Weerkundige Waarneming-en te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. men, met uitzondering van twee of drie, alle kanonnen gedemonteerd. Een geheele wijk was afgebrand, in de Colmarsche poort was een bres geschoten, de ophaalbrug ging uit hare voegen en de kettingen waren stuk geschoten. De gemeenteraad drong met nadruk aan op de staking van het vuur en de kommandant, die inzag dat eene ver dediging niet langer kon worden gevoerd, dat een storm ze onmogelijk zou maken, besloot om 10 uur de witte vlag op te steken en een parlementair af te zenden* Om 11 uur was deze terug en bragt de voorwaarden waarop de vesting mogt capituleren." De Moniteur Universel zegt, met voldoening te kunnen melden, dat de kweekelingen der militaire school te Metz niet beschouwd zijn als deel van het garnizoen dier stad uit te maken en dan ook niet in de capitulatie zijn begre pen, maar verlof hebben erlangd om de stad ongehinderd te verlaten. Engeland. De Engelsche minister van Marine heeft als bezui- nigings-maatregel bepaald, dat andere steenkolen voor de stoomschepen moeten gebruikt worden. Dit wint ƒ200,000 uit. Maar de oude kolen gaven bijna geen rook en de nieuwe zoo'n enorme zwarte damp, dat de vijand de nadering der schepen altijd aan die rookwolken zal kunnen onderkennen tevens worden de kolenmagazijnen op de stations opgeteerd. De Mech. Mag. wijst er op, dat dit verkeerde zuinigheid is. Omtrent den geest, die onder het Parijsche volk heerscht, meldt de correspondent van de Daily News het volgende: Dezer dagen kocht ik cigaren in een tabakswinkeltje. De winkelier voegde mij toe//Nu zullenwe die ver- wenschte Pruissen in 20 dagen toch vernield hebben //Inderdaad!" was mijn antwoord. „Ja mijnheer, vervolgde de winkelier, ik kwam dezen morgen bij toeval in de mairie, waar een aantal personen zich beklaagden, dat zij geen vleesch konden bekomen. Een heer zeker een rmbtenaar klom op een stoel en sprak: „Burgers en burgeressen, weest kalmblijft u zoo bewonderenswaardig gidragen als tot nu toe; de geheele wereld prijst u deswege. Ik geef er u mijn woord van eer op, dat er maatregelen genomen zijn om de Pruissen binnen 20 dagen te verslaan." .Natuurlijk, voegde de winkelier er bij, was die ambtenaar t jen hij zoo sprak, de tolk van het gouvernement. Naauwelijks had hij die woorden gesproken, of een wel gekleed heer trad binnen en vroeg eene bijdrage voor de constructie van eene nieuwe machine, door middel waarvan alle Pruissen in eens in de lucht zouden springen. De „burger" taste in den zak en gaf den vreemdeling twee francs. Inderdaad, men kan zich van de ligtgeloovigheid dier goede Parijzenaars geen denkbeeld vormen. De Daily Telegraph noemt het dwaas een luchtreiziger als spion te behandelen. Wat hij doet, doet hij openlijk, hij vermomt zich niet, hij gebruikt geen valsche voorwendsels en als hij een paar duizend el boven de aarde is, kan men moeijelijk zeggen, dat hij binnen de vijandelijke liniën is; daarenboven, een luchtreiziger kan gerust, evenals Esopus, zeggen, dat hij niet wist, waar hij heenging. De ingesloten briefschrijver van de Daily Telegraph heeft een bijzondere voorliefde voor de Franschen. Hij :,omt al hunne gebreken en dwaasheden op, „maar toch" zegt hij ten slotte, „hebben zij beminnelijke eigenschappen. Het is wel een treurige bekentenis, maar toch waar, dat de personen niet ter wille van hunne deugden worden geliefd. Daar zijn b. v. de Pruissen, zij bezitten alle soorten van uitstekende hoedanigheden, zij zijn eerlijk, matig, arbeidzaam, goed onderwezen, dapper, goede zoons, echt- genooten en vaders en toch dit alles wordt bedorven door eene fout. zij zijn onuitstaanbaar. Lach de Franschen uit, beschimp hen des noods, maar ten slotte houdt ge van hen. Bewonder, eerbiedig de Pruissen zoo veel gij wilt, hun genegen zijn, gaat niet. Ik zou wel durven verzekeren, dat er geen 100 Duitschers, ten zuiden van den Main geboren, gevonden worden, die op hunne eer zouden willen verklaren, dat zij meer met een Pruis dan met een Franschman op hebben. Als zij den boventoon in Europa moeten voeren, zal het zeer vervelen, zoo niet erger op de wereld