1871. N°. 28. Zondag -5 Maart. 29 Jaargang. KENNISGEVING. YEESCHOÜWING. Uitgever A. A. BAKKER Cz. Bureau: MOLENPLEIN, N°. 163. AANGIFTE VOOR DE ZEEMILITIE. BINNENLAND. font liej ttjuuuag o uuuuu. HELDERSOHE *EN M1EUWEDIEPER COURANT. „Wij huldigen het goede." Verschijnt Dingsdag-, Donderdag- «n Zaïurdag namiddag. Abonnementsprijs psr kwartaal1.30. u franco per post - 1.65. Prijs der Adrerteutiën: Van 14 'regels 60 cent, elke regel meer 15 cent. Groote letters of vignetten worden naar plaatsruimte berekend. jam .in» Si Mi? Bali >eri Jact i Jap e" Stad rYe ger. 5 jarc Jact- Pitlr andt jan ïeulc jatf. .ren. Toeniiog den 8 Maart vertrekt van hier de Oost-Indische mail vla Triëst, per eersten trein. Vrijdag den ÏO Maart vertrekt van hier de Oost- Indische mail via Brindisi, per eersten trein. Woensdag den 15 Maart vertrekt van hier de West- Indische mail over Soutliampton, per laatsten trein. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente HELDER noodigen bij deze uit, de Lotelingen van de ligting van dit jaar, die verlangen bij de Zeemilitie te dienen, om zich daartoe vóór den eersten April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente aan te melden, op een werkdag, tusschen de9 voormiddags van 9 tot 1 ure. De Zeemiliciens ontvangen vier jaren na den dag bunner inlijving een bewijs van ontslag uit de dienst, en worden, wanneer zij een behoorlijk paspoort hebben ontvangen, in lijd van vrede, van de dienst bij de Schutterijen vrijgesteld. De Zeemilitie wordt bestemd tot bemanning van de verdedigings vaartuigen voor de binnenlandsche dienst en langs de kusten. Zij wordt niet naar de Koloniën en Bezittingen van het Rijk in andere werelddeelen gezonden, tenzij, ingeval van zeer buitengewone omstan digheden, eene nadere wet daartoe magtiging verleent. Aan hen, die verlangen na volbragten oefening9tijd in werkelijke dienst te blijven of te komen, zonder zich als vrijwilliger te ver binden, wordt zulks vergund. Aan hen, die zich met verlof bevinden, wordt in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buitenlandsche Zeevaart en Vis- scherij verleend. Aan Lotelingen die vóór hunne inlijving bij de Landmilitie, hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maakten, en zich voor de Zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kunnen worden aangenomen, wordt, wanneer zij zich met verlof bevinden, mede in gewone tijden vergunning tot uitoefening van de Buiten landsche Zeevaart verleend. In gewone tijden kunnen de manschappen der Zeemilitie vergun ning bekomen tot het aangaan van een huwelijk, wanneer zij hun derde dienstjaar hebben volbragt. Voor Lotelingen die hun beroep van de Buitenlandsche Zeevaart maken, is het alzoo van belang dat zij zich op den boven bepaalden tijd voor de Zeemilitie aanmelden, omdat zij anders bij de Militie te land ingelijfd worden en gedurende hun diensttijd geene vergun ning verkrijgen om hun beroep uit te oefenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Helder, STAKMAN BOSSE, Burgemeester, den 2 Maart 1871. L. "VERHEY, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente HELDER brengt ter kennis van de belanghebbenden, dat door de bevoegde Keurmeesters eene SCHOUWING zal plaats hebben over RUNDEREN, PAARDEN en SCHAPEN, en wel: op Maandag den 13 Maart e. k., in bet Koegras, langs den Zuiddijk en de Vliet; op Dingsdag den 14 Maart e. k., in bet Koegras, langs het Noordbollandsch Kanaal op Vrijdag den 17 Maart e. k., te Huisduinen, des