij zich met de generaals Félix Douay en Lebrun en met den generaal-adjudant van Koning Wilhelm, von Royen, in een aan den gou verneur van Kassei toebehoorend, met twee paarden bespannen rijtuig neerzette en naar het kasteel reed. Ook daar werden den bewoner door een eerewacht onder muziek van tamboer en pijpers de eerbewijzingen, aan zijn rang verschuldigd, gebragt. Het gevolg van den Keizer volgde in een elftal met twee paarden bespannen rijtuigen, waarna tegen half elf alles stil was, en alleen het verlichten van bijna alle vensters van het sedert vier jaren onbewoond slot aan den intogt herinnerde. De verwachting, dat een groote menigte op de been zou zijn, en welke aanleiding gaf tot het bijeenbrengen van eenige militairen in den omtrek van Wilhemshöhe bevestigde zich niet. LAATSTE BEBI6TEA. Men deelt ons mede, dat Z. K. H. Prins Hendrik eerstdaags deze plaats een bezoek zal brengen. Brussel, 10 Sept. Lt'Éoile Beige behelst het volgende telegram Sedan, 9 Sept. Vijf legerkorpsen marscheeren naar Parijs, twee derzelve hebben aan den oorlog nog niet deelgenomen. Het korps van den Kroonprins en het Beijersche korps, welke bij Sedan gestreden hebben, hebben order ontvangen, zich aan die legerkorpsen aan te sluiten. Al de genoemde korpsen hebben bevel ontvangen om zich den 14den Sept. elk op zijne eigene stelling te bevinden. Zij zullen Parijs op een afstand van 10 uren gaans omsingelen. Deze berigten zijn afkomstig uit het hoofdkwartier van den Kroonprins van Pruiasen. Berlijn, 10 Sept. OfF. berigt uit Rheims van gisteren. Behalve de 25,000 man in den slag bij Sédan krijgsge vangen gemaakte Franschen, zijn, door de capitulatie van den 2den September, 88,000 man (waaronder 4000 officie ren) aan ons geleverd. In en bij Sédan zijn 14,000 gekwetste Franschen gevonden. Meer dan 400 stukken veld-artillerie (waaronder 70 mitrailleuses), 150 stukken vesting-geschut, 10,000 paarden en eene zeer groote hoe veelheid krijgsbenoodigdheden zijn in onze handen gevallen. Indien men hierbij de in den slag bij Beaumont door de Franschen geleden verliezen in aanmerking neemt, en tevens dat 3000 Franschen naar België zijn gevlugt, dan komt men tot het besluit, dat het leger van Mac Mahon vóór dien slag 150,000 man telde. Berlijn, 12 Sept. (Off. telegram) aan Koningin Augusta. Reims, 11 Sept. 10 uur des avonds. Treurige berigten uit Laon, waar de citadel gisteren, nadat de stad had gekapi- tuleerd en onze bezetting was binnengetrokken, in de lucht is gesprongen. Vijftig man van onze troepen en 300 mobile garde zijn gedood, vele vermist. Prins von Mecklenburg werd gewond. Ongetwijfeld is er verraad gepleegd. Carlsruhe, 10 Sept. Generaal Uhlrich heeft, nadat hij was onderrigt van hetgeen er te Sédan was voorge vallen, voorgesteld Straatsburg over te geven, mits zijne militaire magt met vliegende vaandels en slaande trom de vesting mogt verlaten. De Pruissen weigerden deze voorwaarden toe te staan en eischte dat generaal Uhlrich op genade of ongenade zou capituleeren. Het bombardement wordt krachtdadig voortgezet. Londen, 11 Sept. De aankomst van de Keizerin der Franschen te Hastings, jl, Donderdag nacht, is geheim gehouden. Alleen is daarvan terstond per telegraaf berigt gegeven aan Keizer Napoleon. De Keizerin zal zich ver moedelijk vooreerst te Torquay ophouden. Londen, 12 Sept. De regering te Washington heeft hare gezant te Berlijn, den heer Bancroft, gelast, mede te deelen, dat zij bereid is, indien de oorlogvoerende partijen i het wenschen, hare diensten ten behoeve van den vrede aan te bieden, evenwel niet gemeenschappelijk met andere i mogendheden, om alle schijn van inmenging in Europesche aangelegenheden te vermijden. Parijs, 10 Sept. (Off.) Generaal Trochu heeft bevel gegeven de bosschen om Parijs bij de nadering van den vijand in brand te steken. Het garnizoen van Toul doet voortdurend en met goed gevolg uitvallen. Er loopt een gerucht dat Bazaine een uitval gewaagd heeft in de rigting van Pont-a-Mousson. De Pruissen namen een trein met ammunitie, naar Straatsburg bestemd, in beslag. Parijs, 12 Sept. Het Journal officiel meldt, dat de heer Thiers, met een zending belast, heden avond naar Londen, vervolgens naar St. Petersburg en Weenen ver trekken zal. Uit de berigten, bij het