Marine-Haven Nieuwediep. SCHAGER MARKT van HEDEN. De bezetting van Montmédy heeft tot dusver gelijk men van onze noordelijke grenzen aan L'Echo de Luxembourg, te Arlon, schrijft, bijna dagelijks en niet zelden zeer stoute uitvallen gedaan. Bij een daarvan in de rigting van Stenay, zijn, naar verzekerd wordt, behalve 200 Pruissen, eene goede hoeveelheid wapenen en bagage en een belangrijke geldsom, ook een Pruissisch generaal in handen der bele gerden gevallen. Den 16den November is door twee compagnien mobile garde op nieuw een uitval beproefd, die echter al te roekeloos moet geweest zijn en dan ook dit ongelukkig gevolg heeft gehad, dat van de twee compagnien naauwelijks dertig man binnen Montmédy zijn teruggekomen. Onder de franc-tireurs in het departement Allier bevindt zich eene vrouw, die den 9 Nov. in het gevecht bij Orleans zich als dapper soldaat gedroeg. Officiers dochter en officiers weduwe, heeft zij bijna haar gansche leven in kampen doorgebragt. Gedurende de oorlogen in de Krim en in Italië was zij bij de ambulances werkzaam. Zij had twee zonen bij het leger: de een sneuvelde in Metz wat van den anderen geworden is weet men niet. Misschien heeft de arme moeder, wanhopend en overstelpt van droefheid, maar één begeertete sterven denzelfden dood dien hare kinderen stiervenzooveel is zeker, dat zij, na de kapitulatie van Metz vergunning gevraagd en gekregen heeft met de franc-tireurs uit te trekken, en haar moed, hare waardigheid wekken de bewondering van dit krijgsvolk op. Engeland. In eene brochure over den Fransch-Duitschen oorlog komt de graaf Russell tot de conclusie dat Duitschland regt heeft om den Elzas en het noordelijke deel van Lotharingen voor zich te eischen, maar dat het, zoo het zijne vorderingen verder wilde uitstrekken, door de onzijdige mogendheden gewapenderhand en gezamenlijk tegengehou den zou moeten worden Hoever we nog verwijderd zijn van den gezegenden dag, waarop de zwaarden tot zeissen en de lansen tot sikkels omgesmeed worden, blijkt duidelijk uit het onlangs in Frankrijk uitgevaardigde decreet, magtigende de prefecten »om, als vrijwillige giften, kerkklokken aan te nemen, ten einde er geschut van te gieten." Juist het omgekeerde dus van hetgeen de droomers van het duizendjarig rijk zich voorstellenZij toch zouden het metaal van alle kanonnen tot klokken willen zien verwerkt. Intusschen zoo merkt de Pall Mali Gazette op, bevat het Fransche decreet wel iets goeds. Indien toch alle klokken en klepels in den smeltkroes werden geworpen, dan zouden althans onze ooren, op Zondagen in Londen, een ongekende mate van vrede en rust smaken. Het' onuitstaanbaar gebengel uit dom en toren zou ons somtijds doen verlangen, in Frankrijk te zijn. Ook buiten Londen en Engeland zullen velen de opmerking van de Gazette ten volle beamen. Daily News zegt dat de Duitschers Amiens naderen. De Pall Mali Gazette zegt het volgende: ./Indien ooit de vrede in Europa hersteld wordt, dan is het te vreezen, dat er een woedende strijd tusschen personen zal ontstaan. Er is namelijk, door tallooze correspondenten van dagbladen, zóóveel uit de school geklapt; er zijn zóó veel vertrouwelijke mededeelingen onder de oogen van het publiek gebragt, zóóveel onbescheidene opmerkingen van den eenen grooten man omtrent den anderen aan klok en klepel gehangen, dat 't wel niet anders kan, of we zullen hooren van minder aangename begroetingen, misschien wel van bloedige duels. Hoe gewrongen zal b. v. de positie van Changarnier, Bourbaki en Bazaine over en weer zijn, wanneer ze elkander later te Parijs eens op een soirée zullen ontmoeten! Bourbaki heeft immers, in tegenwoordigheid van Gambetta, zijne schouders opgehaald over Bazaine; en gansch Europa wist dat denzelfden dag nog. Changarnier heeft mede niet kunnen zwijgen, en moest aan een verslaggever vertellen: hoe Bazaine onbekwaam was, en een egoïst! Ook dat moet den maarschalk ter oore zijn gekomenHoe onaange naam moet 't verder voor den Franschen minister van marine geweest zijn, te vernemen, dat een rapport van hem 't licht heeft gezien, waarin hij generaal Prim beschrijft als een intriguerend gelukzoeker, die, zamen met zijne vrouw, aan de Franschen in Mexico