POSTERIJEN. INGEZONDEN. Weerkundige Waarneming-en te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN- KOST en INWONING, (kleine vrije Kamer). Engeland. De Saturday Review constateert in zijn terugblik op bet afgeloopen jaar, dat daarmede de merkwaardigste tijd kring is afgesloten, welke de wereld heeft aanschouwd na het einde van de groote Napoleontische oorlogen. De ge beurtenissen hebben elkander daarin zoo snel opgevolgd en die gebeurtenissen zijn zoo verrassend geweest, dat het naauwelijks mogelijk is te gelooven dat dit jaar, eindigend met Duitschers rondom Parijs gelegerd, met den Keizerin de gevangenis, met een conferentie op het punt van bijeen te komen om te bepalen in hoever op de uitdagende hou ding van Rusland toezigt kan worden geoefend, hetzelfde jaar is dat begon met de onbeduidende geschiedenis van 'het ministerie O.livier en de warme beraadslaging^ over de Iersche landwet. De geheele wereld is veranderd. Frankrijk ia het stof vernederd; Duitschland en zijn Keizer opge blazen van veroveringenRusland gereed om de Zwarte Zee in te varen met een vloot, die heimelijk is gereedgemaakt; de Vereeni"de Staten verdeeld tusschen een handelspaniek en zucht naar oorlog, die, volgens hunne eigene cynische bekentenis, aangewakkerd is door partijhoofden met partij- oogmerken "ziedaar het schouwspel, dat Engeland daar buTten wordt aangeboden; terwijl het in eigen boezem met bitterheid en bekommering de politiek afwacht van een regering die, zamengesteld met het oog op viede, bezuini ging en binnenlandsche vooruitgang, genoodzaakt is haar bestaan op het spel te zetten bij de vervulling van een nationalen wensch naar een doorgaande hervorming onzer militaire organisatie. De bekende miss Garrett, die onlangs met meer dan 40,000 stemmen tot lid van het Londensche schoolbestuur werd verkozen, zal waarschijnlijk hare zorgen niet uitslui tend aan de belangen van het openbaar onderwijs kunnen wijden. Althans, naar John Buil verneemt, heeft zij aan de bede van een vriend, om in een kleineren en meer huiselijken kring het presidium uit te oefenen, welwillend gehoor gegeven. Men voegt er bij, dat bedoelde vriend 't niet aan pogingen heeft laten ontbreken om de candidatuur van het voorwerp zijner genegenheid te doen slagen. Mogt dat waar zijn, zoo zou de aanstaande gelukkige echtgenoot zeker een hoogst eigenaardigen weg hebben ingeslagen tot verovering van het hart zijner schoone. In vroeger dagen bespiedde een verliefde de gelegenheid om zijne uitverkorene uit 't water te redden, hij ging des noods met haar uit roeijen en liet 't bootje kantelen, of hij zond een wilden stier op haar los, ten einde het monster neer te schieten juist op 't oogenblik, dat een puntig hoornen- paar gereed stond de van schrik versteende maagd in de wolken te slingeren. Welnu, - al die moeite zou men zich thans niet meer behoeven te geven. Wat de moderne minnaar te doen heeft, zou dood eenvoudig wezen! Geen natte pakken, geen verbolgen stieren, geen halsbrekende zelfopofferingen meer! Wie Hymen's tuin wil binnen treden, bezorge aan zijne geliefde een baantje! Zaturdag jl. zijn 39 van de manschappen, behoo- rende tot de equipages der Engelsche schepen, die bij Duclair en Rouaan door de Duitschers in den grond zijn geboord, te Londen aangekomen. De heer William Mingay, stuurman van de Sylph en de stuurman van de Alice, beide schepen te Sunderland tehuis behoorende, hebben breedvoerige verklaringen omtrent het voorgevallene afge legd. Hieruit blijkt, dat een Fransche kanonneerboot, de Seine opstoomende, een Pruissisch detachement in het oog kreeg en er op vuurde, tengevolge waarvan 150 man werden gedood. Dit bragt onder de Duitschers eenige opschudding teweeg, en zonder twijfel besloten deze de Engelsche schepen op te offeren, ten einde de kanonneer boot te beletten de rivier op te varen. De correspondent van de Standard geeft het volgend verslag van de viering van het Kersfeest in het paleis van Versailles: «Waar zijn wij? In de galerij van Lodewijk XIII, schitterend van verguldsel, behangen met portretten van