ministerie ingekomen, blijkf dat de Pruissen in den afgeloopen nacht Meaux en Melun hebben moeten binnenrukken. (Meaux ligt 10| Fransclie mijlen, ongeveer 8 uren gaans, ten noord-oosten, en Melun 12 mijlen, ruim 9 uren gaans, ten zuid-oosten van Parijs.) De Gaulois verzekert, dat de gezant van Engeland jl. Zaturdag aan den Koning van Pruissen een nota heeft ter hand gesteld, houdende, in naam der onzijdige mogend heden, verzoekt om een wapenschorsing, doch dat de Koning hierop nog niet heeft geantwoord. Parijs, 12 Sept. Da regering heeft het volgende bekend gemaakt De Pruissen hebben Zaturdag van 5 ure des ochtends tot 9 ure des avonds een aanval op Toul gedaan. Zij hebben getracht, de stad te bestormen, maar zij zijn terug geslagen. Al hunne batterijen zijn gedemonteerd. 10,000 Pruissen zijn buiten gevecht gesteld. Verdun biedt nog steeds krachtigen tegenstand; de ves ting is tweemalen te vergeefs opgeëischt en zal tot het uiterste weêrstand bieden. De bezetting van Montmédy heeft Donderdag 11. op nieuw een aanval afgeslagen. De Pruissen sluiten Merux (7 uren ten oost-noord-oosten van Parijs) in; zij zijn met eene aanzienlijke magt te Crecy en naderen Noisy. Parijs, 12 Sept. De Pruissen hebben gisteren Soissons gesommeerd zich over te geven. De bevelhebber heeft geantwoord, dat hij de vesting liever in de lucht zou doen springen dan haar over te geven. De inwoners hebben dit antwoord goedgekeurd. Men zegt, dat Pruissische lansiers, die gisteren zich in de omstreken van Soissons vertoonden, met geweerschoten zijn begroet. Florence, 11 Sept. Het regeringsorfaan behelst de mededeeling, dat de Honing op voorstel van den ministerraad aan de Italiaansche troepen bevel gegeven beeft om in de Romeinsche provinciën binnen te rukken. In verschillende gemeenten circuleren adressen ter onder- teekening aan den Koning, waarin de spoedige komst der Italiaansche troepen gevraagd wordt. Overal heerscht beweging ten gunste van het in bezit nemen van Rome door Italië. Florence, 11 Sept. De heer San Martino is te Rome aangekomen en moet Vrijdag een onderhoud met den kar dinaal Antonelli gehad hebben. Men verzekert dat ver scheidene invloedrijke prelaten geneigd zijn, eene schikking met Italië aantegaan. Italië zou als waarborgen voor de onafhankelijkheid van den Paus hebben aangeboden, dat de Paus zijne souvereiniteit zou blijven uitoefenen door het regt om gezanten te onderhouden, en dat de Citta Leonina regtstreeks en uitsluitend door hem bestuurd zou worden. (Landskeet). Septemb. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. rocent. Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 11 12 wtz. 0.5k. 764.96 t 3.99 15.0 - 2.7 0.80 Vlak. 12 12 zw. 4 ii 764.82 f 3.84 14.5 - 3.1 0.85 13 8 w. 7„ 760.85 - 0.14 14.3 - 1.1 0.77 Golvend. 13 12 zwtw. 12„ 759.94,- 1.05 15.0 - 2.4 0.75 n Weersgesteldheid: 11 Sept. 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 12 Sept.12 u. Losbewolkt, onweer, regenbui. 13 Sept. 8 u. Bewolkt, winderig. 13 Sept.12 u. Digtbewolkt, winderig. Op den 10 Sept. jl. nam. 1 u. 25 m. 74 K. G. winddruk. Kaas. 233 stap.Kleine f 25 a 30. 4 stap. Middelb. f 28 a 33 perBOK.6. Boter. Laagste prijs f 1,10, hoogste prijs f 1,20 per K.G. 258 Kunderen. 21 Baarden. Veulens. 86 Vette Kalveren, 75 a 100 Cts. per K. G., handel vlug. 32 Nuchtere dito, f 10 a 20 per stuk, vlug. 56 Vette Varkens 40 a 56 Cts. per K.G. matig. 42 Magere Varkens f 20 a 30, handel stug. 375 Biggen f 4,a 7,handel stug. 1168 Schapen en Lammeren. 877 H.L. Appelenfl,80a2,en 292 H.L.Perenf2,a3,50p.H. L. Kip-Eijeren f3,50, Eend-Eijeren f-,Kievits-Eijeren f-,per 100 Passagiers per Catharine: de heer J. B. G. de Veer, 2de luit. der artillerie, kommandant; benevens een detachement suppletie troepen, sterk 60 man. Passagiers per Sindbad, de heeren: A. B. Kraijenhoff van de Leur en echtgenoot; L. G. J. Mansveld en echtgenoot; G. C. Nicolas; J. C. W. Strunck; B. H. de Heus; G. Koch en H. P. A. Peltzer. Binnengekomen. Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 11 Sept. Stad Leiden. J. C. van de Poll. ZurMühlen&Co. Batavia. 11 n Berta. N. Discovich. Taganrog. 12 ,1 Angelica. P. Giretto. 13 h Friesland. T. Sipkes. Duinker&Goedk. Batavia. 