Weerkundige Waarneming-en te Helder, Marine-Haven Meuwediep. PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. De postadministratie te Bordeaux beeft bekend gemaakt, dat zij geen brieven, voor Parijs bestemd en met het op schrift par ballon monté, meer aanneemtdaar het probleem van het besturen van ballons nog niet door de wetenschap is opgelost en dan ook verscheidene luchtreizigers te vergeefs hebben beproefd in Parijs te komen. Het gebeurde met den commandant Arnaud te Lyon heeft te Bordeaux en elders de levendigste verontwaardiging verwekt. In laatstgenoemde stad is een den 21sten Dec. door den minister Gambetta, uit Lyon, aan zijnen ambtge noot Crérnieux afgezonden telegram openbaar gemaakt, hetwelk aldus luidt: wik doe hier al wat tot eene rassche en indrukwekkende kastijding dor gisteren begane misdaad leiden kan. Wij hopen dat doel spoedig te bereiken. De gisting, die het wanbedrijf verwekt heeft, is levendig, maar niet dreigend geweest. Ik heb de regerings-leden ontvangen. De instructie der zaak wordt voortgezet. De bestraffing moet afschrikkend zijn, en zij zal dit wezen.» Het aantal personen, die te Lyon gearresteerd zijn ter zake van den moord van Arnaud, bedraagt reeds 60. Te Orleans is een Pruissisch soldaat mishandeld dientengevolge is aan die plaats een tweede oorlogsschatting opgelegd ten bedrage van 800,000 fr. Dit is niet de eerste maal dat die stad voor eene dergelijke zaak moet boeten; doch de straf, haar bij de vorige gelegenheid opgelegd, bedroeg slechts 10,000 fr. Daar intusschen deze som bij het afzenden der laatste berigten nog niet voldaan was, heeft generaal von der .Tann bepaald, dat hij 50 der notabelsten uit de stad als gijselaars naar Duitschland zou doen brengen, indien het bedrag niet binnen 24 uren mogt voldaan worden. Eerstdaags zal voor Parijs een artilleriestrijd gevoerd worden, grooter dan de wereld tot dusver nog ooit gezien heeft, althans wanneer men de voorbereidende maatregelen in aanmerking neemt, welke tot de beschieting van Parijs genomen worden. Tot den 14 dezer zullen nog 14 com- pagniën vesting-artillerie aankomen, elk a 204 man, zoodat dan minstens 25,000 man vetting-artillerie bijeen zullen zijn ter bediening van 1500 stukken geschut van de meest verschillende kalibers; reuzen-mortieren, die bij Straatsburg de proef doorstonden, 96- en 48ponders van de kustbatte- rijen, 24- en zelfs 12ponders, die dan allen zullen gesteld zijn. Een voorraad ammunitie voör 750,000 schoten is deels reeds voor Parijs, deels nog onder weg; in elk geval zal men niet met de beschieting aanvangen voordat men den voorraad onder zijn bereik heeft. Mogt deze verbruikt zijn vóór de stad de witte vlag hijscht, dan zullen dage lijks minstens vijf lange spoortreinen noodig zijn om de ammunitie aan te voeren. Bij Straatsburg, waar 200 stukken stonden, konden 32 waggons maar naauwelijks het noodige aanvoeren. Engeland. De heer Disraeli is jl. Zaturdag 65 jaar oud geworden en de heer Gladstone jl. Donderdag 61. De regering heeft order gegeven tot het vervaardigen van 1500 torpedo,s. Een Britsch correspondent van den tegenwoordigen minister van Oorlog in Frankrijk, Gambetta, eene beschrijving gevende, zegt 0. a. het volgende «Vraagt men zich in gemoede af, wat Frankrijk na zijne bloedige worsteling eindelijk gewonnen heeft, dan moet men het antwoord schuldig blijven. Geen vooruitzigt op vrede, geene mogelijkheid op een