Een arbeidersgezin in de omstreken van Older.zaal, schijnt geheel onverwacht van zorgvolle omstandigheden tot de hoogste welvaart te zullen geraken. Men verzekert namelijk, dat dit gezin van een bloedverwant in Noord- Amerika de aanzienlijke som van f 200,000 ten deel zal vallen. De Leeuwarder Courant zal met 1 Januarij dagelijks verschijnen. Jl. Vrijdag is te Leeuwarden aanbesteed het eerste gedeelte der werken ter verbetering van de haven teHarlingen, namelijk het uitbaggeren van 250,000 kub. meter in de Pollen, het aanleggen van een zuidelijk havenhoofd en het bonwen van keeten. Dat werk is aangenomen voor 749,000, duur Jen heer Huiskes, te fiedel. - Vrouw S. Hamming te Annen had twee guldens in de hand, en nam die, toen zij haar kind in het bed legde, in den mond; het kind sloeg tegen den mond en een van de guldens werd ingesliktde vrouw kreeg het zeer benaauwd en beviel van een welgeschapen dochter; terwijl de gulden eindelijk den weg naar de maag vond en nog niet weder te voorschijn is gekomen. Do kosten voor de ontmanteling der vestingen Maastricht, Venlo, Bergen-op-Zoom, Breda, Fort Balh, Vlissingen, Coevorden en Langakkerschans, hebben tot nu toe bedragen 357,137.25. Daarentegen hebben de gronden dier vestingen opgebragt f 263,404.07, zoodat de uitgaven de baten hebben over troffen met 93,733.18. Wie zullen zich hier te lande met de vacante minis teriële portefeuilles belasten? Men spreekt van een conser vatief, van een gemengd, ja zelfs van een anti-revolutionair kabinet. Het plan van laatstbedoeld kabinet wordt opge worpen in de (Oude) Rotterdamsche Courant. De schrijver, Wolbers genaamd, wijst op het groot aan tal ministeriën, dat elkander achtereenvolgens heeft ver vangen, en stelt daarom voor, het thans eens met een ministerie Groen te proberen. Van een andere zijde wordt verlangd een //koninklijk" ministerie. De Tijd komt met dien wensch voor den dag, maar vergeet de namen te noemen van zeven mannen, die een koninklijk ministerie of een ministerie van koningen zullen uitmaken. Vrij algemeen wordt verzekerd, dat de opdragt tot vorming van een nieuw ministerie is geschied aan den heer van Reenen, nadat de heer Thorbecke aan den Koning den raad had gegeven om een conservatief ministerie te kiezen. Men noemt de namen der heeren van der Heim, lid der Prov. Staten in Zuidholland en van Tets van Goudriaan, oud minister van Binnenl. Zaken en van Financiënbeiden zouden gepolst zijn, doch de uitslag is nog niet aan het licht gekomen. Er zijn er, die de vrees koesteren, dat, zeker niet ter bevordering van een flinken tred op den weg van staatkundigen vooruitgang, een kabinet zal tot stand komen, zamengesteld uit leden van onderscheidene rigtingen, tot weinig meer bestemd dan tot afdoening van zaken. De heer van Reenen heeft zijne bemoeijingen gestaakt, zegt het Vaderland, en sedert is er een tijdperk van rust in de ministrieële crisis aangebroken, er schijnen geen dadelijke pogingen aangewend te zijn om aan den abnormalen politieken toestand van Nederland een einde te maken. Dat den heer Fock de zamenstelling van een ministerie zou zijn opgedragen, wordt door genoemd blad ten stelligste tegengesproken. Met belangstelling wordt 's Konings besluit in de Staats courant te gemoct gezien. Wij hebben thans een kabinet, dat alleen de zaken vgaande houdt», zegt de Arnh. Crt.eene ligte taak, vervolgt genoemd blad, want //in Nederland, zeide eens de heer Mackay, gaan verwonderlijk veel zaken van zelf.» Er zijn echter ook zaken, die wij liever niet zien gebeuren en die pslZar»;e»t«r.a:,j.tussiti»z platgeschoten dorpen en platgetreden