13 n Caroline. P. Trapani. ZurMühleu&Co. Taganrog. Aangekomen passagiers per Stad Leiden, de heeren: W. J. A. Visser, gep. luit.-kol., echtgenoot, 2 kinderen en baboe; N. A. L. Dijkman, tijdel. opzigter der Ind. spoorwegen, echtgenoot en kind; L. Schneither, 1ste luit. der inf.; D. J. Holsheimer, 2de luit. vau admin.; mej. W. Collard; jongeh. en jongej. W. en J. van Som meren Greveper Frieslandde heer A. van der Bie, luit. dei- artillerie O. I. leger. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Oriëntal. T. Hay. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Zephyrus. T. Nicholson. Mariquita. C. Earl. Harmony. G. Earl. Sunderland. Triune. J. T. Parguhar. Taganrog. Bogge. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 26 Aug. Catharine. G. S. Bakker. Suriname. 27 Stella Matutina. H. J. Beekman. Montevideo. 31 Kitty. Z. Mulder. Batavia. 2 Sept. Sindbad. J. Kooij. Soerabaija. 3 Nederl.&Oranje. P. Haasnoot. Batavia via Birkenhead. 6 Anne. N. J. Huisman. Nantes. 6 Nelly. J. P. A. Bapp. Montevideo. 7 Nederland. E. van Ingen. Batavia. U Waalstroom. K., Drijver. Padang. U Louisa Maria. T. de Wijn. Cuba. 11 12 Sept. Bérénice. H. Butters. Lissabon. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1870. VII. Het onderhoud der Rijks-zeeweringen op Texel, gedurende de jaren 186870 is aanbesteed voor 6579 per jaar, onder welke som zijn begrepen: 1°. het jaarlijks met 42 meter verlengen van de steenglooijing langs het buiten- veld aan het Horntje; 2°. het in ieder jaar maken van 375 vierk. meter steenglooijing langs den Zanddijk en het oeverwerk aldaar, en 3°. het in het eerste jaren verzwaren en verhoogen van 310 meter lengte van voormelden Zanddijk tot 2,70 meter kruinsbreedte en 3,20 meter boven volzee. De beide eerste werken zijn in 1869, voor zooveel noodig, voortgezet, en het onderhoud is naar behooren geschied. Door de stormen van de maanden September en December werden 37 vierk. meter steenglooijing te Oude Schild, 301 vierk. meter van de steenglooijing aan het Horntje en 899 vierk. meter van het steenen oeverwerk aldaar uit elkander geslagen, welke schade weder is hersteld. De toestand van deze zeewering is gunstig. Ter voortzetting der strandverdediging aan de noordzijde van Vlieland werden aangelegd drie rijzenhoofden, te zamen lang 505 meter. De aanleg dezer hoofden vorderde met inbegrip van eenig meerder werk, daarbij uitgevoerd, eene som van 13,598.35. Tot herstelling en verbetering der bestaande hoofden werd eene som van 13,700 aangewend. Het gewoon onderhoud der Rijks-havenwerken en zeewe ringen op dit eiland (de duinen uitgezonderd) is aanbesteed voor 17,500 per jaar. Daarenboven werd voor eenig meerder werk daarbij nog 355.04 aangewend. Uit de middelen voor dit onderhoud werden aan de meeste hoofden op het Noorderstrand min of meer belangrijke herstellingen verrigt. Door inscharing nam de oever aan de zuidzijde van het eiland tusschen het dorp en de haven nog bij voortduring sterk af. Ten einde dit te keeren is men begonnen aldaar van Rijkswege hoofden aan te leggen, bestaande beneden laag water uit zwaar bestorte zinkstukken, breed 20 meter, en vandaar tot den dijk of met steen bezetten oever uit gewoon rijswerk met steen belast, breed 3,5 M. In het najaar werd de aanleg van vier zoodanige hoofden aanbesteed, waarvan er 3 zijn voltooid, terwijl toen het werk wegens den ingevallen winter moest worden gestaakt. De drie gelegde hoofden hebben de volgende lengten: G 197 meter, £134 meter en £126 meter. De 4 hoofden kosten volgens aanbesteding 27,980. De geul aan de westpunt der duinen is door voortzetting der stroobeplanting op de Hors weder eenigzins aangezand. Behalve de beplanting met het bij den aanvang des jaars nog voor handen stroo, is tot verdere vorming van een stuifdijk op de Hors, nog voor den aankoop van stroo eene som van f 850 aangewend. Ofschoon de reeds gemaakte stroobeplantingen gunstig werken tot verhooging der plaat, zoo blijft daarin op eenigen afstand van het duin nog een laagte aanwezig, die eene meer krachtige voortzetting van dit werk in den weg staat. De verhooging van dit gedeelte is moeijelijk, omdat de lage en daardoor vochtige ligging der plaat ter weder zijde van den aan te leggen dijk de verstuiving aldaar tegenwerkt.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3