BUITENLAND. Jl. Zondag morgen werd, begunstigd door vrij goed najaarsweder, op het schietterrein nabij Kijkduin de jaar- lijksche wedstrijd van het Artillerie-Vrijkorps alhier ge houden. 's Avonds had in het lokaal Tivoli de uitreiking der prijzen plaats, opgeluisterd door uitvoeringen van het muziekkorps. De president van het bestuur, de heer mr. Ch. Bosch Reitz, hield eene rede, waarin hij wees op den vooruitgang in het vervaardigen van wapenen, en herinnerde aan de hand der geschiedenis, aan de verschillende|soorten als: het ezelskinnebakken, waarmede Kaïn zijn broeder versloeg, de slingersteen van David, eindigende bij het zoo volko- mene chassepot- en zündnadel-geweer. Spreker wees verder op het noodzakelijke van de oefening in het hanteren der wapenen, als van het hoogste belang, en vooral ook op de behoefte aan tucht, blijkbaar aan den ongelukkigen uitslag voor Frankrijk van den tegenwoordigen oorlog. Vervolgens had de uitreiking plaats van prijzen en getuigschriften, die volgenderwijze werden toegewezen Prijzen voor leden van het Vrijkorps op 300 passen: 1. Goudvischkom op voetstuk, aangeboden door den pre sident mr. Ch. Bosch Reitz, toegekend aan den sergeant D. V. van Hoolwerff; 2. Porte-monnaie met zilveren beugel, aangeboden door den majoor-kommandant mr. D. P. H. Aberson, aan den korporaal A. Schuld. Op 200 passen1. Rooktoestel, aangeboden door het eerelid jhr. T. J. Kraijenhoff, toegekend aan het lid van het muziekkorps A. Thomasz; 2. Zakportefeuille, aange boden door den heer H. Vrieslander, aan den korporaal J. H. Beenhouwer; 3. Schilderij, aangeboden door den 2den luitenant J. Schuijt, aan den sergeant-majoor S. Jaring. Op 100 passen1. Theeservies, aangeboden door de Sociëteit Mars, toegekend aan den sergeant J. J. Beckers; 2. Beker, aangeboden door het eerelid E. de Steiger, aan het werkend lid J. van den Berg; 3. Zilveren Potloodpen, aangeboden door den heer P. Haagsma, aan den korporaal J. Akkerman4. Sigaren-standaard, aangeboden door den 2den luitenant J. Schuijt, aan den korporaal D. Kemp 5. Couriertasch, aangeboden door den lsten luitenant C. A. J. van Roosendael, aan den 2den luitenant J. Schuijt; 6. Sigarenpijp in étui, aangeboden door het niet-werkend lid M. J. Manheim, aan het werkend lid L. Jansen. Prijs, bestemd voor diegene der leden, die bij de oefe ningen 30 patronen verschoten en bij den wedstrijd de meeste punten behaald heeftInktkoker en Portret-album, aangeboden door het eerelid C. A. Jeekel, toegekend aan den sergeant J. J. Beckers. RozenprijsSigarenkoker, aangeboden door den penning meester, den heer P. H. Verberne, toegekend aan het lid van het muziekkorps A. Thomasz. Prijs voor heeren officieren van alle wapenenSigaren- standaard op zilver, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, toegekend aan den lsten luitenant der infanterie J. L. A. C. de Bock. Prijs voor de onderofficieren en korporaals der schutterij, leden der Sociëteit Mars: Twaalf Messen met zilveren hechten, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, toegekend aan den sergeant der schutterij C. Rijkers. Prijs voor de leden van de Scherpschutters-Vereeniging West-Friesland te Schagen, aangeboden door het bestuur van het Vrijkorps, toegekend aan den 2den luitenant bij genoemde vereeniging J. Roggeveen Dz. Tot elk der overwinnaars rigtte de president een gepast woord, naar aanleiding van den ontvangen prijs en met op wekking om zich meer en meer in het schieten te bekwamen. Aan het einde werd door den heer mr. S. P. J. Kros bedankt voor de eer der uitnoodiging, aan Schagen's Vrij korps gerigt, en werd door den president met betuiging van erkentelijkheid aan allen, die door hunne belangstelling en medewerking dit concours hadden mogelijk gemaakt, de vergadering gesloten. De heer P. F. Z. Bouwens van Hoisser, geboren alhier, werd jl. Zaturdag aan de hoogeschool te Leiden, na verdediging van stellingen, bevorderd tot doctor in de beide regten. Aan C. Werkhoven, ligt-matroos, dienende op den monitor Heiligerlee, is toegekend de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, als blijk van 's Konings goedkeuring en tevredenheid, wegens de