krijgslieden en schoone vrouwen en voorstellingen van veld slagen. Welk eene verandering heeft er plaats gehad, sedert ik het laatst hier was! Alle luchters zijn aange stoken; de muren zijn met groen versierd, en van het eene einde der zaal tot het andere staat een tafel letterlijk bedekt met geschenken en waarop drie kersboomeu prijken. Maar de blik wendt er zich van af om op de gewonden te letten, die langs den muur op banken zitten. De meeste zijn erg bleek, geen een ziet er goed uit, en ofschoon het feest alleen om hunnentwil is aangerigt, zijn allen droevig en ter neer geslagen. Links aan het warmste einde dei- zaal zijn 10 of 12 bedden; in elk een gewonde, die zich opheft eh met nieuwsgierige blikken de vreemde bezoekers aanstaart. De holle oogen en vermagerde trekken dier arme soldaten breken het hart Verscheidene liefderijke dames zijn naast hen, inwoonsters van Versaillles, die hen oppassen en hun lijden trachten te verzachten. Nu gaat de deur open en de komniandant, door zijn staf gevolgd, treedt bmnen, terwijl militaire muziek een Kerslied speelt. Een geestelijke treedt vooruit en leest in het evangelie het aandoenlijk en eenvoudig verhaal van den heiligen dag en houdt eens rede, half preek, half gebed, waarin de lof des vredes de boventoon heeft en herhaaldelijk het verre vader land herdacht wordt. De soldaten die kunnen staan rijzen op; de meesten blijven zitten en vestigen hunne sombere blikken op den grond. Sommige officieren hadden moeite hun aandoening te bedwingen; het schouwspel was te droevig, in weerwil dat men juist bedoeld had die slagt- offers van den oorlog eene kleine vreugde te bereiden. Toen het gebed geëindigd was, bragten de officieren, de pleegzusters en de dames de geschenken aan de arme gekwetsten. Bij ieder geschenk was iets om aan te trekken, iets om te eten en iets om te bewaren. De soldaten waren dankbaar, maar er was er niet een, die ook maar voor een oogenblik die uitdrukking van bittere droefheid aflegde, die mij zoo getroffen had en ik beken, dat in weerwil van de muziek, die woorden van vreugde en vrede, de geschenken en de -goede bedoeling, die er de waarde van verdubbelde, ik nooit een begrafenis bijgewoond heb, die zoo droevigen indruk op mij maakte." Italië, De buitengewone hoeveelheid sneeuw, die sedert eenigen tijd in het noorden en midden van Italië is gevallen, schijnt den waterstand in den Tiber tot eene bijna onge kende hoogte te hebben doen stijgen. Men weet dienaan gaande nog geene bijzonderheden; uit Florence wordt echter gemeld, dat een groot gedeelte van Rome overstroomd is, en dat men vreesde, dat het water nog hooger in de straten der nieuwe Italiaansche hoofdstad zou stijgen. Koning Victor Emmanuel heeft bij zijn vertrek uit Rome eene som van 200,000 francs voor de noodlijdenden achter gelaten. Uit Rome wordt geschreven, dat de gezondheids toestand van den Paus redenen tot bezorgdheid begint te geven. De tachtigjarige grijsaard heeft een ligten aanval van beroerte gehad, 'tgeen natuurlijk op het Vaticaan geen geringen schrik heeft veroorzaakt. Den volgenden dag was hij evenwel weder veel beter, en kon hij zijne gewone wandelingen in de tuinen van het paleis hervatten. De geneesheeren verzekeren, dat de tegenwoordige levenswijze van Pius zeer nadeelig is voor diens gezondheid; de Jezuïten dringen er op aan, dat hij Rome zal verlaten. Dit zal echter waarschijnlijk niet gebeuren. Er was sprake van dat de Paus, gedurende de aanwezigheid van Victor Emmanuel, de wijk zou nemen naar Castel-Gandolfo. Amerika. De vermaarde zangeres Nilsson, van het Parijsche theatre des Italiens, die zich op dit oogenblik te New-York bevindt, heeft aldaar drie dagen lang in het openbaar eene verkooping van bloembouquetten ten voordeele van de gekwetste Fransche soldaten gehouden. Een inwoner der- genoemde stad heeft honderd vijftig dollars voor een enkele ruiker betaald. Zijne mildheid is door de aanwezigen luide toegejuicht, en mlle Nilsson heeft, uit dankbaarheid, den arm van den edelen gever gegrepen en hem in triomf de zaal van den bazar rondgeleid. li.AATSfTK