1870. N°. 152. Woensdag 21 December. 28 Jaargang. SCHOUWING VAN STOOKPLAATSEN, OVENS, ENZ. Episodes uit den Fransch-Duitsclien oorlog'. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: M OI, E X P I, E I X°. 163. jÉ IELDE1SCIE M EK NIEUWEDIEPER COURANT, i ,,Wij huldigen het goede." Verschijnt Dinosdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1.30. franco per post - 1.65. Woensdag den 88 Mee. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den 3© Mee. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Mrindisi, per eersten trein. SEaturdag den 31 ®ec. vertrekt van hier de West- Indische mail 'over 8outhainpton, per laatsten trein. Aan de Ingezetenen wordt kennis gegeven, dat, te beginnen op DINGSDAG den 27 DECEMBER aanstaande, door Brandmeesters eene SCHOUWING zal gehouden worden over de Schoorsteenen, Ovens, Vuurplaatsen, enz. Ieder wordt uitgenoodigd die ambtenaren in de gelegenheid te stellen, om zich te kunnen overtuigen, dat de schoorsteenen be hoorlijk geraagd en de stookplaatsen zóó zijn ingerigt, dat er geen vrees voor brand bestaat. Burgemeester en Wethouders der gemeente, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 17 December 1870. L. VERIIEY, Secretaris. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 20 December. Het is in liet oogvallend zooveel bewijzen ons in den tegenwoordigen oorlog worden gegeven, tot staving van liet spreekwoordde uitersten raken elkander. Slaat men acht op de daden van hen, die in dezen versclirikkelijken strijd een gewigtige rol spelen, dan verbaast het vaak als men opmerkt, hoe in die mannen vaak twee elkaar bestrijdende beginselen en drijfveeren huisvesten. De grijze monarch van Pruissen is zoo teêrgevoeliü, dat zijn zoon maatregelen neemt om den schok te verzachten, die het doodsberigt zijner zuster hem zou veroorzaken. Maar diezelfde man schroomt niet tal van menschenlevens te doen vernietigen, tal van gezinnen van verzorgers en leden te doen berooven door den voortduur van een strijd, die zooveel, zoo vreeselijk veel offers vraagt. De leden van den Duitschen Rijksdag roepen het Duitsche volk op tot het verrigten van het werk van barmhartigheid in het belang van gekwetste en zieke krijgslieden. Het is wèl van hen, dat zij niet wilden uiteengaan, voor dat tot die opwekking tot liefdadigheid besloten was. blaar vreemd is het, dat zij die bede tot hunne landgenooten rigten, wijzende op het van vrede sprekende Kersfeest en dat zij verzuimen, met den blik op dat feest, de regering te dringen tot herstel des vredes. Zij willen, dat elk bij den Kersboom aan de lijdende, strijdende broeders zal denken, maar bij den Kersboom vergeten zij, dat die lijdende en strijdende Uit Sinn, bij de Nassausche stad Herborn, wordt gemeld dat daar des middags een ongeveer 80 voet hooge luchtballon nagenoeg 100 voet boven den grond gezien werd. Men verheugde zich in deze eerste vangst op Duitsckland's bodem, en spoedig volgden een dertig arbeiders den ballon op zijn togt. Hij daalde neer in het Mühlbergwoud toen de vervolgers nog ongeveer 200 schreden ver wijderd waren. De luchtreizigers hadden nog juist den tijd om het schuitje los te maken voordat de ballon weer in de hoogte schoot. Men verwachtte natuurlijk niets minder dan een paar leden van liet Parijsche gouvernement er in te vinden, doch de reizigers waren twee gewone Parijzenaars. In het schuitje bevonden zich den brie venzak, ongeveer 5 voet lang, met duizende brieven, een handkoffer, zwemgordels, dekens, een korf voor postduiven, als proviandeen brood en flescli cognac, voorts instrumenten, chronometers enz. De ballon was zooals de reizigers verklaarden des nachts te 4 uren opgestegen, ze vermoedden dan ook geenszins dat zij reeds in Pruissen waren. Het werd hun ras duidelijk gemaakt, doordien zij aan de autoriteiten overgeleverd