door hem op 19 Sept. jl. met levensgevaar aangewende pogingen tot redding van een kind, van de kade te Hellevoetsluis in het water gevallen. Het examen van onderofficieren voor 2den luitenant bij de infanterie, dat gewoonlijk in de maand November plaats heeft, zal dit jaar niet worden gehouden, maar is tot het begin van het volgende jaar uitgesteld. De Staatscourant van 31 Oct. jl. behelst het verslag der commissie,die in 1870 belast is met het afnemen dergeneesk. examens, volgens art. 5 der wet van 1 Julij 1865. Daaruit blijkt, dat acten van bevoegdheid volgens die wet zijn uit gereikt aan de heeren: S. J. Halbertsma, J. van der Mandele, G. Folmer en J. van West, med.-doctor; F. Breesnee, R. A. van der Sluis, J. W. van Loon en H. Klinkert, med.-doctorandus; J. P. van Weezei, off. van gez. 3de kl.U. Hannema, H. A. Andringa, D. J. Admiraal en J. Mijs; C. J. Dingemans, plattelands-heelmeester; F, C. G. Bolte, plattelands-heel- en vroedmeester. Dezer dagen is in het land teruggekeerd de 1ste luitertant der artillerie van Dijk, die te St. Etienne deel uitmaakte van de keurings-commissie van de aldaar volgens contract met onze regering vervaardigd wordende Beaumont- geweren. Men weet dat dit contract waarbij 1 Nov. als termijn van aflevering was gesteld niet zal kunnen worden nagekomen, doordien de Fransche regering de gewearloopen in beslag genomen heeft ter vervaardiging van mitrailleuses. (N. R. Crt.) Tot kantonregter te Edam is benoemd mr. M. Buchner, thans griffier bij het kantongeregt te Gouda. Tot hoofdonderwijzer te Grootebroek is benoemd de heer H. de Boer, uit den lip. Het hoofdcomité van het Roode Kruis spreekt het berigt tegen, als zou ze geen gelden en goederen meer in ontvangst nemen. Het schip Carl Johan, kapt. Iversen, van Sundswall met hout naar hier bestemd, is te Callantsoog gestrand het volk gered. Men schrijft ons van Texel, dd. 30 October: «Gisteren morgen strandde in de buitengronden van het Eijerland, de Noorsche brik Ceres, kapt. Gabrielsen, met eene lading hout, van Zweden naar Folkestone bestemd. De equipage heeft zich met eigen boot gered en is alhier behouden aangeland. Men vermoedt dat het schip totaal verloren zal zijn.» De ziekte onder de varkens heeft ook op Texel vrij wat van die dieren weggemaaid. Onder de gezonden zijn er echter eenige van een ongelooflijke zwaarte. Een slagter, die reeds 46 jaren zijn vak uitoefende, slagtte dezer dagen te Cocksdorp een varken, dat bijna 300 kilo woog. Men verneemt, dat het polderbestuur te Noord- scharwoude een reeds vroeger gevormd plan, om een geschikten waterweg naar den Noordhollandschen spoorweg te maken, weder zeer ernstig in overweging heeft genomen. Velen verlangen zeer naar de volvoering er van, dewijl het ver voer van groenten over den spoorweg, hetwelk nu reeds dagelijks toeneemt, zeer veel gemakkelijker zou gemaakt worden. Uit Hoorn meldt men een bijzonder gunstige bloemkool teelt aldaar. Jl. Donderdag werden de volksvoordragten te Lange- dijk voor dit saizoen geopend door den heer Grottendieck, uit Alkmaar. Hij vergastte zijn gehoor op een verhaal uit zijne eigene ervaring, waarin de aandoenlijke lotgevallen van een kermis-kunstenaar met kanarievogeltjes werden medegedeeld, op eene wijze, die van fijne opmerkingsgave en menschenkennis getuigde, dit maakte het eerste gedeelte van des sprekers voordragt uit. Daarop droeg hij een viertal schetsen voor, als proeven van een honderdtal zedelijke verhalen voor de jeugd op de hoogste school, die des levens namelijk, waarin op geestige wijze gebreken en dwaasheden in het leven van hoogere en lagere standen werden aangevallen en bestreden. Met veel belangstelling werd de spreker aangehoord. Een aanzienlijke partij land in Krommenie, dit jaar voor 80 per hectare verhuurd, werd dezer dagen onder hands voor 131 per hectare verhuurd. Wel een bewijs dat de huurprijzen der landerijen aldaar aanmerkelijk klimmen. In de laatst gehouden vergadering der Vereeniging voor Krijgswetenschap, onder voorzitting van den heer Staring, te 's Hage gehouden, leverde dr. W. Krol, officier van gez. lste kl. een voordragt over Hygiène, het raiddel tot behoud van den