De Tijdgeest, Muziek in Tivoli, DIENSTBODE, TWEE m GEMEEBELEERDE KUIERS. Weerkundige Waarnemingen te Helder, JS Marine-Haven JNieuwediep. ADVERTENTIE N. Hoofdgracht, nabij de Marine-Club. in Manufacturen, Bedden, Tapijten, Lakens, Bukskings, Dames-Mantels en Heeren-Kleedingstukken. H. JANZEN Ez. een wagen gebonden en in vollen galop voortgesleurd totdat zij dood was. De soldaten zijn hier letterlijk in het slijk gebivakeerd. De stortbnijen houden dag aan dag aan en herscheppen den grond in een modderpoel. Toch hoort men de soldaten niet morren, ofschoon zij dagen lang [met een nat pak hebben rondgeloopen. Het eenige waarover zij zich beklagen is, dat zij schier werkeloos voor Metz moeten blijven liggen, terwijl hunne kameraden den zegetogt naar Parijs maken. De gezondheidstoestand is, ondanks de vele ontberingen, voortreffelijk te noemen." Omtrent het leven der Fransche gevangen soldaten in de Duitsche kampen wordt o. a. het volgende gemeld: //Tot nu toe ontbrak het nog aan de gelegenheid om de gevangenen voor nuttige werkzaamheden te bezigen, zoodat zij den geheelen dag kunnen leven zooals zij willen. Zeer opvallend is het verschil van levenswijze tusschen den Franschen soldaat en de turco's. Laatstgenoemden zitten voor het meerendeel met over elkander geslagen beenen voor hunne tenten en geven zich geheel over aan het dolce far niente; velen schijnen aan heimwee te lijden. De Fransche soldaat daarentegen is levendig, bewegelijk als kwikzilver en amuseert zich met allerlei gezelschaps spelen. Het bekende talent van den Franschman om zich naar de omstandigheden te schikken is ook hier waar te nemen. Zoo hebben zij een kleine kegelbaan aan gelegd; de ballen zijn uit leem vervaardigd en in het vuur gehard, de kegels zijn uit hout gesneden. Ook het dam spel wordt dikwijls gespeeld. Het bord bestaat uit oud linnen (van een oud hemd of zoo igts) waarop witte en zwarte ruiten zijn gemaakt. Als stukken worden gebezigd korstjes brood, die natuurlijk van boven bruin en van onder wit zijn. Het prettigste spel schijnt een soort van blinde mannetje te zijn. Twee soldaten worden geblinddoekt en binnen "ene ruimte geplaatst, die door palen, door touwen onderling verbonden, afgezet is. Rondom die ruimte staan honderden toeschouwers, die een uitbundig applaudissement doen hooren als het den een gelukt den ander te vatten en hem met een in elkander gedraaiden zakdoek duchtig door te halen. Ook het hinken wordt veel in practijk gebragt. In den beginne werd er veel gedobbeld, doch dit is thans geheel verboden. Het ging er daarbij nog al ruw toe. Niet zelden zag men goudstukken op tafel liggen, of er werd met Napoleons kruis of munt geworpen. Over het algemeen zijn de Fransche soldaten vrolijk en tevreden. Wat de Turco's aangaat, zoo schijnt het wel, dat zij beter zijn dan hunne reputatie is. Dit althans mag men opmaken uit hun gedrag in het kamp. Alleen het mijn en dijn eerbiedigen zij niet. Een Turco, wien ik vroeg wat hij was voor dat hij dienst nam, antwoordde dood bedaardroover. De roofgierigheid van den Turco is be kend en te verwonderen is het niet, wanneer hij in het bezit is van ettelijke ringen, horologes, portemonnaies met geldstukken. Een hunner heeft in het kamp een kameraad bestolen. Tot straf werd hij voor ettelijke uren aan een kanon gebonden en draagt nu den naam van „voleur." Van het naar Parijs oprukkende leger wordt, onder dagteekening van den löden, aan de Köln. Zeitung het volgende geschreven: ,/De omtrek van Parijs heeft stipt gehoorzaamd aan het uit de hoofdstad gegeven bevel. Alles is