Benoeming-en, enz. B [11 T E L A t). Aardenburg aangeland was, waar hij thans in het gasthuis werd verpleegd, als lijdende aan de pokken. Ik ben in staat omtrent dezen persoon het volgende mede te deelen, ontleend aan een gesprek, dat ik heden met hem hield. De bedoelde officier is een man van 30 a 35 jaar, Brugge- naar van geboorte en van middelbare lengte. Hij woonde onderscheidene gevechten, o. a. nabij Iiouaan en Mézières, bij; geduchte nederlagen noodzaakten hem tot de vlngt op Belgisch grondgebied, waar men hem naar Luik zou gevoerd hebben, indien hij niet naar Nederland had weten te ontkomen. Hier werd liij, vooral ook daar hij niet van geld ontbloot was, met open armen ontvangen, inzonderheid door heeren kasteleins, die met zijne komst goede rekening maakten. Het berigt, dat hij aan de pokken leed, is bezijden de waarheidhet was slechts eene ligte onge steldheid in het bloed. Overmorgen vertrekt hij van hier over Botterdam en Dover naar Calais, om zich weder voor de dienst in Frankrijk aan te melden." Het hooi is in den laatsten tijd te de Wijk zoozeer in prijs gestegen dat dezer dagen de helft eener mijt ver kocht werd voor 300, zijnde dezelfde som waarvoor zes weken te voren de geheele mijt aangeboden was. In de omstreken van Arnhem heeft onlangs zekere emeritus predikant (Walther) van Qualburg bij Kleef, zich ingedrongen eerst bij de predikanten en daarna bij ver schillende vermogende en als weldadig bekendu inwoners van verschillende gemeenten. Hij hield zeer aandoenlijke verhalen om giften op te loopen. Het is echter gebleken, dat hij een erge dronkaard is, die in zijn waggelenden toestand op de Hollanders scheldt. Hij zet nu zijn hand werk voort in de buurt van Utrecht. Jl. Woensdag is te Almelo de eerste paardenmarkt gehouden, waarop ongeveer 240 stuks werden aangevoerd. Kr werd tegen hooge prijzen veel handel gedaan, voor namelijk voor Duitsche rekening. Door middel van klop- en drijfjagten zijn in verloop van drie weken in de gemeenten Emmers, Odoorn en Slcen achttien vossen gedood. Met die van het laatstverloopen jaar stijgt dit getal tot 43. Van den 9 tot en met den 20 dezer zijn te Groningen door de pokziekte aangetast 70 personen. Het aantal sterf gevallen aan die ziekte bedroeg van den 9 tot en met den 17 dezer 25. Ook te Arnhem hebben zich thans verscheidene gevallen van pokziekte voorgedaan. Op den oudsten spoorweg in Engeland van Stockton naar Durlington is nog nooit een passagier gedood of gekwetst, behalve een, die in dronkenschap uit den trein sprong. Een geestig teekenaar heeft den intogt van de Pruissen te Parijs vergeleken met den optogt van den «vetten os," welke steeds ongeveer dezen tijd plaats grijpt. De caricatuurprent heeft tot opschrift: La marche du Boeuf gras. Het eerste figuur is dat van een Italiaanschen mar motjesjongen, die op de tierelier speelt. Dan komt generaal Vinoy met een rensachtigen sleutel op zijn schouder, gevolgd door den Keizer en graaf von Bismarck in belagchelijke costnmes gekleed. Achter deze prachtig uitgedoschto overwinnaars komt de vette os, welke Frankrijk voorstelt. Het dier is omringd door mannen met pikel- hauben, die zware knodsen zwaaijen. Boven op den os zit de heer Thiers, gekleed als een cherubijntje, met een wit hemdje, donzige vleugeltjes, bloote voetjes, den bril op den' hoekigen neus, en met de uitdrukking van een Silenus. Advocaat Favre, in het costuum van het palais de justice, .houdt zich aan den staart van den ter slagting ge voerden!'