1870. N°. 111. Vrijdag 16 September. 28 Jaargang. Uitgever A. A. BAKKER Cz. 77 BEKENDMAKING. BINNENLAND. Beijersch Bier en Weener Bier. HELDERSCHG EN i\IEVWED1EPER COURANT, ,,W ij huldigen het goodo.s: Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsrnimte berekend. Bij deze Courant behoort een Bijvoegsel, bevattende: 1. Verslagdereergisteren gehouden zitting van den Gemeente raad, 2. Vervolg Uittreksel van het Provinciaal Verslag. Ter eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 21 dezer over Triest en per laatsten trein Donderdag den 22 dezer over Marseilie de Hail naar ©ost-Indië, China en Japan. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat het EERSTE SUPPLETOIR KOHIER van den HOOFDELIJKEN OMSLAG, voor de dienst van 1870, op gisteren door den Raad vastgesteld, en gedurende de eerstvolgende acht werkdagen, op de gewone kantooruren, ter Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders der gemeente Helder, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 14 September 1870. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 September. De heer Thiers is thans de held van den dag. Hij heeft zijn dienst niet geweigerd aan het Voorlopig Bewind en zich uit vaderlandsliefde beschikbaar gesteld om bij de hoven van Engeland, Rusland en Oostenrijk Frankrijks belangen in dezen hagchelijken tijd te bepleiten. Van zijne zending hoopt men alles goeds, in het belang van den vrede. Blijft Pruissen echter volharden bij zijn eisch om den Elzas en Lotharingen bij zijn gebied te voegen, dan is het evenwel te vreezen, dat de poging van den grijzen staatsman niet zal baten en dat Parijs aan al de ellende van een beleg zal worden overgegeven. Het berigt, als zouden van wege de Noord-Amerikaansche regering stappen zijn gedaan om den vrede te herstellen, wordt voor ongegrond verklaard. Berigten uit Frankrijk deelen mede, dat de heer Cremieux, minister van justitie, het bewind te Tours zal vertegen woordigen dat de Fransche republiek door Portugal is êrkenddat de Fransche gezant te Florence terug geroepen en door den heer Senard vervangen is; en dat de Pruissische lanciers al nader komen aan Parijs, waai de generaal Trochu jl. Dingsdag eene groote wapenschou wing over de vereenigde troepen gehouden heeft. In groote mate is thans de aandacht gevestigd op de gebeurtenissen in den Kerkelijken Staat, thans reeds ten deele bezet door de Italiaansche troepen, die jl. Dingsdag nog slechts enkele mijlen van Rome verwijderd waren. Lage des révolutions approche, schreef met profetischen blik Jean Jacques Rousseau, en de eeuw der revolutiën is aangebroken. Op ieder gebied. De kroonen zijn gevallen van de hoofden der eeuwenoude dynastiën; het zou niet moeijelijk zijn het verbaal der zes verdreven koningen in Voltaires Candide in vermeerderde editie te herhalen. Waar zijn nu nog de magtige kerkvorsten, de aarts bisschoppen en bisschoppen, die den schepter voerden naast den herdersstaf? Zij zijn dienaren geworden, dienaren der koningen en dienaren des Pausen, en slechts de Kerkelijke Staat herinnert nog als een met mos bedekte ruïne aan de heerlijkheid van vroeger eeuwen. Maar niet alleen op politiek gebied, meer nog op maatschappelijk terrein is de 19,ie eeuw eene eeuw van revolutiën. Trekschuiten en diligences zullen weldra slechts in een museum van oudheden hunne plaats vinden, en de tijd is niet verre, waarop de vereeniging tot veredeling van het nationaal tooneel zich zal kunnen verheugen in een klassiek drama onder den titel vande laatste der beulen of Humaniteit en Christendom. Maar voor hedeu zullen wij de koningen, prelaten en beulen in hun zoete