afschuwelijk gezigt. Door den typhus en de pokken worden veleu ten grave gesleept. De burgers schijnen betrekkelijk weinig door het beleg te hebben geleden; zij zien er voor het meerendeel gezond en frisch uit. De hotels zijn tot aan den uok toe gevuld; het wemelt van vreemdelingen. Het Duitsche garnizoen bestaat uit wat kavallerie en artillerie en vier linie-regementen. De laudwehr, die bij het beleg dieust deed, wordt thans gebezigd voor de escorte der gevangenen. Zoodra alle Fransche soldaten geëxpedieerd zijn, komt de landwehr de geregelde troepen aflossen. In de dorpen in den omtrek ziet het er allertreurigst uit; et- zal, zoo er uit den vreemde geen hulp komt opdagen, menige dorpeling in den aanstaanden winter den hongerdood sterven. Prinses Maria Emilia, tweede dochter van den hertog van Montpensier is overleden. Zij telde pas twintig jaren. n e 1 a n tl. ./Geef mij mannen met een overvloed van neus" is een welbekend gezegde van Napoleon I. De geniale Corsicaan zag in de grootte van den neus een zeker bewijs van militaire bekwaamheid. Inderdaad merkt de Pall Mali Gazette op de veldheeren onder het eerste Kei zerrijk waren, in den regel, door de natuur met ont zagwekkende voorgevels bedeeld. Men heeft slechts de portretten te bekijken, om dadelijk een absoluut verschil in physiognomie te bespeuren tusschen de hedendaagsche veldheeren en die van voor vijftig jaren. Geen enkele is er onder de tegenwoordige Duitsche en Fransche generaals, die bogen kan op een arends-profiel, dat spieekwoordelijk heette eigen te zijn aan alle vermaarde kapiteins van den ouderen en nieuweren tijd te beginnen met Alexauder en Caesar te eindigen met Napier en Wellington. Na poleon III is een uitzondering gelijk Napoleon I in zijn tijd een exceptie was; Frankrijk'» tegenwoordige Keizer heeft een arendsneus - alléén onder velen doch niet den klaauw en de vlugt des edelen vogels; met zijn oom was het juist omgekeerd. Trouwens het is niet onaardig er ter loops op te wijzen, hoe elk der beide Keizers geloofde aan een type, geheel afwijkend van zijn eigen persoon lijkheid met dit onderscheid echter, dat Napoleon I zijn werktuigen koos terwijl Napoleon III ze zich liet op dringen, om hun op eigen verantwoordelijkheid vrij spel te laten. De man van Austerlitz wist alles omtrent anderen niets omtrent zich zelf. De man van Sédan kende zich zelf van den beginne, en schijnt altoos zóó uitsluitend met zichzelf te zijn bezig geweest, dat hij nimmer de oogen open had voor anderen. Aan dat gebrek heeft hij zijn val te wijten. De Daily Telegraph vestigt de aandacht op het feit, dat Rusland wel gezorgd heeft, het meest geschikte saizoen tot het uitlokken van een vredebreuk te kiezen. Gedurende de eerstvolgende zes maanden toch, is de Oostzee onbevaarbaar en zijn dus de noordelijke provinciën des rijks veilig voor eiken aanval; want, na de les, door Napoleon I ontvangen, zal wel niemand het wagen, in den winter een leger over land naar het noorden van Rusland te zenden. Nu is de winter kond genoeg ook in zuidelijk Ruslandin de Donau- Vorstendommen, zelfs aan den Bosphorus; doch voor troepen die aan het klimaat van St. Petersburg en Siberie gewoon zijn moet het. barre jaargetij aan den Donau zoo goed als zomer wezen. De Russische regering heeft bovendien de voorzigtigheid gehad, tijdens den jongsten zomer een groote strijdmagt aan de noordelijke kust van de Zwarte