wapenstilstand, geen rust of pauze, maar altijd voorwaarts in een orkaan van bloed. Eéne figuur steekt boven alles uit, moedig strevende om den dwarrelwind te leiden en in elementen, door hartstogt en vrees, lijden en wanhoop geschokt, het materieel te vinden voor krachtdadigen tegenweer. Van de raadszitting vliegt hij naar het kamp, van de belegerde hoofdstad naar de bedreigde buitenposten, aanmoedigende, besturende, berispende of straffende. Zonder de minste militaire opvoeding aarzelt hij niet voor de verantwoordelijkheid, om ervaren generaals te bevelen, maar past op krijgskunde hulp middelen toe van een door en door gezond oordeel en een een ontembaren wil. De veteranen van het keizerrijk, die veldslagen wonnentoen Gambetta nog een schooljongen was, luisteren, ondanks zich zeivennaar zijne meeningeu en berusten in zijne plannen. De minister van Oorlog wordt gehoorzaamd, en dat door mannen, die 6 maanden geleden, hem uit hunne tegenwoordigheid zouden hebben verdreven, zoo hij het had durven wagen hun een raad te geven, en die wel weten, dat nog voor drie jaren hun tegenwoordigen meester, die hen den eenen dag benoemt en den anderen weer afzet, een onbekend regtsgeleerde was, naauwelijks 30 jaren oud, wonende in het kwartier der studenten, zonder vermogen, en zich gelukkig achtende een fatsoenlijke jas te dragen en genoeg geld in den zak te hebben om zijn middagmaal te betalen. Voorzeker, hoe zij ook mogen eindigen, zal de loopbaan van Léon Gambetta, thans de facto souverein van Frankrijk romantisch, avontuurlijk en buitengewoon mogen genoemd worden. Hij is de besturende geest van het oogenblik, en, hoewel velen de magt, die hij uitoefent, afkeuren, geen enkele durft daaraan wederstand bieden. De Times hangt het volgende hartroerend tafereel op van de ijsselijkheden, die het oorlogstooneel nog dage lijks te aanschouwen geeftIn een huis te Beaugency lagen alle kamers opgepropt met dooden en stervenden. Het was Zaturdag en velen der ongelukkigen hadden daar van Dingsdag of Woensdag gelegen. Gedurende al dien tijd hadden ze geen druppel water, geen kruimel voedsel over hun lippen gehad. De vensters waren allen stuk geslagende gekwetsten lagen onverbonden op den naakten vloer aan de bittere winterkoude blootgesteld. Drie dagen heeft de strijd om Beaugency geduurd. Er was slechts een doctor in de stad, bekwaam tot het doen van amputatienin een gebouw lagen 200 wan- hopig gekwetsten. De doóden lagen door en over de stervenden. Misvormde gestalten, met gebroken kaak beenderen of half weggeschoten gezigten, waarden rond, kermend op hun wonden wijzend, en klagelijk steu nend om water, dat ze toch niet konden doorslikken. Officieren en manschappen, oude mannen en knapen, 't lag alles in één ellendige massa dooreen. Geen kreet van smart of stervensangst, die aan de menschelijke keel kan ontsnappen, of hij word daar gehoord. Zoo was 't te Beaugency. En hoe zal 't op honderd andere plaatsen geweest zijn? vraagt het blad. Niet ten onregte uit het den wensch, dat diegenen, die 't in hunne magt hebben vrede te maken, slechts vijf minuten lang zulk een schouw spel bijwoonden. Omtrent het laten zinken van Engelsche kolenschepen wordt uit Havre het volgende gemeld: Zes Engelsche colliers, waren, na te Rouaan te hebben gelost, met toestemming der Pruissen de rivier afgezakt. Zij waren op hunne terugreize te Dunclair aangekomen, alwaar zij ballast innamen, toen