worden." Voor een der Londensche geregtshoven heeft zich het volgende vreemde geval voorgedaan. Een vrouw, die zes- en veertig jaren met haar echtgenoot zamen geleefd had, wilde bij den dood van dezen bezit nemen van diens goederen, toen zich daarvoor een andere vrouw aanmeldde, uie beweerde de eerste vrouw van den overledene te zijn. L'ij kon hare bewering voor het hof voldoende staven, s: jodat het tweede huwelijk en de daaruit voortgesproten kinderen onwettig werden verklaard. Het geduld der eerste vrouw is bewonderenswaardig. Door den heer George Quick te Chattam is een nieuw vernielingswerktuig uitgevonden. Proefnemingen nullen nl. worden gedaan met een torpedo, die zich in diep water voortbeweegt en bij eiken weerstoestand kan gebruikt worden. Het werktuig, dat thans voor eene proefneming vervaardigd wordt, heeft 2 voet in diameter en is geladen met 700 pond kruid. Het is in staat op eene diepte van 20 a 30 meters, 2000 meters afstand in 30 seconden af te leggen. De torpedo ontploft dan, of, zoo het noodig is, op korteren afstand. Duitschland. De Koning van Pruissen heeft twee Joden-veldpredikers benoemd om tijdens den oorlog te voorzien in de gods dienstige behoeften van de Israëlitische soldaten; men zal zich herinneren dat de Joden onlangs geklaagd hebben, dat zij in dat opzigt te kort kwamen. Volgens berigten uit Versailles van den 9den, zouden de Kroonprins en Prins Frederik Karei door den Keizer van Rusland tot Russische veldmaarschalken benoemd zijn. Binnen kort zal het geheele Duitsche leger gewapend zijn met de chassepots, die op het Fransche leger veroverd zijn. Een vaandrig, die zich door buitengewone dapperheid bij het heroveren van een Pruissisch vaandel had onder scheiden, en daarvoor met het IJzeren Kruis is beloond, is gebleken tot de „zwakkere" sekse te behooren. Hoewel men eerst aan dit berigt twijfelde, zoo is het thans gebleken volkomen waar te zijn. Deze jonge dame, die een uitmun tende opvoeding heeft genoten, heeft bij het begiu van den oorlog het officiers-examen afgelegd, is als vaandrig bij het leger in dienst getreden en bij haar heldhaftig gedrag waarbij zij vier wonden bekwam is het feit aan het licht gekomen, dat zij tot de vrouwelijke sekse behoort. Zij is 24 jaar oud en bevindt zich thans bij hare familie te Tilsit. Napoleon III heeft op Wilhelmshöhe zijne denk beelden gedicteerd. De Londensche Figaro heeft een drukproef van die brochure magtig weten te worden en deelt die mede: De volgende regelen zijn aan dat geschrift ontleend: „Pruissen heeft zijn voorspoed te danken aan de getal sterkte en aan de strenge tucht zijner legerbenden, zoowel als aan het beginsel van het gezag, dat in Duitschland geldend is. Het is te hopen, dat onze ongelukkige lands lieden gedurende hunne krijgsgevangenschap in Pruissen nuttige lessen aannemen en achting leeren koesteren voor hetgeen een land kracht geeft. Zij mogen leeren, dat achting voor het gezag, gehoorzaamheid aan de wet en een militaire en vaderlandslievende geest alle belangen en alle meeningen behooren te beheerschen." Op dezelfde eenzijdige wijze voortredenerende komt de schrijver tot het besluit, dat het Fransche leger is gevangen genomen, omdat men het gezag in Frankrijk heeft ondermijnd, en de drukpers vrijgelaten. De heer Julius von Wickede geeft de volgende beschrijving van de ontzagwekkende vestingwerken, waar mede Metz is omringd: „Steeds meer," zegt hij, „kom ik tot de overtuiging, dat Metz de sterkste vesting, of juister gezegd, het sterkste bevestigde legerkamp in Europa is, dat met een garnizoen van 30 h 40,000 man, zoo het slechts goed van proviand is voorzien, jaren lang eene belegering kan uithouden. Alle forten zijn gebouwd op de kammen der hoogten, die in een wijden kring Metz insluiten, naar alle regelen der moderne vestingbouwkunde, hunne verdragende kanonnen beheerschen uren ver den ganschen omtrek, terwijl zij zeiven, diep in de bergen ingegraven, naauwelijks zigtbaar zijn en slechts uiterst moeijelijk te beschieten. Reeds sedert eeuwen gold Metz als de sterkste wapenplaats van Frankrijk en voornamelijk Napoleon III heeft nog vele millioenen tot