INGEZONDEN. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwetliep. Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN. Engeland. De Pall Mali Gazette verhaalt een curieuse historie Een dag of tien geleden, kwam een Franscbman te Hastings en verlangde de Keizerin te spreken. Daar hem dit ge weigerd werd, trachtte hij den Keizerlijken Prins op de wandeling te ontmoeten, en wist, door zich uit te geven voor iemand, die wegens verkleefdheid aan de Napoleontische dynastie uit Frankrijk gebannen was, den Prins zijn portret met naamteekening afhandig te maken. Vervolgens zag men hem niet meer. De geheimzinnige heer had zich naar het Dnitsche leger voor Metz begeven en had een middel gevonden om Metz binnen te komen. Een van Bazaine's generaals was bij het Duitsche leger bekend als een zeer kundig en ijverig man, hetgeen vooral bleek bij de ver dediging der vesting. Genoemde heer begaf zich nu naar deze generaal (Bourbaki), liet hem het portret zien en gaf hem te kennen, dat de Keizerin hem in Engeland wenschte te spreken, dat daarvan de loop des oorlogs zou afhangen en dat zij hem met een zending belast had, die zij niet aan het papier durfde toevertrouwen. De generaal vertrok dan ook nit Metz, verkreeg van de Duitsche bevelhebbers toe stemming om de liniën te passeren en kwam weldra op Cambden-place aan. Daar bleek het echter, dat men met een Duitsche krijgslist had te doen gehad. Men wilde de vesting van een harer bekwaamste verdedigers berooven. D n 11 s c li 1 a n d. Van de Fransche vestingen werden door de Pruissen belegerd en ingenomenStraatsburg, Toul, le Petite Pierre, Lichtenberg. Stormenderhand werd veroverd Wissembourg. Na korten tegenstand hebben zich overgegevenMarsal, Sadan, Laon, Vitry le Framjais. Op dit oogenblik worden nog belegerd: Metz, Parijs, Phalzbourg, Mézières, Thion- ville, Bitch, Montmédy en Soissons. Ingesloten worden: Verdun, Schlettstadt, Neubreisach, Longwy, Carignan. De Mecklenburgers zijn er natuurlijk niet weinig trots op, dat de twee grootste Pruissische velheeren van den nieuweren tijd, Blücher en von Moltke, uit hun midden gesproten zijn. Wat Moltke betreft is het welligt niet algemeen bekend, dat reeds voor 500 jaren van de Moltke's in Mecklenburg gezongen werd, dat ,/zij het beste gedaan hebben." In eene kroniek van 1384 wordt dit reeds ge zegd bij gelegenheid van den oorlog der Rostockers met de marktgraven van Brandenburg. De generaal Ducrot, bij Sédan in Duitsche krijgs gevangenschap geraakt, had de gunst erlangd om in zijn eigen rijtuig en zonder escorte een deel van den weg naar Duitschland te mogen afleggen. Hij had tot dat einde zijn woord van eer gegeven, dat hij zich op een bepaald tijdstip te Pont-a-Mousson zou bevinden, om van daar verder naar Duitschland vervoerd te worden. Wel is hij naar laatst genoemde plaats gereisd, maar in plaats van naar zijne gelofte zich als krijgsgevangene aan te melden, is hij naar Parijs gegaan. Wanneer nu daar, gelijk wij liooren, zegt de Nordd. Allg. Zeitung, andere officieren naast en onder dezen eerlooze dienen, wanneer niemand in het Parijsche leger zich om deze verzaking van hot woord van eer schijnt te bekreunen, dan geeft dit geen gunstig denkbeeld van het begrip, dat bij het Fransche leger aangaande de eer heerscht, en niemand zal het onnatuurlijk vinden, wanneer de Duitschers voortaan ten aanzien van hunne gevangenen, ook van diegenen welke de officiers-epauletten dragen, de voorzigtig- heid raadplegen en geene gunsten meer tegen