de kommandant ze in den nacht van den 21sten door geweld nam. De Duitschers joegen, ondanks de protesten van de kapiteins, de bemanning van de schepen en hakten gaten in de colliers, zoodat zij zonken. De matrozen konden zelfs hunne kleederen en geld niet redden; men zegt dat de Pruissen het gestolen hebbenop de bemanningen van drie schepen werd gevuurd. De zes kapiteins en 34 man werden gedwongen op de rotsen te Dunclair te overnachten, zonder dat zij het minst beschut waren tegen de bittere koude. Den volgenden dag keerden zij naar Rouaan terug, van waar zij door den fungeerenden vice-consul naar Dieppe zullen gezonden worden. De Pruissische bevelhebber gaf bewijzen van ontvangst voor de schepen, zeggende dat hij ze requireerde. Drie andere Britsche colliers, die thans te Rouaan lossen, wacht een dergelijk lot. De Pall Mali Gazette wil volstrekt in deze niet voorbarig oordeelen en evenmin aannemen dat deze handelwijze zal worden goedgekeurd door het Pruissisch gouvernement. Het blad hoopt echter dat lord Granville zal inzien dat het van het hoogste belang is om het Engelsche publiek ten spoedigste in te lichten omtrent deze drie punten: Is er inderdaad zoo gehandeld met Engelsche schepen als gemeld wordt? Zoo ja, hebben de Pruissen zich dan vergrepen aan de internationale wet? En indien daarop inbreuk is ge maakt,of er dan te Versailles volledige voldoening isgevraagd? Volgens een berigt van Londen is de bemanning van de bewuste schepen aldaar aangekomen. Duitschland. Prins Wilhelm van Baden, die een geweerschot in het volle gelaat heeft ontvangen, is er nog tamelijk goed afgekomende kogel heeft toch alleen de wang doorboord, zonder het been te raken. Uit Montereaux wordt aan een Duitsch blad het volgende geschreven «Een mijner kameraden ging dezer dagen, kort na de wederinneming van Orleans, door onze troepen, door de straten van die stad en hoorde uit een van de grootste café-chantant-lokalen de welluidende toonen van een piano, die blijkbaar door zeer geoefende handen bespeeld werd. Nieuwsgierig en verbaasd, dat zich onmiddelijk na de nederlaag van het Loire-leger een ligtzinnig gemoed op zoo vrolijke wijze lucht kon geven, treedt hij de zaal binnen en ziet daar het volgende tooneel: Op de plaats van het orchest zit aan een vleugelpiano een Pruissische treinsoldaat en speelt naar hartelust, terwijl de geheele ruimte van de groote schitterende zaal opgevuld is met stom luisterende toehoorders louter paarden en niets dan paarden, die digt aaneen gedrongen, met de koppen tegen elkaar staan te leunen. Wanneer die beesten ook begrip van applaudisseeren gehad hebben, zal dat nog al hoorbaar zijn geweest. China. De regering heeft voldoening geschonken aan deFranschen voor het bloedbad van Tient-Sinn. De prefect en de onderprefect van genoemde plaats zijn naar de oevers van den Amur verbannen, 16 Chinezen zijn onthoofd en 21 anderen moeten 10 jaren aan de uiterste grenzen van het Rijk in afzondering leven. Ook is eene schadeloosstelling in geld bepaald. De opge maakte rekening waarvan het bedrag gereed ligt, per hoofd de waarde van elk slagtoffertaxeerendluidt aldus Voor den consul Fontanier, 30,000 taëls; voor den heer Simon, 20,000 t.voor den heer Thomassin en diens vrouw, 50,000 t.voor den koopman Chalmaison, 10,000 t.voor de vernielde kerk en de vermoorde 15 nonnen berekend per non a 1500 t. en zendelingen, te zamen 130,000 taëls. De geheele