velden, ziedaar in 't algemeen een bonte rij van jammeren, door den oorlog teiveeggebragtHet arme Frankrijk is er ditmaal vooral het slagtoffer van. Wilt ge in een meer duidelijk beeld u de verwoesting voorstellen, welke de krijgsgod aanrigt, herinner u dan, hetgeen er dezer dagen met en in den omtrek van Parijs gebeurd is, om deze hoofdstad der wereld en der beschaving, zoo als Victor Hugo haar noemt, tegen den vijanil te verdedigen. De prachtigste parken en bosschen, villa's en buitenplaatsen zijn met den grond gelijk gemaakt, en onder deze, wat niet het minst te bejammeren is, het uitgestrekte bosch van Boulogue met zijn heerlijk park, aan de westzijde van Parijs. Waarlijk, het is geen kleinigheid. Het geïllustreerd London News van 1U September 11. deelt ons mede, wat dit boseh sedert 1852 aan de stad gekost heeft, en welke enorme sommen er dus in korten tijd verloren zijn gegaan. In genoemd jaar ontving Parijs dit bosch van den staat ten geschenke, onder voorwaarde, het voor het publiek gebruik te blijven openstellen en 2 millioen fr. aan de verfraaijing er van te besteden. Voor dit geld werden twee meren gegravenwaarin eenige schilderachtig gelegen eilandjes en tle hoogte Montmartre opgeworpen, die boven op den kruin gekroond met een prachtigeu cederboom, een heerlijk uitzigt aanbiedt over de omliggende waterpartijen. In 1855 maakten de oude regt- uitloopende wegen plaats voor de kronkelwegen van macadam, met bestrate zijpaden voor ruiters en voetpaden onder de boomen verder werden nieuwe meren, vijvers en riviertjes gegraven, water vallen geformeerd, kostbare boomen geplant, Zwitsersche hutten en grotten gebouwd, het terrein aangelegd voor de wedrennen van Longchamps en eindelijk nog het bosch uitgebreid tot aan de Seine. Het geheele park is thans 846 hectaren groot, waarvan 407 met bosch beplant, terwijl het geheele bedrag der kosten 14,325,005 frs. beloopt, waarvan 6,878,168 fr. aan inkoop van grond en huizen en 7,473,837 fr. aan werkloon, materialen, enz. Als men nu hiervan aftrekt de som van 8,779,365 fr., als de opbrengst van gronden yoor den aanleg van villa's en 2,110,513 fr. door den staat bijgedragen tot den aanleg van het renperk, dan komt men tot een bedrag van 3,462,127 fr., die het Bosch van Boulogne aan de stad Parijs heeft gekost. En dit park, met zijne prachtige bosschen en boomen, de verzamel- en verblijfplaats van smaak en weelde, welks dierentuin deels naar den Jardin des plantes, deels naar België overgebragt is, thans sedert weken tot logies bestemd voor rundereu en schapen, is binnen èenige dagen gevallen als een offer van den onmee- doogendes oorlogsgod. toch ook van zelf zouden komen, wanneer er niet tegen gewaakt wordt. De veeziekte is op verscheidene plaatsen in Duitschland en België uitgebroken, en de regering laat na doeltreffende maatregelen te nemen, om te verhoeden, dat zij ook in Nederland worde overgeplant. De bepalingen omtrent de desinfectie der goederenwagens van de Rijn spoorweg-maatschappij zijn gebrekkigop de grenzen is geen veearts die er over waakt, en de rijks-politie is er niet mede belast; vreemde kooplieden worden ongehinderd in onze veestallen toegelatenkortom de regering schijnt zich oiii deze zaak niet te bekommeren, niettegenstaande er millioenen bij in het spel zijn. Maatregelen tot wering van de veepest belmoren misschien niet tot de categorie der zaken die //gaande» moeten gehouden wordenmaar dubbel noodig achten wij het daarom, hier de aandacht op te vestigen, opdat ten dezen opzigte dan eene uitzondering worde gemaakt. Er is beweerd: dat Rusland gelijk heeft nu het, de kans