verdwenen wat zou kunnen gegeten en gedronken worden. De dorpen zijn bijna geheel verlaten. Door de opengebroken deuren der huizen, waarin onze soldaten gerust hebben, zien wij het door elkander liggende huisraad, uit de open gebleven vensters ziet ons het levensgroote portret van den grootvader, die zeker den vorigen intogt der Pruissen beleefd heeft, streng en verwijtend van onder zijne pruik aan.... Er is veel verwoesting in de huizen aangerigt, maar de inwoners hebben het gewild; zij zijn weggeloopen en zullen later over wandalismus spreken, wanneer zij hunne fraaije meubelen naauwelijks herkennen. Veelal zijn zij dwaas met het verbergen hunner levens middelen te werk gegaan. Zoo vonden onze soldaten b. v. in een huis een geheel nieuwen cementen vloer. Een bijl is spoedig gevonden, het cement wordt verwijderd en men vindt den kelder vol worst, ham, rijst, kaas, wijn, likeuren, enz. Dergelijke vondst leidt weder tot andere en de inwoners zullen zich bij hunne terugkomst verwonderen over de speurneuzen der Pruissen.... Alleen de oude vrouwen zijn achtergebleven; de jonge meisjes heeft men zorgvuldig verborgen. Zoo kwam b. v. een soldaat onlangs bij zijnen officier met het berigt: „Luitenanttoen ik op gindschen zolder stroo baalde, vond ik aldaar twee aardige meisjes verborgen, die bitter begonnen te schreijen toen zij zicb ontdekt zagen. Wilt gij ze niet zien?" „Dek het stroo weder over haar heen en laat haar met rust," beval de luitenant. Waarheen al de inwoners gevlugt zijn, is onbegrijpelijk. Velen bevinden zich in de bosschen, maar zij zullen zich daar wel niet allen verborgen hebben en een groot aantal hebben zich voorzeker naar Parijs begeven, alwaar zij hunnen medegebragten voorraad zeiven zullen helpen opmaken." Voor Cuxhaven heeft men op nieuw een ongeluk te betreuren met een torpedo; 's avonds ten 84 uren heeft een ontploffing plaats gehad aan boord van de stoomboot Neuenfeld», kaptein Struve. Onvoorzigtigheid bij het betasten en onderzoeken der machine schijnt aanleiding daartoe gegeven te hebben. De kapitein en 4 man, benevens vier Pruissische officieren, die zich aan boord bevonden, zijn gedood. De machinist, de bootsman en de scheepsjongen zijn gered. LAATSTE BEBIfiTEN. Brussel, 23 Sept. L'Indépendance behelst een brief van den generaal de Wimpffen, waarin deze, in tegenspraak met eene wederlegging door de adjudanten van Keizer Napoleon, vroeger door hem gedane mededeelingen staande houdt door te zeggen: „Er is tijdens den slag voor Sédan een brief van mij aan Keizer Napoleon gebragt, waarin ik schreef: „Ik draag aan Lebrun op om te pogen in de rigting van Carignan een uitweg te vinden. Uwe Majesteit stelle zich in het midden zijner troepen; zij zullen het tot eene eer rekenen, een doortogt te banen." Het doel van deze uitnoodiging was om den Keizer het verdriet te sparen van zich gevangengenomen te zien, en om van des Keizers prestige gebruik te maken om een algemeene krachtige beweging te doen plaats hebben, zonder welke het onmogelijk was, zich door den vijand heen te slaan. De Keizer heeft dit voorstel niet aangenomen, maar zonder mijn medeweten de witte vlag doen uitsteken, en gelijk tijdig een parlementair naar het Duitsche leger afgezonden. Die witte vlag is, niettegenstaande mijn protest en mijne weigering om te onderhandelen, gehandhaafd. Al deze daden hebben schade toegebragt aan de laatste aanvallende bewegingen. Londen, 22 Sept. Het officieële Duitsche blad voor den Elzas, dat te Hagenau wordt uitgegeven, bespreekt in zijn eerste nommer de herwinning van den Elzas