1871. N°. 7. Zondag 15 Januarij. 29 Jaargang. BINNENLAND. HELDERSUIIE l8Ï .99, .49, EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede.' Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaterdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaalf 1 ■■10. M franco per post - 1.65. Zondag den 15 Jan. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. Woensdag den 35 Jan. vertrekt van Uier de Oost-Indische inail via Triest, per eersten trein. tfj| Vrijdag den 17 Jan. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. HELDEE en NIEUWEDIEP, 14 Januarij. Het aangevangen bombardement van Parijs maakt de berigten van het oorlogstooneel steeds meer van belang. Ter kennisneming, verwijzen we onze lezers naar de rubriek Laatste Berigten, waarin onderscheidene mede- deelingen desbetreffende voorkomen. We doen echter opmerken, dat men niet op die berigten bepaaldelijk kan vertrouwen; vaak loopen die tijdingen uiteen en de inhoud van vele dier mededeelingen moge ook al op waarheid be rusten, de volle waarheid behelzen ze gewoonlijk niet. Dit is zeker: de toestand in Frankrijks hoofdstad is zeer benard; vrouwen en kinderen zijn reeds door bommen om bet leven gekomen en zeker is het einde nog niet daar van de gruwelijke verwoestingen, door het vijandelijk vuur te weeg gebragt. Uit de alphabetisclie lijst der in het vorige jaar inge schrevenen voor de nationale militie blijkt, dat aan de eerlang te houden loting uit deze gemeente moeten deel nemen 177 jongelingen. In eene op eergisteren gehouden bijeenkomst alhier is besloten tot oprigting eener vaste IJsclub alhier, onder den naam West-Frisia. Er zullen circulaires worden rondgezonden, ten einde ieder belangstellende gelegenheid te geven om toe te treden. Het doel isbescherming van ijsbanen en bet organiseren van hardrijderijen. Wij twijfelen niet, of deze vereeniging zal door veler toetreding wel worden geschraagd. Een stampvolle zaal, een bestendige aandacht, een hoogstverdienstelijke uitvoering der onderscheidene nommers van het programma, ziedaar in enkele woorden een verslag van het Vocaal en Instrumentaal concert, op gisteren avond in bet lokaal Tivoli alhier gegeven door de zang- vereeniging Cecilia en het stafmuziekkorps der Marine. Gaarne voegen we aan die korte vermelding toe een woord van hulde aan de beide heeren directeuren, Egbers en Uit Bordeaux. 941 Gisteren was, zoo wordt van den 2 dezer uit Bordeaux geschreven, reeds vroeg in den morgen de gansche stad in beweging. Iedereen wilde het schouwspel genieten der gvoote manifestatie, welke reeds sedert eenige dagen door aanplakbilletten op de straat was aange kondigd. Ten spijt van de koude, en in weerwil van de sneeuw, die de straten bedekte, verzamelden zich mannen, vrouwen en kinderen op de straten, welke de stoet inoest voorbijtrekken, en vooral om en bij het gebouw der prefectuur, waar het gouverne ment zich zou vertoonen. Aan de vensters, op de balcons, tot in de zolderraampjes toe, overal zag men de belangstellenden zich verdringen. Bordeaux was het tooneel van zulk eene algemeene volksbeweging niet meer geweest sedert Lodewijk Napoleon in de groote en bloeijende stad was gekomen om een beroep te doen op het vertrouwen der Fransche natie, en haar te verkondigen, dat het keizerrijk de vrede zou zijn. De verzamelplaats van de manifestatie was de zoogenaamde cours d Albert, waar tegen 2 uur de deelnemers bijeenkwamen. Tegen half drie zette zich do massa, die zich daar had vereenigd, in be- weging, voorafgegaan door de leden van den municipalen raad en een aantal officieren der nationale garde. Bij het voorbijtrekken van het hotel Sarget, waar de heeren Crémieux en Glais-Bizoin bun intrek hebben genomen, liet zich de kreetLeve liet gouver nement! Leve de republiek! Leve Gumbetta! hooren. Een oogenblik later ontstond er eene onbeschrijfelijke verwarring, daar de optogt stuitte op een digteu