Marine-Haven Nieuwediep. Weerkundig-C Waarnemingen te Helder, Correspondentie. SCHAGER MARKT van HEDEN. STATEN-GENEilAAL zou vijand de geheole stad bezetten, de ramspoed over treheel Frankrijk komen, de verwoestingen van den oorlog. j;e tot deze zijde van de Loire beperkt bleven, zouden zich uitstrekken tot de Pyreneën. Yolgt derhalve den misslag niet na van ben, die acht maanden geleden niet wilden gelooven, toen wij bezwoeren jen oorlog niet aan te vangen. Het Fransche leger zal de uitvoering verzekeren van jen nieuwen wapenstilstandde nationale garde zal met haar meêwerken om haar te handhaven. In een dagorder zegt de generaal Vinoy, dat er appèl geslagen is, zonder dat er bevel toe gegeven was; eenige hataillons, daardoor misleid, grepen naar de wapenen en werkten buiten hun weten de schuldige bedoelingen in de hand. De groote meerderheid van de nationale garde biedt weerstand aan de verkeerde inblazingen; zij begrijpt de pligten, die zijn opgelegd, terwijl de regering de be scherming der stad haar heeft toevertrouwd, rekenende op Je toewijding en bet gezond verstand om de orde naauw- gezet te handhaven. In de Avenir Nationale leest men: Het verlies van Metz beteekent dat Parijs gedurig bloot ligt voor de snelle invallen des vijands; dat, als Frankrijk in het noord westen geen enkele vesting meer heeft, de Maas onze grensscheiding en een denkbeeldige grensscheiding wordt. Met de Vogezen en Metz kon Parijs zich veilig achten zonder verrassing. Zonder Metz hebben de Vogezen geen strategische beteekenis meer, wijl de vijand ze noordwaarts om kan trekken. Wij worden een openliggend land. Die toestand is voor een groot volk onduldbaar; en zoo wij gedwongen worden die te dulden, berusten wij er niet in en zal de vrede, die gesloten wordt, eigenlijk //wapen stilstand" moeten lieeten. Wat zal Duitschland er bij winnen, als de vrede een wapenstilstand is? Oorlogslasten zonder einde, gedurige onveiligheid, gestadige onrust in zijn handel en industrie, Pruissisch despotismns, overheer- sching van bet feodaal element, afwezigheid van alle vrij heid en ten slotte verstandelijke, zedelijke en stoffelijke verarming Rochefort heeft in zijn le Mot d'ordre Thiers bespot. Zoo leest men in een hoofdartikel van genoemd blad, geti teld: Het nieuwe ministerie, het volgende: „Onder de goö gemeente loopt bet gerucht, dat wij de republiek zullen hebben, een goed toebereide republiek. Zij wordt thans gefabriceerd te Bordeaux; er zal weinig of niets aan ont breken; zij zal geheel alleen loopen zij zal zeggen „papa", als zij van Thiers, en „mama", als zij van Picard spreekt. Of zij van muziek voorzien zal zijn wordt niet gezegd, maar men verzekert dat ieder er mede tevreden zal zijn. De hertog van Aumale heeft ze voor een jaar gewaarborgd. Binnen eenige dagen zullen wij ze krijgen, door tusschen- komst van Koning Wilhelm, goed gewikkeld in vloeipapier en goed gebonden met nieuw koord. Bederft zij onderweg, dan zal men den horologemaker ontbieden, die ze voor ons zal herstellen, zonder dat het iets kost, en mogt zij in den loop van het jaar onklaar worden, dan hebben wij ons slechts tot den koopman te vervoegen, die magazijn houdt op het Palais-National en op wiens uithangbord te lezen is: "Adolphe Thiers, gezegd Clarisse, in republieken van alle