gezonden, tot herstel van den zieken soldaat. Op voorstel van den heer Bosscha werd bij acclamatie besloten, aan ieder der leden van de Staten-Generaal een exemplaar der voordragt toe te zenden. Jl. Zondag is de tentoonstelling van prijzen voor de algemeene verloting ten behoeve van het Roode Kruis, in tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en HH. KK. HH. de Prinsen Frederik en Alexander, in de gothische zaal van het paleis van Z. K. H. den Prins van Oranje te 's Gravenhage geopend. Dr. Vrolik heeft, namens het bestuur der verloting, de vorstelijke bezoekers begroet, en Z. K. H. Prins Alexander heeft die toespraak beantwoord. Dezer dagen lag een arbeider in een hoogst beschonken toestand op de rails der Tramway-Maatschappij op den Rijswijkschen weg. Het noodlottig gevolg daarvan was, dat de wagen, komende van Delft en zwaar beladen met passagiers, niet spoedig genoeg kon stil houden en hem over de beide beenen reed. Naar het gasthuis overgebragt overleed hij spoedig. De beestenmarkt, die jl. Vrijdag te Corinchem gehouden werd, was vrij levendig en druk. Meer dan 3000 stuks hoornvee stonden aan de lijn. De handel was vrij levendig. Voor het buitenland is zeer weinig gekocht. Men bemerkte geene Fransche kooplieden, die anders in vorige jaren de markt deden stijgen. Ook de Belgen waren niet zeer kooplustig. Een raadslid te Utrecht, heeft in de vergadering voor gesteld om de lantaarns altijd te doen ontsteken, hetzij er volgens den almanak lichte maan is of niet. B. en W. zullen dit plan nader overwegen. De practische strekking van dezen maatregel zal zeker niet ontkend worden. De Arnh. Ct. vermaakt zich met eene door het kantongeregt te Zaandam uitgesproken veroordeeling van zekeren persoon tot eene geldboete van 3, subs. tot gevan genisstraf van een dag en in de kosten, en zulks wegens het leunen tegen den muur van een gebouw, zonder eenig bepaald regt daartoe te bezitten. Het blad hoopt dat het leunregt een onderwerp van debat bij eene volgende bijeenkomst der Nederlandsche Juristen- Vereeniging zal uitmaken. Hoe groot ook iedere week, zelfs in gewone tijden, de aanvoer aan de wekelijksche veemarkt te Leeuwarden is, zelden was er zooveel vee als jl. Vrijdag. Het getal runderen bedroeg 3300, dat der schapen 850, dat der varkens 150. De volgende prijzen werden besteed: vette koeijen ƒ120 a ƒ180, melk-dito 60 a ƒ205, vare dito 50 a ƒ180, kalf dito ƒ105 a 235, ossen j 90 a ƒ205, vette kalveren 20 a 80, dito varkens ƒ60 a ƒ120, dito biggen /9 a 36, dito schapen ƒ18 a 40. Jl. Dingsdag viel aan een der ingezetenen van Bergum eene bijzondere eer te beurt. De bijna 80jarige pikeur R. Bosma had het voorregt te Veenwouden voor de 100ste maal als overwinnaar uit het strijdperk te treden. Talrijk waren de gelukwenschen, die de geachte grijsaard bij die gelegenheid ontving, en te oordeelen, naar het jeugdig vuur, dat hem nog bezielt, kan hij nog menigen prijs hieraan toevoegen, De Raad der gemeente Groningen heeft den 29 Oct. eene zitting gehouden, waarin onder anderen besloten is, vooreerst aan het bestuur der Landbouwschool aldaar, voor de inrigting derzelve, eene som van 3000 te ver- leenen, en ten tweede, ten behoeve van het in 1871 aldaar te houden landhuishoudkundig congres een crediet te openen van 3000. Woensdag avond 11. heeft het te Maastricht en in den omtrek sterk gesneeuwd. Wat de lessen van den tegenwoordigen oorlog betreffen, zegt de generaal Knoop in het Vaderland«De nederlagen der Franschen, de overwinningen der Duitschers in 1870 zijn, denkelijk aan een geheel andere oorzaak toe te schrijven (dan dat het Fransche leger niet gereed was); zij zijn het gevolg geweest, behalve van de getal-meerderheid der Duitschers van de uitmuntende veldheerskunst bij de Duitschers, van de ellendige veldheerskunst bij de Franschen. De uitkomst van dezen veldtogt is de zege geweest van het verstand op het onverstand.» De titulatuur der leden van de Synode is: //hoog eerwaarde heeren.» Men leest daaromtrent in de Kerkel. Crt.