en Lotharingen door Duitschland. Het zegt dat deze provinciën, weder geannexeerd, spoedig de Duitsche politiek zullen aannemen, en, geheel Duitsch in taal, manieren en denkbeelden, later blij zullen zijn van het socialistisch Frankrijk te zijn gescheiden. Berlijn, 23 Sept. De Staats-Anzeiger bevat twee nota's van graaf von Bismarck aan den Noord-Duitschen bond. In de eerste, gedagteekend uit Reims den 13den dezer, doet hij de noodzakelijkheid uitkomen tegen een hernieuwden aanval der Franschen betere waarborgen te hebben dan die der welwillendheid. Materieele borgtogten zijn noodig. Wij kunnen onze vredesvoorwaarden slechts daarop in- rigten, dat wij een vernieuwden aanval van Frankrijk op de Duitsche grenzen, voornamelijk op de Zuid-Duitsche grenzen, die tot nog toe geheel onbeschermd waren, be- moeijelijken, door dat wij dezen grens en daarmee het uitgangspunt van de aanvallen der Franschen verder terug te leggen en de vestingen, met welke Frankrijk ons thans bedreigt, als bolwerken van onze magt zoeken te krijgen. De tweede nota, uit Meaux den 16 Sept. afgezonden, licht de eerste circulaire van Favre toe. Bismarck zegt dat Duitschland er ver van verwijderd is zich in den innerlijken toestand van Frankrijk te mengen. Welke regering Frankrijk zich wil geven is ons onverschillig. Formeel is alleen de regering van Napoleon erkend, onze vredesvoorwaarden zijn daarvan afhankelijk. Zoolang Straatsburg en Metz in het bezit van Frankrijk blijven is zijn offensief sterker dan ons defensief. In het bezit van Duitschland krijgen Straatsburg en Metz een defensief karakter. Duitschland is nooit aanvaller geweest. Frankrijk zal eiken vrede die thans wordt gesloten slechts beschouwen als een wapenstilstand en wraak voor de tegenwoordige nederlaag trachten te nemen, zoodra het zich sterk genoeg gevoelt. Van Duitschland is geen storing van den Euro- peschen vrede te verwachten. Daar de oorlog ons is opgedrongen, willen wij veiligheid voor de toekomst als prijs voor de tegenwoordige krachtsinspanning. Berlijn, 23 Sept. (Off.) Mundelsheim22 Sept. Op de lunet No. 52 hebben onze troepen zich gehandhaafd, zij is gewapend met 7 ponds mortieren. Zes vijandelijke twaalfponders zijn buit gemaakt. Op de lunet No. 53 is een batterij van mortieren gesteld. De top is met 8 zes ponders bezet. Het verlies in den verloopen nacht bedraagt 1 officier en 7 man dood. 4 officieren en 30 man gekwetst. Weenen, 23 Sept. De heer Thiers wordt heden avond alhier verwacht. Gien, (dep. Loiret, 10 uren o. z. o. van Orleans), 22 Sept. Het wordt bevestigd, dat 2000 Pruissen, uitgeput en in wanorde en vele kanonnen medevoerende, te Pithi- viers zijn aangekomen. Malesherbes en Puiseaux schijnen geneigd te zijn om zich over te geven. Neufchateau, 22 Sept. Het bombardement van Toul houdt aan. Men verzekert dat 18,000 Pruissen de stad omsingelen. Rouaan, 22 Sept. De Pruissen hebben twee dorpen in brand gestoken, en bombardeeren het dorp Mantes la ville, dat begint te branden. Epinal, 21 Sept. Een nieuwe ballon uit Metz is te Fénétrange gevonden. Zij bevatte een groot aantal brieven, die constateeren dat de vesting voor langen tijd van leeftogt is voorzien en de stemming onder de troepen uitmuntend is. Schellestadt, 21 Sept. In den nacht van den 13den op den 14den heeft het garnizoen van Straatsburg een uitval gedaan en den vijand in loopgraven verrast. Twee regimenten werden vernield. In den nacht van den 17den op den 18den heeft de vijand een aanval beproefd, maar is met groote verliezen teruggedreven. De proclamatie der republiek heeft de