allerlei kooien stoofde Wanneer dédr geen tweegevecht uit volgt, dan is Prim de man niet voor wien men hem houdt. Verschrikkelijke dag! wanneer al die grooten der aarde, die maarschalken, generaals, helden en geduchte strijders elkander over het gesprokene ter verantwoording zullen roepen! Of, zal hun aller wrok misschien nederdalen op de hoofden der jour nalisten, die hen zoo oneerbiedig aan de kaak stelden? Uit Madras wordt een vreeselijk spoorweg-ongeluk berigt. De noord-westelijke tak van den Madras-spoorweg loopt op 40 uren afstand van de stad over een brug van 30 bogen, ieder van 60 voet, waarvan de ijzeren bindsels op hecht metselwerk in de rivier Cheyair rusten. Deze rivier was des nachts zoo gezwollen, dat verscheidene gemetselde pilaren weggespoeld waren. De nachttrein, die ten 7 ure 's avonds Madras verliet, stoomde, onbewust van hetgeen gebeurd was, de brug over en stortte op het afge broken punt van een aanmerkelijke hoogte in den stroom. De breuk der brug is 150 el breed. Het getal veron gelukte reizigers is nog niet bekend. Voor alsnog weet men dat de machinist, drie stokers, een conducteur, een Anglikaansch geestelijke met vrouw en kind en een advocaat uit Madras verdronken zijn. Toen de trein Madras verliet waren de eerste- en tweede-klas wagens gevuld. Dnitschlstnd. Te Hamburg heeft men op nieuw berigt ontvangen van een aantal schepen, die op verschillende plaatsen, ook in de Chinesche en Braziliaansche wateren, door Fransche oorlogschepen zijn opgebragt. Fransche oorlogschepen kruisen nog altijd in de Noordzee en beletten de in Engelsche havens binnengeloopen Duitsche handelsvaartuigen om huiswaarts te keeren. //Die handelwijze (zoo schrijft men uit Hamburg) van de zijde der Fransche oorlogsvloot, het prijsmaken onzer koopvaardijschepen in alle zeeën, zonder iets te ont zien, terwijl de Fransche zeehandel in geen enkel opzigt door ons belemmerd wordt, is inderdaad zeer aanstootelijk en het zou zeker wenschelijk zijn en de gemoederen alhier tot bedaren brengen, indien de Duitsche regeringen openlijk de verzekering gaven, dat bij het sluiten des vredes zooveel mogelijk op het verkrijgen van schadevergoeding zal worden achtgeslagen." Volgens de Essener-Zeitung is dezer dagen uit het bekende etablissement van den heer Krüpp een stuk geschut van bijzondere inrigting naar het oorlogstooneel verzonden, bestemd om op de uit Parijs opgelaten luchtballons te vuren. Italië. De generaal Prim heeft den Koning een brief gezonden waarin de toestand van Spanje wordt uiteengezet, en verzekerd, dat door het meerendeel der Spaansche natie de candidatuur van den Hertog van Aosta is toegejuicht en ook door het leger en de vloot met geestdrift is begroet. De Koning heeft geantwoord met den generaal Prim en het regentschap geluk te wenschen met den goeden uitslag der pogingen om de liberale instellingen in Spanje te bevestigen. A merika. De Noord-Duitsche consul te Rio-Grande Dosul meldt, dat in een gevecht tusschen een Duitsch fregat en twee Fransche kanonneerbooten deze laatste verslagen zijn geworden. LAATSTE BEKIOTEX. Brussel, 22 Nov. De correspondentie, met de ballon bij Hoogstraeteu nedergekomen, is hier nog niet ontvangen. Telegrafisch verneemt men, dat de ballon Maandag een weinig na middernacht Parijs verlaten heeft. Parijs is kalm. Delescluse was gearresteerd en is in vrijheid gesteld. Flourens is niet gevangen genomen. Nergens hoort men van overgave of wapenstilstand spreken. Het rantsoen vleesch blijft bepaald op 50 grammen, paardenvleesch en groenten naar goedvinden. Alle ongehuwde mannen van 20 tot 35 jaar maken deel uit van de gemobiliseerde nationale garde. Uit Luxemburg wordt getelegrafeerd, dat sedert heden morgen van de hoogten aan de Moezel, het bombardement van Thionville wordt gehoordmen telt 18 schoten in de minuut. Londen, 23 Nov. Volgens de Times heeft de Porte aan de mogendheden, die het tractaat van 1856 onderteekend hebben, de pijnlijke verrrassing betuigd, te Konstantinopel veroorzaakt door de circulaire van Prins Gortschakoff en verklaard, te hopen, dat de bedoelde mogendheden Turkije zullen bijstaan in zijne pogingen om eene daad te beletten, waardoor de internationale betrekkingen