Zee te concentreerenzoodat de groote moeijelijkheid het transport der troepen over de uitgestrekte sneeuwvelden reeds bij voorbaat vermeden is Bovendien de spoor wegen zouden thans zeer gewigtige diensten kunnen bewijzen. Omtrent de stad Metz en omstreken deelt de corres pondent van de Daily News het volgende mede: ,/Ik trad een ledige kamer binnen, waarin zes menscbe- lijke wezens op den grond lagen, terwijl zij in drie dagen geen brood genuttigd hadden. Helaas! een hunner had het niet meer noodig. Op twee planken lag daar bij het venster het lijkje van een tweejarig kind, van honger ge storven Het paarderivleesch en 't gebrek aan zout gedu rende het beleg, deed de kinderen als vliegen sterven, terwijl de volwassenen allen, door het gebruik van gezout voedsel, scheurbuik hadden bekomen. Wat de boeren in den omtrek van Metz aangaat, hun toestand is afgrijselijk, immers hij is hopeloos. Zij hebben niets meer, zelfs geen schuilplaats tegen den aanhoudenden regen; slechts de vier muren van hunne huizen zijn blijven staan, hun vee is weggenomen, hun stroo is verbrand, hunne velden zijn bedorven of in kerkhoven veranderd. En bij al die ellende zal ieder dorp weldra ter prooi zijn aan typhus." Aan het British Medical Jonrnal wordt door een doctor dd. 11 dezer uit Parijs het volgende geschreven: ./Wij hebben verschrikkelijke dagen te wachten; reeds nu heb ik onder mijne arme patiënten sommigen, die uieenen dat zij ziek zijn, doch die inderdaad honger lijden. Gij weet wat het zeggen wil, als de mensch versch vleesch, groenten, melk, boter en eijeren moet ontberen. Het hart breekt mij als ik mijne patiënten bezoek; en nu zijn wij nog slechts in den aanvang der dagen van ellende. De zwakken, hulpeloozen en onschuldigen lijden het meest, maar allen gaan onder de ellende gebukt." 1> u 11 s c h 1 a n (1. De Koning van Pruissen heeft, naar men uit Versailles meldt, een adres uit Algiers ontvangen, hetwelk aldus aanvangt,/IIet is aan Uwe Majesteit niet onbekend, dat ons land voormaals Mohammedaan grondgebied was, en dat zijne vorsten van oudsher Muzelmannen waren, die er niet aan dachten om andersdenkenden in de uitoefening hunner godsdienst te belemmeren. Toen echter sommige onzer zich aan vergrijpen tegen onze heilige wet begonnen schuldig te maken, gaf Allah ons tot straf het volk der Franschen tot overheerschers, want aldus is Allah, de Allerhoogste, gewoon met zijne knechten te handelen." Het adres zet vervolgens uiteen welke grieven de bevolking van Algerië tegen hare overheerschers heeft in te brengen, daaronder vermeldende, dat de Algerijnsche troepen door Keizer Napoleon steeds in de eerste gelederen geplaatst en aldus aan het verderf blootgesteld werden. Maar de toorn des Heeren besloot, den Keizer en zijn overmoedig volk te straffen. «En van nu af, (aldus luidt het adres verder), daar Allah, de Allerhoogste, u deze groote overwinning geschonken heeft, welke de zielen der menschen met bewondering vervult en waarover zich alle geloovigen volken en in de eerste plaats de belijders van ons geloof verheugen, zie, nu bidden zij voor u. dat gij dit overmoedige volk der Franschen overwinnen en ten onder brengen moogt. Wij lezen telkens in de couranten, dat Uwe Majesteit den Heer, den Allerhoogste geprezen zij zijn naam! voor de genade dankt, waarmede hij u geholpen en tot grondvester van deu roem uws volks en tot overwinnaar van dat geweldadige