som bedraagt p. m, 800,000 Nederl. guldens. I.AATSTE BEBIfiTEA. Luxemburg, 1 Jan. Prins Hendrik heeft aan het patriottisch comité een eigenhandig schrijven gerigt. Het is mij aangenaam u kennis te geven, dat de Koning het adres van de Luxemburgsche bevolking ontvangen heeft. Hij heeft mij verzocht ter uwer kennisse te brengen zoowel als ook aan de onderteekenaars van het document, hoe opregt hij is aangedaan en hoe erkentelijk hij is over dit bewijs van vertrouwen van zijne getrouwe onderdanen, dat in zulke gewigtige tijden als deze betoond wordt. Ik acht mij gelukkig de tolk te zijn van 's Konings gezind heid jegens het groothertogdom. Londen, 1 Jan. De bijeenkomst der conferentie tot bespreking der Oostersche kwestie is verdaagd om Jules Favre in de gelegenheid te stellen de zittingen bij te wonen. Veksailles, 31 Dec. Uit een officieel berigt uit Parijs blijkt, dat de Franschen bij het bombardement van den Mont-Avron zware verliezen geleden hebben. Er worden 17 aldaar gesneuvelde of gewonde Fransche officieren met namen genoemd. Versailles, 2 Jan. (Off.) Het beschieten van de vijandelijke positiën aan het noord-oostelijk front van Parijs is den 31sten en den lsten met goed gevolg voortgezet. De vijand heeft zijne geavanceerde positiën langs dat front in allerijl ontruimd. De forten Nogent, Rosny en Noisy hebben den lsten geen teeken van leven meer gegeven. De 20ste divisie is den 3lsten Dec. bij Vendóme door eene vijandelijke overmagt aangetast, maar heeft dien aanval afgeslagen en 4 kanonnen veroverd. Parijs, 30 Dec. Des avonds (per ballon). Wij ont ruimden gisteren avond het plateau van Avron, na al het geschut verwijderd te hebben. Trochn leidde de operatie in persoon. De Pruissen hebben gisteren den ganschen dag de forten Noisy, Rosny en Nogent fel beschoten. Heden is hun vuur aanmerkelijk verflaauwd. Ook op andere punten wordt een gelijksoortige aanval verwacht. De bevolking heeft het berigt van de ontruiming van Mont Avron met leedwezen ontvangen, maar bleef tijdens het bombardement kalm. Algemeen blijft men vast besloten zich tot het uiterste te verzetten en zal eene krachtige offensieve houding aannemen, om de vijandelijke linien te verbreken. Er heerscht tien graden koude. De bevolking is rustig. Het aantal projectielen dat de Pruissen in de twee laatste dagen geworpen hebben, bedraagt ongeveer 12,000.' Parijs, 31 Dec. De maires der verschillende arrondisse menten van Parijs hebben gisteren, onder voorzitterschap van den minister Favre, eene bijeenkomst gehouden, die acht uren heeft geduurd. De beraadslaging liep over de verdediging van Parijs en over de houding van sommige leden van het gouvernement. De heer Delescluze (maire vau een der arrondissementen) en zijne vrienden hebben tegen den gouverneur Trochu, de ministers Favre en Picard een levendigen aanval gerigt, maar de gematigde denkbeelden hebben de bovenhand behouden. De vergadering heeft zich bepaald tot het uiten van den wensch, dat de krijgsoperatiën met den meest mogelijken ijver mogten worden voortgezet. De ontruiming van de hoogvlakte Avron veroorzaakt in de hoofdstad veel leedwezen, maar geene agitatie of wanorde. Sedert tien dagen is er geene enkele duif te Parijs aangekomen. Naar m«n verzekert, is het kasteel Malmaison door het geschut van den Mont- Valerien vernield. Le Mans, 1 Jan. (Off.) Generaal Chanzy heeft getele grafeerd, dat de onzen gisteren eene verkenning hebben gedaan, waarbij de troepen zich heldhaftig gedragen hebben. Bij die gelegenheid is de vijand aan den linker oever der Loire teruggeslagen en hebben de onzen zich van eene uitmuntende positie tegenover Vendóme meester gemaakt. 