1870. N°. 148. 28 Jaargang. Zondag 11 December. Uitgever A. A. BAKKER Cz. EN HËLDËRSCHË JVIG1IWEDIEPËR COURANT. „Wij huldigen het goede.' Vsrsehijnt Dinosdao-, Dondeedao- en Zatuedag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. franco per poat - 1.65. gsamBSHBenra Woensdag den M Dec. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Donderdag den 15 Dec. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. Vrijdag den 16 Dec. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Maandag den 19 Dec. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Marseille, per eersten trein. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE BAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 13 December 1870, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 9 December 1870. STAJCMAN BOSSE. PUNTEN TEK BEHANDELING: 1. Beëedigiug van het jongst gekozen lid. 2. Aftreding van een Commissaris van het Ziekenhuis en de Apotheek. 3. Aanbeveling leden Bestuur Weeshuis. 4. u Burgerlijk Armbestuur. 5. Bepalingen omtrent den verkoop van zeevisch. 6. Mededeelingen van stukken. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 10 December. Het oorlogsnieuws der jongste dagen bepaalt zich tot de mededeeling van een nieuw en hardnekkig treffen bij Meung (nabij Orleans), waarvan de Duitschers zich de overwinning toeëigenen; tot de verzekering, uit Parijs aan de regering te Tours gerigt, dat generaal Ducrot voornemens is met zijne troepen spoedig weder den strijd te hervatten; tot gunstige berigten uit Bellijn omtrent den gezondheidstoestand der in Frankrijk verblijvende troepen. Betreffende de verheffing van Koning Wilhelm tot de keizerlijke waardigheid, verneemt men, dat de meerderheid der Duitsche vorsten reeds hunne adhaesie aan het Beijersche voorstel hebben geschonken. Ten aanzien van de conferentie, die te Londen zal worden gehouden, verneemt men, dat de pogingen, door het voorloopig bewind in Frankrijk aangewend, om op die bijeenkomst tegelijk ook over de vredes-voorwaarden tusschen Frankrijk en Duitschland te handelen, zijn mis lukt. Zoomin te Londen als te Petersburg wilde men daarin treden, uit vrees ook, dat daardoor het bijeenkomen der conferentie onzeker zou worden. TWEE PROCLAMATIE IV, welke als historische bescheiden dienen bewaard te blijven, zijn die van den gouverneur van Parijs en van den generaal Ducrot, ge houden vóór de uitvallen der vorige week, waarvan hiernevens eene beschrijving volgt: De proclamatie van Trochu is in de volgende bewoordingen vervat: „Burgers van Parijs, soldaten van de nationale garde en van het leger I De politiek van overweldiging en verovering wil haar werk voltooijen. Zij leidt het regt van den sterkste Europa binnen en beweert het in Frankrijk te vestigen. Europa kan die beleediging gelaten verdragen, maar Frankrijk wil strijden en onze broeders roepen ons van buiten ten hoogsten strijd op! Nadat zoo veel bloed is vergoten, zal het bloed op nieuw vloeijen. De ver antwoordelijkheid daarvoor kome over hen wier verfoeijelijke eerzucht de wetten der moderne beschaving en van de regtvaardigheid met voeten treedt. Laten wij, ons vertrouwen op Gcd stellende, oprukken voor het vaderland. De gouverneur van Parijs, generaal Trochu. Parijs, 28 Nov. 1870.» De proclamatie, door generaal Ducrot tot de soldaten van het 2de leger van Parijs gerigt, luidt als volgt: Het oogenblik is ge komen om den ijzeren ring te verbreken, die ons sedert lang om ringt en ons in een langzaam en smartelijk zieltogen dreigt te smoren! U is de eer beschoren deze groote onderneming te be proeven. Gij zult u die waardig toonen; ik ben er zeker van. Zonder twijfel zullen onze eerste pogingen moeitevol zijn; wij zullen ernstige hinderpalen te overwinnen hebbeDgij moet die met kalmte en vastberaden onder de oogen zien; zonder overdrijving, zonder zwakheid. De waarheid