en verblinde volk gemaakt heeft. Hoe grooter den dank, des te rijker is de genadé Gods. Leat ons als onderpand uwer dankbaarheid uwe veel geprezen gunst deelachtig worden, doordien gij ou3 land uit de slavernij van dat trotsche en trouwelooze volk bevrijd en ons tot de regering van het rijk terugvoert waartoe wij behoorden, vdór dat volk op verradelijke wijze de heerschappij over ons in handen kreeg." Gedurende de maand, dat zij Orleans bezet hielden, hebben de Duitschers de volgende rekwisitiën gedaan: 1,000,000 frs. aan contanten, voor 500,000 fis. waarde in vee, haver, stroo, flanel, enz.; 10,000 dekens; allerlei kleederen ter waarde van ongeveer 90,000 frs. Eenige, voorwerpen van weinig waarde werden betaald, voor al het overige werden bons afgegeven - op de stad Orleans. De soldaten, bijna allen Beijeren, gedroegen zich goed; alleen stalen zij veel kippen. Maarschalk Bazaine heeft te Kassei een villa tot Paschen gehuurd. Zijne gade, eeneMexicaansche schoone van vijf-en-twintig jaren, is met hare twee kinderen en be dienden aldaar aangekomen. Napoleon's verblijf op Wiihelmshöhe is toch niet zoo benijdenswaardig als enkelen het zich voorstellen. De eens zoo magtige vorst wandelt den eenigen vlakken weg op Wiihelmshöhe de anderen loopen bergop bergaf aanhoudend op en neer als was hij in een kooi. Het bezoek van zijn vrouw, geheimzinnig en vlugtig als het was, heeft hem zeer getroffen. Het was niet meer de schoone, ijdele, gelukkige Eugénie, het was een verwelkende, vertwijfelde vrouw, die onder vreemden naam haar man hezocht. Zij, aan wie alle gemakken vroeger ten dienste stonden, moest zich met de kamer van een adjudant en met een enkele hofdame vergenoegen. Ook het bezoek van den jeugdigen Conneau, het speelmakkertje van den Prins, heeft den Keizer zeer aangedaan. Hij werd er ongesteld door. Ofschoon Napoleon er betrekkelijk jeugdig uitziet en zijne 65 jaren nog geen sporen des ouderdouis op ziju gelaat hebben achtergelaten, is zijn eetlust toch zeer zwak, terwijl het zeer ongunstig op zijne gezondheid werkt, dat ziju vertrek zoo overmatig heet gestookt wordt, tot groot verdriet van zijn gevolg. Vóór het diner welligt is dit de oorzaak van zijn geringen eetlust komt de post aan, en du dagbladen, die daarmede aarigebragt worden, storten gif in den boezem des Keizers en zijne omgeving. Vooral de beschuldigingen in Fransche bladen omtrent Bazaine, deden pijn als peper in open wonden. De eerste sneeuw! Wie had daags na Sédan gedacht, dat de winter zijn lijkkleed over de velden zou uitstrekken, vóór het ons vergund zou zijn naar het vaderland weder te keeren, schrijft Wachenhusen dd. 10 Nov. uit Dourdan, departement Seine et Oise, noordwest van Charttvs. Het was Julij toen wij uittogen. De zomerzon brandde op onze colonnes, de bivaks waren toen buitenverblijvenstoelen, sopha's en tafels, luchtige tenten stonden op de velden en weiden, op de grasperken der villa's, in de tuinen der boereu; ieder was even vrolijk en opgewekt; de kelders waren nog gevuld, het hart vol moed, want het ging van zege tot zege. En nu.... onze soldaten zijn nog dezelfde, hun moed is gebleven; maar de lucht staat graauvv; werwaarts het oog zich rigt, het schoone maar koude lijk kleed; de wind neemt de laatste gele bladeren op en niemand kan na een vermoeijenden marsch het gevoel van afmatting weren, gepaard aan opwellingen van zwaarmoedigheid bij de