hield eene volksstemming krachtens dat andere regt, dat een volk vergnnt vrijelijk te beschikken over zijn toekomst en dien regeringsvorm en dat staatsverband te kiezen, dat de grootste voordeelen belooft. Wij aarzelen niet, ook aan dit onjuiste beginsel ten deele den val des Keizers toe te schrijven. Het heeft toch aan zijne politiek, die wankelmoedigheid, dat veranderlijke gegeven, dat hem zoo talrijke vijanden heeft bezorgd. In Mexico zoude hij een Keizerrijk stichten van Latijnschen stam, als tegenwigt van de magtsontwikkeling der Ger- maansche en Angelsaksische Vereenigde Staten. Ieder kent den treurigen afloop dier expeditie! De oorlog tegen Oostenrijk zoude Italië teruggeven aan de Italianen, van de Alpen tot de Adriatische Zee, maar weldra werd de Keizer bevreesd voor zijn eigen werk, toen hij zag dat zijn geliefkoosd be ginsel den Paus uit Rome zoude verdrijven en hem den steun ontrukken van zijne geestelijkheid. Men herinnert zich de wonderlijke onthullingen, die de graaf von Bismarck het verbaasd Europa bij den aanvang van dezen oorlog heeft gedaan en hoe de Noord-Duitsche bondskanselier met ophef wees op de edelmoedigheid, de onbaatzuchtigheid van Pruissen, dat geweigerd had te treden in Frankrijks aanbod om met vereenigde wapenen de kaart van Europa te ver anderen. Zoude Pruissen zoodanige voorstellen van de hand hebben gewezen, indien Frankrijk's initiatief niet gehinkt had op twee gedachten, indien, om eene gewone uitdrukking te gebruiken, Pruissen geweten had, wat het aan Frankrijk had? Dit is zeer te betwijfelen voor personen, die den onregtvaardigen krijg tegen Denemarken nog niet vergeten hebben. Maar Frankrijk vroeg nu eens om de „natuurlijke" Rijngrenzen (België, een stuk van Nederland, en de Saar- linie), en dan weêr stelde het op den voorgrond Napoleon's geliefkoosde nationaliteiten-phrase, en eischte voor zich alle Franschsprekende landen, eenige Zwitsersche kantons, Zuid-België en nota bene Luxemburg. Men moet erkennen, dat de Pruissische politiek in de laatste jaren eene van doortasten en practisch handelen is geweest, en weinig verwondert het ons te zien, dat von Bismarck te voorzigtig was om deel te nemen aan plannen, die den voorsteller zelf niet regt helder waren. Met 's Keizers val zal, hopen wij, de leer der nationali teiten uit het volkenregt verdwijnen. Het heeft kwaad genoeg gesticht: Mexico verarmd en geplunderd, Italië in tweestrijd gebragt met den Paus, den opstand in Creta en Polen aangewakkerd, en niets tot stand gebragt. Maar dat men het zal vervangen door het heilige, onvervreemdbare regt van volken en individuen, om de eigene bestemming te kiezen, dat durven wij niet verwachten. Het zoude de tijd zijn van eeuwigen vrede, van afschaffing der staande legers, van ongestoorde welvaart, van steeds klimmenden voorspoed 1 BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 15 October. Zr. Ms. stoomfregat Wassenaer, onder bevel van den kapt. ter zee F. L. Geerling, is heden uit Venezuela alhier aangekomen. Bij gunstige gelegenheid zal van hier naar Suriname vertrekken Zr. Ms. schroefstoomschip de Dommel. Het état-major is zamengesteld als volgt: jhr. A. C. van Haeften, luit. ter zee 1ste kl., kommandant; R. T. du Cloux, luit. ter zee 2de kl., eerste officierH. G. Hildebrand en E. G. van Emden, luits. ter zee 2de kl,; G. L. Aalbertsberg, off. van gez. 2de kl.W. F. Margadant, ofï. van adm. 3de kl. Jl. Zaturdag is van Hellevoetsluis naar Oost-Indië vertrokken Zr. Ms. stoomschip Argus. Het etat-major is zamengesteld als volgt: P. J. Rosenwald, luit. ter zee 1ste kl., kommandantW. F. Blaauw en H. Nijgh, luit. ter zee 2de kl.; M. van Lier, off. van gez. 2de kl. Gisteren heeft in 's Rijks hospitaal alhier eene zeer belangrijke amputatie plaats gehad. Wegens kanker in den tong, heeft men van een verpleegde aldaar, een marinier, een gedeelte van den tong moeten afzetten. Jl. Zaturdag heeft een Urker visscher in de haven alhier