STATEN-GENEBAAL. BUITENLAND. Het schroefstoomscliip de Dommel, onder bevel van den luit. ter zee 1ste kl. jhj. A. C. van Haeften, is gisteren van hier naar Suriname vertrokken. Met het oog op de a. s. Dingsdag te houden ver kiezing, nemen we van een ingezonden artikel, dat we (zie Correspondentie) tot ons leedwezen niet konden plaatsen, de volgende behartigenswaardige woorden overi/Zoo dikwijls gij opgeroepen wordt naar de stembus ter ver kiezing van een afgevaardigde van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, hebt gij eene heiligen pligt te vervullen. Treurig is het dat deze zoo hoogst ernstige aangelegenheid niet altijd even hoog ernstig behandeld wordt. Ook onder het vurigst drijven der verschillende partijen, is dit gebrek aan ernst op te merken.'' Tot ontvanger der registratie voor de geregtelijke en administratieve acten en der domeinen te Middelburg is benoemd de heer mr. L. J. Bouricius, thans ontvanger der registratie en domeinen te Helder. Voor de dienst in Nederlandsch Iudie zijn benoodigd vijftien onderwijzers, bij voorkeur ongehuwd, in het bezit eener akte van bekwaamheid als hoofd- of alshulponderwijzer, en van eene aanteekening voor een vreemde taal, bij voorkeur de Fransehe. De Staatscourant vermeldt de voorwaarden. Aan het Provinciaal gouvernement van Noordholland is jl. Donderdag aanbesteed: 1. het driejarig onderhoud van den provincialen grindweg van den Huigendijk naar Ursem, uitmakende een gedeelte van den grooten weg der. 2de klasse van Alkmaar naar Hoorn, gedurende 1871, 1872 en 1873; minste inschrijver de heer J. Oldenburg, te Bergen, voor 1275 per jaar; 2. het veranderen van de oude opzigters- keet, nabij de Willemsluizen, in twee brugknechtswoningen aan het Noordhollandsch kanaal; minste inschrijver de heer J. de Graaf, te Alkmaar, voor 1510. Aangenomen het beroep naar Schiedam door den heer C. de Wilde, pred, te Poortvliet. Beroepen te Eenigenburg de heer M. C. Muller, pred. te Etershem en Schardam, nevens den beroepene stonden op het drietal van Lindonk, candidaat en du Saar te St. Maarten c. a. Op het twaalftal kwamen o. a. voor de hh. Pareau te Anna Paulowna, Schuurman te Petten en Schröder te Oosterland op Wieringen. Men meldt uit Oude Niedorp dd. 16 Oct. Do heer J. Wijs, die Zondag 11. als predikant afscheid van ons nam, heeft 's anderen daags den Kerkeraad onzer gemeente een doopvond overhandigd, tot een blijvend aandenken zijner geestvolle ruim twaalfjarigen werkzaam heid onder ons. Het sierlijke geschenk standaard van bois rustique met zilveren bekken - werd heden, onder dankbare herinnering aan den leeraar en vriend die het ons vereerde, in gebruik genomen. Te Hoorn heeft zich dezer dagen het zonderlinge geval voorgedaan, dat een vader, die de geboorte van zijn kind kwam aangeven bij den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, zich vergist had ten aanzien van het geslacht van het kind. Eerst later, toen zelfs de brieven aan familie en vrienden waren verzonden, kwam het uit, dat men abuis had gehad. De vergissing werd ter secretarie hersteld doch vreemd zagen betrekkingen en vrienden, die brieven hadden ontvangen, op, toen zij in de advertentie der geboorte opmerkten, dat het kind van geslacht veranderd was. Een beeldhouwer, uit Nijmegen afkomstig, is te Amsternam aangehouden als de dief van een tilbury met paard, belioorende aan den heer Ballanché en sedert reeds door den onwettigen bezitter aan een derde verkocht. Gisteren nacht heeft de 2de luit. bij de huzaren, de heer P. zich te Haarlem door een pistoolschot van het leven beroofd. Dr. Nassau spreekt in zijn dezer dagen in het licht gegeven werkje: //Opmerkingen, beschouwingen en wenken," dit oordeel uit over het veelvuldig gebruik van vreemde woorden. i/Jonge menschen doen door dit gebruik een poging om op de. hoogte te komen van hetgeen zij voor beschaving houden. Laten ze toch bedenken, dat die kinderachtige gewoonte van opzettelijk vreemde woorden te gebruiken «cAy «beschaving is. Erger dan schijnbeschaving het is naar de eigene opvatting en van het