Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. INGEZONDEN. Brief van Pepermeijer. Het afschuwelijke «baby farming", het engeltjes maken, schijnt in Londen diepen wortel te hebben geschoten. In de voorstad Peckham is de politie op het spoor gekomen van eene instelling, gelijk aan die van Margaret Waters, die onlangs met den koorde werd gestraft, omdat zij ettelijke kinderen tegen eene kleine vergoeding had opgenomen, die voor het meerendeel gewelddadig om het leven werden gebragt. Dr. Mapothex heeft voor den zoölogischen tuin te Dublin medegebragt uit de Mammouth-Caves in Kentucky 4 zoogenaamde oogenlooze visschen. Zij zijn in volkomen welstand aangekomen en niet alleen merkwaardig door het geheel gemis van gezigtsorgaan, maar tevens in het water volkomen kleurloos en doorschijnend. Daitschland, Na een bezoek aan de Parijsche wereldtentoonstelling, heeft de Koning van Pruissen het volgende telegram naar Parijs afgezonden: Babelsberg, 15 Julij 1867, 8 u. 50 m. Aan Z. M. den Keizer der Franechen te Parijs. „Op 't oogenblik dat ik naar mijne haardstede terugkeer, haast ik mij met al mijn hart Uwe Majesteit, zoomede de Keizerin dank te zeggen voor het meer dan aangename en vriendelijke onthaal, dat mij van de zijde van Uwe Majesteiten ten deel viel gedurende mijn, in zoovele opzigten gedenk waardig verblijf te Parijs. Terwijl ik de opregtste wenschen koester voor het geluk van Uwe Majesteiten en voor Frankrijk, blijf ik, van Uwe Majesteiten de goede broeder en vriend, Wilhelm.* Eenige dagen vroeger had de volgende wisseling van dépêches plaats gehad. Aan de Pruissische ambassade te Parijs. Berlijn, 6 Mei 1867, 9 u. 25 m. 's avonds. „De heer von Werther berigt uit Weenen, dat zelfs de Fransche ambassadeur magtiging geeft tot voortdurende aankoopen van paarden in Hongarije voor rekening van Frankrijk. Bismarck." Aan den heer Benedetti, te Berlijn. Parijs, 7 Mei 1867, 12 u. 40 m. 's nachts. „De militaire maatregelen van allerlei aard worden door het Pruissisch Gouvernement op groote schaal voortgezet het doet ook van alle kanten paarden opkoopen in Hongarije, Polen en zelfs in Ierland. Wij willen er geene ongunstige gevolgtrekkingen uit afleidenmaar ik meen het te moeten doen weten te Uwer persoonlijke inlichting. Lavalette." Deze dépêches komen voor in de verzameling geheim-, stukken van de Tuileriën. Men voorziet op veelomvattende wijze in de behoeften van de Pruissische soldaten, maar de snuivers schijnt mra totaal vergeten te hebben. Erbarmelijke klagten word»» dan ook aangeheven door die ongelukkige neuzenbezitters. Sigaren en tabak worden in overvloed gezonden, maar geen spoor van snuif en toch mist de landwehrman, die er reeds in vredestijd eene onoverwinnelijke behoefte aan heeft, niets minder gaarne dan zijn snuifje. Naar men weet, was de oude Frits een geweldige snuiverhij vond het veel gemakke lijker uit zijne vestzakken te snuiven dan er een doos op na te houden. In kritieke oogenblikken nam hij een twaalftal prises achter elkaêr. Ook Napoleon I snoof dapperhij liet zich gewoonlijk door zijne generaals presen teren, maar stak dan meestal in gedachten den gouden doos in den zak. Van de buitensporige maatregelen, waarmede de Duitschers in den Elzas huishouden, kan men zich een denkbeeld vormen bij het lezen van de volgende verordening, door den Beijerschen majoor