Lezingen in Mnsis Sacrum. ADVERTENTIËN. WAARSCHUWING. Correspondentie, Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundige Waarnemingen te Helder, PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. ATTENTIE 2 che dit and ;eer een dier atte op wijl ider irijs zou en hers wijl tstaf iden e te; ray,' •en- neer .oen i en leeft ■blijf löhe alde lars leek ang sman ten met vent rem- van :lnsse ie de ie, en unct- com. viteit ihikt. Milit. i den ding, lijven eente r dei urge- eester orter, thans 1tol ilisse- int ti ent ti sen ti klein' ioera- nn di egem itelijl antal •ende >r dt litige delen veral veni' lende 'ruis- rende jr di ;er ti ikiet bij di dei i vai i eei waar I aard ntzel g dei t an om ad i' latim iogei doot uren doch hij schroomde niet in geval van nood van zijn geweer oebruik te maken. De sergeant verdween in den slag bij Champigny en er ging een gerucht, dat de vijand hem doodgeschoten had. Parijs rouwde 48 uren over haar dapperen Hoff. Zijne kameraden hielden eene inschrijving voor eene Eva, waarmede hij zeer intiem was, en de ver zamelde 1800 francs werden naar de weduwe geworden maagd door vier officieren gebragt, opdat de gift niet te vernederend voor haar zou zijn. De arme vrouw scheen echter zoo verschrikt te zijn door de komst van vier offi cieren, dat zij uitriep: //Doe me geen kwaad! ik weet nog maar drie dagen geleden, dat Hoff oen Duitscher was." Dit leidde tot verklaringen en het bleek, dat zij in weinige weken van den onderstelden beid 7000 francs ontvangen had. Na verder onderzoek bleek het, dat de gedecoreerde sergeant een Pruissische spion was. Een klein detache ment franc-tireurs heeft aan de Seine, kort daarna, den slimmen Duitscher herkend, gevat en doodgeschoten. Een bepaald merk, aan den hals van den Beijerschen luitenant, maakte de herkenning van den beroemden Franschen ser geant, de glorie van Parijs en de roem van het leger, gemakkelijk. Omtrent de oorzaken van de nederlaag van het leger van Bourbaki, sterk 120,000 man, met eene verbazende artillerie en een groot aantal batterijen mitrailleuses, wordt gemeld, dat de paarden in geen vier dagen voedsel gehad hadden en de manschappen verklaarden, dat zij in twee dagen niet hadden gegeten. De logementhouder te Saulnot vertelde, dat de paarden der Franschen, toen zij dit dorp doortrokken, de mesthopen als verslonden en dat de officieren aanvielen op het voedsel, dat voor de varkens was gereed gemaakt. Engeland. Een opmerkelijk geval van hijgeloovige halsstarrig heid heeft zich in Londen voorgedaan. Een zeker heer is krachtens de Engelsche wet voor den regter gedaagd, omdat hij bij voortduring verzuimd heeft zijn kind te doen vaccineeren. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat bij overtuigd was, hoe zijn kind onder Gods hoede stond en hoe geen koepokinenting het kind zou kunnen redden, indien de Goddelijke wil besloten had het met pokken te bezoeken. Op grond van hetzelfde beginsel, had hij nimmer met brandwaarborg- of levensverzekering maatschappijen iets te doen willen hebben. Hij steunde immer op den Almachtige. Een boete van 10 sh. werd den gedaagde opgelegd waardoor natuurlijk hijzelf niet geplaagd en zijn kind niet gebaat is want gelijk er door de Engelsche bladen reeds meermalen op gewezen is de godvruchtige vader zal liever zijn laatsten penning storten, dan het regt te derven, zijn kroost aan zijn fatalisme op te offeren. Is hij dan zijn geld kwijt, en sterft het kind zoo blijft hij toch immer een martelaar in eigen oogen en in de oogen zijner geestverwanten; dat is troostend. Wat we wel eens zouden willen weten, is, of die goede man en vrome vader des winters zich ook warmer kleedt dan des zomers; of hij voor een hollend paard uit den weg gaat; of hij het der moeite waard acht, voedsel tot zich te nemen. Immers zoo de Almagtige wil dat liij koti lijdt, kan de pels hem niet