standpunt der algemeene denkwijze van den dag, een zedelijk landverraad immers verzekert men ons: «wij zullen niet bij een groot rijk ingelijfd worden, want wij hebben eene eigene taal. Als dan onze taal het plechtanker is van ons volksbestaan, wat is het dan anders, dan een zedelijk landverraad, dien steun te verzwakken, gaandeweg te vernietigen. Zijn die vreemde woorden eene wezenlijke behoefte, omdat de armoede van eigene taal niet toelaat zich anders naauwkeurig uittedrukken, dan is het bewijs geleverd, dat het Hollandsch eigenlijk op den naam van taal geen aanspraak heeft; het is dan een soort van plat, gelijk plat- Amsterdamsch of Drenlsch, Boerenfriesch en andere plaatse lijke spreektalen. Kapt dan dat plechtanker; in plaats van behoud en steun te geven, weerhoudt het de vaart der beschaving. Naarmate de jagt op vreemde woorden meer eene land plaag is geworden, eene soort van besmettelijke ziekte, van de armzalige schijnbeschaving der hoogere kringen, in hunne geestelijke armoede uitgegaan, naar die mate moet de zelfstandige volksonderwijzer bedaard, zonder ophef, zonder schoolmeesterachtigheid, er tegen waken en eene dwaasheid helpen bestrijden, die men bespotten moest, zoo ze niet te verderfelijk ware, om alleen door spotbestreden te worden.' Een plat prozaïsche uitroep bedierf dezer dagen een der treffendste oogenblikken van Fraul. Wolter, als Emilia Galotti, in het Weener Burgtheater. Terwijl het publiek met ingehouden adem de kunstenares volgde, en men een speld kon hooren vallen, riep plotseling een barsche, toornige stem: //Deur digt!" en wel juist toen Emilia met het diepst gevoel de woorden uitsprak: wie in sommige oogenblikken het verstand niet verliest" Het vierde bedrijf was er totaal mede bedorven. Dezer dagen is in 107jarigen ouderdom gestorven de adjudant van den bekenden Zwitserschen vrijheidsheld Andreas Höfer te Thorwald. Toen hij na Zwitserland's bevrijding tot belooning voor zijne diensten in den adelstand verheven werd, wees hij deze eer van de hand. De eer om aan het hoofd der schutters te staan en zijne 23 eere- teekenen, stelde hij op hooger prijs. Het district Swansea in Sonth-Wales is geheel ver vuld van de volgende gebeurtenis. De eigenaar van uitgestrekte goederen in Swansea-vallei bemerkte, wat de geheele buurt reeds lang geweten had, dat namelijk de verwijdering van zijn koetsier om bijzondere redenen noodig was. Dit deed hij dus en begaf zich, zijne echtgenoote achterlatende, naar Londen. Eenige dagen later werd Zijne vrouw vermist, en bleek het dat zij den gewezen koetsier over zijn ontslag was gaan troosten. De jongste der drie dochters uit dit ongelukkig gezin, een beeldschoon meisje van negentien jaren, was bij het vernemen van de ontvlug- ting harer moeder zoo hevig ontsteld, dat zij weinige uren later den geest gaf. In de derde aflevering der //Papiers et Correspon- dance de la familie imperiale" vindt men een opgave van hetgeen de geboorte en doop van den keizerlijken Prins heeft gekost. Het totaal bedraagt 898,000 francs. De volgende posten vindt men onder deze som vermeldt Gratificatie aan de doctors francs 62,000 Gratificatie aan de vroedvrouw 6,000 Luijermandu 100,000 Tweede Kamer. Zitting van Woensdag 19 October. De discussie over de Indische begrooting voor 1871 neemt een aanvang. Door de heeren Bergman, do Casembroot, Nierstrasz, van Sypestein, 's Jacob en Hasselman werden bezwaren tegen de begrooting in het midden gebragt. De heer Moens uitte den wensch naar eene afzonderlijke wet tot oplossing van de kwestie ter vaste bijdrage. De heer van Naamen vroeg nadere inlichtingen. Zitting vun Donderdag 20 Oct. De discussie over de Indische begrooting wordt voortgezet. De heer Mirandolle oppert verscheidene bedenkingen tegen het regerings-beleid van den minister van koloniën, welke laatste herhaaldelijk het woord voert ter beantwoording van de verschillende sprekers. Voor dat de algemeene beraadslagingen gesloten werden, waren nog onderscheidene leden en de minister van Financiën aan het woord. Vervolgens ving de behandeling aan van Hoofdstuk II (uitgaven in Nederlandsch Indie), die echter in deze zitting nog niet einde werd gebragt. Zitting van Vrijdag 21 October. De discussie over de Indische begrooting is voortgezet. Een amendement van den heer Lenting is met 34 tegen 33 stemmen aangenomen. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. l)e kapt.-luit. ter zee A. N. L. Koops, dienende als 1ste officier op het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, wordt met den laatsten Oct. op non-activiteit gesteld, en met 1 Nov. a. s. vervangen door den kapt.-luit. ter zee J. H. P. E. Kniphorst. De kapt.-luit. ter zee J. A. H. Hugenholtz, wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van het bevel over den monitor de Krokodil en op non-activiteit gesteld, en dat bevel wordt met den 1 November a. s. opgedragen aan den luit. ter zee 1ste kl. W. J. Scholten van Aschat. F r a n k r ij k. Onder de stukken der Tuileriën is ook een dépêche gevonden van kapitein Samuel, aan den minister van Oorlog te Parijs. Zij draagt de dagteekening Forbach, 9 April 1868 en behelst eene vermelding dat generaal Moltke, de grenzen van Frankrijk bezoekt en de stellingen bestudeert. Garibaldi heeft de volgende dagorde aan de vrij willigers uitgevaardigd: «/Vrijwilligers en scherpschutters! Ik beb het bevel der korpsen op mij genomen, die voor de natibnale verdediging georganiseerd zijn. Pruissen weet nu, dat het voortaan ook met het gewapende volk zal af te rekenen hebben. Ik zal geene lange rede tot u rigten. Ik geef u instructiën, die u ten regel zullen zijn bij uwe operatiën tegen den invaller en vijand der republiek. Ik reken op u, gij kunt op mij rekenen. Leve de republiek! Garibaldi.» Het paleis van St. Cloud, dat nu afgebrand is, was sedert 300 jaren in de Fransehe geschiedenis bekend. Daar werd in 1589 Hendrik III door den Dominikaner monnik Jacques Clément vermoord. In 1658 kocht Lodewijk XIV het slot en schonk het aan zijn broeder, den Hertog van Orleans, die het zeer verfraaide. Lodewijk XVI kocht het van de familie Orleans terug voor Maria Antoinette, die er gaarne vertoefde. Na de revolutie werd het nationaal eigendom en daar vergaderde de Raad der vijfhonderd, dien Napoleon op den beroemden 18 Brumaire uiteenjoeg. Napoleon I had altijd een voorliefde voor St. Cloud. Daar onderteekende Karei X de ordonnantiën die hem zijn troon kostten en vandaar trok Napoleon III ten strijde tegen Duitschland. Engeland. - Eindelijk, zegt de Daily Telegraph, worden de Span jaarden gezegd een Koning te hebben gevonden. De tijd zal leeren, of we ditmaal nu eens met een feit, dan alweder met eene illusie te doen hebben. Doch, hoe ook de nieuwe candidatuur afloope zij zal toch zeker niet tot zulke jammeren aanleiding geven als die van Leopold von Hohen- zollern. Inderdaad Spanje had een slechter keus kunnen doen. Prins Amadeus, tweede zoon van Victor Eminanuel, heet een jongmensch van geest en energie te wezenen in do openbare meening staat hij beter aangeschreven, dan de meeste overige leden van het Huis van Savoije. Het éénig redelijk bezwaar tegen zijn verheffing op den troon van Spanje, zou kunnen worden aangevoerd door het Italiaansche volk. Immers: na de kinderen van Prins Humbert, is Amadeus de naaste erfgenaam voor de kroon. Het zou dus kunnen gebeuren indien ongelukkiglijk de regte linie eens uitstierf dat Italië kwam te vervallen aan den Koning van Spanje. Intusschen, tegen zulk een eventualiteit kunnen bijtijds voorzorgen genomen worden. Men zou namelijk den Prins dezelfde verpligting kunnen opleggen als indertijd aan den aartshertog Maximiliaan, die, alvorens hij de kroon van Mexico aanvaardde, schriftelijk van alle aanspraken op de Oostenrijksche monarchie heeft moeten afstand doen. De Daily News verzekert, dat de kapitulatie van het te Metz ingesloten leger op handen is. De regen derlaatste dagen is voor de troepen te velde, die duizenden en duizenden onzer natuurgenooten, het verschil tusschen gezondheid en ziekte, welligt doodelijke ziekte. En als men dan zegt Daily News opmerkt op hoevele punten de oorlog