.os vast, en klemt onder zijn arm een groote portefeuille,' welke de papieren bevat, die op de zaak betrekking hebben. Na hem komt "onze Fritz», gezeten op een gallopeerenden ezel, en doorslingert zich de processie door de straten van Parijs. In don Oranje-Vrijstaat bevond men zich in allerlei moeijelijkheden. tengevolge van de diamant-ontdekkingen en de noodelooze bemoeizucht van Britsche ambtenaren. Tal van fortuinzoekers die op de diamantvelden afkomen, gedragen zich als heer en meester, berooven de boeren van het met veel moeite verzameld water, en dreigen met hun vuurwapenen, wanneer men hun tegenstand wil bieden. Men wachtte op de terugkomst van den president om krachtige maatregelen te nemen. Het zoeken van diamanten geeft overigens, goede resul taten. In 1869 werden uit de Algoabaai verscheept 141 diamanten ter waarde van 7405 p. st. en in 1870 1661 diamanten tot een bedrag van 132,315 p. st. Uit Natal begroot men den uitvoer op 25,000 p. st., uit de Tafel baai op 50,500 p. st.in liet geheel zijn gedurende die twee jaren diamanten uitgevoerd eene waarde vertegen woordigende van 216,765 p. st., behalve die welke met particuliere gelegenheid verzonden zijn, en een zeer aan zienlijk bedrag vormeno. a. heeft een Natalschc vereeni- ging voor eene waarde van 40,000 p. st. gevonden, die ze voor eigen rekening te gelde maakt. Het gaat echter hier als in der tijd in Californië, waar ierier die er heen toog zich gouden bergen voorspiegelde. Het geluk valt slechts aan enkelen ten deelde meesten keeren na een leven van ongewone inspanning eu ontbering weder tot vroegere werkzaamheden terug, zoo niet rijker aan geld, dan toch ten minste aan ondervinding. Te Maurfield (Ohio), Vereenigde Staten, mag een getrouwd man in een herberg geen drank gebruiken, tenzij voorzien van een briefje zijner vrouw aan den herbergier in dezen vorm: «Hierby magtig ik u, mijnen echtgenoot zooveel drank te geven als hij verlangt, verdragen en betalen kan." Met het doel om de uitgave van nieuwsbladen te bevorderen, heeft de regering van Peru besloten, dat druk kers en letterzetters vrijgesteld zijn van de schutterlijke dienst. Voeding met cacao. Door Kabateau is aan de Fransche academie van wetenschappen een middel voor gedragen om ieder man van een hoeveelheid levensmiddelen te voorzien, voldoende voor tien dagen, zonder daarmede den soldaat te veel te bezwaren; immers hij zou daarvoor slechts 1.5 kilo meer in zijn ransel hebben mede te dragen. Wordt deze voorraad dan uitsluitend bewaard tot tijden van nood, dan behoeven honger en gebrek niet langer de noodzakelijke medgezellen te zijn van den oorlog. Rabateau zegt, dat hem uit naauwkeurige waarnemingen en proeven gebleken is, dat een mail gedurende verscheidene maanden zijn ligchaam krachtig en sterk kan onderhouden door het dagelijksch gebruik van niet meer dan 150 gram van een droog mengsel, hoofdzakelijk bestaande uit zoet gemaakte cacao. Dit mengsel bereidt hij óp de volgende wijze: hij dampt 500 gram kollij en 200 gram thee aftreksel tot droog in, en voegt daarbij 1000 gram poeder caeao en 300 gram suiker. Het gewigt van dit praeparaat, geheel gereed, zal niet veel meer zijn dan 1,5 kilo. Met kokend water tot een drank aangemaakt, heeft men hier voor 10 dagen ruim voldoende voedsel. Hoicndeumest. De waarde van de hoendermest wordt, volgens de Wiener Landwirthschaftliche Zeitung, te weinig naar waarde geschat. Men heeft berekend, dat elke hen gedurende de 1214 uren, die zij dagelijks in het hok is opgesloten, meer dan 30 grammen mest levert dat dus, als men b. v. 100 hoenders houdt, deze jaarlijks eene hoeveelheid van 1095 kilo mest geven, die behoorlijk verzameld en op een hoop gebragt, met gips of zand ver mengd, een zeer kostbare meststof oplevert. Tot luits. ter zee 1ste kl. zijn bevorderd de luits. ter zee 2de kl. C. Ij. van Woelderen en J. M. jV. van Muiken; tot luits. ter zee ïde kl., de adelb. 