schoon ziende, om zijn slag in het Oosten te slaan, daarvan gebruik maakt. Het N. v. d. Dag peinst over dat //gelijk hebben.» //Alzoo, zegt het, die oude strenge Czar Nicolaas had gelijk, toen hij oogen vol heb- en roofzucht op Konstantinopel sloeg en omdat hij de kans schoon waande, met den //zieken ouden man» twist zocht. Hij bad gelijk want het kwam in zijn kraam te pas dat hij zich jaren lang voordeed als de beschermer van de Christenen in Turkije en zoo gemoedelijk jammerde over hun droevig lot, en hij had evenzeer gelijk want dit kwam toen in zijn kraam te pas toen hij voor den Engelschen gezant dat masker der Christelijke barmhar tigheid afwierp en hem op de koelste wijze voorsloeg, Turkije eenvoudig te verdcelen. En Engeland bad zeker gelijk, toen het in het belang van zijn handel, en Napoleon had gelijk toen hij in het belang zijner dynastie, en Sardinië, toen het in het belang van toekomstige plannen, den Krimoorlog aauving, die aan 800,000 menschen naar matige berekening door vuur en zwaard en cholera en ellende het leven kostte. En zij hadden gelijk, toen zij den overwonneling vernederden. En deze heeft gelijk, nu hij eigeninagtig het gegeven woord breekt, omdat de anderen verdeeld zijn. Gelijk, gelijk Engeland heeft gelijk, dat het geen kastanjes uit het vuur zal verkiezen te halen en Pruissen, dat het met zekere vreugde Engelands verlegenheid gadeslaat, het koopmans- Engeland, dat onder de leuze van onzijdigheid Frankrijk met ammunitie overstroomtgelijk, al zou ook zulk een stap van Rusland de hoop in Europa op rust en vrede nogmaals voor langen tijd knakken, handel en nijverheid verlammen of de gruwel des oorlogs verlengen. Gelijk, gelijk hebben ze, dat zij elkander wantrouwen, bespieden, beliegen, dat zij gebruik maken van elkanders ongelukken of zich sterken aan elkanders kracht; dat zij als een troep wolven zich op den zwakste werpen en met vratige tanden trekken om het grootste van den buitzoodra ze voor elkander maar durven. Gelijk want ze doen allen zoo, en hun wordt alzoo gedaan. Gelijk, want immers het hoogste ./gelijk* is de onbewimpeldste zelfzucht.... Of Rusland den treurigen toestand verlengen, misschien een algemeenen oorlog op zijn geweten hebben zal, weten we niet. Maar wel weten wij, dat de diplomatie weer een treurig bewijs heeft afgelegd van haar waren aard. Wanneer zal zij eens tot het besef komen, dat ook voor haar edelmoedigheid, eerlijkheid; goede trouw, meer dan ijdele klanken behooren te zijn? Of zal zij door de stem des volks gedwongen moeten worden?» In een Hongaarsch Weekblad werd dezer dagen de volgende advertentie gelezen: Verscheidene onderwijzers aan de hier bestaande gemeentescholen, wier crediet totaal is uitgeput en die tot do overtuiging zijn gekomen, dat de onderwijzer niet van don wind leven kan, zijn zoo vrij, het publiek hunne tracteuients-kwitantiön van de maand Januarij tot Julij op zeer voordeelige voorwaarden te koop aan te bieden. Kooplustigen worden verzocht zich tot de redactie van dit blad te vervoegen.» Eenige excentrieke dames te Chicago, op wier zeden trouwens niets te zeggen viel, hadden een vereeniging tot stand gebragt, die zich ten doel stelde jongelieden van fatsoenlijken huize, die 's nachts dronken op straat werden gevonden, op te nemen, hen door sodawater, ijs, enz. weder te ontnuchteren, en ze met een vriendelijke vermaning naar huis te zenden. Den eersten nacht werden zeven siagtoffers op liefderijke wijze behandeld, tnaar reeds den tweeden nacht lag de halve jongelingschap van Chicago dronken op straat, en het schoone plan viel in duigen, wegens overdaad van