H INGEZONDEN. Burgerlijke Stand. Gemeente Helder. Middelburgsche Stoomvaart - Maatschappij. Marine-Haven Nieuwediep. W eerkundig-e Waarneming-en te Helder, ALKMA ARSCHE MARKT VAN GISTEREN. HOORNSCHE MARKT YAN HEDEN. edic poli k ledc- ke. l1 4 te fc met irteo lliiif mei irail dooi gen, 2eer trekt de aandacht een brief van den heer Paul je Cassagnac, die door hem den 2den Februarij uit de Pruissisclie vesting Cosnel aan le Messager ïoulouse gerigt js ter bestrijding van een door een Belgisch blad mede gedeeld berigt, volgens hetwelk die gewezen redacteur der imperialistische Pays uit zijne krijgsgevangenschap ontslagen waS en te Genève verwacht werd om de uitbarsting van een Bonapartistisch komplot te verbaasten. Wat het punt jcr vrijheid aangaat, zegt de schrijver, dat hein eerst sedert twee dagen de gunst te beurt was gevallen om de enge kazemat, die hem vijf maanden lang tot verblijf gestrekt had met eene eigene gehuurde kamer te verwisselen. Wat het'komplot betreft, schrijft hij: Waartoe zou cene zamen- ziverin" dienen? De rol van den Keizer is onherroepelijk afVeloopen, en die van den keizerlijken Prins kan nog niet aanvangen. Frankrijk kan nocli een grijsaard, noch een kind gebruiken. Het heeft een krachtigen arm noodig, een ijzeren arm, die het van den grond, waarop het ligt neergestrekt, opneemt en weder overeind rigt. Die arm zal door mij gezegend worden, hetzij hij van de regter, hetzij hij van de linker zijde worde uitgestrekt. Te midden der bouwvallen van mijn vaderland, heeft mij elke dynas tieke hartstogt begeven, en gevoel ik enkel vaderlandschen en Franschen hartstogt in mij blaken. Ik wensch de orde loyaal te dienen, wie haar ook moge vertegenwoordigen, en zal mij bij voortduring den onverzoenlijken vijand van allle wanorde toonen. Ik weet niet, of Frankrijk de Bona- parte's zal terugroepen; wel weet ik, dat ik die terug roeping niet wensch, dat ik haar noodlottig, voor het minst ontijdig zou achten voor de dynastie, die ik altijd zal blijven liefhebben. Mogelijk zal ik het gouvernement, hetwelk tot stand komt, bestrijden; geschiedt dit echter, dan zal het eerlijk en met open vizier zijn. Zamenzwering is een vorm, waarvan ik een afkeer heb en die van onmagt getuigt. Waar zij gesmeed wordt, behoeft gij mij nooit te zoeken." Tc Parijs zijn tijdens het beleg gefabriceerd 251,372 projectielen voor vuurmonden en 1,000,000 kogels voor blikken doozen. Het Grand Hotel te Parijs is voor 500,000 francs verkocht, die prijs is ongeloofelijk laag, als men bedenkt dat liet 23 millioen heeft gekost, en sedert zeven jaren voor eene waarde van 30 millioen in de boeken der maat schappij, waaraan het behoorde was ingeschreven. Dat de vaste goederen in waarde zouden dalen was zeker te voorzien, maar dat zij zoo laag zouden zouden zinken, tot één zestigste van de oorspronkelijke waarde, dat is har. De stad Bordeaux, schrijft een ooggetuige, is het onderst boven gekeerd. Het gansche politieke Frankrijk komt daar aan. Kooden, witten en blaauwen verdringen elkander in de logementen en op de trottoirs der voornaamste straten. Binnen een kwartier ontmoet men allo schakeringen der vergadering, behalve een aantal oud-vertegenwoordigers, die óf niet herkozen zijn, óf voorzigtig genoeg waren zich niet aan cene herkiezing tu wagen, maar van ouds zooveel behoefte hebben aan politieke gemoedsaandoeningen, dat