1871. N°. 24. Vrijdag 24 Februarij. 29 Jaargang. BEKENDMAKING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. BINNENLAND. HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschynt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. )s franco per post - 1.65. Prij« iler Advertentiln: Van 14 jregels 60 ce*t, elke regel meer 15 cent. Groot, letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Vrijdag den 84 Febr. vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Dingsdag den 88 Fehr. vertrekt van hier de West- Indische mail over Southampton, per laatsten trein. Woensdag den 8 Maart vertrekt van hier de •sst -Indische mail via Triest, per eersten trein. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER brengen ter openbare kennis, dat op den 20 dezer door ben voor- loopig zijn vastgesteld en van af beden tot en met den 8 Maart a. s. van des morgens 9 tot 12 en des namiddags van 5 tot 7 ure, op de Secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd het voljaars-kohier van den Hoofdelijken Omslag over het dienstjaar 1871. i. het voljaars-kohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1871, en c. het suppletoir-kohier der belasting op de Honden over het dienstjaar 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 21 Eebruarij 1871. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEUWEDIEP, 23 Februarij. De staatkundige partijen in Duitschland zijn in de laatste dagen druk in de weer geweest met het oog op de ver kiezingen voor den Rijksdag. Zóó groot is de invloed van mijnheer von Bismarck toch niet, dat hij de mannen van den vooruitgang onder den duim weet te houden. Uit den thans reeds gevoerden strijd is af te leiden, dat het in de eerstvolgende zitting warm zal toegaan. Bij den strijd der partijen moet het de grondwet van liet Duitsclie rijk al heel erg ontgelden, en daar deze grondwet, terwijl zij nog niet eens is in werking getreden, de slechtste der w.reld wordt genoemd, is zulk een tegenstand zeker heel op merkelijk. In den Pruissisclien landdag heeft men dezer dagen de regering gegispt over de gevangenneming der heeren Jacoby en Herbig, op last van den generaal Vogel von Falkenstein. Het lid, (lat daarover het woord voerde, de heer Yirchow, voerde aan, dat de genoemde generaal voor een krijgsraad behoorde teregt te staan, omdat hij een der heiligste regten van den Pruissischen «taatsburger lieeft aangerand. Hij wilde eene herhaling van dergelijke verkrachting van de regten des volks voorkomen en deed uitkomen, dat liet wel heel zonderling was, dat men in Frankrijk, te middeD van den oorlog, de meest mogelijke vrijheid van spreken heeft, terwijl men in Duitschland gevangen genomen wordt als men het vraagstuk der annexatie van den Elzas be spreekt. Duitschland maakt zich zoo voerde de spreker aan in het oog van geheel Europa verachtelijk door verkiezingen te houden, terwijl bij den staat van beleg, waarin sommige provinciën alsnog verkeeren, iedere uiting van het gevoelen des volks met straf wordt bedreigd. Met vrij groote meerderheid van stemmen besliste de vergadering, dat bij de regering op eene spoedige opheffing van den staat van beleg zou worden aangedrongen, In eene der jongste zittingen van den Belgischen Senaat kwam een zeer teeder punt ter sprake; een der leden na melijk gaf den minister van Openbare Werken in overweging, om, in navolging van hetgeen in andere landen, b. v. in Engeland, geschiedt, ook op de Belgische télegraafkantoren vrouwelijke beambten aan te. stellen. De minister verklaarde zicli bereid, dien wensch in overweging te nemen, doch (en hier kwam Z. Exc. op het teedere der zaak) hij ontveinsde zich niet, dat hij tegen dien maatregel een ernstig bezwaar koesterde. De zoo noodige geheimhouding zou z. i. in groot gevaar komen. De minister hield zich verzekerd, dat de dochteren van moeder Eva niet kunnen zwijgen en achtte dus vrouwelijk personeel minder geschikt voor dezen tak der staatsdienst. Een der Senaats-leden kwam daartegen op en verzekerde, dat het bedoelde bezwaar door de ver kregen ervaring in andere landen als ongegrond moest worden beschouwd. Wij houden het er voor, dat bladen als „Onze Roeping* en «Ons Streven" den minister eerst daags duchtig de les zullen lezen over deze aantijging, die in hun oog zeker met vuigen laster gelijk staat. De nieuw opgetreden regering in Frankrijk is al heel spoedig van wege de buitenlaudsche regeringen erkend en wordt op vriendschappelijke wijze bejegend De naam van ïhiers heeft een goeden klank en de overige ministers zijn insgelijks mannen, die aller achting waardig zijn. De Nationale Vergadering lieeft besloten eene enquête in te stellen naar de materiële cn militaire krachten, waarover