grootte en tot billijke prijzen. Verkoop in liet groot en in het klein."" j( Er circuleert in Frankrijk eene petitie, waarin verzocht wordt, om den zetel van 's lands bestuur voor goed buiten Parijs te vestigen. In dit stuk wordt gezegd, dat de heldhaftige verdediging dier stad bewondering verdient; Parijs blijft de hoofdstad der beschaafde wereldde kunsten, de wetenschap zetelen er; grootsche gedachten zullen er ateeds ontkiemen; maar de gezette en zoo gewigtige arbeid, waaraan het gouvernement zich moet wijden en het ernstig werk van liet vervaardigen der wetten behooren onttrokken te worden aan de gevaren van zulke groote volksopeenhoo- pingen, waarbij alle omverwerpende thcoriën ingang vinden. De petitie wijst op New-York, die de voornaamste stad is van Amerika, zonder nogtans de zetel van het gouverne ment te zijn. Zij wijst ook op Amsterdam. n g c 1 a n tl. Volgens de Times zal pater Hyacinthe (Loyson) dezer dagen uit Londen terugkeeren naar Parijs, waar zijn broeder en moeder woonachtig zijn. De Times meldt uit Parijs van gisteren, dat aldaar ecne meeting heeft plaats gehad van Afgevaardigden der Nationale garde van verschillende wijken der stad. Men besloot zich tot het uiterste te verzetten tegen den intogt der Duitschers. Deze gedachte schijnt veld te winnen. Men verzekert dat, wanneer de nationale garde zich verzet, rekt nde: vort id i verf ii rei, vred veis ;t o; Nati- ingt Hi >r iord >rst« ft dc idem Vai i ;gen root, Hom mdet vet dei ipiei >f de etse- ïrift: werd da eerd, aai ntei Et ikers Vinoy geen krachtige maatregelen daartegen zal nemen en zich met zijn troepen zal terugtrekken. De militaire autoriteiten zijn in groote verlegenheid. In eene andere vergadering, waar 1500 nationale garden tegenwoordig waren, besloot men een aanval te wagen op bet Stadhuis. Daar gekomen, vond men dat de overheid maatregelen had genomen. De garden waren vermoeid en marcheerden in wanorde, zoodat het plan mislukte. Ze trokken terug naar de place de la Bastille waar hunne kanonnen zich bevonden, die onbruikbaar zijn. De overheid beeft niet van haar gezag gebruikt gemaakt, om geen onge- tegeldheden uit te lokken. Zes agenten van politie worden vermist. Men vermoedt dat ze gearresteerd of vermoord Zljn. De kenteekenen van onrust vermeerderen. De Times verklaart, dat liet eene bittere krenking is voor elk nationaal gevoel om zulke voorwaarden te moeten aannemen, als waaraan de lieer Thier sen zijn ambfgenooten genoodzaakt zijn geweest zich te onderwerpen. Een kapitaal van twee honderd millioen pond in Frankrijk bijeen te brengen is geen gemakkelijke zaak en de belofte van een w'js en bedachtzaam handelsbeleid is verre van gerust- "ellend. Hoezeer de Duitsche kanselier ook beweert, dat "o vrede even als de oorlog gelocaliseerd moet blijven, tullen de gevolgen desniettemin overal worden gevoeld, hdere staat in Europa, do Vereenigde staten van Amerika, liet keizerrijk Brazilië, Indië en onze koloniën zijn betrokken in liet bedrag der schadeloosstelling, door Duitschland ge- eischt. De buitensporig aangegroeide militaire magt van Duitschland zal door bijzondere fondsen worden gesteund, en Keizer en kanselier in staat stellen om zicli weinig of niet over de meerdere of mindere geestdrift der natie te bekommeren. Docli voor Frankrijk zal