baten; zoo de Almagtige wil dat het ros hem onder den voet treedt, zal het wijken hem niet redden; en zoo de Almagtige wil dat hij van den honger omkomt, zal het eten hem niet verzadigen. Dat nu de brave man op zichzelf proefonder vindelijk nagaat, in hoever hij de wetten der natuur straffeloos kan weerstreven men kan er niets tegen hebben. Het ware echter wensclielijk, zoo hij gedwongen kon worden zijn kinderen buiten het spel te laten. Op eene vergadering van het schoolbestuur te Londen is eene motie van den heer Dixon aangenomen, die tot strekking had, dat op de lagere scholen de kinde ren in de gymnastiek en het exerceeren zouden geoefend worden. De Pall Mali Gazette maakt schertsend de opmerking, dat de straatjeugd der toekomst, in stede van in het slijk der onwetendheid rond te wentelen, geleerd, bloeddorstig en strategisch ontwikkeld wezqn zaluit eiken kranten jongen zal nu een von Bismarck, uit eiken schoenpoetser een von Moltke kunnen groeijen. De Globe meldt, dat de welbekende voormalige aanvoerder der liberale partij in Pruissen, dr. Jacoby, aan een vriend te Brussel een brief geschreven heeft, waarin het volgende voorkomt: //Thans zijn wij volkomen op de hoogte van Bismarcks staatkunde. In plaats van goede hoop te mogen voeden, welke de voorwaartsche beweging van Pruissen ingaf, zijn de Berlijners thans door vrees en teleurstelling ter neêr gedrukt. In ruil voor hunne ver wachtingen, geeft Bismarck hun het genot van hartver scheurende slagtingen, zegepralende parades, overwinnings zangen en Te Deums. Hij denkt de bekrompenen te begoochelen door allerlei hallucinatiën over hen te brengen, en hoopt hen te verblinden door hen met roem te overladen, zich zeiven, met wijdluftige praalvertooning, versierende met de lauweren van Sédan, alwaar door de overmagt zijner troepen en door de onbekwaamheid der Fransche generaals een succes is verkregen, zooals niemand immer had durven verwachten. En zoo heeft de «luitenant-generaal van den Hemelschen Souverein" zoo noemen onze liberalen en radicalen den Koning bij Gods genade plegtige dankstonden gehouden voor de genade, welke het den Allerhoogste behaagd had, aan een vijfmaal sterker leger te verleenen, door aan hetzelve steden over te leveren, die eerst door eene geduchte artillerie waren vernield. De menschen-slagter, Wilhelm, is voor de poorten van Parijs gekomen met zijn piëtistisch masker, daar hij met de oogen ten hemel, de hulp van den God der heirscharen tegen zijne vijanden inriep, maar tevens er geen acht op sloeg, dat Duitschland reeds meer lijdt dan het land van den vijand, en dat dit nog erger worden zal.... Hat de Berlijnsche republikeinen aangaat, zij groeijen tot een legioen aan. Er zijn in Duitschland duizenden republikeinen, die dien naam verdienen, welke even zoo denken als ik, en zeer goed weten, dat de verminking van Frankrijk niet slechts eene misdaad wezen zal, maar dat zij daarenboven op ons zal terugwerken, daar zij alle vrij heid, niet slechts in Duitschland, maar in geheel Europa vernietigen zal." Duitschland. Aan de Wcser Zeitung wordt uit Erfurt gemeld, dat Napoleon aan ieder der aldaar geïnterneerde 14.000 Fran schen, 10 sigaren en 5 francs heeft doen uitreiken. Sedert dat oogenblik hoort men niets dan «Vive 1'Empereur." Te Lötzen bevindt zich onder de krijgsgevangenen Prins Charles Bonaparte een neef van Loeien Bonaparte. Hij wordt zeer streng bewaakt. Er staat oen schildwacht met geladen geweer voor zijne deur. Ilans Wachenhusen zegt o. a. in zijn schrijven. Ik woonde de bezetting bij van Mont-Valérien. Om elf uren moesten de Franschen het ontruimen, zegt hij, maar het geschiedde eerst ten een ure. Toen verlieten ze 'het fort met de wapens en meest allen een Engelsch corres pondent weet hiervan niets, maar het feit deed zich in dezen oorlog herhaaldelijk voor meest allen eenigzins beschonken. Subordinatie zegt