Benoemingen, enz. STATEN-GENERAAL. BUITENLAND. Voor duizende guldens wordt wekelijks in genoemde artikelen verhandeld, die in deze en naburige gemeenten gereeden aftrek vinden. (U. D.) Den 1 dezer was het 100 jaar geleden dat het dorp Smilde gesticht werd. De Raad was vergaderd, burge meester en raadsleden hielden toespraken en begaven zich ten slotte op een versierd schip, waarmede men een togt langs de Hoofdvaart ondernam, tot aandenken van den eersten togt om turf te halen, eene eeuw geleden door schipper Sake Jans op de Hoofd vaart gedaan. De school kinderen werden onthaald, en 's avonds was een der eere- bogen verlicht. Bourbaki's poging tot zelfmoord.—Een adjudant van den generaal deelt de volgende détails deswege mede: «Tot wanhoop vervoerd door den jammerlijken toestand en de slechte verzorging zijner troepen, zoomede door de met elkander strijdige en onverstandige dépêches van Gambetta, bevond de generaal zich in een zielstoestand, die het ergste deed duchten. Daarom ook hadden de officieren van zijnen staf getracht zijne wapens te verwijderen. Vrydag 27 Januarij ontving hij een brief van Gambetta, waarin een wenk voorkwam, dat men ook hem, als reeds zoovele generaals, voor een verradey hield. «Men vergeet te Bordeaux," zeide hij, het blad in de bevende hand ver frommelende, «dat ik bij dit leger van 80,000 man slechts 35,000 soldaten heb; de overigen zijn onbruikbaar.... Hij zond de officieren van zijnen staf met onderscheidene dépêches weg onder verschillende voorwendsels; slechts hij, die deze bijzonderheden meldt, was pas van eene zending terug en bleef in de voorkamer. Bourbaki begaf zich nu in de kamer van een der weggezonden officieren, nam van daar een geladen pistool en verborg het onder zijn hoofdkussen. Tegen den avond schreef hij acht brieven en was nog bezig met het ordenen van eenige papieren, toen de chef van de geneeskundige dienst bij hem binnentrad. Zij namen beide plaats bij het vuur en spraken eenigen tijd te zamen. De doctor, den generaal uiterst opgewonden vindende, ried hem zich eenige uren slaap te gunnen. «Gij hebt gelijk, doctor! en zoudt ook gij niet wat rust nemen?» «Met uw verlof, generaal I zal ik hier bij den haard blijven zitten." Bourbaki legde zich op zijne legerstede en deed de gordijnen toe. Dadelijk daarop hoorde de doctor een schot, sprong ontzet op, liep naar het bed en rukte de gordijnen open. «Helaas, het is mij niet gelukt mij te dooden," sprak Bourbaki. Bij het afdrukken der pistool had zijn arm gesteund op den rand der legerstede. Dit had eene afwending gegeven; de kogel, op de slaap gerigt, was eenige duimen langs het hoofd gevlogen en had toen eerst getroffen. Men weet dat de hem gewijde zorgen doel hebben getroffen en Bourbaki's leven behouden is gebleven. In het Wochenschrift fiir Landwirthscliaft, Industrie und Handel leest men Hoe buitengewoon groot de invloed van goed zaaizaad op den oogst *is, blijkt uit de volgende, even belangrijke als leerrijke proefneming. Een op dezelfde wijze bewerkte en even sterk bemeste akker werd in den herfst van 1869 in drie gelijke perceelen verdeeld. Het eerste perceel werd bezaaid met tarwe, waarvan gemiddeld 389 korrels 16 grammen wogen; het tweede perceel met tarwe, waarvan de 16 grammen 361 korrels bevatten, en het derde perceel met tarwe, waarvan slechts 331 korrels op dp 16 grammen gingen. Bij het uitdorschen werd_ bevonden dat het derde perceel, lfetwelk met de beste' korrels was bezaaid, 82,5 kilo meer dan het tweede perceel en 97,5 kilo meer dan het eerste perceel, waarop