>1 1871. N°. 11. Woensdag 25 Januarij. 29 Jaargang. ildi Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N". 163. B I X X E X L A \T I). bept cho o| HELDERSCHE «i E\ VIEIWEÜIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Tteri Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. -p Abonnementsprijs per kwartaal1.30. iii, t n franco per post - 1.65. Prijs der AdrerteutiVan 1—4 'regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten wordqp naar plaatsruimte berekend. Woensdag den 35 Jan. vertrekt van hier de 1 q, Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. n Vrijdag: den 37 Jan. vertrekt van hier de Oost- rweii Indische mail via Brindisi, per eersten trein. '1. ij is. Dingsdag den 31 Jan. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southainpton, per laatsten trein. i f ;ebro s Lu 1 ft in f ?r het HELDER en NIEUWEDIEP, 24 Januarij. Het jongste nieuws op staatkundig gebied is niet weinig belangrijk. Immers bevat het de tijding dat de Kamer van Afgevaardigden te Munchen de verbondsverdragen met 102 tegen 48 stemmen heeft aangenomenverder dat de berigten ran het oorlogstooneel alweder van nieuwe lauweren, door de Duitschers behaald, gewagen. Het Fransche Noorder- leger is, tengevolge der geledene nederlagen, volgens de berigten uit België, zoo goed als geheel ontbonden. De minister van Oorlog, Gambetta, beeft zich ijlings naar het tooneel van dien heftiger, strijd begeven; zijn raad en hulp zijn daar dan ook hoog noodig. De Duitschers rukken nu op Kamerijk aan, nadat zij St. Quentin hebben in bezit genomen en inmiddels hebben zij het bombardement van Longwy met kracht voortgezet. De mist belette, dat men op eenigen afstand den brand dezer stad kon waarnemen. Zwaar is het Fransche leger geteisterdmaar in hun hopeloozen strijd moeten zij hunne vijanden toch ook gevoelige slagen hebben toegebragt. De berigten van het oorlogs tooneel hangen zeer treurige tafereelen op van den toestand der overwonnenen. Middelerwijl houdt Parijs stand, ondanks de pogingen der Duitschers om door beschieten haar tot de overgave te nopen. Men gist, dat de vijandelijke legerhoofden tot het bombardement hebben besloten met het doel om daardoor een oproer binnen de belegerde veste uit te lokken. Tot nog toe is die toeleg door de flinke houding der bevolking niet gelukt. Van nieuwe, ernstig gemeende, pogingen om tot herstel des vredes te geraken en toch eindelijk eens een einde te maken aan een zoo vreeselijk bloedvergieten, hoort men in de laatste dagen weder niets meer. Uit Oostenrijk meldt men zelfs, dat, hoezeer daar te lande regering en volk wenschen naar het sluiten des vredes, door het kabinet van Weenen niet is besloten tot het doen van stappen daartoe. De mededeelingen, daaromtrent verspreid, berusten dus niet op waarheid. De zeildag van Zr. Ms. stoomfregat Admiraal van Wasse- naer, met bestemming naar Oost-Indië, is bepaald op 4 Februarij. In vroegere jaren werden lederen winter des Vrijdags om de 14 dagen volksvoordragten gehouden in het gebouw voor godsdienstige en zedelijke ontwikkeling in de Nieuw- stad. Door de zorg eener daartoe van wege het hier bestaande departement der Maatschappij tot Nat van 't Algemeen benoemde commissie, verbonden zich telkens eenige sprekers om achtereenvolgens daar op te treden. Blijkbaar voldeden die volksvoorlezingen niet geheel aan het beoogde doel en tengevolge hiervan is men dezen winter daarmede niet voortgegaan. Het voorbeeld van andere grootere en kleinere gemeenten, waar zulke voor dragten met vrucht