28 Jaargang. 1870. N°. 133. Zondag 6 November. t Uitgever A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. Episodes uit den Fransch-Duitschen oorlog'. Nadere bijzonderheden omtrent den val van Metz. yA EN HELDERSOHE NIEUWEDIEPER COURANT ltWij huldigen hot goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post - 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Prijs der AdvertentiënVan 14 regels 60 cent elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend Per eersten trein van den Helder vertrekt Woensdag den 9 dezer over Marseille de innil naar Oost-Indië, China en Japan. Dingsdag: den IS Nov. vertrekt, per laatsten trein van den Helder, de West-Indische mail over Southampton. HELDER en NIEUWEDIEP, 5 November. De geschiedenis van den dag antwoordt, op de vraag naar nieuws omtrent den oorlog, dat het uitzigt op herstel des vredes door de jongste tijdingen zeer verlevendigd wordt. Moge al niet onmiddelijk de vrede tot stand komen, dan bestaat er ten minste toch hoop, dat er een wapenstilstand zal worden gesloten, die gelegenheid aan biedt om eene vertegenwoordiging der natie te doen bijeenkomen. Frankrijks toestand is, vooral ook wat het inwendig bestuur en de verhouding der partijen betreft, zoo hachelijk, dat het inslaan van den weg der bemid deling niet langer mag worden verzuimd. Is de heer Thiers zoo gelukkig om zijn vaderland in dezen door zijne tusschenkomst ter bevordering des vredes van dienst te zijn, gewis zal hij zich daardoor hoogst verdienstelijk maken in het oog van elk weldenkende. Dingsdag avond 7 ure voordragt in 't gebouw aan de Vischmarkt, door den godsdienstonderwijzer J. Rinner. Onderwerp 's Menschen bestemming. Jl. Donderdag avond hield het letterminnend genoot schap Liefde tot Kunst zijne eerste buitengewone vergadering in dit saizoen. De president, de heer G. Jansen, hield bij den aanvang der vergadering eene toespraak, waarin hij herinnerde, dat deze vereenigiug thans nagenoeg 5 jaren heeft bestaan en de verwachting uitsprak, dat zij, nu gesteund door kunstlievende leden, zou voortstreven in om vang en bloei. Het tooneelspel Gustaaf Heller of het offer der verleiding en het blijspel Driftig en Laconiek werden daarna met succès ten tooneele gebragt. Met een zeer geanimeerd bal werd deze buitengewone vergadering gesloten. In de jl. Donderdag gehouden vergadering van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Huisduinen is ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van ds. C. J. van Vledder en voortdurende door het bedanken van ds. A. J. Herman, tot predikant beroepen, en wel met algemeene stemmen, Jacobus Willem Margadant, predikant te Melissant. Met den beroepene stonden op het door den kerkeraad geformeerde zestalP. T. van den Berg, pred. te 't Woud; B. J. Werumeus Buning, pred. te Wijngaarden G. C. Prillevitz, pred. te Ottoland; W. G. SmidtRinsma, pred. te Eenum en J. J. Ehl Weurdinge, pred. te Gramsbergen. Hans Wachenhusen, levert in de Köln. Ztg. de volgende beschrijving van de kapitulatie van Metz. „Keeds den 26sten heette het dat de capitulatie gesloten was, men beschouwde sedert de overgave als een beslist feit. Inderdaad was zij in den avond van den 27sten geteekend en werd officieel bekend gemaakt. De intogt van onze troepen moest reeds gisteren (29 Oct.) plaats vinden, maar werd tot heden (30 Oct.) uitgesteld slechts werd door eene commissie de oorlogskas in beslag en de forten in bezit genomen, en tot teeken daarvan wapperde sedert gisteren voormiddag de zwart-witte vaan op den Mont St.Quentin. Eerst heden morgen om 9 uur zullen onze troepen hun intogt houden, terwijl een deel reeds op weg is naar Parijs en op groote schaal toebereidselen worden gemaakt tot het vervoer van het be- legeringsmaterieel. Omstreeks 1 uur gisteren middag verliet het Fransche leger de vesting. Prins Frederik Karei