geruimen tijd de gelegenheid om oorlog te voeren zijn afgesneden. Frankrijk zal aan zijn toorn over de vernederende vredesvoorwaarden in binnenlnndsche twisten lucht geven, de steden zullen tegen het platte land, liet noorden tegen het zuiden en de verbannen. Elzassers en Lot uaringers met roode repu blikeinen en legitimisten verdeeld zijn tegen lien, die voor de onvermijdelijke noodzakelijkheid hebben gebogen. Is er geen tweede luitenant van genie in Frankrijk, die de nederlagen cn fouten van den oorlog van 1870 bepeinst? Hij wachte zijn tijd af. Want weldra zal de natie hem roepen om zich aan haar hoofd te stellen, en na de par tijen tot zwijgen te hebben gebragt, haar ten strijde voeren tegen een vijand, die dan welligt geen Metz of geen Bismarck meer heeft, ten einde haar te bevrijden van den last, die haar drukt, en de broeders weder bij Frankrijk te voegen, die tegen hun wil daarvan zijn afgescheurd. Omtrent de Duitsch-Fransche vredes-voörwaarden zegt de Pall Mali Gazette, het invloedrijke orgaan der aristocratische partij in Groot-Brittanniës hoofdstad: „Onderhandelingen zijn eigenlijk niet gevoerd. Thiers wist dat ja moest gezegd worden, dat de grens door hem gesteld onveranderlijk was; dat de vrede a prix jixe moest worden gekocht. Deze vrede is een altoosdurende bedrei ging voor Europa, en laat de zekerheid voor een aan staanden oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland. Een landsstreek, over welks bezit geschil is ontstaan, die met Fransche bevolkingen door Duitschers bestuurd wordt, zal zich tusschen twee tegenstanders bevinden; de Elzas en Lotharingen zullen verlangen tot Frank rijk terug te keeren. Ieder Duitscher weet dat deze gewesten zich niet aan hun lot zullen onderwerpen vóór dat een nieuw menschengeslacht in wezen is. Indien de oorlog de Franschen slechts armer en minder talrijk had gelaten, dan zou hun eigenbelang alle denkbeeld van weerwraak uitsluiten, maar thans kan dit het geval niet zijn. Voor Europa zal het resultaat een herlevendiging wezen van liet militairismo; dit resultaat bewijst dat Europa tot een politieke anarchie genaderd is. Aan Oostenrijk, Engeland en Rusland is het zwijgen opgelegd. Alle ge meenschappelijke handeling, alle overeenstemming in politiek tusschen de groote mogendheden is verdwenen. De grootste is tot minder dan de kleinste verlaagd, een nieuw militair keizerrijk is in één dag tot stand gekomen; maar Europa heeft oogen om niet te zien, een stem om te zwijgen, armen om niet te werken." Vooral het verlies van Metz doet het Fransche hart bloeden en wekt Engeland» toorn op. Maar, is de vrede definitief gesloten, zal dan het keizer rijk Duitschland niet met nieuwe .moeijelijkheden van een geheel anderen aard te kampen hebben? Waarschijnlijk ja. Zullen de Duitsche volken, één tegen den gemeenschappe- lijken vijand, één blijven wanneer het geldt de bevrediging der vele en onverwachte eischen der binnenlandsche poli tiek? Wanneer de Keizer-Koning en zijne ministers tot hunne bezigheden in hun land zullen zijn teruggekeerd, wanneer zij de publieke opinie te bevredigen, aan de politieke behoeften te voldoen hebben, zullen zij dan zoo veel tact, zooveel wijsheid bezitten, lang genoeg zooveel prestige behouden, om hun werk van Duitschlands unifi catie te bevestigen en