1870. N#. 128. 28 Jaargang. Vrijdag 14 October. Uitgever A. A. BAKKER Cz. YEESCHOUWING. BINNENLAND. EN HELDERSCHE NIEUWEDIEPER COURANT, t,Wij huldigen het goede.1 Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der Ad verte ntiënVan 1—4 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Zaturdag den 15 dezer vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indisetae mail over Southampton. Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 19 dezer over Triest en per laatsten trein Donderdag den SO dezer over Harseille de Hall naar Oost-lndië, China en Japan. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel: op Maandag den 17 October e. k. in het Koegras, langs den Zuiddijk en de Vliet; op Dingsdag den 18 October e. k., in het Koegras, langs het Noordhollandsch Kanaal; op Vrijdag den 21 October e. k., te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 2 ure; en in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de oostzijde van den Spoorweg, en in het Brakkeveld, des namiddags van 2 tot 4 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van art. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand hun Vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 13 October 1870. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEUWEDIEP, 13 October. Nieuws van den oorlog met verlangen wordt het in deze veelbewogen dagen tegemoet gezien. Ofschoon in de laatstverloopene dagen geene groote gebeurtenissen zijn voorgevallen, blijkt toch uit hetgeen wij hierachter, in de rubriek .Laatste Berigteri", opnemen, dat de Duitschers in Frankrijk niet stil zitten, maar ijverig in de weer zijn om de behaalde overwinningen te vervolgen. De Franschen doen echter van hunnen kant al wat mogelijk is om de vijanden te bemoeijelijkende wraak die deze laatsten daar voor nemen is welligt noodig, maar niet van gevaar ont bloot. Zij dreigen de departementen, waar de bevolking zich vijandelijkheden veroorlooft, om die gewesten volgens het strengste oorlogsregt te straffen. Dat hierdoor echter alligt een wanhopig verzet kan ontstaan, is niet te be twijfelen. Men heeft zich van de pogingen, door de heeren Favre en Thiers aangewend, in den aanvang nog al iets goeds voorgesteld. Vrede of minstens een wapenstilstand ver wachtte men van die bemoeijingen. Thans verzekert men, dat von Bismarck zich heeft uitgelaten, dat hij overal den vrede zou kunnen sluiten, maar een wapenstilstand alleen te Parijs. Zoo ooit de taak eener nieuwe regering moeijelijk was en zwaar, dan was het die, welke door de leden van het Voorloopig Bewind in Frankrijk werd aanvaard. Moedig, onverdroten handhaven zij zich, aangevallen door den buiten- landsclien vijand en door vriend en vijand van binnen. Hunne gematigdheid blijkt weinig te voldoen aan de hevige republikeinen, die het onverantwoordelijk vinden, dat nog onderscheidene invloedrijke ambtenaren in betrekking worden gehouden, ofschoon men van hunne gehechtheid aan de keizerlijke regering volkomen overtuigd is. De heer Creifiieux verdedigde dezer dagen die handelwijze der regering in eene openbare vergadering te Tours. Hij wees er op, dat er in deze dagen in Frankrijk geene legitimisten, geene Orleanisten, geene impérialisten, maar eenig en alleen Franschen zijn, die begeeren de Pruissen te verslaan. Ondanks zijne welsprekendheid, slaagde de minister er echter niet in zijn gehoor van de gegrondheid te overtuigen van de fematigdheid en de bevordering der eendragt, welke het oei is waarnaar de regering zoo ernstig streeft. De Koning van Italië heeft dezer dagen de commissie ontvangen, die hem officieel kwam mededeelen den uitslag der volksstemming in den voormaligen Kerkelijken Staat. In zijne toespraak tot de commissie wees de Koning op het grootsche verleden, dat Italië heeft, maar ook op de grootheid van het geestelijk rijk, wiens zetel vrij en onafhankelijk blijft, ondanks Italië's volkomen eenheid. De benoeming van den generaal Lamormora tot gouverneur van Rome heeft aldaar een zeer gunstigen indruk gemaakt. Zijne gematigdheid zal veelligt kunnen strekken om ook daar verzoening teweeg te brengen, waar men het gebeurde als eene .hemeltergende geweldenarij" beschouwt. Door de commissie voor het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordbrabant is dezer dagen de acte van hulponderwijzer toegekend aan den heer I P. W. Verberne, vroeger kweekeling aan de Normaalschool