Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarneming-en te Hekier, ALKMAARSCHE MARKT VAN GISTEREN. ALKMAARSCHE MARKT VAN HEDEN. bevolking tegen een despoot de wapens te doen opvatten. Doch in Frankrijk wordt zoo iets niet gevraagd. De Franschen hebben behoefte aan een aanvoerder, die den oorlog in het groot verstaat, en, bovenal, de tucht weet te handhaven. Van tucht nu was onder Garibaldi's man schappen nimmer sprake. De correspondent van den Daily Telegraph schrijft het volgende aan zijn blad: Op weg naar mijn kamp ontmoette ik den kleinsten soldaat, dien ik ooit gezien heb. Hij droeg eene complete uniform, helm, ransel, sabel, maar geen geweer. Het arme kind zou ook bezwaarlijk eene musket van den grond hebben kunnen tillen, laat staan dragen. Hij was negen jaar en scheen klein, zelfs voor zijn leeftijd Mij op eene militaire wijze groetende, verzocht hij mij hem bij den kommandant te brengen. Ik vroeg hem waarom. Op eene allerkaddigste waardigheid stak de Lilliputter het hoofd in de lucht en vertelde mij, dat hij tot het 61ste Pommersche regiment behoorde en een logies verlangde. Ik schaterde het uit van lagchen en, het kleine manneke opbeurende, zette ik hem achter op mijn paard en bragt hem in triumf naar het hoofdkwartier, waar hij uitstekend ontvangen werd. Hij is een wees, die, door het 61ste regiment van Pommeren als kind aangenomen, er niet voor terugdeinsde mede uit te trekken. De executie van Margaret Waters, de hoofdbeschul- digde in het beruchte Londensche baby-farming-proces, heeft jl. Dingsdag den 11 dezer plaats gehad. Zij stierf kalm en gelaten, en gedroeg zich tot op het laatste oogen- blik met eene zekere waardigheid. Toen haar den strop om den hals was gedaan, sprak zij luide, en, volgens de omstanders, in treffende en welgekozen bewoordingen, een gebed uit; hierop drukte zij den geestelijke, den beul en een der gevan genbewaarders de hand: een oogenblik later viel het luik en haar dood was oogenblikkelijk. Als naar gewoonte, wijden de Engelsche bladen artikelen aan de teregtstel- ling. De Times keurt het ten volle goed, dat de wet in haar strengsten zin op de schuldige vrouw is toegepast geworden: een afschrikkend voorbeeld toch meent het blad was noodig, daar, helaasde misdaad van ,/baby farming» maar al te vaak in Engeland voorkomt. Margaret Waters schijnt zich volstrekt niet voorgesteld te hebben, dat haar wandaden ooit de doodstraf tengevolge zouden kunnen hebben zij meende hoogstens /bedrog of wreedheid» te hebben gepleegd, als zij de haar toevertrouwde zuigelingen door uithongering, laudanum of algeheele ver waar loozing, om het leven bragt; of wel, ze op straat arglistiglijk den een of anderen onnoozele in handen stopte, en zich vervolgens uit de voeten maakte. Dat ze werkelijk neen m oordenares» was, scheen ze zelfs op het schavot nog niet te begrijpen. Margaret Waters was indertijd een welgestelde vrouw geweest. Als weduwe, had geldgebrek haar genoodzaakt, kamers te verhuren; later had zij een onecht kind vaneen harer commensalen onder hare hoede genomen. Eenmaal op dien weg geraakt, verviel zij van kwaad tot erger. Meerdere kinderen werden haar toevertrouwd gelijk van zelf spreekt, slechts door ouders, die er juist niet over treurden, wanneer men hun het overlijden van hun wichtje kwam aankondigen. Gaandeweg werd het bezigheid voor Waters, wat in den aanvang slechts tijdverdrijf was geweest; bijzaak werd hoofdzaak; zij begon advertenties te plaatsen, waarbij ze aanbood zich te belasten met kinderen op te voeden, tegen een vergoeding van 5 tot lOp.st. Voor zulk een geringe som kon zij klaarblijkelijk de schepseltjes niet onderhouden. Haar doel was dus: het geld te ontvangen en de kinderen kwijt te worden. Dit laatste was gemakkelijk genoeg te meer, daar de ouders zelden een nader onderzoek naar het lot hunner spruiten instelden. De schapen werden derhalve uit den weg geruimd: zoo mogelijk, door ze te vondeling te leg gen zoo noodig, door ze zachtkens aan in