op noodlottige wijze den dood gevonden. Bezig zijnde met boomen, geraakte hij buiten boord en ondanks de aangewende moeite, zonk hij plotseling in de diepte weg. Eerst eenigen tijd later haalde men zijn lijk naar boven. Het bestuur van het Artillerie-Vrijkorps alhier heeft in zijne, op gisteren gehoudene, vergadering besloten, dat het jaarlijksch coucours op Zondag den 30 dezer zal plaats hebben en niet op den 23 dezer, omdat op dezen datum het lokaal voor het uitreiken der prijzen niet beschikbaar is. Naar wij vernemen, zal de scherpschuttersvereeniging West-Friesland, te Schagen, tot bijwoning van dit feest worden uitgenoodigd, zullende een prijs voor dit korps worden beschikbaar gesteld. Ook zal er een wedstrijd zijn voor officieren van alle wapenen, alsmede een voor onderofficieren en korporaals der Schutterij, die leden zijn van de sociëteit Mars. Met het oog op eene eerlang te houden verkiezing van leden van het kies-collegie bij de Hervormde gemeente alhier, zal de lijst der stemgeregtigde lidmaten van Zondag 23 tot Woensdag 26 dezer in de consistoriekamer der Nieuwe kerk ter inzage liggen. De acte van hulponderwijzer is jl. Zaturdag door de commissie voor het afnemen der examens voor het lager onderwijs in Noordholland toegekend aan den heer S. Baert, kweekeling der Rijks-Normaalschool alhier. Tot directeur van het postkantoor te Harlingeu is benoemd de heer J. Vitringa de Wal, thans directeur van het postkantoor te Elburg. De Tweede Kamer zal morgen met de openbare behandeling der Indische begrooting voor 1871 een aan vang maken. Het wetsontwerp, regelende de bevordering, het ont slag en de pensionering der militaire officieren bij de zeemagt, is onveranderd weder bij de Tweede Kamer ingediend, gelijk het in de vorige zitting onafgedaan was gebleven. Bedankt voor het beroep naar Maassluis door ds. W. Zegers, pred. te Alphen aan den Rijn. Een liefhebber van rekenen zegt, dat door ons land in het geheel voor het Roode Kruis gegeven is de som van 876,327, behalve natuurlijk het linnen, enz. Men schrijft ons uit Anna Paulowna dato 15 dezer: „Heden namiddag ten 2 ure ongeveer werd in den omtrek van de Kleine Sluis alhier een hevige windhoos waar genomen, waardoor gelukkig geene ongelukken ontstonden. Opmerkelijk is het, dat men op de hoogte van het spoor wegstation, slechts 20 minuten van daar verwijderd, er niets van heeft bespeurd." De gemeenteraad van Alkmaar heeft op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan mr. A. P. de Lange, als leeraar in de eerste gronden der staathuishoudkunde en van het Nederlandsche staatsregt aan de burgeravondschool aldaar. Te Hoorn is een huis, even buiten de stad en in de Baarsdorpermeer een boerenplaats geheel afgebrand, beiden zoo schielijk, dat ze bijna vernield waren voor er hulp kon worden aangebragt. De heer mr. Aug. Philips te Amsterdam, die door sommigen als candidaat voor de Tweede Kamer den Alkmaarschen kiezers was aanbevolen, en die in de centrale kiezersvereeniging te Schagen twee stemmen op zich ver eenigde, heeft aan de Alkmaarsche kiezers geschreven, dat hij geen candidatuur aanneemt. Het bouwen eener nieuwe school te Beverwijk in Julij jl. aanbesteed en toen door de tijdsomstandigheden uit gesteld, is nu aan den primitieven aannemer, den heer H. Slegtkamp gegund voor 13,900. Jl. Vrijdag overleed te's Hage in 79jarigeu ouderdom mr. J. A. baron van der Heim van Duivenbode, oud minister van Financiën, jaren lang gouverneur, later commissaris des Konings in de provincie Zuidholland en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, een man die aller achting genoot en verdiende door zijn welwillend heid, bekwaamheid en degelijkheid van karakter. De heer van der Heim was den 15 Januarij 1791 te Rotterdam, waar zijn vader burgemeester was, geboren. Gisteren heeft te Delfshaven de plegtige onthulling plaats gehad van het standbeeld ter eere van den admiraal Piet Heyn. Deze feestelijkheid