BEHIOTEA. Londen, 3 Jan. Volgens de Times is graaf Bismarck nog steeds ongesteld. In het genoemde blad leest men Van goederhand door ons ontvangen berigten stellen het als zeker voor, dat Parijs weldra zal capituleren." Voorts meldt de Times, dat Engeland den 29sten Dec. opheldering heeft gevraagd omtrent het gebeurde te Duclair en dat gisteren het antwoord van graaf von Bismarck is ontvangen, die zijn' leedwezen over het voorval betuigt en belooft, dat onmiddelijk onderzoek ingesteld en schadeloos stelling verleend zal worden, indien de eisch regtmatig wordt bevonden. Londen, 4 Jan. Volgens de Times, heeft graaf Bismarck aan graaf Bernstorff op nieuw eene nota gezonden, waarin hij zegt, dat, indien Luxemburg zich even verkeerd gedraagt gedurende het beleg van Longwy, als het gedurende dat van Thionville heeft gedaan, een gedeelte van het groothertogdom door Duitsclie troepen bezet zal worden. Beuli.tn, 4 Jan. (Off.) Versailles, 3 Jan. Tegen het oostelijk front van Parijs is heden een levendig geschutvuur onderhouden. De vijand heeft het alleen uit het fort Nogent en zeer zwak beantwoord. Versailles, 2 Jan. De Koning heeft bij de receptie op Nieuwjaarsdag de volgende aanspraak gehouden: »Er hebben groote gebeurtenissen moeten plaats grijpen om ons op dezen dag hier zamen te doen zijn, en aan uwen moed en uwe volharding, alsmede aan de dapperheid der door u aangevoerde troepen heb ik het te danken, dat wij dit resultaat hebben verkregen. Doch wij zijn nog niet aan het doel. Er ligt nog een zware taak voor ons, eer wij tot een eervollen, duurzamen vrede geraken kunnen. Zulk een vrede zullen wij echter voorzeker verkrijgen, indien ook voortaan uwe handelingen overeenkomen met die, welke ons tot dit punt hebben gebragt. Wij kunnen alzoo getroost de toekomst tegemoet zien en afwachten wat God in Zijnen genadigen wil over ons beslist heeft." Versailles, 2 Jan. (Off). De Groothertog van Baden heeft uit naam der overige vorsten op de redevoering des Konings bij het feestmaal op Nieuwjaarsdag met eene uit voerige rede geantwoord, waarin hij vooral op den onder 's Konings aanvoering gelukkig gevoerden strijd en de daaruit voortgesproten Duitsclie eenheid wees. De Groot hertog hoeft o. a. gezegd: «De dag van heden was bestemd om het eerwaardige Duitsche rijk met verjongde kracht te zien herleven. Uwe Majesteit wil echter de aangeboden kroon des rijks eerst aannemen, wanneer zij alle leden des rijks beschermend kan omvatten. Desniettemin zien wij in Uwe Majesteit het opperhoofd des Duitschen keizerrijks, en in die kroon den onherroepelijken waarborg der een heid." De rede eindigde met een ,/Hoch" op //Koning Wilhelm den Overwinnaar." Bordeaux, 2 Jan. Meer dan 50,000 personen hebben zich voor het hotel der prefectuur vereenigd en aan de regering twee adressen ter hand gesteld. De heer Gam- betta heeft eene rede gehouden ouder eene buitengewone geestdrift der menigte. Bordeaux, 3 Jan. Aan de Loire zijn eenige gevechten geleverd. Na de ontmoeting en de achtervolging van Bazoches over Gouet naar Courtelain, lieten de Pruissen 65 dooden achter. Den 1 dezer hebben Algerijnsche kaval- leristen een schitterend gevecht geleverd bij Laverdin, en de posten van den vijand bij Lance verrast, die naar Vendöme viugten, met achterlating van 10 dooden, 15 gevangenen, een trein levensmiddelen en vee. De Lyon- neesche franc-tireurs werden bij Chanceaux aangevallen, maar hebben den vijand op de vlugt gedreven en 10 mijlen ver achtervolgd, 80 a 100 man zijn gedood. Bordeaux, 4 Jan. Eene dépêche van Faidherbe uit Avesnes-les-Bapoume duurde van 8 uur 's ochtends tot 6 uur 's avonds. De Pruissen werden uit al hunne positiën en al de door hen bezette dorpen gejaagd en leden enorme verliezen. Onze verliezen zijn ernstig. Parijs, 30 Dec. (Per ballon.) Onderscheidene dagbladen, o. a. de Patrie en de Temps, beginnen generaal Trochu aan te vallen, verlangende, dat tot eiken prijs uitvallen zullen plaats vinden. Anderen noemen den generaal Vinoy reeds als den opvolger van Trochu. Intusschen daalt de rente. Het onwrikbaar