Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, ■273ste STAATS-LOTER1J. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. ADVERTENTI den ingang van Longh Foyle. Het begon onmiddellijk te zinkenequipage en passagiers snelden naar het dek en werden in vier booten van het schip afgelaten. De eenige van allen, die behouden bleef, om van de vreeselijke ramp verslag te kunnen geven, was zekere John M'Gartland, een passagier, die met vijftien lotgenooten in een van de booten kwam en, na de andere dadelijk uit het gezigt te hebben verloren, de eenige was, die er het leven afbragt, toen de boot door de holle zee werd omgeslagen. Hij was in het want verward geraakt en daardoor behoed voor het verzinken in de diepte; toen 't hem gelukt was weder in de boot te klimmen, vond hij daar nog een lotgenoot uit gestrekt liggen, eene jonge vrouw in zwarte zijde gekleed, maar, helaas! reeds een lijk. Na eenige uren op de baren te zijn rondgevoerd, werd hij door de Enterprise ontdekt en opgenomen, en kwam Donderdag avond te Derry aan. Duitschland. Onder het opschrift //Garibaldi als franc-tireur» wordt in de Köllnische-Zeitung door dr. Wachenhusen de vraag gesteld//Als wat zullen wij Garibaldi behandelen, indien hij den onzen in handen valt?' De schrijver brengt zelfs in herinnering, dat die vraag ook in 1859 door de Öosten- rijksche officieren gesteld werd, toen de generaal Urban tegen Garibaldi was opgetrokken, en dat men het er nog niet over eens geworden was, of Garibaldi als vrijbuiter opgehangen, dan wel als een krijgsgevangen Italiaanschen generaal met alle achting behandeld moest worden, toen Garibaldi den Oostenrijkschen generaal reeds verslagen had en alzoo het spreekwoord op nieuw bevestigd was: //dat men niemand moet ophangen, voordat men hem gegrepen heeft." Intusschen zegt de genoemde schrijver, naar aanleiding van de door hem gestelde vraag, het volgende: /Tot generaal der vrijscharen in de Vogesen benoemd, is Garibaldi niets meer dan een franc-tireur, zoo als allen, die hij zal aanvoeren, en onze voormalige bondgenoot heeft derhalve regt op dezelfde behandeling, die de overige franc-tireurs van onze zijde ondervinden. Mogt derhalve Garibaldi met zijn podagra aan onze lanciers niet snel genoeg kunnen ontkomen; mogten deze hem in handen krijgen en dood schieten, dan zou geheel Frankrijk, en later de wereldge schiedenis, een hevigen kreet doen opgaan, dat men den beroemden partijganger zoo snood het levenslicht had uit- gebluschttoch zouden wij slechts naar krijgsgebruik ge handeld hebben. De persoon doet niets ter zake. Onze illustre bondgenoot van 1866 is zijn leven lang niets dan een franc-tireur geweest; zijn waken en droomen is de republiek, Konings- en priestermoordHet zij verre van mij, hem zijne lauweren te willen ontnemende achting der wereld voor zijn regtschapen eu eerwaardig karakter heeft evenwel in den grond der zaak meer voor zijn roem gedaan dan zijne eigene militaire verdiensten, die, wel beschouwd, altijd tamelijk onbeduidend zijn geweest.» Dr. Wachenhusen vergelijkt Garibaldi met een ouden comediant, die er niet toe besluiten kan, het tooneel te verlaten, en zegt ten slotte: vin Frankrijk zal het hem gaan als een schouwspeler, die op een klein tooneel grooten roem verwerven kon, maar op een grooter fiasco moet maken. Ik wilde om zijnentwil, dat de goede man te huis gebleven was.» Op de Beijersche verlieslijsten was ook de dood van den soldaat Teufele gemeld. Zijn bedroefde vader, de burgemeester van Rechtis, in het arrondissement Kempen, liet den 25sten September een godsdienstige plegtigheid ter nagedachtenis van den gesneuvelde vieren, die, naar de gewoonten van het land met een plegtigen begrafenis maaltijd eindigde. Onder den maaltijd echter ging, tot ontzetting van burgemeester en gasten, de deur open en verschijnt de doodgewaande in levenden lijve. Groot was