«Zou de Synode niet kunnen besluiten, om die titulatuur te laten wegvallen? Zou het niet voldoende zijn en beter houding hebben, wanneer eenvoudig weg gezegd werd«Mijne heeren.» De Tweede Kamer laat zich niet anders aanspreken. Onze kerkelijke titulatuur, onze kerke lijke benamingen in het algemeen moesten dien ouden vorm laten rusten. Weleerwaardig, hoogeerwaardig, dominé, praetor, scriba, secundus, questor, enz. enz. zijn woorden, die overal hebben uitgediend, behalve bij de Ned. Herv. Kerk. Wie verlost ons er van?» Kolonel Lindsay, vertegenwoordiger van het Engelsche Roode Kruis, die 16 dagen in het Duitsche hoofdkwartier voor Parijs heeft doorgebragt, zegt, dat er van die vereeniging jammerlijk misbruik wordt gemaakt. Burgers doen het van hunne woning wapperen, ten einde vrij te blijven van inkwartiering; en schurken versieren er zich meê, om straffeloos te kunnen indringen en rooven. De kolonel beschouwt het optreden der franc-tireurs als een vloek voor Frankrijk zij behooren zegt hij tot de aller laagste standen, kennen geen tucht, en, hoewel ze niets tot de verdediging bijdragen, verbitteren ze de Duitschers, en geven aanleiding tot kwaadwilligheid van dezen jegens de Fransche bevolking. Verder verzekert de heer Lindsay doen de Duitsche soldaten hun best, om de burgers zoo aangenaam mogelijk te behandelen; en zou er een haast ongelooflijk goede verstandhouding heerschen indien niet de verraderlijke franc-tireurs, half roovers, half boeren, tusschen beiden kwamen, en zoodoende aan de Fransche zaak «oneindig veel kwaad» berokkenden. Hij betuigt zijn leedwezen dat, «in het Duitsche leger kamp geen versnaperingen voor zieken, geen tenten, geen dekens en geen onderkleederen voorhanden zijn.» Toch is het hem een genoegen zijnen landlieden te kunnen ver zekeren, dat door middel van hun giften, aan duizenden Fransche en Duitsche gekwetsten onschatbare hulp is kunnen bewezen worden. BENOEMINGEN EN VERPLAATSINGEN BIJ MARINE EN LEGER. De off. van gez. lste kl. M. J. Cijfveer, dienende op het fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, wordt met 15 Nov. a. s. op non-activiteit gesteld, en met den 16 daaraanvolgende vervangen door den off. van gez. lste kl. H. Evertse. Voorts wordt met laatstgemeld tijdstip de off. van gez. lste kl. W. F. Meijboom geplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis en gedetacheerd te Rotterdam, ten einde de geneeskundige dienst waar te nemen zoowel van het aldaar te stationeren verdedigings vaartuig als van het gedeelte Mariniers te dier plaatse, en zich te belasten met de keuring der aan te werven mauschappen. België. De Indépendance zegt: «Wij zijn in staat gesteld om bepaald tegen te spreken, dat er den 25sten October in Parijs gevochten is.» //Wij hebben van iemand, die den 27sten Oct. 's ochtends met een luchtballon uit Parijs vertrokken is, de verzekering ontvangen, niet alleen, dat er den 25sten Oct. of op eenigen anderen dag in Parijs geen gevecht heeft plaats gehad, maar dat er onder alle klassen der bevolking de volmaaktste eendragt was blijven heerschen.» F r a n k r Ij k. Er is een Parijsche celebriteft overleden. Mad. Lefèvre, de knappe marketentster der Parijsche vrijwilligers, werd bij de inname van Chateaudun door een kogel doodelijk in de borst getroffen. Haar schoon goudblond hoofdhaar wekte steeds ieders bewondering op als zij uittrok met de troepen,die haar als op de handen droegen. Bij den uitval van den 21 Oct. is het kasteel Malmaison, gedenkwaardig door het verblijf van Keizerin Josephine, door Fransche granaten geheel vernield. Professor Nussbaum heeft bij Bazeilles, ondersteund door 5 doctors, in twee dagen 3200 gewonden verbonden of geamputeerd. Engeland. De Prins en de Prinses van Wallis vertoefde jl. Vrijdag één uur op Campden House bij Keizerin Eugénie. Volgens een artikel, voorkomende in de Daily News, heeft bij het tweede en laatste bezoek van Prins Napoleon te Chislehurst het volgende plaats gehad «De Prins schijnt zich bij die gelegenheid vrij heftig te hebben uitgelaten over de verschillende ministeriën van de laatste maand van het keizerrijk, en hij is zoo ver gegaan van een derzelve een ministerie van idioten (crétins) te noemen. De Keizerin moet daarop ongeveer

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2