het graf te helpen. Op een goeden dag kwam de gansche walgelijke historie aan het licht, doordien een agent van politie onverwachts de woning van Waters binnentrad. Een vreeselijk schouw spel trof 's mans blik. Op een sofa in de achterkamer lagen een zestal kinderen, als pakgoed op en over malkander gesmeten allen meer been dan vleesch, in de hoogste mate vervuild, en door laudanum tot een staat van doffe bewusteloosheid gebragt. Een onderzoek werd ingesteld; en, zoowel uit de verklaringen van den getuige en de beken tenis van de beschuldigde zelve, als uit de opgegraven kinderlijkjes, bleek genoegzaam, op wat groote schaal en met wat duivelsche wreedheid de ontaarde vrouw haar handwerk gedreven had. Zij werd gevonnisd, en boette hare schuld onder beulshanden. De éénige schuldige was zij niet, en teregt vroeg onlangs de Pall Mali Gazette of ook de ouders (de namen van velen hunner zijn bekend) niet geregtelijk vervolgd behooren te worden, die, te laf om zelf een misdaad te plegen, willens en wetens hun kroost de moordenares in handen gaven Helaaswanneer zal deze onnatuurlijkste aller gruwelen door hooger zedelijkheid en meerder welvaart onder alle standen worden onmogelijk gemaakt Een jonge dame te Glocester heeft aan de Frankfort- sche vereeniging tot bescherming der dieren een geschenk van tien pond sterling doen toekomen, met den wensch dat de vereeniging thans, na den val van Straatsburg, haar invloed zou aanwenden om de bekende wijze van ganzen te mesten te doen afschaffen. Als deze dierlievende dame haar zin krijgt, zullen de liefhebbers der Patés de foi gras een slechten tijd te gemoet gaan. Dnitschland. Het stoffelijk overschot van den Saksischen generaal von Gersdorf is onlangs met groote plegtigheid van het oorlogstooneel naar Saksen overgebragt. Dat feit is hoogst waarschijnlijk de aanleiding geweest tot de van Fransche zijde afkomstige geruchten betreffende den dood van den generaal von Moltke of van eenig ander hooggeplaatst pejsoon. In eene der Duitsche ambulances lag onlangs een Fransch krijgsgevangene, nog jong, met een beminnelijk voorkomen, een toonbeeld van geduld. Zijne rcgterhand was gekwetst, en een amputatie was onvermijdelijk. De patiënt weigerde alle verdoovende middelen en onderging de smartelijke kunstbewerking met stille gelatenheid. Toen deze was afgeloopen, nam hij de afgezette hand op, bezag haar niet een blik vol weemoed, en riep uit, op hartver- scheuienden toon: «Dat was de hand, waarmee ik het brood voor mijne moeder verdiende!» Toen wendde hij zijn hoofd om, en... was niet meer! Wanneer zullen de blinde hartstogten van vorsten en volken opkonden, de handen, die het brood voor de moeders verdienen, te wapenen tot den onzaligen broedermoord? LAATSTE HKltlUTKY. Brussel, 14 Oct. De Moniteur bevat eene mededeeling, waarin wordt gezegd, dat men algemeen een verkeerde uitlegging heeft gegeven aan het bevel tot het onder de wapenen roepen der ligtingen van 1866 en 1867. De eenige reden daarvoor moet gezocht worden in de zucht der regering, om de lasten, aan de vervulling van de militaire dienst verbonden, gelijkelijk over alle dienstplig- tigen te verdeelen door het verleenen van een tijdelijk verlof aan een gedeelte van hen. De sterkte der onder de wapenen staande troepen wordt niet vermeerderdde regering zal dienaangaande uitvoerige inlichtingen mededeelen aan de Kamers. Londen, 13 Oct. Een brief van generaal Turr, dd. 7 dezer, is openbaar gemaakt. De schuld van den oorlog werpt hij daarin op Thierszegt hij//De mannen van 4 September hebben een dwaling begaan, door niet te dulden dat het regentschap aan den oorlog een einde maakte en den vrede sloot.» Volgens Turr zou de eenige duurzame grondslag voor den vrede zijndat Pruissen aftrok en alleen oorlogs-schadevergoeding eisclite. //Het wordt tijd» verklaart hij, ./dat de onzijdige mogendheden paal en perk stellen aan de eerzucht des overwinnaars.» Londen, 13 Oct. De Times berigt uit Versaiiles van gisteren, dat het