1870. N°. 140. Woensdag 23 November. 28 Jaargang. HELDERSCHE EJM NIEllWEDIEPER COURANT, ,,Wij huldigen het goede.'1 Verschijnt Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: O L E X I» l E I X, Ht°. 1«3. Vin regels 60 eest Pnjs der Adverte n tien elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden near plaatsruimte berekend Woensdag den 30 YoV. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Woensdag den 30 Yov. vertrekt, van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. Vrijdag den 2 Der. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. B 1 E L A ND. HELDER en NIEUWEDIEP, 22 November. Het nieuws op staatkundig gebied verdeelt zich tusschen de Oostersche verwikkelingen en de gebeurtenissen van den Fransch-Duitschen oorlog. Wat de genoemde ver wikkelingen betreft, valt op te merken, dat de fondsen ter benrze een aanmerkelijke daling hebben ondergaan ter zake van het verlangen van Rusland om het Parijzer vredes- tractaat als misdruk te beschouwen. Algemeen is eene hevige bezorgdheid merkbaar, omdat men vreest, dat deze gebeurtenis tot een geweldigen oorlog zal aanleiding geven. Het valt echter niet te ontkennen, dat Rusland, als het toch van plan was zich aan de bepalingen van het tractaat te onttrekken, een in zijn belang zeer geschikt tijdstip daarvoor uitgekozen heeft. Frankrijk, dat zeker het meest heeft bijgedragen om den oorlog in 185G te doen eindigen in den zin der geallieerden, is onmagtig iets te doen en de overige bondgenooten toonen alsnog weinig lust tot vechten voor het staatkundig evenwigt in het Z. O. van ons werelddeel. Want Rusland zegt zijne verpligting eenvoudig op en Engelands minister bepaalt zich tot een waarschuwend woord, dat, als Rusland gezegd had tot dien maatregel plan te hebben, zeer gepast zou geweest zijn, maar thans, nu men zekerheid heeft van een bepaald verzet, nu komt zoodanige vermaning niet te pas. Nevens Engeland en Frankrijk hebben Italië, Oostenrijk, Turkije en Pruissen zich ter eener zijde borg gesteld voor de naleving der gemaakte bepalingen, zullen zij nu, voor zooveel zij daartoe niet buiten staat zijn, getrouw worden bevonden om hunne onderteekening gestand te doen? In de vorige week werd uit Florence de tijding mede gedeeld, dat bij de groote mogendheden weinig geneigdheid bestond tot den oorlog en dat men niet zou opzien tegen eene wijziging van het tractaat van Parijs. Is dit berigt juist, de Russische regering zal die gezindheid door hare gezanten wèl doen aanwakkeren. Immers zij heeft hare vertegenwoordigers in het buitenland aangeschreven om ter dezer zake zoo verzoenend mogelijk te werk te gaan, ten einde zooveel mogelijk uit te wisschen den ongunstigen indruk, door de opzegging van liet „eeuwige vrede en vriendschap" predikend vredes-tractaat. y—i 11 Kroniek van den Fransch-Duitschen oorlog van 1870. (Vervolg van onze opgave voorkomende in het nummer van 16 Sept.) 8 Sept. Aankomst van de Keizerin der Franschen te Hastings. 10 Sept. De citadel te Laon is, nadat de stad had gecapituleerd, in de lucht gesprongen. Vijftig man der Duitsche troepen en 513 man der mobile garde zijn gedood, velen vermist. De Prins van Mecklenburg wordt gewond. 13 Sept. Circulaire van von Bismarck uit Rheims over de vredesvoorwaarden. 14 Sept. HetKoninklijk hoofdkwartier gevestigd teChateau-Thierrv. 15 Sept. Een vliegende kolonne onder generaal Keiler bezet Colmar. 