de slechtste korrels waren gebragt, had opgeleverd. (H. C.) Tot opzigter van den Waterstaat 3de kl. is bevorderd H. J. Weehuizen, thans opzigter 4de klasse. Tot ontv. der reg. voor de burg. acten en der suce. reg. te Middelburg is benoemd W. Macalester Loup, ontv. der reg. en dom. te Alkmaar. Tweede Hamer. In de Kamer-afdeelingen heeft men de vraag gedaan of de uitkomsten gedurende den oorlog in den afgeloopen zomer ter zee verkregën, voor kleine Staten niet moet leiden tot afschaffing der oorlogs-marine.' De minister van Murine zegt daaromtrent in zijne memorie van beantwoording dat, zoolang Nederland een koloniale mogendheid blijft, zoolang Nederland prijsstelt op het behoud zijner onafhan kelijkheid en onzo ruime zeegaten eqn weg tot in het hart des lands openstellen, eene zoemagt onontbeerlijk zal zijn. België. Omtrent den intogt der Duitschers te Parijs wordt aan de Indépendance dd. 1 dezer het volgende gemeld: «Verscheidene Pruissische bataillons, die gisteren avond reeds in het Bosch vièi Boulogne bijeengetrokken waren, zijn heden ochtend alhier binnengerukt. Het gros vau het occupatie-corps onder bevel van den generaal von Kamecke, zal echter eerst in den namiddag volgen. Men berekent, dat een derde gedeelte der Pruissische troepen in het oude Nijverheidspaleis en een ander derde gedeelte-in de overige gouvernements-gebouwen onderkomen zullen kunnen vinden, en dat alleen het overige derde bij de burgers ingekwartierd zal behoeven te worden; hetgeen echter meereudeels in thans verlaten woningen zal geschieden. De Pruissische militaire overheid heeft, naar het schijnt, alle mogelijke maatregelen genomen tot handhaving der krijgstugt en tot het voorkomen van elke botsing met de ingezetenen. Er is eene militaire commissie ingesteld, om onmiddelijk alle oprijzende geschillen te beslechten; de bezette wijk is onder drie plaats-commanten gesteld, en in het Elysée, waar de staf van het oeeupatie-coips gevestigd is, bevinden zich niet minder dan 15 generaals. Keizer Wilhelm heeft verklaard, Parijs niet te zullen betreden. Ditzelfde is door den Pruissischen Kroonprins gedaan. De bezette wijk is door een uit linie-troepen en nationale garden bestaand cordon geheel omringd. Bovendien wordt de omtrek dier wijk bestendig door patrouilles ruiterij doorkruist; en achter het cordon, voornamelijk bij het opera-gebouw en op den Boulevard-Malesherbes heeft nog eene reserve of achterhoede post gevat. De houding der garden is over het geheel kalm, maar tevens gedrukt. Zij schijnen echter vast besloten te hebben om de orde, indien die gestoord mogt worden, krachtig te handhaven. Het bezette gedeelte der stad is nagenoeg geheel door du bevolking verlaten. De winkels en de deuren en vensters der particuliere woningen zijn gesloten. Dit is in een groot gedeelte der overige stadswijken insgelijks het geval. Het is op de straten minder woelig dan gedurende de vorige dagen. Het Journal-Officiel is het eenige blad, 't welk heden ochtend in het licht is verschenen. Ir. de voorsteden is de rust tot dusver bewaard gebleven. De barricades zijn niet weggeruimd; daar zij echter slechts tegen den vijand gerigt zijn, die hoogst vermoedelijk niet zal opdagen, verontrust niemand zich daarover.» F r a n k r ij k. Te Versailles is men reeds druk bezig met plannen tot gelijke organisatie, wapening en uniform der Duitsche armee. Het ligt vooreerst in de bedoeling om het naald geweer, volgqns de gewijzigde constructie van generaal Stoffel, bij alle Duitsche staten in te voeren. Omtrent den