verlies der Duitschers bij den slag vóór en het nemen van Orleans 1000 man bedraagt. De ver liezen der Franschen moeten zeer aanzienlijk zijn. De heer Burnside heeft herhaalde malen een onderhoud met graaf von Bismarck gehad. Bij de belegeraars heerscht groote bedrijvigheid. Berlijn, 13 Oct. (Off.) Uit Versaiiles 12 Oct. Aan de Koningin Augusta te Homburg. Gisteren heeft de gene raal von der Tann een luisterrijke overwinning behaaldde 22ste divisie der armee van de Loire is totaal verslagen. Eenige duizenden manschappen zijn krijgsgevangen gemaakt. De strijd heeft van 9j ure, tot des avonds 7 ure aange houden het terrein bood groote moeijelijkheden aan. Toen het reeds donker was geworden is Orleans ingenomen. De vijand is achter de Loire teruggetrokken; hij heeft zware verliezen geleden, de onze zijn betrekkelijkerwijze gering. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. (get.) Wilhelm. Berlijn, 14 Oct. (Off.) Gisteren hebben de Franschen het kasteel van St. Cloud, dat van onze zijde was verschoond gebleven, zonder eenige aanleiding in brand geschoten. Tien Fransche bataillons hebben een uitval gedaan, welke door het tweede Beijersche korps zonder groote inspanning werd afgeslagen. Het verlies aan onze zijde bedraagt 19 man. Berlijn, 14 Oct. (Off.) Venizel, 13 Oct. De belegering van Soissons is gisteren, die van Verdun heden met ernst begonnen. Beide plaatsen zijn van een talrijke, goed bediende artillerie voorzien. Berlijn, 14 Oct. De Staats-Anzeiger behelst een koninklijk besluit van den 2den 11., waarbij de door de leening van het Noordduitsch-Verbond te verschaffen som van 100 millioen op 80 millioen thaler wordt verminderd. (Berigt uit het hoofdkwartier te Versaiiles, van gisteren.) Eerstdaags wordt hier een groot gedeelte van het belege- rings-leger van Straatsburg verwacht; een ander gedeelte moet in het zuiden opereren. Er is hier voorraad van allerlei zaken aangekomen, die in de omstreken van Orleans zijn gerequireerd. De vijand schiet voortdurend uit Mont-Valérien op Mal- maison en Bougival. De van onze zijde opgerigte aardwerken, welke Mont-Valérien moeten omsingelen, beginnen het de bezetting lastig te maken. De Duitschers nemen, zoo lang het bombardement nog niet aangevangen is, eene verdedigende houding aan, die alleen verlaten wordt, als de vijand uitvallen doet, welke met kracht worden afgeslagen. Uit Ingolstadt is zwaar belegeringsgeschut aangekomen. Versailles, 12 Oct. (Off.) Na een strijd van negen uren is gisteren (11 Oct.) het Loire-leger op Orleans en over de Loire teruggeworpen. Orleans is stormenderhand ingenomen. Verscheidene duizenden vijanden werden krijgsgevangen gemaakt. Aan onze zijde waren de verliezen betrekkelijk gering. Van de onzen hebben aan den strijd deelgenomen het lste Beijersche corps, de 22ste divisie infanterie en eene divisie cavalerie. Rijssel, 13 Oct. Een tweede luchtballon is gisteren avond te Carnières, in het Noorder-departement, neergekomen, de volgende berigten van Parijs aanbrengende: »De verdediging van Parijs wordt onder uitmuntende omstandigheden volgehouden. De Pruissen worden overal genoodzaakt eene defensieve houding in acht te nemen. Parijs wacht hulp uit de departementen. Het fort Mont- Valériën bestrijkt de geheele fortificatie-linie. Van daar uit wordt in een omtrek van 6 kilometers alles vrijgehouden en zijn de batterijen vernield, die de Pruissen getracht hebben op te werpen. Het kasteel bij Meudon is geheel vernield. Behalve Villejuif, hebben de Franschen ook Cachan hernomen. Het schiereiland Genevilliers is geheel ontzet en voortaan tegen vijandelijke aanvallen beveiligd. Aan de oostzijde heeft het geschut uit de forten Parijs tot Bondy ontzet. De vijand heeft ook Chamigny (mede ten Z. O. Parijs) ontruimd. Dagelijks breidt de kring, die de Pruissen om de stad getrokken hebben, zich in ons voordeel uit. De zoogenaamde manifestatie», in anarchistischen zin, welke men ten onregte met de namen van Flourens en Blanqui heeft zamengekoppehl. zijn volstrekt onbeteekenend.» Tours, 14 Oct. Berigten uit Parijs, gedagteekend van den 11 den October: //De borgstelling voor de dagbladen is afgeschaft. De gisteren gehouden stormachtige vergadering heeft ten gevolge gehad, dat de rustende nationale garden besloten hebben Blanqui niet tot hun kommandant te kiezen. Men heeft een spion in hechtenis genomen, die zijn bedrijf op groote schaal wilde uitoefenen, zoowel in het belang van de eene als van de andere natie. 