16 Sept. Circulaire van von Bismarck uit Meaux tegen de interventie van de neutrale mogendheden, over een wapenstilstand en de vredesvoorwaarden. Mühlkausen wordt door de troepen onder generaal Keiler bezet. 17 Sept. Gevecht bij Brevannes, ten zuidoosten van Parijs. Circulaire van Jules Favre over de wettigheid van de Fransche regering en over de vredesonderhandelingen. 18 Sept. Gevecht bij Bicêtre, ten zuiden van Parijs. 19 Sept. Parijs wordt geheel ingesloten. De stellingen bij Pierrefitte ten noorden van St. Denis worden door de Franschen bij het verschijnen der Duitsche troepen verlaten. Het tweede Beijersche legerkorps stuit bij Sceaux op drie Fransche divisies onder Veuoy, die met behulp van het 5de en 6de Pruis- sische legerkorps onder den Kroonprins van Pruissen achter de zuidelijke forten van Parijs worden teruggedreven. 20 Sept. Het hoofdkwartier van den Koning gevestigd te Ferrières. Het hoofdkwartier van den Kroonprins van Pruissen 3de armee, gevestigd te Versailles, dat van den Kroonprins van Saksen, Maas armee, te Grand-Tremblay, ten N. O. van Parijs. 23 Sept. Toul ingenomen. 109 officieren en 2240 man worden krijgsgevangen gemaakt. 27 Sept. Capitulatie van Straatsburg; 461 officieren en 17,000 man leggen de Wapenen neder. Uitval bij Metz (Mercy-le-Haut.) 29 Sept. De verkiezingen voor de Constituante worden door de regering te Tours op 16 Oct. bepaald. 30 Sept. Gevecht vau de 5de brigade kavallerie, generaal-majoor von Bredow, en de Beijersche infanterie bij Maule en Les Alluets. 1 Oct. De 4de reserve-divisie trekt bij Neuenbuvg over den Rijn. Nieuws van overwegend belang is er omtrent den Fransch- Duitschen oorlog niet te melden. Alleen de vraag: kan Parijs het nog eenigeri tijd uithouden? schijnt op het oogenblik van belang. De mededeelingen daaromtrent ver schillen. Zeker is het echter, dat de Duitschers weldra den honger tot trouwen bondgenoot zullen hebben in hun pogen om de „hoofdstad der beschaving" in hun uiagt te krijgen. De Duitsche legercorpsen, die zuidwaarts van Parijs het land intrekken, vervolgen den vijand op onderscheidene punten en doen het uitzigt dat Parijs zou ontzet worden als rook vervliegen. Zr. Ms. schroefstoomschip 4de kl. Soestdijk is alhier van Hellevoetsluis aangekomen. - Het koloniaal stoomvaartuig Argus is jl. Zondag te Malta aangekomen. Aan boord was alles wel. Mevrouw M. Preagervan Vliet is gisteren van hier naar Metz vertrokken, om aldaar voor het Roode Kruis werkzaam te zijn. De Nederl. bark Zaanstroom, gezagvoerder C. J. Oepkes, den 10 November 11. met bestemming naar Batavia van hier uitgezeild, is wegens stranding op de En«elsehe kust en daardoor bekomene lekkage, Zondag morgen (na den vorigen dag op nieuw bij Itgmond gestrand te zijn, doch waar het met behulp van Egmonder loodsen weder is vlot geraakt) alhier binnengekomen. Men is thans bezig de lading te lossen, om daarna de bekomene schade te herstellen. Gisteren avond hield de Jieer mr. L. C. F. Gasinjet in het lokaal Tivoli alhier eene letterkundige voordragt. In het eerste gedeelte gaf hij een schets van lord Byrons leven en werken, toegelicht door fragmenten uit dichtstukken van dien beroemden dichter. In het tweede deel droeg hij voorMazeppa's togt op -het wilde paard, uit Byron's Mazeppa, volgens de vertaling van dr. N. Beets. Het medegedeelde omtrent de levensgeschiedenis van dien grooten Erigelschen edelman en de geleverde gedeelten uit zijne beroemde werken was zeker hoogst belangrijk de voor dragt was aangenaam en geschikt om aandacht te wekken, maar de belangstelling van het publiek, blijkens een zeer