duurzaam te maken, en aan eiken Bondsstaat een liberalen weg van vooruitgang en vrijheid te openen? Wij gelooven, dat deze taak uiterst zwaar zal zijn. -Londen is viermalen meer bevolkt dan New-York en St. Petersburg, tweemaal meer dan Constantinopel, bijna twee derde meer dan Parijs en een vierde meer dan Pekin. Londen bevat meer inwoners dan geheel Schotland, twee maal ineer dan Denemarken en driemaal meer dan Grieken land. Alle 8 minuten sterft er één persoon, alle 5 minuten wordt er één geboren. Sedert 1851 is de bevolking met 800,000 zielen toegenomen. Er zijn 140,000 jeneverdrinkers, 190,000 dronkaards die zich op straat laten arresteren, 10,000 spelers van professie, 20,000 kinderen, die als het ware voor de gevangenis opgroeijen; 80,000 dieven en opligters; er worden 10,000 herbergen geregeld door 500,000 personen bezocht. Op iedere 890 inwoners wordt één krankzinnige gevonden. Er is één hakken op de 1206, één slager op de 1553, één kruidenier op de 1800 en één agent van politie op de 608 personen. Op dc 60,000 kinderen van dat gedeelte der bevolking, dat op elke wijze een bestaan zoekt, gaan 30,000 op de scholen voor havelooze kinderen. Londen is in één woord een gelieele natie liet is meer, het is een wereld apart. Duitschland. Volgens eene beschikking van den Pruissischen minister mogen geene vrouwen meer als spoorwegwachleressen worden aangesteld. Bij eene advertentie in de Kreuz-Zeitung wordt de dood gemold van den lsten luitenant der dragonders Gustave von Frotha, die bij de vervolging van den vijand na den slag hij le Mans door veertig kogels getroffen viel. Te Saarau hebben eenige jongens een slapenden barbier wakker willen schieten; het pistool was met schroot geladen en de lading verspreidde zich zoo diep in het barbiers-oor, dat deze terstond don grooten slaap sliep. Volgens ecne opgaaf, voorkomende in de Weoner Neue Freie Presse, zijn gedurende de laatste 13 weken der belegering van Parijs aldaar overleden: van 1319 Nov. jl., 2064 personen; van 2026 Nov., 1926; van 27 Nov. tot 3 Dec., 2023; van 4 tot 10 Dec., 2635; van 11 tot 17 Dec., 2728; van 1824 Dec, 2728; van 2531 Dec., 3280; van 16 Jan., 3680; van 713 Jan. 3982; van 1420 .Tan., 4465; van 21 27 Jan., 4376; van 28 Jan. tot 3 Febr., 4671 van 4 10 Febr., 4451 personen. Het gemiddelde sterftecijfer te Parijs in gewone tijden is 1100 a 1200 personen per week.) IiAATSTE BKK1SJTKW. Vkksailles, 1 Maart. (Telegram van den Keizer aan «le Keizerin.) loo even ben ik van ïiongclinmps teruggekeerd, alwaar ik de troepen van liet zesde cn van het elfde legercorps, welke Tnrijs zullen bezetten, zijnde 30,000 man, geïnspecteerd heb. B5c houding der troepen was uitmuntend. Be oor- hoede is te 8 ure de stad binnengerukt, zonder dat dc orde in het allerminst Is verstoord geworden. Bohdealix, 28 Febr. Uit de mededeelingen aan de Nationale Vergadering blijkt nog, dat de Franschen en Pruissen elkander den wapenstilstand te beginnen met 3 Maart kunnen opzeggen, mits elkander drie dagen te voren waarschuwende. St. Petersburg, 1 Maart. Het Journal de St Peters- bourg bevat een telegram, dd. 27 Febr., door den Duitschen Keizer aaa den Keizer van Rusland gerigt. Daarin vrordt, na kenn*geving van het sluiten der vredes- preliminairen en mededeeling van de bekende voorwaarden, het