echter ook aller vreugde, en met genoegen hoorden zij den wedergevondene verhalen, hoe hij in den slag van Sédan met anderen in eene diepe steengroeve was gedrongen, daar zware wonden bekomen had en van zijn regiment was afgesneden, zoodat hij later als gesneuvelde opgegeven. Teufele bereikte echter werd daar, na verpleegd te daar hij niet meer geschikt begrafenismaaltijd kreeg nu karakter. Dr. M. Cohn, onder den naam van A. Mels als correspondent van de Times bekend, die als Duitsche schrijver ook naam heeft gemaakt en in Daheim belang rijke artikelen schreef, heeft eene audiëntie bij Napoleon op Wilhelmshöhe gehad. Hij verhaalt, dat het, bij den ex- Keizer toegelaten, zijn aandacht trok een portret van de Keizerin, een van den Prins, een photograhie van een rijk versierd crusifix en ook een bijbel te zien. De Keizer is zijn 63ste jaar ingetreden, en op nieuw bleek hem, dat men zich nooit genoeg in acht kan nemen voor vlugtige indrukken. Zelden had hij iemand gezien die beter geconserveerd scheen. Iedereen zou den Keizer voor tien jaar jonger aanzien. Zijn gelaatskleur is ligtbruin, zijn voorhoofd, bijna nog zonder rimpels, is blank. Er lag niets van de vroegere apathie op het gelaat en van al het marasmus senillis, waarvan men zooveel gelezen heeft, vond dr. C. geen enkel spoor. Of zij, die zooveel van den gebroken man en van zijn doffen blik hebben verteld, hun verbeeldingskracht hebben laten werken, of dat het ongeluk hem nieuwe kracht heeft verleend, laat dr. C. in het midden. Van Straatsburg moest hij den Keizer veel vertellen, die telkens riep: ongelukkige stad. Napoleon vroeg, toen de wensch geuit werd, dat er bij den vrede eene opregte verzoening mogt plaats grijpen tusschen de beide volkeren, of die verzoening na de aanhechting van twee Fransche provinciën door Duitschland mogelijk was. Dr. C. antwoordde, dat de oorlog die wending had genomen en de publieke openie in Duitschland zoo eenstemmig was op het punt van de annexatie, dat de Pruissische regering, ook indien zij anders wilde, niet meer anders zou kunnen handelen; de Keizer veranderde daarop van gesprek. Bij de bespreking van de ondankbaarheid van Frankrijk was een ambulance en zijn, naar huis gezonden, was voor de dienst. De natuurlijk een feestelijker voor hetgeen de Keizer gedaan had, bewoog geen spier des Keizers gelaat. Hij lachte evenwel, toen dr. C. hem vertelde, dat Thiers Keizer Alexander had gezegd, dat er in Frankrijk geen Bonapartistische partij meer bestond. //De heer Thiers heeft volkomen gelijk, verklaarde hij, er heeft nooit een Bonapartistische partij in Frankrijk bestaan, het heele volk is Bonapartistisch. Al de andere partijen bestaan uit generaals zonder leger.» De Keizer gaf nog ten stelligste te kennen, dat generaal Trochu den 4den Sept. op zijn zachtst genomen oneerlijk spel had gespeeld. Tot het laatste oogenblik had hij de Keizerin verzekerd, dat een omwenteling onmogelijk was, dat er niet de minste vrees bestond. Trouwens met een paar honderd man had hij alles kunnen vermijden. Gedurende het geheele onder houd uitte de Keizer geen enkele klagt, geen bitter woord. Prins Frederik Karei heeft ongeveer 500 ijzeren kagchels besteld, ten einde die te doen opslaan in de kwartieren van het legerkorps rondom Metz. LAATSTE BtiltKiTKV. Aan de heden gehouden verkiezing voor een lid der Tweede Kamer hebben in deze gemeente 192 kiezers deelgenomen. Het aantal ingeleverde stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad bedraagt 225. De uitslag van eerstgemelde verkiezing wordt eerst a. s. Vrijdag, die van de laatste morgen voormiddag opgemaakt. Luxemburg, 20 Oct. Prins Hendrik der Nederlanden is gisteren alhier aangekomen en is allerwege met veel geestdrift ontvangen. Als manifestatie ten gunste van de onzijdigheid en onafhankelijkheid van het Groothertogdom is den Prins een adres overhandigd, onderteekend