geringe opkomst, liet veel te wenschen over. Mogt deze spreker andermaal ter dezer plaatse willen optreden, wij zouden dan, met het oog op het onderhoudende en boerende van deze voordragt, onze lezers een bezoek wel ten zeerste aanbevelen. Het aantal tooneeluitvoeringen alhier zal op a. s. Zondag den 27 dezer vermeerderd worden met eene voor stelling, te geven door het tooneelgezelsehap onder directie van den heer M. Jochems, uit 's Ilage. Gevecht van het 5de regiment Thuvingsphe infanterie bij Carrefour Pompadour, zuidoostelijk van Parijs. Circulaire van von Bismarck over het onderhoud met den heer Favre te Ferrières. De Voorloopige Regering te Parijs vernietigt het besluit van de regering te Tours betreffende de verkiezingen op 16 Oct. 2 Oct. Voorpostengevechtvande divisieKunamerbij Metz(St.Remy). 4 Oct. Gevecht van de Badensche troepen onder von Degenfeld bij Charapenay (dep. Vosges). Gevecht van de 15de brigade kavallerie, kolonel von Alvensleben, en Beijersche artillerie en infanterie in het boseh van Hilarion en bij Eperifon. 5 Oct. Het Koninklijk hoofdkwartier vau Ferrières verplaatst naar Versaillés. Gevecht van de Badensche troepen onder von Degenfeld bij Raon 1'Etape (dep. Vosges). Gevecht van de 5de brigade kavallerie bij Pacy. Gevecht van de 4de divisie kavallerie bij Toury. 6 Oct. Gevecht van de Badensche brigade von Degenfeld tegen Fransche troepen en vrijwilligers onder Dupré bij Nompatolize (dep. Vosges). 7 Oct. Uitval van de bezetting van Metz op de beide oevers van den Moezel. Garibaldi landt te Marseille. Kleine uitval van de Pavijsche beletting tegen Malmaison. Gambetta arriveert per luchtballon van Parijs in den omtrek van Montdidier. 8 Oct. Neuf-Brisach wordt opgeëischt en gebombardeerd. Circulaire van de gedelegeerde regering te Tours aan de buiten- landsche gezanten. 9 Oct. Neuf-Brisach en Schlettstadt worden ingesloten. Proclamatie van Gambetta. Garibaldi te Tours. 10 Oct. Circulaire van de gedelegeerde regering te Tours. Gevecht bij Artenay van het corps onder von der Tann tegen een gedeelte van de Loire-armec. Een divisie kavallerie onder Rlieinhaben drijft 4000 mobile garden bij Chérisy over de Eure. 11 Oct. De Loire-armee wordt door de Duitsche troepen onder von der Tann (1ste Beijersche corps, 22ste Pruissische divisie infanterie en een divisie kavallerie) bij Orleans verslagen en Orleans bezet. Het Duitsche etappen-kom mando te Stenay wordt door een uitval van de bezetting van Montmédy ..opgeligt. 12 Oct. Belegering van Soissons. Generaal Senfft von Pilsach De 1ste luitenants der artillerie J. J. Fabius en J. B. Heijmans zijn van hier naar elders verplaatst, eerst genoemde naar het reg. veld-artillerie te Arnhem, de laatste naar Geertruiilenberg. Nog in dit jaar rekent men regtstreeks van hiernaar Batavia te kunnen telegraferen. Op zijn verzoek is de telegrafist 3de kl. F. H. Meijer eervol uit 's rijks dienst ontslagen. Op zijn verzoek is eervol ontslag verleend aan den heer G. J. van Bommel, als kapt.