i? 1871. N°. 13. Zondag 29 Januarij. 29 Jaargang. IJABl f »ii HELDERSCHE \IE( WEDIEFER COURANT, ,,Wij huldigen het goede.'! Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. n franco per post - 1.65. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N". 163. Prijs der Adrertentiën: Van 14 "regels 60 eent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. 9Sj 751 911 Dingsdag den 31 Jan. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. Woensdag den 8 Febr. vertrekt van hier de Oost-Indische mail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Febr. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. De VOORZITTER van den RAAD der gemeente HELDER brengt ter openbare kennis, dat DE RAAD ZAL VERGADEREN op Dingsdag den 31 Januarij 1871, des avonds ten ZEVEN ure. Helder, De Voorzitter voornoemd, den 27 Januarij 1871. STAKMAN BOSSE. PUNTEN TEE BEHANDELING: 1. Brief belastingen. 2. begrooting. 3. Mededeeling van ingekomen stukken. BINNENLAND. HELDER en NIEUWEDIEP, 28 Januarij. Algemeen neemt toe de sympathie voor het ongelukkige Frankrijk, dat, in de meest benarde omstandigheden, blijken geeft van zeldzame moed en geestkracht. Inzonderheid slaat men met belangstelling de energie en de rustelooze werkzaam heid gade van den heer Gambetta, die zich, waar dit noodig is, vertoont te midden des volks en van het leger, om den zinkenden moed op te beuren. Hopeloos is echter de toestand van Frankrijk in deze dagen. Parijs kan niet langer zich tegen den vijand verdedigen, de opperbevel hebber Trochu is ziek en de legers, die bestemd waren de hoofdstad door regtstreeksche aanvallen of door een afleidenderi aanval op Duitsch grondgebied te ontzetten, zijn allerwege geslagen. Toch geeft Gambetta den moed niet op en moge hij nu ook een wanhopig verzet tegen den ge- haten overweldiger beproeven, zijn volharding maakt een veel treffender figuur dan de houding der Bonapartische gene raals. De heer Guizot, voorheen minister van Frankrijk, heeft zich in een brief aan den Britschen premier uitge laten over den pligt der onzijdigen. Naar zijn inzien moeten thans de neutrale mogendheden handelend optreden, om een einde aan den ongelijken strijd te maken. Middeler wijl neemt het medelijden met de ongelukkige Franschen in Engeland en inzonderheid in Ierland met den dag toe. Graaf von Bismarck heeft, te midden der vreeselijke gebeurtenissen van de laatste dagen, kalmte genoeg gehad om zijn titel van bondskanselier in dien van rijkskanselier te verwisselen. Veel lof wordt aan Parijs toegezwaaid door den Moniteur, welk blad o. a. het volgende zegt: „De Parijzenaars hebben hemel en aarde doorwroet en een nieuwe indeeën- wereld geschapen. Hun genie heeft zich onder duizend verschillende gezigtspunten geopenbaard: onze fabrieken zijn arsenalen, onze spoorwegstations luchtbalfabrieken, onze duiventillen posten voor photografische brieven, onze dag- bladbureaux kantoren van informatie voor de gezinnen en plaatsen van ontvangst voor de giften van allerlei aard ten behoeve van den oorlog, en zelfs de Seine, die rustige stroom der vrolijke roeijers, heeft zich in eene oorlogshaven herschapen; het nieuwe operagebouw biedt weder zijne ruime kelders aan tot hulpmarkt voor den verkoop van vruchten. Naast het leger van soldaten, heeft Parijs een leger van vernielingswerktuigen in het leven geroepen: gepantserde locomotieven, kanonnen van onmetelijke draag wijdte, vereenvoudigde