gedachte aan huis en hof en de dierbare betrekkingen, die reikhalzend uitzien naar terugkeer. Het is stil des avonds in de dorpen en in de canton- nementen; de straten zijn als uitgestorven, het licht flikkert hier en daar door de ramen, en rondom zitten ernstig en stil de mannen, en neuriën een zwaarmoedig liedje. Het zijn dezelfde die, zoolang de hemel zoo helder was, met vrolijk gezang door Frankrijks dreven togen en Duitschlands banier plantten voor de poorten der Seine-stad, en zij zijn ook nog wel dezelfde, maar de vrolijkheid op marsch gelijkt de bloem die door de sneeuw in de tuinen heenboort en als treurt om haar omgevingen zoo menige mond, die straks zoo lustig Die Wacht am Rliein zong, heeft nu zijn pijp, en de rooker zoekt een wollen shawl op, en is te koud om te zingen. Wat hebben onze soldaten zich dat hier anders voor gesteld! Zij dachten slechts aan het zuiden van Frankrijk, waar 1'rankreicha milde Liifte wehen. In tegenspraak met het uit Konden vermelde berigt, volgens hetwelk de Noord-Duitsche stoomschepen Hansa en Leipzig door Fransche oorlogschepen zouden genomen zijn, verneemt men uit Bremen, dat die twee stoombooten behouden te Bremerhaven zijn aangekomen. LAATSTE BEKI6TEY Brussel, 19 Nov. L'Echo van Arlon meldt het volgende «Den 16den verlieten 2 compagnien mobile garde Montmédy ofschoon zij gewaarschuwd waren dat een talrijk corps Pruissen in de nabijheid was. Zij zijn dan ook verslagen en meerendeels gevangen genomen. Men zegt, dat de Pruissen Montmédy niet zullen bombardeeren, maar alleen het fort vernielen. Londen, 19 Nov. Volgens de Telegraph, wordt de capitulatie van Parijs als aanstaande beschouwd en zijn reeds bevelen gegeven om levensmiddelen in de nabijheid bijeen te brengen, even als ten opzigte van Metz heeft plaats gehad. Hamburg, 21 Nov. De Börseuhalle meldt, datde kapitein Arendt van de Noord-lluitsche schoener Phoenix Vrijdag II. tusschen Texel en B.irkum 20 Fransche oorlogschepen gezien heeft. Berlijn, 18 Nov. Rusland is gunstig gestemd voor het plan om een congres te houden, ten einde het tractaat van 1856 te herzien. Pruissen zou bereid zijn zich op dat congres te doen vertegenwoordigen, mits de tegenwoordige oorlog daar niet ter spraak kwam. Berlijn, 21 Nov. (Officiéél berigt uit Versailles van gisteren.) De vijand heeft heden getracht, met zes compagniën en vier stukken geschut Ia Fère te ontzetten, maar is op den regter-oever der Oise door een bataillon van het 5de regiment met een belangrijk verlies teruggeslagen. Ditzelfde heeft plaats gehad toen kort daarop door de bezetting dier vesting een uitval werd beproefd. Beullin, 21 Nov. Naar luid van de jongste berigten uit het Koninklijke hoofdkwartier, scheen Parijs te wijfelen. en ofschoon de toebereidselen voor een bombardement voltooid waren, zou hetzelve waarschijnlijk niet meer noodig zijn. Door de manoeuvres van het 1ste leger in het noorden en van het 2de in het zuiden wordt Parijs door een tweeden kring van troepen omringd. De Groothertog van Mecklenburg inoet zuidwestelijk voorwaarts dringen. Het 9de legescorps moet Orleans op nieuw bezetten. Ten gevolge van het gebeurde bij Dreux en op de linie van Chartres, is het geheele land tot aan de Loire in het bezit der Duitschers De generaal Manteuft'el staat met zijn leger tusschen het noorder-leger van den generaal Bourbaki en het Loire-leger, en meldt, dat hij den vijand zeer nabij