worden gehouden en de overtuiging, dat de behoefte aan zulke lezingen hier ter plaatse niet minder groot is dan elders, hebben voorzeker aan leiding gegeven, dat deze aangelegenheid in de jongste vergadering van genoemd departement weder is ter sprake gekomen. Het gewigt der zaak werd niet ontveinsd en er werd besloten tot benoeming eener commissie van vijf leden, belast met het uitbrengen van een rapport ter zake van eene beter aan het doel beantwoordende inrigting dier volksvoordragten en bepaaldelijk met het oog op de keuze van een ander, meer aantrekkelijk lokaal. Het is te hopen, dat de commissie moge slagen in de keuze van middelen, die zij aan het oordeel der vergadering zal onderwerpen. Wij houden ons verzekerd, dat, bij een goede regeling, het publiek, waarvoor deze voordragten meer bepaald zijn bestemd, zal toonen die gelegenheden tot nuttige ontspanning wel op prijs te stellen. Jl. Zaturdag overleed te 's Hage in 74jarigen ouderdom, de heer J. J. Rochussen, minister van Staat, oud-minister van Financiën en Koloniën, oud-gouverneur-generaal van Nederl. Indië, oud-lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal. 65j Bedankt voor het beroep naar Utrecht, door dr. 6.5a A. W. Bronsveld, pred. te Haarlem. Men schrijft ons uit Alkmaar, dd. 23 dezer: »In de Bedijkte Schermer, waar de veestapel zeer talrijk rerd i uimi 701 in I val vi mail r del er st illes i deii, »ing nlijl 3d. Ie ts keli rroot. Strak 251 prij leliu ;er. 201 5 ij 62| 82: 76 91 82} 66 84! 21»! 220 211! 205! 79! 218 46} 63} 52} 468 9} 41} 94| 94} is, heerscht nog steeds de longziekte onder het rundvee. Wel woedt die ziekte nie't in hevige mate, maar toch zijn op sommige stallen enkele beesten onteigend en afgemaakt. De maatregel van afmaken nioge bij veepest en veetyphus doelmatig zijn bevonden, over het algemeen is men het vrij wel eens, dat die voor longziekte geen heil kan aan brengen; die ziekte is te inlieemsch geworden, dan dat men haar op die wijze zal uitroeijen, tenzij men de geheele vee stapel afmake.» Het ijs, dat duizenden genot geeft, maar veel rampen veroorzaakt, voorkwam jl. Donderdag avond een ontzettend ongeluk. De diligence van Alkmaar op Hoorn, stortte bij het dorp Scharwoude van den weg op liet ijs, het onderste boven. Er zaten 7 passagiers in het rijtuig, welke allen met zeer ligte verwondingen of kneuzingen vrij kwamen. Ware het ijs bezweken, dan zouden dc gevolgen verschrik kelijk zijn geweest. Men schrijft ons van Hoorn, dd. 23 dezer: //Gedurende het jaar 1870 werden alhier geboren 338 kinderen, behalve 16 levenloos aangegevenen; 285 sterf gevallen hadden plaats cn 91 huwelijken werden gesloten. Ter markt werden aangebragt 7988 stapels kaas, wegende 2,147,313 kilogram, 1348 paarden, 12,283 koeijen, 1959 nuchtere kalveren, 17,685 schapen, 4916 lammeren, 17,602 varkens, biggen en zeugen, 223 bokken, 144 geiten, 3309 kippen, 5060 eenden, 496,855 kip-eijeren en 206,500 eend-eijeren." Te Haarlem wordt verhaald, dat een der bedienden van den heer B., houtkooper, buiten die stad, een postduif heeft opgevangen, bij welke eene missive werd gevonden van den Franschen minister Jules Favreaan zijnen collega Gambetta, het berigt inhoudende dat men te Parijs voor nemens was een uitval te doen op de belegeraars. (Am.C.) Als blijk van de voorbehoedende kracht der koepok inenting tegen de pokken, gedurende eenige jaren, deelt men een voorval mede, dat in November van het vorige jaar in den geneeskundigen raad van Noordholland werd vermeld. Een te Huizen aan de pokken