zij zich voelen aangetrokken tot de plaats, waar het heil des lands wordt overwogen en heslist. Op het schouwburg-plein ziet men onophoudelijk redac teurs. lledacleurs van deRéveil, redacteurs van de Marseillaise, dito dito van den Rappel; verder presidenten van comité's die eene groote rol in de dagen der beroering liebbeu gespeeld, benevens tal van democraten uit het zuiden, die zich te Lvon, Toulouse en Marseille laauwereu hebben vergaderd. Met iederen trein komen wetgevers, woelgeesten en vooral toeschouwers aan. Wie geld en ledigen tijd heeft gaat naar Bordeaux, als zijnde op dit oogenblik de eenige plaats, waar iets te zien en tö liooren valt. Engeland. Zondag a. s: zegt do Times zullen de Duitsche troepen waarschijnlijk Parijs binnentrekken, evenwel zonder bijzondere plegtigheden. Dit berigt zou overeenkomen met hetgeen de Duitsche bladen hebben medegedeeld, dat namelijk elk regiment een soort van uitgangsdag zou hebben om Parijs te bezien. Ze komen er dus eenigermate als parti culieren. het Zou te hard voor hen wezen later te moeten vertellen: wij hebben vier maanden voor Parijs gelegen, maar de stad zelve hebban we niet gezien Ingeval de intogt plaats heeft, zullen de Parijzenaars tenminste alle dagbladen raden het hun aan stil tehuis blijven, de vensters en deuren van hunne woningen sluiten, kortom, het zal een dag wezen waarop van openbaar en politiek leven niets zal worden gemerkt. De Daily Telegraph, den heer Thiers thans als den man van het oogenblik beschouwende, vindt het zeer de moeite waard eene korte levensschets van den grijzen, "ójarigen, populairen staatsman te geven. Nadat hij de dagen en lotgevallen van Napoleon had meegeleefd, kwam Thiers, do zoon van een slotenmaker uit Marseille, te Parijs en wijdde zich aan de journalistiek. Wij zien hem met Manuel, den held van de anti-Bourbon oppositie; wij ontmoetten hem met Armand Carrel, met «ion hij de National oprigtte, waarin Thiers telkens de stelling verkondigde: de Koning regeert maar bestuurt nieten het blad bestond geen zes maanden of Karei de X moest afstand van de regering doen en het bestuur der Bourbons nam een einde. Tusschen 1830 en 1848 maakte Thiers veel opgang als redenaar. Na den val van Molé werd hij eerste minister. Het was Thiers voornamelijk, die toen beweerde, dat de Rijn de natuurlijke grens van Frankrijk was. Hij trok eveneens partij voor de zaak van Mehemet Ali tegen de Porte. Hij haalde zich daardoor natuurlijk den haat van Palmerston op den hals en trad, na ongenoegen met Louis Philippe over dezelfde zaak gekregen te hebben, af. Teruggetrokken, ondernam hij vervolgens liet groote U'erk: Histoiie du consulat et do 1'empire; niet zoozeer wn historisch werk als een politiek manifesteen manifest, dat met zijne culte napoleonien niet weinig, en misschien meer dan de zangen van Béranger, heeft hijgedragen tot de stichting van het tweede keizerrijk. Vandaar dan ook, dat toen Thiers op zijn 66ste jaar tot lid der oppositie werd verkozen, zijn oppositie tegen Napoleon maar lialf gemeend was en meer een politieke dan personeele kleur had; en het zou niet onwaarschijnlijk geweest zijn, dat zoo Napoleon III Thiers inzigten in de buitenlandsche politiek had gedeeld, de eerste minister van Louis Philippe zich vóór het tweede keizerrijk zou hebben verklaard. De Italiaarische oorlog van 1859 vond in