Frankrijk op dit oogenblik beschikken kan. Acht com- missiën, elk van 45 leden, zullen die gewigtige taakuitvoeren. Van verschillende zijden wordt berigt, dat Keizer Wil- lielm's gezondheidstoestand veel te wensclren overlaat, 't Zou jammer zijn als de goede oude man hierdoor ver hinderd werd, om den door hem zoo vurig gewenschten zegevierenden intogt binnen Parijs te houden. Een Engelsch klerikaal blad zegt, dat de Paus andermaal beproefd heeft tusschen de oorlogvoerende partijen vrede te stichten. Heden (Donderdag) zal, volgens berigten uit Bordeaux, de Nationale Vergadering bijeenkomen om over eene mede- deeling van Thiers te beraadslagen. Die mededeeling zal voorzeker de vredes-voorwaarden betreffen, daar men, naar de jongste berigten luiden, den vrede reeds als geteekend beschouwen kan. Het eenige punt waarover men nog te Versailles onderhandelde, was het cijfer der oorlogskosten; men was het omtrent den afstand van grondgebied reeds eens geworden. De bepalingen zouden gunstiger voor Frankrijk zijn, dan men aanvankelijk verwachtte. De nati onale eer werd er niet door gekrenkt. Nog wordt berigt, dat de onderhandelingen van Fransche zijde worden gevoerd door de heeren ïhiers, Favre en Pouyer-Quertier. Uit België wordt berigt, dat bij den Paus het plan be staat om zich daar te lande te komen vestigen. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Admiraal van Wassenaer, onder bevel van den kapt. ter zee R. L. de Haes, is gisteren morgen van hier vertrokken, met bestemming naar Oost-Indië. Een zeer groote belangstelling werd jl. Dingsdag avond gewijd aan de voorstelling, door het tooneelgezelschap onder directie van den heer Driessens alhier gegeven. Tivoli was eivol. Het dramaDe Voddenraper van Parijs werd op uitstekende wijze opgevoerd. Inzonderheid de heer Judels (vader Jean) oogstte ruimen bijval in; terwijl ook liet overig personeel zoo getrouw mogelijk de onderschei dene karakters wedergaf. De Koning heeft de som, vroeger door hem jaarlijks aan de Fransche opera geschonken, bestemd voor de buitenlandsche opleiding van vijf jeugdige beoefenaars der toonkunst en even zooveel beoefenaars der schilderkunst. De hofpianist des Konings, de heer C. van der Does moet eene commissie vormen voor een wedstrijd tusschen de eersten; de heer H. F. C. ten Kate zal zich'met de maatschappij Arti et Amicitiae in verbinding stellen om over de kunstschilders voor te lichten. De jongste berigten omtrent den toestand van den heer de Waal, oud-minister van Koloniën, melden dat de lijder op geruststellende wijze in beterschap toeneemt; hij is echter nog zeer zwak. In ons vaderland zijn thans niet minder dan 150 hulp-cömité's van het Roode Kruis gevestigd. Toen in Julij des vorigen jaars de krijg uitbrak, telde men hier te lande nog slechts 21 comité's. Door de buitengewoon strenge vorst heeft het koren te velde geweldig geleden; de oudste landbouwers herin neren er zich liet voorbeeld niet van. Beroepen bij de Herv. gemeente te Utrecht, ds. V. J. Koningsberger, pred. te Velp; bij de Chr. Ger. gemeente te Leeuwarden, de heer W. H. Gispen, te Kampen. Bij de jl. Maandag door de Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij te Amsterdam gehouden aanbesteding van den metalen bovenbouw van de draaibrug over het Noord- zee-kanaal bij Velsen, was de minste inschrijver, de heer J. van de Wall Bake, te Utrecht, voor 83,516. Het hoofdbestuur der Holl. maatschappij van Land bouw heeft aan de afdeelingen eene circulaire gerigt met dringend verzoek om medewerking, ten einde door liet bijeenverzamelen van giften, hoe klein dan ook, hetzij in zaaizaad hetzij in geld, liet gebrek aan zaaizaad in de door den oorlog geteisterde streken van Frankrijk te verhelpen. Het hoofdbestuur verzoekt uiterlijk vóór 15 Maart in kennis te worden gesteld van den uitslag der door de afdeelingen gehouden inzameling en zal onder den naam van Witte Kruis, opgerigt te 's Hage, werkzaam zijn. Men schrijft ons van Texel, dd. 21 Februarij; «De verjaardag van onzen geëerbiedigden Koning werd hier jl. Zondag door het uitsteken van Neérlands driekleur van torenspits, huis en scheepsmast op feestelijke wijze gevierd. Ook op eene buitengewone vergadering van de Sociëteit Neptunus, ter viering van 's Konings jaarfeest bijeengekomen, werd door het opvoeren van een tooneel- stukje en het voordragen van coupletten, afgewisseld door het zingen van nationale liederen, een regt genoegelijke avond genoten. Een en ander werd met een zeer geani meerd bal besloten, dat nog lang voortduurde en allen aanwezigen een prettigen feestavond verschafte." «Gisteren was het feest voor de schooljeugd van het Oude Schild. Even als ten vorigen jare had zich weder eene commissie