Benoeming-en, enz. BUITENLAND. dat het bij deze eerste voordragt niet moge blijven, maar dat zij spoedig door een tweede worde gevolgd." „Tot ons leedwezen moeten wij berigten, dat bet uitgraven van het wrak der „Tapio" gestaakt is moeten worden, daar bet onmogelijke is gebleken, om bet uit het strand te werken. Vele werklieden, die voor deze werkzaamheden waren aangesteld, hebben derhalve thans weêr geen werk." „In het nummer van Zondag jl. kwam een berigt voor waarin werd gemeld dat ons eiland sedert 44 dagen door het ijs is ingesloten geweest. De inzender van dat berigt schijnt echter niet op de hoogte te zijn geweest; want de zaak toch is, dat heden morgen de stoomboot „Ada" na 42 dagen stil te hebben gelegen de vaart weder heeft geopend en er buitendien op 7 Jan. ook nog eene postschuit van hier naar het Nieuwediep heeft gevaren. Derhalve is het slechts eene maand achtereen ingesloten geweest." Men schrijft ons van Callantsoog, dd. 6 Febr. „Heden kwam in onze gemeente door welwillende zamen- werking van eenige ingezeten, zoowel vrouwen als mannen, eene vereeniging tot stand, met bet doel om door gepaste en geoorloofde middelen het getrouw schoolbezoek in deze gemeente te bevorderen. De hoofdwerkzaamheid van deze vereeniging zal zijn, de behulpzame hand te bieden aan die behoeftige gezinnen, waarvan de kinderen buiten de schuld der ouders geheel of gedeeltelijk van onderwijs verstoken blijven en tevens om ouders en voogden, wier kinderen of pupillen moedwillig het onderwijs veronacht zamen, het verkeerde dezer handeling onder het oog te brengen Het bestuur der bovengenoemde vereeniging bestaat uit de heeren W. L. C. Wolterbeek Müller, voorzitter, P. Thomasz, penningmeester, K. H. A. Heeroma, secretaris en C. Hoogscliagen, commissaris. Men schrijft ons uit de Zijpe dd. 6 dezer De boerenhofstede van den heer A. Kruijer, te Zijpe, is dezer dagen totaal afgebrand. De geheele inboedel en eene koe is mede een prooi der vlammen geworden, de andere beesten, daarin aanwezig, zijn nog gered kunnen worden." Te Schagen zal op a. 8. Donderdag eene buitengewone vergadering worden gehouden door de aldaar bestaande rederijkerskamer, in vereeniging met de Harmonie-kapel, ten voordeele der noodlijdenden te Egmond aan Zee. Het geschil tusschen de gecombineerde gemeenten Oude Niedorp en Venhuizen is thans bijgelegd, zoodat eerlang het boroepingswerk zal worden voortgezet. Het tractement, dat vroeger f 825 bedroeg, is thans op 1000 gebragt. Mr. L. C. F. Gasinjet is door den burgemeester der gemeente Zaandam, met goedkeuring van den procureur- generaal in Noordholland, met de tijdelijke waarneming der betrekking van commissaris van politie aldaar beiast. Op 91jarigen leeftijd overleed jl. Maandag te Leiden prof. W. A. van Hengel. Jl. Zondag zijn te 's Hage 99 gevallen van pokziekte aangegeven. In de afgeloopen' week zijn er 436 aangiften gedaan. Het getal van hen, die bij den burgerlijken stand in dat tijdvak als aan de ziekte overleden zijn opgegeven, bedraagt 112. De mariniers hebben jl. Donderdag te Rotterdam op het ijs in de Maas geëxerceerd. Het departement Dordrecht der Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft een zilveren medaille wegens het redden met levensgevaar van een kind, aan een lüjarigen jongen kunnen schenken. schrift den kominandant moet passeren, waardoor uit den aard der zaak een massa gepleegde onregtvaardigheden met den mantel der liefde worden bedekt, of andera gezegd „den pot in gaan." In 't algemeen moet bij de Amerikaansche marine wel een goede