rust niet storen en ons slechts bezig houden met een andere omwenteling, die wij in onze dagen beleven, en die te belangrijker is, daar zij niet maar één man, maar een gansch volk de kroon van het hoofd dreigt te rukken. Om met één woord die revolutie te kenschetsen: Gambrinus verandert van residentie. Het bier is de nationale drank van den Germaanschen, evenals de wijn van den Romaanschen stam. Reeds onze in dierenhuiden gehulde voorvaderen verspeelden huis en hof, vrouw en kind onder den invloed van het edele gerstenat, en in later eeuwen zuchtte Luther„ieder land heeft zijn eigen duivel, maar wij hebben den zuipduivel". Is dan het bier als 't ware inheemsch in de Germaansche wereld, iedere Germaansche stam heeft zijn eigenaardige brouwwijze en zijne bijzondere biersoort Groot-Brittannië, waar de bier brouwerij op hoogen trap staat, en dat dan ook vreemde biersoorten standvastig weigert, heeft zijn donkerbruine porter en zijn geel bruine ale. De eerste wordt volgens kleur en zwaarte onderscheiden instout, brown stout en doublé stoutde laatste in sweet en Een uitvoerig historisch en statistisch overzigt der verschillende bieren af Unsert Zeit in 1867, bi. 515, De Italiaansche regering heeft in hare proclamatie aan het Romeinsche volk gezegd, dat zij niet den oorlog, maar vrede en orde komt brengen; dat zij de bevolking zich zelve zal doen besturen; en dat de onafhankelijkheid van den Paus ongeschonden zal blijven. Z. H. schijnt aan vankelijk van plan te zijn geweest om zich aan boord van een Engelseh vaartuig naar het eiland Maltha te begeven doch moet later besloten hebben op het Vaticaan te blijven zetelen. Tegen het binnendringen der Italiaansche troepen in het grondgebied van den Heiligen Stoel heeft de Paus in tegenwoordigheid van het corps diplomatique geprotesteerd. Z. K. H. Prins Hendrik is jl. Dingsdag hier aange komen en heeft gisteren een bezoek gebragt aan eenige in de haven liggende oorlogsvaartuigen en aan het fort Erfprins en de kustbatterij Kaaphoofd. Heden brengt Z. K. H. een bezoek aan de oorlogschepen ter reede van Texel. Aan boord van het schip Raphaël, kapt. G. Molenaar, zullen alhier eerstdaags scheep gaan 21 man suppletie-troepen, bestemd naar Cura9ao. Men verzekert, dat bij de regering het plan bestaat om remplacering en nummerverwisseling af te schaffen. Ten behoeve van het Roode Kruis is te Oude- Niedorp eene som van 158 en in het naburige Nieuwe- Niedorp eene som van 341 gecollecteerd. De Zang- vereeniging Harmonie heeft tot de laatstgemelde som 40 bijgedragen. Omtrent de verkiezing van een lid der Prov. Staten in het hoofdkiesdistrict Enkhuizen vernemen wij thans nader, dat ons eerste berigt, overgenomen uit de Amst. Cour., en behelzende, dat de heer R. Kooiman Pz. tot lid der Staten gekozen is, juist was. De te Purmerende gehouden collecte ten behoeve van het Roode Kruis heeft opgebragt de aanzienlijke som van f 852.76|, terwijl de massa goederen van allerlei aard, die door de dames en heeren verzameld zijn, verre de verwachting heeft overtroffen, en in 13 manden en 6 kis ten naar 's Hage zal worden opgezonden, terwijl er nog eene groote hoeveelheid linnen achterblijft, waarvan door de dames eerst volledige verbandpakken zullen gemaakt worden. (Amst. Crt.) Men schrijft uit Velzen, dat de jongste stormen aan de Noordzeewerken nog al belangrijke schade hebben aangerigt. Te Laren is, „om de tijdsomstandigheden," het inwijden van een nieuw orgel in de kerk uitgesteld! bitter ale, pale-, amber- (barnsteenkleurig) en pale India ale, die voor den uitvoer bestemd is. Bijna altijd wordt zij op flesscben verzonden. Van de beide Engelsche