had met zijn staf in gala-uniform achter Jony aan den weg van Frescaty post gevat; elk van onze corpsen bleef in zijne stelling; de Hessisehe divisie was tot het in ontvangst nemen der gevaugeuen gekommandeerd. Bazaine verscheen het eerst, allen vooruit reed hij op den Prins toe en sprak hem aan met de woorden: „Monseigneur, j'ai 1'honneur de me présenter." De Prins wenkte hem aan zijne zijde, onmiddelijk daarna begon de stoet der krijgsgevangenen zich te bewegen, de officieren voorop, dan het leger zelf, gedeeltelijk naar de wapens geregeld, gedeeltelijk door elkaar. De officieren die een kommando badden waren te paard, de overigen badden hunne wapenen, daar het hun geoorloofd was ze eerst later af te leggen. Man en paard zagen er inderdaad niet uit als*had er in de vesting werkelijk nood geheerscht. De uniformen, voornamelijk die der garde, waren geheel nieuw, de paarden waren grootendeeis in goeden toestand maar hadden elkaar wederkeerig de staarten afgevreten. De gevangenen werden allen op de weiden bij den weg van Jony naar Metz gebragt en door kommando's van alle wapenen in ontvangst genomen. Hunne houding was waardig, intusscben ontviel den Elzasser in het voorbijgaan menig boosaardig woord, als„vijf-en-twintig tegen één"zij zijn immers steeds slechts voor de overmagt geweken. Om 9 uur was alles afgeloopen. Naauwelijks behoeft te worden gezegd dat met de vesting een Bij de op gisteren gehoudene aanbesteding voor de levering van steenkolen ten dienste der gemeente-inrigtingen voor het jaar 1871, zijn twee inschrijvingsbilletten inge komen, als van de hh. D. Bandsma, voor 1.255 en W. Breet, voor 1.22 de 100 kilogrammen. De levering is aan den minsten inschrijver toegewezen. Voor den huwelijksbijbel van Prinses Marie is het aantal inschrijvers, zegt men, thans 27,710. Door de regering is voorgesteld de bekrachtiging eener som van 8000, toegekend als schadeloosstelling aan de leden der dienstdoende schutterijen, die, bij het vertrek der troepen, gedurende dezen zomer, uit de garni zoenen, déér, waar zulks dringend gevorderd werd, de wachten hebben betrokken. De minister van Binnenl. Zaken beeft, met wijziging der beschikking van 15 Mei 1869, de gemeente Anna Paulowna tot een afzonderlijk onderkiesdistrict van het hoofdkiesdistrict Alkmaar, ter verkiezing van leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal, aangewezen. De heer P. L. A. Collard is benoemd tot burge meester van de Rijp. Volgens den catalogus, bevat de tentoonstelling van prijzen voor de verloting ten behoeve van het Roode Kruis thans 8000 prijzen; ruim 80,000 loten zijn geplaatst. Te Recklinghausen, nabij Duisburg, is op het laatst der vorige maand de veepest uitgebroken. Nu die ziekte onze grenzen van zoo nabij nadert, is het de pligt onzer regering, de noodige voorzorgsmaatregelen streng toe te passen. 1 (Arnh. Ct.) Aangenomen het beroep -naar Schellinghout door den heer J. H. Hooijer. Jl. Woensdag is te 's Gravenhage aanbesteed1. het maken van aanlegplaatsen buiten het westelijk en het oostelijk dok te Amsterdam, enz. ten behoeve van den spoorweg NieuwediepAmsterdam; minste inschrijver de heeren: Verwaaijen te Arnhem en Kooy te Amsterdam voor ƒ595,000; 2. het leggen van der, bovenbouw met de levering van den ballast en het maken van afsluitingen en verdere werken op en nabij het station Middelburg; minste inschrijvers de heerenTool te Wognurn en Rijmer te Middelburg voor ƒ125,880. Onlangs werd den predikant te Grosthuizen, den heer J. A. van Ketel, eene blijde verrassing bereid, daar hem door eenige leden der naburige gemeente te Schar- woude een kostbaar geschenk, bestaande in een prachtige voltaire werd geschonken, als blijk van achting, hulde en dank voor de wijze, waarop door hem gedurende het laatst verloopen gratiejaar het consulentschap in hun midden is waargenomen. reusachtig