uniform kan men het nog niet eens worden. De Brunswijksche zwarte uniform wordt als de meest practische beschouwd. Terwijl toch de Pruissische kapotjas bij regen achtig weder, vooral bij langdurig bivak, betrekkelijk spoedig versleten en niet meer toonbaar is, heeft een Brunswijker de zijne na zulk een gebruik slechts wat af te borstelen, om er mede op eene parade te kunnen verschijnen. De Pruissische helm wil men echter in elk geval behouden. Wel is waar, dit hoofddeksel glinstert zoo in de verte, dat de vijand daardoor de manschappen gemakkelijk op een grooten afstand kan observeeren, maar het is nu eenmaal historisch en de Keizer vindt het voor de Pruissische armee zoo karakteristiek, dat hij het ongaarne zou afschaffen. Welligt kan hij echter er nog toe besluiten om alleen den vorm te behouden, maar dan den helm met een donkere stof te doen overtrekken. Voorts wil men het witte leder goed geheel afschaffen. De kleine patroontasschen bij de infanterie zullen door grootere worden vervangen. Sabels zullen niet meer door soldaten, maar wel door onderoffi cieren gedragen worden. De manschappen zullen in plaats daarvan de bajonet op zijde dragen. De officieren der infanterie en der jagers zullen den degen niet meer dooi de jas gestoken mogen dragen. Een berigt uit Parijs van Woensdag, acht ure 's avonds, luidt als volgt: «Het overige gedeelte van het Duitsche occupatie-corps is in den namiddag hier binnengerukt. Er heeft geen enkel betreurenswaardig incident plaats gehad, en men vleit zich, dat de rust heden avond en in den aanstaanden nacht ook verder bewaard zal blijven. Verscheidene compagnien van de marsch-bataillons der nationale garde zijn heden ochtend naar de voorsteden op den regter oever der Seine getrokken, met het doel om de Pruissen aantevallenzij zijn echter door de bataillons der nationale garde, welke op den bou levard la Madeleine stonden, tegengehouden. Men is er, na lang over en weêr spreken, in geslaagd hen het nutte- looze en hagchelijke hunner onderneming te doen beseffen en hen te bewegen, op hunne schreden terug te keeren. De barricaden, die in de wijken van Montmartre en Belle- ville opgeworpen zijn, zijn niet weggeruimd. Er is op de boulevards, en in de hoofdstraten der stad eene overgroote volksmenigte op de been; maar er heerscht onder haar eene sombere, gedrukte stemming.» Jl. Donderdag namiddag ten 1 ure was er te Parijs groote agitatie aan alle kanten van het Louvre en het Carrousel. De menigte, Pruissen bespeurende, die op de binnenplaats van het Louvre en Carrousel wandelde, hief kreten en gefluit aan. Stukken doek zijn aan de hekken gehangen, ten einde aan het publiek het gezigt van Pruissische soldaten te ontnemen. De agitatie schijnt te bedaren, maar als de Pruissen niet spoedig^de stad ontruimden, zouden ernstige conflicten te betreiiren zijn. Eenige Pruissische officieren hebben vermomd de stad doorkruist; zij werden ontdekt en liepen gevaar, maar werden door het 'openbaar gezag beschermd en naar de Pruissische liniën teruggeleid. Dat de houding van het publiek minder kalm is, moet daaraan geweten worden, dat de Pruissen in het Louvre en het Carrousel verschenen zijn. Het Journal Officiel deelt mede, dat de Duitschers de aangewezen wijken der hoofdstad hebben bezet; dat de vreemde officieren en soldaten in het oude Nijverheids-Paleis (in de Champs-Elysées) alsmede in het Cirquc en het Panorama, zijn gehuisvest geworden, en dat de overige in bijzondere woningen zijn ingelegerd. Zij hebben van de hun gelaten vrijheid om de wijken, waarin