geest heerschen, af te leiden uit een berigt dat onlangs in de bladen vermeld werd. Te New-York lag het admiraalschip Guerrière zeil klaar om zich naar Lissabon te begeven, om zich daar bij het Amerikaansche escader aan te sluiten. Een paar dagen voor den zeildag trad een der matrozen in het huwelijk met eene jonge lady uit Brooklyn. (In Amerika is bijna iedere vrouw eene lady) De chaplain of predikant voltrok de plegtigbeid in de kajuit van den admiraal, terwijl dc officieren het jonge paar een feestmaal aanboden. Ik begon met te zeggen, dat ik dit in een der bladen las, en daar het tot de rubriek „Home news" behoort, is er geen reden om aan de waarheid te twijfelen. Somtijdsechter vindt men curieuse zaken in de nieuwspapieren hier te lande. Zoo trok kort geleden een zeer klein artikeltje mijne aandacht, getiteld: de zuidelijkste 6tad ter wereld. Die „zindelijkste stad" nu was ons nooit volprezen. Broek in Waterland, waar alle vreemdelingen zoo gretig heengaan om er iets te zien dat er niet te zien is. Gemeld artikeltje bevatte o. u. dat er nog nooit een paard en wagen had mogen binnenrijden, dut men in vele huizen de schoenen moest uittrekken voor te mogen binnentreden, en dat zelfs de Keizer van Rusland zich, toen hij de plaats bezocht, aan dat gebruik had moeten onderwerpen. Meer waarde hecht ik aan een ander berigt, dat namelijk aan mr. Motly door Neêrlands Koningin een harer residenties ten ver blijf te 's Hage was aangeboden ter voltooijing zijner serie werken over de opkomst en geschiedenis van ons verleden, en dat zulks door den vermaarden historicus was aangenomen. Mogt zulks blijken waarheid te zijn, het zal zeker doop velen niet alleen ten onzent maar ook hier, met belangstelling worden vernomen, want Motly's werken zijn niet alleen hier zeer gunstig bekend, maar worden steeds goed verkocht. Eene vrij voorname dame in Michigan (haar echtgenoot was regter in de United States Clourt) zeide mij eens: „nu ik Motly's Dutch republie gelezen heb, zoude ik, als ik een man was, den hoed kunnen afnemen voor iederen „Dutehmnn." Eu hiermede eindig ik dezen, liet is onzamenhangend, zult gij en anderen misschien met u zeggen. Maar wat is liet? Het is een brief, en een brief is geen opstel, geen voorlezing, geen maandschrift- artikel en dus, neem liet s. v. p. op voor wat het is. J. W. v. v. 11. Jl. Vrijdag had te Sliedrecht de aangekondigde torpedo-ontploffing plaats nabij het Zuidplaatje, waardoor men hoopte het ijs op de Nieuwe Merwede te breken. Deze proef is echter bepaald mislukt. Niet de geringste uitwerking had plaats; men kon ja wel hier en daar eene kleine opening zien, maar dat was alles. Men liep er terstond weder over heen. In de jl. Zatnrdag gehouden vergadering van den Gemeenteraad te Brielle is uitvoerig gediscuteerd over de schorsing van den hulponderwijzer P. K., door het Dagel. Bestuur, met het gevolg dat ten slotte de volgende door mr. de Kanter voorgestelde motie met 8 tegen 3 stemmen aangenomen werd: De Raad, gehoord de gegeven inlichting omtrent de schorsing, uitgesproken over P. K.; het betreurende, dat die schorsing is uitgesproken zonder dat de gcschorschte in zijn belang door B. en W. en den schoolopziener is gehoord, gaat over tot de orde van den dag. In de afgeloopen week zijn te Utrecht 54 sterfgevallen aan pokken aangegeven; 25 personen van het mannelijk en 29 personen van het vrouwelijke geslacht. Van de in Nov. jl. van Bergen-op-Zoom naar Frankrijk gedeserteerde onderofficieren is er verleden week een terug gekeerd en zal door den