medewerking en medewerking van overdaad. Kunstmatige oesteutuelt. In eene onlangs verschenen aflevering van het Tijdschrift der Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid is onder anderen opgenomen een verslag van de heeren de Bont c. s., betreffende hunne proeven van kunstmatige oesterteelt. Een subsidie, door bedoelde Maatschappij aan die heeren voor dat doel verleend, legt hun de verpligting op om jaarlijks een verslag hunner verrigtingen openbaar te maken, opdat de visschers van beroep partij zouden kunnen trekken van de uitkomsten der proeven, zonder in de kosten, aan die proefnemingen verbonden, te deelen. Wij ontleenon aan dit. belangrijke stuk het volgende en men vleit zich, dat andere couranten zullen medewerken om de verspreiding te bevorderen. Ruim 4000 moederoesters werden voor de eene helft op de kust van Texel en voor de andere helft bij de Nieuwe Sluis onder Wieringen geplant. Daarbij werden drie ver schillende wijzen gevolgd, alshet plaatsen van kisten, het nederleggen van ronde dakpannen en het maken van om heiningen, in de zee, van kanassers. Zoowel het een, als het ander, werd met eene dunne kalklaag voorzien. Door herhaalde stormen hebben de toestellen bij Texel zeer veel I te lijden gehad, en hetgeen zich aan de pannen gehecht j had en door den storm gespaard was, is later door den I vorst verloren gegaan. Bij het wegnemen bleek, dat de 1 kistenen kanassers door de paalworm geheel waren doorboord I en als het ware allen zamenhang hadden verloren. Te Nieuwe Sluis waren de uitkomsten meer bevredigend. Hoewel de resultaten van het eerste jaar niet zeer gunstig waren, is dat jaar evenwel rijk aan ondervinding geweest en is daarvan reeds partij getrokken. Zoo is onder anderen gebleken plaatsen waar veel branding staat zijn ongeschikt; bij laagwater moet alles onder water blijven; houten imigtingen zijn niet te gebruiken, daar waar de paalworm huist; pannen, verdiepingsgewijze op den bodem der zee gelegd, schijnen zeer doelmatig. Als een bewijs dat het doel der genoemde heeren, om namelijk de visschers tot kunstmatige oesterteelt op te wekken, welligt bereikt zal worden, deelen zij mede, dat er onder de visschers op Texel gevonden worden, die het voornemen hebben om op eigene gelegenheid het pannen- systeem toe te passen. Wij mogen daarbij voegen, dat de heeren de Bont c. s. bereid zijn, ieder belanghebbende de noodige inlichtingen te geven. B II1 T E X L A X D. België. De Belgische geschiedschrijver en publicist Th. Justo heeft uit hetgeen openbaar is geworden omtrent du tnsschen de Parijsche en Berlijnsche kabinetten indertijd gevoerde onderhandelingen over eene annexatie van Belgie aan Frank rijk, aanleiding genomen tot het uitgeven van een vlugschrift, getiteld Le traité secret, d'après des documents nouveaux, hetwelk de belangstelling zeer tot zich trekt. De schrijver betoogt, op grond van de door hem opzettelijk gedane nasporingen, dat Napoleon III tijdens zijne troonsbeklim ming reeds grootp neiging gevoelde »om de hand naar België uit te strekken,» maar dat zijn bondgenootschap met Engeland zijne gezindheid jegens zijnen noordelijken nabuur aanmerkelijk gewijzigd en tot eene toenadering van zijne zijde tot Koning Leopold I geleid had. De loop der gebeurtenissen, niet name de gewigtige herschepping, welke Duitschland heeft ondergaan, had echter van Heveriede de oude begeerte op nieuw bij den Keizer der Franschen doen ontwaken en de slotsom, waartoe de heer Ju3te geraakt is, dat de wezenlijke oorzaak van den tegenwoordigen oorlog geene andere is dan het verlangen van Napoleon III, »om zijne dynastie