INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Texel. Weerkundige Waarnemingen te Helder, Marine-Haven Nieuwediep. De ontploffing der wagens met ammunitie, die achter den exprestrein waren gehaakt, had op het open veld plaats eD Het een vreeselijke werking na. Tot op grooten afstand waren de in de buurt liggende huizen voor een groot deel vernield, de rails waren ter lengte van 150 meters weg geslagen en de 20 wagens, waaruit de trein bestond, zijn allen of geheel verbrijzeld of aanzienlijk beschadigd. l)e trein was in volle vaart toen het ongeluk plaats had, tus- schen de stations St. Nazaire en Ollioules. Bijna geen der 0p Je trein aanwezigen is heelhuids ontkomen. Men telde 104 gekwetsten en 80 lijken. Een ooggetuige hangt in de Toulonnais een vreeselijk tafereel op van de verwoesting; de brokstukken der ver nielde wagens, schrijft hij, waren opeengestapeld en ver pletterden of verminkten onder hun gewigt de dooden en stervenden; kreten, gekerm, geween, jammer-klagten ver scheurden de lucht, terwijl het oog getrokken werd door afgrijselijke dingen, gapende wonden, waar het bloed uit- gudste, onthoofde ligchamen, verminkte en van enkele ligchaamsdeelen beroofde lijken, die nog lilden en stuip- trokken." Van den bewaker der ammunitiewagens is niets terug gevonden dan zijn hoofddeksel. Voeg hierbij de gruwelen van brand, die op de ontploffing volgde en die alles dreigde te vernielen wat de ontploffing zelve nog niet vernield of gedood had, zoodat de zwaargewonden met kleederen waar de vlammen uitsloegen zich uit de vernielde wagens redden; en men zal zich een denkbeeld kunnen maken van het afgrijselijk tafereel. De bevolking der nabijgelegene plaatsen, welke o. a. te Bandol en St. Nazaire door het springen van alle glas ruiten tengevolge der ontploffing verschrikt was, schoot tot redding toe en de geneeskundigen haastten zich hulp te verleenen. Ten 2 ure hadden alle gewonden de eerste verpleging ontvangen, en waren ze naar de hospitalen onder weg. Te St. Nazaire werd terstond eene ambulance georganiseerd, welke een groot deel der slagtoffers opnam. Eerst den volgenden dag, Maandag, kwamen de lijken te Toulon aan. Den geheelen Zondag was het station er bestormd door verwanten en vrienden der passagiers van den ongelukkigen trein, die omtrent het lot der hunnen onzeker waren. Maandag begon men eerst aan de officiële her kenning der lijken. Wanneer men dezer dagen mogt hooren van de heropening der schouwburgen, dan mogen de pharizeeërs, die zich hoos maken dat de Parijzenaar nog aan genoegen denkt, niet te hard van stal loopen. De Variétés heeft reeds een eerste voorstelling gegeven, maar waarom? Omdat de artisten, de priesters en de priesteressen der knnst schier van honger omkomen. De voornaamste acteur ontvangt 20 francs per avond; drie anderen artisten, die mede hoofdrollen vervullen, 15 en 10 francs; de overigen 5 francs. Een bedrag naauwelijks toereikende om schoon linnen en blanketsel te betalen. Zietdaar den toestand van een troep, die voor de beste van Parijs wordt gehouden en die in een schouwburg optreedt waar millioenen indertijd verdiend werden. E n z e 1 st d d. Een militair berigtgever der Times zegt o. a. naar aanleiding van het beleg van Parijs het volgende. «Uit de belegering en verdediging van Parijs is niets nieuws te leeren, niets, dan dit oude lied: dat sterke en geharde troepen, goed aangevoerd en goed gedisciplineerd, nimmer verslagen kunnen worden door een leger, bestaande uit niet-geoefende en niet-gedisciplineerde troepen, welke het aan kennis ontbreekt en die aangevoerd worden door meerendeels niet geoefende officieren. De groote les, welke Parijs leert, is deze: dat men geene legers improviseren kan, en bovenal, dat het niet mogelijk is, dat officieren in korten tijd hunne troepen leeren aanvoeren. De les van Woerth, Spicheren, Gravelotte, Sédan en Metz is deze, dat geen iegers doeltreffend lieeten kan, indien het niet steeds gereed is om in het veld te gaan, voorzien van alles wat het behoeft, bovenal van goed onderrigte officieren Het eerste vereischte is superioriteit der individuen