krijgsraad worden gevonnisd. Zijn kameraad is bij Longwy gesneuveld. Eenige Arnhemsclie dames hebben zich tot eene commissie vereenigd, ten einde eene wiegen-inrigting te stichten, ten behoeve van jeugdige kinderen van 4 weken tot 3 jaar, wier moeders buiten staat zijn de uoodige zorg op zich te nemen. De heer P. Regout heeft aan al de bezoekers van het feest van het öOjarig pastoorschap van den heer S. Swelven, te Geulle, een pliotographie van den jubilaris en een van een vroegeren pastoor A. Haarich, die 125 jaar oud geworden is en in 1586 zijn lOOjarige dienst te Geulle heeft gevierd, ten geschenke gegeven. Nevens liet Roode- en het Blaauwe Kruis, bestaat te Heerenveen het plan tot oprigting eer.er vereeniging onder den naam van het Witte Kruis. De oprigters stellen zich ten doel om den eerlijken en vlijtigen arbeider, die door den aanhoudenden vorst geruimen tijd buiten verdienste is, in zijn nood tegemoet te komen. Wordt er zooveel gedaan, om aan hulpbehoevenden in den vreemde bijstand te bieden, het is goed, zeer goed, dat men de nooddruftigen onder onze landgenooten niet vergeet. Naar aan de Winschotcr Ct. wordt berigt, is tc Koldham, nabij Weener, in Oost-Friesland, op een stal de veeziekte uitgebroken. De Java Bode van 28 Dec. behelst het volgende, dat eenigszins het particuliere telegram opheldert, hetwelk zooveel sensatie maakte. Naar wij vernemen hebben de militaire autoriteiten, door de goede trouw van een Zwitser, te Batavia, dezer dagen de draden in handen gekregen van een complot, gesmeed door vreemde militairen van het Indisch leger, met het doel, om op verschillende plaatsen in opstand te komen. De raddraaijers schijnen te Buitenzorg in garnizoen te liggen; daar zijn althans een veertiental Zwitsers in hechtenis genomen, en het complot had vertakkingen te Weltevreden, Cheribon en welligt nog op andere plaatsen. Door middel van onderschepte brieven, in een voor vreem delingen onverstaanbaar dialect geschreven, is men er door de hulp van een officier, dat dialect mugtig, in geslaagd de betrokken personen te ontdekken en onschadelijk te maken. Oudejaarsavond of Nieuwjaarsdag zou voor de uitvoering hunner misdadige plannen bepaald zijn. Een liefhebber van geld-tellen heeft berekend, hoeveel tijd er wel noodig zal zijn om in kwartjes de som uit te tellen, die Duitschland als oorlogschatting vordert, nl. 5,000,000,000 gulden. Hij neemt aan, dat. men f 10,000 per dag aan kwartjes aftellen kan, zonder er het verstand hij te verliezen. De teller zou dan zijn taak in 1370 jaren hebben volbragt! Ciiahi.es Denis Sautek Bourbaki. Generaal Bourbaki is de afstammeling van eene Grieksche familie en zag den 22sten April 1816 te Parijs, of zoo als anderen beweren, te Pau het levenslicht. Zijn vader, de overste Bourbaki, sneuvelde in het jaar 1827, strijdende voor de onafhankelijkheid van zijn Grieksch vaderland. De jonge Bourbaki ontving zijne opleiding in de militaire school van St. Cyr, die hij op 20jarigen leeftijd als 2de luitenant bij het 59ste infanterie-regement verliet, terwijl hij kort daarna bij de zouaven geplaatst werd. Toegerust met moed en bekwaamheid, maakte hij spoedig promotie en stond in 1846 reeds aan het hoofd van een turco's-bataillon te Constantine in Afrika. In 1851 werd bij tot overste bij liet 1ste zouaven-regiraent benoemd. Door zijn persoonlijken moed, die soms aan vermetelheid grensde, boezemde hij zijnen manschappen overal achting en vertrouwen in. Ook nam hij in 1854 aan den Kriin-oorlog deel en ondeischeidde zich roemrijk aan de Alma, bij