Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. ontvielen, de artillerie had daarbij geen paarden meer en de kavalerie evenmin. En men legde eerst de wapenen neder, nadat het grootste gedeelte der paarden was opgegeten en de grond in alle rigtingen was doorwoeld om nog eenige vermindering van ontbering te erlangen. Had het niet zooveel geestkracht en vaderlandsliefde bezeten, het leger had reeds in de eerste helft van October zich moeten onderwerpentoen reeds werden de manschappen per dag op een rantsoen van 305 gram en later van 250 gram slecht brood gesteld. Bedenkt men hierbij, dat meer I dan 20,000 zieken en gewonden op het punt stonden de noodige geneesmiddelen te zullen moeten missen, dat een schrikbarende regen, die 14 dagen lang aanhield, de leger plaats onder water zette en de manschappen geen rust liet, terwijl kleine tenten hun eenige schuilplaats waren, dan is het wonderlijk, dat Frankrijk steeds omtrent onzen toestand, die steeds hagchelijk was, onkundig is gelaten. Waarom, weet ik niet; de waarheid zal echter eenmaal aan het licht komen. Wij hebben het bewustzijn, onzen pligt te hebben gedaan als soldaten en als vaderlanders. Ontvang, enz. Bazaine. In de proclamatie, waarin de heer Gambetta de overgave van Metz ter kennis van het leger heeft gebragt, leest men o. a.«Zijt gij bereid, soldatenom, bevrijd van chefs, die u en Frankrijk onwaardig waren, en aangevoerd door hoofden, die uw vertrouwen verdienen, den hoon, den ouden Franschen naam aangedaan, in het bloed onzer over weldigers af te wasschen? Voorwaarts dan! Gij strijdt niet meer voor het belang en de luimen van een despoot; gij strijdt voor het heil van het vaderland, voor uwe verwoeste haardsteden, voor uwe mishandelde betrekkingen, voor Frankrijk, onzer aller moeder, die aan de woede van een onverzoenlijken vijand is overgeleverd. Onwaardige burgers durven staande houden, dat het leger aan de eerlooze daad van zijnen aanvoerder medepligtig is. Schande over die lasteraars, die, getrouw aan het stelsel van Bonaparte, het leger en het volk, de krijgslieden van de republiek trachten te vervreemdenNeenik heb het verraad van Sédan en de capitulatie van Metz gebrandmerkt gelijk ik dit moest doen, en ik roep u thans op om uw eigene eer, die de eer van Frankrijk is, te wreken. Voor u is het weggelegd, de vlag van Frankrijk, die gedurende het verloop van veertien eeuwen nooit een dergelijke hoon is aangedaan, weder op te heffen. Alleen de laatste Bonaparte en zijne satrapen konden in luttele dagen tijds zooveel schande op ons hoofd hoopen.... Maar de tijd der magteloosheid is voorbij, en de verraderijen hebben voor goed gedaanDe toekomst des lands is aan u toebetrouwd; want gij zijt de Fransche jongelingschap, de gewapende hoop des vaderlands gij zult zegenvieren,! En, na Frankrijk zijn rang in de wereld wedergegeven te hebben, zult gij de burgers zijn van een vreedzaam, vrij en alom geëerbiedigd Gemeenebest De gemeenteraad van Bar-le-Duc heeft, even als die van Toul, eenparig besloten, aan den last der Pruissische overheid in de overheerde gewesten, om de spoortreinen door notabele ingezetenen te doen vergezellen, niet te gehoorzamen. De raad heeft tegen den bedoelden last o. a. aangevoerd, dat hij niet eens aan de Duitsche troepen, welke met de spoortreinen vervoerd worden, eenige veiligheid kon waarborgen, daar //kwaadwilligen aan geen enkele natie toebehooren, en er niet voor zouden terugdeinzen om zoowel Fransch als Pruissisch bloed te plengen», en dat, indien het belang der defensie medebragt, het vervoer der Duitsche troepen te belemmeren of te beletten, ook do Fransche krijgslieden niet zouden nalaten, op de spoortreinen te vuren, overtuigd, dat hunne landgenooten, die op de locomotief plaats hadden genomen, hun leven gaarne ten offer zouden brengen, indien dit hun vaderland tot nut kon strekken. Volgens 1'Indépendant van Rheims, heeft de maire dier stad zich insgelijks aan het voorschrift omtrent het vergezellen der spoortreinen moeten onderwerpen. Hij is gedwongen geworden om tusschen