verpanding van het woord van eer toestaan. Dat voor het overige de tegen zijne plegtig gegeven belofte ontsnapte generaal, indien wij hem weder mogten vangen, den kogel niet zal ontgaan, spreekt van zelf. Kerkelijke Staat. De Unita Cattolica verschijnt met breeden rouwrand, en berigt dien te zullen behouden tot de Paus zijn eigendom zal teruggekregen hebben. Volgens geruchte, bestaat bij het Letterminnend Genootschap Liefde tot Kunst het plan om kunstlievende leden aan te nemen. Reeds sedert lang moet het Bestuur dier vereeniging daartoe van verschillende zijden zijn aangezocht. Zeker zullen velen gaarne van die gelegenheid gebruik maken en zich als leden bij dat genoot schap aansluiten. Wanneer wij ons de openbare vergaderingen van L. t. K. in het geheugen terugroepen, dan moet het onwillekeurig verwondering wekken, dat een gezelschap van ruim twintig personen, tooneelvoorstellingen kan geven, zooals er meermalen gegeven zijn. De ruime opkomst van het publiek, bij elke voorstelling, benevens de gunstige recensie in de plaatselijke Couranten, geven een zekeren waarborg, dat in genoemd gezelschap echt kunstgenot kan gesmaakt worden. Daar een groot aantal personen geene voorstelling van L. t. K. overslaat, zal de aanneming van kunstlievende leden ongetwijfeld bijval vinden. Gaarne zal men zich toch bij een gezelschap aansluiten, dat zich zulk een gunstigen naam heeft weten te verwerven. Vindt het plan van L. t. K. bijval bij het publiek, dan mag men goede verwachtingen koesteren, daar de ijverige Directie van dat Genootschap, bij beperkte middelen, reeds zooveel goeds en schoons wist ten uitvoer te brengen. Eenige getrouwe bezoekers van Liefde tot Kunst. UATSTE BERIflTM. Wieringerwaard, den B October 1870. Zondag jl. hadden wij te dezer plaatse het genoegen eene muziek uitvoering te hooren, van een gedeelte van het Marine-muziekcorps, onder directie van den heer Weckesser. Het talrijk opgekomen publiek toonde, hoeveel belangstelling alhier in die schoone kunst wordt gesteld. Alle nummers werden flink uitgevoerd, terwijl de jongeheer Daniël van Oenen zijn solo voor viool goed afspeelde. Wij brengen den heeren musici bij dezen een woord van dank toe, in de hoop dat zij ons nogmaals een dergelijken genotvollen avond zullen verschaffen. Eenige aanwezigen. Brussel, 4 Oct. (Part. tel.) Napoleon III heeft aan Koning Wilhelm eigenhandig een brief geschreven, waarin ongeveer het volgende voorkomt: »Wees gematigd, ver genoeg u met do ontwapening dor vestingen en met eene schadeloosstelling, en dan zullen de twee staten bond- genooten kunnen zijn. Zoo niet dan oorlog tot het uiterste, misschien wel een Europesche oorlog. Brussel, 4 Oct. Het Journai de Bruxelles maakt eene nota van kardinaal Antonelli openbaar, gerigt aan het corps diplomatique te Rome en waarin hij uit naam van den Paus protesteert tegen de volbragte gebeurtenissen. Berlijn, 4 Oct. (Off, berigt uit derrières van gisteren.) Vddr Parijs is niets van belang voorgevallen. Bij Metz heeft de divisie Kummer gisteren een groot voorposten gevecht geleverd en den vijand met zware verliezen teruggedreven. Berlijn, 5 Oct. Heden zal het hoofdkwartier des Konings van Ferriöres naar Versailles worden verplaatst. Fontainebleau, 4 Oct. Een talrijk detachement Pruissi sche kavallerie en infanterie, hetwelk herwaarts oprukte, is door francs-tireurs nar Chailly teruggedrongen. Aan de Pruissische zijde zijn 60 man gesneuveld of buiten gevecht gesteld. Chartres, 5 Oct. De vijand heeft