tegen den dijk; het vernieuwen en verhoogen van den besteenden berm buiten den paalregel over 600 meter; liet slaan van twee rijen golfbrekers in den besteenden berm vóór den paalregel en het vervangen van twee slopgaten door een open paalregel. Deze werken, welke te zamen voor f 43,700 waren aanbesteed, zijn niet geheel voltooid en hebben door stormvloed veel geleden. Bovendien werd het leveren van bazaltsteen, rijsmaterialen, zee brekers, perkoenpalen en schoeijingplanken aanbesteed, te zamen gerekend voor f 36,535, De zeewaterkeeringen van de bijzondere waterschapsbesturen hebben door de stormen en hooge vloeden geene belangrijke schade bekomende daaraan uitgevoerde werken bepaalden zich tot het gewoon onderhoud en het aanbrengen van verbeteringen, waar die gevorderd werden. De kosten aan de verschillende waterkeeringen in deze provincie, door het rijk, de provincie en de waterschapsbesturen te zamen besteed, bedragen de som van f 553,208,60^. Hieronder zijn de navolgende postenvoor den zeedijk van den polder Waard en Groet en de daarin gelegen sluizen f 6818,80; voor den zeedijk van den Wieringerwaard f 1075,voor den zeedijk van den Anna Paulowna-polder en de daarin gelegene sluisen f 13,820,—. voor den Koegras-zeedijk nihil; voor de havenwerken te Nieuwediep f 25,890; voor de Heldersche zeewering f 18,637; voor de Duinen langs de Noordzee aan den vasten wal f 17000; voor dePettemer zeewering f 18885 voor den Hondsbosschen wakerdijk f 80,235; voor de Bijks zeesvering benoorden Petten f 11042,50; verder voor de zeeweringen op de navolgende eilanden: Terschelling f 16607; Vlieland f 69501,72^Texel f 27971,75; Wieringen f 23243. Het gezamentlijk bedrag der uitgaven voor de zeesveringen was in 1869 f 179878,54 minder dan in 1868. Het onderhoud der duinen langs de Noordzee op Texel en den vasten wal, door het planten van helm en stroo en het stellen van rietsehuttingen, werd aanbesteed in 3 perceelen, te zamen voor f 21,438,De duinen op Texel hebben van de stormvloeden weinig geleden; alleen werd van den Stuifdijk op de Hors onge veer 30 meter lengte weggeslagen en zijn de zanddammen op het Eijerlandsche strand een weinig afgespoeld en ingekort. Daaren tegen ging bij de duinen van den vasten wal tusschen Kijkduin en Petten de geheele door stroobeplanting aangewonnen verhooging van den voet of teen op het strand verloren, en sloeg ook het buitenbeloop nagenoeg over de geheele lengte, van 1.40 tot 3.40 meter hoog, steil af, terwijl de reeds verkregen stuifdammen tot digting van de 3 vroegere doorbraken in den buitenduinregel tus schen de strandpalen No. 19 en 20 benoorden Petten, weer zijn drooggemaakt en gelijkgesleeht. Van het zuideinde der Hondsbossche zeewering tot Wijk aan Zee is mede de door stroobeplanting aangewonnen verhoogde duinvoet en op vele plaatsen ook 1 tot 3 meter hoogte van het buitenbeloop der duinen weggeslagen. Het onderhoud der duinen op Vlieland is gedurende de jaren 186971 aanbesteed voor eene som van f4645 per jaar en bestaat in het jaarlijks stellen van 340,000 vierk. meter stroobeplanting, 80,000 vierk. meter helmbeplanting en 700 strekkende meter riet- schermen en het onderhoud der strandpalen. Van deze beplantingen werden de rietschermen en ruim 32,000 vierk. meter stroobeplan ting gesteld aan de duinen langs het zuiderstrand, terwijl al het overige werd geplant aan de duinen nabij het noorderstrand, waar door de toestand op sommige plaatsen aanmerkelijk verbeterd is. De duinvoet aan het noorderstrand bij en onmiddellijk ten oosten van de aldaar bestaande hoofden is echter weder achteruit gegaan. Het onderhoud der buitenduinen op Terschelling is gedurende de jaren 186870 aanbesteed voor de som van f2857 per jaar en bestaat, volgens het bestek, in het jaarlijks zetten van 