voormiddags van 9 tot 11 ure; in het gedeelte van den Helderschen Polder, aan de westzijde van den Spoorweg, des namiddags van 12 tot 1 ure; en in het gedeelte vau den Helderschen Polder, aan de oostzijde van den Spoorweg, en in het Brakkeveld, des namiddags van 2 tot 4 ure. De Veehouders worden bij deze herinnerd aan de bepalingen van "tt. 459, 460 en 461 van het Wetboek van Strafregt, en aangemaand kun Vee behoorlijk gehokt te hebben gedurende den tijd voor het onderzoek bepaald. Helder, De Burgemeester voornoemd, den 4 Maart 1871. STAKMAN BOSSE. HELDER en NIEÜWEDIEP, 4 Maart. Het is vrede! blijde tijding voor de beschaafde wereld, die sedert maanden met walging den gruwelijken worstelstrijd aanschouwde. Het is vrede' blijde tijding Met minder voor allen, die reikhalzend uitzien naar besten diging des vredes, naar de onmogelijkheid om meer oorlog te moeten vreezen. Hard, zeer hard zijn de voorwaarden; hoe gaarne had men gezien, dat von Bismarck een weing water >o den wijn had gemengd. Zeker zou dit tengevolge hebben gehad, dat de vrede meer duurzaam zoude zijn. Algemeen koestert men vrees, dat Frankrijk, is dat zwaar gedrukte 'and weêr hersteld van de geleden rampen, naar de wapens aal grijpen om den geleden hoon te wreken. Algemeen 'roest men, dat, nog meer dan vroeger, millioenen bij nillioenen 's jaarlijks zullen worden uitgegeven om in turopa den toestand van gewapenden vrede te bestendigen. Maar toch voor het oogenblik verheugt men zich in den 'rede, die althans een einde maakt aan de verwoestingen 'aa dezeu hevigen krijg. In België bestaat bij de regering het plan om het leger geheel en al op voet van vrede te brengen. Alle buitengewoon opgeroepen miliciens zullen naar huis gezonden worden. Reeds heeft Koning Wilhelm de preliminairen geteekend. Spoedig zal alzoo de uitwisseling der ratificatiën op het raadhuis te Brussel plaats hebben. Belangrijk is het verslag der zitting van de Nationale Vergadering te Bordeaux, waarin de vredes-voorwaarden zijn goedgekeurd. Vooral opmerkelijk waren het protest en de kreten van afkeuring, inzonderheid tej zake van den afstand van grondgebied. De dames, die de vergadering in rouwgewaad bijwoonden, legden het ondubbelzinnigst bewijs af, dat Frankrijk treurt over de vernedering baar opgelegd, over den afstand van grondgebied, over den diepen val, waartoe bet keizerrijk het land gebragt heeft. De Duitsche troepen zijn te Parijs zeldzame gebeur tenis in de wereldgeschiedenis! Tot heden toe hebben de troepen, die een cordon vormen tusschen de bevolking en de vreemdelingen, de orde weten te handhaven. Koning Wilhelm is, na eene inspectie over de troepen, die gereed stonden de «/hoofdstad der beschaving" binnen te trekken, naar Versailles teruggekeerd. De Parijzenaars mogten den vromen ouden man eensja, men weet het soms niet, en de voorzigtigheid der slangen is immers als aan bevelenswaardig voorgesteld. De zeildag van Zr. Ms. stoomschip Citadel van Antwerpen is bepaald op den 11 dezer. Het Nederl. stoomschip Castor, heden morgen alhier binnengekomen, is tegen het in de haven liggende oorlog schip Vice-Admiraal Koopman gestoomd en heeft schade aan schip en havenwerken toegebragt. De Nederl. brik Raphaël, gezagv. Molenaar, den 18 Februarij van Curaijao alhier binnengekomen en van af dien tijd quarantaine in de haven gelegen hebbende, is gisteren naar de quarantaine-inrigting te Wieringen ver trokken, wegens verschijnselen van besmettelijke ziekte. Voordragt in het gebouw aan