BIJVOEGSEL, behoorende tot de HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT van Vrijdag1 16 September 1870, No. 111. GEMEENTERAAD. Zitting van Dingsdag den 13 September 1870. Voorzitter de heer Burgemeester. Tegenwoordig 15 ledenafwezig de heer Zur Mühlen, regens ongesteldheid. De aanteekeningen van het verhandelde in de vorige itting worden gelezen en goedgekeurd. Door den voorzitter worden, namens het Dagelijksch lestuur ter tafel gebragt de begrootingen der gemeente, an het Burgerlijk Armbestuur en van het Algemeen Feeshuis voor het dienstjaar 1871. Tot het onderzoek dezer stukken worden, naar het oorschrift van het Reglement van orde, de afdeelingen olgenderwijze zamengesteld: lste afdeeling: Voorzitter de heer Burgemeester, leden e heerenBerghuijs, Hugenholtz, Jelgersma, Janzen en an Kelckhoven. 2de afdeeling: Voorzitter de Wethouder de heer Graat, iden de heerenBraaksma, Groen, de Breuk en Zur Mühlen. 3de afdeeling: Voorzitter de Wethouder de heer Boomsma, [den de heeren: de Lange, Maalsteed, Werendlijn Smit n Haagsma. De vergaderingen der afdeelingen zullen successivelijk laats hebben den 19, 20 en 21 dezer, des avonds ten ure. De begrooting voor de gemeente bevat de volgende ecapitulatie Inkomsten. ioofdstuk. I. Ontvangsten wegens vroegere diensten 21593,331 Baten en opkomsten spruitende uit gemeente-eigendommen en bezittingen - 362,50 Opbrengst van belastingen en heffingen - 150444,87 Ontvangsten van verschillenden aard en toevallige baten- 510,00 Buitengewone ontvangsten - 500,00 II. IIL IV. V. Totaal der Inkomsten f 173410,70j Uitgaven. loofdstuk. I. Kosten van het huishoudelijk bestuur en andere kosten van het dagelijksch bestuur enz., mitsgaders reis- en ver blijfkosten 11270,00 II. Kosten van invordering der plaatse lijke belastingen en middelen en terug gave deswegens- 18875,00 III. Kosten van het aanleggen en onder houden van plaatselijke eigendommen en de deswegens verschuldigde lasten - 32608,00 IV. Kosten der openbare veiligheid en brandweer- 25577,00 V. Kosten der plaatselijke gezondheids- policie- 120,00 VI. Kosten van het onderwijs en ter bevordering van kunsten en wetensch. - 29123,00 VII. Kosten voor het arm wezen, mitsgaders subsidiën en bijdragen aan onder scheidene daarmede in verband staan de instellingen- 31700,00 7III. Renten en aflossingen van geldlee- ningen, mitsgaders alle opeischbare schulden der gemeente- 6500,00 IX. Andere uitgaven niet onder de vorige hoofdstukken behoorende - 630,00 X. Buitengewone uitgaven van allerlei aard- 13010,00 XI. Onvoorziene uitgaven- 3997,70| Totaal der uitgaven 173410,701 De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur en die tan het Algemeen Weeshuis sluiten even als die van de jemeente met evenwigt in het bedrag der ontvangsten en litgaven. Voor het Armbestuur is dat cijfer 11000 en 'oor het Algemeen Weeshuis 14045.87. De Voorzitter zegt, dat thans aan de orde zou zijn de benoeming van een hulponderwijzer, doch dat B. en W. voorstellen daartoe niet over te gaan, met het oog op de omstandigheid, dat een der hulponderwijzers, die als milicien tijdelijk in werkelijke dienst is opgetreden, zeer waarschijlijk binnen kort met groot verlof huiswaarts keert. Met een parige stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Met algemeene stemmen hecht de Raad zijne goedkeuring aan een suppletoir kohier voor den Hoofdelijken Omslag, dienst 1870, tot een gezamenlijk bedrag van 251,451. Tegen gemeld kohier, dat gedurende den bepaalden tijd ter visie had gelegen, waren geene bezwaarschriften inge komen. De Voorzitter herinnert, dat in de vorige vergadering geene beslissing is genomen ten aanzien van een adres van het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier, houdende verzoek om een subsidie uit de gemeentekas. Thans is op de vraag van het Dagel. Best. naar inlichtingen betreffende het doel waarvoor die gelden zijn aangevraagd een nader schrijven ingekomen, hetwelk door den Secretaris wordt voorgelezen. Het bestuur wijst op de vermindering van inkomsten, door het bedanken van onderscheidene contri buerende leden en daartegenover op de uitgaven voor exercitiën en schietoefeningenuit die raming van ontvangsten blijkt, dat over dit jaar een vermoedelijk tekort van ƒ160 zal ontstaan. Eindelijk wordt gewezen op het nut van de oefeningen in het schijfschieten en de wensch geuit, dat, even als in andere gemeenten, ook hier de vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid worde gesteund door het gemeentebestuur. De Voorzitter stelt, namens het Dagelijksch Bestuur, voor, om, met het oog op de tegenwoordige tijdsomstandig heden, ditmaal een subsidie van f 100 voor het Vrijkorps toestestaan. Nadat de Voorzitter, op eene vraag van den heer Haagsma, had geantwoord, dat dit subsidie voor ééns en zonder verbindtenis voor het vervolg zou worden toe gestaan, werd het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangenomen. Er wordt gelezen eene missive van den heer W. J. Hidde Bok, die daarin te kennen geeft, dat hij wegens verandering van woonplaats voor het lidmaatschap van den Raad bedankt. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat de dag voor de verkiezing van een raadslid door B. en W. nader zal worden bepaald. De vergadering ontvangt mededeeling, dat HH. Gedepu teerde Staten dezer provincie hunne goedkeuring hebben gehecht aan het raadsbesluit tot aankoop van de keet, vroeger in gebruik bij het bouwen van het Kon. Inst. voor de Marine. Aangenomen voor kennisgeving. De Voorzitter deelt mede, dat, wegens het overlijden van R. Zwaan, er een hooisteker moet worden gekozen. Uit de daartoe gehouden stemming blijkt, dat gekozen is A. Bruin, landman te Huisduinen, met 14 stemmen, terwijl 1 briefje in blanco was ingekomen. Bij de gewone rondvraag bekomt de heer Haagsma het woord. Hij vraagt of en in hoeverre de verplaatsing van de Mestbelt sedert die zaak behandeld werd, gevorderd ishij dringtop meerderen spoed aan, met het oog op het gevaar voor besmettelijkte ziekte, dat veelal na een oorlog ontstaat. De Voorzitter antwoordt, dat het z. i. beter is met de verdere behandeling dezer zaak alsnog geen haast te maken, maar liever te wachten tot dat de tijdsomstandigheden gunstiger zijn. Hij gelooft, dat er eerder een gunstig besluit van den minister van Oorlog te wachten is, als de vestingen weder op voet van vrede zullen zijn. Na deze discussie sluit de Voorzitter de openbare zitting. UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1870. VIII. De werken aan de Hondsbossehe Zeewering hebben bestaan in het dempen en aankoopen van uitgegraven putten achter den dijk over 1300 meter; het maken eener kleibekleeding op den buiten berm tusschen het paalwerk en den dijk, over 550 meter; het met 100 meter verlengen van de in 1868 gemaakte steenglooijing

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 5