versterking der vesting besteed. De groote forten zijn van bomvrije kazematten voorzien en met honderden zware getrokken stukken geschut gewapend. Eene uiterst moeije- lijke belegering van ieder der forten afzonderlijk was noodig geweest om ze te nemen. Met behulp van den hoogen spoorwegdam van de lijn Thionville-Metz, die half om de stad heen loopt, is tusschen de buitenforten, die gemiddeld een uur van de wallen der vesting verwijderd liggen en de stad zelve eene tweede verdedigingslijn aangelegd. Ook hier hadden de belegerden langen tijd tegenstand kunnen bieden, want de spoorwegdam is zeer hoog en sterk en kan het hevigste kanonvuur trotseeren. Achter dezen dam ligt een voorstad, dan komt een uitgestrekt glacis, welks boomen thans allen zijn geveld en waar de Fransche garde hare tenten had opgeslagen en eerst dan komt men bij de eigenlijke vesting met diepe grachten en sterke muren, geiieel naar het systeem Vauban aangelegd. Zoo liggen drie liniën achter elkaar, die gezamenlijk de vesting onneem baar maken. Waren in Metz slechts 73,000 man geweest in plaats van 173,000 en deze voor een jaar van meel, zout, koffij en spek voorzien, dan hadden wij ook na een jaar de vesting nog niet genomen." De oorlogscorrespondent van de Kölln. Zeit. J. v. Wickede, was dezer dagen met 5 Duitschers op weg van Epinal naar Vesoul. Te Agrigoricourt wilden zij in de dorpsherberg gaan eten. De waardin weigerde eerst, maar door eenige vleijerijen werd zij toegeeflijker. Men zou gaan eten, toen de waardin waarschuwde, dat de dorpelingen zamen kwamen, om de vijanden af te maken. Werkelijk rukte een veertigtal gewapend op. von Wickede trad hen te gemoet; dadelijk werd een geweer op hem gerigt; hij waarschuwde echter, dat als zij gedood werden, dit het leger geen afbreuk zoude doen, en de troepen die volgden zich zouden wreken op het geheele dorp. Er kwam toen verdeeldheid onder de Franschenv. Wickede beriep zich op het oordeel van den pastoor. Deze begreep het gevaar van een moord, en beval de Duitschers te laten gaan. Wickede gaf de waardin tot loon een ferme zoen en was gelukkig er zoo heelhuids af te komen. Bij de Duitsche divisie cavalerie te Mantes, heerschte onlangs eene levendige agitatie. Een der daartoe behoorende kurassiers had met eene lieftallige Franeaise eene amourette aangeknoopt en bemerkte bij haar op zekeren avond eenige ongerustheid, waarvan hij de oorzaak niet kon gissen. Na lang praten liet zij zich eindelijk ontvallen: „wie weet of gij morgen om dezen tijd nog wel zult levenDe kurassier, die wel eens van een Siciliaanschen Vesper had gehoord, beschouwde dit als een bedekte waarschuwing, dat er een algemeene moordaanslag op de Duitschers zou plaats hebben. Den volgenden morgen, vóór het aanbreken van den dag, laat hij zijn luitenant wekken en deelt hem zijn ontdekking mede. De luitenant vond de zaak nog al bedenkelijk en gaf daarvan berigt aan den kapitein. Deze liep terstond naar den overste, die op zijn beurt rapport inleverde bij den bevelhebber, en nu was het dadelijk alarm. De cavalleristen kregen order om de paarden gezadeld te houden en bij elkander te blijvende wachten werden ver sterkt; de verschrikte ingezetenen vroegen elkander wat er gaande was en zoo verliep er een geheele dag en nacht in algemeene spanning, tot het eindelijk bleek, dat die vrees wekkende uitroep van het meisje louter het gevolg was geweest van een dier sentimenteele aandoeningen, die ook buiten oorlogstijd geen zeldzaamheden zijn. De Keizer van Rusland heeft op nieuw een ridder orde van St. George beschikbaar gesteld voor den dap persten Duitschen generaalde Koning van Pruissen heeft als zoodanig aangewezen den generaal von Steinmetz, gewezen opperbevelhebber van de 1ste armee, thans belast met het kommandement van de reserve-troepen in Posen. (Landskeet). |Novembcr| Uren. j Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh I procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 13 12 wtn. 6k. 740.40 -18.35 8.4 f 0.4 0.72 Golvend. 14 12 zw. 15„ 743.08 -15.69 9.8 f 1.9 0.78 Holwater 16 8 zw. 4„ 740.23-18.56 6.5 f 0.3 0.79 wein.golv 15 12 zwtz. 6„ 739.90 -18.89 7.0 - 0.9 0.83 Weersgesteldheid: 13Nov. 12 u. Digtbewolkt, winderig, buijig. 