-comnv. der dd. schutterij te Edam. Men berigt, dat de trekkingslijsten der prijzen voor de verloting der werken van kunst en smaak ten behoeve van het Roode Kruis niet eer gereed zijn dan over 2 a 3 weken en zal van de houders van loten zoolang geduld moeten gevorderd worden. Eenige predikanten uit den omtrek van Beverwijk heb ben zich vereenigd om zoowel in genoemde plaats als in naburige gemeenten lezingen te houden over de godsdienst, tegen 10 cents entree. Van de sluizen bij Schellingwoude is in de afgeloopen week niet eenige plegtigheid de laatste hardsteenen slagstijl gelegd. Te 's Hage overleed dezer dagen, in bijna 79jarigen ouderdom, jhr. A. W. L. M. Heldewier, die vroeger in de Nederlandsche diplomatie onderscheidene betrekkingen heeft vervuld. Te Ts Hage beviel gisteren middag onverwacht op een der drukst bezochte pleinen eene vrouw van een levend kind. Spoedig was er geneeskundige en andere hulp aan wezig en beijverde de politie zich kraamvrouw en kind per- rijtuig naar het gasthuis te doen overbrengen, terwijl door de omstanders ten behoeve van beiden eenige liefdegaven werden geofferd. De broodgeschiedenis te Hellevoetsluis heeft tot dusver geen verdere gevolgen gehad voor de rust dezer stad. Men verneemt, dat sedert eenige dagen in de kazerne te Gouda een billard is geplaatst, waarvan door de mili tairen tegen betaling van 3 cents per partij kan worden gebruik gemaakt, met dien verstande, dat de lagere rang steeds boven den hoogeren aanspraak heeft om die uit spanning te genieten. Naar men meldt aan de N. Rott. Crt. uit Utrecht heeft graaf vau Zuylen van Nyevelt, die aldaar dezer dagen een huis gehuurd had en den winter scheen te willen door brengen, vanwege den Koning iast gekregen, om zich on verwijld naar zijnen post in Rusland te begeven. verdrijft 3000 man mobile garden uit Breteuil. 13 Oct. Onderhandelingen te Versailles met den generaal Boyer, adjudant van den maarschalk Bazaine. Het 14de legercorps komt na voortdurende schermutselingen te Epinal. Belegering van Verdun. Het paleis St. Cloud wordt door de FTanschen in brand gestoken. Uitval zuidwaarts van Parijs van 10 bataillons der Parijsche bezetting, welke door het 2de Beijersche legercorps wordt afgeslagen. 14 Oct. Het hoofdkwartier van dén Kroonprins van Saksen, opperbevelhebber van de 4de Maas-armee, wordt verplaatst naar Margeney. Een uitval van eenige bataillons van de Parijsche bezetting wordt door de voorposten en eene batterij van het 12de koninklijk-Saksische corps afgewezen. Garibaldi arriveert te Besancon. 16 Oct. Soissons capituleert, na een bombardement van 4 dagen. 99 officieren en 4633 man worden krijgsgevangen gemaakt. F.en uitval vau de bezetting vau Neuf-Brisach wordt afgeslagen. 17 Oct. Montdidier wordt bezet door een detachement van de Maas-armee. 18 Oct. De 22ste divisie, 3de armee, slaat 4000 Franschen bij Chateaudun en bestormt deze stad. 20 Oct. De Beijersche, Wurtembergsche en Badensche ministers begeven zich naar het hoofdkwartier te Versailles. 21 Oct. Uitval van de Parijsche bezetting van den Mont-Vale- rien, die door de 9de en 10de divisie Pruissische infanterie en de artillerie van het 4de corps wordt afgeslagen. 22 Oct. Gevecht vau de Badensche troepen onder generaal von Werder tegen het legercorps onder generaal Cambriels, bij Rioz en Etuez, welk corps op Besangon wordt teruggeslagen. 24 Oct. Schlettstad capituleert. 2400 man zijn krijgsgevangen gemaakt. 27 Oct. Capitulatie vau Metz. 173,000 man, waaronder 3 maar schalken en 6000 officieren, zijn krijgsgevangen gemaakt. Het Bosch vau Boulogue, voorheen en thans. Elk lezer der dagbladen weet, hoevele en velerlei verwoestingen de tegenwoordige oorlog in zijn gevolg heeft. Verlies van menschen- levens, verminkte en kreupele gestalten, gebroken harten en verscheurde huiselijke kringen, aan den grond geslagen neringen en hanteeringen, geknakte nijverheid, verwoeste steden en vernielde kunstwerken,

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1