Benoemingen, enz. B U E X L A X Sedert den aanvang der pokken-epidemie zijn te 's Hage van de 3258 bekend geworden gevallen 978, dus 30 percent, doodelijk afgeloopen. De gemeenteraad van Delft heeft eene commissie benoemd om onderzoek te doen naar de zaak van het raadslid van Ithijn, tevens korenmolenaar, die leverantiên gedaan heeft aan en koren gemalen voor twee gestichten van een waarvan hij tevens regent is, waardoor overtreding begaan is van art. 24 van de gemeentewet, strafbaar gesteld bij art. 26, mot vervallen verklaring van het lidmaatschap van den Raad en onverkiesbaarheid gedurende twee jaren. Een adres, bij den Raad ingediend, wees op de overtreding, doch verzocht art. 26 niet toe te passen. De commissie zal tevens onderzoek doen naar leverantiên, die door andere raadsleden mogten gedaan zijn. Het schijnt dat genoemd art. 24 door meerdere raadsleden uit het oog is verloren. Sedert een achttal dagen worden er door de Duitschers veel inlandsche paarden, die zij in de provincie Utrecht en in de dorpen van de provincie Zuidholland gekocht hadden, langs den Rijnspoorweg van daar naar Dnitschland gevoerd. Fransche handelaren doen minder zaken. De Duitsclie kooplieden koopen de schoonste paarden tegen de hoogste prijzen, zelfs gaven zij in enkele gevallen 700 per paard. Ten huize van den brigadier-titulair der rijksveld- wacht Schaars Prins, te Aalten, had dezer dagen het volgende zeldzame voorval plaats. Twee dames zitten rustig aan het venster te ontbijten, voor haar op tafel staat een kooi met een kanarievogel er in. Plotseling rinkelt de vensterruit in verschillende stukken op tafel, de vogelkooi wordt omver geworpen, de vogel ontvlugt, de dames vlugten, de huisheer komt toegesneld en vindt, te midden van dit tooneel van verwoesting in miniatuur, een valk, ook al in een abnorinalen toestand, want de anders niet ligt vervaarde roover, hetzij versuft door al het rumoer om hem heen, of misschien door de glasscherven gekwetst, liet zich gewillig met de hand grijpen. Te Vlissingen heeft men den 1 Febr. op den voor- maligen verjaardag van wijlen Prinses Frederik, zoowel van officiële als van particuliere gebouwen als van ouds gevlagd. Men bemerkte de vergissing eerst eenige uren later en herstelde haar toen. Alleen een koekebakker nam zijn vlag niet in en liet haar den geheelen dag wapperen. Te Zwolle hebben zich twee gevallen van pokziekte in één gezin voorgedaan. Te Hoogeveen zijn verleden week 15 personen door de pokken aangetast en 3 er van overleden. Te Nes (Ameland) heeft een man van tachtig jaren door uithongering een einde aan zijn leven gemaakt. Als oorzaak wordt opgegeven, dat de welgezeten grijsaard wilde huwen met een 79jarige behoeftige weduwe. Daar zijne kinderen dit voornemen, ook uit een finantiëel belang, wilde verhinderen, heeft hij deze ongelukkige daad volvoerd. Een voorbeeld van wanhopige liefde op zulk een leeftijd is zeker wel zeldzaam. Uit Bergum meldt men, dat een veehouder aldaar een paar koeijen heeft verloren, waarbij, volgens het oordeel van den veearts, maagkanker was ontstaan, doordien het voeder door de hakselmachine te fijn was gemaakt voor de herkauwing. Indien dit waar is, dan is dit voorbeeld zeker eene waarschuwing voor iederen veehouder. De heer tur. J. II. Willinge Tonckens, raadsheer in het Prov. Geregtshof in Drenthe, is dezer dagen te Assen overleden. Hoe het in den Zuid-Oosthoek van Drenthe gesteld is met het politiek