Thiers eenen grooten tegenstander. Hij was tegen de eenheid van Italië, evenzeer als tegen die van Duitschland. De Daily Telegraph laat niet zeer zacht uitkomen, dat Thiers in het Wet gevend Ligchaam nooit woorden spaarde om Frankrijk tegen Duitschland op te zetten en dus misschien niet weinig tot den tegenwoordigen oorlog heeft bijgedragen. Zoo iemand, dan zag Thiers met leode oogen de toe nemende magt van Duitschland; hij heeft een grooten nationalen trots en hij zag in zijn eigen land steeds het grootste en magtigste land der wereld. Diezelfde aanzienlijke burger van het thans vernederde land is nu door bijna de geheele natie afgevaardigd, om over billijke vredesvoorwaarden te onderhandelen. I> u i t s c li 1 a n d. Karl EgonVorst van Fiirstenberg, heeft van uit zijn voormalige residentie Donaueschingen een manifest uitgevaardigd, waarhij hij zich verkiesbaar stelt voor den Rijksdag, evenzeer als hij dit vroeger gedaan heeft bij de verkiezingen voor het Tolparlement. Toen leed de vorst bij herstemming de nederlaag tegen den Heer Kirsner, zijn hofapotheker, tegen welken afgevaardigde hij het thans nogmaals beproeft. Rusland. Het Journal de St. Petersb. verneemt uit Peking, dat de 18 personen, die in October onthoofd zijn om aan de Europeanen voldoening te geven voor den christenmoord van Tientsin, met dien moord niets te maken gehad hebben. Het waren reeds vroeger ter dood veroordeelde misdadigers, die men overgehaald had zich aan den moord schuldig te bekennen, door de belofte van voor hunne betrekkingen te zullen zorgen. De burgerlijke en de militaire autoriteit leverde ieder de helft der ^moordenaars» en de kominandant van Dagou deed er nog een student bij, op wien hij het om particuliere redenen bijzonder voorzien had! LAATSTE BERIUTK1V. Naar men ons verzekert is de bestemming van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen de kust van Guinea. Genoemde bodem zal medio Maart derwaarts vertrekken. Londen, 24 Febr. De Standard meldt, dat de vrede tusschen Frankrijk en Duitschland gesloten is. Frankrijk betaald acht milliard schadevergoeding en staat den Elzas en Duitsch-Lotharingen met inbegrip van Metz aan de Duitschers af. Zij hebben zich hunnerzijds verhonden Parijs niet binnen te treden. Londen, 24 Febr. De Times behelst een berigt uit Versailles van gisteren avond, volgens hetwelk de heer von Bismarck's vertrouwen in liet gunstig resultaat der onderhandelingen aan het wankelen wordt gebragt. Hij wil niets hooren van eene verlenging van den wapen stilstand, die door de Franschen gevraagd is. Indien de door von Bismarck gestelde voorwaarden niet worden aangenomen, dan worden de vijandelijkheden Zondag te middernacht hervat. Indien de vrede daarentegen waar schijnlijk is, dan zal de wapenstilstand verlengd worden. De Pruissisclie batterijen op de forten voor Parijs zijn togen die stad gekeerd. Versailles, 22 Febr. (Daily Telegraph) Een requisitie van 300,000 fr. is aan Versailles opgelegd geworden. Aan vankelijk was zij op 1 millioen gesteld, maar wegens de armoede der bevolking werd zij daarna tot genoemd cijfer teruggebragt. Parijs, 23 Febr. (Daily Telegraph). Het tot stand komen van den vrede is verzekerd. Omtrent alles is overeen gekomen en alléén de geldelijke schadeloosstelling blijft nog ter regeling over. De Duitsche regering vroeg 2 milliards thalers, de Fransche