zouden vernietigd worden. Berlltn, 22 Nov. (Off.) Mets, 21 Nov. Heden morgen is in het fort Plappeville een magazijn met ammunitie in de lucht gevlogen, eenige manschappen zijn gedood, 40 gewond. De oorzaak en nadere bijzonderheden zijn onbekend. Berlijn, 22 Nov. De Russische regering heeft op nieuw geruststellende verklaringen afgegeven betreffende hare staatkunde in de Oostersche aangelegenheid. Al hetgeen aan Belgische bladen uit St. Petersburg in tegenover- gestelden zin wordt geschreven, wordt hier dan ook zeer in twijfel getrokken. Berlijn, 23 Nov. Versailles, 22 Nov. Den 21 dezer hebben ten zuiden van La Loupe onderscheidene scher mutselingen plaats gehad met voor ons gunstigen afloop, waarbij het 83ste regiment een vijandelijk kanon veroverde. Den 21 dezer is Nogent le Retrou door de onzen bezet, zonder dat zij daarbij tegenstand ondervonden. De Parijsche regering laat niet meer toe dat de onder danen van vreemde natiën de stad verlaten. De leden van het corps diplomatiek zijn hiervan niet uitgesloten. Zelfs den onderdanen van onzijdige staten, die van het Duitsche hoofdkwartier verlof hadden bekomen de insluitingslijn te passeren, is het verboden de stad te verlaten. Berlijn, 23 Nov. De regering zal in den Rijksdag een crediet van 100 millioen thaler aanvragen. Ten opzigte van den stand van zaken voor Parijs zegt het genoemde half-officiëel orgaan: //Van een blooten wapenstilstand kan onzerzijds geene spraak zijn: de zaken staan zoo, dat wij reeds binnen korten tijd de vervulling onzer militaire taak voor Parijs, aan de Loire en in het Noorden met vertrouwen kunnen tegemoetzien." Met betrekking tot de Russische kwestie doet de Prov. Correspondenz opmerken, dat Pruissen, door zijne verhouding tot de verschillende bij de zaak betrokken partijen, in de gelegenheid is om naar alle zijden zijnen'verzoenenden en vereffenenden invloed te doen geldendes te geregtvaar- digder zou de hoop mogen schijnen, dat men er in slagen zal om het geschil op eene vreedzame wijze te beslechten. Tours, 21 Nov. (Officieel berigt.) Men meldt uit Verviers dat de nationale garde en het garnizoen van Méziëres den 17den een uitval hebben gedaan, waarbij de Duitschers 500 man en 1 kanon verloren hebben. De vijand heeft den volgenden dag getracht, eene brug over den Maas te slaan, maar is daarin niet geslaagd en gedwongen geworden tot buiten het bereik der kanonnen van de stad terug te trekken. Uit Recroy meldt men van heden, dat Méziëres niet meer door den vijand is ingesloten. Tours, 22 Nov. Het jongste nummer van den Moniteur zegt uit Parijs uitstekende berigten,perluchtballonontvangen, te kunnen mededeelen. De overwinning bij Orleans behaald was den 16den te Parijs bekend geworden en had groote vreugde opgewekt; alle verdeeldheid was vergeten. De in hechtenis genomen personen waren in vrijheid gesteld. Het vertrouwen en de eendragt waren bevestigd. De levens middelen zijn nog overvloedig; het gebruik van paardenvleesch is niet beperkt. Tours, 22 Nov. (Off.) Gisteren heeft te Bretoncelles een ernstig treffen plaats gehad. Na een gevecht van vier uren trokken de mobilen terug. De Pruissen bedreigen Nogent en Rotrou; te Evreux zijn zij niet weder versche nen. De troepen in de districten van het noorden zijn geplaatst onder de bevelen van den generaal Fare. Volgens gerucht zetten de Pruissen zich in beweging naar den kant van Nogent en wordt Mans door hen bedreigd. Het aantal Pruissen in die streken wordt op 30,000 man geschat. Een ander corps schijnt de lijn van Dreux naar Argentin te volgen. De autoriteiten bewaren het diepste geheim ten opzigte van de bewegingen van het Loire-leger; het gerucht betreffende eene algemeene beweging in de rigting van Parijs is intusschen bepaaldelijk voorbarig. Het Loire-leger heeft sedert het gevecht van Coulmiers geen ernstige ontmoeting met den vijand gehadalles heeft zich tot schermutselingen bepaald. De generaal Aurelles maakt strategische bewegingen in verschillende rigtingen. Een groot gedeelte van de Pruissische strijdkrachten heeft Bourgogne verlaten, om de troepen in het westen te gaan versterken; zij hebben alleen een zeker aantal troepen achtergelaten om hunne beweging te maskeren en