werd vereerd door de tegenwoordigheid van Z. M. den Koning, Prins Hendrik en de ministers van Binnenl. Zaken en Marine. De stad was, niettegenstaande het gure najaarsweder, in feestdos getooid. De plaats der onthulling, het plantsoen geheeten, zal voortaan den naam van Piet Heyns-park dragen. De feestrede werd gehouden doyor den oud-burgemeester, den heer Rösener Manz, terwijl de tegenwoordige burgemeester, de heer van Duyl, het beeld als gemeente-eigendom aan vaardde. Het beeld is 3 meters hoog op een voetstuk van 2.80 meters en van Uedelfanger steen vervaardigd; het voetstuk dat van onder 2.80 meter breed is, is van Eseauzijnschen steen vervaardigd. Piet Heyn staat daar in half gebiedende, half aanvallende houding, omgeven door krijgsattributen, in de regterhand den admiraalsstaf zwaaijende, de linker op het gevest van zijn degen latende rusten. Aan de voorzijde van 't voetstuk prijkt het familiewapen van Piet Heyn, daarboven staat: Argentum auro utrumque virtuti Cedit. Aan de achterzijde: Aan den Luit.-Admiraal Pieter Pieterszoon Heyn 't dankbaar nageslacht onthuld 17 October 1870. Links: 't Wapen van Holland; daarboven: „den helden dood gestorven 20 Junij 1629." en regts 't Wapen van Delfshaven, waarboven: geboren 27 November 1577. Na vergeefsch verzoek om voor niets gevangen gezet te worden, heeft iemand te Ingen, pas uit eene driejarige gevangenschap ontslagen, een hooimijt in brand gestoken en zich op nieuw in hechtenis begeven. Te Apeldoorn is C. P. V. onder hevige pijnen over leden tengevolge van een beentje, dat hem bij het eten in de keel is blijven steken. Te Deventer is een paar getrouwd, beiden even oud, namelijk 66 jaar. Te Kampen had jl. Vrijdag een vreemdsoortig ongeval plaats. Zekere Vinke, metselaar, kreeg, doordat hij een jongeling eene groote laars aantrok, het zoodanig op de lachspieren, dat men genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. Vinke was echter, alvorens er hulp kon worden aangewend, reeds overleden. Te Meppel laat men in de Hervormde gemeente (s winters van tijd tot tijd predikanten van elders komen a. s. Donderdag avond zal dr. N. Beets de rij van gast- predikers van dezen winter openen, en Vrijdag avond daaraanvolgende eene lezing houden. Aangekomen schepen te Batavia vóór 30 Sept. jl.: Allegonda Jacoba, Schiedam en Susanna Johanna Vertrokken: Antje en Bastiaan Pot. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De Aan den luit. ter zee 1ste kl. H. D. Guyot, zijn opgedragen de functiën van adjudant van den vice-admiraal O. A. Uhlenbeek. benoemd kommandant der zeemagt en chef van het Departement Pu van Marine in Nederl. Indië. boi De luit. ter zee 2de kl. 1. F. Hoffman, de off. van adm. 2de kl. ni' K. J, Adams, de adj.-adm. A. de Leef en de off. van gez. 2de kl. G. A. M. van Ewijk, allen behoord hebbende tot het escader in Oost-Indië, en van daar, de drie eerstgenoemden den 8sten en de be laatste den 7den dezer, in Nederland teruggekomen, worden met na die tijdstippen op non-activiteit gesteld. oo De luit. ter zee 1ste kl. C. ten Bosch, laatst behoord hebbende sc tot het escader in Oost-Indië en van daar den 8 dezer in Nederland bt teruggekomen, wordt met dien datum op non-activiteit gesteld. bi va BUITENLAND. F r a n k r ij k. C( De heer Pietri, de particuliere secretaris van Keizer b: Napoleon III, heeft, zooals bekend is, in het openbaar h verklaard, dat Z. M. geen enkelen cent in buitenlandsche d fondsen had geplaatst. Thans heeft zekere Max Pol aan d den heer Pietri een brief geschreven, waarin hij het tegen- b deel staande houdt. Hij geeft verschillende sommen op, v die de Keizer sedert 1854 bij onderscheidene buitenlandsche d bankiers of in buitenlandsche fondsen zou hebben geplaatst r alsmede de sommen, die de Keizerin in 1869 en in 1870 I voor twee eigendommen, bij Santander en bij Alcoy, in de v nabijheid van Alicante, zou hebben betaald. Bij elkander a geteld maken die sommen een bedrag uit van 63 millioen t francs. 