gisteren avond, na een levendig gevecht, Epernon bezet. Mobile nationale garde en francs-tireurs hebben de worsteling, tot den avond toe, tegen eene overmagt, moedig volgehouden. Onze verliezen zijn niet aanzienlijk. Tours, 4 Oct. In den afgeloopen nacht is een spoor trein, die militairen vervoerde, bij Cretat, op den weg van Amiëns naar Rouaan gederailleerd. Bij dat ongeluk zijn 15 menschen om het leven gekomen, 15 doodelijk en 100 meer of minder zwaar gekwetst, Tours, 4 Oct. Uit Epernon (Eure-et-Loire) wordt gemeld, dat in den ochtend een levendig geweervuur op de nabijgelegen hoogten, naar de zijden van Rambouillet, vernomen en dat later met geschut op de stad geschoten is. Het resultaat is nog niet bekend. De mobiele en de nationale garde, die op verscheidene plaatsen in hinderlaag lagen, hielden zich goed. Epernon, 4 Oct. 10 ure. Sedert een uur wordt een levendig geweervuur gehoord op de hoogte van Epernon aan de zijde van Rambouillet. Vier granaten zijn in de stad geworpen. 12 ure 15 min. De kanonnade tegen Epernon wordt hevig voortgezet. De uitslag is nog onbekend. De mobiele en nationale garde, overal in hinderlaag, houden zich goed. Florence, 4 Oct. Alhier uit Rome ontvangen brieven melden, dat de Italiaansche minister van Financiën, de heer Sella, aan den Paus 50,000 kroonen heeft doen toekomen, zijnde het bedrag van eene maand der civile lijst, en dat de Paus die som heeft aangenomen. Petersburg, 4 Oct. De zending van Thiers had ten doel het ontstaan der voorloopige regering in een zoo gunstig mogelijk daglicht te stellen en er op te wijzen welke gevaren uit de vergrooting van Prujssen voor Rusland zouden ontstaan. Positieve voorstellen deed Thiers niet. (Landskeet). October. Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. rocent. J Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 n. 0.2k. 771.03fl0.36 11.2 - 3.1 0.85 Vlak. 6 8 wtz. 0.1„ 765.64 f 6.02 10.6 - 1.6 0.80 6 12 zzw. 0.2;/ 764.67 f 4.05 11.5 - 2.8 0.81 It Weersgesteldheid: 5 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, schoonweer. 6 Oct. 8 u. Bewolkt, mooiweer. 6 Oct. 12 u. Digtbewolkt, mooiweer. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 Anna Digna. A. H. Zwaneveld. Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. W. Robinson. Newcastle. Steenk. H. J. Tweehuijs. W. Slaten. Zur Mühlen Co. H. Y. Visser. Riga. Hout. Amons Co. J. E. Visser. van Strijen Co. Schip. Conservator. Londonderry. Pieter. Boni. FrederikTheodorus. S. de Vries. Blikman Co. Wij geven den heer B. in overweging zich met zijne klagt te wenden tot den bevoegden beambte. In het artikeltje, ons toegezonden, is het niet duidelijk aan welk der beide kantoren de schuld ligt. Red. 11 Paarden 3 Veulens 5 Stieren 125 Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Gras-Kalveren 14 Nucht.Kalveren 12 VetteRammen MagereSchapen Vette Schapen Lammeren 1416 f 40 al25 - 30 a 45 - 50 al20 -100 al60 - 90 al50 -140 a200 - 60 a 90 - 22 a 40 10 a 18 25 a 50 15 a 22 22 a 30 14 a 18 8 Bokk. en Geiten f 2 a 9 33 MagereVarkens- 12 a 26 38 Biggen 6 a 9 30 Konijnen c. 1,5 a 50 35 Kippen 25 al 25 15 Eenden - 30 a 50 12 Duiven 10 a 20 Ganzen a Zwanen a Boter per kop 95 al05 Kaas per K.G. 30 a 40 Kip-Eijeren per 100 - 325 a375 Eend-Eijeren a UITTREKSEL uit het verslag van den toestand der provincie Noordholland, gedaan aan de Provin ciale Staten van dat gewest, door de Gedeputeerde Staten, in de zomervergadering van het jaar 1870. IX. Omtrent 1000 hectaren grond werden