1ste kl. D. J. Boom en II. I<\ Kouwenberg; tot oft'. van adin. 1ste kl., de off. van adm. 2de kl. K. J. Adams en J. C. Coops; tot otï. van adm. 2de kl., de off. van adm. 3de kl J. P. Vasseur en J. J. van den Berge; tot oiï. van adm. 3de kl. is benoemd de adj.-adm. A. Vermeulen. Tot ridder der orde van de Eikenkroon is benoemd de heer mr. VV. J. M. Bosch, lid der Prov. Staten en van den (iemecnte- raad van Utrecht. F r a a k r ij k, Do lieer Thiers heeft in de zitting der Nationale Vergadering van den 19 dezer de hem met bijna eenparige stemmen opgedragen waardigheid van hoofd van tiet uit voerend gezag, aanvaard met de volgende rede: „Vóór alles, Mijne Hoeren, moet ik u dank zeggen, niet voor den zwaren last mij opgelegd, maar voor het blijk van vertrouwen, inij door u in do zitting van eer gisteren geschonken. Hoewel terughuiverend voor de moeijelijke, gevaarlijke en vooial smartelijke taak, mij opgelegd, heb ik slechts één gevoel ondervonden, dat van onmiddelijke, onbepaalde gehoorzaamheid aan den wil des lands, dat te eer gehoorzaamd, te beter gediend, te meer bemind moet worden, naarmate het ongelukkiger is. Helaas ja, liet is ongelukkig, meer dan in eeuig lijdperk van zijn lange, veelbewogen, roemrijke geschiedenis, waarin het zoo dikwerf in een afgrond van rampen werd gestort, om eensklaps weder tot liet toppunt van magt en roem te stijgen en steeds deelnemend aan al wat er groots, schoons en nuttigs voor de nienschheid werd verrigt. Het is ongelukkig, ja, maar het blijft een van de grootste, de inagtigste landen der wereld, altoos jong, fier, onuit puttelijk in hulpbronnen, bovenal altoos vol heldenmoed, getuige de langdurige tegenstand van Parijs, die een van de gedenkteekenen van menschelijke standvastigheid en geestkracht zal blijven. Vol vertrouwen op do magtigste eigenschappen van ons dierbaar vaderland, onderwerp ik mij zonder aarzelen, zonder berekening, aan den door u uitgedrukten nationalen wil, en hier ben ik op uw beroep, op uw bevel, om zoo te spreken, gereed om u te gehoorzamen, onder één voor behoud evenweldat van mij tegen u te verzetten, als gij door een edelmoedig maar onberaden gevoel medegesleept, van mij eischtet wat door de politieke wijsheid werd ver oordeeld, evenals ik dat acht maanden geleden deed, toen ik mij plotseling verhief om mij te verzetten tegen de noodlottige overijling, die ons tot een rampzaligen oorlog moest leiden. Vervolgens deelde de heer Thiers mede, wie hij tot zijn ministers gekozen had, daarbij opmerkende, dat daar onder personen van de meest verschillende kleur voorkwa men, maar één in vaderlandsliefde, in helderheid van inzigten, in goede bedoelingen; voorts, dat aan de lijst de minister van financiën nog ontbrak, omdat de daarvoor gekozen persoon zicli nog niet te Bordeaux bevoni; ein delijk dat hij zelf geen portefeuille had op zich genomen, om zich te vrijer aan de algeineene belangen te kunnen wijden. Zonder een regerings-programma te willen geven, wilde hij evenwel een en ander mededeelen van het denkbeeld, dat hem bezielde, en waaruit hij de herstelling des vader lands hoopte te zien voortkomen. In geregelde tijden van voorspoed zou eene vereeniging van zoo verschillende politieke partijen in één regering tot