zij ingekwartierd waren te doorkruisen, geen gebruik gemaakt. De Beurs was geslotendit was met de winkels insgelijks overal het geval. Geen enkel dagblad is in het licht verschenen. Volgens alle ingekomen berigten heerscht er overal ru6t. Het Journal des Débats behelst een uitvoerig ver haal, door een ooggetuige geschreven, van den moord, jl. Zondag middag te Parijs aan een policie-agent gepleegd. Het was, gelijk daaruit blijkt, een jammerlijk tooneel vau woestheid en oumenschelijkbeid. Een volkslioop van vier- of vijfhonderd personen heeft gedurende tweo uren, in het j midden der stad en terwijl duizenden personen nieuws- gierig toezagen, een man vervolgd, mishandeld en tet! laatste verdronken, alléén omdat hij een agent v»:de policie was. Tot verzachting van den indruk dien djundie: voorval maken moet, wordt door een ander dagblad aan gemerkt, dat het geenerlei politieke strekking of beteekeoi. had, en dat Vincenzini (zoo heette de in de Seine gewoi. pen policie-agent) enkel vervolgd en vermoord is, omdi hij vroeger een handlanger van den keizerlijken policit prefect Pietri was geweest. Volgens een door de Parijsche bladen medegedeeliwri overzigt der middelen, waardoor Parijs getracht heeft ii»,0dei het gemis zijner geregelde gemeenschap met de départs.™,,,! menten gedurende het beleg te voorzien, zijn 54 luchtjjvna ballons vandaar vertrokken, waarvan de eerste, de Neptuin rran den 23 Sept., de laatste, de Général Cambronne, den 2> 0r Jan. jl. is opgelaten, en die gezamenlijk derdehalf millioetUoai brieven, een gevvigt van 10,000 kilogram uitmakende,je sti hébben overgebragt. Met een dier ballons, de Artnatyan Bnibès, is de heer Gambetta uit Parijs vertrokken (7 Oct.flj s Die ballon heeft destijds de eerste postduiven medegenotneunredi De ballon, waarmede de heer de Kératry Parijs verlattiw. heeft, de Godefroi Cavaignac, is den 14 Oct. vertrokkeiLel te gelijk met de Gnillaume Teil, in welks mand of schuit) v4n zich de heer Ranc, later hoofd der Bordeauxsche veilij. j^vri heids-policie, bevoud. Van deze 54 ballons zijn drie a Tan vier in 's vijands handen gevallen. Een daarvan is echtajramp door de aëronauten nog in tijds verlaten geworden. Dftjjek Jules Favre, die den 30 Nov. is vertrokken, is vermoedelij! reike in den Atlantischen Oceaan verongelukt. De 54 genoemden i ballons zijn voor de helft aan het station van den Orleante g spoorweg, een 16tal aan het station van den Noordet-fcolos spoorweg en de overigen op verschillende punten van PariT Te opgelaten. Bovendien zijn nog vijf luchtballons uit iordc hoofdstad vertrokken, die niet tot postgebruik zijn gebezigide vt geworden, en waarouder de Volta behoorde, waarmede lulden sterrekundige Janssens Parijs verlaten heeft. !0odi Door de genoemde 54 ballons zijn 200 postduiven tjnabij. Parijs medegenomen, van welke niet meer dan 73 op bi duiventillen in die hoofdslad zijn teruggekomen. Van laatste getal hadden vijf hare dépêches verloren, bragtt: pe tien enkel het berigt over, dat de ballon, waarmede Sjntogi aangebragt waren, was nedergekomen, en waren draBenD overbrengers van de bekende ondergeschoven Pruissisch„jnnl dépêches. Tusschen Parijs en het noorden, en met namwerki met Rijssel, Tourcoing en Roubaix, is bovendien nogeeny,]^ belangrijke duiven-gemeenschap gevoerd, hoewel slechisprais van ééne, namelijk van de Parijsche zijde. Eenige daga jfj J vóór de insluiting van Parijs hadden de prefect van kjjjg departement van het Noorden en de Kamer van Koophauddkuddt te Rijssel de voorzorg genomen, om niet minder