1870. N°. 118. 28 Jaargang. Zondag 2 October. Cz. □dig( dag, >N. hrijn EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." itue Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. is; - Uitgever Bureau: A. A. BAKKER MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 eent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend 365. Per eersten trein van den Helder vertrekt Gala: Woengdag den 5 dezer over Triest en per laatsten z-1 trein Donderdag den dezer over Harseille de Mai» mail naar Oost-Indië, China, Japan en Australië, nden Woensdag den 5 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over a 61 Southainpton. cilog BINNENLAND. Jerei HELDER en NIEÜWEDIEP, 1 October. sï De toestand van Frankrijk is in deze dagen hoogst ge ien e spannen. In de nog niet overwonnen deelen van dit rijk liepe Worden wanhopige pogingen aangewend om het Voorloopig 0 Bewind te steunen in zijn verzet tegen de overdreven, de c onmogelijk te vervullen eischen van graaf von Bismarck. .4 Mogen ook grove aanmerkingen zijn te maken op het be heer der Fransche legers, oorzaak van zoöveel vernedering en tegenspoed, zeker is het, dat het leger zelve aanspraak heeft op onze hulde, ook ondanks de geleden nederlagen, vat. De kloekmoedige houding en de onverschrokken standvas tigheid van Straatsburg verdienen onze bewondering. Metz weet ook nog van geen overgaaf. De houding van 't Voorloopig Bewind is waardig en dwingt erkenning van 'groote verdiensten af. De Parijzenaars, zich spiegelende aan het voorbeeld van Straatsburg, staan vol moed gereed om de bezwaren van een beleg en het gevaar eener held haftige verdediging te verduren. Blijft de bevolking van iorn Fr ank rijks hoofdstad eendragtig zamenwerken ter verdedi ging, dan zullen de Duitschers handen vol werks hebben om een stad te overmeesteren, die, behalve door hare 'w i'frontieren, beschermd wordt door mannen, die voor haard stee en altaren, voor de haast verbeurde eer van hun Lntjï sserland, voor eene ongeschonden zelfstandigheid en onafhan- Jai kelijkheid vechten. Spanje herdacht dezer dagen zijne twee jaren geledene acob bevrijding van het bestuur van Koningin Isabella. De acob herinnering daaraan zal stellig bij velen wel vermengd ras zijn geweest met eenige teleurstelling. Wat zal de toekomst baren voor dit nog altijd koninglooze land, dat evenmin een republiek is? Thans, nu de aloude Romeinsche kwestie zoo goed als beëindigd is, begint men vrees te verwekken voor onrust barende gebeurtenissen in het Oosten. Als het waar is, 00:wa' men bij gerucht mededeelt, dan trekt Rusland zijne ^troepen naar het Z. W. te zamen, kennelijk met het doel om ze tegen Turkije te gebruiken. De Oostersche kwestie Ogg zou dan weder op het tapijt komen, met al hare moeijelijk- 757 heden. Volgens die verzekeringen, zou de regering te jgg St. Petersburg gebruik willen maken van de ongunstige positie waarin Frankrijk verkeert en waarin het zich in de onmogelijkheid ziet gesteld om thans, zooals 15 jaar geleden, paal en perk te stellen aan Ruslands streven naar uitbreiding van magt, naar verwezenlijking van de plannen van Peter Pk den Groote, die eenmaal de vermaarde profecy: //Naar i Konstantinopel!» in zijn testament deed schrijven, a De manschappen van het korps mariniers, die hier tijdelijk zijn gestationeerd geweest, wegens de in dienst stelling van onderscheidene oorlogsbodems, zijn heden morgen weder naar Amsterdam teruggekeerd, onder kommando van den 2den