1871. N°. 25. Zondag 26 Februarij. 29 Jaargang. A. A. BAKKER Cz. BINNENLAND. 1® HELDERSCHE EN NIEUWEDIEPER COURANT, „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- en Zaturdag namiddag. Abonnementsprijs per kwartaal1.30. M franco per post 1.65. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. Uitgever l'rijs ilèr A (1 rerteutinVan 14 regels 60 coat. elke regel meer 15 cent. Groote letter, of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. f Odi c.t hi ichti grau rda ïr«t li chi| ptiji 70 90i .50 le Pingsdag: den 88 Febr. vertrekt van hier de West- mi Indische mail over Soiithainpton, per lnatsten trein. Q: Woensdag den 8 Maart vertrekt van hier de Oost-Indische inail via Triest, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Maart vertrekt van hier de Oost- 8® Indische mail via Brindisi, per eersten trein. rei Ingezetenen, die in hun belang tvenscheu gehoord te worden omtrent het bouwen van een molentje tot het zagen van hout op een bergplaats van GEBR. KLEIN, aan de Bassingracht alhier, worden, overeenkomstig de bepalingen van het Koninklijk besluit van den 31 Januarij 1824 (Staatsblad No. 19), opgeroepen om zich te vervoegen aan het Raadhuis der gemeente, op Woensdag den 1 Maart aanstaande, des middags ten 12 ure. Burgemeester en Wethouders dier gemeente, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester. 25 Februarij 1871. L. VERHEY, Secretaris. HELDER en NIEÜWEDIEP, 25 Februarij. De berigten uit Frankrijk komen daarin overeen, dat er van de vredes-voorwaarden alsnog niets valt te ver melden. De heeren onderhandelaars houden die natuurlijk voor zich en laten het publiek voorloopig slechts gissen. Sommige Fransche bladen ontveinzen het zich niet, dat zij onmogelijk kunnen gelooven aan zachte eischen van von Bismarck. De tijd zal leeren of zij zich soms ook noodeloos ongerust hebben gemaakt. In afwachting der beslissing over de voorwaarden des vredes door de Nationale Ver gadering te Bordeaux, is de wapenstilstand tot morgen (Zondag) des middernachts verlengd. De beslissing is dus zeer spoedig ophanden. Inmiddels hebben de onder handelaars in de jongstverloopene dagen drukke zamen- komsten gehad en daar de Pruisische regering, naar men meldt, de vredes-voorwaarden, door haar voorgesteld, aan de kabinetten van Weenen, Londen en St. Petersburg heeft medegedeeld, heeft er tusschen deze regeringen en die van Pruissen eene drukke conversatie plaats. Te Parijs blijft bij voortduring rust lieerschen. Met het oog op den, welligt op morgen, te houden zegevierenden intogt der Duitschers binnen de stad, is men er echter niet op zijn gemak. In een rood aanplakbillet heeft men de bevolking willen opwekken om zich gewelddadig tegen die vernedering te verzetten. Ten blijko van den bloei en de welvaart, waarop de Noord-Amerikaansche Unie mag bogen, kan dienen, dat de bevolking dier republieken 1860 bedragende 31,445,080 zielen, in 1870, bij de toen gehouden telling, tot 38,535,153 was gestegen, en dus in 10 jaren tijds met ruim 7 millioen is vermeeerderd. Ofschoon in den laatsten tijd weinig staatkundig nieuws uit Mexico is vernomen, behoeft men daaruit volstrekt niet af te leiden, dat deze republiek in het geheel geen stof oplevert ter vermelding waardig. Dezer dagen sloot de president Juarez de zitting der Cortes met eene rede, waarin hij een terugblik wierp op den verrigjen staat kundigen arbeid gedurende liet jongste zittingjaar. Hjj wees o. a. op de gewensclite verstandhouding met de huitenlandsche mogendheden, op de plaats gehad hebbende herziening van het Burgerlijk Wetboek en op de