de Vischmarkt, Dingsdag avond 7J, onderwerp: Het Messiasrijk. Joh. XVIII 36. Twee der drie ontvlugte gevangenen uit het Huis van Arrest te Alkmaar, van Katwijk en de Roeper, zijn jl. Donderdag morgen door den rijksveldwachter A. van Leeuwen, te Petten gestationeerd, weder gevangen genomen en naar hun logement teruggebragt. John Hart, de En- gelschman, is dien zelfden dag 's avonds alhier gearresteerd door de veldwachters Zinsmeister en Bergman, aan boord van een stoomboot, die op het punt was om naar Londen te vertrekken. Waren de agenten 10 minuten later aan boord gekomen, dan was de boot in zee geweest. De stoomvaart-maatschappij Nederland zal den löden Mei de directe stoomvaart op Nederl.-Indië door het Suez- kanaal beginnen. Het stoomschip Willem III, te Glasgow gebouwd, zal dan v.an hier vertrekken onder den gezag voerder E. Oort. De pasage-gelden bedragen 1000 en 700 per persoon in de eerste klasse (verschillend naarmate de inrigting der gebruikte hutten), 350 in de tweede klasse. De reis moet, zooals men weet, uiterlijk binnen vijftig dagen worden volbragt. Men schrijft ons uit Koegras, dd. 3 dezer: //Jl. Dingsdag avond hield de rederijkerskamer Anna en Maria Tesselschade alhier weder eene buitengewone ver gadering, waarin werden opgevoerd1Altijd hooc/er tooneelspel in 4 bedrijven, en 2. De sleutel van de secretaire, blijspel in 3 bedrijven. Beide stukken werden regt ver dienstelijk ten tooneele gebragt en schonken den aanwezigen veel genoegen. Aan het werkend personeel en inzonderheid aan haar, die in het eerste stuk de rol van Bertha ver vulde, komt welverdiend een woord van hulde toe." Aan het departement van Koloniën wordt in gereed heid gebragt een wetsontwerp tot goedkeuring van het tractaat met Groot-Brittannië, betreffende den afstand onzer bezittingen ter Kuste van Guinea. Het tractaat is in de vorige week geteekend. (HetVad.) Beroepen te Garijp en Suameer in Friesland ds. J. Kraijenbelt, te Alkmaar. Men meldt, dat in het Westland algemeene bedrij vigheid heerscht met het omspitten van den grond om aardappelen te leggen, zoomede te Rijnsburg voor den teelt van vlas en uijen. Wel is waar zijn de akkers hier en daar nog nat genoeg, doch de weersgesteldheid is niet ongunstig. Het wintergraan heeft geleden en het is zelfs op sommige plaatsen, naar vermoeden, geheel doodgevroren. Men zal echter binnen kort daaromtrent meer met zeker heid wetenmisschien herstelt zich van het graan nog veel. De vlasbouw in 1869, behalve in Utrecht in alle provinciën van Nederland uitgeoefend, strekte in dat jaar zich uit over meer dan 26,500 hectaren. De uitkomst was, dat werden geoogst p. m. 14,129,900 kilogr. vlas en 232,850 hectoliters lijnzaad. De waarde van dien oogst wordt geschat op 15,220,650; het vlas op j 11,727,825, het lijnzaad op 3,492,825. Jl. Donderdag is te Noordscharwoude door eenige jongebeeren en dames van de Langedijk eene voordragt gehouden ten voordeele van de verarmde bevolking van Frankrijk, die, in vereeniging met een aantal vrijwillige bijdragen, de som van 160 heeft opgebragt. Onder de hooge prijzen die in den laatsten tijd voor land worden besteed, mag wel genoemd worden dat dezer dagen 1.831 bunder land, gelegen aan den Omval in de Schermeer, is verkocht en den kooper met de onkosten 6352.50 zal kosten. Jl. Dingsdag werd te Bergen aanbesteed: het bou wen, enz. van eene pastorie bij de R. C. kerk. Ingekomen waren 11 billetten, waarvaD het laagste ad 10,386 van Westerhof, te Bodegraven, aan