door eeue revanche voor Waterloo en Sadowa te bevestigen en haar door eene aanmerkelijke vergrooting van grondgebied, tengevolge der annexatie van de Rijn provincie en van Belgie, op te luisteren. Pruissen had, gelijk de heer Juste aanmerkt, den oorlog kunnen ver mijden, indien het er toe had kunnen besluiten, de Bel gische gewesten aan de begeerlijkheid van hot Keizerlijke gouvernement over te leveren. Aan het slot van zijn geschrift van de erkentelijkheid gewagende, welke België in dit opzigt, naar zijne ineeniug, zoowel aan Duitschland, als aan Groot-Brittannie, verschuldigd is, zegt de heer Juste: ,/Onder de leiders der openbare meening in ons land worden schrijvers gevonden, die op eene verregaande wijze de diensten miskennen,onsvaderlanddoorde mogendheid (Pruissen) bewezen, die het verfoeijelijke tractaat van 1867 wereldkundig gemaakt en het vervolgeus zijn zegenpralend zwaard vaneen gereten heeft. Nog worden er lieden gevonden die het gouvernement van Groot-Brittannie van egoïsmus meeuen te mogen beschuldigen. Belgentegen die beschul diging behooreu wij te protesteeren wij zijn het gouvernement en het volk van Engeland eeuwigen dank schuldig voor de krachtdadige zorg, die zij ons in eene zeer hagchclijke crisis betoond hebben. Er is te Hoogstraten den 21 dezer een luchtballon uit Parijs nedergekomen, waarin zich de heeren Jauban, Saint-Valéry en Jules Buffet bevonden. 5' r a n k r ij L. liet in Parijs gevestigde bewind zeide den 12 dezer in zijn dagblad, dat het sedert den 26 Oct. geen antwoord had ontvangen op de depêches die het regelmatig naar de bewindslieden te Tours had afgezonden. Het voegde daarbij dat dit eene smartelijke en tevens gevaarlijke omstandig heid was. Volgens berigten uit Orleans van den 14 dezer werden er bij die stad door de Franschen twee legerkampen met sterke verschansingen en zwaar geschut aangelegd, liet eene bij het spoorwegstation, en het andere tegenover de linie der posten welke toen door den vijand bezet gehouden werden; omstreeks 10,000 man werden tot het aanleggen dier werken gebezigej. Rochefort zal na den oorlog een boek uitgeven over vde regering der nationale verdediging.» Het blijkt werkelijk, dat de overwinningen in den omtrek van Orleans door het Loire-leger behaald en meer in het bijzonder het gevecht bij Bacon, slechts zedelijke voordeden voor de Franschen tengevolge hebben gehad. Genei aal vou der Tann heeft, terugtrekkende, eene zeer gunstige positie ingenomen te Toury, van waar hij ieder oogenblik weder eene aanvallende houding kan aannemen. Het plan schijnt daartoe reeds vastgesteld, met dien verstande, dat de regtcrvleugel van de Duitsche troepen op Chateaudun zou aanrukken om te trachten het Loire-leger om te trekken en het aldus tusscheu twee vuren te plaatsen. Deze strategische plannen zouden echter nog verijdeld kunnen worden door het leger van de Kératry, dat zich met de troepen aan de Loire tracht te vereenigen. Omtrent den toestand van Belfort ontbreekt het voortdurend aan zekere tijdingen. De beschieting duurt voort en dat ook de Duitschors aanzienlijke verliezen lijden, blijkt daaruit, dat Dingsdag 70 wagens met gewonden door Schönen-Steinbach kwamen. Markolsheim is opgevuld met gewonden. De vrolijkheid en luchthartigheid, zoo meldt men uit Metz, die den Franschen soldaat in den regel kenmerken, heeft bij hen plaats gemaakt voor de grootste onverschillig heid. Het aantal zieke soldaten binnen de veste is hoogst aanzienlijk; de gewonden liggen voor het meerendeel°in spoorwegwaggous op de Place Royale, het is een

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 2