gevormd, om bij de welwillende burgers van ons dorp hiertoe bijdragen in te zamelen. Zij had het genoegen hierin naar wensch te slagen. Reeds vroeg bevonden zich de kinderen, 156 in getal, van vlaggen en wimpels voorzien, voor het schoollokaal, dat van binnen smaakvol met groen en vlaggen was versierd. Eindelijk sloeg het lang verbeide feestuur, en wel een dubbel feest uur, wijl het tevens de jaardag van den geachten hoofd onderwijzer, de heer J. K. G. Muller, was. Nadat de schooljeugd hunne plaatsen hadden ingenomen, en de jubilaris binnentrad, werd hem een hartelijk welkom toe gezongen in eenige coupletten, door den hulponderwijzer Dros op verdienstelijke wijze gecomponeerd. Daarop werd aan eerstgenoemde door een paar leerlingen, namens allen, een degelijk geschenk vereerd, bestaande in een stel natuurkundige werktuigen. De onderwijzer, getroffen door dit blijk van genegenheid en aangenaam gestreeld door de keuze van het geschenk, dankte zijne leerlingen hartelijk voor hunne belangstelling en uitte daarbij den wensch, dat zij zeiven van het geschenk het meeste genot zouden mogen trekken. Hierop werd elk der leerlingen een kop choco lade verstrekt, en daarop onder geleide van de onderwijzers een togtje langs het dorp gemaakt. Een der leerlingen, aan het hoofd van den stoet gaande, droeg een keurig vaandel, waarin was geschilderd De schooljeugd dankt met blijden geest De ingezeet'nen voor dit feest. Toen de optogt had plaats gehad en men in de school was teruggekeerd, bevonden zich daar de heeren mr. W. Bok, schoolopziener in dit district, benevens Veenstra en Mentz, leden van de plaatselijke schoolcommissie. De onderwijzer heette de heeren hartelijk welkom en dankte voor de belangstelling, die ook zij in dit kinderfeest toonden; zeide voorts dank aan de leden van de feest commissie, die inmiddels ook in het schoollokaal waren bijeengekomen, en stelde daarop voor een half uur open bare les te houden. De leerlingen toonden door hunne antwoorden, tot bijzonder genoegen van alle aanwezigen, van het onderwijs een degelijk gebruik te hebben gemaakt. De heer schoolopziener dankte daarop met kernachtige woorden den onderwijzer en hoopte, dat de waardige man nog jaren aan het hoofd der school inogt staan. ZEd. hragt daarop het pas gevierde verjaarfeest van onzen geliefden Vorst in herinnering, daarbij ten slotte den wensch uit sprekende, dat Oranje voor Nederland nog lang mogt gespaard blijven. Een algemeen: Oranje boven! hip! hip! hoera! was hierop het antwoord. Vervolgens dankte de wel-eerw. heer Wassenaar, nameDS de feestcommissie, allen, die tot het welslagen van dit kinderfeest hadden meegewerkt. Daarna vergastte zich de schooljeugd ter dege aan de chocolade en het krentenbrood, daarbij naar hartelust zingende en hunne ongekunstelde vreugde aan den dag leggende. Na zoo een paar uren bezig te zijn geweest, vertrokken zij met van blijdschap stralende gezigten huiswaarts.» Men schrijft ons van Texel, dd. 22 Februarij: «Eindelijk kunnen we berigten, dat onze visschersvloot weer van wal is gestoken. Spoediger dan men heeft kunnen denken en verwachten, zijn de schuiten vlot ge raakt. Velen lagen aan den zeekant tegen den dijk en op lager wal in de Noord aan allerlei ijsgevaren onderhevig, niet een heeft er door geleden of een oogenblik in gevaar lijken toestand verkeerd. De visschers hebben alle hoop op een zeer voordeelige week.» Uit liet op Vlieland gestrande «chip City of Kingston, kapitein Dunn, van Philadelphia naar Hamburg, zijn 1000 vaten petroleum geborgen; het schip is lek, door het volk verlaten en zal niet af te brengen zijn. Nopens de typhus-epidemie te Egmond aan Zee wordt gemeld, dat, op eene bevolking van nog geen 1800 zielen, in Dec. en Jan. 11. 90 a 100 lijders verpleegd werden. Het getal overledenen aan die ziekte bedroeg tot heden slechts 18 personen. De armoede was er, vooral door den strengen winter, zeer groot. De barak van het Roode Kruis voldeed uitmuntend, zoowel door doelmatige inrigting, ventilatie als verwar ming. Er kunnen in 't geheel 24 lijders in opgenomen worden. Door de aanwezigheid van dit hulpmiddel kunnen nu onderscheidene woningen tijdelijk ontruimd en gedesin-. fecteerd worden. Evenals voorgaande jaren, werden te Winkel, gedu rende de afgeloopen wintermaanden, van wege de afdeeling van de Maatsch. tot Nut van het Algemeen, tien en van wege de Vereeniging tot afschaffing van sterken drank drie rolksvoordragten gehouden. Het lokaal behoorlijk verwarmd en verlicht, stond open voor allen, die de kinderjaren te boven waren, en werd in den regel goed bezet; terwijl de lezers zich in een belangstellend gehoor mogten verheugen.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1