mitrailleuses, nieuwe reiswagens, verbeterde bommen en granaten en zoovele dingen meer. Het leven heeft zich om zoo te zeggen vermenigvuldigd, om doodinstrumenten ten dienste der verwatene indringers te fabriceren. Parijs geeft hier aan de provinciën een voor beeld, dat niet spoedig genoeg nagevolgd kan worden. Het is duidelijk, dat in den tegenwoordigen oorlog de mensch door de machinerie overvleugeld werd. De Pruissen hebben hunne overwinningen slechts aan hunne verbeterde artillerie te dankende zege staat aan de zijde der uitvindingen." We maken onze lezers opmerkzaam op de laatste berigten. cos 2171 j3estu.ur dw Ysclub West-Frisia heeft thans in eene 460) circu'ajre zich tot de ingezetenen dezer gemeente gewend 118) met. *ji'no°diging tot deelneming. De jaarlijksche contri- butie is vastgesteld op de som van twee gulden, te voldoen 4ljj in driemaandelijksche termijnen. In deze circulaire is o. a. 92) opgenomen de bepaling, dat om de drie jaar een aantal 95) gedelegeerden zal worden gekozen uit het midden der 94jl leden, voor welken raad van gedelegeerden het bestuur 3b verantwoording schuldig is. 66) Voordragt in het gebouw aan de Vischmarktj 66) Dingsdag avond 7 ure. Onderwerp„Godsdienst en 66} Christendom.' Met succes werd gisteren avond het tooneelstuk Vorst en Volk door het letterminnend genootschap Liefde tot Kunst opgevoerd. De onderscheidene karakters, in dit stuk voorkomende, werden allen zeer goed weergegeven. Inzonderheid muntte het 4de bedrijf uit door levendigen inhoud, terwijl ook de opvoering van van dit gedeelte allezins verdienstelijk mogt heeten. De fraaije costumes droegen niet weinig bij om met des te meer gemak zich in den tijd der handeling en in de omgeving van den Beijerschen Keurvorst in het laatst der vorige eeuw te verplaatseu. Een zeer geanimeerd bal besloot deze buiten gewone vergadering. Men verzekert, dat het examen ter bevordering tot 2den luitenant der infanterie, artillerie en kavallerie is uitgesteld tot November aanstaande. Beroepen te Nieuw- en St. Joostland de heer F. W. Smits, van Hellevoetsluis. In den nacht van 10 op 11. Jan. jl. is uit de woning en ten nadeele van J. F. Bakker, predikant te Zijpe, door middel van binnen- en buitenbraak en inklimming, ont vreemd: 1 bankbillet van 25, 2 rijksdaalders, 1 zilver cylinder-horologie met secondewijzer, vroeger verguld, waarvan nog sporen zigtbaar zijn; op de binnenplaat, die bekrast is, staan de woorden: ffour jewelsde spiraal veer is gebroken. De officier van Justitie te Alkmaar verzoekt opsporing, aanhouding en berigt. Jl. Donderdag heeft te Alkmaar voor de arrond. regtbank de heer J. W. Hattinga Raven, van 's Gravenhage, den eed afgelegd als notaris ter standplaats Helder gemeente Nieuwediep. Op grond der berigten, die ons omtrent den nieuw benoemden openbaren ambtenaar uit de residentie zijn toegekomen, meenen wij alle reden te hebben, de gemeente binnen welke hij werkzaam zal zijn, met zijn optreden geluk te wenschen, daar hij zoowel door kunde als regtschapenheid en werkzaamheid moet uitmunten. (N.A.C.) Op den 24sten dezer is te Alkmaar eene afdeeling tot stand gebragt der Nederl. Maatschappij ter bevordering van de geneeskunst. De vereeniging bestaat nog alléén uit geneeskundigen, welke in de omstreken van Alkmaar zijn gevestigd. Te Egmond aan Zee woedt de typhus op schrikba rende wijze. Meer dan 100 personen zijn door die ziekte aangetast. Er zijn huisgezinnen, waarvan