45 officieren van het corps van Gustave Flourens hebben verklaard hem niet op den door hem ingeslagen weg van rustverstoring te zullen volgen. De Fonvielle heeft zich aangesloten aan de politiek van Rochefort. Eenige groepen, gisteren voor het stadhuis zamengeschoold, werden door de mobile garde uiteengejaagd, die daarop het. geheele plein schoonveegden. In den afgeloopen nacht had het 55ste bataillon bevel gekregen de voornaamste positiën van Belleville te bezetten, waar men meende dat Flourens met zijne lieden een gewa pende manifestatie in den zin hadden. Voor het raadhuis hadden zich drie bataillons in gelederen opgesteld, die uit eigen beweging waren toegesneld opliet gerucht, dat de belhamels van Belleville voornemens waren gewapend op te rukken. Doch iedere vrees voor mani- festatiën bleek ongegrond te zijn. De heeren Ferry, Arago en Rochefort ontboden de officieren van laatstgenoemd bataillon op het stadhuis; na afloop van het onderhoud keerden de officieren onder de kreten: Leve het gouvernement! naar hunne posten terug. Met medewerking van verdienstelijke mannen van de pers en de bali, heeft zich een politieke club georganiseerd, die a. s. Maandag eene eerste vergadering zal houden. In de openbare volks-bijeenkomsten wordt krachtig ge werkt en levendig geprotesteerd tegen de pressie, die de partij van Blanqui tracht uit te oefenen. In de clubs, zelfs in die van het blad La Patrie, heeft de revolutionaire opinie de sterke minderheid. De Pruissiscbe liniën strekken zich uit tot Clermont, Compiègne en Bréteuil. De beweging binnen Parijs en in het Pruissische kamp doet het ophanden zijn eener gewigtige gebeurtenis vermoeden.» Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 Anna üigna. A.H.Zwaneveld. Batavia. 12 n Jan&Antoon.A.P.Scherpbier. BuenosAyres. 15 ii Julius. K. Wijtsma. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Oct. Vietor. O. F. Cederqvist. van Vliet Co. Akyab. 14 I, I. Gemelli. K. de Angelis. ZurMühlen&Go. Taganrog. (Landskect). October. j Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Voclitigli. procent, j Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 14 12 nnw. 0.2k. 761.30 f 1.28 11.6 - 1.5 0.78 Vlak. 15 8 zw. 6.5 761.27 f 1.33 9.4 - 1.6 0.97 wein.golv 15 12 ztw. 0.4„ 760.89+ 0.95 1 10.4 - 2.6 0.95 Vlak. Weersgesteldheid: 14 Oct. 12 u. Losbewolkt, goedweer. 15 Oct. 8 u. Digtbetrokken, regenbuijig. 15 Oct. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, mooiweer. Aangevoerd 518 stapels Kaas, wegende 120,231 kilogrammen. Prijzen: Kleine f' 30,25. Commissie f 36,50. Middelbare f 38, prijs f 16, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer ongeveer 2600 hectoliters, waaronder 550 heetol. Tarwe, 250 hectol. Bogge, 450 hectol. Gerst, 780 hectol. Haver en 180 hectol. Erwten. Met doorgaande goede handel was Gerst en Haver goed, Kogge daarentegen moeijelijker te verkoopen. Men noteert: Tarwe f 10,35, Kogge f 8,25, Gerst f6,25 a7.25, Haver f3,50 a 4,75, Bruine Boonen f 13, Paardenb. f 7,75, Kood Mosterdzaad f 18, Geel dito f 12,50, kleine Groene Erwten f 13, groote. dito f 17, Gaaauwe dito f 17,50, Vale dito f 12, Wjtte dito f 12. 13 Paarden bov.'tjaar f 40a 96 Veulens - a 4 Koeijen - 110al40 Vette Kalveren - a 7 Nuchtere dito - 9a 16 406 Schapen - 7a 36 Lammeren - a VetteVarkens.pK.G.f a 60 Magere dito - 10a 20 316 Biggen ben. 10 w.- 5a 8 12 Bokken en Geiten - 4a 7 Kleine dito c a Ezels f a Boter, per 0.630 K.G. c 85a95

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3