verleende concessie tot het graven van een scheepvaart-kanaal door de landengte van Tehuantepec, met het doel om den Atlan- tischen met den Stillen Oceaan in verbinding te brengen. De tegenwoordige president treedt met ulto. November dezes jaars af. Als candidaat voor die hooge betrekking wordt genoemd de heer Lerdo de Tejada, thans minister ran Buitenlandsche Zaken. ESttl 01» ndö n,i i is J Ft 62-| 62j SOji S2li 98Ü 7« 911 61 83ti 221 28 13} 07 81} 20} 164 16} 54 53} is 18} I0Ü 12} 154: 15 Zr. Ms. stoomschip Kijkduin is heden alhier van West- Indië aangekomen. Zr. Ms. stoomtransportschip Java, den 26 Jan. jl. te St. Heletia aangekomen, zou den 28 daaraanvolgende de reis naar Nederland voortzetten. Aan boord was alles wel. Voordragt in het gebouw aan de Visclimarkt, Dingsdag avond 7J ure. Onderwerp: Matth. X 3436. Bij het vervoeren van steenkolen met een handwagen naar het stoomschip Vice-Admiraal Koopman, op 's Rijks werf alhier, geraakte eergisteren eender daarmede bezig zijnde matrozen te water. Hij verdronk en even zoo zijn makker, die hem ter redding nasprong. Een schipper en een schieman die mede zich te water begaven, wisten zich nog w een boot te redden. Daar op dit oogenblik de machine van genoemd vaartuig in werking en het water daardoor in beroering was, werd de redding zeer bemóeijelijkt. In de vergadering van 't Nut op gisteren, trad de lmer C. J. Blok 'als spreker open leverde'eene lezing over de luchtscheepvaart. Na eene inleiding over het dierlijke in den mensch, beweerde spreker dat van al de pogingen door het voortreffelijkste dier der schepping, de mensch, om zijne natuurgenooten van minderen rang in hunne verrigtingeii na te bootsen, die om zich vrij in de lucht te bewegen, tot hiertoe het minst geslaagd zijn. De redenaar sprak over verschillende mannen uit vervlogene eeuwen, die de vliegkunst met meer of minder, doch altoos met gering succes hebben beoefend en over het weinig benijdenswaardig lot van die hoogvliegers, en kwam zoo op den luchtballon, waarmee hij ook zijne auditorium een togtje liet doen. De eerste bijdrage werd geleverd door den heer B. R. de Breuk, die drie versjes las. Het laatste, door spreker zelve vervaardigd, was eene hulde aan de nagedachtenis van wijlen Prinses Frederik en door den dichter aan Z. K. H. Prins Frederik opgedragen. De Voorzitter, de heer J. G. R. Vos, las als tweede bijdrage eene zeer aardige kritiek op den inhoud van ons Volkslied, niet om het lied, dat volgens den spreker hoofdzakelijk om zijn melodie vaak zooveel geestdrift wekt, in miscrediet te brengen, maar veeleer om den zanger tot goed inzigt te brengen van hetgeen hij zingt. Vader Tollens zou zeker met een en ander geen vrede gehad hebben, maar hij was gelukkig niet onder het gehoor. Daarna sloot de Voorzitter, met dank aan de sprekers. Naar men verneemt, zal de kapitein luit. ter zee A. Scliotborgli als chef der afdeeling personeel bij het ministerie van Marine met 1 Mei a. s. vervangen worden door den kapitein luit. ter zee J. J. Boelen. Bij den minister van oorlog bestaat het voornemen, om de garnizoensverwisselingen, die tegen Mei a. s. waren bevolen, tengevolge der heerschende pokkenziekte niet te doen plaats hebben. Van de bemanning der reddingboot Constantia Sophia te Petten, werd jl. Dingsdag door de plaatselijke commissie namens het hoofdbestuur der Noord- en Zuidh. redding maatschappij uitgereiktaan C. Bakker, schipper en L. Rong, voorman de zilveren medaille; T. Landman, C. Keete, S. Bakker, P. Bakker, A. Luwens en G. Doorn, roeijers, do bronzen medaille, nadat vooraf hun reeds