zeven personen door de typhus zijn aangetast, die bij elkaar in een ellendig klein vertrekje liggen, ontbloot van de eerste levensbehoeften. Ter onderteekening gaat te Enkhuizen een adres aan Z. M. den Koning rond, waarin de ingezetenen te kennen geven, dat er voor hen en de geheele omstreek ee.n dringende behoefte bestaat, dat eerlang eene spoorwegverbinding met de hoofdstad des rijks tot stand kome; zoodat zij eerbiedig verzoeken, dat door begunstiging van gouvernementswege aan hun billijken wensch voldaan worde. De afgevaardigden der verschillende vredes-vereenigin- gen hielden onder voorzitterschap van den heer P. M. Keiler van Hoorn, uit Dordrecht, jl. Donderdag te Amsterdam een vergadering tot vestiging van een algemeen Nederl. vrede verbond na veel discussie werd daartoe het reglement vastgesteld. Tot leden van het algemeen bestuur zijn gekozen de heeren: mr. D. van Eek, P. J. Bachiene, dr. P. Bleeker, L. J. Enthoven en dr. J. F. Wap uit's Hage; P. M. Keiler van Hoorn, uit Dordrecht; mr. A van Delden, uit Deventer; mr. T. M. C. Asser, jhr mr. J. de Bosch Kerr.per, F. C. Pantekoek, mr. J. Doraela Nieuwenhuis en dr. E. Laurillard uit Amsterdam. Vermits de heer Bachiene op grond zijner functie als lid van den Raad van State bedankte, is de heer F. N. de Charro, uit 's Hage in zijne plaats benoemd. Voor het geval dat enkele der gekozenen mogten bedanken, zijn de heeren J. J. Weevering en R. C. d'Abluing van Giesenburg in hunne plaats aan gewezen, als hebbende zij na de gekozenen de meeste stemmen op zich vereenigd. In de Haarl. Crt. leest men het volgende gedicht: Vrouwtje Gorter is weder verjaard; Cornelisje en Dirkje zijn ook nog gespaard Klaas, Fokke en Pieter zijn ook nog gebleven. Alzoo 'nog alle zes in 't leven. Nu telt dat zestal, door elkaar, Het zeldzaam hoog getal van 78 jaar. Hoogwoud, 27 Jan. 1871. Jb. Brouwer. De gemeenteraad van Beverwijk heeft besloten de kinderen, die niet gevaccineerd zijn, den toegang tot de scholen te verbieden, en bedeeling te weigeren aan die ouders, wier kinderen in hetzelfde geval verkeeren. Jl. Woensdag is te 's Hage overleden de heer J.T. Ter Bruggen Hugenholtz, sedert 1865 lid van den Raad van State. Jl. Donderdag zijn te Utrecht 27 pokzieken aangegeven. Jl. Zondag avond werd te Vlissingen een brutale diefstal gepleegd. Een wagen, met meel beladen, van het schip dat hier onlangs van de Paardenmarkt is binnenge- bragt, werd op den nieuwen weg door 5 personen aange rand. Zij trokken een vat meel, ondanks de pogingen van den voerman, naar beneden en borgen het in een huisje in de nabijheid van het pakhuis. Het spoor, door het meel bij het rollen achtergelaten, heeft de dieven verraden; zij bevinden zich allen reeds in handen der policie. Twee jongens, beiden van zes jaren, speelden jl. Zondag te Beerta op 't ijs in het Diep. Een van hen wilde de kracht van het nieuwe ijs in een brandbijt onderzoeken en danste daar op, waardoor hij er dadelijk doorzakte en in een oogenblik verdween. Zijn makker, een hand ont dekkende, grijpt die en ook hij tuimelt in het water. Beiden zouden gewis verdronken zijn, ware bij het ongeval niet één getuige geweest. Die getuige was een kind van drie jaar, een broertje van een der jongens dat ver standig genoeg was niet de reddende hand uit te strekken, maar met alle kracht om hulp te roepen, op welken angst kreet T. Koster ter hulp snelde, die het geluk had beide knapen te redden en aan hunne