alhier. Tot tijdelijk klerk bij den Rijks telegraaf is met 1 Nov. a. s. benoemd: de jongeling C. J. de Breuk, alhier. H. M. de Koningin heeft gisteren aan ieder der verpleegsters van de Nederlandsche ambulance, welke van Saarbrücken dezer dagen te 's Hage is teruggekeerd, een prachtigen gouden ring geschonken, benevens H. D. portret. Mvr. Merkus-Schuurman ontving den dank der Koningin voor hare uitstekende leiding over het vrouwelijk personeel. In de vergadering der Centrale Kiesvereeniging, gisteren te Schagen gehouden, is op nieuw tot kandidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de heer W. J. Knoop. Als candidaat voor het lidmaatschap der Tweede Kamer voor het kiesdistrict Alkmaar wordt genoemd, de heer mr. Aug. Philips, te Amsterdam. Met het oog op de onlangs tot stand gebragte wet tot afschaffing der doodstraf, deelt de minister van Justitie in de Memorie van Toelichting op de Staatsbegrooting mede, dat de betrekking van sclierpregter alsnu wordt opgeheven en dat aan de tegenwoordige titularissen tot levensonderhoud voortaan 2/3 van hun tractement zal worden toegestaan. Als een historische herinnering wordt vermeld, dat in het begin der maand November a. s. juist zeven eeuwen zullen verloopen zijn, sinds de zoogenaamde Allerheiligen vloed plaats had. Door dezen vloed werd toen een groot deel van Holland, Zeeland, Friesland, Utrecht en Vlaan deren geteisterd. Het zeewater klom zoo hoog, dat men te Utrecht op de bruggen zeevisch ving. Naar velen beweren zouden alstoen de eilanden Texel en Wieringen van het vaste land gescheiden, al het land tusschen Texel, Sta voren en Medemblik verdronken, en zoodoende de Zuiderzee uit het meer Flevo ontstaan zijn. In dezen tijd, waarin schier alles met den grootsten spoed geschiedt, en waarin het vervoer te water en te land steeds verbeterd en vergemakkelijkt wordt, is het zeker niet onbelangrijk eens te worden herinnerd aan den toestand van voorheen. In een scheepsjournal, dat voor ons ligt en dagteekent van den jare 1786, vinden we de reis van Amsterdam naar de rêe van Texel volgenderwijze beschreven .Wij zeilden denzelven dag (22 April) op Pampus, alwaar den 24 dito ons een Ligter loste met Victualy, Bier, versch Water, etc. om het schip vlotter te maken. Den 25 zeilden wij over Pampus met drie waterschepen voor, om het schip over de droogte te slepen, waarvoor betaalde vijf en twintig Guldens. Den 26 namen wij in de Kuil van Marken het op Pampus in de Ligter geloste weder over. Den 30 in Tessel gekomen.* Op de tehuisreis werd het traject van .'t Landsdiep* (Nieuwediep) naar Amsterdam evenzoo in 8 dagen afgelegd. Volgens het naamregister der Herv. predikanter.i bedraagt het aantal dienstdoende predikanten bij de Herv. kerk 1565, waarvan de oudste, de heer J. Prins te Amsterdam, zijn dienstwerk aanvaardde te Ede, den 7den November 1802. Het getal erneritaten bedraagt 825dat der gemeenten 1333. Aan den heer W. van Amstel, gewezen hoofdonderwijzer te Anna Paulowna, is pensioen verleend, ten bedrage van 278 's jaars. Jl. Zondag avond is te Barsingerhorn jammerlijk verdronken de persoon van E. S., oud 19 jaar. Men berigt, dat de diverse werken aan het huis van correctie te Hoorn, aanbesteed den 6 Oct., gegund zijn aan den heer C. Bosman, te Arnhem, voor 149,400. Bij den landbouwer C. J. Vermeulen te Schiebroek is door het met zorg toedienen van kamfer, zooals dit door de regering is aanbevolen, eene aan longziekte lijdende koe na verloop van 12 dagen geheel hersteld. Men schijnt echter bij het aanwenden van dit middel zorgvuldig de onder linge verhouding van de bestanddeelen en den juisten tijd in acht te moeten nemen. Opgemerkt toch heeft men, dat de landbouwers, die dit niet deden, geene gelukkige resul taten zagen. M. Voogd te Schiedam, is 60 jaar lang molenaar geweest op den molen .de Witte." Door Z. D. H. mgr. Zwijsen, aartshisschop, bisschop van 's Hertogenbosch, is een herderlijk schrijven aan zijne onderhoorige geloofsgenooten gerigt, waarin de jongste gebeurtenissen te Rome worden besproken en geprotesteerd tegen hetgeen ten aanzien van den Paus heeft plaats gehad. De bisschop vermaant tot het opzenden van gebeden voor Z. H. Pius IX en de zegepraal der kerk, waaromtrent eenige voorschriften worden gegeven, en eindigt met eene krachtige aanbeveling der collecte voor de St. Pieterspenning. De landbouwer R. v. Eek te Tuil en het Waal, had 