biersoorten worden de ligtste brouwsels als tafelbier (tablebeer), de zwaardere als smallbeer gebruikt. De voornaamste bieren van België zijn faro, lambiek en mars; zij worden allen op dezelfde wijze gebrouwen; lambiek is bet eerste brouwsel, zwaar en helder, mars (Maartbier) is een dun bier van het laatste brouwsel, uit beiden wordt in het bierhuis faro als sehenkbier gemaakt. In het Noorden zijn vooral de Zweedsche bieren beroemd. Ook bij ons hebben de bierbrouwerijen te allen tijde een zeer belangrijke tak der nationale nijverheid uitgemaakt en speelde het bier een aanzienlijke rol in het maat schappelijk leven. Duitschland bezat evenveel biersoorten als steden, en in iedere stad droeg het bier een anderen naam. Zoo vinden wij, om maar een paar voorbeelden te geven, „vrede en eendragt" te Kyritz, „heiligen vader" te Munchen, „hond" in Bremen, „krabbelaandewand" te Eisleben, „moordendoodslag" te Köpenich, „menschenvet" bij Jena en nog honderden meer. In de midden eeuwen vormden de Duitsche bieren een der voornaamste uitvoer artikelen, maar met den dertigjarigen oorlog ging deze tak van industrie achteruit, en toen begonnen ook de overige landen hun eigen bier te brouwen. Eerst in onze eeuw na den val van Napoleon I begonnen met de algemeene welvaart ook de brouwe rijen zich weer te verheffen, en de algemeene zucht naar eenheid openbaarde zich ook hier. Terwijl Pruisen en Oostenrijk streefden naar het overwigt over den Duitschen Bond, veroverde Beijeren ongemerkt de heerschappij op het gebied van den ouden volks drank. Niet alleen in Duitschland, maar over de gansche wereld. Beijersch bier dronk men te Parijs en te Brussel, te Petersburg en te Livorno. Beijersch bier bragten de landverhuizers mede in hun nieuw Transatlantisch vaderland, en met Beijersch bier laafden zich de goudzoekers op de velden van Australië. Alleen Engeland hield zich standvastig bij het eigen brouwsel. Beijeren zelf bleef intusschen steeds bij uitnemendheid het land niet alleen van de bierbrouwers, maar ook van de bierdrinkers; Munchen verdiende ten volle den naam van de bierstad. Ik kan mij het genoegen niet onthouden uit de warmgekleurde schets, die August Silberstein onlangs van Munchen in die hoedanigheid gaf, onze lezers een en ander mede te deelen. De inwoner van Munchen drinkt om de meest afwisselende redenen, met de meest verschillende bedoeling, den meest verschil lenden smaak en onder de meest uiteenloopende omstandigheden; In den gevel van liet huis, weleer bewoond door rar. Jacobus van Lennep, te Amsterdam, is een gedenksteen geplaatst van wit marmer. Er is het wapen van Lennep op uitgebeiteld, waaronder op een lint 's dichters naam met gouden letteren staat sfegrift. Men verzekert dat de beer Hartogh, te Barneveld, benoemd is tot directeur van de te Groningen opgerigte landbouwschool. Als echte Batavieren, men weet dat deze van tijd tot tijd zich onledig hielden met het verdobbelen van elkanders echtgenooten), hebben twee schippers nit Giethoorn quitte ou doublé gedobbeld om elkanders vaartuig. R. B. is nu schuiteloos Burgemeester en Wethouders van Lobith zullen de schouwing der schoorsteenen waarnemen om te collecteren voor het Roode Kruis en maken dit plan bij publicatie bekend. Het Leidsch Dagblad schijnt slecht te zijn ingelicht geweest, toen het meldde, dat te Soeterwoude de veetyphus was uitgebarsten. Het Vaderland spreekt dat berigt ten stelligste tegen. Het kan verzekeren, dat bij opzettelijk onderzoek gebleken is, dat gelukkig tot nog toe geen enkel geval van veetyphus te Soeterwoude is voorgekomen. In de jl. Dingsdag te 's Hage gehouden vergadering