luitenant J. J. Reeringh. Eergisteren is alhier een knaapje van omstreeks ander half jaar oud, dat een oogenblik door de moeder alleen was gelaten, in een zinkputje gevallen en gestikt. Op Maandag 10 dezer zal het depót van discipline, tijdelijk alhier in garnizoen, naar Naarden terugkeeren. Z. M. de Koning heeft bepaald, dat tijdelijk zullen worden vermeerderdde generale staf met twee majoors de staf van het wapen der infanterie met een luitenant- generaal, en het corps ingenieurs, mineurs en sappeurs, met een generaal-majoor. H. K. H. de Kroonprinses van Denemarken, klein dochter van Z. K. H. Prins Frederik, is den 27 Sept. ▼an een zoon bevallen. De heer P. de Bruijn is benoemd tot rijksboekhouder der in- en uitgaande regten en accijnsen op de suiker te Amsterdam. Tot proc.-gen. bij het Prov. Geregtshof in Groningen is benoemd mr. P. Hofstede, thans proc.-gen. bij het Prov. Geregtshof te Drenthe; tot proc.-gen. bij het Prov. Geregtshof in Drenthe, mr. T. H. Bondam, thans off. van just. bij de arrond.-regtbank te Assen. De benoemden zijn tevens tijdelijk belast met de functien van directeur van politie in de genoemde provinciën. Tot griffier bij het kantongeregt te Purmerend is benoemd mr. F. R. Crommelin, advocaat te Amsterdam. Jl. Donderdag is aan het ministerie van Binnenl. Zaken o. a. aanbesteed het maken van den spoorweg tus- schen het Sloe en de Arneimiidsche haven, het uitdiepe" van een gedeelte dier haven en eenige verdere werken. De minste inschrijvers waren de heeren J. Verwaaijen, te Arnhem, en J. Ivooij, te Amsterdam, voor J 194,000. Bij de herstemming voor twee leden van den raad der gemeente Zijpe zijn 115 billetten ingeleverd. De heer Jb. Brak bekwam 73, de heer G.' Schuijt 57, de heer C. J. Pruissen 51 en de heer G. P. Boontjes 46 stemmen, zoodat tot raadsleden zijn benoemd de heeren Jb. Brak en G. Schuijt. Het hoofdcomité tot het verleenen van hulp aan zieke en gewonde krijgslieden heeft goedkeuring verleend aan reglementen, ingezonden o. a. door de heeren P. van der Horst Jr. en C de Holl en 483 andere leden van een comité te Schermer en omstreken, en door de heeren P. en F. Koning en 23 andere leden van een comité te Texel. Deze comité's zijn mitsdien erkend als afdeelingen der Nederlandsche Vereeniging, ingesteld bij 's Konings besluit van 19 Julij 1867 en 29 December 1869. Bedankt voor het beroep naar Fijnaart en Heiningen door dr. Ph. S. van Ronkel, pred. te Zutphen. De bisschop van Haarlem heeft den heer J. van Gent, deken van en pastoor te Alkmaar, op zijne aanvrage eervol ontslag verleend en als diens opvolger in beide betrekkingen benoemd den heer J. H. Ruscheblatt. Men schrijft ons uit Schagen, dd. 29 Sept. //Heden is alhier opgerigt eene afdeeling van de Maat schappij van Landbouw, met ongeveer 80 leden, onder den naam uSchagen en omstreken" en omvattende de gemeenten Schagen, Barsingerhorn, Oude Niedorp, Harencarspel en Sint-Maarten." //Ook aan de verloting voor het Roode Kruis wordt alhier goed deelgenomen." De voorstelling der rederijkerskamer Orion, te Schoorl- dam, dezer dagen gegeven ten voordeele van het Roode Kruis, heeft opgebragt, na aftrek der- noodzakelijkste onkosten, 50. De //vereeniging ter viering van den gedenkdag van Alkmaars ontzet in 1573" heeft dit jaar, wegens den markt dag, de te houden feestrede, volksspelen en wedstrijden uitgesteld. Op den avond van dien dag zal voor de leden in het lokaal van den heer D. Meijer, door het personeel