INGEZONDEN. Correspondentie. Marine-Haven Nieuwecliep. Weerkundig-e Waarneming-en te Helder, c. Afloop der Openbare Veiling- PURMERENDER MARKT VAN HEDEN. nio- i of iet: gel{ au» niéi sret »ret ater. i et «net. eer- •den aan- allen »bet i li dt >lgt: vai- •ou» idéaj d« 8, i( 1 he n ti rven, :dei i mi nget zijl ssen nati: >ordi Das sta» jngt sver wen igii mee har ïver- dijn t toj i he n 4 'ig'tj i bt- 'doo: n. 1, e 3 he ;ezt< r lit pelè 'ulpj erint ring VI iroaj voli reg reiltj igdï rlan: nde: og« ïena-; zijn rgen .ngd k ni al it j hs 300U- egel- nif jgen- nda, iscle it d mve t zij; »p s' mei ihoo- idee brfc medf et h(: met zijn: ijve; vai In it 16é- rerc Engeland. De Shipping and Mej-cantile Gazette maakt gewag van het vergaan van het Fransehe transportschip Le Cerf op ge rotsen van Kaap La Hogue. Het schip is geheel uit elkander geslagen. Duizend en acht soldaten, die zich aan boord bevonden, kwamen in de golven om en slechts tien manschappen der bemanning (150 koppen) werden gered. Dnitschland. De bekende berigtgever der Kölnischc-Zeitung, de rit meester Julius von Wickede, heeft zich van Nancy over Belfort naar Pontarlier begeven, en schetst een treurig tafereel van den toestand, waarin de bevolking van het departement der Jura verkeert, zoowel als van dien, waarin het leger van Bourbaki zich, eerst bij den marsch tot ontzet van Belfort, en nog meer bij den overhaasten terugtogt, moet bevonden hebben. Onder de bevolking keerscht tengevolge van den marsch des Franschen legers, hetwelk ten eenenmale van eene behoorlijk georganiseerde intendance verstoken was, thans een wezenlijke hongersnood. De genoemde berigtgever verklaart, zelf gezien te hebben, dat eenige vrouwen op een reeds half tot ontbinding over gegaan paard aanvielen en de uitgescheurde stukken vleesch raauw verslondenmen had hem voorts verhaald, waar voor de heer von Wickede echter niet wil instaan, dat de lieden, door den honger gedreven, zelfs menschenvleesch hadden gegeten. Niet alleen de intendance van het Fransehe ooster-leger, maar ook, met uitzondering van do wapenen, de geheele uitrusting moet boven alle beschrijving erbarmelijk geweest zijn, en uit deze omstandigheid ver klaart de berigtgever dan ook de anders onverklaarbare langzaamheid, waarmede Bourbaki de operatiën tot ontzet van Belfort heeft ten uitvoer gelegd, die alleen bij snelheid van beweging kans van slagen hadden. Do generaal Bourbaki zou aanvankelijk geweigerd hebben, met zulk een leger ten strijde te trekken, en eerst op aanhoudend aandringen van den minister Gambetta daartoe zijn over gegaan, onder het uiten dezer woorden„Ik zal deze horden aanvoeren, maar het zal mijn dood zijn; voordeelen kan ik met deze troepen niet. behalen en eene nederlaag of eene capitulatie als bij Sédan kan ik niet overleven.» Het lot der talrijke Fransehe zieken en gekwetsten tengevolge van het evenzeer bijna volslagen gebrek aan artsen en ambulances moet niet te beschrijven zijn. De terugtogt van het Fransehe leger uit Bnsland kan, zegt de schrijver, van geene grootere ellende getuige zijn geweestdan hiergeheerscht heeft en nog lieerscht. Dit is de achtste veldtogt, dien ik bijwoon, maar noch in Algerie, noch in het Oosten, in Italië of in Boheme, en zelfs niet in Sleeswijk-Holstein zag ik ooit de helft van den jammer, dien mijne oogan in de laatste 24 uren bijna onafgebroken hebben aanschouwd. In Zwitserland worden thans duizenden centenaars meel en rijst bijeengebragt om den verschrikkelijken nood der bevolking te verzachten. Het zal iets, maar niet veel helpen. Wat de menschel ijke natuur kan doorstaan, daarvan zng ik hier een treffend voorbeeld. Niet ver van