Sclieidlin tot de ingezetenen van de rondom Weissenburg liggende plaatsen gerigt: /Het publiek wordt verwittigd, overeenkomstig het hooge bevel van den opperbevelhebber van het 3de legercorps, dat verscheidene notabele ingezetenen der stad, te rekenen van dezen dag, iederen trein op de locomotief zullen moeten vergezellen. Deze maatregel wordt dringend geëischt door de schade, welke voortdurend op de spoorlijnen wordt aangerigtde inwoners worden er in kennis mede gesteld, opdat zij ver nemen mogen, dat hunne eigene landgenooten de eerste «lagtoffers zullen worden van het derailleren der spoortreinen. Eene lijst van de aanzienlijkste ingezetenen van het stedelijk arrondissement zal daartoe opgemaakt en ons overhandigd worden. Weissenburg, 21 Oct. 1870." Amerika. Een groote collectie huizen vindt men ten allen tijde in ruime keuze voorhanden in het huizenmagazijn van kolonel Bridges te - Chicago. Ook met het opzetten in den tijd van tien dagen en 12 uren daarenboven voor het meubileeren, belast zich de kolonel binnen den omtrek van 12 Engelsche mijlen. En 't is geen humbug, want nog dezer dagen heeft hij tot aller genoegen in de vermelde tijdsruimte zeven stuks meeting-gebouwen voor de Pres byterianen langs den nieuwen Pacific-spoorweg opgezet, gebouwd zou minder juist zijn uitgedrukt. De oprigting van de huizenfabriek dagteekent van het jaar 1868, in welk jaar ze veel heeft bijgedragen tot stichting van eenige nieuwe steden in de landstreek van Omaha. De huizen worden bij dozijnen afgeleverd en dienovereenkomstig ver zonden bij colli's van 12 deuren, 12 vensters, 12 luiken, enz., enz. LAATSTE BEBI6TEA. Brussel, 26 Oct. Het Journal de Bruxelles bevat een brief, waarin wordt bevestigd, dat, onder medewerking der mogendheden, door Pruissen onderhandelingen met Napoleon worden gevoerd tot herstel van den vrede en van 's Pausen wereldlijke magt. Londen, 26 Oct. Guizot zegt in een schrijven dat Frankrijk van 1866 tot 1870 het Keizerlijk Bewind niet tot den oorlog heeft aangespoord. Het gouvernement achtte den oorlog noodig om de dynastie te bevestigen, maar het wachtte er mede in de hoop dat Pruissen in een afstand van grondgebied zou bewilligen die voldoende was voor de eigenliefde des Keizers. Na het incident Hohenzollern verklaarde de Keizer, die zijn persoonlijke magt vreesde te zullen verliezen, den oorlog aan Pruissen. Het Fransche leger werd overstelpt door ongelukken. Het tegenwoordige Frankrijk verheft zich met onuitputtelijke hulpbronnen toegerust. Eene vreedzame oplossing tot stand te doen komen dat staat in de magt der onzijdige mogendheden. Mogten zij verklaren dat ze de buitensporige eischen van Pruissen niet erkennen, ze zouden zoodoende Europa tot scheidsregter maken in het tweegevecht der volken. De Standard beweert, dat het verlies in het laatste gevecht voor Parijs aan elk der beide zijden 300 a 400 aan gekwetsten en dooden heeft bedragen. Berlijn, 25 Oct. (Off. berigt.) Scblettstadt heeft gisteren gecapituleerd. Wij hebben 2400 krijgsgevangenen gemaakt en er zijn 120 kanonnen in onze handen gevallen. Berlijn, 26 Oct. (Off. berigt uit Versailles van gisteren). De generaal von Werder, heeft den 22sten het uit twee divisien bestaande zoogenaamde oostelijke leger, onder bevel van den generaal Cambriels, dat bij Rioz en Etuez was opgesteld, na een levendig gevecht door de