dan 90> hondi duiven van duiventillen in de genoemde plaatsen natgeent Parijs te doen overbrengen, en van deze is met het best moes: gevolg partij getrokken. Na in den Jardin des Planta ïerto waar deze duiven vereenigd waren, opgelaten te ziji( trekk bereikten zij hare tillen in den regel gemiddeld binnengerin tijdsverloop van drie uren. Behalve van luchtballons en van duiven, is door heer Rampont, directeur der Parijsche brievenposterij, van het middel van voetboden gebruik gemaakt, maar een weinig gelukkigen uitslag. Van den 20 Sept. tot drf [jdel 30 Oct. (na welk tijdstip van dit middel geen gebrii door meer is gemaakt) zijn niet minder dan 85 zulke boda verw met dépêches belast, afgezonden. Van dat getal zijn tien krijgsgevangen gemaakt (van welke er één weder vrijheid gesteld en één ontvlugt is); één heeft zich ik kwaï zijne brieven uit de voeten gemaakt; een ander is zonda üede brieven te Tours aangekomen; vijf hebben hunne besten oorlc ming bereikt, en aan twee van deze is het gelukt, i dépêches uit de departementen weder binnen Parijs geraken, doch al de overige boden zijn er, dikwijls nab getel doen van talrijke en wel overlegde pogingen, niet in p bedr; slaagd, de voorposten der Duitsche legers te verschalk Pogingen, door den heer Rampont en zijne beambte aangewend om brieven in holle ballen en andere voo werpen de Seine te doen afdrijven, hebben insgelÊi schipbreuk geleden, daar zij door de Pruissen in de nette waarmede zij dien stroom afgezet hadden, zijn opgevange Eene proefneming met uit Parijs in luchtballons overgi bragte honden, in wier vacht of halsbanden dépêches ve: borgen waren, is, ondanks de hooge premie, op het welslag! daarvan aan de eigenaars dezer viervoeters uitgeloof namelijk 200 francs voor elke op deze wijze overgebraf- dépêche, almede totaal mislukt. Men vermoedt, dat honden, indien niet door de Pruissen, dan door de rondo Parijs gelegerde franc-tireurs geschoten en verbruikt In de Gironde is' een artikel verschenen van 4 markies de Noailles (wien de gezantschapspost te St. Petes burg moet zijn aangeboden), waarin hij tracht aan te toont dat Frankrijk opgehouden heeft monarchaal te zijn, en dï in de tegenwoordige omstandigheden elke monarchie noa lottiglijk tot eene nieuwe revolutie leiden en den stri tusschen de oude partijen levendig houden zou. Hij begint met te verklaren, dat het, om eene monarch te hebben, niet genoeg is dat iemand op den troon zit. monarchie is in zekeren zin een staatkundige eerediemt deze voreischt een staatkundig geloof, en dit geloof IM nationaal zijn; het moet tot het gansche land zijn doorf drongen. Een land nu, waar verscheidene kroon-pretendeaic zijn en de partijen, allen even sterk, elk haar (dynastisch eeredienst, haar pretendent, hebben, en altaar tegen alt# oprigten, zulk een land heeft opgehouden monarch te zijn. Het is een huis, dat in zich zelf verdeeld is, we van het Evangelie gewaagt, en dat noodwendig moet gronde gaan. De schrijver, verder het geval onderstellende dat de trtf in Frankrijk hersteld zal worden, aarzelt niet te verklarf- dat, welke pretendent ook op den troon zou worden geplaat» hij nimmer de Koning van Frankrijk, noch de Koning4 Franschen zou zijn, maar enkel de Koning zijner partij- «Hij zou,» aldus zegt hij, «eenige jaren kunnen reger* volgt plan de i prote Het Pari vraa; Frar en i ware schri waai eiscl bet Toe: Is e Ja, Gra tot bedi tersl lord grat com zaai Moi dad zij aart bee Lor daa voo gro die ver gel ges jaa: 0v(

Heldersche en Nieuwedieper Courant | 1871 | | pagina 2