werden, vooral echter werden hun eenige ververschingen uitgereikt, waaraan zij groote behoefte hadden. Een van de medegebragte brieven luidt vertaald aldus: /Parijs, 13 Dec. 1870. „Leve de Republiek. „Waarde vriendenAls ge er aan denkt beklaagt ons dan, want reeds drie eindelooze maanden zijn wij levend dood; die barbaren van Pruissen hebben ons ingesloten. Dat is de schuld van den verrader v*tn Sédan! Wilde ik al ons ligchamelijke en geestelijke lijden afschilderen, ik zou gewis wel tien vellen noodig hebben. Helaas, ons tuintje en ons huis zijn, naar men ons zegt; geplunderd en verwoest, welk eene ramp, we wenschten daar onze laatste levensjaren in rust door te brengen. Het is onzeker of gij deze letteren wel ontvangen zult, ik vertrouw ze aan de ballonpost toe, moge God haar beschermen en ook de lucht, moge zij niet onzen woesten vijanden in handen vallen. C. is vrijwilliger bij de mobiele garde. Wie weet wat met ons nog gebeurt? Geen dag gaat er voorbij of ik denk aan u. De hongersnood staat voor de deur. Parijs is treurig gestemd, nïaar toch vol moed en geestkracht. De Loire-armee nadert meer en meer. God behoede Frankrijk: leve ■de Republiek broeders juist het meest door het wederkeeren van den vrede zouden worden gebaat. De Köliiische Zeitung bespreekt het bewuste plan van Napoleons herstelling op den keizerlijken troon. Het blad doet uitkomen, dat het plan welligt nog altijd door von Bismarck wordt in het oog gehouden, doch twijfelt zeer aan de verwezenlijking er van. Het wijst op de ontelbare verwenschingen, die in dezen oorlog in Frankrijk werden geuit tegen den man van Sédan. Het doet uitkomen, dat de gevallene Keizer niet alleen ongeluk heeft gehad, maar ook door een wanbestuur in oorlogszaken het laatste over blijfsel van militair aanzien verloren heeft. De stemming der 300,000 krijgsgevangenen, die in Duitschland vertoeven, is dan ook voor de restauratie van het keizerrijk hoogst ongunstig. Het adres, waarin zij protesteren tegen de vorming van een keizerlijk leger, waarmede de ex-Keizer weder in Frankrijk zou terugkeeren, wordt dan ook als met handteekeningen overladen. Onder zulke omstandig heden valt er zeker niet te twijfelen aan het mislukken van het plan om in Frankrijk het derde keizerrijk te stichten. De Luxemburgsche crisis schenkt overvloedige stof voor politieke beschouwingen. Het vaderlandsch comité in het groothertogdom heeft in een adres hare sympathie voor het zelfstandig bestaan van den staat duidelijk uitgesproken. Ten blijke van onmagt om de onafhankelijkheid met de wapens in de vuist te verdedigen, zeggen adressanten, dat zij ter hunner verdediging niets anders hebben dan het gevoel van regt, pligt en billijkheid. De Belgische wetgevers hebben zich gedurende de laatste dagen door behartiging van binnenlandsche aangelegenheden onderscheiden en hunne aandacht gevestigd op den aanleg van werken van algemeen belang. De strijd der beide staatspartijen is er echter nog lang niet uitgestreden en kenmerkt zich zelfs door eene buitengewone heftigheid. Te midden van hevige debatten, werden in eene der jongste zittingen de omkoopingen bij de verkiezingen besproken en bleek daaruit zonneklaar op hoe laag standpunt het peil van zedelijke en staatkundige ontwikkeling in dat land is gedaald. Een der afgevaardigden verklaarde zonder omwegen, dat clericalen zoo min als liberalen zich behoefden te ver wonderen als er vernomen werd, dat er aanzienlijke sommen, bijv. van 100,000 frs. worden besteed om de kiezers om te koopen. Deze opmerking werd gemaakt ter verdediging van eéne aantijging, dat een voormalig minister een dusdanig sommetje in den zak had gestoken als belooning voor zijne bemoeijingen ter gunste van een kandidaat zijner partij. Hierziening der kieswet wensebt men daar te lande om aan al zulke ergerlijke feiten een