200 Pruissen vielen als krijgsgevangenen in onze handen. Boulzicourt, 2 Jan. Mézières heeft gecapituleerd. De Pruissen hebben heden middag ten 1 ure hunnen intogt gedaan. Rome, 1 Jan, De Koning is onder luide bijvalsbetui gingen vertrokken. Hij heeft 200,000 francs aan de armen gegeven en het gemeentebestuur verzocht dezelfde som beschik baar te stellen, die voor de feestelijkheden was bestemd. Madrid, 1 Jan. Maarschalk Prim is eergisteren avond ten 9| uur overleden. Er heerscht allerwege rust. De verontwaardiging is algemeen. De Koning is gisteren te Carthagena aan wal gestapt en heeft terstond de reis naar Madrid aanvaard. Hij werd overal met groote geestdrift ontvangen. Het gerucht eener revolutie is valsch. In de zitting van de Cortes werd gisteren verklaard, dat Prim zich jegens zijn vaderland hoogst verdienstelijk heeft gemaakt. Zijn naam zal in de zaal, waarin de zittingen worden gehouden, voortaan prijken. Zijne familie is onder bescherming der natie gesteld. In dezelfde zitting bragten de Cortes een votum uit, waarbij zij verklaarden een volmaakt vertrouwen in het gouvernement te stellen. Wij maken hierbij inzonderheid op de in dit blad staande advertentie der heeren STEINDECKER Co., te Hamburg, opmerkzaam. Daarin wordt gesproken van origineel-loten in eene zoo rijkelijk van prijzen voorziene verloting, dat zich ook hier te lande eene aanmerkelijke deelneming vooronderstellen laat. Die onderneming verdient des te meer het volle vertrouwen, omdat de beste waarborgen des Staats geboden zijn, en ook voornoemd huis van alle zijden, wegens zijn doorgaans regtschapen handelwijze en prompte voldoeniug van talrijke prijzen, sedert lang bekend is. (Ingezonden.) (Landskeet). f 3 Ct O f5! Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh. procent. Toestand ▼an de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 1 12 zoto. Ik. 767.02 f 7.07 -8.0 -11.3 0.85 Vlak. 2 12 zoto. 0.S» 762.31 f 2.34 -7.4 -10.6 0.89 3 8 zto. 0.4„ 763.56 t 3.57 -5.8 - 7.2 0.91 8 12 zto. 0.3„ 764.62 f 4.63 -3.6 - 6.6 0.87 Weersgesteldheid: 1 Jan.12 u. Helder, beneveld, felle vorst. 2 Jan.12 u. Helder, beneveld, felle vorst. 3 Jan. 8 u. Digtbetrokken, vorst. 3 Jan.12 u. Digtbewolkt, beneveld, vorst. Gevroren dikte van 31 Dec. op 1 Jan. 50 millimeters. Gevroren dikte van 1 op 2 Jan. 52 milimeters. ff 2 op 3 u 40 ii Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor. Herkomst. 2 Jan. J.A.Grepenstedt. J.C.Westergaard. v. Vliet Co. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in d* Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Williamen John. W. Piket. Newcastle. Steenk. 3urMühlen&Co. Azoff. G. L. May. Duinker&Goedk. Blyth. W. Wilkie. Galatz. Graan. Secret. R. Rendell. Londen. Stukg. ZurMühlen&Co. Kaas. 50stap.Kleine f 28a33,stap. Middelb. fa per 50K.G. Boter. Laagste prijs f 1,25, hoogste prijs f 1,35 per K.G. 81 Runderen. 26 Paarden. 54 Vette Kalveren, 70 a 100 Cts. per K. G., handel stug. 45 Nuchtere dito, f8 a 16 per stuk, vlug. 80 Vette Varkens 42 a 52 Cts. per K.G. stug. 2 Magere Varkens f 12 a 13, handel stug. 85 Biggen f 3,a 5,handel stug. 333 Schapen en Lammeren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3