ouders nog levend terug te brengen. (Dagblad.) De geschiedenis van den moord, den 25 Dec. 1867 te Nyega (in Smallingerland) op de bejaarde echtelieden W. T. Hiddema gepleegd, nadert haar einde. Vóór eenige maanden is het aan de justitie gelukt, de vermoedelijke daders op het spoor te komen. Den 27 Febr. a. s. zullen te dier zake als beschuldig den voor het Prov. Geregtshof van Friesland teregtstaan A. F. Dalstra, L. Dalstra en M. L. Dalstra. Zij zullen alsdan verdedigd worden door de advocaten mrs. van Kleffens, van der Weide en Rengers. Reeds is in deze zaak een dertigtal getuigen gedagvaard. Het hoofdcomité van het Roode Kruis heeft besloten aan mevr. de wed. Praeger, wier echtgenoot teMetz het slagtoffer is geworden van zijne voor het Roode Kruis bewezen diensten, uit de fondsen der vereeniging eene jaarlijksche gratificatie, voorloopig voor den tijd van vijf jaren, aan te bieden. Het tijdschrift Androcles maakt op de volgende treurige tegenstelling opmerkzaam „In het Heidensch Athene werd eeuwen vóór Christus door den regter een jongen ter dood veroordeeld, die uit moedwil eenige kwartels de oogen had uitgestoken en zich vermaakte, om ze daarna door roofvogels te zien bemagtigen en verscheuren. In het Christelijk Nederland staat het ieder vrij om vogels, zoowel als andere dieren, blind te maken en alle mogelijke martelingen aan te doen, zoodat jaar op jaar hier te lande het onverantwoordelijk feit plaats grijpt, dat, louter uit winstbejag, aan duizenden zangvogels de oogen worden toegeschroeid. Eens, toen de Areopagus vergaderd was dit geschiedde immer onder den blooten hemel gebeurde het, dat een kleine vogel, door een havik vervolgd, tegen een der raadsleden aanvloog en zich in de plooijen van diens kleed tegen zijn vijand zocht te verbergen. Doch de regter trok den vogel uit zijn schuilhoek en wierp hem zoo ruw van zich, dat hij dood op den grond bleef liggen. Tengevolge dezer daad van wreedheid jegens een weer loos dier, dat bescherming bij hem zocht, werd hij van zijn regterambt vervallen verklaard, want de andere leden van den Areopagus waren van oordeel, dat iemand, die zoo meedoogenloos een onschuldig schepsel behandelde, wel niet altijd met regtvaardigheid en barmhartigheid de daden zijner natuurgenooten zou beoordeelen. In het Christelijk Nederland, vooral in de noordelijke provinciën, vermaakt zich de lieve jeugd, maar ook de volwassenen, steeds ongestraft met het „vogels wippen," een spelletje, dat veel overeenkomst heeft met, maar nog wreeder is dan de daad van den Griekschen regter. Getuigt een en ander van vooruitgang?» Men leest in het Kaapsche Volksblad, dat de diamant mijnen nog evenveel als vroeger opleveren. Er zijn een groot aantal emigranten aangekomen. De meesten hunner bezitten eenig kapitaal en mogten zij minder gelukkig slagen in het diamantgraven, dan zullen zij zich welligt beter tehuis bevinden in andere takken van industrie. Het land heeft van tijd tot tijd wel wat nieuw bloed van Europa noodig. Zoodanig is de verslappende invloed van ons klimaat hoe schoon het ook wezen moge dat men onwillekeurig lui en vadzig wordt. De diamantvelden zijn nu door de Binnenlandsche Transportmaatschappij in regtstreeksche verbinding met de Kaapstad gebragt. De reis wordt in negen dagen afgelegd. Van Tafelbaai, of liever van Kaapstad, vertrekt elke week een reiswagen van de allerbeste soort.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1