werkeloosheid of conflicten leiden. Maar, helaasde tegenwoordige toestand was verre van geregeld. Frankrijk, zonder ernstige rede nen, onvoorbereid in den oorlog gestort, zag de helft van zijn grondgebied overheerd, zijn legers vernietigd, zijn een heid in gevaar gebragt, zijne financiën geschokt, het grootste deel zijner kinderen aan hun arbeid ontrukt, om op slagvelden te gaan snoven. Tegenover dien toestand kan er geen tweeërlei staatkunde zijn. Integendeel slechts ééne, gedwongen, noodzakelijk, dringenddezezoo spoedig mogelijk een eind te maken aan de rampen, die ons overstelpen. Wie zou kuunen onktennen dat zoo dra, zoo volkomen mogelijk een eind moet gemaakt worden aan de vreemd, bezetting door middel van een moedig overwogen vred^ die alleen zal worden aangenomen als hij eervol is? Na to hebben opgesomd wat er dan onmiddellijk daarin voor liet vaderland zou moeten gedaan worden, vervolgd, de heer Thiefs: Is er iemand die beweert, dat er iets dringendere doen is? Zou hier b. v. iemand zijn die met veel geleerd, beid over de artt. der Constitutie durfde beraadslagen terwijl onze gevangenen van ellende omkomen in ver. wijderde landen, of terwijl de bevolking, van honger i"° stervend, lmar laatste stuk brood aan de vreemde aoldater, J'i moet afstaan? Neen, neenvrede stichten, reorganiseren, het credit; opheffen, den arbeid verlevendigen, ziedaar de eenige poli. tiek die op dit oogenblik mogelijk en zelfs begrijpelijk u Daartoe kan ieder verstandig, eerlijk, verlicht man mede. werken, hoe lui ook over monarchie of republiek denke, Wanneer het werk der herstelling is afgeloopen, zal 4 tijd gekomen zijn om regeringsstelsels te wegen en ze tj bediscussiüerendan ontrooft men er geen tijd meer mei aan het land. Reeds eenigzins verwijderd van de smartci eener revolutie, zullen wij weder kalm zijnonze herstellij onder de republiek volbragt hebbende, zullen wij m« kennis van zaken over onze lotsbestemming uitspraak kunnen doen en dat oordeel zal worden geveld, niet dooi een minderheid, maar door de meerderheid der burgers door den nationalen wil zelf. Aan deze eenig mogelijke politiek wil ik, willen mijn, ambtgenooten zich wijden, zonder zeker te zijn, dat mei later regt zal doen aan onze pogingen. Maar tegenova het land dat lijdt, zou elke persoonlijke overweging onver, gefelijk zijn. Laat ons ons vereenigen, mijne heeren! et laat er ons ons wel van doordringen, dat wij, door om bekwaam te toonen tot eend ragt en wijsheid, de achtinj van Europa, en met zijne achting zijne medewerking, e» bovendien den eerbied des vijands zelf zullen verwerven. Stelt dus tot lateren, trouwens niet ver verwijderden, tijd het verschil van beginselen uit dat ons heeft verdeeld dat ons welligt nogmaals verdeelen zallaat ons er niet aan denken, voordat dit verschil, gevolg van innige over tuigingen, niet langer een aanranding is van het bestaai en het heil des lands." De Liberté bevat den volgenden brief van Trocliu «Parijs 19 Febr. 1871. Mijnheer, Gij vraagt mijn gevoelen omtrent het gerucht, dat meer en meer verspreid wordi van een aanstaanden intogt van het Duitsche leger in Parijs. Ik zal het u ronduit zeggen. Na een beleg vai vier eu een halve maand, na acht gevechten en vier veld slagen, waarbij de belegerden liet initiatief genomen hebben na het bombardement, dat zoovele onschuldige slagtoffer: gemaakt heeft; na de overeenkomst die de hongersnood slechts heeft kunnen afdwingen, was de vijand aan Parijs de krijgseer schuldig, wanneer hij zich ten minste eenigzins stoort aan de regelen en de