twee Duitsche lansiers plaats te nemen op eene locomotief, die naar Chalons vertrok. Pater Claret, de biechtvader van Koningin Isabella, is den 24 Oct. in een klooster bij Narbonne overleden. In het zuiden van Frankrijk moet de capitulatie van Metz eene geweldige opschudding hebben teweeg gebragt. Met spanning ziet men berigten te gemoet. Het Journal de Genève deelt de volgende dépêche van den onverbeterlijken Gambetta aan de prefecten en procureurs-generaals gerigt, mede: i/Verdubbel in waakzaamheid! Als gij Bazaine of een officier van zijn staf ergens tegenkomt, neem hem dan gevangen en zendt hem dadelijk onder goed geleide naar Tours." Engeland. De Engelsche bladen melden, dat het voorbeeld van Prinses Louise, om een lid van den Engelschen adel te huwen, zal gevolgd worden door een zuster en een broeder der Prinses; beiden hebben een keus gedaan, waarbij gene genheid zwaarder dan rang of titel heeft gewogen. In een zeer uitvoerigen brief deelt de correspondent van de Daily News een aantal bijzonderheden mede omtrent de capitulatie van Metz. Hartroerend is zijne beschrijving van den terugkeer der dorspbewoners om Metz, die bij de nadering der Pruissen met have en goed binnen Metz een schuilplaats gevonden hadden. Daar kwamen zij terug, zegt hij, daar kwamen ze met hun huisraad en hun landbouwgereedschappen, niet wetende wat hun te wachten stond. Misschien dachten zij wel hunne woningen weder te vinden zooals zij ze verlaten hadden, niet van dak beroofd, niet bouwvallig, niet tot puin gevallen, zooals de koude werkelijkheid was. Woest en somber vonden zij de huizen daar, sommigen geheel uitgebrand, tallooze graven aangebragt, den grond omgespit door ontplofte granaten en overal borstweringen, waarachter de Pruissische voor posten gestaan hadden. Bij het eerste dorp dat zij bereikten, Lauvalliére, hield elke landman stand en slaakte, verstomd van schrik, een //Mon Dien!" Een twintig pas verder, zegt de correspondent later, trof ik een gezin aan, zittende voor wat eens hun woning was geweest. De steenen der muren, meer was hun niet overgebleven. De tuin was onherkenbaar, en het geheel een tooneel van de grootste verwoesting. De man leunde tegen den muur, met gevouwen armen, en het hoofd op de borst gezakt. De vrouw zat weenende op den vochtigen grond met een zuigeling aan hare borst. Twee oudere kinderen keken bedaard, maar onbezorgd rond, zij waren te jong om het ongeluk te beseffen, dat het gezin getroffen had. Het stilzwijgen der groep was welsprekender dan eenig woord kon zijn. Geen huis, geen voedsel, een wagen en een span stervende paarden, een akker met vier graven er in, en dus vooreerst neutrale grond, waarop niets verbouwd mag worden; dat waren de bezittingen en de toestand der familie. Keizerin Eugénie is jl. Vrijdag te Chislehurst aan gekomen. Dultschland. Uit de honderdste officiëele lijst, van de verliezen der Duitsche armee in het licht gegeven, blijkt, dat gesneuveld, gekwetst en verminkt zijn 2662 officieren en 61,445 onder officieren en manschappen. Van den geest die in Metz heerscht, na de over gave der stad, levert ons eene proclamatie, door den maire uitgevaardigd, het beste bewijs //Waarde medeburgers," zegt de maire. vDe ware moed is een ongeluk te dragen zonder tot uitspattingen over te gaan, die het slechts kunnen verergeren, het ongeluk dat ons heden treft, komt ons over, zonder dat iemand zich kan verwijten zijn pligt ook maar een enkele dag te hebben verzaakt. Laat ons niet het troostelooze schouwspel van innerlijke onrust geven, en geen voorwendsel geven tot nieuwe gewelddadigheden of een nieuw, nog grooter ongeluk. De gedachte dat deze beproeving slechts voorbijgaand kan zijn en dat wij, inwoners van Metz, geen deel hebben in de verantwoordelijkheid tegenover het land en de geschie denis voor de gebeurde feiten, moet in dit oogenblik onze troost zijn. Wij vertrouwen de veiligheid der gemeente aan de wijsheid der bevolking toe.» Generaal von Kummer schijnt, in weerwil dezer procla matie, het noodig geoordeeld te hebben eenige veiligheids