gevoerd wordt, kan men niet anders dan pijnlijk aangedaan worden door de diepe ellende waarin myriaden van mannen, vrouwen en kinderen gestort zullen worden, slagtoffere evenmin verantwoordelijk voor den oorlog als wij die dit schrijven. Niet de duizenden echter die in het veld zijn, zijn het meest te beklagen; veel erger nog is het lot van hen die omkomen door dien betrekking en loon en voedsel en huis hun plotseling en voor altijd ontnomen zijn en weldra zal een noodkreet opgaan in geheel Europa, om het lot dier beklagenswaardigen te verligten. Men vindt nu reeds vrouwen en kinderen van gebrek bezweken aan den weg liggen en daaronder die, nog voor weinige weken in eigen huis aan eigen haard gezeten, geen denkbeeld van ontbering hadden. Eene oproeping in genoemd blad stelde den heer Bullock in staat met 36,000 naar Sédan en omstreken te ver trekken om de dorpelingen bij te staan. De Daily News meldt in een telegram uit Berlijn, dd. 19 dezer: //Bismarck is tegen een algemeen bombardement van Parijs; de digstbij liggende forten zullen genomen worden; de stad moet uithongeren.» Duitschlaud. Volgens de Staats-Anzeiger bevinden zich thans 3577 officieren en 123,700 soldaten als Fransehe krijgsgevangenen in Duitschland. LAAT8TK BKHMxTKA. Londen, 21 Oct. De stoomboot Cambria (een der prachtigste en nieuwste stoombooten van de Hamburg- American Line,) is op de kust van Derby verongelukt, 172 personen hebben het leven verloren. Londen, 21 Oct. Het Journal de Versailles zegt, dat het' bezoek van generaal Boyer ten doel heeft over de kapitulatie van Metz te onderhandelen. De Franschen werpen houwitsers op Meudon. Daily News meldt als gerucht dat Boyer gisteren naar Metz is teruggekeerd om aan Bazaine de voorwaarden van kapitulatie te onderwerpen. Worden zij binnen vijf dagen niet aangenomen, dan zullen de onderhandelingen difinitief afgebroken zijn. Al het belegeringsgeschut, noodig om de forten te bom barderen, is voor Parijs aangekomen. Berlijn, 20 Oct. Officieel berigt uit Versailles van gisteren.) De 22ste divisie van het leger van den Kroonprins heeft gisteren (Dingsdag) den ongeveer 4000 man sterken vijand bij Chateaudun (Eure en Loire) aangegrepen, hem verslagen en de gebarricadeerde stad stormenderhand ingenomen. Wij hebben vele krijgsgevangenen gemaakt en weinig verliezen geleden. Berlijn, 21 Oct, Versailles 20 Oct. (Off.). In den nacht van 19 op 20 dezer heeft de vijand voor Parijs door eene hevige kannonnade uit de forten, en herhaalde vooruitmarschen van infanterie, de Pruissische voorposten in den omtrek van Chevilly verrast. Aan onze zijde zijn geene verliezen. Den 17den dezer heeft een detache ment van het Maasleger, Montdidier bezet, waarbij 4 officieren en 178 mobile garden gevangen werden genomen. Den llden dezer werd het étappekommandement te Stenay door een uitval van de bezetting van Montmédy weg gevoerd. Tours, 20 öct. Het hier ontvangen nummer van het Journal Officiel van den 18den behelst het antwoord van den minister Jules Favre op de circulaire van graaf Bismarck betreffende het onderhoud te Ferriéres. De heer Favre zegt o. a. het volgende: ,/Het is goed, dat Frankrijk wete, tot hoe ver de eerzucht van Pruissen gaat. Zij bepaalt zich niet tot de verovering van twee onzer provinciën; zij streeft koelbloedig naar onze geheele vernietiging. Frankrijk moet zich geene illusie vormen; het geldt voor Frankrijkte zijn of niet te zijn. Door een vrede ten koste van drie departementen voortcstellen, stelde men Frankrijk voor, zich te onteeren. Het heeft dat voorstel verworpen. Men wil het straffen door den dood. Dit is de stand der zaken. Ik geef de voorkeur aan onze rampen en gevaren boven de onbuigzame en wreede eerzucht van onzen vijand. Mogt Frankrijk overwonnen worden, dan zou het nog zoo groot in het ongelukx blijven, dat het een voorwerp van bewondering en sympathie voor de geheele wereld zou uitmaken. Frankrijk had misschien behoefte aan eene zware beproeving; het zal er herboren uit te voorschijn treden.»

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2