door 26 vereenigingen en den gemeenteraad der hoofdstad. De Prins heeft verzekerd, vertrouwen te blijven stellen in de mogendheden, die het Londensche tractaat onderteekend hebben. De geestdrift in de stad was onbeschrijfelijk; zij was een protest tegen de taal van sommige couranten en tegen de geruchten van Luxemburgs toetreding tot hot Noordduitsch-Verbond of zijne annexatie aan Pruissen. Brussel, 22 Oct (Part. tel.) De Indépendance behelst eene mededeeling uit Londen, waarin wordt gezegd dat er directe onderhandelingen hebben plaats gehad tusschen graaf von Bismarck, Trochu en Bazaine. Men stond op het punt die voorwaarden te teekenen, toen von Bismarck eischte: dat het Duitsche leger, als eene conditio sina qua non, Parijs zou binnenrukken. Brussel, 24 Oct. Naar men stellig verzekert, heeft Frankrijk met een Engelsch huis een leening van 250 millioen gesloten, tegen den koers van uitgifte a 85, ren tende 6 pCt. en aflosbaar in 34 jaren. Londen, 22 Oct. De Times bevat een telegram uit Berlijn, meldendedat Pruissen zich onlangs bereid heeft verklaard een wapenstilstand toe te staan, mits Frankrijk er in toestemt in beginsel te berusten in het doen van afstand van grondgebied. Pruissen stelt zich niet tevreden met de ontmanteling der vestingen in den Elzas en Lotharingen. Berlijn, 22 Oct. (Of. berigt uit Versailles, van gisteren namiddag 1 uur.) .Een met belangrijke strijdkrachten (waaronder 40 stukken veldgeschut) door de Franschen uit Mont-Valérien ondernomen uitval is door afdeelingen van het 9de en het 10 legercorps en van het 1ste regiment der garde landweer, ondersteund door artillerievuur van het 4de corps van den regteroever der Seine, onder de oogen des Konings, teruggeslagen. Tot dus ver zijn 100 krijgsgevangenen en 2 kanonnen in onze handen gevallen. Het aan onze zijde geleden verlies is betrekkelijk gering. Berlijn, 24 Oct. De Norddeutsche-Zeitung, handelende over de mededeeling van Warrens-Correspondenz, welke hier een slechten indruk gemaakt heeft, stelt hen, die eene inmenging van vreemde mogendheden duchten, gerust. //De Koning, de ministers en de veldheeren kennen (zegt het blad) de juiste waarde van het vergoten bloed en van de inspanningen des legers en des lands.» Stuttgart, 24 Oct. (Officieel berigt uit Versailles van gisteren). Eergisteren (Vrijdag) hebben 3 Fransche bataiilons met artillerie en mitrailleuses, na de Marne bij Joinville te zijn overgetrokken, een aanval gedaan op de Wurtem- bergsche voorposten bij Champagny. Zij zijn door het 2de bataillon jagers en afdeelingen van het 7de regiment terug geslagen. Wij hebben 5 gesneuvelden en 30 gekwetsten verloren; daaronder waren geene officieren. Weenen, 22 Oct. Warrens Corresp. meldt als authen- thiek, dat Engeland op officiële wijze de oorlogvoerende partijen dringend een wapenstilstand heeft aangeraden, onder opmerking dat deze, na bijeenroeping eener Fransche Nationale Vergadering, binnen korten tijd tot stand gebragt zou kunnen worden. Engeland heeft den wensch te kennen gegeven van in deze poging ondersteund te worden door Oostenrijk, Rusland en Italië. De Oostenrijksch Hongaarsche regering heeft, ter voldoening aan dit verlangen, zich dadelijk op de meest welwillende wijze te Berlijn en Tours ten gunste van een wapenstilstand uitgelaten. Tours, 23 Oct. Engeland heeft Vrijdag hier en te Berlijn voorgesteld, een wapenstilstand te sluiten, en de grondslagen voor nadere onderhandelingen aan de hand gedaan. In dépêches uit Weenen, Londen en Brussel wordt de hoop te kennen gegeven, dat die onderhandelingen tot een gunstig resultaat zullen leiden. Rheims, 21 Oct. In Soissons zijn krijgsgevangen gemaakt 99 officieren en 4633 man, en buitgemaakt 128 kanonnen, 70,000 granaten, 3000 centenaars kruid en eene krijgskas inhoudende 92,000 framjs. Versailles, 21 Oct. (Telegram van den Koning aan de Koningin.) //Ik