materieel in onze handen is gevallen. Het fort St. Quentin werd door de divisie Kurnmer, dat van St. Privat door de Hessisehe brigade St. Jnlien door een afdeeling van het tweede corps bezet. Heden zullen onze pionniers den toestand der forten onderzoeken, om onze manschappen voor mogelijke onaangename verrassingen, als ontploffingen tc beveiligen. Bazaine werd door Prins Frederik Karei met de grootste onder scheiding behandeld. Vele gevangenen zullen niet per spoor worden getransporteerd, maar naar Saarbrücken, Saarlouis en Trier moeten marcheeren. De garde alleen telt 80 a 90,000 man, met nagelnieuwe uniformen, zooals ik reeds zeide. Zij zagen er zoo goed uit, dat ik bij de meesteu te vergeefs uitzag, naar de sporen van lange ontberingen. Toch vielen zij, welke men brood of spek gaf, met een waren wolfshonger op de spijs aan. De belegerings-armee zelve zal onmiddelijk opbreken, en is hiermede reeds begonnen. De divisie Kummer zal Metz bezetten. Een gisteren uitgevaardigde dagorder maakt de volgende schikkingen, waardoor naar ik hoop de veldtogt spoedig zal kunnen eindigen. Het 1ste, 7 de en 8ste vormen het 1ste leger, dat tegen Lille zal marcheeren en Picardie, Normandië en Bretagne in bedwang moet houden. Het moet met zijn linkervleugel in gemeenschap zoeken te komen met den Kroonprins van Saksen voor Parijs. De bevelhebber is nog onbekend. Het 2de leger onder Prins Frederik Karei zal bestaan uit het halve 2de korps, de Hessisehe divisie en het 3de, 9de en 10de korps. Het hoofdkwartier zal gevestigd worden in Troyes. De 4de divisie van het 2de korps vertrekt sedert den 26 October per spoor naar Parijs. Prins Frederik Karei zal dus met zijn leger in het centrum staan, links van hem opereert generaal von Werder, regts generaal von der Tann. Deze drie legers zullen te strijden hebben tegen de vrijscharen van Garibaldi en het Loire-leger. Het zal hun niet veel moeite kosten het zuiden van Frankrijk te overstroomen." Een ander correspondent meldt nog de volgende bijzonderheden: „Het geduld van Prins Frederik Karei, wieu het wachten voor Metz naar het uittrekken der Fransche troepen reeds zeer lang was gevallen, moest nog anderhalf uur langer dan bepaald was, op de proef gesteld worden. Eindelijk kwam een ordonnans met de tijding: ze komen. Ja, daar kwamen ze; zoover het oog reikte was de weg met roodbroeken bedekt, vooraan waren het allen groote, indrukwekkende mannen, de keurbende van het leger: de garde, daarop troepen van de meest verschillende wapenen, de Sommige couranten melden, dat het nijlpaard in den dierentuin te Amsterdam, hetwelk, zoo als bekend is, de scherven van eene flesch heeft binnengekregen, aan de gevolgen is bezweken. Het Handelsblad spreekt dit-tegen en verzekert, dat het dier nog steeds welvarende is. Dezer dagen is te Woerden een loterij van paarden en rijtuigen gehouden; n°. 339 (aldaar gevallen) beeft een clarence met tweespan, n". 6892 een rijtuig met één paard en n°. 4635 een panier met poney getrokken. -- De door Fransclie schepen prijsgemaakte Duitsche schooner Elise, is jl. Woensdag uit de haven van Vlissingen naar zee vertrokken. Gebruik makende van den rustdag, welken de vrome zin onzer voorvaderen aan de Overijsselsche en Drentsche schooljeugd bezorgde door de instelling van een provin cialen bid- en dankdag voor het gewas, rukte jl. Woensdag morgen de wakkere voorstander van 's lands weerbaarheid, de kapitein der schutterij J. H. Triebart, onder begunstiging van het heerlijkste herfstweder, met de leerlingen der hoogere burgerschool en van het gymnasium, die leden van de Jongelingsvereeniging zijn, naar een geschikt terrein achter het buitengoed De Brinkgreve, waar hij naar een te voren opgemaakt en met ben besproken plan, de jonge lieden een geregelde velddienst liet uitvoeren, met al de daarbij gebruikelijke vooronderstellingen, bij