14Nov. 12 u. Zwaarbewolkt, regen- en windbuijen. 15Nov. 8 u. Zwaar- en losbewolkt. l5Nov. 12 u. Zwaar- losbew.,wind-&regenbuijen,. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Nov. Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries.Montevideo. 7 Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. 12 Lanercost. J. D. Eaton. China. 12 Curaqao-Packet. P. Sorgdrager. Curacao. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 14 Nov. CardenasPacket. C.Ouwehand. v.d.Brugh&Co. New-York. 14 Amsi. A.K.Karlson. van Vliet Co. Taganrog. 15 ,1 Umea. P.M.Carlsson. Baltimofe. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Andrea. A. Mehre. Hernosand. Hout. Amons Co. Albion. O.A.Gundersen. Ilelsingfors. Blikman Co. Londonderry. W. Slater. Newcastle. Steenk. Duinker&Goedk. Mary's. R. Swenhoe. Sunderland. Kaas. 157 stap.Kleine f 31 a 34,25. 2 stap.Middelb. f 35,per50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,35, hoogste prijs f 1,45 per K.G. 336 Runderen. 47 Paarden. Veulens. 36 Vette Kalveren, 80 a 110 Cts. per K. G., handel vlug. 50 Nuchtere dito, f 10 a 20 per stok, vlug. 118 Vette Varkens 46 a 56 Cts. per K.G. t vlug. 20 Magere Varkens f 12 a 13, handel stug. 380 Biggeu f 5,a 6,handel stug. 1252 Schapen en Lammeren. LAATSTE HKltlliTKV. Luxemburg, 13 Nov. De Raad van State is bijeen gekomen en heeft een adres aan Prins Hendrik aangenomen, waarin dank wordt gezegd voor de pogingen door hem onlangs aangewend om het land voor den oorlog te behoeden en op de handhaving der onafhankelijkheid wordt aan gedrongen. Brussel, 14 Nov. Aan den Echo du Parlement wordt uit Arlon van gisteren gemeld: „Volgens berigt van rei zigers, die heden morgen hier zijn aangekomen, heeft het bombardement van Thionville een aanvang genomen en staat de stad in brand." Londen, 14 Nov. Volgens berigten uit Parijs van 10 dezer is bet dagelijks rantsoen vleesch bepaald op 50 grammen. De Fransche hebben een nieuwe verschansing te Villejuif aangelegd, die met 20 stukken van zwaar kaliber gewapend is; verder een schans tusschen Villejuif en Vitry, vóór welke loopgraven zijn gemaakt, zooals indertijd vóór Sebastopol waren aangelegd. Berlijn. 12 Nov. Officieel wordt uit Versailles van den 12 dezer gemeld: Von der Tann berigt, dat het aantal dooden en gekwetsten in de gevechten van den 9de 42 officieren en 667 man bedraagt. De vijand stelt in officiële berigten zijn verlies op 2000 man. Van Les Erreurs, een fort bij Belfort, wordt van 13 dezer gemeldLisle sur Doubs en Clerval zijn den 12den na kleine gevechten bezet. De mobile garden trekken steeds meer naar het zuiden. Van de franc-tireurs was niets te zien. Sedert twee dagen sneeuwt het. Verdun, 11 Nov. Bij de kapitulatie van Verdun zijn krijgsgevangen gemaakt: 2 generaals, 11 stafofficieren, 150 officieren en omstreeks 4000 man. Voorts zijn 136 stukken geschut van verschillend kaliber, ongeveer 23,000 geweren en een aanzienlijke voorraad van allerlei oorlogsmateriëel buitgemaakt. Versailles, 9 Nov. (Over Saarbrücken.) Het garnizoen van Parijs houdt dagelijks op uitgebreide schaal oefeningen op de vlakte voor Mont-Valérien, maar houdt zich overigens opmerkelijk stil. Overloopers beweren, dat een groote uitval wordt voorbereid. Het weder is koud, doch gezond. De gezondheidstoestand is over het algemeen beter dan bij een even groot aantal troepen in tijd van vrede. Versailles, 10 Nov. Generaal von der Tann, die Orleans ontruimde, meldt, dat heden geen voorwaartsche beweging van den vijand merkbaar is geweest. Versailles, 12 Nov. (Offi) In het gevecht van generaal von der Tann, op 9 dezer, werd de vijand bij al zijn aan vallen met groot verlies teruggeslagen. Eerst daarna heeft de aftogt van v. d. Tann plaats gehad. In den namiddag van den lOden geraakte eene afdeeling Beijersche ammunitie- reserve, waartoe twee stukken reserve geschut behoorden, verdwaald en viel in handen des vijands. Den 12de zijn hier geene berigten ontvangen van bewe gingen der Loire-armee. Ook bij Parijs is niets voorgevallen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3