is dezezoodra wij onze voorposten voorbij zijn, zullen wij onverzoenlijke vijanden vinden, vermetel en vol vertrouwen door al te talrijke overwinningen. Daar zullen wij een krachtige poging moeten doen, maar zij gaat niet boven uwe krachten. Ten einde uw aanval voor te bereiden heeft de zorg van onze opperbevelhebbers meer dan 400 vuurmonden verzameld, waarvan minstens twee derden tot het grootste kaliber behooren. Geen stoffelijke hinderpaal zou het kunnen weerstaan, en om in de bres te storten zijt gij meer dan 150,000 man sterk, allen wel gewapend, goed uitgerust, overvloedig voorzien van munitie, en, hoop ik, door een onweerstaanbaar vuur bezield. Zoo ge in deze eerste periode van den strijd overwint, is uw welslagen verzekerd want de vijand heeft zijn beste troepen naar de oevers der Loire gezondende heldhaftige en gelukkige pogingen onzer broederen houden hem daar terug. Moed dus eu vertrouwen! Bedenkt dat wij dezen verheven strijd strijden voor onze eer, onze vrijheid, het heil van ons dierbaar en ongelukkig vaderland, en zoo deze drijf veer niet voldoend is om uwe harten te ontvlammen, denkt aan uwe verwoeste velden, uwe geruïneerde familiën, uwe bedroefde Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. De vermelding, dat de president der Noord-Amerikaansche Unie aan Rusland zijne hulp zou hebben toegezegd, ingeval van een oorlog met Engeland, is gebleken bezijden de waarheid te zijn. President Grant uit sléchts den wensch, dat de vrede in Europa moge wederkeeren en herinnert, dat de regering der Unie zich steeds houdt buiten de staatkundige geschillen der Europeesche mogendheden. Voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt, Dingsdag avond 7 ure, door den Godsdienst-onderwijzer J. Rinner. OnderwerpnDe volheid des tijds." Door de Directie der Marine alhier is jl. Woensdag aanbesteed, de levering van: IJzerkramerijen. Minste inschrijver de heer T. C. Govers, alhier. De aangekondigde zang- en tooneelnitvoering in Musis Sacrum zal niet op Dingsdag 13, maar op Woensdag den 14 dezer plaats hebben. De rederijkerskamer „Anna en Maria Tesselschade», te Koegras, zal Dingsdag a. s. weder eene buitengewone vergadering houden. Aan den bootsman in het vaste korps dek- en onder officieren C. Houtgraaff is toegekend de gouden medaille voor 50 jaren eerlijke en trouwe militaire dienst. Tot ontvangers der registr. en dom. zijn benoemd: te Bergen-op-Zoom, de heer B. A. Poulie, thans in die betrekking te Winschotente Enschede, de heer J. de Graag, thans te Groenlo. Volgens het Dagblad wordt Z. D. H. Prins von Wied eerstdaags in de residentie verwacht ter bijwoning van de plegtige begrafenis van Prinses Frederik. De kamervrouwen, die laatstelijk aan het ziekbed der Prinses dienst mogten doen, genieten thans beurtelings de eer bij het stoffelijk overschot te mogen waken. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen Dingsdag den 13 dezer. Jl. Donderdag is te's Hage herbesteed: het voltooijen der buitenhaven te Veere en van een gedeelte van het kanaal door Walcheren, tusschen de binnenhaven van Veere en de nieuwe haven van Middelburg. Minste inschrijver was de heer van Wijngaarden van Sliedrecht, voor 177,800. Aangenomen het beroep naar Zijpe (Zuidzijde) door ds. M. C. Muller. De Burger-Societeit op Texel organiseert voor de wintermaanden een vereeniging tot werkschaffing. zusters, vrouwen, moeders. Moge deze gedachte u de dorst naar wraak, de dolle woede doen deelen, die mij bezielen en bet gevaar doen verachten. Wat mij betreft, ik heb dit besloten, en ik zweer het ten aanhoore van u, ten aanhoore van de gansche natieik zal Parijs niet weder binnentreden dan dood of als overwinnaargij zult mij kunnen zien vallen; gij zult mij niet zien afdeinzen; blijft dan niet staan, maar wreekt mij! Voorwaarts dan! voorwaarts! En dat God ons bescherme! De opperbevelhebber van het 2de leger van Parijs, A. Ducrot. Parijs. 