welke gelegen heid aan ieder een lOtal losse patronen werden uitgereikt. Onder de leiding van den heer Triebart en van den sergeant, door den majoor der infanterie daarvoor Welwillend beschikbaar gesteld, voerden de jongelingen de verschillende bewegingen der vooronderstelling met veel juistlreid en naauwkeuriglieid uit en genoten later de eer, door den majoor P. M. Netscher geïnspecteerd te worden. (Het Vad.) In Luttenberg bij Raalte zijn de pokken onder de schapen uitgebroken. Eenigen tijd geleden werd aan een varensgezel de voorslag gedaan, of hij genegen was, om tegen eene ruime geldelijke belooning, zijne huisvrouw af te staan. Den schippersknecht beviel dit wel, maar hij durfde zijne vrouw met dit voorstel niet aan boord komen, daar zij hem, zooals hij zeide, onuitsprekelijk lief had. Op herhaaldelijk aandringen, besloot hij er toch eindelijk toe en tot zijne vreugde.... stemde zij toe. De man heeft voor het geld een scheepje gekocht en drijft thans een aardappelhandel. Ten einde echter niet van eene voor hem zoo voordeeligo zamenleving te vervreemden, heeft hij zich van eene andere schoonheid voorzien. De vraag is echter, of hij daar weder op zoo'n voordeelige wijze van af zal komen. (U. D.) De Tijd bevat de volgende ontboezeming: „Rampzalig Frankrijk de keurbende der grande nation, liet keizerlijk volk, dat den schitterenden gulden adelaar soldaten in volle uitrusting en te voet, de officieren te paard, sommigen met neergeslagen blik, anderen trots om zich heen kijkende, de groote hoop echter zingend en lagchend. Om vier uur werden de Fransche wachten aan de poorten, de depóts en arsenalen door de Fruissen afgelost, twee regimenten infanterie en een kavalerie waren de stad binnengetrokken. Generaal von Zastrow nam het hevel in de vesting op zieh. In Metz was men algemeen van gevoelen, dat Bazaine het leger had verraden. De maarschalk vertoonde zieh slechts zelden aan zijne troepen, en als hij kwam dan sprak hij geen woord. Canrobert stond veel hooger bij de soldaten aangeschreven dan de opper bevelhebber. De discipline was vreeselijk verwaarloosd en heeft zeker de overgave bespoedigd. Men onderstelt dat bij een geregeld beheer de vesting het nog een maand langer had kunnen uithouden. Opmerkelijk is het, dat den dag voor de overgave de winkels opgevuld waven met mondvoorraad. Ossen- en varkensvleescll waven de geheele week niet verkrijgbaar geweest, en werden dien dag overal genuttigd. Het berigt der capitulatie werd in de geheele stad met woede ontvangen. De nationale garde weigerde hare wapens neder te leggen; in den namiddag van den 29sten verscheen een kapitein der dragonders aan het hoofd van een afdeeling soldaten, die zwoeren liever te willen sterven dan zich over te geven. Bij de kathedraal was de wanorde verschrikkelijk. Generaal Coiffiniére wilde de menigte tevreden stellen, maar werd met schoten ontvangen. De menigte moest' door twee linie-regimenten uit elkaar gedreven worden. De gemeenteraad was radelooszij stelde zich van het bezetten der stad door de Duitschevs veel verschrikkelijks voor. De corres pondent, de eerste vreemdeling die in de stad kwam, werd twee uren lang door den maire bezig gehouden. Toen hij verzekerde dat 1000 waggons te Oourcelles gereed stonden om voorraad in de stad te brengen, bekoelde de woede tegen de Duitschers merkelijk. Het geheele verlies aan dooden gedurende de belegering bedraagt 42,000. Vele gewonden stierven bij gebrek aan goede oppassing. Bij zijn vertrek naar Wilhelmshöhe verkeerde Bazaine in geen gering gevaar. Te Ars wachtte een troep vrouwen hem op, vielen ouder een vloed van scheldwoorden op het rijtuig aan, sloegen de ruiten stuk, en, was de Fruissische gendarmerie niet tussehenbeide gekomen, dan zou de lynchwet op den maarschalk zijn toegepast.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1