in alle rangen. Uitmuntendheid naar het ligchnam en wat de op leiding betreft zal altijd zegepralen over eene matige supe rioriteit van wapenen en stellingen. De Duitscliers bezaten het eerste; de Fransclien, over het algemeen, het laatste.» Volgens eene correspondentie van Daily Telegraph uit Versailles van 17 dezer, zullen de Pruissische troepen den 26 dezer Parijs binnenrukken. Nadat 5 legercorpsen in liet Champ de Mars de revue zullen hebben gepasseerd het bezoek van den Keizer en de geheele ceremonie zullen slechts een paar uren duren zullen de Pruissi sche troepen Parijs verlaten en vervolgens Frankrijk ont ruimen, zoodra het de noodige waarborgen zal hebben verstrekt voor de betaling der oorlogsschatting. In de Illustrated Midland News werd dezer dagen de aandacht gevestigd op het branden van koffij tot verwij dering van schadelijke bestanddeelen in den dampkring. De beste wijze is om de koffij eerst te malen en ze dan in het te zuiveren vertrek op een open plaats langzaam te branden; de koffij gaat daarbij voor het verbruik niet ver'oren. Te Londen zijn dezer dagen zekere Finigon en diens vrouw, die, tegen de wet, twee jonge vrouwen hadden waargezegd door middel van kaartleggen en planeten elk tot drie maanden gevangenisstraf met dwangarbeid veroordeeld. kaatst» bebigtest. Berlijn, 22 Febr. (Part. tel.) Naar men met zekerheid verneemt zal bij de vaststelling der vredesvoorwaarden het bedrag der door Frankrijk te betalen oorlogsschadeloos stelling niet bepaald worden, maar zal het vredestractaat een artikel bevatten, houdende dat een gemengde (Fransch- Duitsche) commissie belast zal worden met het onderzoek van de door Pruissen over te leggen rekening van al zijne oorlogsuitgaven, ten einde Duitschland erlange het juist bedrag dat het heeft uitgegeven. De commissie zou in last hebben, na onderzoek der rekening, het cijfer te bepalen. Tevens zal bepaald worden dat zoodra de bij het Duitsche rijk in te lijven Fransche gewesten Duitsch grondgebied zullen geworden zijn, hun aandeel in de Fransche staats schuld, voor zooveel deze is aangegaan voor den oorlog, ten laste van Duitschland komt en Frankrijk dus van dat gedeelte zijner schuld ontheven is. Door de aanneming van dit beginsel, is, naar men zegt, het onderteekenen van het vredestraktaat in niet geringe mate gemakkelijk gemaakt. Londen, 22 Febr. Uit Madrid wordt aan de Telegraph gemeld, dat de ziekte van de Koningin van Spanje van zeer ernstigen aard, en de toestand van H. M. hopeloos is. Bordeaux, 21 Febr. De (Orleanistische) Gazette de France meldt het volgende: Op grond van eene dépêche van den heer Thiers bestaat er reden te gelooven, dat de Nationale Vergadering Don derdag reeds zal kunnen bijeenkomen, om te beraadslagen over de mededeelingen, haar door den heer Thiers te doen. De andere dagbladen van Bordeaux laten zich als volgt uit: Zonder eenig voorbehoud verklaren wij, dat men den vrede als geteekend kan beschouwen. Deze tijding is uit Parijs overgebragt door een persoon, die zeer goed op de hoogte is. De eenige kwestie, die nog te behandelen overbleef, was het cijfer der geldelijke schadeloosstelling. Het vraagstuk omtrent den afstand van grondgebied zou definitief beslist zijn in den voor Frankrijks belangen meest gunstigen zin. De nationale eer zou door deze oplossing volkomen onge rept worden gelaten.» Bordeaux, 21 Febr. De heer Thiers zal heden door Keizer Wilhelm ten gehoore ontvangen worden. De wapenstilstand is nog met twee dagen en alzoo tot Zondag avond 26 Febr. verlengd geworden. Parijs, 21 Febr. (Off.) De heeren Thiers, Jules Favre en Picard zijn gisteren hier aangekomen. De minister van buitenl. zaken heeft onmiddellijk den heer von Bismarck geschreven, dat de heer Thiers zich heden naar Versailles zou begeven om een conferentie te houden roet den rijks kanselier. Men hoopt, dat reeds in de eerste zamenkomst eene overeenstemming zal worden verkregen omtrent de voor naamste punten, en dat liet vredesverdrag reeds Zaturdag aan de Nationale Vergadering te Bordeaux zal kunnen worden medegedeeld. Stockholm, 21 Febr. De Koning neemt in