de hoogste premie in geld van wege het hoofdbestuur en een bijzondere gift van den heer Jos. van Eik, te Amsterdam, gever van gemelde reddingboot, was geschonken, als blijk van erkentelijkheid en hooge waardeering voor hun moed en hunue menschlievende zelfopoffering, betoond bij de gevaarvolle redding der equipage van het op 16 Jan. jl. gestrande barkschip Frémad te Kamperduin. Men schrijft uit Nieuwe Niedorp, dd. 23 Febr.: jtleden avond werd alhier, voor dit saizoen, de laatste volksvoordragt gehouden. Worden nu, hij den ingevallen dooi, weder aller liandeu van 's morgens vroeg tot 's avonds laat tot den veldarbeid geprest, toch was het schoollokaal vrij goed bezet door arbeiders en werklieden, terwijl ook meer aanzienlijken en eenige vrouwen waren opgekomen. De heeren Grootes, van der Meulen. Taconis en Calkoen droegen achtereenvolgens eenige stukken in proza en poëzie voor, waarop laatstgenoemde de zamenkomst sloot met een korte toespraak aan het publiek, dat zoo groote belangstelling had betoond, en met den wenscli, dat ieder der aanwezigen van deze en de vroeger gehouden voor dragten iets goeds voor hoofd en hart inogt meênemen naar zijne woning. Zijn «tot weerziens in 't najaar" werd met toejuiching beantwoord." Bij het rooijen van een boom, staande aan de te dempen Laat te Alkmaar, wilde zekere S., een bejaard man, met een stok beletten, dat de boom tegen een huis viel. De stok brak echter, met het ongelukkig gevolg, dat de man achterover viel, zoodat hij met het onderlijf onder den boom geraakte. Aan het behoud van zijn leven wordt nog niet gewanhoopt. Men meldt uit Hoorn, dd. 23 dezer: Ook onze binnenscheepvaart is sedert gisteren heropend. De trek schuiten hernamen de vaart naar Alkmaar, Purmerend, enz. en haanden zich een weg door het ijs. Het is een lust om te zien, welk eene levendigheid de hervatting van het verkeer aan onze stad bijzet. Ook de stoomboot is gisteren liier aangekomen en zal morgen d« dienst op Amsterdam hervatten. Op 's Konings verjaardag is aan het corps scherp schutters ./Prins van Oranje" te Hoorn, een vaandel uitgereikt, hetwelk eenige in de weerbaarheid belangstellende ingezetenen, met name de heeren jhr. A. van Akerlaken, J. C. Bast, W. J. van der Wolff Courrech, J. Groot Jr., E. Korver, J. L. O. de Suarz, mr. W. C. J. de Vicq, G. P. van Vladeracken, dr. J. G. de Vos en lv. de Vries Rz., voor dat korps hebben doen vervaardigen. Het is bij een op dienzelfdeu dag door de scherpschutters gegeven assaut door den burgemeester met eene gepaste toespraak aan den majoor van het korps ter hand gesteld. In de gemeenten Medemblik, Twisk en Opperdoes circuleert een adres aan den minister van Binnenl. Zaken, waarin de onderteekenaren hun leedwezen betuigen over het besluit van 27 Jan. jl., bij hetwelk de afmaking van longziek vee van regeringswege in de provinciën Noord en Zuidholland en Utrecht voorloopig tot 1 Julij e. k. wordt gestaakt. Zij geven daarbij als hun gevoelen te kennen, dat de handhaving der wet van 20 Julij 1870 (Staatsblad No. 131,) het eenig afdoend middel bevat om besmettelijke ziekten onder het rundvee uit te roeijen of althans merkelijk te beperken, en verzoeken dan ook om die reden Z. Exc. van gemeld besluit te willen terugkomen, en zoo spoedig mogelijk bovengenoemde wet te doen toepassen. In eene jl. Woensdag avond, onder voorzitterschap van den heer H. Zeeman, te Amsterdam gehouden ver gadering, heeft het Internationaal Vredeverbond met 96 tegen 21 stemmen besloten, zich aan het Algemeen Vrede verbond welks hoofdzetel te 's Hage is gevestigd aan te sluiten. Van