overledene was verpleegd in de woonkamer van een gezin met acht kinderen, die allen behoorlijk waren ingeënt. Geen van deze kinderen werd aangetast! Bij burgemeester en wethouders van 's Ilage zijn in de afgeloopen week aangegeven 328 gevallen van kinderziekte. Bij den burgerlijken stand zijn er in die week 123 aan gegeven, als aan die ziekte overleden. In de N. R. C. wordt de vraag geopperd of de ramtorenschepen of monitors niet gebruikt zouden kunnen worden om in de rivieren het ijs los te breken, waarop dit dan spoedig naar zee zou drijven. Aan een particulier schrijven uit Frankrijk ontleent de N. R. Ct. het volgende: Te Parijs zijn uit de nationale gaide afzonderlijke com- pagniën georganiseerd, die zich met de bediening van de mitrailleuses belasten. In een dier compagniën dienen de lieeren Nefftzer, directeur, en Hébrard, administrateur van do Temps, Men blijft onverzettelijk besloten, zich tegen de Duitsche invasie aan te kanten. Tegenspoed en nederlagen ontmoe digen niet. Men zal zich nog aan velerlei nederlagen onderwerpen totdat de generaals en de manschappen meer geoefend zullen zijn. De republiek zal nooit in de ver brokkeling van het Fransche grondgebied toestemmen. Zij zal slechts dan vrede sluiten, wanneer Pruissen afziet van uitbreiding van grondgebied. Zij is bereid al de offers te brengen, die men verlangt, maar zij zal geen duim grond afstaan. Men schijnt, vooral in Engeland, te vergeten dat Frankrijk met de ontwikkeling van zijne strijdmagt nog slechts een begin heeft gemaakt. In het voorjaar zal Frankrijk een millioen soldaten onder de wapens hebben, die over 2500 kanonnen van het zwaarste kaliber beschikken. Met zulk een vooruitzigt geeft men zich niet over. Het bombardement van Parijs heeft in gansch Frankrijk eene verbittering doen ontstaan, waarvan men zich in het buitenland geen denkbeeld kan vormen. Het oude Napoleontische cesarisme is dood. God behoede ons voor het jeugdige Germaansche cesarisme! De vrijheid in Europa zou zich ander3 gedurende de eerstvolgende twintig jaren wel het gelaat mogen bedekken Te Alphen is tot lid der Provinciale Staten gekozen de heer <1. A. Hoogeveen. Thijs van den Berg, te Rijperkerk, heeft met hard rijden op schaatsen binnen den tijd van één jaar, in zeven prijzen meer dan 1000 gewonnen. De matroos, die bij Hellevoetsluis door drie straat- roovers zou zijn aangerand, blijkt die aanranding slechts verzonnen te hebben om bij zijn vrouw eene reden te kunnen epgeven voor verwondingen, door hem tengevolge van een val in dronkenschap bekomen. In de jongst verloopen week zijn te Utrecht 73 personen overleden. De pokken-epidemie breidt zich, blijkens officiëele bescheiden, nog altijd uit. Zekere Aerts, uit Bergeyk, verkocht onlangs te Eindhoven zijn os op deze conditie: zoo de os 1100 halve kilo's of daar beneden woog, was het beest zonder betaling voor den slagter Jacobs, uit Gestel; maar voor elke halven kilo, die de os meerder zou wegen, moest hij vijf- en-twinig gulden per lialven kilo betalen. De os werd volgens afspraak Dingsdag in den stal van Jacobs geleverd en Woensdag geslagt en gewogen, met het resultaat dat de os 1083 halve kilo's haalde en hierdoor de slagter het zware beest voor niets had. Behalve de heer Verheijen, is te Grave tot lid der Prov. Staten van Noordbrabant verkozen de heer H. Ver- straaten, burgemeester van Mi!. - De predikant te Deure heeft in zijn vrije uren, uit louter liefhebberij, een sierlijk rijtuig vervaardigd. De Arnli. Crt. wijst er op, dat bij 't bombardement van