wien het werk is gegund. Tot directeur der vroeger onder de firma Paul van Ylissingen en Dudok van Heel gedreven fabriek van stoom- en andere werktuigen te Amsterdam is, volgens de Dordsche Crt., benoemd de heer J. M. v. d. Made, vroeger mede-eigenaar der gasfabriek te Dordrecht. Dezer dagen overleed te Amsterdam in 45jarigen ouderdom de heer W. van Korlaar, tooDeelspeler aan den schouwburg aldaar. Uit den Haag wordt het volgende gemeld: Een brutale diefstal vond hier plaats. Eene dienstbode, die omstreeks 4 jaren geleden bij een onzer stadgenooten in dienst was, schroomde niet zich dezer dagen 's avonds ten half tien ure naar diens woning te begeven, voorwen dende dat zij mevrouw wenschte te spreken. Op het aanbod van den huisknecht dat hij haar bij den kamenier zoude brengen, aangezien mevrouw niet te huis was, gaf zij te kennen den weg zelve wel te weten, en de knecht niels kwaads vermoedende, liet haar gaan. Later evenwel bleek het dat zij zich meester had gemaakt van een trommel, waarin zich effecten bevonden, ter waarde van ongeveer 4000. Het gelukte de politie de diefegge spoedig in handen te krijgen, alsmede de trommel, die zij op de Mauritskade had verborgen. (N. R. Crt.) Als een buitengewoon geval van waardevermeerdering kan vermeld worden, dat van een weiland onder Delfs- haven, hetwelk een aantal jaren geleden voor 1600 was aangekocht, in de laatste jaren successivelijk eenige gedeelten tot verschillende doeleinden zijn verkocht geworden, die gezamenlijk omstreeks 40,000 hebben opgebragt, waar onder nog niet begrepen is een gedeelte weiland, hetwelk de eerste kooper heeft gehouden. (N. R. Crt.) Een gehuwd werkman te Utrecht, die, toen het beleg van Parijs begon, een ongehuwde broeder uit Parijs over- kreeg en hem hartelijk ontving, heeft dezen thans weder zien vertrekken, doch met een vrouw, en wel de zijne, de moeder zijner zes kinderen. Bij de jl. Zaturdag te Deventer gehouden loting voor de nationale militie, verzocht een loteling, uit de gemeente Diepenveen, vrijstelling als éénigen zoon, omdat op dien zelfden morgen zijn eenige broeder was overleden. Naar men met zekerheid verneemt strekt het voorstel van de heeren 's Jacobs c. a. tot bevordering eener geregelde stoomvaart tusschen Vlissingen en New-York en tot toe kenning van eene Rijkssubsidie van hoogstens zes ton 'sjaars, gedurende tien jaren, om het eerste jaar eenmaal 's maands en vervolgens om de veertien dagen, gere- gelden dienst op New-York vice versa te verrigten. Art. 2. van het voorstel bevat bepalingen omtrent de wijze waarop na openbare mededinging, door de regering een overeenkomst omtrent de uitvoering van de dienst kan worden getroffen. De teregtzitting van het Provinciaal Geregtshof te Leeuwarden, in zake de beschuldigden van den in 1867 onder Nijenga gepleegden moord op de familie Dalstra, jl. Maandag begonnen, is, na verhoor van een 40tal getuigen, gisteren middag afgeloopen. De eisch is voor alle arie beschuldigden levenslange tuchthuisstraf'. De nitspraak is bepaald op 9 dezer. In het afgeloopen jaar is te Meppel ongeveer IJ millioen kilo boter verhandeld, vertegenwoordigende een totaal bedrag van ruim 2,100,000. Behalve den handel in boter en vee, die tegenwoordig wederom belangrijk kan genoemd worden, is de afzet van lijn- en raapkoeken, rijst- meel en buitenlandsch graan, als veevoeder, tengevolge van de buitengewoon hooge hooiprijzen, thans aanzienlijk.

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 1