volgende gezegd: „Ztfo staan wij dan aan het einde van den roemrijken, maar bloedigen strijd, welke ons door eene voorbeeldelooze ligtzinnigheid werd opgedrongen. Nimmer zal Pruissen vergeten, dat het aan u te danken heeft, dat de oorlog niet tot den grootsten omvang werd uitgestrekt. God zegene u daarvoor! Uw u levenslang dankbare vriend Wilhelm." Voorts deelt het Journal het antwoord mede, door den Keizer van Rusland nog denzelfden dag hierop gegeven. Het luidt als volgt: „Ik dank u voor de mededeeling van de vredes-preliminairen. Ik deel in uwe vreugde. God geve, dat er nu een duurzame vrede volge 1 Ik gevoel mij gelukkig, dat ik, als een teogenegen vriend, u bewijzen van mijne sympathie heb kunnen geven. Moge de vriendschap, die ons vereemgt, het geluk en den roem van beide landen waarborgen." Zeilklaar liggende on vertrokken Schepen Groote Vaart Aankomst. Vertrek. Schip. Gezagvoerder. Bestemming. 1 Maart. Vesta. J. II. Meijer. Bordeaux. 1 ii Jan Frederik. J. M. Klasen. Montevideo. 2 ItoelsinaCatharina.D. D. Boos. 2 i, Holland. W.D.PfeffermanBuenos-Ayres 2 AnnaMagdalenaE. L. Kerkstra. Bordeaux. Australië. J. G. Lucas. Batavia. Binnengekomen Koopvaardijschepen Groote Vaart. Binnenk. Schip. Gezagvoerder. Cargadoor Herkomst. 1 Maart. Franziska. H. Bersagel. v. Vliet Co. Odessa. Binnengekomen Schepen bestemd hunne lading in de Binnenhaven te lossen. Schip. Gezagvoerder. Herkomst. Lading. Cargadoor. Lady Anne. A. Rackley. Sunderlaud. Steenk. ZurMühlen&Co. 28 Febr. 28 28 28 2S 1 Maart Landskeet). *- e Windrigting en Kracht. Barometer mm. Thermometer C. Vochtigh.j procent. I Toestand van de zee. Stand. Afw. Stand. Afw. i 12 zoto. O.Gk. 778.14 flS.lG 1.8 - 3.2 0.60 Vlak. g 8 ozo. 0.6„ 774.35 fl4.3G -0.6 - 3.6 0.85 2 12 zzo. 0.4„ 773.98 +13.99 3.6 - 1.4 0.72 Weersgesteldheid: 1 Maart 12 u. Helder, ligtbewolkt, mooiweer. 2 Maart 8 u. Helder, mooiweer. 2 Maart 12 u. Helder, mooiweer. Gevroren dikte van 38 Februari]' op 1 Maart 6 millimeters. h u 1 Maart 2 15 Het gezondene door den lieer K. te T. kan niet worden geplaatst. Hij ontvangt binnen een paar dagen nader berigt. Redactie. 4 Paarden f 20 a 70 Veulens - a Stieren a Ossen - a G Gelde-Koeijen -100 al25 Kalf-Koeijen - a Vaarzen a Gras-Kalveren - a 40 Nucht.Ka'iveren - 4a G Vetteltammen - a MagereSchapena Vette Schapena 430 Overhouders - 16 a26a 2 Bokk. enGeiten f 38 Magere Varkens - 16 Biggen 3 Konijnen c, 20 Kippen Eenden 3 Duiven Ganzen Zwanen Boter per kop Kaas per K.G. Kip-Éijeren per 100 - Eend-Eijeren 2 12 6 40 75 e 4 a IS a 8 a 50 al50 a 25 a 30 a a 115al25 40 a42T 325 a300 400 a Tweede Kamer. Zitting van Dingsdag 28 Febr. De Kamer heeft heden namiddag hare werkzaamheden hervat. De minister van Binnenl. Zaken heeft, namens het ministerie, eene korte toespraak gehouden en gezegd, dat de tijd, die na de vaststelling der begrootingswetten, enz. zal overblijven, niet bestèed zal worden aan eene herzie ning van den census of aan eene wet op het hooger onderwijs, omdat de zaak der defensie alle zorg eischt. Er zullen aangeboden worden een ontwerp van wet tot her ziening der militiewet, eene nieuwe, schutterijwet en een ontwerp van wet tot herziening van het belastingwezen. De regering hoopt dit een en ander tegen de volgende

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 3