Oignon naar Besanijon teruggeworpen. Aan onze zijn in het gevecht geweest: de brigade van den generaal Degenfeld en troepen van de brigades van Prins Wilhelm en van den generaal Keiler, alsmede twee bataillons van het regiment no. 30. Wij hebben 3 officieren en ongeveer 100 manschappen verloren. De vijand heeft belangrijke verliezen geleden en 2 stafofficieren, 13 officieren en 180 manschappen als krijgsgevangen in onze handen gelaten. De vijand trok in groote wanorde terug. De Beijeren hebben in het den 13den voor Parijs gele verde gevecht verloren: 3 officieren en 57 manschappen gesneuveld, 7 officieren en 255 manschappen gekwetst en 59 manschappen vermist. De Provinzial Correspondenz schrijft ter zake van de pogingen om een wapenstilstand te doen sluiten„Men kan naauwelijks toegeven aan de hoop, dat die pogingen zullen slagen, daar de Fransche bewindslieden nog ver verwijderd zijn van het gezigtspunt, van hetwelk bij alle ernstige onderhandelingen moet worden uitgegaan. Van Duitschlands zijde bestaat er, na de verkregen uitkomsten, geen grond om af te wijken van de eischen, welke in naam van het nationaal belang zijn gesteld. Het dralen met den aanval op Parijs is enkel het gevolg van uit den aard der zaak voortspruitende moeijelijkheden en niet van staatkundige overwegingen. Van onzentwege is alles voor bereid, ten einde ook het laatste bolwerk van Frankrijk te bedwingen. Wat de te Versalies gevoerd wordende onderhandelingen ter zake van het Duitsche vraagstuk aangaat, deze leveren het uitzigt op, dat het aldaar overeengekomene reeds in de tweede helft van November aan den bijeen te roepen Rijksdag zal kunnen worden voorgelegd." De Norddeutsche Zeitung schrijft: „De vele pogingen om door middel van onderhandelingen tot den vrede te geraken, welke bij den kanselier vau het Verbond van republikeinsche, imperialistische en van andere zijden zijn in het werk gesteld, hebben steeds geleid tot het antwoord, dat de eerste voorwaarde is de verkiezing van eene Ver tegenwoordiging der Fransche natie, daar slechts van zoodanige Vertegenwoordiging en van eene door haar ge steunde regering waarborgen voor een vrede verwacht kunnen worden. De kanselier heeft zich, ten einde de bereiking van dit gewenschte doel te bevorderen, bereid verklaard om te bewerken, dat het tot stand komen van zoodanige vertegenwoordiging allezins zal worden gemakkelijk gemaakt. Daarentegen komt het ons onverschillig voor, welken rege ringsvorm het die vergadering zal behagen te bekrachtigen of in te voeren." Weenen, 24 Oct. Uit Tours wordt aan de half officiële Abendpost gemeld, dat de regerings-delegatie aldaar de voorwaarden voor een wapenstilstand in beginsel heeft aan genomen, en dat de heer Thiers, na zich vooraf met de regering te Parijs verstaan te hebben, met graaf von Bis- marek zal onderhandelen. Tours, 25 Oct. Het gouvernement, voorziende dat de leening niet toereikend zal zijn, is voornemens een oorlogs contributie te heffen, op te leggen aan elke gemeente, naar gelang iiarer bevolking. De gegoeden zouden voor de nooddruftigen en minder gegoeden betalen. Florence, 26 Oct. Het is thans zeker, dat de hertog van Aosta, de candidaat van het Spaansche gouvernement (en bijgevolg van de meerderheid der Cortes) is voor den troon van Spanje. Het is insgelijks zeker, dat de hertog de kroon zal aannemen. (Landslceet). -O _o O Uren. Windrigting en Kracht. Barometer mm Thermometer O. Vochtigh il procent. Toestand van de zee. Stand, j Afw. Stand. Afw. 26 12 wzsv. 1.21c. 747.47 -11.72 11.2 - 0.2 0.77 Slechtw. 