Wachenhusen scheen er in het geheel niet meer te bestaan. De soldaten stonden met de handen in de zakken en toen de officieren hen tot spoed aanmaanden antwoordde er een«Wij hebben volstrekt geen haast!" De 9de en 10de Duitsche divisie stonden inmiddels in slagorde om eventueele muiterij te keeren. De bevolking der om de stad gelegene dorpen keert langzamerhand naar hare oude woningen terug. Veel vrouwen en kinderen bevonden zich reeds op de plaatsen waar eens St. Cloud, Suresnes en Garches hebben gestaan, maar overal was het geween en gejammer, want de huizen en hutten waren verbrand en verwoest. Die hunne woningen nog vonden en konden betrekken, werden door het gezigt der Pruissen die deze dorpen thans bezet houden zoo verschrikt en vertoornd, dat ze noch troost, noch hulp, noch raad van hen wilden aannemen. Maar de nood en de behoefte aan weldadigheid en deelneming zal spoedig de verhouding vriendschappelijker en vredelievender maken. Reeds komen de mobiele en nationale garden bij troepen aan de Duitsche voorposten om de Duitschers de hand te schudden en met hen te eten of te drinken. Ze zijn zoo vertrouwelijk zegt Wachenhusen als hadden ze zamen school gegaan. De Duitsche soldaten hebben er bepaald genoegen in de verhongerde Parijzenaars eens te goed te doen en bewaren allerlei lekkernijen voor lien. Wanneer de rivier hen scheidt, werpen ze volle flesschen in het water en menig Pruis had 's avonds geen korst brood meer, want alles had hij weggegeven. Trouwens, van hooger hand is het voorbeeld gegeven. Bismarck heeft Favre een keurig diner voorgezet en generaal Beau fort, die Favre vergezelde, deed hij de officiereu der voorposten den wijn en bij den rijkskanselier den gelar- deerden gans en het bier zooveel eer aan, dat hij een biichen angtduselt terugkwam. Favre nam den volgenden dag een ander generaal mede. LAATSTE BEKICTEST. Brussel, 4 Febr. De 1'Indépendance Beige zegt, niet te gelooven, dat de tijding betreffende den dood van Bourbaki waar is. De schoonmoeder van den generaal, die te dezer stede woont, zou gisteren eene dépêche ontvangen hebben, waarin de beterschap van Bourbaki gemeld werd. Londen, 6 Febr. Aan de Times wordt uit Berlijn, onder dagteekening van gisteren, liet volgende gemeld Engeland heeft aan de mogendheden, onder dagteekening van 27 Jan., een nota gezonden, waarin op het spoedig tot stand komen van den vrede wordt aangedrongen en op het doen van stappen, waardoor Pruissen kan worden overgehaald, om aan Frankrijk milde vredesvoorwaarden toe te staan. De mogendheden worden voorts uitgenoodigd, om aan hare vertegenwoordigers te Londen instructiën te zenden tot het aanknoopen van onderhandelingen. Berlijn, 4 Febr. Te Parijs zijn buitgemaaktomstreeks 12,000 stuks vestinggeschut, 1500 veldstukken, 400 mitrail leuses, benevens Seine-kanonneerbooten en een groot aantal locomotieven en spoorwagens. De mogendheden hebben geweigerd, den vorst van Rumanië behulpzaam te zijn tot het wijzigen der constitutie van het vorstendom. De graaf von Beust zal trachten, den vorst te bewegen op den troon te blijven, daar zijne abdicatie moeijelijkheden zou kunnen veroorzaken. Versailles, 5 Febr. (Off.J Duitschland is niet voor nemens, door middel van den met Frankrijk te sluiten vrede, eenige bezetting in Indië, of eenig overzeesch grondgebied te verkrijgen. Versailles, 5 Febr. Aan de Keizerin-Koningin is de volgende dépêehe gezonden: «Wegens den laatsten beslis- senden kamp, den gedwongen overgang van het 80,000 man sterke vijandelijke korps op Zwitsersch grondgebied, alsmede wegens de volbragte bezetting van alle om Parijs gelegen forten, zullen heden saluutschoten worden gelost. (Get. Wilhelm.") Rijssel, 6 Febr. Abbeville is heden door de Pruissen bezet. Ondernemingen van iedere soort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het gewone leven waagt men groote sommen, zonder