kom zoo even van een klein gevecht bij Malmaison terug. Twaalf bataiilons hebben met 40 kanonnen uit Mont-Valériën een uitval gedaan; zij zijn na een gevecht van drie uren teruggeslagen. Wij hebben het gevecht van het viaduct bij Marly gadegeslagen. Geheel Versailles was in opschudding. Florence, 22 Oct. In onderscheidene kerken is een schrijven van den Paus aangeplakt, waarin gezegd wordt, dat, aangezien de overweldiging aan den Paus en aan het Concilie de noodige vrijheid heeft ontnomen, de Paus de zittingen van het Concilie schorst en het, in afwachting van een meer geschikten tijd, doet uiteengaan. Florence, 22 Oct. De Movimente deelt een brief mede, waaruit blijkt, dat Garibaldi eenige caders in de Vogezen heeft gevormd. De drie eerste brigades zijn reeds geconstitueerd. Het eerste staat onder bevel van generaal Bossak en is zaamgesteld uit een regiment mobile garden en een bataillon francs-tireurs, vele Spanjaarden en Engelschen. Het tweede wordt aangevoerd door kolonel Marie en bestaat bijna geheel uit Franschen. Het derde staat onder het commando van Menotti Garibaldi en is gevormd uit een regiment Fransche mobile garden en twee bataiilons Italiaansche troepen. Aan elke brigade is een compagnie van de genie toegevoegd. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 October. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 Anna Digna. A.H.Zwaneveld. Batavia. 12 Jan&Antoou.A.P.Scherpbier. BuenosAyres. 15 Julius. K. Wijtsma. Suriname. 18 Batavia. J. J. Lackrooy. Macassar. 21 Ymniden. F. Zeilstra. Batavia. 22 n AlbertHomanC.K.Scholten. BuenosAyres. 22 Anna. H. B. Kuiper. Messina. 24 ii AlbrechtFrederik. W. Bakker Hz. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 22 Oct. Eos. A. Ostman. van Vliet Co. Taganrog. 23 ii Telanak. J. B. Lusink. Duinker&Goedk. Batavia. 23 lloctorO.J.Broch. A. Usterud. van Vliet Co. Taganrog. 24 Affiance. M. Hills. Duinker&Goedk. Nicolaïff. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Sandviken, J. Hansen. Neuland. Hout. Amons Co. Tjilingsie. T. L. Jaarsma. Sundswall. vanStrijen&Co. Mercnr. C. Zeruichow. Borgo. P. Haagsma. Wilhelmina. G. N. Buil. Onskuldsvik. Amons Co. Hedevig. H.C.Torgensen.Sundswall. (Landskeet). October. J Uren. 1 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh 1 procent. Toestand van de zee. Stand. 1 Afw. Stand. Afw. 23 12 z. 15k. 739.46Ll9.80 10.0 - 2.2 0.96 Holwater 24 12 zzw. 18» 734.10-25.20 11.0 - 1.0 0.87 25 8 wtz. 17/, 744.80-14.45 10.3 f 0.6 0.81 u 25 12 12// 746.62-12.63 10.9 - 0.8 0.76 u Weersgesteldheid: 23 Oct. 12 n. Digtbetrokken, regen en wind. 24 Oct. 12 u. Digtbewolkt, wind- en regenbuijen. 25 Oct. 8 u. Onstuimig, zwaarbew., windbuijig. 25 Oct. 12 u. Zwaarbewolkt, winderig, buijig. V IJ F D E K L A S H Prijzen vu:i 100 en daarboven. zeventiende lijst No. 9285 prijs 1000 en premie f 30.000; No. 918 premie 3000; No. 434 prijs 100. Kaas. 254 stap.Kleine f 26 a 31,50. 5 stap.Middelb. f 37,50pcr50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,35, hoogste prijs f 1,45 per K.G. 279 Runderen. 34 Paarden. Veulens. 72 Vette Kalveren, 80 a 110 Cts. per K. G., handel levendig. 40 Nuchtere dito, f 8 a 20 per stuk, stug. 86 Vette Varkens 45 a 56 Cts'. per K.G. matig. 18 Magere Varkens f 12 a 14, handel stug. 385 Biggen f 4,a 6,handel stug. 1283 Schapen en Lammeren. 316 Ganzen f 2,50 a 3,Zwanen f -,a -,per stuk. 653 H.L. Appelenfl,a2,en TöH.L.Perenfl,a 5,p.H.L. Kip-Eijeren f4,50, Eend-Eijeren f-,Kievits-Eijeren f-,per 100. ^QO'aOQOQOQOaOQOQOGOOaOGOQOQOQOGOJOaOQO^fcg f' VIJF'EN-TWINTIGJARIGE ECHTVEREENIGING j, 3) ui M. H. VAN HENGELAAR Ji EN J. H. VAN HENGELAAR, c! Kamps. Nieuwediep, 26 October 1870. Hunne dankbare Kinderen. SCOOOOOOOOOtXiOOOOOOQOOOOOOOOCCiOOOOOOOOaft Ondertrouwd: JAN JANS DE BOER en NEELTJE SPANJER. Helder, 22 October 1870.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3