27 8 wtn. 16 749.66 - 9.48 - 9.7 - 0.5 0.78 Hol in zee 27 12 wtz. 11 749.88 - 9.26 11.0 t 0.2 0.75 Golvend. Weersgesteldheid: 26 Oct. 12 u. Bewolkt, goedweer. 27 Oct. 8 u. Zwaar- en losbewolkt, winderig. 27 Oct. 12 u. Losbewolkt, winderig. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Ootober. Amalia. H. Bakker. Suriname. 5 ii Anna Digna. A.H.Zwaneveld. Batavia. ii Jan&Antoon.A.P.Scherpbier. BuenosAyres. i, .Tulius. K. Wijtsma. Suriname. Batavia. J. J. Lackrooy. Macassar. ii 1'muiden. F. Zeilstra. Batavia. AlbertHomanC.K.Scholten. BuenosAyres. Anna. H. R. Kuiper. Messina. AlbrechtFrederik. W. Bakker Hz. Suriname. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 27 Oct. Santa Rosa. J. de Waard. ZurMühlen&Co. Caraijao. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. O. Gulliehsen. Hernosand. Hout. Amons en Co. E. Pettersen. Sundswall. P. Haagsma. E. Ohristoffersen. Petersburg. Rogge, van Vliet Co. Schip. Norge. Christiane. Baadsvig. 275 4 Paarden 1 Ezel Stieren Ossen Gelde-Koeijen Kalf-Koeijen Vaarzen Gras-Kalveren Nueht.Kalveren VetteRammen MagereSchapen Vette Schapen Lammeren f 25 al 00 - 30 a - 60 a 80 - 80 a265 -180 a225 - 70 allO - 20 a 45 - 10 a 16 - 30 a 70 - 18 a 24 - 22 a 34 7 Bokk. enGeiten f 1-ja 5 32 MagereVarkens- lOJa 24 76 Biggen 25 Konijnen 50 Kippen 30 Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. 5 c. 15 a 60 - 30 al20 - 40 a - 20 a -100 a - 30 a 70 30 40 Kip-Ëijeren per 100 -375 a425 Eend-Eijeren a Kruidenier op de Laat te Alkmaar. Mijnheer de Redacteur! 't Is bijna een jaar geleden sedert ik u het laatste schreef. In dien tusschentijd heb ik mij weinig met de politiek bemoeid. Maar sedert den oorlog gaan de zaken slap en heb ik, ongelukkig genoeg, weer een overvloed van tijd om mijne gedachten over de staatkunde te laten gaan. Mijn vrouw wilde liever, dat ik mijn mond maar hield, want sedert mijn neef Abram, UEd. hebt hem misschien wel gekend, hij was mank en president van de politieke club,/de antirevolutionair-ultramóntaansch-conservative Oranjeboom" als koloniaal naar de Oost is gegaan, is zij nergens banger voor dan voor „politiek." Die is voor haar, wat de weerwolf is voor mijn jongste dochtertje. Toch is zij het nu met mij eens, dat ik u thans weer eens moet schrijven, want ik ben zoo verslagen en verbaasd over hetgeen er in de laatste dagen gebeurd is, dat ik alles verkeerd aanvat en niet meer weet wat ik moet denken. Allerlei vergissingen heb ik reeds begaan. Aan de redactie van de Nieuwe Alkmaarsche Courant heb ik een zak met zout te huis gezonden, terwijl bij mij een nieuwe hoeveelheid stroop was besteld, daar de redactie voor de laatste hoofdartikelen haren geheelen vooiraad had verbruikt, en aan een mager lid der redactie, die voetzoekers en klapcigaren had besteld voor knaleffecten, heb ik een potje vleesch-extract toegezonden. Nu denkt mijne vrouw, dat ik niet weer in mijn gewone gedoe kom, voor dat iemand mij helder zal hebben doen inzien, wat ik thans nog niet begrijp. En dus, mijnheer de Redacteur! help eens een handje, en geef Pepermeijer aan zich zelf terug! Ik zal maar geen oude koeijen uit de slo.ot halen en vragen of de kiezers in het hoofdkiesdistrict Alkmaar soms ook Elzassers zijn, die door de groote heeren aan elkander worden overgedaan. Ik voor mij heb er mij wel wat aan geërgerd, dat „onze afgevaardigde" een beleefd schrijven rigt aan onzen <?