overlevering, die men algemeei voor de eer van overwinnaars en overwonnenen noodza kelijk houdt. Voor Parijs bestond de krijgseer daarin, dal men zijn ringmuur ongeschonden liet en zijn rouw eerbiedigdi De vijand wil in Parijs doordringen, al heeft hij geei punt van den ringmuur doorbroken, geen enkel fort stormenderhand ingenomen, geen buitenlinie vermeestert Indien dat zoo is, dat men hen dan het bestuur der stal overlever?, opdat al liet hatelijke met de verantwoorde lijkheid van die daad van geweld op hem neerkome. Dal als een stilzwijgend en plegtig protest de poorten gesloten worden. Dat hij ze met kanonschoten opene, waarop het ontwapend Parijs niet zal antwoorden. Aan de waarheid, de regtvaardigheid, de geschiedenis zij liet overgelaten een oordeel te vellen.» Daar de heer Grevy door de Nationale Vergaderini van Frankrijk in de zitting van den lfiden schier eenstem mig (namelijk met 519 van de 529 uitgebragte stemmen tot definitie ven voorzitter is verkozen, wordt door verscheidene Fransche dagbladen do onlangs door dien aan dé kiezen gerigte geloofsbelijdenis in haar geheel medegedeeld, mei het doel om de beduidenis zyner verkiezing tot voorzitter te doen uitkomen. De geloofsbelijdenis luidde aldus: «Mijn waarde medeburgers! Gij zijt ten laatste geroepen geworden om eene vertegenwoordiging aan Frankrijk le geven. Nooit zullen er verkiezingen gehouden, nooit beraadslagingen door eene nationale vergadering gevoerd zijn in omstandigheden van plegtiger en gewigtiger aard. Juist doordat de uitoefening van uw souvereine regt zonder degelijke redenen uitgesteld is geworden, zijn wij in de uiterst hagchelijke gesteldheid van dit tijdstip geraakt. Zoo waar is het dat het dictatorsgezag gevaarlijk voor het algemeen belang is, onverschillig door welke handen het worde gevoerd. Om tot het aannemen van den geduchten lastbrief, dien gij nu verleenen gaat, te kunnen besluiten, moet er innig besef zijn van den zwaren pligt, dien de volksafgevaardigde thans te vervullen zal hebben. Tot eene schikking met den vijand te komen of dezen verschrikkelijken oorlog voorttezetten, en eene staatsregeling aan Frankrijk te geven, dat is de tweeledige taak, die door de tijdsomstandig heden aan de nationale vergadering opgelegd wordt. De oorlog! Zij, welke dien hebben aanschouwd, weten waaraan zich te houden. Uwe vertegenwoordigers zullen meer dan iemand anders, de bevoegdheid en schranderheid hebben om de waarheid aan het licht te brengen uit de bulletins waarmede zij bewimpeld en ontveinsd wordt. Zi zuller. zeggen dat Frankrijk, al behoort het in geen geval zijne eer prijs te geven, evenmin gezind is om zich zonder nut tot volslagen ondergang te laten brengen. Wat de aan ons land te geven staatsregeling betreft, behoef ik hier niet op nieuw mijne overtuiging uit te spreken. Ik heb eenmaal gezegd, en ik herhaal lietrepu blikein was ik altijd, ben ik nog on zal ik op mijn doodbed zijn. Kortom, mijne inzigten zijn: de republiek altijd; herstel des vredes met alle aannemelijke middelen, behoudens het voornemen om de geleden nederlagen naderhand weder uit te wissehen. Ziedaar mijn programma.» de Pm is. ged imj was een der twe had liet i wé af"' niet een een neê zal het; der tieh en loyi en alll par roe] mit zal het' dan is e getl te i ?f°J blik verl dat voo: sclu vast man ond kon elk: slra der die niel bch zij des ten dit: die ges ziel Ver i gas pla tro hij; het elk Pa cu vei ma tel alt op nu mi 75 mi ui IV op wi Ui ni m Bi re H R ei P P P

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2