200.000 vierk. meter strooibeplanting, 275.000 vierk. meter helmbeplanting en 1000 strekkende meter rietscherm, en het onderhoud der strand palen. Door de gemeente werd aan helmbeplanting besteed de som van f 300. De helmgroei was dit jaar op Terschelling niet gnnstig, zoodat de voorgenomen beplantingen met dit gewas slechts met moeite zijn uitgevoerd. Door de aanmerkelijke hoeveelheid helm, die jaarlijks van de begroesde duinen voor de beplantingen moet worden ge stoken, is dit gewas langzamerhand verdund, zoodat het wenschelijk is in de volgende jaren wat minder helm en daarentegen wat meer stroo te planten. Overigens is de toestand der duinen op Terschelling, ofschoon daaraan nog wel te verbeteren valt, in het algemeen niet achteruit gegaan. Blijkens den staat der strandmetingen is de duinvoet in het algemeen slechts weinig afgeslagen. Uit de staten, opgemaakt naar aanleiding van de in 1869 gedane strandmetingen, blijkt, dat op Texel en den vasten wal van Noord holland de duinvoet een aanwinst heeft verkregen. Op "Vlieland is achteruitgang te bespeuren, zoodat de toestand van het strand op dat eiland bepaald ongunstig blijft. Groote kosten zijn in de laatste jaren tot strandverdediging aangewend, inzonderheid door het aan leggen van hoofden, die nu, om bestand te zijn tegen ijsgang en hoogen vloed, nog weder aanmerkelijk versterkt moeten worden. De uitgaven zullen daarom niet weinig stijgen. Te Terschelling heeft de duinvoet weinig verandering ondergaan. Schadelijk gedierte. Tengevolge van de verleende vergunning tot het vangen van konijnen aan eenige personen op Texel, zijn deze dieren weer merkbaar in aantal verminderd. Zij blijven echter in de duinen van het Horntje aanwezig. In de verpachte duinen tusschen de Heldersche zeewering en de grens van de heerlijkheid Callanstoog werden weinig konijnen meer aangetroffen, doch in de duinen daar bezuiden vindt men die nt veel, en is hun getal eer toe- dan afnemende. Onder de rijkswegen in deze provincie wordt genoemd die n Alkmaar naar het Nieuwediep, waaraan tot vernieuwing en he stelling f 8300 werd uitgegeven. Onder de gemeente- polder- i buurtwegen vinden we vermeld den nieuwen rijweg van ii Westerweg in de gemeente Nieuwe Niedorp naar den Zijderweg het Veld onder de gemeente Oude Niedorp. De kosten voor de» nieuwen weg beliepen f6815. Door den polder Schagen werden i volgende wegen hard gemaakt of begrind: a. de Bonkelaarswj van Tjallewal naar den straatweg op Zijdewind; l. de Beerenwi en een gedeelte van den Wadweg, loopende van den straatweg t de Nes tot den W'est-Frieschen dijk; c. de Lasschoterweg van dt straatweg op de Nes tot den straatweg om de Keinsd. een g deelte van den Nesdijk van den Lagedijkerweg tot den straatweg q de Nes. De kosten hiervan bedroegen f 7596. Door de gemeen: Winkel werden de navolgende wegen begrind: a. de weg in a Were, ter lengte van 400 meters, in de rigting naar de Zoutkaag; en de weg naar de Langereis, ter lengte van 1640 meters. Hierva bedroegen de kosten eene som van f1310. Het polderbestuur van de Zijpe en Hazepolder heeft voor f 327 den weg in de Zijpe van de Keinsmerbrug tot den Zijpschen dij of het zoogenaamde Flap verhoogd. Te Barsingerhorn werd een bestraat voetpad in het hoofddon ter oppervlakte van 2100 vierk. meters vernieuwd. De kosten a f 3000 werden door de banne Barsingerhorn gedragen. Door de gemeente Wieringen werd de keibestrating in het dorp Hij polytushoef, lang 844 meters, door eene klinkerbestrating vervanget Hoofdstuk XIII heeft tot titel: Landbouw en Veeteelt. Omtret den algemeenen toestand en de waarde der landerijen lezen we daa het volgende: „Het jaar 1869 was voor den Noordhollandsche landbouwer een voordeelig jaar. Overvloeid van gras en hooi, gee: ernstige ziekte onder het