leven onder de bevolking blijkt uit het volgend schrijven: ./Een ding is zeker, dat onze kiezers hij de laatste verkiezing niet magtig veel lootjes in de schaal hebben gelegd; de stembus trok in ons district weinig bezoekers. Hier blijkt natuurlijk uit, gelijk het meermalen bleek, dat wij nog niet aan overmaat van poli tiek leven laboreeren, waaruit gevaarlijke ultra-democratische of rood-republikeinsche uitspattingen te duchten zouden ptaan. In geenen deele! Maar, al erken ik, dat er bij de laatste verkiezing op nieuw veel flaauwheid aan het licht kwam, zoo moet ik toch ook weer zeggen: het is velen kiezers niet euvel te duiden, dat zij hun burgerpligt bij de stembus verzuimen; de kieswet werkt zelve die onver schilligheid en de daaruit voorspruitende nalatigheid in de hand. Dat doet ze door hare bepaling, dat de stemming behoort plaats te hebben daar, waar zich het gemeentehuis bevindt. Nu hebben wij in dezen Zuid-Oosthoek verscheidene gemeenten, die uit verschillende «buurtschappen* bestaan en dientengevolge wijd uit elkander liggen. Zoo Dalen b. v. en Emmen en ook Odoorn en Westerbork. Sommige kiezers moeten zich daarom eene verre reis getroosten, wanneer zij ter stembus willen. «De verstafwonende Nieuw-Schoonebeeker zit aan een 'kuijertje van 5 uren vast, als hij te Dalen zijn regt als staatsburger gaat uitoefenen. Voor den Roswinkeler is het daaraan verbonden genot van zelfvoldoening niet anders verkrijgbaar dan door zich voor ruim 3 uren met den wandelstaf te wapenen, koers rigtonde op Emmen, gelijk het den Nieuweroordsehen kiezer datzelfde, ook voor eigen zaken, schadelijk tijdsverloop kosten moeten om te Wester bork zijn stembriefje te gaan inleveren. Nu spreekt en schijft men tegenwoordig veel over census-verlaging om daardoor het kiesregt algemeener te maken; men mogt echter ook wel eens de zoo even aangeroerde omstandigheid in aanmerking nemen en de kieswet op dat punt gewijzigd trachten te krijgen. Zulke uitgestrekte en volkrijke gemeenten moesten-eenvoudig in onder-kiesdistricten worden gesplitst en op een verkiezingsdag moest er meer dan één stem bureau zitting houden. Jl. Zaturdag werd uit het kanaal te Maastricht op gehaald het lijk van een 22jarigen jongeling, die, nog in carnavals-costuum zijnde, in hot begin der vorige week schijnt te zijn verdronken. Een der Belgische dagbladen maakt de volgende berekening omtrent de aan Frankrijk opgelegde vergoeding van oorlogskosten«Deze schadevergoeding van 5 uiilli- arden (een gewigt van 25 millioen kilog. zilver hebbende) vertegenwoordigt, voor eene bevolking van 3ö millioen inwoners, een aandeel van 132 fr. per hoofd, en een interest van 300 millioen fr. 's jaars, tegen 7 pCt. berekend; eene rente, ongetwijfeld beneden die, waarvoor Frankrijk zulk eene belangrijke som ter leen zal kunnen bekomen De openbare schuld van Frankrijk zal tengevolge van het te Versailles gesloten vredesverdrag in eens van 12 tot 17 of 18 milliarden fr. worden verhoogd.