verdedigers van Straatsburg weer moed doen vatten. Vlugtelingen zeggen, dat de vesting goed van levensmiddelen is voorzien en het nog lang zal kunnen uithouden. De vijand concentreert zich om Straatsburg. Florence, 21 Sept., des avonds. (Off.) Heden morgen leverden de troepen van generaal Kanzier te Rome hunne wapens over. Zij zullen naar Civita Vecchia overgebragt worden, waar de inboorlingen in depóts worden gehouden en de vreemdelingen naar hun land teruggezonden zullen worden. Romh is bezet door een contingent van iedere divisie. (Landskeet). Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Stand, j Afw. Stand. Afw. 12 otn. 0.8k. 774.19 flS.24 14.6 - 1.2 8 ozo. 0.4„ 773.49 +12.55 12.3 - 1.4 12 zoto. 6.0„ 773.72 +12.78 14.3 - 1.4 .£Pa -t-J op rd S 0.82 0.76 0. Toestand van de zee. Vlak. Golvend. Weersgesteldheid: 23 Sept.12 u. Helder, schoonweer. 24 Sept. 8 u. Helder, sehoonweer. 24Sept.l2 u. Helder, mooiweer, een weinig winderig Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 22 Sept. 23 Sept. Johanna. G. F. Takes. St. Thomas. Wildeman. A. J. Driest. Suriname. 23 Vertrouwen. D. J. Seinstra. Samarang. Passagiers per Wildeman: de heer A. Maas Geesteranusmejufvr. M. Juriaanseii; twee dames Delmonte Lyons. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sicily. Q. Daliny. Sunderland. Steenk. Duinker&Goedk. Euclid. P. Marshall. Newcastle. ZurMühlen&Go. Ereija. C.C.Knudsen.Nerva. Hout. van Vliet Co. Conservator. W. Robinson. Newcastle. Steenk. H. J. Tweehuis. Vivid. W.Bedingfield t, Duinker&Goedk alkmXa^chbmVëktv^n gisteren. Aangevoerd 605 stapels Kaas, wegende 133,271 kilogrammen. PrijzenKleine f 31, Commissie f 36, n Middelbare f 36,50. Laagste prijs f 15, Eer Graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 2000 hectoliters. De handel ging vlugger dan de vorige week, ofschoon de prijzen niets verbeterden. Meu noteert: oude Tarwe f 12, nieuwe diio 10,25, Rogge f9, Gerst f6, Haver f3,50 a 4,22, Rood Mosterd- fzaad f 16,50, Geel dito f 13, Paardenb. f8, Graauwe Erwten f 15, Wijker Vale dito f 9, alles per hectoliter. ALKMAAESCHE MAEKT VAN HEDEN. 6 Paarden bov.'tjaar f «30a 65 Veulens - a 4Koeijen -110al50 Vette Kalveren - a 12 Nuchtere dito - 8a 14 244 Schapen - 7a 31 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f 80 Magere dito - 16a 25 310 Biggen ben. 10 w. - 5a 9 10 Bokken en Geiten - 3a 4 Kleine dito c a Ezels - a Boter, per 0.630 K.G. - 7&a80 Vijf-en-Twintigjarige Echtvereeniging VAN ANTHONIJ DE MUNCK EN KLAZINA BRAAM. Helder, 25 September 1870. hunne dankbare kinderen. sooqooooooooooooooosooooqooocooreoooc'oé Ondertrouwd W. H E IJ M A N en B. DE VRIES. Helder, 22 September 1870. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed ons jongste Zoontje, in den ouderdom van bijna 9 maanden. Nieuwediep, 22 September 1870. W. VERHOEVE BRUINVIS. W. M. VERHOEVE BRUINVIS, Morée. De vreugde over de geboorte van ons Kind op 19 dezer was slechts kortstondig, daar het God behaagde ons heden dit Kind weder te ontnemen. Oude Schild, 22 September 1870. Jb. HILLENIUS. M. HILLENIUS—BRUIN. IN EEN KLEIN GEZIN WORDT GEVRAAGD Een eenigzins bejaarde bekwaam voor het huiswerk en de wasch. Adres bij den Uitgever dezer Courant. Tegen 1 November a. s. wordt gevraagd voor een «EHUWD HEKIt, Opgave van prijs met franko brieven onder N°. 86, bij den Boekhandelaar L. A. LAUREY. Bovengenoemd Magazijn is van af HEDEN UEOPEiVI). Tot een druk bezoek houdt zich aanbevolen op ZONDAG den 25 SEPTEMBER 1870. Entree en Dans vrij. Aanvang 7 ure.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3