Inkcrman en Sebastopol. In den Italiaanschen oorlog van 1859 was dit bij Solferino eveneens het geval, liet gevolg daarvan was zijne bevor dering tot divisie-generaal en in 1860 zijne benoeming tot groot-officier van het eerelegioen. In 1869 kreeg hij het opperbevel over liet 12de legerkorps van Chalons eti tevens den rang van keizerlijk vleugel-adjudant. Bij liet uitbarsten van den tegenwoordigen Franseh-Duitsclicn oorlog ontving hij het bevel over het elite-korps der keizerlijke garden voor Metz. Later met zijne troepen in die vesting opge sloten, gelukte liet hem op eene geheimzinnige wijze te ontkomen en zijnen weg over Luxemburg nemende, zich naar Engeland te begeven, waar hij met Keizerin Eugénie te Chislehurst een onderhoud had, welks inhoud en doel later misschien nog wel bekend worden zal. Van daar begaf hij zich naar Tours en werd met de taak belast, om liet Fransclie noorder-leger te organiseeren, waarover Faidlierbe het hevel voert. Later word hij benoemd tot bevelhebber van tle legers in liet oosten van Frankrijk; zijne poging om Belfort te ontzetten en door het Duitsche leger heen te breken, leed volkomen schipbreuk en dit bragt Bourbaki volgens de laatste berigten er toe de hand aan zich zeiven te slaan, welke poging maar al te zeer gelukte. Genoegzaam bekend is het, hoe de Franschman een veel kleiner hoeveelheid dierlijk voedsel dan de Duitsclier of Engelschman gebruikt. De statisticus Payen schatte de dagelijksche consumtie van vleesch in Frankrijk op ongeveer één zesde Engelsche pond per hoofd terwijl hot gemiddeld rantsoen voor den Engelschman niet minder dan een half Engelsche pond bedraagt. Ware dus Parijs door Londeners of Berlijners bewoond geweest, zoo zou zich de honger veel spoediger hebben doen gevoelen; en waarschijnlijk hebben de berekeningen der Duitschers omtrent den duur van liet beleg wol daarom gefaald, wijl daarbij de Duitsche, niet de Fransche appetijt, tot maatstaf was genomen. Wat een Engelschman uit den gegoeden stand gedurende zijn leven verorbert, is gemakkelijk tc berekenen. Sydney Smith verzekerde aan Lord Murray, dat hij, van zijn tiende tot zijn zeventigste jaar, vieren veertig wagenvrachten spijs en drank genoten had meer dan noodig was geweest om hem gezond en sterk te doen blijven; hij schatte de waarde van dat surplus op om en om 7,000 pd. st. Keizerin Eugénie is te Brussel aangekomen, en heeft liaren intrek genomen bij Prinses Matliilda. Na een verblijf van eenige dagen te Brussel, zal zij zich naar Wilhelmshöhe begeven. Te Cliicago liet zich een paar trouwen en betaalde de kerkelijke plegtigheid met een bankbillet van 37 dollars waarvan de geestelijke 32 dollars teruggaf. Later bleek dat het billet valsch en de jong gehuwden reeds lang geleden gehuwd waren. do gel Cl doi da VO' zal ma vei ecl cie ma Ui we hai ser me slii be] ma ger vin art gei hai da; vei doi offi De officier van administratie 1ste klasse M. G. J. A. Huisman van Dueren is, wegens ongeschiktheid voor de militaire dienst, ten gevolge van in en door de dienst ontstane ligchaamsgebreken, met den l6den dezer op pensioen gesteld, maar bestendigd in de waar neming der betrekking van magazijnmeester van kleeding en levens middelen der marine te Amsterdam. Met den 16doo dezer maand zijn bevorderd: tot officier van administratie 1ste klasse, de officier van administratie 2de klasse G. H. Verboon, en tot officier van administratie 2de klasse de' officier van administratie 3de klasse H. K. J. van den Bussolic, en is benoemd: tot officier van administratie 3de