onderhandelaars boden 1 milliard; Duitschland heeft daarop een korting van 750 millioen toegestaan in afrekening van de gedane requisitiën eti tegen kwijting van de schulden van den Elzas en van Duitsch- Lotharingen enz. Afgescheiden daarvan zou de oorlogs vergoeding dan nog 1' milliard thaler bedragen. Een schikking op dit punt kan worden verwacht. Parijs, 24 Febr. Heden namiddag zijn graaf Henkei en dc Berlijnsclie bankier Bleichroeder uit Versailles hier aangekomen om de finantiëele kwestie met den heer Thiers te bespreken. Bismarck vraagt 6 milliarden francs, waarvan men de reeds gelieven schattingen zou aftrekken, waarna het nog 5£ milliard zou bedragen. Thiers verzet zich levendig tegen dien eiscli. Mijnheer de Redacteur! De inzender van het artikeltje over de Tcxelsche Werkverschaffing in uiv Courant dd. 15 Febr. jl. gaat, zegt hij, op het gevaar af, van andermaal uitgemaakt te worden voor een leugenaar, dat hem dus al eeus eerder schijnt gebeurd te ziju. Zijn voorgevoel heeft hem ditmaal niet bedrogen. Inderdaad, hij wordt niet geloofd, vooral niet op het punt waarop hij nog al drukt, nl. dat hij de pen voert in het belang van de Werkverschaffing alhier. Werkelijk toch zou zijn geschrijf, als het aan zijne strekking voldeed, de goede zaak schaden en dat is zeker eene belangstelling van zeer verdacht allooi. Intusschen geloof ik, dat de schrijver de vijandige strekking van zijne nog al dikke woorden zelf niet gevoeld heeft, ik geloof dat hij van de Werkverschaffing een vriend is, maar een ietwat onhandige vriend. Onhandig, omdat hij zich op een terrein begeeft waar hij weinig thuis toont te zijn. Daarvan getuigt bijv. zijn vrees, dat (le landeigenaren, die 's winters alhier veel ledigen tijd hebben, dien weldra algemeen aan touwpluizen, zakjesplakken, enz. zullen besteden. Verder zijne meening, dat inenschen die er een eenvoudig Texelsch kapstelletje op na houden, hier niet tot de armen gerekend kunnen worden. Nu zou ik die meeningen eenvoudig kunnen laten voor rekening van het brein waarin ze zijn opgekomen en het zwijgen er toe doen gedachtig aan het spreekwoord: de beste stuurlui staan aan wal. Maar uw Courant wordt hier veel gelezen, zelfs de meeste armen maken er kennis mede en als zij daarin nu lezende Texelsche Werkverschaffing is alleen voor bedelaars van beroep, dan zou menig eerbare arme, vooral als zijn vrouw de kap nog heeft waarin zij tromvdc en waarvan hij haar noode scheidt... (niet waar Mijnheer de Redacteur? de arme luidjes hebben ook zoo hun gevoel van eer, van liefde en trouw!).... zie, dan zou zoo een, óf niet, óf met een gevoel van misdadigheid naar de werkinrigting gaan, en dat gevoel mogen we hem toch wel sparen 1 Wil C. K. onkruid uitrukken op het veld der werkverschaffiing, hij zij daarbij gedachtig aan zekeren bekenden, ouden, maar nog niet verouderden raad, en hij zorge met liet onkruid geen tarwe uit te rukken. Hij weet waar hij zich moet aanmelden. Aan de werkplaats, de Condor, zullen hem de noodige inlichtingen verstrekt worden, door mannen, waarvan hij, die op dit gebied nog geen meester toont te zijn, veel leeren kan, te meer omdat ik geloof, dat het hem aan aanleg en goeden wil niet ontbreekt. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, Mijnheer de Redacteur! Texel, UEd. Dw. Dienaar, den 23 Februarij 1871. X., d. i. op Texel C. K. De C. Ks. zijn op Texel zoo talrijk, at die initialen geen persoon met name aanduiden. Wij houden het er voor, dat de zaak der werkverschaffing te Texel nu reeds genoeg is besproken en meenen tvèl te doen met de discussie over dit onderwerp te sluiten. (Redactie.) Van 17 tot 24 Februarij 1871. ONDERTROUWD: K. Vreeken, matroos bij de Marine, 33 jaren en G. Planje, 24 jaren. J. H. Rubrmann, sergeant der Mariniers, 29 jaren en M. J. van den Iloogeu, 24 jaren. J. D. A. van der Valk, stafmuziekant, 51 jaren, weduwnaar van C. Duivewaardt en J. Tichelaar, 33 jaren. J. D. de Graaf, metselaar, 24 jaren en N. Klein, bijna 28 jaren. GEHUWD: II. Dollekamp en M. M. M. van der Velden. S. Teerink en V. Geerkens. BEVALLENM. Ham, geb. Veen, (D.). C. Liebregs, geb. Spigt, (Z M. Smit, geb. Kunst, (Z.). J. Groot, geb. Hollemans, (Z.). P. de Graaf, geb. Hagen, (1 Z. en 1 D.). M. E. Heijman, geb. Diemei, (D.). M. VV. Krul, geb. Jacobs, (2 D.). A. M. Buisman, geb. Willems, (D S. Collet, geb. Kolhorn, (D.). S. Govers, geb. Smit, (D.). A. J. Wiedenhoft', geb. Lehmkuhl, (Z.). C. Bruin, geb. Bregman, (Z.). J. Jannes, geb. Strooper, (D.). N. Schilder, geb. Wiering, (Z.). OVERLEDEN: D. Schippers, 29 jaren. Y. Pronk, 27 jaren. K. C. Koker, 32 jaren. J. Stuivers, 5 maanden. 1). J. Groot, 34 jaren. W. Snoerwang,, 73 jaren. W. J. Grootjans, 21 jaren. C. C. Dumerinek, 19 jaren. Levenloos aangegeven 1. Ambtshalve ingeschreven 3. Bij open water: Van MIDDELBURG: 20, 27 en 28 Febr. 's morg. 6 u. Van ROTTERDAM: 27 en 28 Febr. 's morg. 10 u. 30 m. Zeilklaar liggende en vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Sehip. Gezagvoerder. Bestemming. 23 Febr. 24 Febr. Rotterdam. E. H. Zuidema. Gibraltar. 23 25 Astrea. J. P. Lorie. 24 ii 25 i, Rembrandt. G. J. Boon Bordeaux. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 23 Febr. Wereldburger. K. R. te Velde. ZurMühlen&Co. Triest. Binnengekomen Sohepen bestemd hunne lading in da Binnenhaven to lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Miranda. E. Dilly. Londen. Ballast. ZurMiihlen&Co. Om in liet Bassin te laden. Mizpah. T. Young. Antwerpen. Haver. Edmont. J. Gardener. Suuderland.Steenk. Azoff. G. L. Moij. Newcastle. Landskeet). Pu 24 Windrigting en Kracht. Stand. I Afw. zwtz. 12k. zwtw. 8 zw. 8„ Barometer mm. 768.58 766.96 767.91 f 8.65 t 7.02 t 7.97 Thermometer C. Stand. Afw. 5.5 4.8 6.0 t LI t 2.0 t 1.5 §1= 2 o 0.89 0.89 0.88 Toestand van de zee. Hol in zee Golvend. Weersgesteldheid: 24Febr. 12 u. Helder, beneveld, winderig. 25Febr. 8 u. Ligtbewolkt, beneveld, winderig. 25 Febr. 12 u. Helder, beneveld, winderig. Aangevoerd 243 stapels Kaas, wegende 51136 kilogrammen. PrijzenKleine f 35, h Commissie f 34,50. Middelbare f 36,50. Laagste prijs f 23, Ter Graanmarkt bedroeg de aanvoer 2847 hectol., waaronder 500 Tarwe, 400 Rogge, 600 Gerst, 1000 Haver en 200 Boonen. Nagenoeg alles is vlug verkocht, vooral naar goede zaaihaver was veel vraagt. Tarwe f 12, Rogge 8,25, Gerst 6,75 a 7,75, Haver f 4,25 a f 5,50, Paardenboonen f 9, Kanariezaad f 10. Bij het afdrukken hadden wij de opgave der Alkmaarsche markt van heden nog niet ontvangen. VEE- en BOTERMARKT, f 45 a 130 I 4 Zeugen f 30 a 13 Paarden 115 Kalveren 225 Schapen 18 Varkens 4 a 15 a '12 a 9 27 22i 96 Biggen 4 a 8£ Bokken a 1150 k. Boter f l,60al,70 p.K.G.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3