in 1869 meer bebouwd dan in het jaar te voren. De opbrengst der gewassen was ieta lager dan in 1868, doch de oogst mag over het algemeen een voordeelige heeten. Het wintergraan slaagde goedzomergraan leverde een uitmun tenden oogst op. De boekweit viel niet best uit, ofschoon zij, die in den nazomer aan dit gewas hunne zorg bleven wijden, een redelijk beschot verkregen. Erwten en booneu zijn welgeslaagdde kwaliteit der stamboontjes was uitmuntend. De oogst der aard appelen viel zeer goed uit. De mosterd stond goed te velde en leverde een tamelijk ruim beschot, ofschoon de regen in den bloei tijd er min gunstig op schijnt ingewerkt te hebben. Het karweizaad viel slecht uit en wordt b. v. te Enkhuizen als mislukt beschouwd. De gemiddelde opbrengst was naauwelijks de helft van die in 1868. Kanariezaad werd onder St. Maarten en Harenkarspel, alsmede te Noord- en Zuidscharwoude verbouwd op 23 hectares. De gemid delde opbrengst was 30 H. L. per hectare. Omtrent den meekrap vinden wij de navolgende opgave vermeld: Geheele opbrengst, in kilogr.: Eijerland op Teiel 15^600, Waard en Groet, onder Barsingerhorn 93,500, onder Winkel 133,000; Anna Paulowna 46,850; Waard Nieuwland (Wieringen) 15,600. De verbouw van vlas is toegenomen; bijna 500 H. A. zijn daarvoor meer gebezigd dan in 1868. De pachtprijs bedroeg op Texel f 180, op Wieringen van f 290 tot f 345, in denWieringer- waard f 300, te Barsingerhorn f 260, te Schagen f 315, te St. Maarten en in den Heerhugowaard f 275, te Buiksloot f 300. Te Schagen is eene vlas-inrigting tot werkverschaffing aan min vermogenden. Volgens opgave dier inrigting was de opbrengst per H. A. 750 K. G. vezelstof en 9 H. L. lijnzaad. Te St. Maarten, waar een paar landbouwers zelf vlassen, wordt de opbrengst ge schat op 320 K. G. vezelstof en 10 H. L. lijnzaad. De uitkomst van den oogst wordt algemeen gunstig genoemd voor de verhuurders. Bij de St. Janskeur stond het gewas uit muntend te velde, zoodat bijna allen de volle pachtsom erlangden. Tijdens den oogst leed echter het gewas door den regen, waardoor men vermoedt, dat de huurders nog al schade zullen hebben geleden. Uit de staten, die een overzigt geven van de aanvoeren van verschillende granen en handelsgewassen op de markten te Hoorn en te Alkmaar, en van de prijzen aldaar besteed, blijkt, dat de prijzen der granen en der aardappelen lager waren dan in de voorgaande jaren, maar die van mosterd- en karweizaad hooger. Voor het grasgewas was de weersgesteldheid van 1869 bijzonder gunstig. Wei- en hooilanden beiden gaven overvloedige opbreng sten. Al mogt dan ook de regeu in den nazomer eenigzins on gunstig op den hooibouw hebben gewerkt, wat op sommige plaatsen nog al broeijing veroorzaakte, al had men ook in sommige streken te klagen over beschadiging van 't weiland door de muizen, toch mag de uitkomst over het algemeen zeer gunstig worden genoemd. De gemiddelde opbrengst van 't hooiland is moeijelijk te schatten echter kan vermeld worden dat zelfs voor de hooge gronden op- opbrengsten van 4000 a 5000 K. G. worden opgegeven en voor de buitenpolders opbrengsten tot het dubbele daarvan. Het hooi was over 't algemeen niet van zoo uitmuntende kwaliteit als ten vorigen jare, maar de prijs was daarom niet lager, gelijk blijkt uit de opgaven omtrent de hooi-en stroomarkt te Amsterdam. Van klaver wordt de opbrengst mede uitmuntend genoemd; te Haarlemmermeer wordt die op 10,000 K. G. per H. A. geschat, doch er was weinig nahooi. Ook in de zeepolders wordt