28 Nov. 1870." Rapport uit het hoofdkwartier te Versailles betreffende de jongste Parijssche uitvallen. De uitvallen op den 29sten en 30sten November verspreiden licht over de plannen der Franschen ten aanzien van verdere militaire operatiën. Uit den tijd waarop en de rigting in welke deze uitvallen plaats hadden is het doel er van af te leiden die naar het zuiden plaats had op den 29sten nadat daags te voren ons 2de leger den aanval van het vijandelijke Loire-leger bij Beaune-la-Rolande had afgeslagenbewijs genoeg dat de generaals Troebu en Aurelles de Paladine met elkander verstandhouding onderhielden en dat tusschen hen een plan van gemeenschappelijke •peratiën bestond, hetwelk mislukt is. Het zal thans te bezien staan welken indruk deze nieuwe teleurstelling op de bevolking zal maken, en of zij evenals de vorige bij le Bourget misnoegen en oproer ten gevolge zal hebben. Het is naauwelijks te onder stellen dat de bij Amiens en Beaune-la-Rolande aan de Franschen toegebragte slagen en de verijdelde uitvallen uit Parijs zonder terugwerking op de bevolking der hoofdstad zullen blijven. Die beide uitvallen waren naar bet zuiden en zuid-oosten gerigt. Het gevecht van den 29sten bad plaats in de omstreken van L'Hay, Chevilly, Tbais en Choisy-le-Roi, dus op den linkeroever der Seine, onder bescherming der forten van Montrouge, Bieêtre, Ivry en Charenton. De uitval op den 30sten werd naar het zuid oosten en onder de leiding van den generaal Trochu zelf onder nomen; daarbij deed een grooter aantal troepen, dan bij eenige vorige gelegenheid, onder den generaal Duerot van het schiereiland St. Maur uit, en onder bescherming van het vuur der forten Charenton en Nogent eene poging, om zich een weg door onze liniën te openen, ten einde zich met het, gelijk zij hoopten en geloofden, zegevierend naar Parijs voortrukkend Loire-leger te vereenigen. De aanval op den 29sten was gerigt tegen de stellingen van het 6de (Silezische) legerkorps, die op den 30sten tegen de Wurtembergsche divisie, welke door bet 12de (Saksische), het 2de (Pommersche) en het 6de korps ondersteund werd. Nadat de zuidelijke forten gedurende verscheidene uren een Prijs der Advertentie»: Va» 14 regels 60 eenfQ elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden neer plaatsruimte berekend Aan den Oever op Wieringen is jl. Zondag een nieuw daargesteld orgel in de kerk der Hervormde Gemeente ingewijd, en heeft des namiddags een concert plaats gehad, gegeven door de afdeeling aldaar van de koraal-vereeniging en opgeluisterd door orgelspel. In verschillende gemeenten van ons land vinden de klompenmakers overvloedig werk, doordien Duitsche com- missionnairs groote hoeveelheden, in de laatste dagen 300,000 paar, klompen opkoopen. De prijzen zijn dientengevolge hoog. De N. R. Ct. ontvangt per telegram berigt, dat de commup.icatiën met Tours door de Duitsche troepen afge sneden zijn. Hare correspondenten zullen beproavern om langs anderen weg berigten uit Frankrijk te bekomeir. De voor eenige jaren zich te Utrecht gevormd hebbende commissie tot uitdeeling van St. Nicolaasgebak aan onver- mogenden, heeft ook thans weder hare taak vervuld. Gesteund door de inteekening van een aantal ingezetenen, heeft zij op scholen en inrigtingen, waar onvermogende kinderen werden opgenomen of verpleegd, aan ruim 6700 kinderen het gebak uitgereikt. Een aardig staaltje van zoetsappigen stijl is de volgende volzin uit een ingezonden stuk in het Utrechtsch Dagblad. „Wanneer, schrijft zekere O. daarin, Z. M. onze geëer biedigde en geliefde Koning eens bekend maakte, dat Z. M. voornemens was, om de eene of andere reden, de tengels van het bewind neer te leggen, dat het geliefde huis van Oranje voornemens was ons aan ons lot over te laten, zou het dan wel zoo bespottelijk gevonden worden, als