* Volgens het Journal de Port Saïd, zijn door het kanaal van Suez gedurende het jaar 1870 491 schepen gepasseerd, en wel, 292, die van Port-Saïd naar Suez, en 199, die in omgekeerde rigting koers zetten. Van deze vaartuigen voeren 314 onder Engelsche, 74 onder Fransche 18 onder Turksche, 3 onder Nederl. vlag. De ontvangst der Suez-maatschappij heeft bedragen 5,072,098 fr. Blijkens de berigten uit de Vereenigde Staten van 10 Febr. werden er door de particuliere liefdadigheid groote hoeveelheden levensmiddelen ten dienste der door den oorlog gebrek lijdende Franschen en Duitschers verzameld, en waren er door het gouvernement, op uitnoodiging van het congres, schepen van's lands marine beschikbaar gesteld om die liefdegiften naar hare bestemming te brengen. De Standard deelt mede, dat op een grafsteen te Florence dit opschrift gevonden wordt: «Hier ligt Salvino Armato d'Armati, van Florence, de uitvinder der brillen. Moge God zijne overtreding vergeven! Jaar 1318." Met ingang van 1 April a. s. zijn benoemd: tot commies bij de directie der Marine te Amsterdam, de adj.-commiezen D. M. Nolthenius, J. Ludolph en .F. van de Ven, en de boekhouders A. J. van Lutsenburg en F. W. Hoeting; bij de dir. der Marine te Willemsoord, de adj.-comm. J. Lammers, C. II. Scliooff en C. Meijers, en de boekh. A. F. Sariemijnbij de dir. der Marine te Ilellevoetsluis, de adj.-comm. J. K. Fisuisse en J. van Reyn, en de boekhouder C. K. Krnyue. De scheepsklerk H. B. Poel, dienende bij het escader in Oost- Indic, is, op zijn verzoek, eervol uit de zeedienst ontslagen, met den laatsten der maand, waarin dit besluit ter zijner kennis zal worden gebragt. Tot burgemeester der gemeente Middelburg is benoemd ihr. mr. J. W. M. Schorer. F r n k r ij k. «De Nationale Vergadering, gedwongen door de ormfc digheden, waarvoor zij niet verantwoordelijk is, keurt; vredespreliminairen goed." Na deze lezing begaven he de krachtenhij -was genoodzaakt van de tribune af gaan en de zaal te verlaten. Barthélémy St. Hilai zette de voorlezing der artikelen voort. De inhoud der vredespreliminairen is nis vals 1. Afstand van een vijfde doel van Lotharingen, Metz en Thionville, en van den Elzas, zonder Belfort, 2. Oorlogsschatting van vijfduizend millioen frana waarvan in 1871 en binnen drie jaar te betalen. 3. Ontruiming van het enceinte van Parijs en van; departementen, naar gelang de betalingen geschieden, o: f* bijbetaling van 5 pCt. rente, loopende van den dag J» 1 ratificatie van het tegenwoordig tractaat. i hai 4. De Duitsclie troepen mogen in de bezette atreki maar worden ondi bie Het Journal Officiël bevat de volgende tnededeeling der vredes-onderhandelaars, geteekend door Picard: «De voorloopige vredesvoorwaarden zijn geteekend en zullen aan bet oordeel der vergadering worden onderworpen. Een nieuwe wapenstilstand doet het heffen van oorlogs schattingen en requisitiën ophouden. Hoezeer wij het ook trachtten te voorkomen, liet was onmogelijk den vijand af te brengen van zijn plan, eenige wijken van Parijs door een deel zijner strijdinagt te bezetten. De Duitsche onder- handelaaars zouden afgezien hebben van den intogt te Parijs, wanneer Belfort bun werd afgestaan. Wij hebben hun geantwoord, dat indien Parijs kon worden getroost, het deze zou putten uit de gedachte, dat zijn lijden bet vaderland dit bolwerk, door zijn heldhaftigeu tegenstand zoo beroemd, zou teruggeven. Wij doen een beroop op de vaderlandsliefde der Parijsclie. burgers en bezweren ze kalm en eendragtig te blijven in hun ongeluk." Het genoemde blad deelt verder mede, dat de Duitschers Woensdag de stad zullen binnentrekken en de ruimte zullen bezet houden tusschen den oever der Seine en den Faubourg St. Honoré, met een deel der Place de la Con corde, tot aan den Faubourg des Ternes. De afdeeling die deelneemt aan den intogt zal niet grootcr zijn dan 30,000 man. De commissie, die do onderhandelaars heeft