de op brengst geroemd. Overigens wordt hier slechts weinig klaver ver bouwd. De klaver als 2de vrucht wordt alleen opgegeven in 't verslag van de Zijpe, waar de weilanden regelmatig om de 5, 6 of 7 jaren worden omgeploegd en bemest, dan met tarwe of rogge bezaaid, het volgend jaar weer bemest voor een oogst van gerst of haver, om daarna weer voor weiland te blijven liggen; voor een deel zal daarin wel klaver worden gezaaid. Wat tuinvruchten betreft, wordt melding gemaakt van den belangrijken verbouw van tuinvruchten, vooral van verschillende koolsoorten, in de Streek (tusschen Hoorn en Enkhuizen) en aan den Langendijk (benoorden Alkmaar). De verbouw neemt daar eene plaats in in de vruchtwisseling, en kan er daarom veeleer tot den algemeenen akkerbouw, dan wel tot de eigenlijke tuinderij of warmoezierderij gerekend worden. De gezondheidstoestand van het vee wordt algemeen zeer gunstig genoemd. Wel heerschten, vooral in het najaar, de tongblaar en 't daaropvolgend klaauwzeer bijna overal, maar de ziekte had een goedaardig karakter, en 't was eene groote zeldzaamheid, dat er een dier aan bezweek. Verschijnsels van dezelfde ziekte werden ook waargenomen bij schapen en varkens. Van longziekte deden zich enkele gevallen voor, maar zij verspreidde zich niet. De gewone varkensziekte vertoonde zich wederom, doch in geringer mate dan vroeger. De volgende veefondsen worden in het verslag genoemd: a. het Beemster Veefonds, met 227 leden; b. het Waarborgfonds Duin kavel te Alkmaar en Bergen, met 525 deelhebbers; c. het Waar borgfonds te Bergen, met 122 deelhebbers; d. het Veefonds de Eendragt te Beverwijk, dat in bloeijenden toestand verkeert, doch waarvan 't aantal deelhebbers niet is opgegeven; e. het Veefonds te Grootebroek, met 39 deelhebbers; f. het veefonds Drechterland te Hoogkarspel, met 725 deelhehbers; g. het Veefonds te Oude Niedorp, getal deelh. niet opgegeven; en h. het Veefonds te Warder, waarvan het getal deelhebbers 45 bedraagt. Bovendien is in het begin van dit jaar te Broek in Waterland eene onderlinge Vee- verzekering-maatschappij opgerigt. De veestapel bestond op 't einde des jaars uit 21,277 paarden, 145,609 runderen, 215,241 schapen en 21,662 varkens. De handel in rundvee was het geheele jaar levendig en de prijzen liepen hooger, - waartoe vooral medewerkte de mindere aanvoer op de najaarsmarkten, die 't gevolg was van den grooten voorraad hooi, waardoor de landlieden meer vee konden aanhouden dan vroeger, terwijl er veel vraag was voor uitvoer naar Zuidholland, België en Frankrijk. De handel in schapen was zeer verlevendigd door de opheffing der beperkende bepalingen op den invoer in Engeland. Aanzienlijke winsten zijn daardoor verkregen. Vooral voor oude schapen en fokdieren konden ongekend lage prijzen worden bedongen. Ter markt werden gebragt in 1869 te Alkmaar 4,729,636 K. G. kaas, 36,536 K. G. boter. Purmerend 2,037,036 78,425 Schagen 3915 15,356 Pluimvee. Volgens eene door de gemeentebesturen gemaakte raming zouden er in Noordholland gevonden worden omstreeks 110,600 kippen, 800 kalkoenen, 68,000 eenden, 7000 ganzen en 2800 zwanen. De watervogels worden hoofdzakelijk aangetroffen in het Noorderkwartier, waar de eenden-eijeren vooral een niet onbelangrijk handelsartikel uitmaken. Te Alkmaar werden aangebragt 2880 kippen en 1920 eenden; te Purmerend 7621 ganzen en .1370 zwanen; te Schagen 1060 kippen, 2142 eenden, 156,000 kippen- en 92,700 eenden-eijeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3