klasse, de adjunct- administrateur J. A. Torré. De kolonel A. J. A. Gerlach, van den staf der artillerie, com, van de Kon. Milit. Acad. is op zijn verzoek op non-activiteit gesteld, in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt. Met de functicn van gouverneur en van com. der Kon. Milit. Acad. is tijdelijk belast de majoor J. M. van der Star, van den generalen staf, directeur van de stafschoolen zulks onder bepaling, dat hij zijne tegenwoordige functiën gelijktijdig zal blijven waarnemen. Herbenoemd zijnJ. Wouter, tot burgemeester der gemeente. Sehellinkhout, secretaris aldaar; J. T. Pool, tot burgemeester der gemeente Grootebroek, secretaris aldaar; K. de Jong, tot burge-l meester der gemeente Iloogkarspel; D. Stam Pz., tot burgemeester der gemeente Wijdenes, secretaris aldaar. Tot opzigter van den waterstaat 1ste kl. is bevorderd J. Gorter, thans opzigter 2de kl.tot opzigter 3de kl. L. Koot, tkanr opzigter 4de kl. Departement der Marine in Oost-Indië. Benoemd: tol schipper van den stoombaggcrmolen no. 1 bij het marine-établisse ment te Soerabaya, de bootsman bij het marine-etablissement t< Onrust, J. van Sluijs; tot bootsman bij het marine-établissement tl Onrust, de bootsman bij de marine-magazijnen en stapelplaatsen tt Soerabaya L. van Wijk. Belast: met de waarneming der betrekkin; van bootsman bij de marine-magazijnen en stapelplaatsen te Soera- baya, de 1ste schiemansmaat bij de Kon. Ned. marine W. van ili Putte. Verleend: Een tweejarig verlof naar Nederland, wegem ziekte, aan den ambtenaar op wachtgeld L. C. Middendorp, laatstelijk 2de machinist bij de dienst der gouvernements-raariue. hei is gec kin aan stoi red pok had ma: imi der SeF doe is - sto: fati stei in dat Frankrijk. Aan den laatsten uitval uit Parijs hebben een aantal personen deelgenomen, blijkens hun kleederen behoorendi tot den aanzienlijksten stand. Vele lijken, die door de Duitschers zijn begraven, waren voorzien van prachtige pantsers; hoe weinig die middeleeuwsche beschermrniddelea hebben gebaat, was duidelijk; de pantsers waren overal met kogels doorboord. Uit Parijs wordt 'gemeld, dat de prijzen der levens middelen reeds beginnen te dalen, maar dat de ellende: nog voortduurt. In den loop dezer maand heeft in Parijs een Pruis- sisch spion vrij wat afleiding bezorgd aan de treurend: bewoners van de wereldhoofdstad. Een man, die door di Franschen gebruikt werd om door het Pruissische leger sluipen, ten eiitde zoo briefwisseling te houden met Bourbaki anderen, werd ontmaskerd en het is uitgemaakt, dat hij Pruissen te gelijk diende. Hij was bekend onder dei geheimzinniger! naam van l'homme d'Amiens (de man vat Amiens) en hij moet met zijn heen en weer trekken eel aardige som verdiend hebben. De gemakkelijkheid, waar mede hij door het Pruissische leger kwam, is thans verklaard 1 De spion was een Beijersch luitenant, Ignatius Ilentzel naar men meende gesneuveld bij Saverne, in het oog dei Franschen een modelheld, die Pruissen neerschoot ah musschen. Hij had bij de Franschen overgeteekend, oe zijns vaders dood te wreken, naar het heette, en stond i« Parijs bij het leger te hoek onder den naam van Ignatim Ilofi', sergeant. Hij had het privilegie om alleen te moge» uitgaan op allerlei expedities, of slechts vergezeld doo' eenige weinige getrouwen. Men zag hem zelden vuren pa: vor wil Al zal dal vei vir str: he! ko Lo die rer wt dal dei en joï eei eei he he ho va tel Wi scl za be en zit mi 2'j ff" ha va lil P' de le di m g< 01 te sl d< tc

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2