eene verrassing te voorkomen. Parijs, 19 Nov. (Per ballon). Sedert twee dagen werpt de Pruissische artillerie kogels op de geniewerken voor het fort Ivry. Het vuren is heden ochtend verdubbeld in kracht. Uit de forten Vanvres en Issy werden de vijan delijke positiën gebombardeerd. Nadat er een uur was gevuurd, was het geschut op de geheele Pruissische linie tot zwijgen gebragt. Een compagnie franc-tireurs onderneemt eiken dag expeditiën om de positiën van den vijand te verkennen. Zij overviel den vijand bij nacht bij Ëouchet en daarbij werden vier Pruissen gedood. Men gelooft dat de Pruissen de stad niet van de zijde van Vanvres en Issy zullen aanvallen, maar ten oosten van St. Denis waar een groote strijdmagt concentreert. Er zullen nog eenige dagen noodig zijn om de uitrusting van de nationale garde te voltooijen. De administratie der telegrafie deelt mede, dat de duiven- post geregeld werkt. Alles doet vermoeden, dat er ernstige gebeurtenissen op handen zijn. De troepen zijn vol vuur. In de afgeloopen nacht rigtten de forten Romainville en Jany het vuur op eene Pruissische colonne. De kogels bragten groote verwoesting teweeg onder den vijand, die in allerijl vlugtten. Parijs, 20 Nov. (Per ballon.) De kring van insluiting der belegeraars verbreedt zich. Wij hebben voor Maulin Jaquet eene linie van defensie opgerigt, strekkende van den oever van de Seine tot de aardewerken, voor Villejuif opgeworpen. Wij hebben verkenningen naar dien kant gedaan en wel tot aan het kerkhof van Choisy, waar, naar men zeide, de Pruissen batterijen hadden opgerigt. Er wordt allerwege aan de fortificatiewerken gearbeid. De aanvallen worden steeds verschrikkelijkeraan de zijde van Chatillon zouden de Pruissische batterijen gemakkelijk tot zwijgen worden gebragt. Onze tirailleurs bestoken in den omtrek van Bagneux de voorposten van den vijand. Gisteren heeft een vijandelijke colonne zich van achter een hoogte op de onzen geworpen; uit de forten Ivry en Montrouge werden echter bommen te midden van den vijand geworpen, zoodat de Pruissen naar alle kanten vlugtten. Onder onze middelen van verdediging behooren eene menigte van bijzondere vernielingswerktuigen, op wier uit werking men veel vertrouwen stelt. De commissie voor de barricaden, onder het voorzitter schap van Rochefort, heeft beslist, dat alle werken vóór het einde der maand moeten voltooid zijn. De commissie zal ontbonden worden tot nader order. De jagers van Neuilly kwamen den 18den in botsing met de Pruissen bij de uiterste barricade van Vitry sur Seine. Men onderstelt, dat de vijand van plan is de projectielen te vergiftigen. Parijs, 20 Nov. (Per ballon.) De Parijsche tirailleurs hebben den 13den Nov. bij eene verkenning naar Champigny den vijand teruggedrongen. De Duitschers leden daarbij aanzienlijke verliezen; een groote voorraad krijgsbehoeften werd vernield. Madrid, 22 Nov. De Imparcial meldt, dat de hertog van Aosta gisteren per telegraaf berigt heeft gezonden, dat hij de kroon van Spanje aanneemt. Vrijdag zal uit Carthagena een escader vertrekken naar Genua om den toekomstigen vorst af te halen. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart. Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 5 Nov. Mr.J.H.GeerteemaB. J. de Vries.Montevideo. 7 Harmanna. G. H. Pijbes. Messina. 17 n Jacob. J. H. B. Pre ie. Suriname. 18 Waterloo. C. Abrahamsz. Batavia. 23 Cycloop. J. Hendriks. Gibraltar. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 23 Nov. Boyal Tar. N. M. Upham. Duinker&Goedk. Sevalonia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Helen. G. Barnard. Newcastle. Steenk. Zur Mühlen&Co. 165 30 Paarden f 25 a300 Veulens - 40 a 60 Stieren a Ossen -120 a200 Gelde-Koeijen -100 a270 Kalf-Koeijena Vaarzen - 70 al20 Gras-Kalveren - 20 a 35 5 Nucht.Kalveren- 9 a 12 Vette Rammen - a I MagereSchapen - 17 a 20 400 Vette Schapen - 24 a 39, lOverhoudersa 3 Bokk. en Geiten f I-Ja 4 27 Magere Varkens - 10 a 15 42 Biggen 30 Konijnen 25 Kippen 70 Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas per K.G. 4Ja 8 c. 15 a 50 - 25 al25 - 60 a 75 - 92ia - 35 a 40 Kip-Éijeren per 100 -425 a475 Eend-Eijeren

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 3