hoop nationale garden, die voor haar uit naar de prefectuur waren getrokken. Het gedrang was vreeselijkvele personen liepen gevaar onder den voet te ge raken, van alle kanten ging angstgeschrei op, en menige vrouw viel flaauw. Spoedig evenwel werd de orde hersteld en de kreet: Leve de republiek! Leve Gambetta! kwam als ééne onmetelijke toejuiching uit die duizende keelen, die meer dan een half uur onafgebroken aanhield. Hoeden en kepi's werden gezwaaid en verwekten begroe tingen aan de vensters, die iedereen zich beijverde te beantwoorden. Lenige vreemdelingen, die op een balcon zich bevonden, weigerden te groeten, waarop de menigte een woedend: Hoeden af! Hoeden af! aanhief, en toen een dier lieden, naar men zegt een Amerikaan, de menigte uitlachte en, om haar te tarten, zich den hoed diep in de oogen drukte, scheelde liet weinig, of het verbitterde volk had de deur opengebroken eti het huis vernield. Gelukkig, dat de vermetele persoon door zijne buren gedwongen werd ijlings het balcon te verlaten, waardoor de storm spoedig bedaarde. Intusschen waren de gedelegeerden der manifestatie de prefectuur Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Weckesser; aan den tenor-solist, den heer J. A. Meijer; aan den fluitist, den heer Hartering; en in het algemeen aan allen, die door hunne medewerking hebben bijgedragen om aan het publiek een zoo genotrijken avond te bereiden. De gedachte, daardoor te hebben medegewerkt tot leniging van den nood van behoeftige plaatsgenooten, zij hun een streelende zelfvoldoening Voordragt in het Gebouw aan de Vischmarkt, Dings- dag avond 7 ure, door den godsdienstonderwijzer J. Rinner. Onderwerp: De toorn Gods. 2 Sam. XXI 1 12. Werd onlangs van elders als eene bijzonderheid berigt, dat men aldaar een wilden zwaan had geschoten, hier werden dezer dagen vier zulke dieren gedood en voor goeden prijs verkocht. Ds. Pareau, te Anna Paulowna, ontving dezer dagen een aangenaam bewijs van waardeering. Namens de gemeente van Huisduinen, werd hem eene keurige stoel aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de wijze, waarop het consulentschap gedurende de vacaturen aldaar door hem was waargenomen. De Ned. Herv. kerk telde op 1 Jan. jl. 48 candidaten. Den 13 dezer vierde de minister Thorbecke zijn 73sten verjaardag. Naar men verneemt, is Z. Exc. de minister van Oorlog, de heer Booms, sedert een paar dagen ernstig ongesteld en is het den minister door zijn geneeslieeren verboden zijn ambtsbezigheden te verrigten. Yan wege het hoofdcomité der Ned. Vereeniging ,/Het Eoode Kruis" is eene uitnoodiging gerigt aan heeren geneeskundigen, die genegen mogten zijn hulp te verleenen op de slagvelden, daar aan die hulp op dit oogenblik groote behoefte bestaat. Door de Nederl. Handel-Maatschappij zijn bevracht voor Amsterdam de volgende 2 schepenLouis August Constantin en Zaanstroom. - In alle streken van ons land wordt met nadruk aan gedrongen op vaccinatie en revaccinatie. Men schrijft ons van Texel dd. 11 dezer: vAls een aangenaam teeken des tijds merken wij op, dat tegenwoordig haast allerwege door het houden van volksvoordragten wordt medegewerkt tot bevordering van beschaving en verlichting. Zelfs in het afgelegen dorp de Koog wordt op die wijze tot genoegen en tot nut dei- dorpelingen gewerkt. De onderwijzer, de heer C. Klok, binnengegaan en door Gambetta ontvangen, aan wien zij twee- adressen hadden overhandigd. De tijd verliep, maar wie zich ver toonde, niet de heer Gambetta. De menigte werd ongeduldig; het duurde haar te lang. Daar binnen onderhield de minister zich met cie deputatiën over hare adressen, waarvan liet eene hem was voorgelezen in naam van het republikeinsch comité, dat de manifestatie op touw had gezet, en het andere in naam der openbare vereenigingen. Het eerste, ofschoon een bitter verwijt behelzende tegen de reactionaire partijen, alsmede een hevig protest