1 Garribaldi is door het bewind tot divisie-generaal bij het Fransche leger en tot opperbevelhebber der vrijkorp- 1 sen benoemd. 1 Het bevel over het Loire-leger is door het bewind den 12den, daags na de nederlaag van dat leger, aan den generaal De Lamotte-Rouge ontnomen en aan den gene raal d'Aurelles de Paladine opgedragen. De prefect der Vendée beklaagt zich in een procla matie, omdat eene door hem ten dienste van 's lands verdediging uitgeschreven geldleening van 1,000,000 francs vier dagen later nog niet volteekend was. Zoo de leening niet beter gaat, dreigt hij in al de steden van Frankrijk geld tot het wapenen der Vendée te zullen gaan bedelen. Een Fransch cavallerie-officier, die te Sédan gevangen werd genomen, moest te Pont-a-Mouson van zijn paard afscheid nemen, een prachtige Arabische hengst. Hij streelde het beest, sprak het toe en het scheen als verstond het hem, het liet den kop hangen. De officier neemt daarop zijn degen en stoot dien het paard in de borst, om het niet in handen van den vijand te laten vallen. Men heeft langen tijd getwijfeld waar generaal Leboeuf zich bevond. Een correspondent van den Standard meldt, dat de generaal met de maarschalken Bazaine en Canrobert te Metz is. Bij het beleg van Straatsburg zijn volgens eene officiële opgave 241 vuurmonden gebezigd, door welke gedurende de belegering 193,722 schoten zijn gedaan. Onder de in de vesting geworpen projectielen bevonden zich 15,000 bommen van 50 en 20,000 bommen van 25 pond. Engeland. Ziehier hoe dr. Russell, de correspondent van den Times in het koninklijk hoofdkwartier te Versailles, twee der hoofdleiders van de tegenwoordige gebeurtenissen beschrijft: „Ge ziet dien langen, mageren man, zonder baard of knevel, met de handen op den rug die officier, met kort grijs haar, een fijn besneden gelaat, een ligt gebogen hoofd en diepliggende oogen. Dit is de man, dien de Berlijnsche jonkers „den ouden schoolmeester" noemen baron von Moltke. Welk een les heeft hij aan Oostenrijkers en Franschen gegevenHij kijkt ernstig. Dat doet hij altoos. En zie ginds, daar is een geheel ander figuur! Wie is die ronde, lagchende dragonder-majoor? Hij komt hierheen met zijn witten pet, zijn blaauwen, strak digtgeknooptem jas, en gelen halskraag, 't Is graaf von Bismarck; boven allen steekt zijn forsche gedaante uit. Hij wandelt regt op een groepje Amerikanen aangeneraal Burnside, generaal Sheridan, generaal Husen, generaal Forsyth in uniform, doch zonder degens. Hoe helder klinkt zijn lach! Hoe hartelijk en vrank schudt hij de hand aan zijne vrienden, ais ware hij een luitenant, die pas bevorderd is! En zoo ge hem onder de oogen ziet welk een doordringende blik doorboord u van onder die zware wenkbraauwen Welk een onbuigzame moed, ligohamelijk en geestelijk, staat er op dat forsch gelaat te lezen! Nu eerst beseft gij, hoe voor den ijzeren wil diens mans alle hinderpalen wijken moeten!" De Londensche dagbladen bevestigen het berigt, dut eene dochter van de Koningin Victoria, de Prinses Louisa, verloofd is met den markies van Lorn, den oudsten zoon van lord Argyll, die thans lid van het kabinet en hoofd van het in Schotland magtig geslacht Campbell is. Dit is de eerste maal sedert vijf eeuwen, dat de souverein van Groot-Brittannie een onderdaan als schoonzoon aanneemt het schijnt dan ook aan sommige ultra-conservativen een stap van revolutionairen aard, maar het wordt door de Times, het Daily News en andere bladen toegejuicht als een bewijs dat bij Hare Majesteit het huiselijk geluk harer dochter zwaarder weegt dan oude regelen en vooroordeelen. In de bekende Alhambra te Londen, waar prachtige balletten werden gegeven, mag niet meer worden gedanst. De magistraat van Middlesex heeft de vergunning, die jaarlijks hernieuwd moet worden, geweigerd, daar de cancan op te in het oog vallende onfatsoenlijke wijze werd gedanst-

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2