van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs werd o. a. door den heer A. Huet mondeling en met teekeningen het door hem, in vereeniging met den heer Morre, ontworpen plan voor een paleis der natie toegelicht. De kosten van uitvoering van dit plan worden op anderhalf millioen gulden behalve het decoratief, geschat. Te Rotterdam is door een noodhulplooper in het kantoor der firma Hudig en Pieters, onder de Boompjes, een belangrijke diefstal gepleegd. Hij heeft namelijk eene som van 1500 nit eene geldlade genomen en is daarmede naar zijn liefje, een chanteuse in een café-chantant, die te Zierikzee was, gegaan. Daar aangekomen, was de telegraaf hem reeds voor geweest en werd hij in arrest genomen. Ter reede van Delfzijl is jl. Dingsdag een Ameri- kaansch oorlogstoomschip aangekomen. Aan de Knijpe heeft, volgens de Asser Ct., dezer dagen een voorval plaats gehad, waarover menigeen zich nog al vrolijk heeft gemaakt. Een man leidde een stier langs den weg. Onverwacht schrikte het beest voor het een of ander en sprong met kracht ter zijde; zijn geleider raakte al spoedig onder de voeten en was genoodzaakt het dier los te laten, wilde hij zich zelve niet aan levensgevaar blootstellen. De stier, zich nu geheel vrij en onbelemmerd kunnende bewegen, rende voort tot nabij de woning van maar bierdrinken doet hij in ieder geval. Vooreerst drinkt hij volgens zijn oorspronkelijke bestemming uit dorst, de algemeen menschelijke behoefte. Bovendien drinkt hij bij enkele gelegenheden, en dat zijn nu juist zoo wat alle gelegenheden, die in het leven voorkomen Is de inwoner van Munchen gezond, dan drinkt hij uit de volheid zijner kracht; is hij ziek, dan drinkt hij, omdat bier geneest. Is de inwoner van Munchen dorstig, dan drinkt hij, omdat bier zijn dorst lescht; is hij niet dorstig, dan drinkt hij, omdat hij wat doorstraling moet hebben en hij dus den ouden dorst weer moet opwekken. Is hij hongerig, dan drinkt hij, omdat bier voedt; is hij ver zadigd, dan drinkt hij bier, omdat het de spijsvertering bevordert. Vóór het eten komt men naar het bier, bij bet eten beeft men bier, en na bet eten begeeft men zich naar het bier. Is de inwoner van Munchen warm, dan drinkt hij bier, omdat het verkoelt; is hij koud, dan drinkt bij bier, omdat het verwarmt. Is hij opgewonden, dan drinkt hij bier, omdat bet kalmeert; is hij terneergeslagen, dan drinkt bij, omdat het opwekt. Heeft bij te veel bier gedronken, dan drinkt bij weer bier, omdat het bet beste middel voor de maag is; beeft hij te weinig bier gedronken, dan drinkt hij gaauw nog wat, omdat dit middel van zelf aangewezen is. In een droevig geval en als de inwoner van Munchen melancholiek is, dan drinkt hij bier, omdat het vrolijke gedachten opwekt; is bij in een buitengewoon vrolijke stemming, dan drinkt hij bier, om weer tot zichzelven te komen. Vóór een feest drinkt de burger van Munchen bier, omdat men toch geen bier na wijn kan drinkenna een feest drinkt hij bier, omdat, volgens zijne verzekering, niets beter bekomt. Heeft hij pijn in 't lijf, dan stopt het; heeft hij verstopping, dan laxeert bet. Is de inwoner van Munchen woedend, dan drinkt hij om tot rust en vrede te komen; is hij kalm en vredelievend, dan drinkt hij zich wat courage en leven. Of het mooi weer is of regen, zomer of winter, bij iedere weersgesteldheid, welke ook, en altijd om die weersgesteldheid drinkt bij bier. De oude Munehenaar krijgt door bet bier jeugdige krachten; de jeugdige kracht krijgt door het bier het bezadigde van den ouderdom. Voor grijsaards is het goed en voor mannen, maar ook voor

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1