van den Amsterdamschen schouwburg het drama i/Joan Woutersz" worden opgevoerd. Men schrijft ons uit Grootebroek, dd. 29 Sept.: „Van de menigte hondenwagens, eene plaag onzer streek, heeft heden morgen een, die met vier honden bespannen was, een allerliefst vijfjarig meisje bij het uitgaan der school overreden. De kleine is niet buiten gevaar. Mogten de gemeentebesturen althans verbieden dat de voerlui op hunne wagens plaats nemen, als wij dan toch deze ellendige voertuigen niet kunnen zien verbieden!" Dezer dagen had te Hoorn een vreeselijk voorval plaats. De jeugdige echtgenoote van een der predikanten, moeder van twee kinderen, terwijl een derde te wachten stond, was bezig haar glacé-handschoenen met naptha te wasschen. Ongelukkig wreef ze wat te hard, ten gevolge waarvan het leder plotseling in vlam geraakte. In een oogwenk stond zij van boven tot onder in brand. Haar echtgenoot, die tegen haar over aan tafel zat, wendde, eigen gevaar verachtend, al het mogelijke aan, om het vuur te blusschen. Wanhopend wierp hij zich op haar. En ziet, reeds meende hij, dat hij de vlam gebluscht had en zijne echtgenoote gered was, toen zij plotseling op nieuw in brand sloeg. Thans gelukte het niet het vuur te blusschen, alvorens de ongelukkige op de ontzettendste wijze was verminkt. Hare oogen zijn uit- en hare oogleden afgebrand. Ook het achterhoofd heeft veel geleden. Hare vingers en beenen zijn letterlijk verkoold. In het algemeen is haar toestand verschrikkelijk, zoodat men voor het behoud haars levens vreest. De droefheid van haar echtgenoot en van hare nabestaanden is onbeschrijfelijk. (A. D. v. N.) De verloting ten voordeele van het Roode Kruis, dezer dagen door eenige dames te Enkhuizen gehouden, heeft opgebragt de vrij aanzienlijke som van ongeveer 875. Bij Weesp in een herberg heeft een boer uit een grap een soldaat doodgeschoten met een geweer, dat hij voor ongeladen hield. Gisteren heeft te 's Hage de 24ste algemeene ver gadering plaats gehad der Holl. Maatschappij van Landbouw. De heer Mr. J. Messchert van Vollenhoven hield als voorzitter eene openingsrede, waarna het verslag over den toestand der maatschappij werd uitgebragt. Uit de reke ning en verantwoording bleek, dat een voordeelig saldo van J 2951.55| aanwezig is. Door de tijdsomstandigheden kon geen mededeeling gedaan worden omtrent de in 1872 te 's Hage te houden tentoonstelling. Daar op de uitgeschreven prijsvraag over de vlasbereiding geene antwoorden ontvangen waren, zal het hoofdbestuur trachten, in overleg met de Vereeniging tot Vlasverbete ring, een nieuwe prijsvraag voor te stellen en daarvoor een grooter bedrag uit te loven. Over een voorstel van de afdeeling Alkmaar, strekkende om bij de regering te bewerken, dat de miliciens in het najaar mogten opgeroepen worden, had eene langdurige discussie plaats. Ten slotte werd besloten het hoofdbestuur magtiging te geven om de in het tegenwoordig zittingjaar in te komen wetsontwerpen betrekkelijk de nationale militie aan de bezwaren voor den landbouw te toetsen en daaromtrent liet advies der afdeelingen in te roepen. Na behandeling nog van andere punten is beslist, dat het volgende jaar eene tentoonstelling van vruchtboomen te Haarlem en eene tweede tentoonstelling in het najaar te Hoorn zal gehouden worden, in welke laatste plaats ook de algemeene vergadering zal plaats vinden. Tot lid van het hoofdbestuur (uit Noordholland) werd gekozen de heer A. van Lennep, te Amsterdam, in