beterschap toe. De koorts is in de laatste dagen geweken. De slaap is regelmatig en de eetlust verbeterd. Eere wien éere toekomt! Zoo zijn mijne gedachten wegens een man op ons eiland, een man, die wel eenige aandacht verdient. Bijna in iedere bijdragen van het onderwijs leest men van feestviering, enz.; zeldzaam echter van vijftigjarige onderwijzersdiensten, maar zijn zij er, waarlijk dan blijft men ook niet achter, medaille en wat dies meer zij uit te reiken te vereeren. Deze zaak nu, meen ik, wordt bij ons vergeten. Immers de oudste onderwijzer van Texel, ruim 70 jaren oud, nog alle dagen ijverig werkzaam, heeft reeds langer dan 50 jaren aan 't onderwijs zijne krachten gewijd men hoort er in't publiek geen jota van. Deze hoop ik zal hiervan eens notitie nemen zijne leerlingen opwekken te doen, wat een erkentelijk leerling voegt. Deze regelen zullen ook een nota worden, toegelaten in het aanteekeningboek van onzen geachten schoolopziener en de waardige schoolcommissie dezer plaats opdat een waardig lid der maatschappij toch eens een onderscheiding verwerve, die hij zoo ruimschoots verdient en hem zeker zal aanmoedigen, om de dagen, nog aan het onderwijs toe te wijden, zoo nuttig mogelijk aan te wenden. Nevens die ouderscheiding gunnen wij hem tevens de rust des levens, waarop een man als hij wel dubbele aanspraak mag maken, meer dan wel menig man van een andere categorie, in ruimere mate de levensrust na volbragten diensttijd geniet. Zondag hadden wij weder het genoegen een genotvollen avond door te brengen in het lokaal de Vergulde Zwaan, aan den Burg, alwaar ten voordeele van de wed. Bamhorst door het liefhebberij gezelschap van den Helder en het Nieuwediep een tooneelvoorstelling werd gegeven, welke in alle opzigten ruimschoots aan de verwachting voldeed. Vooral de twee laatste stukken werden uitbundig toe gejuicht. Na het bedanken door den president voor de buitengewoon groote opkomst en belangstelling van het publiek, werd in den gloed van Bengaalsch vuur het „Wien Neêrlands bloed," enz. door alle aanwezigen gezongen, ter herdenking van den verjaardag onzes geërbiedigden Konings. In de hoop, dat wij nogmaals met een voorstelling van dat gezelschap mogen verrast worden, zal de avond van 19 dezer bij velen in genoegelijke herinnering blijven. Den Burg op Texel. Van 15 tot 22 Februarij 1871. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Jacob Dijt en Naatje Huisman. GEBORENJacobus, zoon van Pieter Karei Verberne en Keetje Spigt. Cornelia, dochter van Gerrit Dros en 1'etronella Tanis. Starretje Reinoutje, dochter van Pieter Koorn en Carolina Frederika Danhof. Jacob, zoon van Gerrit Zoetelief en Neeltje van Keeren. Jan, zoon van Cornelis Bremer en Jetske Hillenius. Cornelis, zoon van Abraham van Lonten en Cornelia Krijnen. Leendert Pieter, zoon van Pieter Bruin en Cornelia Kunst. OVERLEDEN: Johannes Moritz Riet, 17 dagen, zoon van Jan Riet en Johanna Cornelia Hesterman. Afeijne Slinger, 66 jaren, weduwnaar van Ronkje Peereboom. t «J 3 -O V fzt s b Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. •SPB 3 1 8 §L Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. 22 12 zw. 6k. 769.82 f 9.91 4.7 t 0.5 0.89 wein golv 23 8 zwtw. 8„ 766.70 t 6.78 4.4 t 1.8 0.95 Golvend. 23 12 wzw. 6„ 767.74 f 7.82 6.0 t 1.7 0.89 wei n. golv (Landskeet). Weersgesteldheid: 22Febr. 12 u. Helder, bewolkt, goedweer. 23 Febr. 8 u. Helder, beneveld, winderig. 23Febr. 12 u. Ligtbewolkt, beneveld, goedweer. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 21 Febr. GenitoreNicolo. D.Cosovich. Zur Mühlen &Co. Taganrog. 21 NicolaasWitsen. C.deGroot. II.J.Tweehuijs. Banjoewangie 22 C.M.vonBehr. E.Epping. Duinksr&Goedk. Taganrog. 