bijgestaan, vertrekt morgen naar Bordeaux. Het Duitsclie leger zal in openbare gebouwen verblijf houden en niets mogen opeischen, het Fransche leger zal den linkeroever der Seine bezetten. Op bet gebied, door de Duitschers bezet, zal niemand zichgewapend of in uniform mogen vertoonen. Gisteren avond heerschte er naar aanleiding van liet gerucht dat de Pruissen de stad zouden binnentrekken, groote opgewondenheid. Overal werd appèl geslagen, do nationale garde ging naar de Champs-Elysées en de wallen om den vijand terug te slaan. Wanordelijkheden luidden niet plaats. Heden morgen is de agitatie nog groot, men verzekert dat de geheele wijk, die de Pruissen bezet zullen houden, met baricaden zal worden omringd. Heden nacht heeft een opgewonden hoop de gevangenis van St. Pélagie bestormd, en de majoors Piazza en Brunet bevrijd, die nog gevangen zaten. Alle bladen raden bet volk zicli van elke buitensporig- heid te onthouden bij gelegenheid van den intogt der i Pruissen. Do Nationale Vergadering hield jl. Dingsdag ten half vijf ure te Bordeaux eer.e openbare zitting. De lieer Thiers beeft do vredespreliminairen ter tafel gebragt en verzocht, dat haar onderzoek urgent zou wor den verklaard. Te midden eener diepe stilte sprak de president van het Uitvoerend Gezag: «Wij hebben eene droevige zen ding vervuld, wij hebben ouzo beste krachten daaraan gewijd en komen thans met diep leedwezen aan Uwe Vergadering liet volgend wetsontwerp voordragen." Hij las daarop den aanhef van het wetsontwerp, luidende: of plaatsen geen requisitiën doen, houden ten koste van Frankrijk. 5. Aan de inwoners der geannexeerde streken woij een termijn vrijgelaten om te kiezen tot welk land willen belmoren. 6. De krijgsgevangenen worden onmiddellijk uitgeleverè 7. Na de ratificatie van bet tractaat der preliminaire: zullen de onderhandelingen over den definitieven vred terstond te Brussel aanvangen. 8. De bezette departementen zullen onder de bevele der Duitsche legerhoofden door Fransche ambtenaren bt stuurd worden. 9. Het tegenwoordig tractaat geeft geenerlei regt eenig deel van niet bezet grondgebied. 10. Het tractaat wordt aan de goedkeuring der Nati onale Vergadering ouderworpen. Thiers heeft bij de Nationale Vergadering sterk aang, drongen op een spoedig behandelen der preliminairen. H !'jk zeide dat de vergadering niet moest schromen voor 4 verantwoordelijkheid, en dat ieder lid op zijn post behoori te wezen. De urgentie werd daarna uitgemaakt. Dingsdag avond behandelt de vergadering het wetsvoorsti iu de afdeelingen. Woensdag middag 12 ure heeft 4 openbare zitting plaats. Den 24 Febr., den verjaardag van de vestiging de tweede Fransche republiek, hebben te Parijs verscheiden! inanifestatien op de Place de Baslille plaats gehad. Vai elf ure 's ochtends tot diep in den nacht kwamen uit deelen der hoofdstad lieden, om bloemenkransen op ha voetstuk van het aldaar opgerigte monument neer te leggen De menigte op den boulevard Beaumarcliais was zóó groot dat de omnibussen er niet konden passeeren. Vele bataillom der nationale garde, met muziek aan het hoofd, doch zonde wapens, en een groot aantal arbeiders-vereenigingen, ver schenen op het plein. Er werden bloemenkransen aan dei voet der Julij-kolom neergelegd, waaraan strooken papier f waren gehecht met liet opschrift: «De republiek of di 1 dood!» Een tweehonderdtal afgevaardigden der vrij laars-loges bragten een bloemenkrans met het opschrift: «de