eene verrassing door den heer de Vries voor een paar dagen den bezoekers van het concert in het Paleis voor Volksvlijt bereid, zegt het Handelsblad|: //Toen de prachtige tooneelgordijn was opgehaald, vertoonde zich aan het oog een indrukwekkende binnen-kerk in middel- eeuwschen kloosterstijl, welke decoratie te meer aangreep, omdat zij geheel afweek van de gewone manier van op vatting. De gewone kerken zooals b. v. in gothieksn stijl de stadsschouwburg eene zeer fraaije bezit zijn af gebeeld op zijschermen, waarop de ramen met hunne inspringende vensters en breedo roeden geschilderd zijn en tevens de pijlers voorstellen, die het bovenstel dragen. Deze zijschermen worden al kleiner, totdat zij ten laatste zamenloopen met het achterdoek, waardoor het schip van het gebouw gevormd en afgesloten wordt. De kerk, die wij thans echter te aanschouwen kregen, was op eene nieuwe wijze daargesteld. Zij bestond uit eenige reusachtige kolommen, waartegen, op konsoles, beelden rusten en koor banken waren aangebragt, terwijl de achtergrond werd gedekt door een schutdoek met zoo kunstig perspectief, dat men meende eene colossale ruimte voor zich te zien, ofschoon het geheel, bij de volle breedte van het tooneel, in de diepte toch slechts twee plannen of zijschermen innam. Van de gewelven, die bij de voorste pilaren, om liet geheel grootscher en breeder aanzien te geven, met opzet ver- horgen waren, doch slechts op het achterdoek konden waargenomen worden, hingen drie zoogenaamde godslampen af. De wijze daarenboven, waarop door de hooge ramen met hunne kleine glasruiten het licht doordrong en zijnen glans aan het tafereel mededeelde, dwong onverdeelde be wondering af. De indruk werd daarenboven niet weinig verhoogd, toen het /.Gebed pm Vrede", onder begeleiding van statige orgelmuziek, door eeu aantal f'rissche stemmen aangeheven, van achter de hooge koorbanken plegtig in de ooren klonk. Den heeren de Vries en Grootveld werd dan ook, door schier eindelooze en algemeene toejuichingen, een welverdiende hulde gebragt." De directie van het begrafenisfonds Tot Nut van 't Algemeen te 's Hage, heeft haren agenten en boden per circulaire verzocht de leden zooveel mogelijk op te wekken tot inenting of herinënting. Behalve tot bevordering van algemeen welzijn, moet dit verzoek ook strekken in het geldelijk belang der vereeniging. Een groot deel der Rotterdamsche sjouwerlieden heeft eergisteren geweigerd te werken voor het gewone loon nu er met het openen der scheepvaart opeens zooveel werk was. Gisteren heeft eene patrouille mariniers langs de Boompjes gewandeld uit vrees voor ongeregeldheden; het werk is echter hervat. De Dordrechtsche Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid heeft een adres gezonden aan den minister van Binnenl. Zaken, waarin verzocht wordt, dat die minister eene wet zal indienen, waarbij de vaccinatie voor ieder burger van den staat verpligtend wordt gesteld. Aan de leden der Tweede Kamer is een afschrift van dat adres gezonden. Naar men verneemt zal het aanstaande zendingsfeest op het landgoed Houteringen van Jhr. Fabricius van Leijen- burg, onder de Bilt, gehouden worden. Professor van Ooster zee heeft eene uitnoodiging ontvangen om daarbij als feest redenaar voor te gaan. (U. D.) Men schrijft ons uit Aardenhurg, dd. 22 dezer: //In onderscheidene nieuwsbladen werd dezer dagen melding gemaakt van de aankomst alhier van een officier der franc-tireurs, die, vlugtende voor de hem vervolgende Pruissen, op Belgisch grondgebied gekomen en van daar te

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1