tegen hen, die er behagen in scheppen moedeloosheid te verbreiden, erkende toch, dat de republiek, om zich eerbied te verschaffen, geene maatregelen van geweld noodig had. Het tweede, dat de heer Sicard voordroeg, bevatte eene reeks van aanklagten tegen de pers, tegen de beambten, en met name tegen den heer Challemel-Lacour, den prefect van Lyon, die, op grond van den moord aan den kapitein Amaud gepleegd, de openbare manifestatiën had verboden. Gambetta gaf echter aan den heer Sicard, redenaar in de openbare vereenigingen, ten antwoord, dat hij, wel verre van het gedrag van den prefect te laken, dat onbepaald en onvoorwaardelijk goedkeurde, en volkomen bereid was om in vereeniging met zijn ambtgenooten hem den steun der rege ring te verschaffen, ten einde door alle mogelijke middelen de herhaling van de afschuwelijke misdaad te voorkomen, die de stad Lyon met schrik had geslagen. Eindelijk verscheen Gambetta op het balcon, hebbende den heer Crémieux aan zijne linker- en de admiraal Fourichon, benevens den heer Glais-Bizoin aan zijne regterzijde, terwijl lord Lyons het schouwspel bijwoonde op het baleon van het hotel de la Paix, tegenover het gebouw van de prefectuur gelegen. Zoodra Gambetta zich vertoonde, liet zich de straks vermelde kreet met verdubbelde geestdrift hooren, zoodat het plein en de omliggende straten dreunden. Men berekent, dat er circa 50,000 personen bijeen waren. Het was vinnig koud. De minister van oorlog groette en wilde blootshoofds spreken, maar van alle kanten ging het geroep op: Dek u! Dek u! De heer Gambetta zette den hoed op en hield de volgende toespraak: (/Ten aanhoore van alle hier aanwezige burgers, die den dageraad van onze overwinning komen begroeten, noem ik ons succes ver diend, en dat om twee redenen. Vooreerst, omdat Frankrijk op zich zelf vertrouwt; ten tweede, omdat het thans de eenige staat is, die in de wereld regt en regtvuardigheid vertegenwoordigt. Dat het afgeloopen jaar, zoo mogelijk, voor altijd gesloten zij; laat het voor immer uit ons geheugen zijn gewisclit, dat ontzettende jaar, waarin een der meest bedorven en bedriegelijke regeringen is ge vallen en wij aan de fortuin van den aanmatigenden vreemdeling Prijs der Advertenticn: Van 14 regels 60 cént3 elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. houdt sedert November 11. tweemaal 's maantls in het schoollocaal volksvoorlezingen, die blijkbaar met belang stelling worden bijgewoond door een vrij talrijk publiek. De onderwerpen, tot heden behandeld, warenTijd is geld; bet onvveder; steenkolen en de gasfabriek; het jaar 1672 uit de Nederlandsche en 1870 uit de Fransche geschiedenis. Bij bet einde van iedere bijeenkomst wordt eene collecte gehouden, ten behoeve van verarmde dorpsgenooten. De eerstvolgende lezing is bepaald op Donderdag 2 Febr. a. s.» De Amsterdamsche Gemeenteraad zal spoedig beraad slagen over de kwestie of de kermis niet behoort te worden vervangen door betere volksvermaken. De heer Amersfoordt, te Haarlemmermeer, deelt in de Landbouw-Courant mede, dat op zijnen koestal reeds zes koeijen het kalf verworpen hebben. Er is geene oorzaak aanwezig geweest waaraan in andere gevallen een dergelijk feit kan toegeschreven worden, daar de dieren niet met rogge gevoerd zijn waarin moederkoren was, noch met bevrozen beetwortelen, evenmin zijn zij aan koude of ongemak blootgesteld geweest. Hij gist de reden daarin te bestaan, dat op bet door den natten zomer slecht 'en vochtig gewonnen hooi zich schimmelplanten ontwikkeld hebben. Hij wenscht thans te vernemen of ook elders zich dit verschijnsel voordoet en of microscopische waarnemingen omtrent deze parasieten gedaan zijn en of welligt carbolzuur of eenig ander middel tegen de kwaal aan te wenden zou zijn. Het Vaderland deelt eenige opgaven mede omtrent de pokken-epidemie in 's Gravenhage. Daaruit blijkt dat den 27sten Aug. jl. zich bet eerste