vertrouwen in de verdedigers van Parijs schijnt te verzwakken. Russel, 4 Jan. De dag van gisteren was getuige van eene overwinning voor het noorder-leger. De verliezen aan beide zijden zijn groot. Bapoume en Begargnies zijn geheel in de asch gelegd. Peronne, welke vesting gebom bardeerd en bijna verwoest is, houdt nog altijd stand. De weg is te Busigny afgesneden. Madrid, 3 Jan. Koning Amedeus is op den 2den ten half drie ure alhier aangekomen. Hij begaf zich onmid dellijk naar de kerk van Atocha, om God te danken voor zijn voorspoedige reis en een blijk van toegenegenheid te wijden aan de nagedachtenis van generaal Prim. Vervol gens ging hij naar de Cortes, waar hij den eed aflegde. Hij werd tot Koning van Spanje geproclameerd door den president der vergadering, welke hem met het grootste enthousiasme ontving. Toen de Koning de kerk verliet, bragt hij een bezoek aan de weduwe van generaal Prim en begaf zich vervol gens naar het paleis, waar hij alle voorname staatsligchamen ontving. Gedurende den togt door de stad en bij zijn verschijnen op het balcon van het paleis, werd de Koning door het volk met groote geestdrift toegejuicht. De menigte stemde enthousiastisch in met den kreet: Leve Spanje! aangeheven door den Koning. De regent heeft zijne betrekking in de zitting der Cortes nedergelegd. De Cortes heeft zich ontbonden verklaard, nadat de Koning den eed had afgelegd in haar midden. Madrid, 3 Jan. De begrafenis van den generaal Prim heeft in de beste orde plaats gevonden. Eene talrijke volksmenigte woonde de plegtigheid bij. De ingezetenen dezer gemeente worden opmerkzaam gemaakt op de advertentie, voorkomende in de Haarlemsche Courant van Dingsdag 3 Januarij, waarbij de hulp wordt ingeroepen voor de noodlijdenden te Eginond aan Zee. Op genoemd dorp heerscht met ijselijke strengheid de zoo gevreesde typhus, die reeds vele slagtoffers heeft opgeëischt en nog meer dan honderd lijders telt. Moge het hulpbetoon, dat zoo menschlievend zich doet blijken voor het „Roode Kruis", ook hier voor landgenoolen niet onbetuigd blijven. Zoo als uit de gemelde advertentie blijkt, wil pastoor DIEPENDAAL aan den Helder zich gaarne met de ontvangst van elke gift belasten. (Landskeet). 12 12 Windrigting en Kracht. Barometer mm. Stand. Afw. zto. zto. zto. 0.4k. 1.8» 5.0, 766.82 764.43 761.66 Stand. Afw, f 6.81 f 4.40 f 1.63 Thermometer C. -6.0 -7.0 -7.3 - 8.9 - 8.1 -10.0 8 i. a 0.90 1.00 0.98 Toestand van de zee. Vlak. II wein.golv Weersgesteldheid: 4 jan.12 u. Helder, beneveld, vorst. 5 Jan. 8 u. Dikke mist, vorst. 5 Jan.12 u. Dikke mist, vorst, winderig. Gevroren dikte van 3 op 4 Jan. 38 milimeters. ti ii n 4 op 5 36 ,1 Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 3 Jan. St. Olaf. T. Maasen. vanVliet&Co. Ibraïla. De heer S., te Texel, vinde hierin ons antwoord op zijn schrijven. Door ons is in 't geheel slechts f 2 ontvangen. Op de vraag om het aan 't Bureau ontvangene in de geplaatste advertentie op te nemen, is door ons voldaan, met de vermelding ook van het vroeger ontvangene. Van daar de vergissing. f Paarden Veulens - a Stieren a Ossen - a Gelde-Koeijen - a Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Gras-KalVeren - a - 8 Nucht,Kalveren - 6 a 16 Vetteltammen - a j MagereSehapen - 20 a 24 150j Vette Schapena Overhouders - 18 a 22 Bokk. en Geiten f 10 Magere Varkens- 9 8 Biggen - 4 Konijnen 10 Kippen 150 Eenden Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas perK.G. a a a c. a - 40 a - 50 a - a 15 6 60 90 95 a - 32ta42£ Kip-Éijeren per 100 -500 a600 Eend-Eijeren a Te beginnen met Vrijdag 6 Januarij a. s. zullen de buitenbussen geligt worden als volgt: Nieuwebrug. (Binnenh.) Hoofd. Raadhuis. 5.10 's morgens 5.20 's morgens 5.25 's morgens 12.50 's middags* 1 's middags* 1.10 's middags* 5.10 's avonds 5.20 's avonds 5.25 's avonds. Des Zondags heeft de iigting niet plaats. De Directeur van het Postkantoor, H E R W E IJ E B. IEMAND VRAAGT TEGEN 1 FEBRUARIJ a. s. Franco aanbiedingen letter M., aan het Bureau dezer Courant.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3