Montbéliard ronden mijn begeleider, een Badensch geneesheer, en ik in een huisje waarvan alleen de muren waren blijven staan, zeven of acht doode Franschen lisgen, die allen reeds tot ontbinding waren overgegaan. Midden onder hen lag een nog levend gekwetste, die met zwakke stem om hulp smeekte; met moeite haalden wij den ongelukkige van onder de dijken te voorschijn en bragten hem naar buiten. Het was een knaap van naauwelijks 17 jaren, een student uit Avignon, zoo als hij o. a. met flaanwe stem mededeelde. Een Pruissische bom had hem beide beenen onder de knie vreeselijk verwond; zoo had hij zeven dagen, zeven volle dagen, zonder verbonden te zijn, zonder spijs of drank, volkomen hulpeloos en verlaten tusschen al die lijken in dit huisje gelegen. Zijne wonden had hij zelf met lompen van uniformen verbonden, en de koude had het bloeden verhinderd. Met moeite had hij op den huik in de kamer rondgekropen en in de zakken der lijken nog eenige krui mels beschuit gevonden, die hem tot voedsel dienden, zijn brandenden dorst had hij gelescht met de sneeuw die overvloedig door de ledige vensters naar binnen viel. Troostend is het, van von Wickede te vernemen, dat de geneesheer niet wanhoopte den beklagenswaardigen jongeling te redden. Merkwaardig en zeker behartigenswaard zijn de woorden van den oud-ritmeester, waarmede wij het aangehaalde uit zijn schrijven zullen besluiten: «Wie deze tooneelen allen beleefd heeft zegt hij en niet den «orlog vervloekt en hij zich zeiven een eed aflegt, dat hij elk midclel dat in zijne niagt staat zal aanwenden om te maken dat oorlogen tot de onmogelijkheden behooren, die draagt, in plaats van een menschelijk kloppend hart, slechts een klompje vleesch in zijn borst, en als hij zich een Christen durft noemen, doet hij dezen eernaam schande aan. Italië. Eene deputatie van studenten te Florence maakte onlangs hare opwachting bij den beroemden geschiedschrijver Michelet. Hij drukte tegenover hen zijne warme sympathie voor Italië uit. «Herinnert u steeds, zeide hij dat uw vaderland groot was, toen het geleerd was en dat tegenwoordig de volken slechts door wetenschap groot zijn. Veroorloof mij, ronduit tot u te spreken. Italië is, misschien doordien het zoo lang voor zijn onafhankelijkheid kampen moest, niet op de hoogte, waarop het zijn moest; men mag zich geene illusiën maken want die waren steeds de oorzaak van onzen ondergang maar Italië kan weder worden wat het geweest is, wanneer het zich weder aan ernstige studiën wijdt. Geen volk heeft beteren aanleg dan het Italiaansche. De verwonderlijke verscheidenheid zijner gave, de practische, mathematische geest der Piemon- teezen, de speculatieve der Napolitanen, de kunstenaars aanleg der Florentijnen, de handelsgeest der Venetianen en Genueezen, de rijkdom des bodems, de uitgestrekte kust alles draagt er toe bij om Italië te doen bloeijen, het tot een ster des vredes en der beschaving in Europa te maken. Maar daartoe is de studie onontbeerlijk, de productie moet vermeerderen, de handel moet zich uitbreiden. De studie, de wetenschap schiep Duitschlands raagt. Houdt dan goeden moed, mijne jonge vrienden, werkt voor de grootheid van uw vaderland, voor het heil der mensch- heid, voor de verbroedering der volken. Legt u op ernstige studie toe. Vico baande u daartoe den weg; volgt hem na en de grootheid zal u niet ontbreken.' I.AATSTE BEHIOTKST. Brussel, 12 Febr. De Echo du Parlement zegt, dat volgens beriglen van reizigers, die heden morgen te Brussel uit Parijs gearriveerd zijn, de republikeinen in die stad bij de verkiezingen de meerderheid hebben verkregen. Het blad meldt uit Versailles, dat de wapenstilstand ver