sterfgeval voorgedaan beeft. Sedert is die ziekte langzamerhand z66 toegenomen dat in November 42 en in Dec. zelfs 204 lijders bezweken. In do eerste week van Jan. bedroeg bet sterftecijfer der poklijders 35, eene vermindering dus die welligt aan de vele inentingen en berinëntingen, die in Nov. en Dec. zijn verligt, moet worden toegeschreven. In het geheel zijn tot dusver ongeveer 1000 personen als aangetast opge geven, waarvan tot 7 Jan. 305 gestorven zijn, dus een zeer ongunstige verhouding. Te 's Ilage beeft zicli, onder voorzitterschap van den gepensioneerd luit. kol. Ch. F. Koch, een comité gevormd onder de benaming van het blaauwe Kruis, ten doel hebbende de ondersteuning der krijgsgevangenen van alle natiën. - De heer mr. Burger, advocaat te Rotterdam, jl Dings- avond door de gladheid der straten uitgegleden, kwam op het achterhoofd teregt en overleed kort daarna aan de gevolgen van dien val. werden overgegeven. Als wij aan dit jaar denken, vergeten wij dan niet, dat de tegenspoed, waarmede wij thans nog te kampen hebben, alleen het werk is van de intriges der Bonapartisten buiten 's lands. Ieder zij voor de geschiedenis verantwoordelijk voor het deel, dat hij aan rle lotgevallen des lands heeft. In deze stad heeft eenmaal de man van December, de man van Sédan, de man, die Frankrijk trachtte te verkankeren, de onvergetelijke logentaal ge sproken: „Het keizerrijk is de vrede!" Het juk zijner heerschappij, men moet het erkennen, verdienden wij te torsclien, tot boete onzer eigen zonden, want niet straffeloos duldt men zóó lang zulk een gouvernement. Het goede zoowel als het slechte in de geschiedenis draagt zijne vruchten. Dat wij twintig jaren onder deze regering onzen nek gekromd hebben, heeft ten gevolge, dat thans onze roemrijke soldaten op de wallen der hoofdstad den buitenlandschen vijand moeten bestrijden. Dewijl alle hulpbronnen van grootheid en inagt in ons land stelselmatig uitgeput werden; omdat wij de verjongende kracht lieten verloren gaan, zonder welke niets in deze wereld duurzaam is of op zegepraal kan bogen; omdat wij niet meer beseften wat pligt en deugd was, daarom dacht men een oogenblik, dat Frankrijk zou ophouden te bestaan. Doch toen sproDg de republiek in de bres, voor de derde maal in onze ge schiedenis, en aanvaardde, de gevaren tartende, haar pligt beseffend, de taak om Frankrijk te redden. ITet was den 4 September. Met rassche schreden rukte de vijand naar Parijs. Onze tuighuizen waren ledig; onze schatten verkwist; ons halve leger was gevangen; er bestond een dubbel gouvernement: het eene gevangen, het andere op de vlugt; wij bezaten eene Kamer, wier slaafsch verleden haar buiten staat stelde het gezag te aanvaarden. Op dien dag kwam het niemand in den zin de wettigheid der republiek te loochenen. Eerst later, toen liet gebleken was, dat de republiek Frankrijk's eer had geredtoen het bewezen was, dat Frankrijk, dank zij dei- republiek, niet zou ondergaan, dat zij moest zegevieren, dat het regt zou zegepralen over liet ruw geweld, toen begonnen de vijanden der republiek, die onder hare hoede veilig waren, de wettigheid van haar oorsprong te betwisten. Ja, de republiek, die zich de verdediging en de welvaart des lands heeft aangetrokken, is onherroepelijk gevestigd. Zij is onsterfelijk. Verwart haar evenwel niet met de leden van haar regering, wie de drang der omstandig heden tijdelijk aan het bestuur heeft gebragt. Zoodra zij hare taak volbragt zullen hebben, dat is: zoodra de vreemdeling uit het land zal zijn verjaagd, zullen zij hun gezag nederleggen en hunne mede burgers over hunne daden laten oordeelen. Deze taak, deze zen ding, zal tot eiken prijs volbragt worden. Ook moeten wij in de eerste plaats de vrijheid in den volsten zin des woords grondvesten Vriend of vijand, allen hebben dezelfde regten. Het woord moe'

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1