is. SaarbrüCKEN, 21 Nov. Berigten uit Versailles van den lflden rneldm, dat uit de berigten uit Parijs is op te maken, dat er de ontmoediging toeneemt. De gezondheids toestand en de verpleging der Duitsche troepen is voort durend gunstig. Versailles, 19 Nov. In de gevechten bij Dreux op den 17den jl. bedroegen onze verliezen 3 dooden en 35 gewonden. Den 18den, bij de glansrijke gevechten dooi de 22sto divisie bij Chateauneuf bedroeg ons verlies 10 officieren en circa 100 man; die des vijands 300 dooden en gewonden en 200 aan krijgsgevangenen. Versailles, 21 Nov. Men gelooft niet, dat de bezetting van Parijs een uitval zal doen. Het weder is koud en vochtig. x Lille, 21 Nov. De generaal Bourbaki is benoemd tot opperbevelhebber van het 18de legerkorps te Nevers. Tours, 20 Nov. (Officiële dépêche uit Sémur (Cóte d'Or) van gisteren avond.) De troepen van Garibaldi, onder aan voering van Ricciotti Garibaldi, hebben den vijand te Chatillon-sur-Seine (noordelijk van Sémur) overvallen en ten getale van 7 a 800 gevangen genomen of gedood. Tours, 20 Nov. (Off.) De Pruissen zijn op Dreux en Nonancourt aangerukt en hebben gisteren Evreux ami"e- vallen; de tegenstand der nationale gardes noodzaakte hen echter zich in de omstreken terug te trekken. Weerkundige Waarneming-en te Helder, (Land skeet). Windrigtiug en Kracht Barometer Thermometer yDlIll. C. Stand. Ai'w. Stand. I Afw. i— I Toestand van de l. z ee. 12 z. 12 zto. 8 |z. 12 zzw. 747.36 - 751 28- I 7.2 f 0.2 6.7 - 0.1 5.8 it 0.7 8.0 f 1.3 0.97 (Golvend. 0.95'Slechtw. 0.97, 0.91 Golvend. 11.54 7.65 747.03-11.92 j 746.22-12.73 Weersgesteldheid20Nov. 12 u Dikbetrokken, regenbui, winderig. 2lNov. 12 11. Ligtbewolkt-, helder, goedweer. 22Nov. 8 u. Digtbewolkt, vochtige lucht. 22Nov. 12 u. Bewolkt, helder, winderig. Marine-Haven JSieuwediep. Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Grooto Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Nov. Mr.J.H.GeertsemaB. J. de Vries.Montevideo. 7 Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. 12 20 Nov. Lanercost. J. 11. Eaton. China. 12 19 Nov. Curaijao-Packet. P. Sorgdrager. Curaijao. 17 Jacob. J. H. B. Ereie. Suriname. 18 Waterloo. C. Abrahamsz. Batavia. Vertrokken passagiers per Cura^ao-Paeket, de heeren: G. R. Palm en echtgenoot; W. A. B. A. StrengnaertsA. Boomgaart. Binnengekomen Koopvaardijschepen Grooto Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 19 Nov. Ermina. J. J. Phillips, van Vliet Co. Neiv-York. 19 ,1 Haco. R. Mc. Kean. Zur Mühlen Co. Bordeaux. 20 H Kobe. N. Prins. Hiago. 20 Suriname. J.H.L.H.A.Houtkoper,, Suriname. 20 H Vikingen. S. Tonnesen. van Vliet Co. New-York. 20 Lida. Vinke Muller. Duinker&Goedk. Suriname. 20 ii de Vlijt. B.H.Engelsman. Ligt quarantaine. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Ann Taylor. T. Tart. Hartlepool. Steenk. ZurMiihlen&Co. PURMËRENDER MARKT VAN HEDEN." Kaas. 111 stap.Kleine f30 a 34,25. 4 stap.Middelb. f34a36pera0k'.G. Boter. Laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,40 per K.G. 178 Runderen. 24 Paarden. 40 Vette Kalveren, 80 a 110 Cts. per K. G., handel minder vlug. 49 Nuchtere dito, f 10 a 19 per stuk, vlug. 138 Vette Varkens 45 a 56 Cts. per K.G. vlug. 14 Magere Varkens f 7 a 9, handel stug. 364 Biggen f 5,— a 7,handel stug. 1140 Schapen en Lammeren. Jl. Maandag zijn ter markt geweest 448 Koeijen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3