lengd is tot 28 dezer. Brussel, 13 Febr. Prins Napoleon is alhier uit Londen aangekomen. Volgens berigten uit Parijs, heeft Ducrot zijn ontslag genomen als generaal. Londen, 13 Febr. Volgens den Telegraph zal het Duitsche leger den 19den Parijs binnenrukken. Den 22sten zal de Keizer zijn intrek nemen in het paleis der Tuilerien of op het Elvseum. Tegen het einde der maand zal hij naar Duitschland terugkeeren. Versailles, 12 Febr. De aan Parijs opgelegde oorlogs schatting is gisteren betaald geworden. Parijs, 12 Febr. De stad is rustig en alleen bezig met de approviandering. Het gouvernement doet nog meer voorraad inkoopen. Bordeaux, 12 Febr. Heden namiddag te 3 ure is eene voorbereidende zitting der Nationale Vergadering gehouden, aan welke tusschen 250 en 300 afgevaardigden hebben deelgenomen. De minister Jules Favre en de generaal Garibaldi zijn heden alhier aangekomen. Bern, 11 Febr. Volgens den Bond heeft Zwitserland bij von Bismarck aanzoek gedaan om verlof ten einde de geïnter neerde Franschen huiswaarts te doen kceren. Bismarck weigerde dit, zeggende dat hij ondervonden heeft dat de Fransehe regering buiten staat is waarborgen te geven, dat het teruggekeerde leger niet dadelijk tegen de Duit- schers op zou trekken. Hij verzocht Zwitserland zijn neutraliteit te bewaren zoo als het tot nu toe deed. Het 2al, naar we hopen zegt hij nog slechts voor korten tijd zijn en Zwitserland zal daardoor medewerken tot be spoediging des vredes. Mijnheer de Redacteur! Op gevaar af, van ten tweede male voor leugenaar te worden uitgemaakt, vat ik de pen nog eens op, niet ten laste maar in 't wezenlijk belang der werkverschaffing. Bedelarij te weren, door behoeftigen werk te verschaffen, dit is 't doel van de commissie te Texel, alom den bewoners bekend gemaakt. De vraag: „wat zijn bchoeftigen?" is naar m. i. nog al in vrij ruimen zin of in bet geheel niet beantwoord. Ik meen, dat behoeftigen, zooals hier toch de bedoeling zal zijn, naar ik hoop, menschen zijn wie 't aan de eerste en noodigste levensbehoeften mangelt. Echter vernam ik van meest officiële zijde, „dat menschen, die zich met sierselen van goud en zilver tooiden, ook om werk kwamen en kregen. Minder officieel, maar voor zuivere waarheid werd mij verhaald, dat iemand, die land en vee bezat maar, zooals elke boer, in dit saisoen veel vrije tijd heeft, God betert 't, ook al op zijne aanvraag werk kreeg van de commissie. Waar is de grens, als die allen behoeftig zijn? Er mogt dan wel een enorm kapitaal bijeengebragt worden, tegen den volgenden winter, want: wie weet of dan niet 8 of 4 maal zooveel menschen om werk vragen. Mij dunkt deze dwaling inziende, was het zeer wenschelijk dit zoo spoedig te herstellen, anders zal m. i. de goede zaak spoedig verloopen zijn, want zulk een stelsel is onhoudbaar. Ik hoop, dat de 2de categorie der behoeftigen, als ik ze zoo noemen mag, eergevoel genoeg bezit of krijgen zal, om voortaan achterwege te blijven. Maar in elk geval zal de commissie die niet-behoeftigen geen werk meer geven, vertrouw ik. Zij zouden dan immers den waarlijk behoeftige voor een goed deel weer ontnemen, wat ze eerst voornemens waren hun te geven. Ik ben 't volkomen eens met hen, die publiciteit het groote remedie tegen elke dwaling noemen. Ik meen hier een groote dwaling op te merken en volg daarom denzelfden weg als met het artikel over 't schoolverzuim. Hoogachtend heb ik de eer te zijn Texel, Uw Dienaar, 13 Februarij 1871. C. K. Een volbloed voorstander der vaccinatie merkt op, dat vele burger lieden door eergevoel weerhouden worden om van de gelegenheid tot kostelooze vaccinatie gebruik te maken en toch tegen de kosten opzien