15 maanden geleden een werkpaard verkocht. Dit paard was in dien tijd reeds tot in de derde hand overgegaan en op ver verwijderde afstanden geweid en gestald. Nu was het dier het eigendom van een boer in Lopik Capelle; het was daar in de weide gebragt, maar heeft die verlaten en zijn oude weiland hij v. Eek weder opgezocht. Of het gras daar beter was of voorliefde voor zijn eersten meester de reden dezer desertie is geweest, kan men van het paard niet te weten komen. Zondag is boven Zwolle hoog in de lucht een ballon Z Z.Westwaarts drijvende, met een schuitje er onder bespeurd Op de in Sept. gehouden weekmarkten te Leeuwarden, Sneek, Bolsward, Balk, Woudsend, Joure, Lemmer, Wolvega en Heerenveen bedroeg de omzet in boter 1 mill. gld., in kaas ƒ70,000. De hoogste prijs van boter was 62, de laagste 55J. De tweede jaarlijksche botermarkt te Meppel was jl. Vrijdag weder druk bezocht. De aanvoer bedroeg p. m. 45,000 halve kilogrammen, die eene som van nagenoeg 60,000 opbragten, uitmakende met de voor veertien dagen omgezette 100,000, eene som van 160,000. De handel in dit artikel neemt, van jaar tot jaar, aldaar zeer toe. Aan een te Amsterdam ontvangen brief uit Parijs ontleent het Noorden het volgende: Parijs, 30 Sept. Zeer waarde familie. Ik geloof u volstrekt geen ondienst te doen om u door middel der Ballon monté van ons, arme belegerden, eenige teekenen van ons aanzijn nog op dit ondermaansche te geven, en ii van ons aller florissante gezondheid te infor meren, in de hoop verkeerende dat gij mijn laatsten brief wel zult hebben ontvangen, en deze u allen in blakenden welstand moge aantreffen. Dat gij mij niet antwoorden kunt, weet ik, en dus berust ik in de hoop, dat alles wel aan boord is. Het is hier lang geen Amsterdamsche kermis, sinds wij reeds een dag of 12 zijn ingesloten. Hoewel Parijs voor 3 maanden van provisie voorzien is, dat wil zeggen meel en koren en gedeeltelijk vleesch, zijn wij al zeer aardig aan ontberingen onderworpen, bijv. boter, melk, versche groenten, kaas en meer andere benoodigdheden mankeeren geheel en al, zoodat wij sinds 8 dagen ons met droog brood en koffij en thee zonder melk moeten behelpen. Wat vleesch aangaat, dagelijks worden 500 koeijen en 4000 schapen geslagt voor bijna 2 millioen zielen, dns om de 3 of 4 dagen kan men, als men gelukkig is, een stukje vleesch magtig worden, en dan nog tegen welken prijs! Het gouvernement wil niet alles in eens aan de slagters verkoopen, uit vrees dat de voorraad te spoedig op zal raken, en met dit al valt er nog niets van belang voor; kleine schermutselingen in den omtrek van Parijs, nu en dan een paar schoten van de forten op onze lieve Pruissen, dat is al en wensch ik werkelijk naar een beslissenden slag. Of er op of er onder, dan weet men ten minste waar men zich aan te houden heeft, maar zoo leeft men en men leeft niet. Als alles wat men nog krijgen kan maar zoo duivelsch duur niet wasgisteren heeft mijne vrouw 6 sous voor een pond rijst betaald, heden vragen die gaauwdieven van Epiciers 10 sous, en zoo gaat het alle dagen hooger en hooger. Wij doen ondertusschen ons uiterste best om onze kinderen het leven zoo dragelijk mogelijk te maken, ik en mijne vrouw kunnen tegen een stootje, en weten ons te behelpen, maar kinderen blijven altijd kinderen, en kunnen zich slecht aan ontberingen gewennen, vooral R. die een delicate natuur heeft en toch heeft zij circa zes dagen om 12 uur haar biefstukje moeten missen en zich met een stukje haring moeten behelpenenfin de hoofdzaak is wij zijn gezond en dat is wel het voornaamste, en gelukkig hebben wij nog geen bombardement gehad; of dit te wachten is, weet ik niet; op dit oogenblik houdt de vijand zich van de muren van Parijs op een distantie en is alles om zoo te zeggen stil, maar wij zitten ingesloten als Jodocus.... Eene Belgische landbouwcourant deelt mede dat de veepest, naar het schijnt, in Frankrijk op dit oogenblik vele slagtoffers maakt langs de Maas en aan den kant van Sédan. Aan de Annales Agricoles van het groothertogdom Luxemburg ontleent het blad het berigt, dat de ziekte zich op verontrustende wijze uitbreidt langs de Fransclie en Duitsche grens van dat groothertogdom. De ziekte rigt evenzeer hare verwoestingen aan langs de Aziatische kust van de Zwarte Zee en vooral in het maritime district in de omstreken van Trebizonde.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1