vrijmetselaars der republiek.» Een zwarte vlag wen door een bataillon der nationale garde aan den voet da kolom geplant, 's Avonds werd het monument geïllumineerd. Ongeregeldheden hadden niet plaats. Alleen werden aar eenige personen, die herkond werden als vroegere agenten van den prefect van politie Piétrie, slagen toegediend, werden ook kleine redevoeringen gehouden. Een der spreken was UIrich de Fonvielle. Natuurlijk dat zijne rede eindigde met den uitroep«leve de republiek," en dat de menigti met hem instemde. Het heeft in de Parijsche bladen gedurende de laatst! dagen niet aan aansporingen aan de bevolking ontbroken, om zich met alle krachten tegen den zegevierenden intogt van liet Duitsche leger te verzetten en die vernedering var Parijs, zelfs ten koste van den algebeelen ondergang dier stad, te wreken. O. a. heeft zekere kapitein Bretta, vat de nationale garde van Belleville, eene proclamatie zijne krijgsmakkers gerigt, waarin men leest«De Duitsclie Nebukadnezar wil voor onze vrouwen en dochters para deren! Zullen wij dien hoon dulden? Waarom zon Parijs, 't welk vijf maanden lang naar eene gelegenheid heel uitgezien om de dapperheid zijner zonen te bewijzen, dit oogenblik niet aangrijpen om moedig te sneven en zich onder zijn puin te begraven? Burgers! Wij hebben wape nen en patronen, en wie zou ze ons durven ontnemen: Zij, die dit durfden bestaan, zouden onmiddellijk ons lood in Iuinne borst ontvangen Te Parijs heerschte jl. Maandag den geheelen da gisting. Van yanordelijklieden heeft men echter niet gehoort De nationale garde zal alle kanonnen, die zich nog op het Wagram-plein bevinden, vandaar naar het Vogesen- plein overbrengen. Een manifest der redactiën van Parijsclie dagbladen vermaant de bevolking om de rust en de waardigheid te bewaren, die de omstandigheden drin gend gebieden de redactiën zullen de uitgifte liarer cou ranten schorsen gedurende het verblijf der Pruissen. beurs en de schouwburgen zullen gesloten zijnde Duit sche soldaten zullen het door hen bezette gedeelte der stal niet kunnen verlaten, daar alle toegangen door Fransche soldaten bezet zullen zijn. Jl. Zondag is te Villette een kruidmagazijn door soldaten der nationale garde geplunderd Thiers, Favre en Picard hebben de volgende procla matie uitgevaardigd aan de inwoners van Parijs: De regering doet een beroep op uw vaderlandsliefde en uw wijsheid; gij hebt het lot van Parijs en van Frankrijk in uw hand, het hangt van u af het te redden of ten verderve te voeren; na een heldhaftigen tegenstand heeft de honger u genoodzaakt uwe forten over te geven, nadat de legers achter de Loire waren teruggetrokken. De regering was genoodzaakt onderhandelingen te openen, zij deed alk mogelijke moeite minder nadeelige voor-waarden te verkrijgen. De verlenging van den wapenstilstand kon alleen verkregen worden op voorwaarden van een gedeeltelijke, tijdelijke bezetting van Parijs. Wordt die overeenkomst niet geëerbiedigd, dan zou de wapenstilstand verbroken zijn, en de vai sne wei ere Me zon strt om toet ged en win zom zijn schi heid vera Zoo teld: rem icbl [efal trek sis i Of Das: De 1 Binr ;om: en g ,n zal 1 ilecl op is: alle worc buiti de 1 Parii iteec waar werk te w )ing De van ment Vi dage broei eene Nati' be.slc der Men Vinc zich auto: In tegei het maat mare trokl kano heeft regel verm zijn. voor aann geno van bren wijs stelle de zulle lede

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2