om dat voor eigene rekening te laten doen, vooral wanneer het huisgezin wat groot is. Hij zou daarom in overweging geven, dat de gelegenheid werd opengesteld om op min kostbare wijze, b. v. voor 25 of 30 cents de persoon, in een ander lokaal de vaccinatie te doen verrigten. Zoodanige maatregel zou hij achten in het algemeen belang te zijn en aan veler verlangen te voldoen. Ondernemingen van iedere soort zijn van omstandigheden afhankelijk. Dikwijls in het gewone leven waagt men groote sommen, zonder dat daarvoor naar evenredigheid kansen zijn geboden. Een gelukkig resultaat is aan iedereen welkom! Derhalve zal voor allen welke gaarne aan soliede ondernemingen deel nemen de advertentie van bet gerenommeerde Huis van S. STEINDECKER COMP. te Hamburg, in ons blad van heden, van bijzonder belang zijn, want hier is sprake van eene door den staat gegaran deerde en op de hechtste grondslagen gevestigde Geld-Verioting, welke door hare voordeelige inrigting bij een in verhouding geringe inzet groote gewinkansen aanbiedt. [Ingezonden!) Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 31 Jan. 12 Febr. Bérénice. H. Rutters. Malta. In het Bassin gelost en geladen. Binnengekomen Koopvaardij schepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 12 Febr. Athlete. G. Churchill. Order. Savannah. 12 n Gref Wedel. P. D. Schyyarts.H.J.Tweehuijs. Iquiqi. 12 CubaPacket. K. Ouweband. v. d. Brugh&Co.Havana. 13 Emanuel. A. Andreassen. v. Vliet Co. Taganrog. 13 Zuiderzee. C. P. de Jonge. ZurMühlen&Co.Suriname. 13 Brazil. J.W. Crowel. v. Vliet k Co. Savannah. 13 Bastiaan Pot. J.D.P.Zetteler. H.J.Tweehuijs. Batavia. 13 II. W. M. A.G.M.Bruijns. Duinker&Goedk.Batavia. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te losson. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Irene. Tl. D. Vermeulen. Genua. Stukg. ZurMühlen&Co. Diana. G. Sreattield. Londen. (Landskeet). Windrigting en Kracht. zo. ztw. zw. zzw. 5k. 5» 0,6 1-6» Barometer mm. Stand. Afw, 762.17 760.51 766.10 766.52 Thermometer Stand. Afw. -5.8 +0.6 fl.0 f3.8 - 9.6 - 3.3 - 1.4 - 0.2 0.76 0.88 0.96 0.90 Toestand van d» zee. wein.golv Vlak. f 2.15 t 0.51 f 6.12 f 6.54 Weersgesteldheid: 12Febr. 12 u. Digtbewolkt, felle vorst. 13 Febr. 12 u. Digtbewolkt, beneveld, winderig. 14 Febr. 8 u. Bewolkt, beneveld, goedweer. 14 Febr. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, goedweer. Vau 11 op 12 dezer 65 millimeters ijs. 12 13 40 ii van eenige perceelen Grond, gelegen in de Nieuwstad, gemeente Helder, gehouden ten overstaan van den Notaris B. Werendlijn Smit, te Helder: De 4 eerste perceelen zijn niet geveild; perceel 5. kooper de heer J. II. Mens, voor f 92.50; 6 en 7. de heer J. v. d. Ben, voor f 62.50 en 63.50; 8, 9, 10, 11 en 12. de heer J. Klein, voor f 70.50, 79.79.80.en 80.50; 13. de heer C. van Veen, voor f 90.14, 15, 16 en 17. de heer K. v. d. Ben, voor f 102, 109, 101 en 105; 18. de heer J. Kraak, voor f 97.50; 19, 20 en 21. de heer J. van der Plas, voor f 80.82.50 en 82.50; 22. de heer H. Busquet, voor f 106; 23. de heer J. St. Janzen, voor f 157.50. Kaas. 89stap.Kleine f 31 a 34£. 4stap. Middelb. f33Ja35Jper50K.G. Boter. Laagste prijs fl,45, hoogste prijs f 1,55 per K.G. 50 Runderen. 8 Paarden. 