maatregelen te neinen. De wapenen moeten worden over gegeven, groepen van meer dan 10 personen op straat worden niet geduld, ongehoorzaamheid zal volgens de krijgswet worden gestraft. De huizen van waaruit vijande lijkheden worden gepleegd, worden onteigend en tot kazernes ingerigt. Bij nachtelijk oproer moeten de vensters van alle huizen verlicht zijn. Uit mededeelingen van den generaal von Zastrow blijkt, dat tot dus ver in Metz gevonden zijn53 adelaars en vaandels, 541 stukken veldgeschut, het materieel voor meer dan 85 batterijen, ongeveer 800 vesting-kanonnen, 66 mitrailleuses, ongeveer 300,000 geweren, een groot getal kurassen, sabels, enz., ongeveer 2000 militaire vaartuigen, eene groote hoeveelheid ongebruikt hout en brons, eene met het noodige om te werken toegeruste kostbare buskruid- fabriek, enz. In zeventig dagen gedurende het beleg van Metz zijn niet minder dan 50,000 paarden genuttigd. Zeer toevallig kwam dezer dagen een feit aan het licht, hetwelk vermoedelijk de vrucht is van een bij Duitsche soldaten zeer ongewoon misdrijf. De vrouw van een landwehr man ontving dezer dagen ovei; de post een kistje, waarvoor zij 85 cent port te betalen had. Zij maakte over dit bedrag bezwaar bij de directie der posterijen, in de meening dat zij als vrouw van een landwehr-man geen port behoefde te betalen. De directie maakte daarop, om den naam des afzenders te weten te komen, den begeleidenden brief open en thans bleek dat zich in de kist eene som van 4000 th. aan geld en papier benevens twee gouden horologiën bevonden, waarop dadelijk beslag gelegd werd. De afzender zal nu rekenschap moeten geven hoe hij aan die som gekomen is. In ieder geval zal hij zich niet zeer verheugen over de spaarzaamheid zijner echtgenoote. LAATSTE BEKIGTEY. Bij de heden gehouden herstemming ter verkiezing van één lid van den gemeenteraad alhier zijn ingeleverd 135 stembriefjes. De opening der stembus heeft morgen (Woensdag) des voormiddags ten 9 ure in het lokaal Tivoli plaats. De uitslag der op gisteren gehouden verkiezing van elf leden van het kies-collegie bij de Hervormde Gemeente alhier, is geweest als volgt: Gekozen zijn voor de 9 vacatures wegens periodieke aftreding, de heerenK. LASTDRAGER met 217, A. BAS met 214, P. BRUIJN Wz. met 212, J. JONKER Cz. met 212, P. UURBANUS met 212, S. BRAAKSMA met 211, A. J. VAN KELCKHOVEN met 210, P. C. VAN DER MEULEN met 183 en C. VAN DAM met stemmen. In de plaats van den heer Jb. Sevenhuijsen (overleden) is gekozen: de heer P. A. C. HUGENHOLTZ, met 177 stemmen. In de plaats van den heer C. Bakker Bz., (overleden) is gekozen: de heer T. MOOY, met 171 stemmen. Londen, 7 Nov. De Times zegt, dat de reden van het afbreken der onderhandelingen ligt in de weigering van graaf von Bismarck betreffende de proviandeering van Parijs, gedurende de wapenstilstand. Hetzelfde blad meldt, dat de rijksraad waarschijnlijk te Versailles zal bijeenkomen. De Morning Post zegt, dat, indien von Bismarck gedurende de onderhandelingen op den afstand van grondgebied bleef aandringen, dit een bewijs is, dat hij den vrede niet wil. Daily News meldt, dat 80,000 Pruissen onder aanvoering van von Manteuffel. op Rouaan en Amiens aanrukken. Berlijn, 5 Nov. Officieel berigt uit Versailles van gisteren). De vesting Belfort is, nadat verscheidene voor onp zege vierende gevechten waren geleverd, sedert den 3 dezer door de onzen omsingeld. Berlijn, 5 Nov. De Staats-Anzeiger berigt, dat de toestand van Parijs en van geheel Frankrijk na de capitulatie van Metz nog veel ongunstiger is geworden. De voorbe reidende maatregelen tot den aanval op Parijs zijn gedurende de zesweeksche insluiting zoover gevorderd, dat de Koning nog slechts het bevel behoeft te geven om tot den aanval over te gaan. Berlijn, 6 Nov. Volgens een officieel berigt uit Versailles waren twee luchtballen met 5 reizigers bij het nederkomen door Pruissische huzaren aangehouden en de reizigers gevankelijk naar Versailles gebragt. Berlijn, 7 Nov. Een officiële dépêche uit Kuhnlieim van heden meldt, dat het fort Mortier