dat daarvoor naar evenredigheid kansen zijn gchoden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van het gerenommeerde Huis van S. STEINDECKElt COMP. te Hamburg, iu ons blad van heden, van bijzonder belang zijn, want hier is sprake van eene door den staat gegaran deerde en op de hechtste grondslagen gevestigde Geld-Verloting, welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkansen aanbiedt. (Ingezonden.) Wij ontvingen van den heer pastoor Diependaal alhier een dank betuiging aan liet adres der leerlingen van den lieer Dekker, die zulk een belangrijke som voorEgmond aan Zee hebben bijeengebragt. llceds was door ons in de gewone berigten daarvan meldiDg gemaakt; de geachte inzender boude ons daarom het niet plaatsen van die dankbetuiging ten goede. Eed. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen öroote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 20 Nov. 7 Febr. Zaanstroom. C. .T. Oepkes. Batavia. Passagiers: de heer II. Bloemink, echtgenoot en 4 kinderen; de heer II. G. Maks, echtgenoot en 3 kinderende heer Yoitug en 2 kinderen; de heer B. Pas en echtgenoot; de heer S. L. Polak; Mevr. de wed. S. H. de Haart geb. de la Sausaije; mcjiifv. O. Bentzentwee dames Hofland en baboe. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 2 Febr. Eureka. B. Hollowoy. vanVliet&Co. New-York. 6 i, Fille de 1'Air. J. Williams. H.Tweehuis. New-Orleans 6 Telina. B. K. Dekker. ZurMühlen&Co. Lissabon Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Swanland. T. Hutton. Huil. Stukg. ZurMühlen&Co. Olga. J. Elward. Londen. Ballast. Kirkstall. W. Colbridge. Lijnzaad. Duink.&Goedk. Secret. E. Rcndell. Stukg. ZurMühlen&Co *Om in het Bassin te laden. (Landskeet). |FebruarijJ| Urm. Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.jl procent. 1 Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 5 12 ztw. 6k. 757.14 - 2.96 5.2 f 1.5 0.97 wein.golv 6 12 wtn. 10„ 751.55 - 8.54 4.2 f 0.5 0.97 7 8 no. 5„ 769.39 f 9.31 0.0 - 2.0 0.85 7 12 0110. 4 770.45 f10.37 -1.0 - 4.7 0.77 1/ Weersgesteldheid: 5 Febr. 12 u. Digtbewolkt, winderig. 6 Febr. 12 u. Digthetrokken, winderig. 7 Febr. 8 u. Digtbewolkt, koude lucht. 7 Febr. 12 u. Digtbewolkt, koude lucht. Kaas. 56stap.Kleine f 30 a 35-J-. lstap. Middelb. f34 aper50K.G, Boter. Laagste prijs f 1,40, hoogste prijs f 1,50 per K.G. 65 Iiunderen. 12 Paarden. 23 Vette Kalveren, 65 a 85 Cts. per K. G., handel stug. 46 Nuchtere dito, f 5 a 12 per stuk, stug. 19 Vette Varkens 44 a 54 Cts. per K.G. matig. 5 Magere Varkens f 8 a 10, handel stug. 55 Biggen f 3,a 5,handel stug. 198 Schapen en Lammeren. Bevallen van een dooden Zoon W. C. R1CKEN, geliefde Echtgenoote van B. WERENDLIJN SMIT. Helder, 6 Februari) 1871. Onze dierbare oudste Dochter ANTOINETTE CATHA- RINA VERSCHUUR, geliefde Echtgenoote van den Heer B. J. VAN DIEREN, overleed in den ouderdom van 27 jaren, zacht en kalm. Samarang, 19 December 1870. P. VERSCHUUR. H. A. VERSCHUUR, Ruijgh. Heden overleed mijn geliefde Echtgenoot J. J. DAL- MEIJER, in leven gepensioneerd Zceloods, in den gezegenden ouderdom van ruim 86 jaren, na eene genoegelijke echtvereeniging van circa 65 jaren. Helder, 5 Februarij 1871. T. BLANK, Wed. J. J. DALMEIJER. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij bet overlijden van onze Zuster, betuigen wij onzen har- telijken dank. J. Th. ZURMUHLEN. A. J. H. ZURMUHLEN. Ieder wordt gewaarschuwd geen II F D I F T te Equipage vau het Engelsche Schip verleenen aan de FILLE DE VAIR. De ondergeteekende waarschuwt een ieder geen OKLD of CRED1GT te verleenen aan zijne huisvrouw MIETJE GIJSEL, zonder zijne voorkennis. JACOB SOETEMAN. TWEEDE LEZING op Donderdag 9 februarij, door den lieer H. P. HUGENHOLTZ, van Amsterdam. Aanvang 8 uur. Entree voor een Heer 0,99, voor eene Dame 0,50. Plaatsen te bespreken ii 0,10.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3