£-afgevaardigde", of hij soms weer lust heeft in den Haag te komen, als wanneer wij kiezers niets zouden te doen hebben, dan de schikking goedkeuren, doch dat zijn gebeurde zaken. Maar tengevolge van die historie was onze partij want ik ben en blijf conservatief, het kruideniers- vak: gedroogde appelen, dito pruimen en vooral geconserveerde levensmiddelen ter verzending naar Indiën, brengt dat mede er vrij wat beter aan toe dan de uwe. Als eerlijk man moet ik dat erkennen. Wij hadden ons weken lang kunnen voorbereiden onze candidaat, wij wisten wie dat zijn zoude, en mijn tweede zoon Willem, die bode is van de conservative kiesvereeniging „de Tegen stemmer" heeft reeds vier weken rondgeloopen met circulaires en ander drukwerk ter eere van onzen candidaat. Toen uwe partij den heer Janssens candidaat stelde, had zij ter naauwernood een week tijd tot voorbereiding, en ik beken ieder is zich zelf het naast dat ik in mijne handen wreef en tegen mijn schoonzoon zeide: mannetje, we rijn ze te veel voor, ze halen ons niet in, wat de radicalen ook doen, wij zijn ze voor, jongen! De stembus is lang verzegeld, voor dat de kiezers eerst goed weten, wie die man is! Mijn schoonzoon meende: des te beter vader! ik houd van eerlijk spel, wat is dat gemakkelijk vol te houden, nu wij zoo'n stuk voor zijn! Wilt gij nu wel gelooven, mijnheer de Redacteur! dat het mij moeite kost om te bekennen, dat wij conservativen geen eerlijk spel gespeeld hebben? 't Is hard, maar de waarheid bovenal! en dan... 't zou mij toch altijd spijten, als u dacht, dat Pepermeijer mee schuldig was aan dat leelijke stukje. En dat is hij niet. Gij weet, dat aan onzen kant de menschen erg het land hebben aan de neutrale scholen; waarom komt er nu niet op aan. Meer nog dan van die scholen hebben wij een afkeer van schooldwang, en als men van iemand kan vertellen, A. of B. wil ons dwingen onze kinderen te zenden naar eene neutrale school, dan heeft die man bij ons afgedaan, vrijheid, blijheid! Toen dan ook een extra nummer van onze courant de Nieuwe Alkmaarsche die nog maar altijd geene advertentiën heeft, wat is dat toch jammer, mijnheer de Redacteur! verbreid werd, las ik daarin met magtig veel genoegen „dat de heer Janssens reeds in 1863 als lid van den Raad en daardoor als wethouder bij de stembus is gevallenhoe hij bij die stembus kwam om daar op den grond te rollen, staat er niet bij omdat hij vooral in zijne betrekking als lid van het burgerlijk armbestuurbeginselen beleed en in praktijk bragtgeheel in strijd met de waarachtigeecht Neder- landsche vrijzinnigheid" niet de Fransche of Duitsche vrijzin nigheid, dat zoude nog niets zjjn, maar de echt Nederlandsche i/De hoofdgrief daarbij wasdat het vooral aan zijn invloed moest worden toegeschreven, dat de bepaling tot stand kwamvolgens wélke bedoelde ouders werden gedwongen hunne kinderen naar de gemeente school té zenden, 't geen ter egt een gewéld werd genoemd aan hun geweten gepleegd." Zie zoo, meende ik,' die candidaat is een dood man, gedwongengewéldgewetenu daar hebben wij de geheele

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3