bij Neuf-Brisach gecapituleerd heeft. Er zijn 220 gevangenen gemaakt en 5 stukken geschut gevonden. Versailles, 6 Nov. Geen nieuws. Versailles, 7 Nov. ('s nam. 1| ure.) Gedurende den loop der vijfdaagsche onderhandelingen met den heer Thiers is hem herhaaldelijk het aanbod gedaan tot het sluiten van eenen wapenstilstand, voor een termijn van 28 dagen of korter met behoud van den militairen status quo, tot het houden van verkiezingen voor eene Constituante, met toestemming tot het doen dier verkiezingen in de geoccupeerde gedeelten des rijks. Hij zeide echter, zelfs na een nader met de Parijsclie regering gehouden overleg, niet gemagtigd te zijn, het een of ander aan te nemen, en stelde de provi andering van Parijs op den voorgrond, zonder van zijne zijde een militair equivalent te kunnen aanbieden. Daar deze eisch door de Duitsche onderhandelaars van het militaire standpunt onaannemelijk werd geacht, heeft de heer Thiers gisteren uit Parijs last ontvangen, de onder handelingen af te breken. Tours, 4 Nov. De regerings-delegatie heeft bevolen, dat elk departement op zijne kosten en voor elke honderd duizend inwoners eene batterij artillerie moet oprigten en van het noodige personeel voorzien. Voorts, dat elk korps franc-tireurs, hetwelk tegenover den vijand niet genoeg veerkracht aan den dag legt, ontwapend zal worden en voor een krijgsraad te regt staan. Een ander decreet beveelt de mobilisering van alle weerbare mannen van 20 tot 40 jaar; gehuwden en weduwnaars met kinderen zijn van dien maatregel niet uitgezonderd. Tours, 6 Nov. De Rappel deelt mede, dat Rochefort, ten gevolge van oneenigheid met zijne collega's ter zake der verkiezingen voor het stedelijk bestuur, zijn ontslag heeft genomen. Sedert 2 dezer onderteekent hij geene officiële stukken meer. Tours, 6 Nov. Over het algemeen luiden de berigten uit de provinciën hoogst treurig. Vele voorname familiën nemen de vlugt, uit vrees voor roof en moord van de zijde der demagogen. Een groot aantal vreemdelingen verlaat, met toestemming van den heer von Bismarck, de stad. Vlugtelingen kunnen per ballon, tegen betaling van 50,000 francs per persoon, ontkomen. De postadministratie regelt het vervoer van waarden per luchtpost, onder verbindtenis tot restitutie, ingeval zij in handen der Pruissen vallen. Tours, 7 Nov. Het volledig resultaat van het plebiscit is: 557.976 stemmen met ja en 62.638 met neen. Parijs, 1 Nov. Het Journal Officiel zegt, dat geen wapenstilstand zal worden gesloten dan onder voorwaarden dat de hoofdstad in verhouding tot hare bevolking van leeftogt zal worden voorzien en dat in Lotharingen een algemeene stemming zal plaats hebben; het voegt er bij, dat Frankrijk in het grootste gevaar verkeert, indien het niet weder die eendragtige zamenwerking herkrijgt, welke zijne kracht uitmaakt. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Gezagvoerder. Bestemming. C. J. Oepkes. Batavia. Aankomst. Vertrek. Schip 2 Nov. Zaanstroom. 5 Jeannette. R. P. Huisman. Montevideo. 5 Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries. 5 Zeebloem. T. D. Gollards. Samarang. 7 ii Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Harmony. Ann St Sarah. Elisabeth. IsabellahSarah. Prince Albert. Jesmond. Eli sa. Lady G'ecilia. Gezagvoerder. Herkomst. G. Earl. Sunderland. J. Wood. Newcastle. T. Visser. Wijborg. J. Hall. Newcastle. J. Esson. i, J. Sanderson. Sunderland. T. J. Hall. It.Weatherburn. Newcastle. Lading. Cargadoor, Steeuk. Duinker&Goedk. ii C. Berghuijs. Hout. van Vliet 8c Co. Steeuk. C. Berghuijs. Zur Mühlen Co. li ii II ii Aan order. Kaas. 185 stap.Kleine f 30 a 33,50, 5 stap.Middelh. f 35,per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,35, hoogste prijs f 1,46 per K.G. 361 Runderen. 34 Paarden. Veulens. 72 Vette Kalveren, 80 a 110 Cts. per K. G., handel minder vlug. 62 Nuchtere dito, f 8 a 17 per stuk, stug. 160 Vette Varkens 44 a 52 Cts. per K.G. matig. 26 Magere Varkens f 10 a 13, handel stug. 400 Biggen f 5,— a 7,handel stug. 970 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3