Parijs vooral op de monumenten door het Duitsch geschut wordt gevuurd. //Graaf v. Moltke schrijft ze erkent wel, dat het een hopeloos plan zou zijn, de geheele stad in brand te steken, behalve in het onverhoopte geval, dat er veel wind is, maar hij meent op die wijze den trots der Parijzenaars te knakken. Wanneer er veel wind isGeneraal v. Moltke heeft den wind niet in zijne magt, en den God der Pruissische legerscharen te bidden om veel wind, ten einde geheel Parijs in de asch te leggen, schijnt den veldheer van den godvruchtigen Koning niet in de gedachte te zijn gekomen." En verder: //Toen de oorlog aanving, en de Duitsche legers de eene overwinning na de andere behaalden, zeiden de Duitschers mot fierheid: //dat hebben onze schoolmeesters gedaan." Zullen zij ook hun schoolmeesters durven noemen tegenover het brutale feit, dat onze eeuw heeft gebrandmerkt? Zoo Berlijn ge bombardeerd ware door de Franschen, en het Neue en Alte Museum tot het mikpunt waren gekozen der gloeijende kogels, het zedelijk gevoel zou niet minder beleedigd zijn; men zou zulk eene schanddaad toeschrijven aan een gebrek in de opvoeding van het Fransche volk. Men zou de verklaring alleen willen zoeken in de verregaande ver- waarloozing van het onderwijs. Maar, hoe zal men het verklaren, dat een volk, zoo prat op zijn uitstekend onder wijs, nog grooter gruwel begaat, en Parijs, in welks scha duw Berlijn niet staan kan, verwoest? En mogt de verklaring al gevonden worden, waar zal verontschuldiging te vinden zijn? Van al de misdaden en akeligheden, waar van men iii dezen oorlog getuige was, is die qntknooping van het vreeselijk drama nog wel de grootste. De men- schen, die geslagt worden, zullen na weinig jaren niet meer worden gemistde welvaart, die geknakt is, zal zich weder oprigten; de rijkdom, die verloren ging, zal terug gevonden worden; maar wie geeft de schatten van kunst en wetenschap terug, die de Pruis, in zijn vernielings woede, boosaardig en noodeloos vernietigt? Arm Frankrijk, dat zooveel verliest, maar nog armer Duitschland, dat zich, na zulk een tijdperk van roem op geestelijk gebied, zoo verachtelijk maakt en zich voor eeuwig schandvlekt Eenmaal, als de prachtgcbouwen en kunstverzamelingen van Parijs zijn bezweken, dan zal de nakomeling met weemoed wijzen op de plek, waar voorheen zooveel schoons en merkwaardigs gevonden werdmaar naast het graf van al dat groote en schoone, zal hij ook op het graf wijzen van Duitschland's eer; en de groote generaal v. Moltke, en de groote staatsman Bismarck, en de groote overwin naar Wilhelm, zullen in éénen adem genoemd worden met de gebeurtenis, die onze eeuw, neen, de geheele nieuwe geschiedenis tot blijvenden smaad zal zijnhet bombarde ment van Parijs." De burgemeester van Harderwijk heeft Zaturdag avond van den consul-generaal van Frankrijk to Amsterdam eerf" brief ontvangen, waarvan de vertaling aldus luidt: //Mijnheer de Burgemeester!» //Ik voel mij gedrongen aan u en aan de inwoners van Harderwijk mijnen hartelijken dank te betuigen voor de gulle ontvangst aldaar genoten door de twee Fransche burgers, die de luchtballon //Steenacker» tot u heeft gevoerd. Die ontvangst is het Nederlandsche begrip van neutraliteit en van menschlievendheid waardig, en zal ook in Frankrijk op regten prijs worden geschat. Ik voeg hierbij een post wissel van 25, u namens de luchtreizigers verzoekende daarvan het door u gewenschte gebruik te maken.» De consul-generaal van Frankrijk, (get. Fabri.)

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1