de plaats van het aftredend lid, den heer S. de Clercq Wz. De persoon, die Maandag 11. een schot in het been kreeg, in de schietbaan van 's Lands Weerbaarheid te Rotterdam, is tengevolge daarvan jl. Woensdag middag overleden. Te Rotterdam is een Dnitscher veroordeeld tot gevan genisstraf van één dag en eene geldboete van 8. Hij had door het zingen van //In den stillen finsteren Nacht" den stillen duisteren nacht verstoord. Nabij Rotterdam is dezer dagen een geit overleden in den ouderdom van 70 jaren, zegge: zeventig jaren. De heer Rodenburgh Mentz heeft aan de dienstboden te Wageningen en omstreken een oproeping doen uitgaan, om niet achter te blijven in weldadigheid voor dé gewonde krijgslieden en slechts elk een dubbeltje aan het Roode Kruis te geven. Te Benteloo is dezer dagen het zesjarig zoontje van een boer door een paard doodgeslagen. Door den heer F. Domela Nieuwenhuis, pred. bij de Evang. Lutli. gemeente te Harlingen, is de burgerij tot eene bijeenkomst zamengeroepen, 1. om een adres aan Z. M. den Koning te zenden, ten einde HD. te verzoeken van het regt van oorlog en vrede afstand te doen, 2. een vrede bond te stichten. Jl. Dingsdag is op den Staatsspoorweg bij Wolvega een conducteur van den trein gevallen die in volle snelheid was; men vreesde algemeen voor zijn levensbehoud, doch het is gebleken dat die vrees overdreven was. Op den teruggaanden trein deed hij weder dienst en beklaagde zich alleenover hoofdpijn, door den onverwachten val ver oorzaakt. In de Prov. Gron. Ct. adverteert eene weduwe het overlijden van haar man aldus: //Heden overleed, zacht en kalm, na eene kortstondige ziekte, mijn dierbare man Tjasse Willems van der Ploeg, thans rentenier." Te Roermond heeft iemand, die het in verregaanden staat van ontbinding verkeerend lijk van een onbekende uit de Maas had helpen ophalen, zich voor het daarvoor ontvangen loon zoo te goed gedaan aan sterken drank, dat hij kort daarna in een put viel en zelf als lijk moest opgehaald worden. In een artikel//Het regt van oorlog en vrede" breekt het N. v. d. D. den staf over het koninklijk prerogatief tot oorlogsverklaring; art. 56 van de grondwet moest, ook volgens dat blad, hoe eer zoo beter verdwijnen, omdat het inderdaad een gevaar is voor de vreedzame ontwikkeling van het volksleven. Laat ons land bij deze gelegenheid een voorbeeld aan andere landen geven 1 Ons Roode Kruis predikt onze mildheid en barmhartigheid en maakt den naam van Neder land geëerd. De snelheid, waarmee ons leger op de been was en wij gereed stonden om onze onzijdigheid met kracht te handhaven, heeft elders een goeden indruk gemaakt. Nederland toont in deze bange dagen geen Jansalievolk te zijn. Laat nu ook Europa het hoorendat kleine volkje, dat zijn onafhankelijkheid bewaren en zijn lijdende buren te hulp komen wil, dat volk haat den oorlog; terwijl het niet bevreesd is zich te wapenen ter zelfverdediging, is het zoo bang, dat het ooit tegen zijn zin in een oorlog gewikkeld zal worden, of dat het ooit een aanvallenden krijg tegen een naburigen of vergelegen staat voeren zou, dat het, in schoon verbond met zijn vorst, alle mogelijke voorzorgen genomen heeft om dit te verhinderen, en dat, naar aanleiding hiervan, zijne kamers in dubbelen getale bijeen zijn gekomen om de grondwet te herzien, en het regt van oorlog en vrede in de handen des volks te stellen. Dat zou een eer voor ons' land zyn!"

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1