einde te maken'. Zou verbeterd onderwijs daartoe niet veel krachtiger middel zijn? In Noord-Amerika, zegt men, streeft men naar eene eganpiP7e^TOTOtja»tt»e«uja'töiA3Fig(gataia'isysjftiJU>iJBPHBiBaMWH«iaiMawaaHBflflaiUiriB'iSwi t itmaaga—i Volgens het Lettre Journal, dat te Parijs uitkomt, was het menu der Parijzenaars gedurende de afgeloopen week als volgt: Zondag stokvisch, Maandag gezouten vavkensvleesch, Dingsdag stokvisch, Woensdag geconserveerd ossen- en schapenvleeseh, Donderdag, Vrijdag en Zaturdag versch ossenvleeseh. Het brood is zeer goed en wordt van best meel gebakken, dat te Parijs zelf gemalen wordt. Chocolade is nog niet duur. Kool en selderij is er in groote hoeveelheid en van aardappelen en rijst is de voorraad voldoende voor een paar maanden. Er zijn 4217 koeijen om melk voor kinderen en zieken te hebben. Het veevoeder schijnt echter veel te wenschen over te laten, want volgens een particulieren brief uit Parijs, is de melk niet goed, en is bovendien geheel onvoldoende voor de kleine kinderen. Gezonde mannen en vrouwen kunnen het nog een paar maanden uithouden in Parijs, doch het lijden van bejaarden, zwakken en kinderen vooral van de laatsten was zeer groot. Onder jonggeborenen, zuigelingen en kinderen onder de drie jaren, heersoht dan ook, door gebrek aan doelmatig voedsel een verschrikkelijke sterfte, en indien het hart door deze gruwelijke menschenslagting, door al dat voorbeeldelooze lijden van tienduizend e natuurgenooten nog niet geheel verhard is, dan vragen we een enkelen traan van mededoogen voor die ongelukkige moeders in Parijs, die hun lievelingen, als door een tweeden moord van Betlehem getroffen, moeten verliezen. „Dit is goedkoop medelijdenzal Carlyle uitroepen. Toegegeven een traan, een zucht zegt weinig, doch wij benijden den man niet die in deze dagen de vreugde zijner kinderen aanschouwd heeft, zonder een oogenblik te denken aan de beproefde ouders van het omsingelde Parijs! Uit Boulogne-sur-Mer wordt aan den Standard geschreven „Sedert het eerste detachement, dat van hier 6 dezer is vertrokken, hebben weinig of geene troepen Boulogne verlaten. Daar zijn hier vele soldaten, mobile garden en artilleristen. Gisteren ging ik te voet naar Calais, welke wandeling eene der schilderachtigste is die ik keil. Halfweg ziet men ter zijde van den weg een reusachtig kruis, opgerigt op een heuveltje en omringd door een ouden steenen muur. lteeds op een afstand zag ik een groep landlieden, die van Marquise kwamen, en allen voor het kruis lagen geknield. Ik giste dat zij baden voor hunne zonen en broeders, die aan hun vreedzaam dorp waren ontrukt om deel aan den vernielenden oorlog te nemen. Een weinig ter zijde lag eene Prijs der AdrertentiënVai 14 regels 60 cent elke regel meer 15 eent. Groote letters of vignetten worden neer plaatsruimte berekend nieuwe telegrafische verbinding met de Oude Wereld. Het plan wordt vermeld tot het leggen van een nieuwen kabel tusschen New-York en een Nederlandsche haven, met het oog op eene aansluiting met de over Denemarken loopende telegraaflijnen naar Rusland. Over Londen wordt uit Berlijn berigt, dat de door het Luxemburgsche gouvernement gegeven ophelderingen het gevaar voor een conflict hebben doen verdwijnen. Uit Florence verzekert men, dat thans definitief tot het houden eener conferentie ter zake van het Russisch-Turksch conflict is besloten en dat die bijeenkomst der gemagtigden te Londen zal plaaats hebben. Een berigt uit Munchen deelt mede, dat de gezamenlijke vorsten en vrije steden van Duitschland zijn toegetreden tot de voorstellen, die van den Koning van Beijeren zijn uitgegaan en ten doel hebben de verheffing van Koning Wilhelm tot Keizer. Volgens eene mede- deeling uit Havre trekken aanzienlijke Duitsche strijdkrachten in den omtrek dier stad te zamen en zal bij Yvetot