vee, buitengewoon groote zuivelopbrengsl vlugge handel in vee en kaas met steeds stijgende prijzen, opheffini der beperkende bepalingen op den invoer van schapen in Engeland mogen als hoofdoorzaken van dien gunstigen toestandgelden. Vee houderij, kaasmakerij, schapenteelt, zijn toch de voornaamste takkei van het landbouwbedrijf in dit gewest. En ook de akkerbom leverde over het algemeen goede uitkomsten op; bijna alle gewassei slaagden tamelijk gunstigde aardappelenteelt viel goed uit en d talrijke warmoeziers mogten zich in ruime opbrengsten en betrek kelijk hooge prijzen verheugen. Het is waar dat zich ook nu, al: altijd, enkele min gunstige omstandigheden hebben voorgedaan Daaronder kunnen in de eerste plaats genoemd worden de veelvuldig! regens en 't stormachtige weder in het laatste gedeelte des jaan en de daarop gevolgde hooge waterstanden. Daardoor werd eersi de oogst van hooi en van andere producten belemmerd, en latei de staltijd vervroegd. Andere omstandigheden, die ongunstigen invloed uitoefendenj gelijk bijv. mislukking van karweizaad en van boekweit, warei meer van localen aard. Zoo ook de overstrooming van den pa: drooggemaakten Holendrechter en Bullewijker Veenpolder. Ho< groot nadeel een en ander ook moge veroorzaakt hebben, het belet niet, dat over het algemeen de uitkomsten van het landbouwbedrij! in 1869 voordeelig kunnen genoemd worden. De prijs der landerijen bleef al even hoog als in de laatste jaren. Er is daarin zelfs veeleer rijzing dan daling te bespeuren." In het verslag volgt daarop een breeden staat van de koopprijzen der landerijen bij de openbare verkoopingen, in 1869 gehouden. Ofschoon wij den inhoud van dien staat voor landbouwers zeer belangrijk achten, is het ons ondoenlijk dien op te nemen. Op regeling en vooral verlaging van den waterstand is de aan dacht in den laatsten tijd in vele streken der provincie gevestigd. Inpoldering van laag gelegen landerijen met afzonderlijke bemaling door kleine molentjes komt meer en meer in zwang, hoewel mis schien nog niet zooveel als wel wenschelijk zou zijn. Ditmaal wordt er melding van gemaakt in de verslagen van Venhuizen, Oude-en Nieuwe Niedorp, Wormer en Koog aan de Zaan. Te Haarlemmermeer kwam eene verordening op de bemaling van lage landen tot stand. Het bevloeijen der hooge gronden door duikers uit de ringvaart neemt daar steeds toe. Drainage wordt, hoofdzakelijk in de nieuwe polders, voortgezet. De in de Zijpe gedraineerde oppervlakte wordt thans op 1500 hectaren geschat. Enkele te Nieuwe Niedorp genomen proeven hebben geene gunstige uitkomsten opgeleverd. Te Barsingerhorn is een stoom-dorschwerk- tuig aangeschaft, dat goed voldoet. Stroo en graan worden er zuiver door gescheiden. Groote waarde hecht men vooral aan het gebruik van stoom, waardoor de paarden gemist kunnen worden, of voor anderen veldarbeid beschikbaar blijven. In den Wieringer waard is eene maaimachine ingevoerd, die eerst geen bijval vond, doch later in allen deele aan de vereischten bleek te voldoen. Op Texel zijn eenige Amerikaansche paardenharken en Engelsche knollensnijders in gebruik genomen. In de wijze van bemesting komt weinig verandering. Men schijnt intusschen meer en meer het belang eener goede mestvaalt te gaan inzien en de veelvuldige uitvoer van mest is veel vermin derd. Op Eijerland is men begonnen mest aan te voeren, ook kunstmest, vooral beendermest. Er wordt overigens geklaagd over de verarming van den grond in den polder, tengevolge van de uitputtende wijze van bebouwing. In de Zijpe en den Anna Paulowna-Polder worden groote partijen stalmest, straatvuil, beer en in den laatsten tijd ook guano ingevoerd. In de andere zeepolders geschiedt hetzelfde. Snelpersdruk van A. A. Bakker Cz.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 6