23 Hector. D.Jenkins. Order. Mobile. Ligt quarantaine. Bij het afdrukken hadden wij de opgave der Schager markt van heden nog niet ontvangeu. In China wordt veel van hetgeen door het menschelijk ligchaam afgescheiden wordt als geneesmiddel gebruikt, en daarin speelt de melk eene voorname rol. Dr. Macgowan maakt melding van een vermogend man, die honderd minnen gebruikte om hem te voeden. Op zijn 100ste jaar was hij zoo dik haast als hij groot was. Een ander, die grootendeels bij vrouwenmelk leefde, bereikte een leeftijd van 140 jaar. Een van 160 is de hoogste duur van 's menschen leven, die in het westen bekend is, hoewel eenige physiologen stellen, dat een 200jarige leeftijd kan bereikt worden. Dr. Macgowan staat voor de waarheid van hetgeen hij zegt in. De Antwerpsche Précurseur deelt een brief van zijnen correspondent te Yokohama, van 22 Dec. jl. mede, waarin een uitvoerig verslag voorkomt van de reis van de bij de hoven van Japan en China benoemden Belgischen gezant, den heer 't Kint de Roodenbeeke, van Yokohama naar Yedo, en van de plegtstatige audiëntie, waarin die diplomaat zijne geloofsbrieven aan den Mikado overhandigd heeft. De heer 't Kint is met zijn gevolg, waartoe de in 1868 benoemde Belgische gezant in Japan, de heer Strauss, en de kanselier der legatie, de heer Moulron, behoorden, den 26 Nov. van Yokohama vertrokken, en is den 30 Nov. bij den Mikado toegelaten. De correspondent, die bij het gehoor tegenwoordig was en, naar het schijnt, de consul zelf is, geeft de volgende beschrijving der audiëntiezaal en van den persoon van den Mikado: „Na in het paleis aan gekomen te zijn, werden wij door eene gaanderij geleid, waarin verscheidene openstaande kamers uitkwamen, o. a. eene muziekkapel, waarin zich een zestal muzikanten be vonden, die op eene fluit, eene soort van flageolet, eene tamboerijn, pauken een blaas-instrument, dat den vorm van een posthoorn had, eene scherpe en eentoonige muziek maakten. Aan het einde der gaanderij bevond zich de audiëntiezaal, die even eenvoudig was als de overige ver trekken. In die zaal, welke uit drie vertrekken scheen te bestaan, die men door het wegschuiven der beschotten tot ééne zaal had gemaakt, bespeurde men geenerlei huis raad. De tegenover den ingang staande troon bestond uit een grooten zetel of armstoel, welke op eene verhevenheid was geplaatst, die men langs eenige trappen beklom. Ter regter zijde van den troon stond de Regent, en achter den zetel een page, terwijl aan beide zijden der zaal eene vier dubbele rij voorname personen geschaard stonden, namelijk de ministers, de leden van den staatsraad en andere groot- waardigheidbekleeders. Al deze personen waren ongewapend en ongeschoeid; hunne broeken daalden in wijde plooijen tot op hunne voeten af. Bij onze binnenkomst vernamen wij geen het minste geluid en niemand verroerde zich, zoodat men bij het zien der langs den war.d geschaarde personen onwillekeurig aan eene wassenbeelden-galerij dacht. Die stilte, dat voorkomen van levenloosheid en de sombere toonen der muziek, zetten aan deze receptie een zeer eigenaardig en zonderling karakter bij. Nadat de minister van Buitenl. Zaken den gezant aan zijnen meester voor gesteld had, trad hij ter zijde en nam aan den linker kant van den troon plaats. Het personeel der missie bleef daarna alleen tegenover den Japanschen Keizer staan. Terwijl de heer 't Kint zijne toespraak voorlas, beschouwde ik aandachtig den vertegenwoordiger der 24 eeuwen oude dynastie des rijks, den Mikado, die thans zoowel de wereldlijke als de geestelijke Keizer van het rijk dei- Opgaande Zon is. De tegenwoordige Mikado is een jong man van 18 jaren, die, voor een Japannees, zeer rank van gestalte is. Zijne trekken zijn, zelfs voor een bewoner van Japan, zeer onregelmatig, maar verraden zachtheid en schranderheid. Zijne kleeding bestond uit een oppergewaad van eene fraaije witte geweven stof en uit eene vuurroode broek; aan zijne zijde hing eene kleine sabel, eene soort van dolkde page, die achter zijnen zetel stond, hield echter eene groote sabel in den hand. Onder het voor lezen der aanspraak bleef de Keizer zitten; maar bij het overhandigen van den geloofsbrief stond hij op en verzocht den Regent om de gehouden toespraak, uit zijnen naam, te beantwoorden. De Regent of Hoofd van het kabinet las alstoen op zijne beurt eene rede voor, die door den tolk werd overgebragt, en waarin Z. M. den vertegen woordiger van den Koning der Belgen welkom heette.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3