35 Vette Kalveren, 70 a 90 Cts. per K. G., handel vlug. 77 Nuchtere dito, f 5 a 16 per stuk, vlug. 18 Vette Varkens 48 a 57 Cts. per K.G. vlug. 2 Mitgere Varkens f 10 a 12, handel stug, 105 Biggen f 4,a 6,handel stug. 270 Schapen en Lammeren. De overstroomingen te Rome. Een oud Italiaansch spreek woord, dat in onzen tijd in onbruik komt, zegt: indien gij hl Rome iets doen wilt, zegt hot aan den Tiber en de Tiber zal antwoorden of rustig blijven, naar omstandigheden. Als de Tiber niets zegt, maar rustig in zijn bed voortstroomt, dan is alles wel. Maar als dc stroom zich verheft, als hij oprijst en bij de Porta del 1'opelo in de stad stort in plaats van rond de St. Pieterskerk onder de Ponte Sant' Angelo door te kabbelen wee dan u en uw werk, hetzij dit voor genot of voor nut dient. Dan is de Tiber heer en meester van Rome. Hij overstroomt elke straat in de nabijheid, klopt aan elke deur met het doffe geklots zijner modderige, gele wateren cn noodzaakt de bewoners om een ver dieping hooger te gaan wonen. Gelukkig wanneer zij dan spijs en drank in voorraad hebben en niet behoeven te roepen voor de vensters: „Voedsel, voedsel, in naam des Hemels!" gelijk in de laalste dagen gebeurde, toen muuicipale gardes en politiebedienden in booten en schouwen rondroeiden, waar geen paarden en wagens konden passeren. De overstrooming is zoo erg geweest, dat honderden tot armoede zijn Tervallen, terwijl velen den dood van vrienden en betrekkingen hebben te betreuren, waarvan sommigen in hunne eigene beneden kamers zijn verdronken. De eerste teekenen van het wassen van den Tiber ontdekte men in den nacht van 27 December, langB den oever van de St. Pieters kerk tot het Ghetto of Joden kwartier. Dit laatste deel van Rome ligt zeer laag en was spoedig met water en slijk overdekt. Vnn bet Corso de schoonste straat van Rome tot de Piazza di Venezia stroomde den volgenden dag liet water in de prachtigste winkels der stad. Alle benedenvertrekken werden overstroomd, de winkels vertoonden ruïnen van gebroken en natte kostbaarheden. Militaire pontons voeren door de straten, om de hongerigen te spijzen en hier en daar wat brandhout en eene kaars te reiken, otn den langen nacht eenigzins beter door te brengen. Alle gaspijpen waren toch vol water geraakt, zoodat. men een proefje had van de duisternis, waarin de Parijzetiaars waren gedompeld. Grimm, Gustave Doré of nog beter Rembrandt moesten er geweest zijn, om in gloeijeud proza of op een groot doek eeu vreemde schilderij te penseelen vnn stervende menschen in stegen en straten, van moeders die riepen om hare kinderen, welke in de wieg door den stroom werden medegevoerd en soldaten, die de dooden in de straten van Rome opzochten en wegdroegen. Den eersten avond van de overstroomiug was het water zoo hoog in de straat bij het Teatro Apollo de grootste opera vau Rome dat bet publiek niet heen kon gaan, vóór men van karren en hout een nieuwe brug gemaakt had, waarover de bezoekers, lagchende over het kleine avontuur, aftrokken. Den volgenden avond waren alle schouwburgen gesloten en was het gas uitgedoofd. Gedurende zestig uren konden geen brieven verzonden of ont vangen worden, de handel stond stil en ieder was op zijn hoede voor een of ander verschrikkelijke gebeurtenis. Geheele familiën n dc meest bevolkte deelen der stad leden honger en duizende zakken meel waren in het water geraakt. De molens waren stuk en de molenaars uit huis cn hof verdreven. De regering liet nu dadelijk schildwachten bij alle bakkerijen plaatsen en de bakkers werden gelast nacht en dag door te bakkeo, terwijl geen burger meer dan twee brooden tegelijk raogj koopen. Men deed dit om speculatie met den nood van anderen te voorkomen. De soldaten en schutters hadden zoo het lot der inwoners in handen én spoedig kon ieder spijs bekomen. Het was een schoon en vreemd gezigt toen die booten onder de vensters doorvoeren, en op stokken de brooden toereiken, die lagchende, schreijende en vloekende werden aangenomen. Yelen hebben bij deze overstrooming bet leven verloren.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3