niet alleen mannen, maar ook vrouwen, ja zelfs kinderen, uit liefde voor hunnen vorst, zich door petitie tot Z. M. wendden, met eerbiedig verzoek om ons toch voor die ramp te behoeden en van Z. M. voornemen af te zien?» De man is rijp om „allergenadigst» geannexeerd te worden. (G. C.) De kapitein der infanterie A., te Bergen op Zoom :'n garnizoen, is reeds sedert 24 November van een hem verleend verlof niet teruggekeerd. Bij zijne familie moeten berigten ontvangen zijn, volgens welke hij, met achter lating van vrouw en kinderen, naar Amerika vertrokken zou zijn. Te Echten waren dezer dagen verscheidene schapen ziek; van eene kudde o. a. stierven er zes. Het is thans gebleken, dat het insmeren met kwik (een middel tegen huidziekte) de oorzaak is. Toen de overige zieke dieren niet meer ingesmeerd werden, herstelden ze. hevig vuur onderhouden hadden, orn den eigen uitval voor te bereiden en de dezerzijds gealarmeerde troepen te vermoeijen, trok de vijand naar Choisy-le-Roi, welks spoorwegstation door nationale garden bezet werdgelijktijdig werd een aanval gedaan op de aan beide zijden van den weg van Fontainebleau gelegen dorpen Thiais en Chevilly. Het terrein in deze streek is doorgaans 250 voeten hoog en in de rigting van het westen naar het oosten door een groot aantal slooten en door twee groote wegen doorsneden. De strijd duurde hier op den 29sten omstreeks 6 uren, gedurende welken tijd het den Franschen troepen niet gelukte, ook maar het geringste voordeel op 't tegenover hen staande Silezische legercorps te behalen. Integendeel bemoeijelijkte dit laatste reeds door een wel onderhonden vuur der voorposten en van 't geschut der in de laatste weken opgeworpen tijdelijke verschansingen de ontwikkeling van den aanval, belette vervolgens zijne uitbreiding en sloeg hem eindelijk definitief af, waarbij het den vijand 200 a 300 ongekwetste gevangenen afnam en hem een aanzienlijk verlies aan dooden en gekwetsten toebragt, terwijl het zelf slechts weinig volk verloor. Van grooter gewigt dan deze uitval was die, welke den volgen den dag, 30 November, in de zuidoostelijke rigting en onder bet persoonlijk bevel van den generaal Trochu ondernomen werd, zonder dat tot nog toe is na te gaan, waarom deze poging in een andere rigting dan den vorigen dag plaats had. Na gedurende 24 uren een hevig kanonvuur te hebben onderhouden, ontwikkelde de vijand op dien dag zeer talrijke strijdkrachten, welke tusschen de Seine en de Marne naar het terrein van het schiereiland van Saint-Maur uitvielen, en aan welke het aanvankelijk ten gevolge van hare overmagt gelukte de op IJ mijlen ten zuidoosten van Parijs gelegen dorpen Bonneuil, Champigny en Villiers voor eenigen tijd te bemagtigen. Het terrein ter dezer plaatse wordt door de kronkelingen der Marne doorsneden, welke in hare grootste bogt bet park van Saint-Maur eu den daarheen leidenden spoorweg bevat. Ten zuiden en oosten van dit schiereiland liggen Bonneuil, Champigny, Villiers, Brie en Noisy, allen op den regteroever der Marne, welke voor het begin van den uitval door de Duitsche troepen bezet waren, in den loop van het gevecht gedeeltelijk ingenomen werden, maar thans allen door ons hernomen zijn; dit gebeele terrein ligt onder het bereik van het vuur der forten van Charenton en Nogent. Voor dezen uitval waren twee hoofdcolonnes bestemd; de eerste, die uit het fort Charenton zuidoostelijk naar Bonneuil, de andere, die uit het fort Nogent meer oostwaarts naar Champigny rukte. Tnssehen deze twee dorpen en in den omtrek tot Villiers en Couilly werd den 30sten gestreden. Aan onze zijde boden in den beginne de Wurtembergsche troepen met uitstekende dapperheid en met .roote verliezen het hoofd aan den vijand, tot dat gedeelten van hat 12de, 2de en 6de corps hun ondersteuning konden bieden.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1