een geretrancheerd kamp worden opgerigt. Het koloniaal stoomvaartuig Argus is den 18 dezer te Aden aangekomen. Aan boord was alles wel. Even als het vorige jaar zal op den avond van den 2den Kersdag in de Nieuwe Kerk van de Herv. gemeente alhier eene openbare les plaats hebben voor de leerlingen der Zondagschool. Door het zingen van schoone zang stukjes zullen onderwijs en toespraak worden afgewisseld. Op Donderdag 22 dezer zal eene zonsverduistering plaats hebben, die voor Zuid-Europa en Noord-Afrika totaal, doch ook bij ons zigtbaar zal zijn. Het begin der verduistering is des voormiddags 11 u. 35 inin., het midden ten 12 u. 51 min. en het einde 's namiddags 2 u. 7 min. Aan mr. L. J. Bouricius is, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als plaatsvervangend kanton- regter alhier. De stoomboot Rhöne van de Koninklijke Stoomboot- reederij is in de Middellandsche Zee totaal verongelukt; alléén de tweede stuurman is gered. Met ingang van 1 Jan. a. s. zijn o. a. tot klerk bij den rijkstelegraaf benoemd de jongelingen E. Windt, te St. Maartensbrug en F. A. Weehuizen, te Alkmaar. Bedankt voor het beroep naar de Christ. Geref. Gemeente te Beetgum door ds. D. J. te Grootenhuis, te Haarlem. Volgens het Dagblad, zou thans de heer Thorbecke met de vorming van een ministerie belast worden. Door de Nederl. Handelmaatschappij is voor Am sterdam bevracht het schip Australië. oude vrouw van 90 jaren op de knieën en naast haar, en haar steunende een jong meisje van engelachtige schoonheid. Beiden baden met innigen vroomheid en vurigen ijver. Dit tooneel trof mij zoodanig, dat ik een boer aansprak, die juist opstond en zijn weg naar Calais vervolgde. Zonder moeite geraakte ik met hem in gesprek, en vernam van hem, dat de oude vrouw de over-grootmoeder van het meisje was, welks eenige broeder dadelijk in de eerste week van het uitbreken van den oorlog naar het leger had moeten vertrekken. Sedert dien droevigen dag hadden de beiden vrouwen, hoe ook het weder was, niet verzuimd om eiken morgen voor het kruis te komen bidden en van den hemel de behoudene terugkomst van den jongen soldaat af te smeeken. En iederen dag gingen zij op den weg den brievenbesteller te gemoet, om een brief te ontvangen ,die nooit komen zal. Want veertien dagen na den eersten veldslag, had men te Marquise een brief gekregen van een der kameraden van den armen jongeling, en alle bewoners van het dorp, behalve de beide vrouwen wisten dat hij in den strijd was gesneuveld. Niemand had echter den moed om de waarheid te zeggen aan haar, die voortgaan met hare gebeden ten hemel te zenden voor de terugkomst van den afwezige. Omtrent de ontvangst der luchtreizigers Rolier en Desohamps te Drammen en Christiania, van wier wedervaren we in ons vorig nummer een verhaal leverden, wordt aan het Noorsche Morgenblad van 2 Dec. het volgende ontleend: „Drammens Tidende" schrijft van den 29 Nov., dat de Fransche ballonreizigers met het spoor aldaar 's avonds 8 uur aankwamen en aan het station ontvangen werden door eenige van de leden van het feestcomité en eene groote menschenmassa, die de vreemde lingen verwelkomden met een „vive la France!" en een hoera, zoo als men maar zelden hier hoort. De reizigers namen hun intrek in het hotel Kong Karl, waar voor hen kamers waren gereed gemaakt. In de sociëteit St. Olaf en in de aangrenzende kamers van het hotel Kjosterud hadden eenige heeren, die de feestcommissie vorm den, een groot algemeen feest voor de vreemde gasten gearrangeerd, die 's avonds 9 uur aldaar aankwamen en, na alvorens voorgesteld te zijn, dadelijk in de eetzaal werden geleid, waarvan de eindmuur versierd was met de Fransche driekleur, omringd door Noorsche en Zweedsche vlaggen. Nadat men de goede geregten een tijd

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1870 | | pagina 1